Belastingverhoging moet f 107 miljoen opbrengen HET WEER Gaillard kreeg de Kamer mee met 256 tegen 182 stemmen UNO-Assemblee voor vergroten der ontwapeningscommissie Nieuw Guinea-debat tot vanmiddag uitgesteld Haarlems Dagblad Voorstellen thans bij Tweede Kamer ingediend Investeringen stijgen nog steeds ee MORRIS lief ore t/oufiuy/ Tabakswinkeliers ongerust over hogere belasting Opklaringen Overwicht blijkt sinds de investituur van tien dagen geleden aanzienlijk afgebrokkeld Beroep van India om kernproeven onmiddellijk te staken vond onvoldoende weerklank Explosie in Schotse mijn: zeventien doden Het Indonesische leger „houdt zich gereed Prinses Beatrix in februari naar de West Tunesië roept ambassadeur terug uit Damascus Twee doden in het verkeer Het woord is aan V erkeersongelukken DIT JAAR: 1050 DODEN I Vao. dik hout 72e JAARGANG No 114 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 302e JAARGANG No 267 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*, Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bij de Tweede Kamer zijn thans de wetsontwerpen op belastinggebied inge diend, welke reeds in de Miljoenennota 1958 zijn aangekondigd. Zij behelzen een tijdelijke verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek en een tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving, een tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, televisietoestellen, personenauto's, motorrijwielen en banden, en een tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting. In de toe lichting zegt minister Hofstra, dat de voorgestelde maatregelen zijn afgestemd op de actuele financieel-economische situatie, waarin het noodzakelijk is het begrotingstekort tot een toelaatbare omvang terug te brengen. Zij dienen der halve van beperkte duur te zijn. Voor de kaspositie van het rijk betekenen deze maatregelen een hogere opbrengst voor het begrotingsjaar 1958 van 107 miljoen. Minister Hofstra verklaart dat de gerea liseerde investeringen zich tot en met het tweede kwartaal van 1957 nog steeds in stijgende lijn bewegen. Daar staat tegen over dat de investeringsgeneigdheid in de industrie een daling vertoont. In deze on zekere situatie bestaat er geen aanleiding met betrekking tot de belastingheffing de bestaande toestand te wijzigen. Voorgesteld wordt dan ook de schorsing van de in vesteringsaftrek te handhaven tot eind 1958. De regering wenst voor 1958 de ver vroegde afschrijving te handhaven. Met het oog op de noodzaak, in een bepaalde conjuncturele situatie beperkingen van de vervroegde afschrijving op zeer korte ter mijn te kunnen doen ingaan, is in het wetsontwerp evenwel voorgesteld aan de verlenging van de vervroegde afschrijving een verruiming te verbinden van de be staande bevoegdheid tot beperking in die zin, dat de minister van Financiën de faci liteit voor bepaalde bedrijfsmiddelen kan uitsluiten en haar overigens in bepaalde gevallen of in het algemeen kan tempori seren tot op een jaarlijks bedrag van 5 pet. van de aanschaffingsprijs. De bijzondere positie van de scheepvaart heeft de regering doen besluiten bij een eventuele algemene temporisering tot 5 pet. voor 1958 schepen daarin niet te doen delen, doch voor deze bedrijfsmiddelen de vervroegde afschrijving op de bestaande voet met een jaarlijkse temporisering tot 10 pet. intact te laten. Verhoging der omzetbelasting Voorgesteld wordt de omzetbelasting op sigaretten van 5 tot 8 pet., op televisietoe stellen van 10 tot 18 pet., op personen auto's, motorrijwielen en op banden voor deze voertuigen van 15 tot 20 pet. te ver hogen. Deze goederen zijn volgens de rege ring voor het levensonderhoud niet onont beerlijk. De datum waarop deze verhogin- ADVERTENT1E BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. >17162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN De Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers heeft op een te Utrecht gehouden vergadering haar grote onge rustheid uitgesproken over het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting op sigaretten met drie percent. Deze verho ging kan volgens de bond betekenen, dat de sigaretten per pakje gemiddeld met tien cent verhoogd moeten worden, daar ook over de verhoogde omzetbelasting 62 per cent accijns zal moeten worden betaald. Van een pakje sigaretten, dat nu bijvoor beeld een'gulden kost, krijgt de fiscus thans nog 62"percent accijns plus vijf per cent omzetbelasting, hetgeen neerkomt op 67 cent van de gulden rookgenot. Als de prijs voor de voorgenomen verhoging van de omzetbelasting f 1.10 per pakje wordt, krijgt de fiscus 62 percent accijns plus acht percent omzetbelasting is dus 70 percent, dus 77 cent, zodat, aldus de bond, drie per cent verhoging op een gulden bij de fiscus een dubbeltje is. Voor fabrikant en handel betekent dit volgens de bond in ieder geval een verlaging van de opbrengst, alsmede een vermindering van de omzet. De vergadering heeft haar mening ken baar gemaakt aan de Kamerfractie van de K.V.P. en aan de Stichting Nederlandse Si garettenindustrie; aan de laatste wordt meegedeeld, dat de vergadering het ontoe laatbaar acht dat de percentuele detail handelsmarges zouden worderf verhoogd. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 3 woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer met hier en daar enkele opklaringen. Vannacht plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Meest zwakke zuidoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S gen ingaan, zal bij Koninklijk Besluit worden vastgesteld. Het is de bedoeling dat zij met ingang van 1 augustus 1959 komen te vervallen. De regering ontveinst zich niet dat de verhoging van de omzetbelasting op siga retten tot prijsstijging zal leiden. De minister van Financiën merkt op dat de ervaringen, welke zijn opgedaan bij vroegere prijsstijgingen, niet de verwach ting wettigen dat handel en industrie een belangrijke terugslag ervan zullen onder vinden. Tot de verhoging van de omzetbelasting op auto's, motorfietsen en banden heeft de regering niet dan na aarzeling kunnen besluiten. De rangschikking van televisietoestellen onder het weeldetarief kan naar het oor deel der regering onder de heersende om standigheden weinig bezwaar ontmoeten. Het is een niet te loochenen feit dat aan deze goederen een uitgesproken luxe karakter toekomt. Vermogensbelasting De regering meent aan een matige, pro portionele verhoging van de vermogens belasting de voorkeur te moeten geven boven een verzwaring van de belastingen naar het inkomen. Hierbij geldt in het bijzonder de overweging dat het bestaan de tarief van de inkomstenbelasting op zichzelf nog steeds zwaar is. De voorgestelde verhoging betekent dat het tarief van 5 per mille op 6 per mille wordt gebracht. Zij geldt voor de belas tingjaren 1958 en 1959. De verhoogde heffing begint bij een vermogen van 30.500 voor gehuwden en 23.000 voor ongehuwden, welke bedragen verhoogd worden met 7500 voor elk kind en met 20.000 voor oudere en invalide belasting plichtigen. Antonin Zapotocky, president van Tsjechoslowakije, is te Praag gecremeerd in tegenwoordigheid van talrijke staatslieden en ambassadeurs. Rechts naast de dragers loopt premier Siroky; links van hen de president van de Sovjet-Unie, Vorósjilov. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Nationale Vergadering heeft zich gisteravond met 256 tegen 182 stem men, goedgunstig getoond jegens Felix Gaillard naar aanleiding van de vertrou wenskwestie, welke de radicale premier vorige week, voor het eerst sedert het kortstondige bestaan van zijn regering, had gesteld. Met deze uitspraak, die ge schiedde met een overwicht, dat in tien NEW YORK (U.P.) De UNO-Assem- blee heeft dinsdagavond bij stemming be sloten de ontwapeningscommissie met veertien leden uit te breiden met zestig tegen negen stemmen bij elf onthoudingen. Daarmee is het voorstel, dat de Russen hebben afgewezen onder de bedreiging, dat zij, onder de huidige omstandigheden, niet langer aan ontwapenings-besprekingen zouden deelnemen, aangenomen, De negen landen van het Russische blok stemden tegen. Afghanistan, Cambodja, Cuba, Finland, Ghana, Ierland, Israel, Li beria, Malakka, Mexico en Pakistan ont hielden zich van stemming. Met ingang van het nieuwe jaar zal de ontwapenings commissie 25 leden hebben inplaats van de Paul-Henri Spaak, secretaris-generaal van de NAVO, arriveerde dinsdag in Den Haag voor een driedaags bezoek aan ons land. Hij werd op het station Hollandse Spoor begroet door de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van den Beugel, dr. E. N. van Klefjens, permanent vertegenwoordiger van Nêderland bij de NAVO (rechts), vergezelde de heer Spaak. elf leden van de Veiligheidsraad, plus Ca nada. De Assemblee verwierp het Russische voorstel om een nieuwe commissie te vor men uit alle 82 UNOleden met 46 tegen ne gen stemmen bij 24 onthoudingen. Een voorstel van Albanië, om de commissie met nog zeven communistische en neutrale landen uit de breiden, werd eveneens ver worpen. Het optreden van Rusland heeft diplo maten in de UNO verbaasd. Een vooraan staand „neutralist", die aan het begin van de onderhandelingen over de uitbreiding van de commissie deelnam, zei, dat een negatief stemmen door Rusland beteken de, dat het Kremlin „in verdere ontwape nings-besprekingen niet langer belang stelt". Joegoslavië, dat, samen met India, zich het eerste met de kwestie van uitbreiding van de commissie bezig hield, verkaarde: „in het geheel niet meer aan verdere stap pen in die richting denkt mee te doen" en het nam niet aan de stemming deel. India stemde zowel voor het Albanese amende ment als voor het door het Westen ge steunde voorstel. Een voorstel van India tot opschorting van het debat werd ver worpen met 42 stemmen tegen 28 bij ze ven onthoudingen. Afgewezen Het voorstel van India, aan te bevelen proeven met kernwapens onmiddellijk te staken, werd met 24 stemmen voor, 34 te gen, bij twintig onthoudingen verworpen Zowel de Afro-Aziatische als de Latijns- Amerikaanse landen bleken verdeeld te zijn. Voor de stemming had de afgevaar digde van India gewezen op uitspraken van vooraanstaande geleerden, dat jaar lijks duizenden personen door radio-actieve straling overlijden. Drieëndertigste HIROSJIMA (U.P.) Een 44-jarige Ja panse vrouw, die een hoofdrol heeft ge speeld in een film welke de vernietigende uitwerking van straling weergaf, is over leden aan stralingziekte. Mejuffrouw Tosjiko Sawada, die gespeeld heeft in de Japanse film „De wereld opgeschrikt", werd geboekt als het 33ste slachtoffer van de gevolgen van verwondingen opgelopen bij het atoombombardement van 1945 op Hirosjima. MUIRKIRK (Reuter) Bij een ont ploffing in een mijn te Muirkerk in West- Schotland zijn dinsdagavond zeventien mijnwerkers om het leven gekomen. Drie mijnwerkers zijn „niet ernstig" gewond in een ziekenhuis opgenomen. Toen de ontploffing zich voordeed waren er driehonderd mijnwerkers ondergronds. Reddingsploegen zoeken nog naar ver misten. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. dagen aanzienlijk bleek te zijn afgebrok keld, heeft de regering toestemming ge kregen haar nieuwe belastingen in te voe ren, die, ten bedrage van bijna een mil jard gulden, in het bijzonder op de grote bedrijven zijn gericht. Als gevolg van de opschudding over de wapenzendingen aan Tunesië, die vele Fransen menen te moe ten verklaren uit een soort Angio-Ameri- kaanse samenzwering, was Gaillard bij voorbaat van de overwinning verzekerd. Echte spanning ontbrak dan ook. Toch achtte de jonge minister-president het nodig in zijn rede, die aan de stem ming voorafging, het accent nadrukkelijk van het financiële naar het diplomatieke plan te verleggen. Hij waarschuwde, over de hoofden der kamerleden heen, Washing ton en Londen nogmaals dat men zich niet gelijktijdig als bondgenoot en als vijand kan gedragen en hij riep zelfs het Russische spook op met de opmerking dat Europa nu via Algerije uit het zuiden wordt bedreigd door dezelfde macht, die met vereende krachten en succes aan de Oder een halt was toegeroepen. De Alge rijnse nationalisten worden dus en bloc het communistische etiket opgeplakt. Daar de onderhandelingen tussen Pi- neau en Dulles in Washington niet de re sultaten lijken op te leveren, waarop Pa rijs gehoopt had, mag men verwachten dat de Fransen in hun argumenten in toe nemende mate zullen speculeren op de vrees voor verdere Sovjet-expansie. Het ziet er echter niet naar uit, dat deze be rekening dit keer veel baten op zal leveren en tot dusver is in Parijs officieel zelden of nooit over een actief communistisch gevaar in Algerije gerept. (AFP) De communisten en de pouja- disten stemden tegen. Een zestigtal af gevaardigden onthield zich van stem ming. Volgens UP waren bijna honderd afgevaardigden afwezig. De regering werd gesteund door de so cialisten en de volksrepublikeinen. De overige fracties waren verdeeld tussen voorstemmers en onthouders, onder wie 35 van de 108 conservatieven. (UP) In het debat is duidelijk geble ken dat de belangrijkste twee coalitiepar tijen, de conservatieven en socialisten, bijzonder verdeeld zijn. Vele politieke waarnemers geloven dat het kabinet geen lang leven is beschoren als de onvermij delijke Algerijnse raamwet aan de oide komt. Gedurende het debat maakte ex- premier Edgar Faure zich de tolk van ve le rechtse groeperingen toen nii zei: „Wij hebben weinig vertrouwen in uw project, maar wij hebben u niet aan het bewind gebracht om u thans, nu de internationa le omstandigheden zo ernstig zijn, ten val te brengen". Gaillard kreeg zijn investi tuur indertijd met 337 stemmen voor en 173 tegen. (Reuter) De 24-uursstaking der Fran se ambtenaren bracht dinsdag het bur- gerluchtvaartverkeer boven Frankrijk bijna geheel tot stilstand. Daar ook de onderwijzers in staking waren bleef on geveer negentig percent der scholen ge sloten. Doch slechts een vijfde van het aantal PTT-ambtenaren staakte. Vlieg tuigen, die normaal in Nice en Marseille landden, werden nu naar het Zuidfranse militaire vliegveld van Istres gedirigeerd. In Parijs staakten zowel de vuilnisop halers als het personeel van begrafenis ondernemingen. De radio gaf in het middaguur alleen nieuws. Hier en daar ontstond een tekort aan water, omdat de helft van het personeel van het waterlei dingbedrijf in staking was gegaan. Een zevenduizend stakers, onder wie verpleegsters, PTT-beambten en perso neel van de reinigingsdienst betoogden voor het ministerie van Financiën, waar zij de leuze aanhieven: „Verhoogt onze lonen." De autoriteiten hebben verklaard dat inwilliging van de eisen tot loonsver hoging der ambtenaren meer zou vergen dan de 101.000.000.000 franc, waarmede de regering, door het heffen van nieuwe be lastingen, de schatkist wil versterken. NEW YORK (AFP/Reuter) De poli tieke commissie der UNO zal woensdag om 16.30 Nederlandse tijd met de behan deling van de kwestie Nieuw-Guinea beginnen. Het debat, dat dinsdag zou be ginnen, werd uitgesteld als gevolg van de onverwacht lange behandeling van de ontwapeningskwestie in de Algemene Vergadering. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft dinsdag verklaard, dat de Verenigde Staten hun positie van neutraliteit inzake de Indo nesische eis ten aanzien van westelijk Nieuw-Guinea zouden handhaven. De argumenten voor en tegen, zo zei hij, zijn vrijwel in evenwicht. De V.S zien in geen van beide standpunten voldoende aanleiding om een positief standpunt ten aanzien van de ene of andere partij in te nemen. Dus zouden de V.S., naar hij ver wachtte, zich onthouden van stemming over de resolutie, maar het hangt eniger mate af van de uiteindelijke vorm dei- resolutie. De Australische delegatie bij de UNO heeft dinsdag categorisch het bericht tegengesproken dat Australië militai ren in Nederlands Nieuw-Guinea had doen landen. Een woordvoerder van de delegatie zei, dat men regelingen trof voor een her haling van deze tegenspraak in Djakarta. Oppositie in Australië CANBERRA (UP) De leider van de oppositie in de senaat heeft gisteravond de houding van de regering inzake weste lijk Nieuw-Guinea becritiseerd. Senator Edward McKenna viel de minister van Buitenlandse Zaken, Casey, aan voor het zich mengen in het'geschil tussen Neder land en Indonesië over dat gebied. „Ik geloof niet, dat Casey zich daarmee de vriendschap van Indonesië verworven heeft", zei McKenna. „Ik herinner in dit verband aan een kortgeleden afgelegde Indonesische verklaring, die van grote verdraagzaamheid getuigde en ook om verdraagzaamheid bij deze kwestie vroeg". McKenna, die de idee steunde om het geschil voor de UNO te brengen, zei, dat hij niet wenste te zien, dat de betrekkingen tussen Australië en Indonesië slechter werden en dat men aan „opschepperij" zou gaan doen. Geweld zal nergens een oplos sing voor brengen, zei hij. Er dient een oplossing gevonden te worden door be sprekingen en onderhandelingen. Hij drong er op aan, dat Australië „aan de kant zou blijven staan". DJAKARTA (ANP) De waarnemend chef-staf van de Indonesische landmacht, brigade-generaal Gatot Subroto, heeft woensdag verklaard, dat het leger op „alle mogelijkheden" is voorbereid en slechts wachtend is op de bevelen van het opper bevel in verband met de kwestie Nieuw- Guinea. Het bezoek dat Prinses Beatrix volgend .jaar op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen aan deze rijksdelen zal brengen, teneinde met de verschillende asnecten van de samen leving kennis te maken, zal de gehele maand februari in beslag nemen. De Prinses zal als een der passagiers van een gewoon lijntoest.el der K.L.M. op 1 fe bruari uit Nederland naar de Nederlandse Antillen vertrekken en op de 3e in Willem stad aankomen. Het verblijf op de An tillen zal tot 17 februari duren. Op die datum vangt het bezoek aan Suriname aan. Op 3 maart wordt de terugreis naar Nederland, eveneens per K.L.M.-vliegtuig, aanvaard. TUNIS (Reuter) De Tunesische re gering heeft haar ambassadeur in Damas cus opdracht gegeven Syrië te verlaten, uit protest tegen de activiteit van de Tu nesische leider Ben Joessef in Syrië. Ben Joessef, die reeds voor de onafhankelijk heid van Tunesië met president Bourguiba in conflict kwam, heeft op een persconfe rentie te Damascus beledigende woorden aan het adres van Bourguiba gesproken, aldus een communiqué van de Tunesische regering. De volgende dag werd Ben Joes sef door president Sjoekry el Koewatli ontvangen. Ben Joessef is in Tunesië bij verstek t r dood veroordeeld. De ambas sadeur heeft Syrië reeds verlaten en is in Beiroet (Libanon) aangekomen. Het vijfjarig jongetje E. N. S. is, toen hij plotseling de Bergsestraat te G o i r 1 e overstak, door een Belgische personen wagen aangereden. Het kind is tér plaatse overleden. Ter hoogte van het gemeentemuseum te 's-G ravenhage is de ongehuwde voet gangster M. H. Z. uit Den Haag, vermoe delijk in gedachten verzonken, de tram baan overgestoken juist toen een tram van lijn 14 naderde. Zij werd door de tram overreden en is ter plaatse overleden. Lincoln: Door de slaven hun vrijheid te geven, verzekeren wij de vrijen het behoud van hun vrijheid. Bij verkeersongelukken in 1957 j j in ons land zijn terstond of kort j daarna om het leven gekomen 1050 personen, van wie 203 kinderen. Bij de propaganda-campagne voor de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea wordt dit jaar wel heel energiek de methode „van dik hout zaagt men planken" toegepast. In de loop dér jaren is die campagne voortdurend hef tiger geworden, hetgeen misschien niet zo zeer het stijgende ongeduld van het In donesische volk weerspiegelt als de me ning van de regering, dat men, om gebrek aan succes weg te praten, wel een heel harde stem moet opzetten. President Su karno beseft ongetwijfeld, dat hij zijn toe hoorders niet meer zoet kan houden met vage „profetische" leuzen zoals die van zeven jaar geleden: „Ik verzeker u dat, als in het nieuwe jaar de zon voor de eerste keer opgaat, West-Irian tot In donesië zal behoren". Hij voelt nu de noodzaak en ongetwijfeld meer om economische redenen dan uit over wegingen van nationalistisch sentiment het volk „waar voor zijn geld" të geven, en zo mogelijk zelfs waar zónder geld, door de naasting van Nederlandse bedrij ven en de verdrijving van Nederlanders uit allerlei beroepen. Hoewel wij de Nieuw-Guinea-politiek van onze regering in de periode van en sedert de Ronde Tafel Conferentie nooit hebben bewonderd, kunnen wij de methodes, waarvan de Indonesische re gering zich thans bedient, alleen maar minderwaardig noemen. De Indonesische dreigementen tegen Nederland in het al gemeen en tegen de in Indonesië (nog!) werkende Nederlanders en Nederlandse ondernemingen in het bijzonder nemen van dag tot dag toe en daarbij zijn de laatste dagen uit New York nog andere Indonesische dreigementen gekomen, die aan het adres van de hele wereld zijn ge richt: namelijk dat Indonesië het desnoods op een oorlog, die tot een wereldoorlog kan uitgroeien, zal laten aankomen om zich van Westelijk Nieuw-Guinea meester te maken. Dergelijke verklaringen, aan de vooravond van het debat in de politieke commissie van de Verenigde Naties afge legd en duidelijk bestemd voor de oren van de afgevaardigden der UNO-landen, kan men niet anders dan als politieke af persing bestempelen. De hele gedragslijn, die de Indonesische regering op het ogenblik volgt, is trou wens op dat systeem afgestemd. Het ge zaghebbende Indonesische blad „Pedoman" heeft de regering in Djakarta er zelfs van beschuldigd, een soort politiek „a la Sy rië" te voeren door verzoeken aan commu nistische landen om wapenleveranties in het geding te brengen en op deze wijze Oost en West tegen elkaar uit te spelen. En een ander facet van deze intimidatie- politiek is de vandaag door brigade-gene raal Gatot Subroto afgelegde verklaring, dat het Indonesische leger op „alle moge lijkheden" is voorbereid en, „in verband met de kwestie Nieuw-Guinea, alleen maar wacht op de bevelen van het opper bevel". In het licht van dit alles kan men alleen maar verbaasd zijn over de hou ding van de Australische oppositie-leider Edward McKenna, die zich omtrent de Indonesische Nieuw-Guinea-politiek blijk baar niets anders herinnert (of wil her inneren) dan „een kortgeleden afgelegde Indonesische verklaring, die van grote verdraagzaamheid getuigde". Nog wonderlijker is het, dat Mohammad Hatta, een overigens veel verdraagzamer man dan Sukarno, in zijn boodschap van gisteren aan de massa-bijeenkomst in Djakarta, zijn betoog op zo'n aanvecht bare basis had gesteld. Hij ging name lijk uit van het standpunt, dat de door Nederland getekende (maar en dat zei hij er niet bij door Indonesië nooit for meel aanvaarde) overeenkomst van Ling- gadjati een bepaling bevatte, waarin het gehele gebied van het voormalige Neder- lands-Indië zou worden erkend als „de Verenigd-: Staten van Indonesië", mét uit zondering van die gebieden, welker be volking zou verklaren geen deel van de V.S.I. te willen uitmaken. Daar de in woners van Westelijk Nieuw-Guinèa nog niet in staat zijn, hun eigen lot te bepalen, werd dat gebied, aldus Hatta, „automa tisch deel van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië". Misschien kunnen juristen in dit argu ment een vette kluif vinden, maar de waarde ervan als propaganda-motief is wel bijzonder gering. Want de federatieve staat is indertijd met list en intimidatie door de Republiek Indonesië, die er slechts een onderdeel van vormde, als staatkundig begrip vernietigd, en van een niet-bestaande federatie kan Nieuw- Guinea toch moeilijk deel uitmaken! Hatta heeft klaarblijkelijk naar rede lijker argumenten gezocht dan die van Sukarno, maar wat hij nu heeft gebruikt, is niet anders dan een drogreden. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1