Na subliem Nederlands kwartiertje voor rust was België al verslagen Debutant Kruiver volvoerde zware opdracht uitstekend TECHNIEK Rode Duivels misten ploegverband en aanvalskracht Lenstra: „Jammer, ik had wel een paar goals willen maken" Nederlandse goals van hoog gehalte Keeper Leysen gewond na duel met Van der Kuil Coppens: „Als wij maar een Lenstra hadden" 5 Gaten Overrompeld „Tien, tien. De stand na gisteren Joegoslavisch elftal naar het wereldkampioenschap Belgische reserves wonnen van Luxemburg IN DE KLEED KAMERS Heringa Wathrich Nederlandse journalisten te zwak voor Belgen Duits elftal voor Zweden samengesteld MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 Van onze sportredacteur) Een kwartier subliem voetbal was gistermiddag voor het Nederlands voetbalelftal voldoende voor een duide lijke overwinning op het Belgische nationale elftal. Een kwartier, waarin de Rode Duivels zonder genade op de knieën werden gedwongen en onvoorwaardelijk moesten capituleren voor een Nederlandse voorhoede die een voudig speelde met een tot acht man versterkte achter hoede. Het was een periode, waarin Van Wissen, Krui- ver en Wilkes met doelpunten van hoge klasse een 3-0 stand op het scorebord brachten. Later in de tweede helft verhoogden Wilkes en Garlier die score tot 5-0 en hadden de Nederlanders daarna niet de touwtjes wat laten vieren en de greep iets laten verslappen, het zou ongetwijfeld 8-0 of daaromtrent geworden zijn in plaats van 5-2, met welke score nu het einde kwam van een bijzonder aantrekkelijke interlandwedstrijd Het Oranje-team verdiende de zege tenvolle en eigen- Behalve het magistrale spel van Wilkes en Lenstra twee spelers die dan volgens voetbalbegrippen oud mogen heten, maar toch zeer duidelijk in de nationale ploeg nog niet gemist kunnen worden moeten ook twee jongeren met ere worden genoemd: Kruiver de debutant in het elftal en Van Wissen. De PSV'er maakte een voortreffelijk debuut en dat zegt heel wat als men bedenkt dat hij de zeldzaam ondankbare taak kreeg om het zware werk op te knappen voor Wilkes en Lenstra, terwijl de MVV'er vrijwel de gehele wedstrijd de belangrijkste schakel bleef in het goed gevarieerde aanvalsspel. Ook defensief speelde hij een uiterst belangrijke rol in de schaarse perioden dat de Belgen probeerden terug te slaan. Zo leverde zowel Van Wissen als Kruiver het bewijs dat er onder de jeugd zeer grote talenten schuilen talenten, die in de toekomst tot de steunpilaren kunnen gaan behoren van het Nederlands vertegenwoordigend voetbalelftal. lijk met duidelijker cijfers, omdat de Belgen over alle linies zeker een klasse minder waren en daarbij vooral taktisch volkomen faalden. Zij konden tegenover de Nederlandse hegemonie alleen een goede wil en een groot uithoudingsvermogen zetten, maar dat was dan ook alles. De ploeg, die nog kort geleden de Franse voetbal lers in bedwang hield met een hechte verdediging, moest nu tot vijf maal toe capituleren zij het met ere omdat zij niet opgewassen was tegen het inzicht en het raffine ment van spelers als Wilkes en Lenstra (voor de veer tigste keer in het Oranje-shirt) die tot grote hoogte groei den in hun spel. Zo eindigde de wedstrijd die tegemoet werd gezien als een volkomen open strijd, met een win nende ploeg die de zege geen moment in gevaar heeft gezien en zich veel sterker had getoond dan de eind cijfers aangaven. Eigenaardig genoeg wees jn het begin van de strijd niets in de richting van een grote Nederlandse overwinning. Het tegen deel was eerder waar. Want nadat Kruiver de bal aan het rollen had gebracht, waren de Belgen veel meer, maar ook gevaar lijker in de aanval. Dat kwam vooral door de wederom in de Belgische ploeg terug gekeerde Rik Coppens, die zich van de eerste minuut al weer een bekwaam spel verdeler toonde. Hij hield het spel welis waar te veel op, maar steeds deed hij daarop iets goeds met de bal en alleen aan het gebrek aan inzicht van zijn mede- voorwaartsen was het te wijten dat het geen resultaat opleverde. Wel schoten Houf en Orlans rakelings naast en kwam Piters eenmaal net te laat om een scherpe crosspass van Coppens in het doel te werken. Na negen minuten kwam het Nederlands elftal er wat beter in, maar twee schoten van Kruiver en één van Wilkes hield keper Leysen voortreffelijk uit zijn doel, waarna een slimme boogkopbal van Len stra net naast het doel belandde. De Bel gische aanvallers, vrijwel steeds gelanceerd door Coppens, antwoordden met schoten van Orlans, die veel vrij werd gelaten door Wiersma, en Van den Berg, maar veel gevaar leverden die niet op. Een schot van linkshalf Mathonet wel, maar dat maakte De Munck met een ware pantersprong on schadelijk. Langzaam maar zeker verwierf Neder land zich daarna een overwicht. Duidelijk bleek namelijk dat de zo hecht en stevig geachte Belgische verdediging grote gaten vertoonde zo gauw Wilkes en Lenstra de belangrijkste schakels gingen vormen in de combinatieketen. De Belgische stopper Nelissen namelijk toonde niets van de Nederlandse taktiek te begrijpen. Hij zocht midvoor Kruiver om die de voet dwars te gaan zetten, maar die speelde in terug getrokken positie, waarna de Belg domweg de motoren in de Nederlandse aanval Lenstra en Wilkes ging proberen on schadelijk te maken. En toen kwamen de gaten in de defensie, terwijl Wilkes noch Lenstra ook maar een ogenblik last had van de zuiver opportunistisch voetbal spelende Belgische spel. Langzaam maar zeker werd de Neder landse greep steviger langzaam maar zeker werden de Belgen teruggedrongen. En de resultaten bleven niet uit. Na 29 minuten plaatste de snel oprukkende Van Wissen de bal bij het strafschopgebied naar de als altijd geheel vrij staande Len stra, die de bal zonder na te denken terug centerde naar de plaats waar een directe scoringskans kon ontstaan. Van Wissen liep snel door en maakte toen alleen voor Leysen geen fout. Dit voortreffelijke doelpunt betekende de inleiding van een serie van drie. Even stopte de aanvalmachine toen doelman Ley sen na een botsing met Van der Kuil bleef liggen, maar nauwelijks was het spel her vat of debutant Kruiver zowel voor als achter de voorhoede zwoégend als een werkplaard bracht de stand op 2-0. Uit een corner van Carlier namelijk kopte Wil kes de bal door naar de PSV'er, die het leer met een omhaal tussen een wirwar van spelers in het net knalde. Dat was in de 37ste minuut en nog acht zwaar tellen de minuten restten voor de Belgen. Zwaar, omdat de gehele ploeg volkomen overspeeld werd. Acht spelers krioelden soms rond het strafschopgebied door el kaar, maar de Nederlandse aanvallers ble ven de baas. Wilkes spelend als in zijn beste dagen werd soms aangevallen door twee of drie Belgen, maar hij had eenvou dig lak aan ze. Met de hem eigen vaar digheid stuurde hij ze van het kastje naar de muur, waarbij hij de bal steeds op het juiste moment verder centerde naar Len stra, naar Carlier, Kruiver of Van der Kuil, die op hun beurt de combinatieketen voortzetten met voortreffelijke passes goed gevarieerd in lengte tussen de als ware duivels verdedigende Belgen. En vijf minuten vóór de rust bejubelden zestigduizend enthousiaste voetbalsuppor ters wederom een voortreffelijke goal. Nu één van Wilkes nadat Kruiver de bal na een solorush naar Lenstra had getrapt, die eerst twee Belgen met een uiterst slimme beweging omspeelde en daarna Van der Kuil inschakelde. Deze laatste bereikte Wilkes, die zuiver inschoot. Het had in die laatste vijf minuten ge makkelijk 5-0 of zoiets kunnen worden als niet bijvoorbeeld Van der Kuil alleen voor de Belgische doelman was gaan pingelen of als Kruiver's schot bij een heel slimme pass van Van der Hart ook maar iets meer snelheid had gehad. Dries kon namelijk nog net voor de doellijn redden, ook al kostte hem dat een wilde worsteling in het doelnet, waarin hij terecht kwam. Toen hij zich na een halve minuut einde lijk bevrijd had en als een bevrijde leeuw het veld instormde, kwam hij net op tijd om de bal ingetrapt door Wilkes wederom van de doellijn weg te werken, nu met een indrukwekkende kopbal. Dat overrompelende kwartier voor rust had de wedstrijd beslist, dat was wel over duidelijk toen de Nederlanders al direct na de hervatting hun offensief met een zelfde overmacht gingen continueren. Want weer kwamen de Belgen met de rug tegen de muur, omdat zowel Van Wissen als Lenstra, Wilkes, Kruiver, Carlier en Van der Kuil een maximum aan spelinzicht toonden. In grillige figuren rolde de bal naar het Belgische doelgebied, waar Dries, Van Brandt en Nelissen alleen als haast bij toeval redding konden brengen met hoge en verre, maar slecht geplaatste paniektrappen. Maar goals bleven toch weer niet uit. In de negende minuut gooide De Munck de bal uit naar Klaassens, die direct door speelde naar Carlier. Van deze ging het leer via Wilkes naar Lenstra, die met een slimme schijnbeweging twee Belgen pas seerde en toen alleen op het Belgische doel optrok. Het was slechts een schijnmanoeu vre, want met een snelle sprint was Wil kes hem ver voor, waarna deze de bal op de centimeter nauwkeurig voor de voeten kreeg juist voor het moment dat keeper Colette na de rust ingevallen voor de geblesseerde Leysen zich voor zijn voe ten wierp. Met een rustig tikje schoot de VVV'er de bal in het lege doel. Maar Nederland ging door. België was nergens. Het schoot over alle linies tekort, vooral in techniek en spelinzicht. En nie mand verwonderde er zich dan ook over dat na achttien minuten de 5-0 stand op het bord kwam, na een combinatie tussen Van der Kuil en Carlier, die deze laatste met een venijnige schuiver afsloot. „Tien, tien", riepen hatelijke chauvinis ten op de tribunes, maar daar dachten de Belgen anders over. Want nadat Van der Hart na een botsing op het middenveld met Coppens had moeten uitvallen en Kraay van DOS zijn plaats had ingenomen, was het gedaan met het Nederlandse over wicht. De nonchalance kwam in het spel en in alle linies gingen de Nederlanders het kalmer aan doen. En dat straften de Belgen af. Nadat eerst Piters tegen de lat had ge schoten, kwam Van der Berg na een misser van Kraay alleen voor De Munck en de eer was gered (5-1). Het had een waar schuwing moeten betekenen voor het Oranje-team, maar het was dat niet. Zo kon vier minuten voor het einde Houf met een uiterst vaardige beweging van zijn voet nog een tegendoelpunt maken uit een voorzet van Coppens, die had geprofiteerd van voor de zoveelste maal zwak ingrijpen van Kuys. Zo kreeg de wedstrijd een uitslag, die zeker niet volgens de verhoudingen in het veld was, waarmede weer niet gezegd wil zjjn dat wy de Belgen, die van het begin tot het eind bleven zwoegen, geen tegen- punt gunden. De stand van de wedstrijden tussen Ne derland en België, die na de oorlog wer den gespeeld, luidt na gisteren: België 25 9 7 9 25 59—52 Nederland 25 9 7 9 25 52—59 De totale stand na 85 wedstrijden ziet er als volgt uit: Nederland 85 40 18 27 98 207—168 België 85 27 18 40 72 168—207 Het Nederlands elftal: Eerste rij v.l.n.r.: Van der Kuil, Wilkes, Kruiver, Lenstra en CarlierTweede rij: Van Wissen, Wiersma, Kuys, Klaassens, De Munck en Van der Hart. Daar gaat de vijfde. Carlier is na een handige manoeuvre doorgedrongen tot invaller-doelman Colette en schiet de bal precies op tijd in. Spil Nelissen zit op de knieën toe te zien en ook Dries en Van Brandt (links) kunnen er niets meer aan doen. Louis Leysen, de doelman van het Bel gische elftal, heeft zondagmiddag slechts een halve interland-wedstrijd gespeeld. Na een half uur geraakte hij bij een bot sing met Van der Kuil aan het hoofd ge wond en tijdens de rust achtte de Belgi sche K.C. het verstandiger hem door Co- lette (Verviers) te laten vervangen; een feit, dat door de gebrekkige voorlichting in het stadion vrijwel onopgemerkt is ge bleven voor de toeschouwers. Leijsen heeft gedurende de gehele twee de helft buiten bewustzijn gelegen in de kleedkamer. Onmiddellijk na afloop van de wedstrijd werd hij per brancard weg gebracht. Een voorlopig medisch onder zoek heeft aangetoond, dat hij een lichte hersenschudding heeft opgelopen. In een der Rotterdamse ziekenhuizen zijn zondag avond zekerheidshalve enkele röntgen foto's genomen. De onfortuinlijke doelman kreeg vanochtend toestemming naar Bel gië terug te gaan. Van Wissen scoort met een uiterst zuiver schot Nederlands eerste goal. Joegoslavië heeft zich verzekerd van een plaats in het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal. Ruim 55.000 toe schouwers waren er in het grote stadion van Belgrado getuigen van hoe Joegoslavië met twee-nul van Roemenië won in de laatste wedstrijd van groep 7 Europese zone. Beide doelpunten werden na rust gemaakt door midvoor Milutinovic. De eindstand in deze groep luidt: Joego slavië 4—6; Roemenië 45; Griekenland 4—2. De voetbalwedstrijd België BLuxem burg, welke in Diest is gespeeld, is in een twee-één overwinning voor de Belgen ge ëindigd, naadt de rust met één-nul voor hen was ingegaan. Drie Nederlandse spelers hebben aan de wedstrijd meer overgehouden dan de 150 gulden, waarmee een overwinning van de nationale ploeg wordt gehonoreerd. Jan Klaassens was na het laatste fluitsignaal de „lachende derde" in de strijd tussen Kuys en Piters om de wedstrijdbal de lange Venlonaar bewaakte zyn prooi zelfs in de badkamer en Kruiver en Faas Wilkes namen elk hun shirt als extra bagage mee naar huis. Piet Kruiver maakte daarbij gebruik van het recht van de debutant. Met een bijna smekende blik vroeg hij aan het T.C.-lid Steinvoorte het shirt te mogen behouden. Het mocht. Maar dat kostte de KNVB nog een tricot, want Wilkes, die het gesprek volgde, reclameerde onmiddellijk: Hij had nog nooit een shirt ontvangen. En ook toestemming dus voor de speler, die reeds 28 keer voor de nationale ploeg was gekozen. Kruiver was uiteraard de gelukkigste speler. De triomf van zijn succesvol debuut straalde uit zijn ogen, toen hij de kleed kamer binnenstapte en onmiddellijk een flesje limonade greep. „Ik heb heerlijk gespeeld", zei de PSV'er. „Precies dezelfde tactiek als in mijn club, het was dus niet moeilijk". De vraag kwam of hij niet ner veus was geweest. „Natuurlijk, maar ik heb een fijne steun gehad aan Faas Wilkes en Abe Lenstra. Die twee hebben me er door gehaald". En de debutant keek dank baar op naar Wilkes. De „globetrotter van het Nederlandse voetbal" begreep zijn jeugdige teamgenoot maar al te goed. De andere debutant, Kraay, keek nog een beetje beduusd voor zich uit. „Daar had ik nou echt niet op gerekend. Het kostte me wel moeite om mij meteen aan te pas sen. Wat is die Coppens nog geraffineerd". Cor van der Hart strompelde voorbij. „Mijn knie verdraaide tijdens een duel met Coppens. Die trapte twee keer tegen mijn been". Of het met opzet geschiedde, werd gevraagd. De aanvoerder reageerde onmiddellijk: „Neen, dat geloof ik beslist niet. Rik heeft fatsoenlijk gespeeld". Tevreden Bondscoach Elek Schwartz moest bijna worden weggesleurd uit een groepje Bel gische journalisten, die hem uithoorden over zijn trainingsmethoden. „De KNVB geeft mij veel faciliteiten", hoorden wij hem nog zeggen vóór hij aan het spervuur van vragen van de Nederlandse verslag gevers werd blootgesteld. „Natuurlijk ben ik tevreden. De ontworpen tactiek werd goed uitgevoerd en de ploeg speelde dyna misch en intelligent. Vooral ben ik blij over het spel van Kruiver. Ik ben wel van mening dat de Schotse jeugdploeg (spelers beneden 23 jaar) sterker is dan dit Bel gische team". Voldaan De voorzitter van de technische com missie, de heer Kruyver, was vooral vol daan over het feit, dat de Nederlandse spelers een grotere activiteit en wilskracht hebben getoond dan in de voorgaande wedstrijden. „Debutant Kruiver heeft aan de verwachtingen, die we sedert de jeugd wedstrijd in Edinburgh van hem hadden, voldaan". Abe Lenstra veerde fel op, toen wij tegen hem zeiden dat het „oudje" het nog best had gedaan. „Oudje? Pas op of ik laat je er uitzetten", reageerde hij breed- lachend. Toch zat hem iets dwars: het record van Bep Bakhuys (30 interland- doelpunten) was onaangetast gebleven. „Jammer hè, ik had vandaag echt wel een paar doelpunten willen scoren, maar ik kreeg geen kans". De Belgische kleedkamer In de Belgische kleedkamer was de stemming gedeprimeerd. De spelers spra ken zachtjes tegen elkaar, vol waardering over het Nederlandse spel. Vooral aan voerder Mees was vol lof: „Het was myn 18de wedstrijd tegen Nederland. Uw land genoten hebben nog nooit zo goed gespeeld als in deze wedstrijd". En Rik Coppens reageerde: „Als wjj maar één zo'n goede speler hadden gehad als uw Lenstra, Wil kes of Van Wissen, dan hadden wy nooit zo beschamend verloren". Kruiver Bondstrainer Toldi, pas enkele weken in dienst van de KBVB, had uiteraard zor gen. „Nederland speelde beter positiespel, snel en met de volle aanwending van de lichamelijke kracht. Maar waarom pro beren de Nederlanders toch steeds ruimte te krijgen door met hun armen te zwaaien?" Scheidsrechter: goede sportmensen De Zweedse scheidsrechter Lundell, die zijn tweede officiële interlandwedstrijd leidde, had veel waardering voor de spor tieve wijze, waarop de spelers van beide teams hadden gestreden. „Nederland speel de een zeer goede wedstrijd. Een verge lijking met het spelpeil in Zweden? Onge twijfeld in het voordeel van uw landge noten". De heer Lundell knikte bij deze woorden zeer hoffelijk. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Vooraf aan de jeugd-interlandwedstrijd duelleerden op een der bijvelden van NAC de teams van Nederlandse en Belgische journalisten met elkaar. Bondscoach Elek Schwartz, die de strijd met enkele spelers van de nationale ploeg volgde, heeft tijdens dit duel geen oplossing gevonden voor zijn problemen. Het resultaat was namelijk triest voor onze landgenoten: een zeséén ne derlaag, nadat de stand bij de rust één één was geweest. En het spelpeil van de Nederlandse scribenten was vaak ontstel lend slecht. Studentenvoetbal De op het HVV-terrein in Den Haag gespeelde voetbalwedstrijd tussen de stu dentenelftallen van Nederland en België is door de Belgen met tweenul gewonnen. De ruststand was éénnul. De doelpunten werden gescoord door Oversteyns en Rut ten. Het Duitse elftal, dat woensdag in Ham burg tegen Zweden speelt, is als volgt samengesteld: doel: Sawitzki (VFB Stuttgart); achter: Erhardt (SPVGG Fürth) en K. Schmidt (FC Kaiserslautern); midden: Eckel (IFC Kaiserslautern), Her- bert Schaefer (SPF Siegen) en Szymaniak (Wuppertaler SV); voor: Peters, A. Schmidt, Kelbassa (alle drie van Borussia Dortmund); Schroder (Werder Bremen) en Hans Schaefer (AFC Köln), Reserves: Herkenrath (Rotweiss Essen), Stollenwerk (IFC Köln), Mai (SPVGG Fürth), Klodt (Schalke) en Cieslarczyk (SV Rodingen). (Van onze sportredacteur) Techniek en spelinzicht hebben de vijf entachtigste interlandwedstrijd tussen de Nederlanders en de Belgen beslist. En wel zeer duidelijk, duidelijker eigenlijk nog dan de 5-2 score zou doen vermoeden. Zon der defaitistisch te willen zijn, willen wij daarbij evenwel direct opmerken dat men ver terug moet gaan in de serie wedstrij den tussen de Nederlanders en de Belgen om een slechter elftal Rode Duivels te ontdekken. Het is altijd moeil'jk uit te maken' of het de invloed is van het sterke spel van de tegenstander of een inzinking in de eigen gelederen, maar een feit blijft dat de Belgen gisteren in Rotterdam wel heel pover voor de dag kwamen. Zij had den een goede wil, goed, maar in tech niek, taktiek en spelinzicht kwamen zij toch wel heel veel te kort. En het pleit bij voorbeeld beslist niet voor het peil van het v' tbal in België dat men nog steeds geen betere spil heeft gevonden dan Ne lissen, een bijzonder primitief voetballer, die zich alleen met afbraak-voetbal ver dienstelijk kan maken. Als hij echter te genover spelers komt als Lenstra en Wil kes ^an is hij zoals voetballers dat zeggen nergens. Tekenend voor wat dat betreft was de wijze waarop Abe Lenstra hp-n na rust enkele malen in de luren leg de zonder dat hij ook maar een schijn van kans had d» bal te bemachtigen. Zijn primitieve spelopvatting en vooral spel inzicht kwam ook tot uiting toen hij geen directe tegenstander kon vinden, omdat Kruiver in teruggetrokken positie speel de. Blijkbaar zonder overleg wilde de lan- I ge Belg zich toen verdienstelijk maken met het uitschakelen van Wilkes, maar begreep niet dat hij zich daartoe veel te ver naar voren moest wagen, waarna bo vendien bleek dat hij eenvoudig geen kijk had op de manoeuvres van de vaardige VVV-er. Neen, de Belgen maakten het de Ne derlanders wel gemakkelijk. Vooral voor spelers als Lenstra en Wilkes die niet meer een toptempo kunnen volhouden en het moeten hebben van slim en zorgvul dig uitgekiend aanvalsspel. Hun werd als het ware het spel dat hun het beste ligt opgedrongen iets waarvan beide acht- I tien karaats technici ten volle hebben geprofiteerd in deze zesde match tussen i Nederland en België sedert de invoering van het betaald voetbal in Nederland waarin de Nederlanders opnieuw onge slagen bleven. Beiden ook rekenden af met het fabeltje dat zij te oud zijn ge worden voor interlandvoetbal. In de oefenwedstrijd bleek duidelijk dat de jon gere-! nog niet rijp genoeg zijn en giste ren kwam onomstotelijk vast te staan dat zowel Lenstra als Wilkes nog onbetwist de beste aanvallers zijn in Nederland. W arbij men niet zal moeten schromen om de jongeren die de talenten hebben een gedegen, maar langzame opleiding en opvoeding en niet te vergeten routine te geven voor het hoger voetbal. Een speler als Kruiver, die zo'n voortreffelijk debuut maakte, moet ook tonen te kunnen vol doen zonder topspelers ais Wilkes en Len stra in zijn buurt. Dan pas kan hij voor de toekomst een volledig rendement op leveren. In de geschiedenis van het voet bal zijn zeer veel namen te noemen van voetballers die gemaakt zijn spelers dus die door taaie volhardin door be kwame oefenmeesters zijn opgeleid tot uiterst bruikbare krachten. Dergelijke spelers, die dikwijls een middelmatige aanleg hebben voor het voetbalspel, ziet men veel op de voetbalvelden in de hoog ste clubelftallen, maar ook in de vertegen woordigende teams. Wat deze mentaal dikwijls zeer sterke spelers echter veelal missen is een voldoende - elinzicht. Want nu mogen zij in de kleedkamers nog zo terdege worden ingelicht over systemen en situaties, in het heetst van de strijd komt het vrijwel altijd aan op handelen in een fractie van een seconde, of wel aan het blindelings beantwoorden aan de im puls die voortkomt uit het zuivere talent. Waarbij dan de impulsen van de spelers tezamen een geheel moeten vormen. En dat kan pas na geduid en taaie volharding, maar het resultaat kan voortreffelijk zijn, ook. al telt de ploeg als geheel dan ook enkele „gemaakte" krachten. Een voorbeeld van wat er gebeurt als een talent uitvalt, werd gisteren gegeven na het verdwijnen van Van der Hart en de komst van Kraay. De omstandigheden waren uiterst moeilijk voor de Utrechte naar, maar een feit was het dat plotse ling de rust, het vertrouwen en de hecht heid van de Nederlandse achterhoede, waarin Kuys toch 1 een niet al te beste partij speelde, volkomen was verdwenen. Kraaj is ongetwijfeld een talent, waarop men zuinig moet zijn, maar mist nog juist de routine en de hardheid voor een inter- L.ndduel ook hij zal opgevoed moeten worden in wedstrijden van minder allure maar met nagenoeg gelijke omstandighe den. Nederland heeft nog steeds een sterk vertegenwoordigend elftal, maar op nog te veel plaatsen heeft men onvoldoende vervangers. Aan de Bondscoach de zware taak te zorgen dat mocht voor enkelen plotseling de leeftijd een te belangrijke rol gaan spelen het ontwikkelde talent klaar staat gehard en geroutineerd. Dan pas kan men het Nederlandse voet bal volkomen gezond noemen, waarna re sultaten als gisteren ook tegen sterkere tegenstanders geboekt kunnen worden. E. Koning

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9