Raad legde in algemene beschouwingen zowel de grote lijn als de details neer Scherp verwijt over de geringe IJmond-voortgang Fel verweer tegen overheidsverwijt over „verspilling" door gemeenten Santpoorts oude molen gemeentebezit VELSEN BEGON AAN DE BEGROTING Aandrang tot modern personeelsbeleid „Verdreven" gezin naar de Biezen? „Is de voorzitter wel de motorische kracht?" Regering schuldiger Dure BB Veelzeggende foto's Te diep VV V-centrum IJmond Velsen-Noord CPN-badinage Niet revolutionair In de couveuse of al dood? „C ouveuse-kindje" Critiek op wethouder Overige fractieleden Een man deed de was Hengelaars van „Velsen" verschalkten 209 vissen DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 Na in een uurtje de bijkomende agenda te hebben afge handeld, welke aan de eigenlijke begrotingszitting vooraf ging de aankoop van Santpoorts bovenkruier „De Sant haeswas van deze hors d'oeuvre het aantrekkelijkste ge recht is Velsens parlement ijverig in de algemene be schouwingen voor de gemeentebegroting 1958 gedoken. Daarbij is de gebruikelijke veelheid van vraagstukken aan de orde gekomen, al dan niet voorbehandeld in het eerdere „vraag- en antwoordspel" tussen college en vroedschap. De algemene beschouwingen mochten wezenlijke verschilpunten opleveren, over één ding was de raad het eens, namelijk, dat de ingrijpende wijze, waarop de landelijke overheid de gemeentelijke autonomie heeft aangetast met de beperkin gen op de financiering protest verdiende. Niet alleen om de zaak zelve, maar ook vanwege het daarbij gebruikte argu ment, dat de gemeenten de grote „verspillers" zijn geweest, die de openbare kasmiddelen in hun huidige deplorabele staat hebben gebracht. Op gemeentelijk niveau werden daarnaastverscheidene kwesties aangesneden, waarbij onder meer de scholenbouw en de architectuur aan de orde kwamen en de aanstelling van een zelfstandige gemeentelijke architect onder de wenselijk heden werd gerangschikt. In de avondvergadering zijn enige verrassende punten aan de orde geweest: wethouder C. P. J. Maas kreeg te horen, dat de P.v.d.A.-fractie het zo lang zamerhand allerminst eens was met verder uitstel van een modern personeelsbeleid bij de gemeente en de IJmond- constellatie werd zowel door de K.V.P. als de P.v.d.A. critisch onder ogen genomen. De loting had uitgewezen, dat de V.V.D. de algemene beschouwingen mocht openen; de beide Prot.-Christelijke partijen kwamen erna; vervolgens de C.P.N. en tenslotte K.V.P. en P.v.d.A. een geheel nieuwe volgorde dus. Mevrouw H e y k o o p stortte dus, als fractiepresidente van de V.V.D. als eerste haar hart uit over de begroting-1958 en stelde als hoofdmotief de haast pijnlijke situatie, waarin het huidige kabinet de gemeenten heeft gebracht. Door het bevriezen van de uitkeringen uit het gemeentefonds over 1958 op het peil van 1957 heeft de landelijke overheid voor een bijzonder moeilijke positie gezorgd, daar de kosten stijging voor de gemeente allerminst „bevroren" kon worden. Zij hing hier eên zorgelijke commentaar aan op over het te dirigistische beleid der regering, dat vele wrange vruchten afwerpt en de autonomie der gemeenten steeds verder aantast. Zij vroeg zich in dit verband af, aan welke wet de minister de mogelijkheid ontleent om het rentegamma voor de ge meenten te fixeren op 4K percent. Het onmondig verklaren der gemeente besturen is inmiddels verder gegaan, meende mevrouw Heykoop: de woning bouwlening a 6 percent dreigt wat de uit komst voor de woningbouw zelf betreft op een teleurstelling uit te lopen als gevolg van de zware stijging der huren. De duim schroeven werden verder aangedraaid onder het voorwendsel, dat de slechte financiële positie in den lande te wijten was aan de gemeenten zelf, die teveel met kort geld zouden hebben gewerkt. Met een staatje in de hand bestreed de spreekster dit overheidsstandpunt: de landelijke overheid heeft veel meer kort lopende schulden gemaakt dan de geza menlijke gemeenten en het verwijt over het „maar raak financieren" wilde zij dan ook niet accepteren; de brokken van thans werden veroorzaakt door het wanbeleid van het vorige kabinet en er zal steeds meer verzet tegen gaan rijzen, zoals uit de noodkreten in Amsterdam, Arnhem en Rotterdam bijwijze van preludium is ge bleken. Met een fel protest tegen de tiran nie „van overheidszijde" bestreed zij de huidige houding van de regering, waarbij zij teruggreep op de crisistijd (uit de raad klonk op, dat toen een liberale minister van financiën aan het bewind was.en vooruitliep op de behandeling van het tekort in de zelfwasserij („als hier op een enkel punt gefaald is, moet dat worden ge corrigeerd"), maar in het algemeen wenste mevrouw H e ij k o o p geen verwijten te horen over een financieel va-banque in Velsen. Met een prik naar de „dure BB" die zich veel te luxueus inricht en kostbare caba retavonden houdt, kwam zij op enige details vergelijkenderwijs brak zij bij voorbeeld een lans voor de UW, die heel wat goedkoper kan werken dan het kost bare BB-apparaat, dat velen een doorn in het oog is, temeer omdat deze BB zich met een „onnnozel antwoord" afmaakt van de klacht over de eeuwig-brandende lampjes en omdat er op critiek op de lelijke BB- bij gebouwen alleen maar de reactie kwam dat de supervisor ze had goedgekeurd. In het algemeen was zij wel wat ge schrokken door de „dictatuur" van som mige supervisors, die de „ellende van de Roerstraat" niet konden voorkomen, waar de huizen nu alweer scheuren en via hoge declaraties van de architecten vele burgers in narigheid brengen. De gemeentelijke supervisie kon in het algemeen haar steun nauwelijks wegdra gen. Hiermee smokkelde mevrouw Hey koop nog even de wenselijkheid van een eigen en zelfstandige apparatuur voor de gemeentelijke architect de bespreking binnen. Zij legde zich ook niet neer bij het ant woord van B. en W. over de provisorische reparatie van het buiten „Beeckesteyn": al heeft het college pogen aan te tonen, dat het krediet geheel besteed is, er blijven diverse vragen rijzen over de wijze van besteding: het waterdicht-maken van het hoofdgebouw is bijvoorbeeld niet gebeurd zoals men het had bedoeld en het is in het algemeen de vraag, of de f 25.000 gefiat teerde herstelkosten inderdaad op de juiste manier zijn aangewend. De scholenbouw vond zij in Velsen maar lelijk („voordat ik dit schreef had ik de veelzeggende foto's in de krant van zater dag nog niet gezien") en er kwam een aar zelende vergelijking met bollenschuren en fabrieken los: traditionele bouw, waaraan zelfs de allernieuwste scholen niet ont komen. Zjj hoopte dan ook, dat het archi tectonische roer omgaat en dat er einde lijk eens wat leven in de scholenbouw komt, zodat Velsens scholen voor de ko mende kwart eeuw bestemd zijn en niet op de afgelopen 25 jaar teruggrijpen. Zij stelde voor in samenspraak met de gemeentelijke inspecteur voor het onder wijs, architect H. Peeters en het gemeen tebestuur tot een vernieuwing te komen, ook van de nog lopende plannen, die, als ze worden doorgezet, nog meer lelijke schoolgebouwen zullen opleveren. Met de bede, dat huize „Kennemergaar- de" spoedig kan worden bestemd voor de verpleging van chronische zieken, een pleidooi voor een „verkoperscursus", die de middenstand alleen maar omhoog zal halen en allerlei andere ondergeschikte punten kwam zij aan het einde harer „al gemene beschouwing". Toen het half vier was. De heer M. v. Dongen (C.H.U.) had waardering voor de samenstelling voor de begroting -1958, hoewel hij de teneur van dit Velsense huishoudboekje maar zwaar te verteren vond: er moest beperkt worden en men praatte dit goed door naar de om vangrijke werken van vorige jaren te ver wijzen. Het mes ging er op die wijze te diep in, meende de heer Van Dongen en daaruit volgt straks onherroepelijk een minder welgedaan uitzicht van de ge meente. Hij was benieuwd naar de nieuw- bouwplannen en de mogelijkheid tot rea lisatie, over de plaats, waar het eerst nieuwbouw zal verrijzen en benadrukte nogmaals de lange wachttijd van 3Vt a 4 jaar voor woningzoekenden, waarbij hij droevig vaststelde, dat er altijd nog „res tanten" van 1953 staan. Hij had zich laten vertellen, dat in Rotterdam dure flats blijven leegstaan en informeerde belang stellend naar zulke gevallen in Velsen. Via de scholenbouw („Velsen-Noord kwam er nog het beste af"), die met MAVEM-lokalen alleen maar tijdelijk ge holpen is, en als totaal toch het enige ant woord kan zijn op de toenemende nood, bereikte de C.H.-voorzitter de onderwijs vernieuwing die hij gaarne wat dieper behandeld zag aan de hand van de resul taten in de Prof. v. d. Leeuwschool. Ondanks de winterse temperatuur bui ten besteedde de heer Van Dongen aandacht aan het strand: hij achtte het broodnodig, dat de VVV een informatie bureau in het centrum van de stad krijgt en de zelfwasserij om bij het water te blijven had nog steeds zijn liefde niet: de geringe belangstelling en de lage tarie ven voor en van deze zelfwasserij zijn naar zijn smaak terug te wijzen naar een verkeerde begin-opzet, waartegen hij direct al heeft gefulmineerd. Ook „Beeckesteyn" werd in deze be schouwing betrokken, nu de oude oranje rie tegen de grond is gegaan en de rotten de gebinten aan het daglicht zjjn gekomen, rees b(j hem de vrees, hoe het buiten zelf er uitziet en hoe het nu eigenlijk is met de commissies, die op dit terrein werken. Dat het IJmond-adviescollege niet op gang komt, wees hij deels terug naar de overvulde programma's der drie betrok ken gemeenten en hij behandelde voorts enige dagbladartikelen van de heren Harmsen en v. d. Os v. d. Abelen over een mogelijke samenvoeging van Heemskerk en Beverwijk, waarin naar zijn smaak de huid verkocht werd voor de beer was ge schoten: de gemeentelijke zelfstandigheid zou op deze wijze al te goedkoop van de hand gaan. Tot slot keerde ook hij zich tegen de overheidsbemoeiingen met de gemeentelijke aangelegenheden. De derde in de rij werd de heer H. J. Lips als voorzitter van de A.R.-fractie. Dankbaar voor de sluitende begroting, er kennende de moeilijke positie van gemeen te en gemeentelijke financiën wees hij alvast op het gevaar, dat een wat ruimere (overheids)financiering der woningbouw per 1 januari 1958 inhoudt: het gevaar van een nog sterkere afhankelijkheid van die overheid. Hij droeg verscheidene deside rata van de gemeentelijke diensten aan, die dringend om een betere outillage ver legen zitten en wilde mede in dit verband graag weten, hoe de wethouder van finan ciën de reserves verder wil liquideren. Na de salariëring van het gemeentepersoneel aan de orde te hebben gesteld, kwam de heer Lips op de architectonische waarde van bepaalde huizen, die hij oprecht in twijfel trok, liet een menigte andere pro blemen de revue passeren. Hij vervolgde met het onderwijs: de nieuwe projecten, die uitgevoerd zullen worden zodra er geld en bouwvolume is zullen in hoofdzaak getoetst moeten wor den aan het onderwijs zelf, meende hij, om te besluiten met de zelfwasserij, waar van hij het exploitatietekort toch wel wat al te bar vond. Het was hem aangenamer geweest als er een kiloprijs tegen kostprijs was voorgesteld en de a.r.-fractie zou zich dan ook node verenigen met een plan, om de aanlooptijd van de wasserij met nóg een jaar te verlengen; hij vond de opzet wat erg diletattantisch en hoopte dat er bij de inrichting van het tehuis voor chronische zieken wat meer aan de voorbereiding zou worden gedaan. Ingaande op de Velsennoordse acties, meende de heer Lips het reeds bereikte en het nog wenselijke te moeten resume ren en hjj kwam tot de onverdachte (want Velsennoordse) conclusie, dat het gemeen tebestuur beslist niet stil heeft gezeten, hetgeen uit de realisering van ettelijke projecten zonneklaar is gebleken. Zelfs het gemeentebestuur acht de situatie daar verre van volmaakt, meende de heer Lips en hij gaf het college in dit verband een kleine spoorslag door het kracht toe te wensen, maar ook wijsheid wijsheid inzake de toekomst ener even tuele „Staalstad" in de IJmond waarvoor het college dezelfde huivering zal moeten opbrengen als in het verleden. Met een dringend verzoek, om het be faamde tunneltje in „De Gilden", dat op lijst B voorkomt naar de A-urgentie over te hevelen en enige andere wensen uit het Velsennoordse kwam hij terug op de grote lijn der begroting: met alle begrip voor de financiële moeilijkheden, waarin het col lege is verzeild, rondde hij zijn rede af. De heer Kruisman (C.P.Nzei ge matigder te willen blijven in zijn critiek dan mevrouw Heykoop tegenover het zit tende kabinet, vergeleek de bestedingsbe perkingsrage met een commissarissenbe- leid van de Shell, badineerde over de declaraties der Kamerleden en Spoetnikte verder door de financiële kosmos onder het uitzenden van lichte hoon-toontjes over de zogezegde welvaart, die zo duidelijk wordt weersproken door de beperkingen, waar aan Velsen zelf lijdt: er blijft zoveel lig gen voor latere jaren, dat het woord wel vaart wat schrijnend aandoet. Uiteraard kwam de wereldpolitiek op de proppen, compleet met Little Rock en intercon tinentale projectielen, minister Staf en andere wetenswaardigheden. Hij nodigde de raad daarop onverwacht uit naar de Frogerstraat 26 te komen, waar een Bus- sumse huiseigenaar de zaak naar het zeg gen van de C.P.N.'er gruwelijk laat ver waarlozen, zodat het er waait en lekt zon der dat er iets aan gedaan wordt, een situatie, die ook in andere woningen te vinden is, zelfs al zijn de betrokken hui zen in huur verhoogd. Hij viel in dit ver band het college aan over de indertijd af gewezen plannen om een deel van de reserve te bestemmen voor de krotoprui ming en wees de oorzaak in groter verband terug naar de economische constellatie. „Wij zitten hier ter behandeling van de begroting van de gemeente Velsen", zo begon de heer N uy ens (Katholiek), daar mee de uitweidingen van zijn voorganger tot hun proporties terugbrengend en hij huldigde het college andermaal voor de manier, waarop het de begroting sluitend heeft weten te krijgen. Enige financiële uiteenzettingen (onder meer een met cijfers geïllustreerde schrik OOOCOC<XXDOCOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOC)OOOOOCXX)OOOOOOOCOC De heer Nuyens bracht gistermiddag de wenselijkheid van een betere sala riëring der gemeente-ambtenaren op originele wijze in de raad: bij een recent bezoek aan diverse gemeentelijke dien sten waren hem de uit de vakantietijd j stammende prentbriefkaarten in deze veelal verouderde behuizingen opge- i vallen, die deels uit Italië, deels uit IJmuiden of Spaarndam werden ver- zonden. En hieruit vloeide voor hem de vraag voort, of de lagere ambtenaar niet nodig eens mee moeten worden I opgetrokken aan de salarisdraad al t was het alleen maar om wat meer een heid in de prentbriefkaarten te krijgen. 30000CX3000000000000000000000000000000000000000000000000Ó over de snelle stijging van de rentebeta- talingen voor kortlopende kredieten) dwon gen ook deze afgevaardigde tot een krach tig verweer tegen het overheidsverwijt, als zouden de gemeenten in hoofdzaak schul dig zijn aan de huidige toestand. Voor Velsen zou naar zijn smaak een pluim meer op zijn plaats zijn: hier is nimmer geld over de balk gegooid. Verheugd toonde de heer Nuyens zich over de nieuwe figuur, die de „balans" der gemeente in de begrotingsstukken is gaan vormen - een figuur, welke de gemeente raad al zovele jaren vergeefs heeft gepro pageerd. De abominabele huisvesting van ver schillende overheidsdiensten doet aan de arbeidsvreugde en de - intensiteit ver moedelijk onschatbaar veel af, merkte de heer Nuyens voorts op en hij meende, dat hier een „gemeentelijke krotoprui ming" wellicht op haar plaats zou zijn, voorafgaand aan de bouw van een centraal kantorenpand. Waarmee het eerste deel der algemene beschouwingen ten einde was en de raadszitting werd verdaagd tot des avonds voor de staart van de KVP- beschouwing en de rede van de heer Van Os v. d. Abeelen namens de P.v.d.A. In het vervolg van zijn rede heeft de heer Nuyens de positie van de eventueel aan te stellen econoom der gemeente vragender wijs laten passeren en daarna is hij aan het probleem van de IJmond-samenwer- king begonnen. (Dit onderwerp behandelen wij elders apart). Het kleuteronderwijs kreeg eveneens zijn onverdeelde aandacht: zich afvragend wat de nadelige gevolgen voor Velsen zijn van de kleuteronderwijswet, poneerde hij de stelling, dat één leidster op 40 kinderen bepaald te weinig is, maar daar Velsen al een hele opluchting heeft kunnen bewerk stelligen door boventallige kleuterleidsters aan te stellen, is deze nood in deze ge meente niet zo sterk. Al blijft de dreiging van de bestedingsbeperking ook hierboven hangen. Over Velsen-Noord sprekende meende de katholieke fractievoorzitter te mogen veronderstellen, dat de Velsen Noorders zich in wezen het meest bij de moeder gemeente thuisvoelen, al wordt die bin ding er na het verleggen van de pont niet beter op; de stichting van gemeentelijke dépendances zal aan de andere kant weer een grote vooruitgang betekenen. In het algemeen had ook de heer Nuyens alle begrip voor de benauwde positie van het college in deze bestedings- beperkingstijd en hij nam aan, dat het college in dit verband en met het oog op de gemeentelijke autonomie weet wat het wil maar ook wil wat het weet: in elk geval kan het verzekerd zijn van de be reidwilligheid van de KVP-fractie. Hij wees tenslotte de eerder-gehoorde critiek uit de liberale hoek terug, zoals mevrouw Heykoop haar eerder liet ho ren en veroorloofde zich daarmee een klein uitstapje naar de landspolitiek en het verleden van de WD. Als laatste der fractievoorzitters kwam de heer J. v. O s v. d. A b e e 1 e n aan bod. Hij had weinig revolutionairs in de be groting gevonden, was dankbaar voor de overzichtelijke manier van opdienen en was met zijn voorgangers verheugd over het feit, dat de gemeente niet heeft hoeven besnoeien op de subsidies en andere onder steuningen aan het culturele en sociale werk. Het verschuiven van overheidsuit gaven naar de gemeentelijke budgetten vond in hem geen bewonderaar; vele pos ten tezamen doen op die manier de steun aan de bestedingsbeperking door de ge meenten geheel teniet. Hij kwam hiermee op de ongezouten critiek uit de VVD-frac- tie aangaande het regeringsbeleid en nam Het begin van de „begrotingsraad" werd gevormd door de voorafgaande agenda de aankoop van de molen „De Santhaes" maakte onverdeelde juichkreten uit de raad gaande en de heer Nuyens (Kath.) was bijzonder blij met het behoud van dit markante stukje Santpoort; de heer Disselköter (Arbeid) sloot zich daar namens de fractie bij aan en dacht even verder: in de richting „Beeckesteijn". Eventuele restauratiekosten achtte deze laatste afgevaardigde onvoorkoombaar en hij zou daar graag een specificatie van zien. De heer W a 11 h u i s (C.H.U.) kon eveneens alleen maar lof hebben voor het voorstel („en dat niet alleen vanwege het historische inslagje onzer partij") zodat wethouder Verbeek (Arbeid) het ge makkelijk had. Inderdaad is men er met de oude molen vlug genoeg bij, om de „Santhaes" voor verval te behoeden, vlugger dan bij „Beeckesteyn", waar echter nooit zo'n mooi aanbod over is losgekomen, zo zei de ambtsdrager. In de hoop, dat Gedeputeerde Staten het nu ook nog goedvinden kon de wethouder zich aansluiten bij des raads mening en de voorzitter kon bij hamerslag de oude molen voor „verkocht" verklaren. Als fractievoorzitter van de K.V.P. drong de heer Nuyens aan op een zo spoedig mogelijke en wellicht over bodige vraag zo soepel mogelijke oplos sing voor het gezin Van Schagen, dat bij de verdubbeling van Rijksweg 9 moet wijken van zijn grond en erf, zulks naar aanleiding van de verkoop van de betrok ken grond aan het Rijk. De wethouder achtte het geen makkelijke zaak, omdat het hier een groot gezin betreft maar hij beloofde alle mogelijke steun, ook na mens zijn collega die de woningverdeling onder zich heeft. In de onmiddellijke om geving (de Biezen) zal hij schadeloos wor den gesteld, zo kon wethouder Verbeek alvast meedelen. Vaart Er werd vaart achter de agenda gezet: de uitkeringen aan het lager onderwijs over 1956 werden met voortvarendheid vastgesteld en de heer T ij s s e n (C.H.U.) kon er maar nauwelijks tussenkomen met een deskundige opmerking over de ge stegen kosten van het kleuteronderwijs, waaruit gebleken is dat de van Rijkswege gestelde normen ver bij de werkelijkheid achterblijven (het scheelt soms een 100 percent!). De bijzondere kleuterscholen zijn eveneens in een moeilijk parket ge komen en het zou naar zijn smaak aan te raden zijn het voorschot aan het bijzonder kleuteronderwijs voor de komende jaren te verhogen, omdat de gunstiger Rijks bijdrage misschien pas per 1963 voelbaar zal worden. Wethouder De Boer (Ar beid) complimenteerde de heer Tijssen met deze maidenspeech, die van een aantrek kelijke kennis van zaken getuigde en kon het goeddeels met hem eens zijn al be streed hij de verdere overschrijding dan 200 percent van de Rijksnormen: deze zul len, naar aangenomen kan worden, wql verhoogd worden en buitendien is het col lege waarschijnlijk wel bereid om even tuele moeilijkheden bij het onderwijs op te vangen. Hiermee was het spits der serie raads vergaderingen afgebeten, die de "afgevaar digden de rest van deze avond nog heel wat werk zal bezorgen na de zitting van gisteravond gaat men vanavond ver der met de replieken van het college op de algemene beschouwingen. ER IS GISTERAVOND tijdens de algemene beschouwingen in Velsens gemeente raad hartgrondig gemopperd over de trage gang van zaken in het IJmond-advies- college en de beide voorzitters der grootste fracties hebben het hunne gezegd over de laksheid, waarmee de IJmond-gedachte zowel administratief als wezenlijk-sociaal gestalte gaat krijgen. In dit verband werd van beide kanten de stimulerende kracht van de voorzitter van het IJmond-adviescollege enigszins in twijfel getrokken een bedekte aanval dus op Velsens burgemeester mr. M. M. Kwint. De heer Nuyens had over het IJmond-adviescollege geen grootse indruk naar buiten blijkt maar al te weinig over derzelver activiteiten en de K.V.P.- fractie vond het dan ook maar een „cou veuse-kindje". Hij vroeg zich af, waarom „niet met meer tastbaarheid is aange toond, dat de IJmorjdraad niet nodig is". Hij zag voor de voorzitter van het advies college een stimulerende taak, behandel de het standpunt der katholieken no pens de IJmond-samenwerking nogmaals (meteen een IJmondraad, omdat van het adviescollege weinig kracht werd ver wacht) en hij vroeg zich met belangstel ling af, hoe Velsen-Noord zou reageren op een eventueel referendum over de IJmond-coördinatie in het algemeen en over de problemen daar in het bijzonder eventuele wensen komen dan op onver dachte wijze naar voren ten nutte van de hele bevolking. Dood Ook de heer v. Os v. d. Abeelen heeft de IJmond-ontwikkeling in zijn be schouwing betrokken en hjj vond de re plieken hierover in de memorie van ant woord niet veel meer dan het eveneens bekende „doodgeboren kind". Hier zou een ontzaglijke taak kunnen liggen voor de voorzitter van dit college, merkte ook de heer v. Os op, die zich niet kon indenken, dat de motorische geest, die van deze praeses uit zal moeten gaan ook inderdaad van hem is uitgegaan (Velsens burgemeester bekleedt het voor- zitterschao, red.) en verder intrigeerde hem de vraag, waarom de benoeming van een secretaris van dit college maar hele maal in het midden wordt gelaten. In dit stadium de regering heeft een voorlopig verslag uitgebracht en de Ka mer heeft zich uitgesproken is nog steeds weinig belangstelling voor de aan gelegenheid te vinden en de heer v. Os zou deze IJmond-zaak dan ook graag wat meer leven inblazen. Hjj wilde zichzelf en anderen realiseren, dat de regering niets voelt voor inlossing van de eis, om de invloed van Gedepu teerde Staten verregaand in te perken, teneinde te voorkomen dat de hele streek straks vanuit Haarlem wordt geregeerd en hij stelde de vraag, of het niet zaak wordt eens tegen het zere been te schop pen en een aantal conservatismen omver te lopen, om toch eindelijk tot een duur zame oplossing te komen. Inmiddels hoopte hij hiermee een uit voerige discussie in het IJmond-advies college los te hebben gemaakt. het voor het kabinet op met een terugblik over de achtter ons liggende jaren, die na de investering de overbesteding lieten zien, die „ontijdige" belastingverlagingen met zich sleepten en tenslotte wel moesten uitlopen op de ingreep van thans, die als „bestedingsbeperking" te boek staat en die in hevige mate het gevolg was van de internationale ontwikkeling en de daaruit voortgekomen deviezenschaarste. Een „laissez faire" van de huidige overbeste ding zou uitgelopen zijn op produktiestag- natie en werkloosheid, zoals de vooroorlogse crisisjaren („onder het bewind van de voor gangers van mevrouw Heykoop") met al hun ellende hebben aangetoond. Op deze voet viel hij het liberale beleid aan en hij achtte de huidige moeilijkheden stukken sympathieker dan het oneindige leed van vroegere liberale systemen. Komend op de gemeentepolitiek achtte de heer v. Os de positie van Velsen op zichzelf nog gunstig en opvallend in den lande: niet zozeer dank zij de genialiteit zijner bestuurderen maar als een gevolg van de hoge rijksuitkeringen. Nu de tijden gaan aanbreken, dat de appeltjes-voor-de- dorst wellicht aan consumptie toe komen, maande hij tot een uitermate voorzichtig beleid met de gewone dienst en hij achtte het nog steeds bijzonder gevaarlijk, dat de Velsense reserves zo geheel liggen „vast gebakken" in de woningvoorraad, een situatie, die door P.v.d.A. en K.V.P. al vele jaren geleden is onderkend. En dat op een moment, dat er ruim vol doende geld te krijgen was voor de directe uitgaven wanneer de oude situatie ooit mocht terug komen dat de reserves be schikbaar komen ten koste van een be paalde rentewinst moet de gemeente dit voordeel laten schieten ten bate van een onmiddellijke liquiditeit. Velsen lijkt door de vroegere finan- cieringspolitiek armer dan het in werke lijkheid is en draagt daarvan dan ook dui delijk de lasten. Blikkend in de toekomst merkte de heer v. Os op, dat de begroting ongeveer f 300.000,„speling" toelaat, omdat een aantal vacatures van jaar op jaar niet vervuld kon worden en hij wees er tevens op, dat de onhoudbare huisvesting der ge meente-ambtenaren eveneens een geheel nieuw reservebeeld op de begroting zal opleveren; zodra de bouw van een cen traal kantorenpand verwezenlijkt kan worden. De lengte van de polsstok van de wet houder van onderwijs en openbare werken is te kort, meende de spreker, om hun be leid uitvoerig te kunnen behandelen, al twijfelde hij er niet aan, dat de dynamiek dezer ambtsdragers borg staat voor een zo nauwkeurig mogelijk volgen van de uiter ste mogelijkheden en wethouder De Jong, wiens eerste begrotingsraad dit als zo danig was, kreeg van de heer v. O s een onverhuld compliment over zijn fris finan cieel beheer. Minder enthousiast was hjj over de pres taties van de vierde wethouder, de heer C. P. J. Maas, die de portefeuille van So ciale Zaken beheert, die naar zijn oordeel het moderne personeelsbeleid in de ge meente Velsen geen enkel begin van ge stalte heeft kunnen geven, ondanks alle vage toezeggingen en gelijk-gevingen over de wenselijkheid van zulk een beleid. De memorie van antwoord had hem op dit punt wederom volledig teleurgesteld „hoe voortreffelijk het Nederlands ook was, er werd slechts en alweer op geduld aangedrongen". Hij wilde nu wel eens weten, of er op korte termijn iets gebeuren zal, wapperde een kort ogenblik met een motie en kon maar nauwelijks de scher pere critiek binnensmonds houden, die hem zo duidelijk op dit punt bezielde. De woningbouw beziende, meende de socialistische praeses, dat de stand der Velsense plannen naar een afronding streeft van het stedelijk geheel, een af ronding, die overigens al werd bepaald en ontworpen in uitbreidingsplannen van 10 jaar terug en waarin als vaststaand werd aangenomen dat Driehuis en Santpoort forensencentra zouden moeten zijn en blij ven. Hij vond, dat dit wellicht opnieuw bekeken zou moeten worden, wil men een organisch geheel uit dit verstrooide Velsen zien voortkomen. Het is bijvoorbeeld best mogelijk, dat de automatisering kleinere arbeiderswijken nodig heeft dan men nu denkt in het algemeen is thans voor Velsen te stellen, dat de laatste kansen er nu zijn om van de gemeente een geheel te maken: men is aan het afrondingsstadium toe. Hierin zijn ook de sociale en culturele afwikkeling, de scholenbouw en de vele andere aspecten der toekomst bij betrok ken men kan zich een prognose vormen over het „gerede" Velsen en aan de hand daarvan zouden in Den Haag de urgenties en de wensen naar voren kunnen worden gebracht. Velsen heeft dit in het verleden te weinig ingezien maar het kan zich toch echt geen vergissingen veroorloven, meen de heer v. O s in dit verband. Hij eindigde zijn oratie met een boeiende filosofie over de economische toekomst van ons land. die een verwijt inhield op de VVD-politiek en die besloten werd met een bede om voortgezette vrijheid voor het werk van college en raad. Tot omstreeks half elf zijn de „lagere goden" aan het woord geweest de ove rige fractieleden daalden af in allerlei de tails. Met de heer P. M. P1 e ij 1 e r aan het hoofd „voldoet het GGD-labora- torium wel aan moderne eisen?" en „kon het jaarverslag van de Velser Ge meenschap niet wat soberder?" hebben de beschouwingen opnieuw de ronde langs de partijen gemaakt, die echter lang niet „rond" kwam op deze eerste avond. De heer P 1 e ij 1 e r heeft daarbij de zelf wasserij aan de Snelliusstraat onder trom melvuur genomen: de cijfers die dit geval destijds moesten ondersteunen waren zwaar geflatteerd meende hij en de ad viezen aan B. en W. zijn allerminst des kundig geweest zijn uitvoerigheid sloeg alle vrouwelijke deskundigheid en de raad werd op het laatst echt wat baldadig, maar de heer Pleijler ging onverstoorbaar voort, al wisten vele raadsleden zich de lach- tranen uit de ogen over deze zonnig ge- etaleerde vuile was. Na hem kwam de heer Wal thuis (CHU) met een serie woningbouwproble- men op het tapijt: hij wilde de particu lieren alle vrijheid gunnen om onbeperkt te bouwen. Met andere raadsleden was hij de mening toegedaan, dat de vrouwen permanent moeten worden ingeschakeld bij de interieurindeling van de nieuw bouw. Vervolgens heeft de heer T ij s s e n (CHU) het woord gevoerd een nieuwe ling in het raadsspel, maar een spreker, die het spel kennelijk doorkreeg: met een serie treffende opmerkingen over de huis vesting der gemeentelijke diensten luidde hij zijn debuut in en zijn opmerkingen over de zelfwasserij gingen in de richting van een onmogelijkheid om dit bedrijf ooit rendabel te maken: hoe men het varkentje ook wast, er moet altijd f 100,— per klant bij. Er zal dus een nieuwe exploitatie- opzet moeten komen meende de heer T ij s s e n. Nadat de heer Markerink de rattenverdelging had behandeld, die veel intensiever kon zijn als iedereen de reiniging opbelde als dit gedierte gesigna leerd wordt; hij pleitte voorts met onbe dwongen warmte voor een betere bevei liging van de overweg in de Middendui- nerweg, zag desnoods „Beeckesteyn" graag opgeofferd aan de roep om agrarische gronden en pleitte in het algemeen met kracht voor de „agrarisch-verdrukten". De voorzitter verdaagde hierna de ver gadering tot hedenavond half acht. Zondag hield de hengelsportvereniging „Velsen" een koppelwedstrijd voor haar leden in Middenmeer. De 23 deelnemers wisten tezamen 209 bovenmaatse vissen (voorn) te verschalken. Een gemiddelde dus van ruim negen. De uitslag was: 1. J. Smit-H. Aarden burg, 55 stuks. 2. J. Pennema-A. E. Jensen, 27 stuks. 3. H. Evenhuis-A. Zandwijk, 24 stuks. 4. A. v. Vliet-P. Baving, 22 stuks. 5. R. Bosma-G. Schilling, 21 stuks. 6 S Schenk-L. Roth, 17 stuks. 7. C. Ooms-A. Blom, 16 stuks. 8. I. Groeneveld-P. Wen- nis, 13 stuks. 9. K. Evenhuis sr.-H. v. Deijck, 7 stuks. 10. H. v. Roon-J. Noort- man, 4 stuks. 11. R. G. Jochems, 2 stuks 12. W. Woldering-J. A. Kraak, 1 stuks. Voor elke deelnemer was er een prijs beschikbaar, zodat ieder, meer of minder tevreden (al naar gelang van zijn vangst! huiswaarts keerde. Vroege blauwe druifjes Maandag werden aan de bloemenveiling het Centrum de eerste blauwe druifjes aangevoerd door de heer B. J. Broeze. Er werd voor deze primeur 55 cent per bosje betaald. Vorig jaar kwamen deze voorjaars bloemen pas op 28 november en in 1955 gebeurde dit op 5 december.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10