Vele gehandicapten smaakten nieuwe arbeidsvreugde OPEN DEUR TOT MAA TSCHAPPIJ PRISMA-dealer Fa. A. R. DE BOER 't SILVER STOEPKE Bedrijven werken mee Het goede boek voor het kind als goed voedsel Voor PRISMA-horloges naar P. DE GROOT Rheuma ringetjes redding Revalidatiearts Stimuleren Funest Kapitein van „Luna" treft geen schuld Sneeuw en ijs Manusje van alles „De man die bleef" bij Kath. „Bond voor het gezin" Twee jubilarissen bij Beijnes „Full Speed" kon het tegen IEV niet bolwerken Tante Pos vierde feest Burgerlijke Stand van Velsen De heer L. Otte 40 jaar bij VGZ „Kijk-Uit" in competitie P.W. Boys kaartten voor St. Nicolaasspeelgoedactie Beeldromans en strips vergif PSV had weinig moeite met Sportbond: 3-1 PRISMA. HORLOGES MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 Vrouwendag van P.v.d.A. met een ernstig en vrolijk tintje De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid zal dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat haar jaarlijkse „Vrou wendag" houden met een uitgebreid pro gramma onder de leuze „Voor gelijkwaar digheid en saamhorigheid van mensen en volken". Mevrouw De Haan-Luiks uit Aalsmeer zal als spreekster optreden. ADVERTENTIE 1 JULI 1955 WAS een bijzondere dag voor de lichamelijk gehandicapten uit IJmuiden. Want op die dag werd de beschuttende werkplaats aan de President Krugerstraat in gebruik genomen. Een dag, die de directeur, de heer Hühl, nooit zal vergeten. Een dag ook, waaraan vele IJmuidense invaliden met dank baarheid zullen terugdenken. Want toen begon voor hen het revalidatieproces, dat hen weer een plaats onder de valide arbeidskrachten in het vrije bedrijfs leven zou garanderen. „Hoe,men er toe is gekomen een dergelijke werkplaats in het leven te roepen?". De heer Hühl hoeft niet lang over deze vraag na te denken. „Het was hoognodig, dat er iets dergelijks voor ae invaliden werd. gedaan. Steeds meer werd het een probleem, al die jongens, die in de steun liepen.Even denkt hij na. „Toen hebben wij een proef genomen met een dergelijke werkplaats. Tegelijkertijd werd een onderzoek ingesteld naar de aard van de invaliditeit van de gehandi capte steuntrekkers." Daarvan werd een rapport opgemaakt. Ook werd contact yenomen met de belangrijkste mensen uit het bedrijfsleven. Zij bleken bereid gemeente te helpen bij haar moeilijke taak om een volkomen verantwoord revalidatiecentrum op te bouwen. Dat er inderdaad iets tot stand is gekomen, iets dat resultaten afwerpt, blijkt wel uit het feit, dat sinds de ingebruikneming van de werkplaats, reeds vijfen twintig gehandicapten zijn geplaatst in het vrije bedrijfsleven. Het is een mooi resultaat, al is het maar een begin. DE GROTE BEDRIJVEN verlenen hun welwillende medewerking en helpen als het enigszins mogelijk is. Directeur Hühl is hier best over te spreken. OOCOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXIOOOOOOOOCXXXIOOOC 30000000000000000000000000000000000000000000000000000000 Het is echter geen gunst van de werk gevers om een aantal invaliden van werk te voorzien. Het is een verplichting. Een wet bepaalt namelijk, dat elke werkgever minstens twee percent invalide werk krachten in het arbeidsproces moet op nemen. „Of hier in het algemeen de hand aan wordt gehouden?". De heer Hühl weet het niet. „Ik hoop het van ganser harte" zegt hij. „Maar volgens mij zou wel vier percent aan invalide arbeiders moeten worden ingeschakeld, wil iedere gehandi capte een kans krijgen om weer normaal werk onder gelijke omstandigheden te ver richten als zijn valide collega." WIE ER WEL en wie er nu niet in aan merking komen om in de werkplaats te worden opgenomen? De directeur doet uit voerig uit de doeken hoe dat allemaal in zijn werk gaat, uit welke mensen een keus wordt gemaakt. Zodra sociale zaken een steunaanvrage krijgt van een lichamelijk gehandicapte, wordt 'er over hem een rap port uitgebracht. D<*. sociale werkster, die aan de werkplaats is verbonden, gaat dan een praatje maken met de arbeider, die voor plaatsing in de beschuttende werk plaats in aanmerking wenst te komen. Zij vraagt iets over zijn hobby's, over zijn vroegere werk en over het ambacht, dat hij in de toekomst na de revalidatie denkt uit te oefenen. De gehandicapte moet ech ter ook een uitgebreid medisch onderzoek ondergaan. Daar zorgt de revalidatie-arts voor. Die stelt de aard van de handicap vast en geeft zijn advies voordat de arbei der in de werkplaats wordt opgenomen. Natuurlijk houdt ook hij enigszins rekening met het vroegere ambacht van de nieuwe werknemer. Dan is er een nieuw tijdperk voor de gehandicapte aangebroken. En omdat alle begin moeilijk is, zal hij eerst de gemakkelijkste „klusjes" moeten opknap pen. Ook dit werk, hoe eenvoudig ook, zal hem in het begin niet zo vlot afgaan. Hij is meestal pas uit ziekenhuis of sana torium ontslagen en moet eerst aan het arbeidstempo wennen. Dat is heel begrijpelijk, want een van de belangrijkste factoren in het arbeidsproces is dan ook het aankweken van tempo bij de arbeider OM ZIJN PRESTATIES te stimuleren krijgt de gehandicapte minder loon, dan hij in het vrije bedrijfsleven zou verdienen. Bovendien zijn de invalide arbeiders al naar gelang van de kwaliteit en de kwan titeit van hun werk, toewijding, houding ten opzichte van de omgeving en de werk meester, het nakomen van de voorschriften en de zorg voor het materiaal en gereed schap, ingedeeld in drie loonklassen. Het minimumloon van een arbeider van 23 jaar bedraagt respectievelijk 1.07 per uur voor degenen, die de eenvoudigste arbeid ver richten, 1.12 voor hen, die middelzware arbeid doen en 1.17 voor hen, die vak werk verrichten. „HEEL BELANGRIJK IS", vertelt de heer Hühl, „dat wij de mensen meteen op vangen als ze uit de ziektewet komen. Als ze eenmaal de steunsfeer kennen, is het niets meer met ze gedaan. Nietsdoen is voor dergelijke mensen funest". Om zijn uitspraak te staven, geeft hij een voorbeeld van een arbeider, die aan rheuma leed en zijn handen niet meer kon gebruiken. Eerst kreeg hij heel eenvoudig werk te Uitspraak over aanvaring in de golf In zijn uitspraak over de aanvaring tussen het 1455 brt metende Nederlandse s.s. „Luna" (KNSM) en het Britse m.s. „Persic" tijdens een dichte mist in de Golf van Biscaye op 13 mei 1957, geeft de raad voor de scheepvaart als zijn oordeel, dat de „Luna" geen schuld aan deze aanvaring kan worden verweten. Aan boord is vol gens goed zeemanschap en volgens de voorschriften ter voorkoming van aan varing op zee gehandeld. Ook de hoofdinspecteur voor de scheep vaart had geconcludeerd, dat de kapitein, G. B. uit IJmuiden, niets te verwijten viel. doen, waarbij hij zijn handen wel móést gebruiken. Dat werk bestond uit ringetjes op een pin leggen. Het waren onderdeeltjes voor een wasmachine. In den beginne ging hem dat maar uiterst moeilijk af. Maar langzaam aan was er een verbetering te bespeuren. De verstijving van de vingers werd iets minder. Daarom werd weldra tot moeilijker werk overgegaan, waar de man zijn handen meer bij nodig had. Op het laatst was het zo ver gekomen, dat hij aan het netten breien kon worden gezet, een vrij zwaar werkje. Een hele vooruitgang dus, waaruit blijkt, dat er in de werkplaats veel zorg aan de mensen wordt besteed. „Als deze man in de steun was gekomen, was er waarschijnlijk niet veel van hem terecht gekomen. Dan was hij de arbeid ontwend met alle gevolgen van dien." DAN NOG IETS over het vervoer van de mensen van de werkplaats. Uit het relaas van de heer Hühl blijkt, dat dit allemaal prima in orde is. Beter dan in vele andere gemeenten. Met de N.Z.H.V.M. werd een regeling getroffen, zodat de bus sen nu bij de Oud-Katholieke kerk stoppen. Van dit punt af is het voor de gehandicap ten nog maar een koud kunstje om de werkplaats te bereiken. Ook in de streng ste winterdagen, als de straten glad zijn van sneeuw en ijzel, zijn de moeilijkheden overkomelijk. „Maar voor de mensen, die op de brommer komen", vragen wij. „Ook daar is voor gezorgd. Als het slecht weer is woFden gemeentebussen ingeschakeld. De mensen worden dan van huis afgehaald en na het werk weer thuis gebracht," ver telt de directeur. Op een gegeven ogenblik is de gehan dicapte arbeider geschikt voor het vrije bedrijfsleven. En omdat zij allemaal nog als werkzoekenden bij het gewestelijk arbeidsbureau staan ingeschreven en omdat het vrije bedrijfsleven belangstel ling voor der gelijke, werkkrachten heeft, is het mogelijk hen te plaatsen. De geestelijk gehandicapten zijn tewerk gesteld in de Houtmanstraat. Een aparte werkplaats voor deze categorie gehan dicapten is volgens de heer Hühl dan ook noodzakelijk. Vermenging van beide cate gorieën zou immers grote afbreuk doen aan de eigenwaarde en de arbeidsvreugde van de minder-validen. „Hoewel in be paalde kringen in ons land naar een der gelijke vermenging wordt gestreefd, kant ik mij daar toch tegen", is de mening van de directeur. DE TIJD IS GEKOMEN om samen met de directeur een kijkje te nemen in de werkplaatsen. Zo'n vijfenzestig man staan hier aan de schaafmachines, plakken suikerzakken, vullen ze. En het is hen aan te zien, dat zij hun werk met plezier verrichten. Dat is heel belangrijk voor deze mensen. Want arbeidsvreugde is veel, zo niet alles voor hen. Het brengt hun gevoel van eigenwaarde weer op peil. „De sfeer hier is uitstekend. Ze voelen zich echt thuis en het zijn beste mensen." „Al heb ik natuurlijk wel heel wat met ze te stellen soms," laat hij er lachend op volgen. „Als ze wat hebben komen ze bij me. Soms ben ik alles tegelijk, psychiater, dokter, werkmeester, psycholoog, van alles," voegt de oud-ambtenaar van sociale zaken er nog aan toe. „Maar dat heb ik er graag voor over. Ik zou geen ander werk meer willen," zegt hij tot slot. Dit tekent de directeur meer dan een hele opsomming van al zijn voortreffelijke eigenschappen. Dit is een man, die in de beschuttende werkinrichting op zijn plaats is. Omdat hij plezier in z'n werk heeft. Het bestuur van de afdeling Velsen- Noord van de katholieke „Bond voor het Gezin", bood zaterdagavond in het St. Jo zefhuis aan de Banjaertstraat zijn leden een toneelavond aan, waaraan medewer- wing verleende de r.-k. toneelvereniging „St. Bonifacius'' uit Krommenie met de humoristische thriller van de auteur en beroepsregisseur uit Amsterdam Ben Heuer, die tevens de regie voerde over zijn geesteskind. De afdelingsvoorzitter, de heer G. Buur, kon vele aanwezigen op deze eerste sei zoenbijeenkomst begroeten, die echter we gens penibele financiën misschien alleen nog gevolg zal worden door de traditionele kienavond. Ter inleiding van het toneelspel in drie bedrijven deelde Bonifacius' voorzitter, de heer J. Neelen mede, dat de Velsen Noor- ders hiervan nog voordat het door de auteur was uitgegeven de première had den opgevoerd. Bonifacius is echter bij de uitvoeringen zwaar gehandicapt en ook nu moest plotseling wegens een ernstig ziekte geval een van de hoofdvertolksters, mevr. M. v. Beurten als Ada Erkelens verstek laten gaan. Na slechts één uur studie moest mevr. A. Stuifbergen deze rol over nemen, maar niets verried deze moeilijke situatie: haar komt de eer toe deze rol zonder haperingen te hebben vertolkt. „De man die bleef" bevat een - vaak zeer spannende intrige van een jonge, pas gehuwde romanschrijver (Lex Fontein en Sylvia zijn vrouw) voor wie het moei lijk is om in de prille huwelijkstijd zich geheel te concentreren op zijn werk. Als hij dan enige tijd alleen is zonder de koes terende zorgen van zijn jonge eega, die hem steeds in zijn litteraire concentratie stoort, neemt zijn fantasie een loopje met hem: hij laat enige bedaagde dorpelingen een rol spelen in een chantage-affaire waar door er een reeks moeilijkheden ontstaat. Heuer heeft dit moeilijke onderwerp der mate stevig in de hand gehouden, dat zijn fantasie niet met die van zijn hoofdpersoon aan de wandel toog en het verhaal is dus over de gehele lengte aannemelijk geble ven. Het wat te benauwde toneeltje in het St. Josephhuis liet de spelers, ondanks de voortreffelijke mise en scène en de goede aankleding, net iets te weinig bewegings vrijheid, maar dit nam niet weg, dat het oubliek een allerplezierigste avond heeft beleefd. Op de gebruikelijke wijze werden vrij dagmorgen bij de Koninklijke Fabriek voor Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes n.v. te Beverwijk twee jubilarissen ingehaald, de heren J. Voetelink en Van het Hoff. Na aankomst op het fabrieksterrein, werd de vlag gehesen en de dames Biemolt, boden aan de echtgenotes der jubilarissen bloe men aan. In de feestelijk versierde cantine van het Hoofdgebouw, wachtten de directie, de leden der Ondernemingsraad en verdere genodigden op hun komst. Ir. G. O. J. van Ditzhuyzen, directeur der n.v. sprak de beide zilverlingen toe. Hen werd de oor konde voor 25 jaar trouwe dienst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de daarbij behorende zilveren me daille geoffreerd alsmede een enveloppe met inhoud. Een Turks-W estduitse bergingscombi natie sloopt met behulp van dynamiet een aantal Franse en Britse oorlogs bodems, die in maart 1915, tijdens de eerste wereldoorlog, tot zinken werden vaartuig brengen. gebracht in de Canakkale pas voor de kust van Turkije. Op de foto ziet men de schroef van de Franse kruiser „Bouvet", die uit het water wordt op gevist, aan boord van een bergings- Vraag naar PRISMA mooi en aoed horloge! En oolc U hebt kans op één van de 100 gratis Prisma horloges! Vraagt inlichtingen bij Uw Prisma horloger ,"ï-> Het eerste team van de Velser handbal vereniging „Full Speed" is er niet in ge slaagd de beide punten thuis te houden. IEV heeft een verdiende overwinning behaald door snelheid en betere techniek. Direct na het begin ontspon zich reeds een snelle strijd die van beide elftallen veel vergde. IEV kroop door het oog van de naald toen een hard schot tegen de lat kwam. De bezoekers namen na ongeveer tien minuten spelen de leiding met een hard onhoudbaar schot (0-1). Full Speed werd hierna wel iets sterker, maar de ver dediging van IEV gaf geen krimp. Met deze stand werd de rust bereikt. Hierna zette Full Speed alles op de aan val om te trachten de achterstand in te lopen. Na 6 minuten gelukte het N. Otte om met een boogbal de doelverdedigster van IEV. te passeren (1-1). De bezoekers lieten zich door dit doelpunt niet ontmoe digen maar putten hieruit energie en trachtten de leiding te heroveren. Acht minuten voor het einde gelukte dit na een snelle aanval (1-2). Full Speed was nu een geslagen ploeg en toen IEV een minuut later vrij fortuinlijk het derde doelpunt scoorde, was de zaak bekeken. Vermoeid en terneergeslagen speelde de thuisclub verder en het verwonderde nie mand dat IEV nog een doelpunt aan de score toevoegde en zodoende de eindstand op 1-4 bracht. De verdere uitslagen waren: Adspiranten: Full Speed 1IJmond II 1-1. De sport- en ontspanningsvereniging P.T.T. te Beverwijk heeft zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst gehouden. De voorzitter, de heer A. Starreveld, verheugde zich in zijn openingswoord over de grote belangstelling. Hij deelde nog mee, dat een klaverjasdrive in voorberei ding is, die half december zal worden ge speeld. De prijzen hiervoor zullen in het teken van het kerstfeest staan. Een aantal leden heeft de wens te ken nen gegeven om te komen tot de oprich ting van een toneelgroep. De plannen hiervoor zullen nog nader worden uitge werkt. De avond werd op bijzonder plezierige wijze doorgebracht. Er werd een spelletje geklaverjast en anderen hadden het op de sjoelbak voorzien. De hoofdschotel vorm de een wedstrijd in hersengymnastiek, waarvoor vier ploegen elk bestaande uit vier dames of heren werden gevormd. Het winnende team ontving een aardige ver rassing. Tevens werd de onderlinge tafel- tenniscompetitie afgesloten. PIT gast bij NCVB, Velsen De maandelijkse ledenvergadering van de afdeling Velsen van de Ned. Christen Vrouwenbond, die maandagavond in de Da Costaschool wordt gehouden, zal ge deeltelijk gewijd zijn aan het werk van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. De heer O. de Moor, die deze instelling vertegenwoordigen zal, houdt een lezing over het onderwerp „Van colbert tot uni form". BEVALLEN: W. E. Rademakers-Koelma, z., Vis seringstraat 13, IJmuiden; K. J. Zonneveld-Noom, d., Melklaan 47, Velsen-N.; G. S. MorlangVer duin, z., Gijzenveltplantsoen 1, IJmuiden; P. M. Wesselman-Molenaar, z., Burg. Enschedélaan 25, Santpoort; M. Roosendaal-Schotte, d., Heeren duinweg 131, IJmuiden (oost); M. Eichhorn-Zijp, d., Kennemerlaan 153, IJmuiden; E. Floor-Waerts, d., Scheldestraat 126, IJmuiden; H. M. Schavema- ker-Schrader, z., Geelvinckstraat 7, Velsen-N.; P. J. Boere-van Aken, d., De Noostraat 96, IJmui den (oost). OVERLEDEN: W. J. Braam, 63 jr., echtgenoot van M. C. Slatman, Edisonstraat 5, IJmuiden; T. M. Bakker, 65 jr., echtgenote van G. J. Mantje, De Ruyterstraat 110, IJmuiden (oost); J. Kruis wijk, 87 jr., echtgenoot van M. Veenendaal, Zut- phensestraat 109, Apeldoorn. ONDERTROUWD: D. van Dijk, Geertstr.aat 86, Heerlen en E. van Willigen, Bornstraat 28, Vel- sen-noord, t.a. Esdoornstraat 44, Heerlen; H. J. G. M. van den Eerenbeemt, Zonnebloemlaan 20, Bloemendaal en M. G. Tonino, Willem de Zwij gerlaan 11, Santpoort; H. Posthuma, Warande 2, Beverwijk en K. N. Spruit, Saturnusstr. 3, IJmui den. t.a. Warande 2, Beverwijk; J. Kemps, Zeeweg 233, IJmuiden-oost en H. M. Lips, Zeeweg 233, IJmuiden-oost, t.a. Zeeweg 233, IJmuiden-oost; W. Adelaar, Baanstraat 86, Beverwijk en T. Leije- wenlaan 51, IJmuiden-oost; T. Hof, Staalhaven- naar, Meeuwenlaan 51, IJmuiden-oost, t.a. Meeu- weg 19, Velsen-noord en M. G. van Delft, Staal- havenweg 19, Velsen-noord. GEHUWD: J. de Haas en H. A. Scheltens, Ker- kerinklaan 58, Santpoort; R. A. Maas en C. C. van Zutphen, Walsoordensestraat 30, Hontenisse; H. Kabalt en M. Kwarten, Woonwagenkamp, Vel sen; J. G. Jore en J. L. Smit, Pastoorsstraat 27, Santpoort; A. J. van Wees en C. A. de Graauw, Fazantenlaan 20, IJmuiden-oost; H. Berkhout en E. M. Wesselman, Wijk aan Zeeërweg 42, IJmui- den-oost; A. A. van Hooff en E. A. van der Plas, Watervlietstraat 1, Velsen-noord; R. K. Nieborg en H. C. van den Bos, Kanaalstraat 60, IJmuiden; D. Prins en J. C. Dekker, Kompasstr. 43, IJmui den; W. Winter eri L. A. Beekman, Vlierstraat 5, IJmuiden-oost; C. van Raaphorst en H. M. Moeke, Hagelingerweg 76, Santpoort. De jubileumviering van de heer L. Otte, bobineur bij papiermachine 14 van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. is vrijdagmorgen begonnen met een ontvangst van de jubilaris en zijn familie op het Velsens gemeentehuis, waar_ bij de heer J. H. Smidt van Gelder, be drijfsdirecteur mede aanwezig was. Hier werd bij monde van burgemeester mr. M. M. Kwint de jubilaris medegedeeld, dat hem wegens langdurige trouw aan één patroon de koninklijke onderscheiding met de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend, waarna de versierselen werden opgespeld. Een hartelijke ontvangst werd het gezel schap op het bedrijfsdirectiekantoor bereid in aanwezigheid van de heren R. v. d. Ende, bedrijfsingenieur en J. de Vries, pro- duktiechef van de afdeling papierfabriek. De heer Smidt van Gelder herinnerde er aan, hoe de jubilaris gedurende bijna zijn gehele diensttijd aan de papierproduktie heeft deelgenomen als bobineur, maar des ondanks in vergelijking met oudere bobi- neurs nog een betrekkelijk „jonge broek" is, die misschien juist daarom met zoveel ambitie zijn dagelijkse arbeid verricht. Voor deze trouwe arbeid en goede vak manschap dankte de directeur de heer Otte hartelijk en hij beloonde deze met de aanbieding van het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Als huldeblijk van de directie werd een ge schenk in enveloppe overhandigd, waarbij tevens een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie en de draagmedaille van het pas verworven koninklijke metaal waren gevoegd. Mevrouw Otte ontving voorts een foto in lijst van haar man bij zijn dagelijks werk. In gebouw Concordia", waar talrijke collega's van hun belangstelling blijk ga ven, herinnerde de heer De Vries aan de misplaatste foto in onze Kennemer Lan taarn, die hem een geestige noot leek, doch bovendien een even geestige ervaring met wethouder De Boer in herinnering bracht bij het recente bezoek van de Velsense raad aan het bedrijf, toen de heer De Boer na een ongewilde verwisseling een volle dag van de jas van de heer De Vries profi teerde. De heer De Vries echter erkende in de jubilaris een uitstekend vakman met een zeer gelijkmatig, vrolijk humeur, een grote plichtsbetrachting en een goede „leraar" voor de jongere collega's, die een enorme hoeveelheid papier, die als baan enige ma len de aarde kan omspannen, heeft afgele verd. Een vulpenset vormde het geschenk van het ploegpersoneel. Daarna complimenteerde de heer J. Buntsma namens het papierfabriekperso- neel. Een gevulde enveloppe vergezelde deze gelukwensen. De schaakclub Kijk-Uit heeft lang gewei feld of het met drie dan wel met vier tientallen in de bondscompetitie zou moe ten deelnemen. Na aanvankelijk te hebben besloten dit jaar met slechts drie teams deel te nemen, werd op het laatste moment deze beslissing herzien. Deze prettige be slissing voor de lagere spelers hebben zij getoond dubbel en dwars waard te zijn. In hun eerste treffen met het derde tiental van de schaakclub Heemstede werd met niet minder dan 6V23'/2 gezegevierd! De resultaten van de spelers waren: Kijk- Uit 4Heemstede 3: P. A. PeekF. C. Kuyken 1-0, J. Wal J. F. Smit 1-0, F. v. d. HeideC. B. Dooyes 0-1, C. Gravemaker—J. Post 1-0, R. Blok— Schonhütt 1-0, J. Vis—H. Westra V2—V2, C. DonkerP. Corvers 1-0, A. A. Verkooyen F. van Dort 0-1, H. WolthuizenH. v. d. Brink 1-0, J. B. CleerenPlessius 0-1; totaal 6V2—3Vr. Voor dezelfde 3e klasse C versloeg Wee- nink 2 met 6-4 de reserves van Bloemen daal. Pat-Mat 4 verloor met 3'/26V2 van Het Oosten 3. Het personeel van de N.V. „De Plaat- wellerij" heeft op vele manieren onderling contact, zowel in als buiten het bedrijf en het viel daarom niet te verwonderen, dat vrijdagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat met zestig deelnemers een zeer geslaagde St. Nicolaas-klaverjasdrive werd gehouden door de „P. W. Boys" met als prachtig doel financiële steun te verlenen aan de door de personeelsvereniging ook nu weer op touw gezette St. Nicolaas-speelgoed- actie voor het kindertehuis „Oostweide" in Zaandam. De grote belangstelling voor deze wed strijd was bovendien geanimeerd door een zeer groot aantal aantrekkelijke prijzen, waaronder taarten en worsten, die alle hun weg hebben gevonden. De leiding berustte bij de heer G. A. Dekker, die er slag van had om met voort varendheid de eerste twee series spelen te leiden, waarna de heer A. v. d. Steeg, voor zitter van de P. W. Boys, enigszins beduusd door het grote aantal klaverjassers, het resultaat kon mededelen. Dit was verras send, want meer dan tachtig percent van het personeel, al of niet aan de drive deel nemend, had de prachtige som van 140 bijeengebracht. Hij overhandigde dit be drag aan de voorzitter van de personeels vereniging, de heer C. Luttik, die op zijn beurt buitengewoon erkentelijk was voor wat het Plaatwellerij-personeel met een drachtig samenwerken had weten te berei ken. De uitslagen van de drive waren: 1. P. Rozemeyer; 2. C. Gomes, 3. B. Nonhebei, 4. C. v. Balen, 5. A. de Roos, 6. A. Hoogland, 7. H. de Vries, 8. M. Vos, 9. J. den Heyer, 10. W. Michel. „Beeldromannetjes en strips zijn vergif voor de kinderen, als ze deze voortdurend onder de ogen krijgen", zo stelde Jaap Buis Jr. vrijdag tijdens de ouderavond van de Zeewijkschool te Beverwijk. „Wie eens een verkeerd boek leest is niet dade lijk een sadist of een misdadiger", zo ver volgde hij, „maar een kinderziel is heel gauw bedorven en als de kleine mens in zijn jeugdjaren niet de goede lectuur krijgt, is dat later vaak niet meer te her stellen". De heer Buis maakte de ouders duide lijk, dat het even belangrijk is voor het kind om de goede lectuur voor ze uit te zoeken, als om te zorgen voor de juiste voeding en kleding. Even nauwkeurig, als de moeder het eten van de baby na gaat, even nauwkeurig moet zij ook toe zien op de lectuur van het kind. Spreker kon het ook niet goed vinden, als de ouders niet weten wat hun kind leest. Het komt maar al te vaak voor dat de ouders menen, dat ze daar geen tijd voor hebben, doch dit vond de heer Buis uit de boze. En als men boeken koopt, is het aanbevelens waardig niet op een gulden te kijken. Een jurkje voor een meisje komt ook wel eens duurder dan men had gedacht, zo zei hij. Hij maakte de ouders duidelijk, dat een boek voor een kind een veelvoudige be tekenis en functie heeft. Nog te veel ouders denken slechts aan de materiële kant en vergeten de geestelijke kant voor hun spruiten. Om te bewijzen dat de lectuur voor het kind zo heel veel beter is dan ongeveer honderd jaar geleden, las de heer Buis enkele stukjes voor uit een boek dat toen voor kinderen bestemd was. De voorzitter van de oudercommissie, de heer H. Jonkman, dankte de heer Buis voor zijn leerzame causerie en sprak de wens uit, dat vele ouders zijn wenken ter harte zullen nemen. Daar de voorzitter, de heer Jonkman, en de secretaris, de heer D. Meinema, geen leerplichtige kinderen meer hebben, meen den zij te moeten aftreden. In hun plaats werden benoemd de heren A. Sluis, voor zitter en H. Majoor, Rijvordtlaan 71 te Beverwijk, secretaris. Aan het slot van de avond heeft het hoofd van de school, de heer D. Danger- mond, de scheidende bestuurders dank gebracht voor alles wat ze voor het onder wijs hadden gedaan. Daarna werd het werk van de kinderen bezichtigd en met het onderwijzend personeel besproken. ADVERTENTIE JUWELIER - HORLOGER KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 Grote sortering verlovingsringen Volleybal in de IJmond Voor de volleybalcompetitie in de IJmond zijn er vorige week maar weinig westrijden gespeeld. In totaal kwamen er tien ploegen tegen elkaar uit. Bij de dames eerste klasse werden in IJmuiden gespeeld VGV-VCY. Deze wedstrijd, die aanvankelijk gelijk opging eindigde toch in een 3-1-overwinning voor de VGV-da- mes. PSV had weinig moeite met Sport bond en stuurde het aan op een 0-3-zege. Deze punten kunnen de PSV-ers weet best gebruiken. Bij VCK-VSV ook al weer een spannende partij volleybal waarbij VCK uiteindelijk met een 3-1-overwinning ging strijken. Bij de heren in de tweede klas stonden twee wedstrijden op het programma. DEM 2 ging met 1-3 ten onder tegen VCY 2. Sportbond 3 deed goed werk door tegen Sollertia gelijk te spelen (2-2). Voor de komende week staan de volgende wed strijden op het programma: Dames twee de klas, Margrietschool: DEM 3-Kenne- mers 3, DEM 2-DEM. Gymnasium IJmui den: Sportbond 2-VGV 2, Sollertia-Sport- bond 3. Heren: eerste klasse; Gymna sium IJmuiden: Sportbond 2-VCK; PSV- Sportbond; Groenelaan gymnastiekzaal: Kennemers-Kennemers 2. ADVERTENTIE LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TEL. 6321 CENTRUM GALERIJ ADVERTENTIE TEL.6000 DAG EN NACHT ADVERTENTIE VERKRIJGBAAR BIJ: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 4» - Haarlem Telefoon Ï0049

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8