Na laaiende vlammen, laaiende feestvreugde en geschenken „Orpheus" te concertvorm zijn op Santpoort in uitgevoerd Sint kwam, zag en knecht ging het dak Intocht van Sint met tal van verrassingen en optochten Ter gelegenheid van de opening van Lagendijks nieuwe kantine Brieven aan de redactie Jubel van Velsens kinderen zal zaterdag weer door IJmond schallen 7 Voetbal in Kennemerland Terrasvogels te zwak voor Alcmaria Jong Hercules IEV Eerste elftallen IJmond bleven ongeslagen Publikatie van reders tegen goedkope vlaggen Concert door de ensembles van „IJmuidens Roem" Cabaret Jelle de Vries in Kennemer Theater Allanwater tussen pieren aan de grond Goede prestaties van VTC in de strijd tegen TYBB DEM herstelde zich door zege op Hurley artistieK DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 De kantine van de firma Lagendijk aan de Industriestraat in IJmuiden was zater dagavond bijna geheel bezet toen de nieuwe „bewoners" als feestelijk blijk van de opening een klinkende feestavond werd voorgeschoteld. Toen ruim anderhalf jaar geleden, in februari 1956, spitse vlammen hoog op laaiden en een groot gedeelte van de fa briek in de as legde luidde voor de firma Lagendijk de bel voor de eerste ronde in de wederopbouw en modernisering van hun bedrijf. Langzaam maar zeker ver rezen in de loop der maanden op het vrij gekomen terrein een grote opslagruimte, compleet met fietsenbergplaats en was ruimte terwijl op de eerste verdieping een modern schaftlokaal werd gebouwd. Aan vankelijk had de directie eerst het voor nemen om op die plaats een kantoor in te richten, doch zij gooide nog tijdig het roer om en liet architect Dondorp uit Heem stede een kantine ontwerpen. „Van de baas" Lang en strak, functioneel gemeubi leerd met een bar, waar alleen melk- en waterhoudende dranken geschonken wor den, zo is de kantine, die zaterdagavond werd geopend. Ruim honderd medewerkers der firma Lagendijk hadden zich gezellig om de lange tafels geschaard en deden zich te goed aan de met kwistige hand geserveer de consumpties „van de baas". De heer Lagendijk was de eerste die zich met een kort feestwoord tot de aanwezigen richtte. Hij vond deze kantine een uiting van het huidige besef van sociale verzor ging waaraan het in vroeger jaren maar al te dikwijls moest ontbreken en hij hoop te dat het personeel het als zodanig wilden waarderen. Om het geheel nog een beetje aantrek kelijker te maken schonk hij namens de directie een gloednieuw radiotoestel, dat direct haar plaatsje vond en spoedig de vreugde verhoogde. Hij dankte de archi tect voor zijn ontwerpen en de firma De Waard voor de keurige uitvoering ervan. De heer De Waard dankte voor zijn woorden met het aanbieden van een fraai en modern uurwerk, dat eveneens voor de kantine bestemd was. Bij monde van me vrouw Van Gelderen bood het personeel vervolgens een schat van bloemstukken aan, waarna de heer B. Kruger, namens de personeelsvereniging vervolgde met een woord van dank dat hij vergezeld liet gaan van een vijftal schemerlampjes. De Terrasvogels hadden zondag de lei ders van de afdeling, Alcmaria Victrix, op bezoek en moesten, ondanks het feit, dat zy zich flink geweerd hebben, met een drie-nul nederlaag genoegen nemen. Vrijwel de gehele wedstrijd en zeker in de tweede helft, toen zij zelfs het meest in de aanval waren toonden de Vogelj zich in het veld tegen de Alcmarianen op gewassen, maar een lichte inzinking vóór de rust en de schotloosheid van de voor hoedespelers waren er de oorzaak van, dat de bezoekers met drie-nul wonnen. Deze stand was' reeds met de rust ver kregen. Nadat Alcmaria op enigszins for tuinlijke wijze een één-nul voorsprong had behaald, ging de strijd geruime tijd gelijk op, zonder dat men echter bij de Santpoor ters de illusie behoefde te koesteren, dat de gelijkmaker in aantocht was, want tot schieten bracht de blauw-witte voorhoede het niet. Toen de rust reeds in het zicht kwam, scoorde Alcmaria in twee minuten tijd twee goals (drie-nul). Na de rust heeft Terrasvogels met alle energie getracht de achterstand te verklei nen. De Alkmaarse doelman werd nu wel even meer aan de tand gevoeld dan voor de rust vooral bij een vliegend schot van Veldman kreeg hij gelegenheid zich te on derscheiden doch over het geheel bleef het schieten toch beneden peil. En daar aan de andere kant Van Vuuren c.s. de baas bleven over de Alcmaria-aanval kwam in de drie-nul stand geen wijziging. Na een hoopvolle start heeft Jong Her cules in de wedstrijd tegen Energie onder vonden dat men heel wat beter moet spe len om in de eerste klasse successen te be halen dan men zaterdagmiddag liet zien. Er was een kwartier gespeeld toen De Bree een bal voor de doelmond plaatste. S. Cuperus kon met een keihard schot Jong Hercules de leiding geven (0-1). Maar nog geen tien minuten later was de stand weer gelijk toen de midvoor van Energie met een fraaie kopbal doelman De Geus kans loos passeerde (1-1). Toen drong de thuisclub de blauw- witten geheel op eigen helft terug en De Geus heeft enige malen al zijn talenten moeten laten zien om de stand gelijk te houden. Kort voor de rust werd hij echter opnieuw gepasseerd (2-1). In de tweede helft kreeg men wel enige kansen om ge lijk te maken maar een juist schot bleef uit, waardoor men de eerste nederlaag te incasseren kreeg. Ook tegen BSM heeft IEV op „Rooswijk" blijk gegeven de overwinningenreeks te willen voortzetten, want hoewel de bezoe kers de eerste speelhelft afsloten met een nul-één voorsprong, liet de thuisclub zich na de hervatting van technisch betere en meer produktieve zijde zien. BSM was di rect sterker dan de thuisclub. Beide ploe gen wogen na 20 minuten tegen elkaar op, totdat op dit moment de BSM-linksbinnen in duidelijk buitenspel Alkemade passeer de (nul-één). Met open spel belaagden de bezoekers het IEV-doel, maar Van Berne- veld c.s. wisten de strijd te verplaatsen zonder echter tot scoren te komen Na de hervatting pakte IEV plotseling resoluut aan en kon J. de Reus al na drie minuten de gelijkmaker scoren (één-één). Tien mi nuten later bracht J. Duin, die de gebles seerde Hartveld uitstekend verving, met een schuiver via de paal de stand op twee één. Hierdoor werden de bezoekers volko men uit hun evenwicht gebracht en Fijen bet drie minuten later met een handige pass J. de Reus opnieuw scoren (drie-één). De bedrijfsleider der firma Lagendijk sloot de rij van sprekers met een terug blik over de afgelopen maanden van brand en wederopbouw. Cabaret Het Haarlemse cabaretensemble van Huib van Meurs kreeg hierna het hoogste woord en weldra kwamen de lachers aan hun trekken bij de grappen van Harry Boezée, die zich bij zijn robuuste liedjes liet begeleiden door de accordeoniste Jo- pie Keyzer. Gerrie Montagne en zijn blon de assistente vertoonden enige even wichtskunsten, waarna Gerrie de Pickpocketman creëerde, die allerlei za ken uit diverse zakken ontvreemdde. Met Huib van Meurs bracht hij een aansteke lijk nummer met een sprekende pop. Tus sen de bedrijven door kwam Ria de Boer, verkleed als jeugdige Volendamse, met haar accordeon op de planken. Met de overwinningen van de eerste dames- en herenelftallen had de handbal vereniging „IJmond" zondag een goede dag, want niet alleen bleven deze beide Vel- sense ploegen ongeslagen, maar verbeter den door deze overwinning hun reeds ste vige posities op de ranglijsten belangrijk, respectievelijk met 12 punten uit zes wed strijden en 14 punten uit zeven wedstrijden. Het bezoek van het Hillegomse Concor dia aan de IJmond I-dames liet het in het begin van de strijd aanzien, dat de Vel- sense ploeg het op „Watervliet" niet ver zou brengen, aangezien zij volkomen werd overspeeld. Doch de bezoeksters zagen geen kans om deze overmacht in doelpunten uit te drukken. IJmond won geleidelijk terrein bij de heftige aanvallen van Concordia en het was na een kwartier linksbuiten G. Slatman, die een goed opgezette aanval van IJmond op de juiste wijze afwerkte (één nul). Toen de strijd wat later gelijk opging was het D. Marckelbach, die met een prachtig schot nog vóór de rust de voor sprong tot 2-0 vergrootte. De tweede speel helft begon evenzeer met een krachtig Concordia-offensief, maar de Hillegomse dames vonden in mevrouw De Vries-Kles- ser een prima doelvrouwe. Aan de andere kant waren de IJmond- aanvallen even gevaarlijk en toen met nog tien minuten te spelen de stand op 3-0 werd gebracht, geloofden de Concordia- dames het blijkbaar ook wel. In de stand kwam geen verandering. De IJmond I-heren hadden tot taak om de grootste concurrent Aalsmeer 2 de pun ten afhandig te maken, waarin zij wonder wel slaagden en zelfs tegen deze krachtige tegenstander met een monster-overwin ning. Beide partijen bleken bij het begin van de strijd tot het uiterste geladen, zodat onder een zeer hoog tempo werd gespeeld en een prachtige strijd ontstond. De aan vallen wisselden zeer snel, doch het prima werken van beide doelverdedigers voor kwam in de eerste tien minuten doelpun ten. Plotseling zag de IJmonder Kramer kans om de stugge Aalsmeer-verdediging listig te omspelen en onhoudbaar de score te openen (1-0). Vlak hierna gebruikte Jon ker een kans (2-0), maar toen kwam Aals meer fel terug en moest doelman Böhm zwichten (2-1). Het hoge tempo bleef ge handhaafd, waarbij de thuisclub beter van de kansen gebruik maakte en de rust met een 5-2 voorsprong inging. Na de hervatting werkte Aalsmeer als in het begin van de strijd en waren de ploegen aan elkaar gewaagd. De IJmond- aanval maakte echter een nuttiger gebruik van de kansen en was met nog acht minu ten spelen zeker van de grote overwinning, die op dat moment al tot 12-3 was ge komen. Met 15-3 kwam het einde. In een sportieve strijd tegen Rapiditas 2 uit Haarlem weerden de IJmond 2-heren zich evenzeer uitstekend. Het sterke Rapi ditas werd met 13-7 verslagen. De bijna gelijk opgaande strijd tussen AVA 2 en IJmond 3 (heren) was de Velse- naren in de eindfase te machtig. Zij ver loren in Alkmaar met 11-9. De verdere uitslagen zijn: Dames junioren: IJmond a-De Blinkert b 3-2, Meisjes-aspiranten: IJmond aTHB a 4-1, Full Speed aIJmond b 1-1, IJmond dBlinkert b 0-3 Jongens-aspiranten: IJmond a—THB a 8-5. „Vluchten of vechten" Door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging is een bro chure uitgegeven onder de titel „Vluch ten of vechten", waarin gewezen wordt op het euvel van het varen onder goedkope vlag. De vloot van schepen, die onder de vlaggen varen van landen als Panama, Honduras, Liberia, en Costa Rica, is in de laatste elf jaar zodanig toegenomen, dat er van een groot gevaar voor de scheep vaart van de traditionele zeevarende landen sprake is. In een door het bestuur belegde pers conferentie werd door de voorzitter mee gedeeld, dat men met de titel duidelijk heeft willen maken, dat de Nederlandse koopvaardij wil vechten, mits men haar in eigen land de wapens die nodig zijn voor de strijd niet uit handen neemt. Een grote handelsvloot, die schuilgaat onder de vlaggen van landen waar geen belasting wordt geheven, breidt zich met woekerende snelheid uit. Deze vloot onder „valse vlag" was eind 1945 3/4 miljoen ton groot. Elf jaar later eind 1956 is deze vloot gegroeid tot IOV2 miljoen brt. Dat wil dus zeggen, dat de vloot onder de Pan- libhonco-vlag (afgeleid van de namen Pa nama, Liberia, Honduras en Costa Rica) thans reeds 43 percent van de totale groei van de wereldvloot in de laatste elf jaar voor zich heeft opgeëist. De remedie, zo wordt door de Reders vereniging gesteld, ligt in het fiscale vlak. Het verschil tussen 0 en 50 percent winst belasting is veel te groot. Het is niet nodig, dat van plus minus 50 percent op 0 per cent winstbelasting wordt teruggevallen. Er is tussen het ene en het andere milieu, waarbij ook andere dan fiscale motieven een rol spelen, een punt van evenwicht, waarin de vlucht in de goedkope vlag tot staan komt of wellicht in haar tegendeel verkeert. De vier orkesten van de accordeonver eniging „IJmuidens Roem" hebben twee zaterdagavonden in de grote zaal van het Patronaatsgebouw geconcerteerd. Zoals gebruikelijk heeft het hen niet aan be langstelling ontbroken. Trouwens in de ruim vijfentwintig jaar van haar bestaan hebben de uitvoeringen van deze populaire vereniging steeds honderden bezoekers ge trokken, wel een bewijs, dat „IJmuidens Roem", evenals het genre van de door haar beoefende muziek, bij de plaatselijke bevolking in trek is. Ook dit keer waren het de jongste leden, die de spits van de avond moesten afbijten, ze deden dit zorg vuldig en met grote nauwkeurigheid, zo dat dirigent Dirk Wijker aan dit optreden plezier kan beleven. Het c-orkest gaf wel iswaar eveneens een goed bestudeerd pro gramma ten beste, maar het laboreerde gelijk alle ensembles van „IJmuidens Roem" aan een tekort aan voordracht. Het spel was allemaal zo plichtmatig, dat het geen of weinig muzikale spanning wist te wekken. Crescendi of ritardandi, we wachtten er op, maar ze bleven uit. De partijen werden technisch voortreffelijk uitgevoerd, zowel door de orkesten als door de verschillende kleine en grote so listen, die Dirk Wijker gul hun welver diende succes liet toekomen. Bij die jeug dige solisten denk ik met genoegen aan de accordeoniste, die haar Csardas-solo met gloed en muzikaal vertolkte. Het sa menspel viel over de hele linie te loven, in het bijzonder kon dit gezegd worden van het b-orkest in „Bizetklanken" van José Linard en Seguedilla uit „Carmen" mocht, wat orkestroutine betrof, ook ge hoord worden. Het a-ensemble kwam pas laat aan de beurt, zodat ik dit optreden niet meer heb kunnen bijwonen. Diverse solonummers en het optreden van een aantal artiesten brachten weliswaar af wisseling, maar leidden daarmee niette min de aandacht van het eigenlijke mu- ziekgebeuren af. Dit schaadt uiteindelijk de totale indruk van zo'n concert. Er is in deze kolommen geschreven over luidruch tigheid van de toehoorders bij het concert van vorige week. Dit heeft klaarblijkelijk zijn uitwerking niet gemist. Het was dit keer voorbeeldig rustig, men luisterde met grote aandacht en er heerste een ge zellige sfeer. A. J. van der Weijden De traditionele cabaretavond in de serie toneelopvoeringen, welke jaarlijks door de stichting „Abonnementsvoorstellingen" in Beverwijk in het Kennemer Theater wordt gehouden, werd dit keer verzorgd door het ensemble van Jelle de Vries, die zijn programma „Boven de achttien" had genoemd. Het cabaret geniet de laatste tijd in ons land een nog steeds toenemende en verheugende belangstelling en men verneemt van tijd tot tijd, dat weer een nieuw gezelschap werd opgericht. Hier onder neemt Jelle de Vries stellig een vooraanstaande positie in, niet alleen om dat hij een tekstschrijver van klasse is ge bleken, maar ook door zijn talenten als conferencier. Daarbij heeft hij een in nemend voorkomen en kenmerkt zijn op treden zich door eenvoud, zodat het de indruk wekt alsof hij op een charmante wijze met iedere bezoeker persoonlijk con verseert. Een dikwijls'briljante conversatie overigens, waarvoor hij de Nederlandse taal bezigt als bron voor zijn frappante zinswendingen en woordspelingen. Verder heeft hij zijn liedjes soms zelfs bijzonder knap geschreven, waarbij in het bijzonder een tunnelklacht in de stijl van de „Gys- breght van Aemstel", het Urks visserslied en „Het volle land" zich door de originele woordbehandeling onderscheidden. Niet minder aardig bedacht was het voor het hele ensemble geschreven „In een blauw geruite kiel", dat een geestige en prettig te beluisteren beurtzang bevatte. De twee de man van dit gezelschap is Wim Ro mein, die met „De ezelridder" eveneens een uitstekende komische bijdrage leverde op een eigen tekst, om daarna in het schetsje over het bezoek aan de psychiater een voortreffelijke prestatie in het kolderieke voor zijn rekening te nemen. Van aanzien lijk minder belang was het optreden van Ronny Potsdammer, die er zich toe be perkte met een alles behalve imponerend stemgeluid enige liedjes te zingen, waar onder enkele welke door George Brassins reeds bekendheid verwierven. Wat de da mes betreft onderscheidde Ansje van Brandenburg zich door een onmiskenbaar talent voor het burleske, zoals in het reeds genoemde Urker visserslied. Nicky Ro mein was in haar typeringen van kwijnen de vrouwen eenzijdiger en daardoor min der opvallend. Sonja Oosterman vertegen woordigde het internationale repertoire, waarbij men de noodzaak voor een Neder lands cabaret in twijfel kan trekken, of schoon zij haar liedjes met uitstekende voordracht zong. Als geheel dus een on derhoudend programma, dat weliswaar meer op de kleinere zalen is afgestemd, ofschoon het in het Kennemer Theater een bijzonder dankbaar onthaal gevonden heeft. Jan van Dam Ledenvergadering van Kennemer Pluimveevereniging Op woensdag 20 november zal de Ken nemer Pluimvee Vereniging (K.P.V.) in hotel „Parkzicht" in Beverwijk een le denvergadering beleggen. Op de agenda staat ondermeer een bespreking over de inzending van dieren naar de „Holland show". De politie had zaterdagmiddag de han den vol om de grote schare Beverwijk- se kinderen zodanig in goede banen te leiden, dat het verkeer er geen last van ondervond. Want reeds lang voor de aan komst van de trein, waarmee de Goede Sint zou komen, stond een grote menigte, de druilregen trotserende, op het stations plein te wachten. Moeders, met ongedul dige spruiten aan de hand, vaders met hun reikhalzende kroost op de schouders Ein delijk, daar kwamen de zwarte Pieten. Niet minder dan dertig stuks. En daar achter de goede Sint, net als het ln die mooie kinderboeken staat, op een groot wit paard met de mijter op het hoofd, al dadelijk knikkend en buigend naar al zijn jeugdige vrienden in het Beverwijkse. Het was een machtig gezicht, waarbij het hart van de kinderen wat raar begint te doen en waarbij zij zomaar natte ogen krijgen. Het bestuur van de Beverwijkse Midden- Het uitvoeren van een opera in concert- vorm heeft als onvermijdelijke consequen tie het wegvallen van de dramatische handeling. Veel opera's verdragen een der gelijke uitvoeringswijze allerminst. Zo zou een concertuitvoering van een opera van Wagner neerkomen op een aanfluiting. Zo erg is het nu met de opera „Orpheus" die zaterdagavond door de gemengde ar beiderszangvereniging „De Stem des Volks" te Santpoort in „De Weyman" ten gehore werd gebracht niet gesteld. Hoe wel: de componist Christian Willibald von Gluck, die in dit werk voor het eerst zijn vernieuwende ideeën omtrent het muziek drama, vorm gaf, betrok wel degelijk de handeling daarin als een onmisbare factor. Daarom is er geen lang betoog nodig om te beseffen, dat een toneelopvoering van deze edele opera pas aan het dramatische ideaal kan beantwoorden. Ik behoef daar toe slechts de opvoeringen in herinnering te brengen, die enige jaren geleden met de onvergetelijke Kathleen Ferrier in de titelrol te Amsterdam werden gegeven. Bij de uitvoering te Santpoort werd een be roep gedaan op de muzikale en de lyrische waarde van Von Glucks opera en dit ge beurde niet tevergeefs. Geheel in overeenstemming met de her vormingsinzichten van de componist wordt de muziek gekenmerkt door een „schone eenvoud". Dit betreft zowel de zang van Orpheus, Eurydice en Amor als de koren. Van de solisten kon de alt Elly Imhoff, die de partij van Orpheus vertolkte, na wat ingezongen te zijn, zich onderscheiden door een doorvoelde voordracht en mooie stemklank. De rol van Eurydice was aan de sopraan Regina Beekman toevertrouwd. Een beheerste techniek stelde haar in staat haar lichte stem gunstig en met goede expressie te laten klinken. Ook de sopraan Bij het verlaten van de haven van IJmui den is de motortrawler IJM 34, de „Allan water", gisteren omstreeks half één bij een van de strekdammen tussen de pieren aan de grond gelopen. De stranding van de VEM-trawler had plaats in een dichte mist. Zowel de haven sleepboot van de rederij de VEM als de havensleepboten Nestor en Junior van Wijsmuller voeren ter assistentie uit. Na korte tijd is het schip op eigen kracht weer vlot gekomen. In het eerste herenteam van VTC is Van Weelderen nog steeds de beste man. In een spannende wedstrijd tegen TYBB 2, was hij de enige die zijn twee partijen in winst wist om te zetten. Oort verloor van Schrage, maar won de beide andere par tijen. Snelders die goed spel te zien gaf, verloor zijn drie partijen. Het dubbel wis ten de VTC-ers in hun voordeel te beslis sen, zodat de einduitslag 6-4 in het voor deel van VTC werd. Voor VTC was de wedstrijd tegen Togido 9 een weinig enerverende aangelegenheid. Met duidelijke cijfers bewezen de VTC- ers geen moeite te hebben om de punten aan zich te houden, en kon Togido met een 9-1 nederlaag naar Haarlem terug keren. Het derde herenteam bleef ongeslagen door Shot 2 met 7-3 te verslaan. Zo wis ten ook de heren van het vierde team hun overwinningenreeks voort te zetten door met 91 van Spinneweb 4 te winnen. VTC 5 gaat ook nog steeds op de zelfde voet voort, met dien verstande, dat op de lijst van nederlagen weer één kon worden bijgeschreven. Shot 1 bewees zijn superio riteit, door met 10-0 van de VTC-ers te winnen. Het eerste damesteam heeft in de 3e klas nog maar weinig goeds laten zien. Dit maal moesten zij met 5-5 genoegen nemen tegen DHC 2. Opvallend zijn de prestaties van Netty van Duyl die 2 van de drie partijen in haar voordeel wist te beslissen, terwijl de dames Goossens en Van Keulen ieder met een winstpunt ge noegen moesten nemen. De dames Jonk- men Parson en Warners hebben het twee de damesteam nog steeds ongeslagen we ten te houden door nu met 7-3 van Geel wit te winnen. Dames VTC 3, die met twee invallers speelden verloren van 10-0 van OZ 2. Wat een onderwijzeres van d® onderwijsvernieuwing denkt Op woensdag 20 november zal mejuf frouw Mulder, onderwijzeres aan de Em- maschool, in de Maria Boreel-kleuter- school in IJmuiden-Oost een lezing hou den over onderwijsvernieuwing. Voordat de lezing begint zal men in de gelegenheid worden gesteld de school te bekijken en het werk van de leerlingen eens van nabij mee te maken. „De Snelvlieger" gaat duiven in „Kennemerhof" tentoonstellen De Velsense duivensportvereniging „De Snelvlieger" zal op 30 november en 1 de cember in café-restaurant „Kennemerhof" een tentoonstelling van ongeveer twee honderdvijftig duiven houden. stands Centrale was ook aanwezig om de Sint te begroeten, die daarna, voorop ge gaan door de dertig zwarte Pieten (het drumkorps van de Beverwijkse Harmonie kapel) een grote tocht maakte door ie ver schillende straten. Gelukkig kon nu ook eens een bezoek worden gebracht aan an dere straten, doordat het verkeet was omgelegd. Dit alles werd door de bewo ners uiteraard zeer op prijs gesteld. Na een tocht van ruim anderhalf uur kwam de stoet aan op het parkeerterrein. Op het dak van de bloemenveiling ,,'t Cen trum" staande strooide één van de zwarte Pieten met groteske bogen grote hoeveel heden mopjes over de kinderen heen, die zich ook niet onbetuigd lieten en de Sint en zijn knecht vele malen hartelijk toe zongen En nu maar schoentjes klaar zetten en extra lief zijn. Want de goede Sint rijdt van nu af aan elke nacht over de Bever wijkse daken. Frieda Oostenhof-de Boer, een zangeres met een fraaie stem van mezzotimbre, kon ruime voldoening schenken in haar „uit beelding" van Amor. Het Santpoortse koor had versterking van het Bilthovense gemengde koor „Mor genrood" gekregen. Dit kwam uiteraard ten goede aan de koorklank, die evenwel niet zo gunstig door de zaal verwerkt kon worden. Het ensemble bleek echter door de dirigent Herman Aaftink goed voorbe reid en kon daardoor Glucks homofone muziek nauwgezet en met behoorlijke klank vertolken, al werd er naar mijn ge voel wel wat te veel reserve betracht. De karakteristieke sfeerscheppende or kestklank moesten wij bij deze uitvoering missen. De pianist P. Post zorgde echter voor een vervanging van het orkest door de voor klavier bewerkte begeleiding mu zikaal en volgzaam te vertolken. Er waren vrij veel toehoorders bij deze uitvoering. Zij toonden met warm applaus hun waar dering voor solisten en koor en ook voor mevrouw Hoeben, die voor elk bedrijf een treffende inleiding gaf. P. Zwaanswijk Zaterdag 23 november is dé grote dag voor de kinderen van Velsen, want dan zal de Goedheiligman deze IJmond- gemeente bezoeken. En dat bezoek zal met vele verrassingen gepaard gaan dit maal. Daar zullen de Zwarte Pieten wel voor zorgen. Wat het allemaal inhoudt? Dat kunnen de kinderen hier lezen. Maar het grote geheim wordt niet ont huld, dat blijft een verrassing. Zoals gewoonlijk gaat de ontvangst gepaard met muziek en het gezang uit duizenden kinderkelen. Maar ook de al oude boot uit Spanje is weer van de helling gehaald en zal evenals de glan zende schimmels van de partij zijn. Op zaterdagmiddag 23 november om half drie zal Sint Nicolaas met zijn Zwarte Pieten aankomen per boot aan een der steigers van Wijsmuller aan het Sluisplein te IJmuiden. Hij zal daar afgehaald wor den door enkele bestuursleden van de V.J.C., hetgeen met muziek gepaard gaat. In een open auto zal hij de volgende route rijden: Sluisplein, Kanaalstraat, Jullana- brug, Kennemerlaan, Evertsenstraat, J. P. Coenstraat, De Ruyterstraat, Kortenaer- straat, Trompstraat, Zoutmanstraat, langs het momument, Lange Nieuwstraat, Markt plein. Op het Marktplein zal de officiële ont vangst plaatsvinden. De kinderen zullen de Sint toezingen, begeleid door de mu ziekkorpsen. Een der bestuursleden van de Velser Jeugd Centrale zal namens alle aanwezige kinderen aan Sint Nicolaas vertellen, hoe blij ze wel zijn, dat de Sint ook nu weer in IJmuiden is gekomen. Na dat de kinderen de Sint hebben toegezon gen, zal hij aan hen vertellen hoe hij over IJmuidens kinderschaar denkt en waarom hij hierheen gekomen is. Natuur lijk zullen de kinderen deze woorden weer zingend beantwoorden, waarna Zwarte Piet eindelijk ook een keer de mi crofoon in handen krijgt en aan de kinde ren enkele leuke verrassingen bekend zal maken. Na deze ontvangst zal de Sint in een ge sloten auto .vertrekken, en alle kinderen zullen sneller vertrokken zijn, dan men zou durven vermoeden, omdat zij een op dracht van Zwarte Piet zullen gaan ver vullen om voor een verrassing in aanmer king te kunnen komen. VELSEN-NOORD Op zaterdagmiddag 23 november om drie uur zal de Sint aankomen op de Meer- weidelaan, ter hoogte van de Wijkeroog- straat. Enkele bestuursleden van de V.J.C. en muzikanten zullen hem daar opwachten waarna een korte rijtoer wordt gemaakt. Route: Meerweidenlaan, Wjjkerstraatweg, Doelmanstraat, Bornstraat, Wardenaer- straal, Duinvlietstraat, Van Rijswijk- straat, Pelsstraat, Wjjkerstraatweg, VVa- tervlietstraat, Geelvinckstraat, Melklaan. Op het veld voor de speeltuin De Meer- weiden aan de Melklaan zal de Sint eerst het gezang van de kinderen begeleid door het muziekkorps aanhoren en daarna kort worden toegesproken door een bestuurs lid van de V.J.C. Vervolgens zal de Sint het woord tot de kinderen van Velsen-Noord richten. Ook daarna zingen de kinderen weer, waarna Zwarte Piet ook hier enkele leuke verras singen bekend zal maken. Sint Nicolaas vertrekt dan weer per gesloten auto, waar na de kinderen ook hier een opdracht gaan vervullen, waarom zij uiteraard beloond zullen worden. SANTPOORT Op zaterdagmiddag 23 november om drie uur komt de Sint aan per auto voor het station in Santpoort-station. Ontvangen wordt hij door bestuursleden van de V.J.C. en muziek en in een open auto maakt hij eerst een toertje door Santpoort-Station. Hockey in Kennemerland Een herboren eerste herenelftal van D.E.M. heeft de heren-hockeyers van Hur ley uit Amsterdam een lesje gegeven. Zo als gebruikelijk startte D.E.M. in een hoog tempo, doch ditmaal heeft zij dit tempo 2x35 minuten weten te handhaven en on danks de 40 nederlaag hebben de man nen van Hurley dit tempo kunnen volgen, zodat het een zeer aantrekkelijke wedstrijd is geworden. Het was dan ook niet te ver wonderen, dat al spoedig door D.E.M. een doelpunt werd gescoord hetgeen zo stimu lerend werkte, dat de combinaties in de voorhoede nog vlotter werden afgewerkt. Doch de Hurley-achterhoede gaf voorlopig geen krimp meer. Vlak voor rust slaagden de D.E.M.'ers er in nog een doelpunt te scoren, zodat de rust met een 2—0 voor sprong inging. Na de thee bleef het aan trekkelijke spel gehandhaafd, het tempo verzwakte geen ogenblik en de ene flitsen de aanval volgde op de andere. Hoewel Hurley alles in het werk stelde een te- genpunt te scoren, kon hij hierin niet sla gen, daar de D.E.M.-achterhoede haar hier toe geen gelegenheid bood. A. Rooymans en H. de Swart brachten tenslotte de eind stand op 40 voor D.E.M. Route: Bloemendaalsestraatweg, Rus- burglaan, Van Dalenlaan, Bloemendaalse straatweg, spoorweg over, Wüstelaan, Bur gemeester Rijkenspark. Bij de muziektent in het Burg. Rijkens park staan de kinderen te wachten en zingen de Sint toe, begeleid door mu ziekkorps. Ook hier weer hetzelfde pro gramma. Sint wordt toegesproken door een bestuurslid van de V.J.C., de kinderen zingen, de Sint spreekt de kinderen toe. de kinderen zingen weer en ook daar maakt Zwarte Piet verrassingen bekend. De kinderen vertrekken om hun opdracht uit te voeren om zo te proberen een belo ning in de wacht te slepen. Sint Nicolaas maakt daarna echter nog een kleine rondrit door het dorp. In een open auto, met muziek voorop, gaat de route: Wüstelaan, Burg. Enschedélaan, Kerkweg, Kerkeririklaan, Hagelingerweg, Hoofdstraat. Nu nog iets over de verrassingen, die de respectieve Zwarte Pieten bekend zullen maken. In de week vóór de grote dag van de intocht zijn op alle kleuterscholen en lagere scholen aan de leerlingen bonnen uitgereikt. Elke leerling kreeg er één. Deze bon kan een geluksbon zijn, want al zien de kindéren niets bijzonders aan die bon, toch is er wel iets mee aan de hand. Die bonnen moeten de kinderen goed bewaren en meebrengen op zaterdagmiddag 23 no vember bij de ontvangst, want dan zal zwarte Piet aan de kinderen vertellen op welke manier aan die bon te zien is of je de gelukkige winnaar bent en tegen afgifte van de bon in een winkel een beloning mag gaan halen. Zwarte Piet zal dan het geheim van de bonnen verklappen. Omtrent de tweede verrassing, waarbij de kinderen als 't ware een opdracht te vervullen krijgen, kan en mag niets ver der verteld worden, omdat dan het ver rassende element verdwenen zou zijn. Het lijkt heel in de verte iets op een vossen jacht, al komen er geen vossen aan te pas. Maar het zal de kinderen zeker nog een uur bezig houden nadat de Sint al is ver trokken. (Verkort weergegeven) .„Kernproeven". Een gedenkwaardig be sluit moge het genoemd worden dat de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen zich heeft uitgesproken tegen het nemen van kernproeven en in een schrijven aan de Nederlandse regering dringend heeft verzocht de stopzetting van de atoombomproeven met alle te harer be schikking staande middelen te willen be vorderen. Het is een ernstig woord, in een hoogst ernstige situatie, die hëel de we reld omvat. Helaas werd ook deze belangrijke ver klaring, alsmede het dringende verzoek, ditmaal uit het hoogste college van weten schapsmensen, door de Nederlandse re gering genegeerd, omdat deze niet schijnt of niet wil begrijpen, dat Nederland in deze mede een hoge taak heeft te vervul len. Dat ons land, omdat het klein is, zich op de achtergrond dient te houden, is een fatale opvatting. In deze wereldomvattende verschrik kingen van de gevolgen der atoombom- proeven, gaat het niet om de hoeveelheid of de kracht der volken, maar om de geest kracht die in de individuen schuilt. Regeren is vooruitzien. En vooruitzien betekent in deze een ontzaglijke medever antwoordelijkheid voor de directe gevaren van de atoombomproeven en de angst voor de uiteindelijke zelfvernietiging van de mensheid. C. SPOOR, Velsen Lid Comité tegen Atoombomproeven ADVERTENTIE iedereen rent weer naar fotohandel - kunsthandel kennemerlaan 5 (bij de brug) tel. 5705 alles op fotogebied geslaagde, voordelige geschenken lijsten, schilderijen, aardewerk enz. enorme keuze

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11