Gematigd pessimisme over de woningbouw in Velsen Wethouder bijt van zich af „Wie met Velsen Noord speelt, speelt met een Velsens levensbelang" A. J. Brasser THALIA DE DERDE BEGROTINGSDAG: ANTWOORD VAN B. EN W. Noodwoningen moeten wijken voor haven De heer H. de Boer: „Ik begrijp deze KVP-vragen niet" Gek eigenlijk DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 11 Raadhuis EEN GOEDE NACHT met GOOD NIGHT-dekens Ledenvergadering SSH in tevredenheid verlopen Brandweer en BB Dansv er gunning „gekraakt" Econoom Strand voor de randstad Drie fasen GGD-outillage Piasvijver in Velsen-Noord Regenboogcollege „Slag in de lucht A rchitectuur Stadsarchitect Dorp bedreigd? Haven verdrijft noodwoningen Wasserij Boetekleedje SPECIAALZAAK COR v. d. MEER DE DERDE DAG van de Velsense begrotingsbehandeling heeft heel wat van het uithoudingsvermogen van raad en collegeleden gevergd: men overschreed de achturige werk dag haast weer en voegde ruim zes uren toe aan de reeds verwerkte tien. Het college kwam gisteravond gereed met zijn beantwoording en er is veel interessants uit de begroting aan de orde gekomen, niet in de laatste plaats, omdat twee wethouders in de verdediging waren gedrongen: de heer H. de Boer (Arbeid) verweerde zich met grote kracht tegen vragen uit de katholieke fractie over het comité-Rolink naar aanleiding van ons interview en wethouder C. P. J. Maas (Katholiek) ging in op socialistische critiek over het uitblijven van „modern personeelsbeleid" in de gemeente Velsen. In de aanvang der middagvergadering legde de voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint de hand beschermend op het hoofdje van het IJmond-kindje, dat hij beslist niet een „doodgeboren" schepseltje wilde noemen noch een couveuse-kind zoals eerder was gesteld, maar eer der een kasplantje, dat aller toewijding behoeft en verdient. Over de huizenbouw was de heer R. Verbeek als socialistische wethouder van Openbare Werken onder de vigerende omstandigheden weinig optimistisch: „dit jaar waarschijnlijk geen spade in de grond voor nieuwe huizen". DAARNAAST zijn ettelijke problemen door de raad gedwarreld en toen men te half elf uiteenging, waren zowel de zelfwasierij, de belangen van Velsen-Noord, de strandplannen als de dansvergunningen en de „dure" B.B. aan de aandacht voorbij getrokken. Klokke twee heeft burgemeester mr. M. M. Kwint gistermiddag de raadszitting heropend en het college in staat gesteld de opmerkingen uit de raad te beantwoorden. Als eerste nam hijzelf het woord, de Uit zonderlijke positie van Velsen met haar sluitende begroting nogmaals benadruk kend. Erkentelijk toonde hij zich voor de waardering uit de raad en de toon van de algemene beschouwingen, die een „klop op de schouder" voor het college inhielden. Ingaande op enige vragen zei hij onder meer over de ontevredenheid inzake het IJmond-adviescollege, dat hier een experi ment gaande is deze nieuwe wijze van contact tussen de drie IJmond-gemeenten dateert in feite nog maar uit het vorige najaar. „Als men het zo van de buitenkant beziet, zit er weinig leven in, maar quali- ficaties als „couveuse kindje of doodge boren kind" zijn bepaaldelijk onverdiend. Het feit alleen al, dat er een ronde tafel is geschapen, is verheugend ik geloof in het IJmond-adviescollege, maar ik hóast het niet", zei de voorzitter; „de burge meesterswisseling in Beverwijk en de ziek te van mijn Heemskerkse collega hebben uiteraard vertragend gewerkt". Mr. Kwint kon niettemin op enige resul taten wijzen: onder meer is de ontwikke ling van de woningbouw in de IJmond- Noord diepgaand besproken, maar daar de IJmond-toekomst vooral in het noorden speelt, zijn er diverse extra-taken op de schouders der Velsense vertegenwoordigers in dit college gelegd en hij vroeg dan ook om blijvend geloof en vertrouwen (ook al is er nog geen secretaris). Rechtens kan het college eigenlijk niet eens een secre taris aanstellen, omdat het geen enkele rechtsgrond bezit. Voor de 22ste december Is inmiddels een vergadering van het IJmond-adviescollege uitgeschreven, waar het probleem van de vervangende grond zal worden besproken. Het nieuwe raadhuis, dat Velsen helaas nog altijd zal moeten ontberen ondanks de gunstige situatie, waarin de plannen nog kortgeleden verkeerden, had uiteraard ook de aandacht van burgemeester Kwint. Hij wees een eventueel verwijt met klem terug: B. en W. van Velsen hebben alles gedaan om het er door te krijgen en als er geen kink in de kabels was gekomen, was men allang aan het bouwen geweest. In het algemeen merkte burgemeester Kwint over de politie op, dat het heel moeilijk is, enige uitbreiding van het corps ADVERTENTIE zuiver wollen- en gestikte dekens 1- en 2-persoons Ruime sortering 1- en 2-persoons BEDDEN, KINDERLEDIKANTEN enz. Woninginrichting Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4540 Tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van SSH bleek, dat het ledental tot ruim driehonderd is toegenomen. Het jaarverslag door mevr. M. Wage- naar-Lagrand ging uitvoerig op de activi teiten der vereniging in, waarvan de twee kamp met Hercules Hebe uit Wormerveer en de onderlinge wedstrijden, alsmede het deelnemen aan graadwedstrijden de hoog tepunten vormden. Financieel kan SSH zich redden. De bestuursverkiezing gaf geen moei lijkheden; ir. W. Singer, voorzitter en me vrouw M. Wagenaar-Lagrand (beiden af tredend) werden herkozen. De verhoogde contributie wegens de verhoogde bonds- contributie werd goedgekeurd. Een vijftigtal deelnemers meldde zich reeds voor het met Pinkster 1958 te hou den vierdaagse KNGV-bondsfeest. Het plan, om dit feest met eigen tenten te be zoeken, vond grote bijval. Ook nu zullen weer SSH-leden aan de vaardigheidsproeven van het KNGV deel nemen; op 23 november zeven leden in de tweede graad en op 7 december twintig leden, onder wie 12 dames-seniores voor de derde graad. Ten slotte hield de heer Singer een warm pleidooi voor de nieuwe turnkleding, een geheel donkerrood kostuum voor alle da mes en meisjes, hetgeen aller instemming had. los te krijgen: de recherche mag niet wor den versterkt, omdat de statistieken uit wijzen, dat de criminaliteit in Velsen lager ligt dan het landelijk gemiddelde (wat wel eens heel anders is geweest), maar niette min is de politie niet met de gemeente meegegroeid. Bij de B.B. gaat dat allemaal veel gemakkelijker, merkte hij op. De politiepost in Santpoort is voorlopig afgekitst door Gedeputeerde Staten, die het krediet van 120.000 voor een gecombi neerde politiepost-postkantoortje afwezen. De bezwaren zijn inmiddels goeddeels weg genomen, zodat de zaak weer wat gunsti ger is geworden en hij hoopte de raad bin nenkort (in januari) nader concreet nieuws te kunnen overleggen, met een bijbehoren de financiering. Over de brandweer sprekende zei de heer Kwint, dat de kostenstijging van het ap paraat er nu wel erg ernstig uitziet, maar dat aan de andere kant Velsen zijn brand weer altijd wel erg op een koopje heeft gehouden; de ietwat verguisde „dure" B.B. werd door hem objectief verdedigd, zonder dat hij er een stokpaardje van wilde ma ken. De B.B.-salarissen, die van rijkswege worden vastgesteld, hadden ook hem wel eens het hoofd doen schudden en als het eens voorkomt, wilde hij het balletje van een bezuiniging in dit apparaat graag eens opgooien. De tijdelijke hulpgebouwen bij Kriemhilde hadden ook hem aan het schrikken gemaakt wat hun estetica be treft, al is er hier lang gewikt en ge wogen en al móést het kostbare materiaal wel solide onderdak worden gebracht. De voorzitter ging verder met een ver dediging van het instituut der Nieuwjaars receptie, waarvan hij de waarde niet te laag wilde aanslaan en behandelde verder de IJmuidense markt, die hij nog steeds als een gelukkige instelling onderkende, om daarna op het wachtgeld van een vroe gere politiefunctionaris te komen, die nog steeds geen gemeentefunctie heeft en dus alleen maar geld kost: het wachten is op een ministeriële beslissing. Een terugkomst naar het politiecorps van deze inspecteur sneed hij bij voorbaat in vrij scherpe be woordingen af. De promoties van het gymnasium in de oude Engelmunduskerk wilde de voorzitter met kracht verdedigen: dit is een kwestie van culturele standing naar zijn smaak. Zo kabbelde het verhaal verder via P.T.T., zelfwasserij en melksanering („de consu ment moet in laatste instantie en zonder tussenkomst van welk melkslijtersbestuur dan ook, zijn slijter kunnen krijgen"). De dansvergunning die eerst gegeven en later ingetrokken werd voor „een zaak, waar het licht wat door half-dichte gor dijnen schemert, waar ik persoonlijk niet veel voor voel" hield hem eveneens even bezig: hier zal nimmer een vergunning worden gegeven. Iets anders wordt het, als er geen vechtpartijen vooi komen en er in lichte zalen en onder leiding van erkende dansleraren wordt gedanst, meende hij. Wethouder A. de Jong (Financiën) heeft de financiële aangelegenheden in rust en brede opzet behandeld en hij wees aan de hand van vele bewijzen elk verwijt over een slecht financieel beheer in de afgelopen jaren met enige verontwaardi ging terug; dat de reserves tezeer in de huizenbouw zijn gestopt en dus moeilijk liquide te maken zijn, is een algemeen lan delijk verschijnsel als de consequentie van een wellicht verouderd systeem, dat wel licht eens op de helling zou moeten worden genomen. De geslaagde woningbouwlening en het langzame herstel der financiële positie gaf hem echter enig vertrouwen in de toe komst wat de dekking der onvoorziene maar noodzakelijke uitgaven betreft. Uit de woningbouwlening verwachtte wethou der De Jong genoeg voor Velsen om de vlottende schulden te consolideren, terwijl hij voorts enig extra-voordeel tegemoet durfde te zien voor de financiering van de woningbouw in deze IJmond-streek; de zes percent van de lening zal wellicht door berekend worden, maar hoe dit verder zal uitpakken is nog niet bekend. De huren der te bouwen woningen zullen hieronder zeker niet ïyden, veronderstelde hg door elkaar genomen zal men niet hoger hoeven te gaan dan tot 4 percent van het geïnvesteerde kapitaal een an dere zaak is, dat er dit jaar wel geen spade meer in de grond zal worden ge stoken voor nieuwe huizen. Inmiddels is er een tweede kasgeld lening van 1 miljoen a 5Vs percent op komst, zo deelde de heer De Jong mede. In antwoord op de vraag, hoe het met de complementaire investeringen zal gaan, betoogde de wethouder, dat Velsen wel licht enig soelaas voor de scholenbouw zal krijgen; het is voorts af te wachten, of en wanneer Velsen in het komende jaar weer zelfstandig op de kapitaalmarkt zal ver schijnen. In een spiritueel beeld schetste hij voorts de verhouding tussen rijk en gemeenten, was ervan overtuigd dat er geld moet komen voor een betere huisvesting der ge meentelijke diensten en bedrijven geld vooral voor de gewone dienst der begro ting, die hierdoor in de komende jaren in belangrijke mate zal worden verzwaard. In dit opzicht gaat vooral de efficiency meespreken en een gemeen telg ke econoom kan hier wellicht goed werk doen: de raad zal over zulk een functionaris binnenkort meer horen. Resumerend merkte hy op, dat de toekomst zorgelgk is en veel werk zal vergen, maar dat er niettemin alle eer aan te behalen is voor het bestuur der gemeente. Veel waardering hadden wethouder en college voor het werk van de plaatselijke V.V.V., maar de toekomst moet leren, of een particuliere vereniging al dit werk zal kunnen blijven doen ,als IJmuidens strand zijn ontplooiing krijgt als recreatiegebied voor de randstad Holland. Het college is al eens op informatie uitgegaan bij andere gemeentebesturen en men wil straks tot bepaalde conclusies en wellicht oplossingen komen in samenwerking met de bestaande Velsense vreemdelingenorganisaties. Wethouder H. d e B o e r (Arbeid, Onder wijs) heeft na zijn financiële coHega het woord gevoerd hij deelde zijn rede in drie fasen in en verwees de aanval op hem persoonlijk over zijn standpunt inzake het comité-Rolink naar het eind van zijn be toog des avonds. Hij begon aldus met zijn verschillende portefeuilles om voort te gaan met een algemeen-politieke verhandeling en prees om te beginnen de vooruitziende blik, waarmee bij het gas- en waterbedrijf de toekomstige stad van 80.000 zielen alvast is „opgevangen" door middel van gemoder niseerde installaties; investeringen, die bovendien in tijden van grote behoefte aan water of aan gas hun renten dubbel en dwars zullen afwerpen. De verbetering der straatverlichting, die zo aardig op gang was, dreigt door geldgebrek enigszins in het gedrang te komen, zo ging hij voort; inzake het verlangen naar een neutraal ziekenhuis verwees hij naar de reële situa tie, dat er geen tekort aan verpleegruimte is in Velsen. In IJmond-verband wordt echter aan dit geval „gedokterd" van het Velsense col lege is voorshands geen stap te verwach ten. De door de V.V.D. gecritiseerde outil lage van de G.G.D. werd eveneens beant woord: er zijn tot nu toe geen wensen onvervuld gelaten, al blijven er op het punt van de uitrusting natuurlijk altijd nog wel meer verlangens. Dit hele geval hangt natuurlijk ook samen met een even tueel centraal kantorenpand en met een aantal nieuwe taken voor de G.G.D. het huidige gebouw is in de Velsense samen leving inderdaad een aanfluiting. In Vel sen-Noord komt straks een dépendance gereed en ook voor andere gemeentedelen wordt nauwlettend op de behoeften gelet, waaruit dus al een principiële hang naar decentralisatie van de dienst blijkt. Het toekomstige tehuis voor chronische zieken in „Kennemergaarde" besprekend, merkte de heer De Boer op, dat het bgzon- der betreurenswaardig is, dat men hier vgf lange jaren over heeft moeten praten zonder eruit te komen. Inmiddels is het rapport van een commissie van deskun digen binnen en vóór Kerstmis zou er wel eens een beslissing over kunnen komen, zo kondigde hy aan. Sprekend over de sport en een beetje over Velsen-Noord vertelde de wethou der hoe diverse bezoekers jaloers zijn geworden op Velsens sportaccommodatie óók op die van Velsen-Noord en hij had voor de raad niets dan lof voor diens medewerking aangaande de sportbeoefe ning. De duivensport kwam er óók bij: niet alleen deze dieren en hun vrienden maar ook hun buren en derzelver honden en katten moeten naar de smaak van de wet houder in het door de heer Tabernal de vorige dag geuite probleem worden be trokken, want duiven geven niet alleen genoegen, maar ook wel eens last, evenals alle huisdieren. COOCOCOCXX^OOOCCOOXXDOOOOCOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOCOOOOOOC g 8 5 Wethouder A. de Jong is gistermiddag zijn antwoord aan de raad als jong 8 8 financier even aantrekkelijk begonnen 8 als destijds zijn collegewerk. Hij verge- s leek namelijk de eenheid van het 8 college met een regenboog - onderling 8 verschillend in kleur haar samenstel- 8 lende delen, eensgezind echter in haar samengaanEn de vergelijking door trekkend onderkende hij de hoofdtinten óók nog in Velsens college: het rood was duidelijk aanwezig, een weinig blauw bloed zou ook wel eens present kunnen zijn, het pauselijk geel is eveneens waardig vertegenwoordigd en het groen „welnu ik ben zelf zo groen als gras". Dat de raad dit speelse grapje kon waarderen bleek uit één der zeld zame applausjes, die in Nederlands 8 raadzalen opklinken, maar dat er nu wél was. Met rondom glimlachende ge- p zichten als begeleiding. XJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX van belang: als hier de rijksregeling ge volgd wordt, vraagt dit nóg eens 30.000 a 40.000 extra. Overstappend naar het onderwijs begon de heer De Boer over de scholenbouw het tempo is weliswaar achtergeraakt, maar er is geen enkele reden voor een wanhoopsgeluid gezien de scholenbouw in dit jaar 1957 en hij kon het dan ook niet geheel eens zijn met de socialistische pes simist, die de avond tevoren gewaagde van een noodtoestand, om daar een motie aan op te hangen. Een motie, die hij overigens een slag in de lucht vond gezien de veel soortige aandrang op meer scholen uit alle kringen op het kabinet. Hij zou de motie dan ook liever wijzigen in die vorm, dat er op de minister aan drang wordt uitgeoefend voorrang te geven wat scholenbouw betreft voor de nieuw- bouwwyken. Ook de Velser Gemeenschap qua opzet en als bestaand lichaam genoot zijn intense belangstelling en hij wees er op, hoe bij voorbeeld de jeugd via de Velser Jeugd- centrale bij de tunnelfeesten een prachtig spectaculair voorbeeld van gezamenlijk heid hebben gegeven „dit zij een voor beeld voor de ganse IJmond". De speel tuinen en speelruimten worden steeds ver der uitgebreid: er wordt gedacht aan vele nieuwe vrije recreatie-terreinen en aan een groot terrein aan de periferie van de stad en tussen de huizen wordt gewerkt aan ettelijke nieuwe kleuter-speelplaatjes. In Velsen-Noord wordt bovendien een „piasvijver" met speelwerktuigen daarom heen in het Stratingplantsoen voorbereid. Het subsidiebeleid is daarna in de wet houderlij ke beschouwing betrokken en hij merkte op, dat dank zij de verantwoorde lijke adviserende organisaties de ongeveer honderd Velsense verenigingen aan hun trekken komen de subsidies variëren van 15 tot 20 percent der begrotingen en remmen dus nergens de zelfwerkzaamheid der gesubsidieerde verenigingen. Het massa jeugdwerk maakt een uitzondering op deze methode de rijksregeling hiervoor be tekent een belangrijke belasting der ge- meentefinanciën, hoe prettig de gemeente het ook vindt, dat deze activiteiten worden ontplooid. Daarnaast is het volkshuis-werk Hierna werd de raad tot de avonduren verdaagd wethouder De Boer vatte te half acht onverdroten de draad weer op. Hij bestreed het extreme standpunt als zou de architectuur der Velsense scholen een kwart eeuw achterlopen: de snelle ont wikkeling der onderwijsopvattingen heeft ook de architect voor menige zware op gaaf geplaatst. Waarmee hij dus de archi tectuur op zichzelf het buitenaanzicht links liet liggen. Hij had geen enkel be zwaar tegen de promoties in de kerk voor de leerlingen van het gymnasium de kerk is hier alleen maar een stijlvolle gast- vrouwe. Het college beloofde bij monde van deze wethouder het avondlyceum te zullen blijven steunen. Inzake de eventuele middelbare meisjesschool aan de Rijks h.b.s. merkte hij op, dat dit primair een gemeentelijke school zou moeten worden; niettemin heeft het rijk een post voor een Rijks middelbare meisjesschool opgevoerd op de begroting voor O., K. en W., maar de gemeente heeft alle hoop, dat deze ver gissing hersteld wordt in zoverre, dat de gemeente in de voorbereidingen althans wordt gekend. Wethouder R. Verbeek, de portefeuille van Openbare Werken behandelend, waar schuwde tegen een te groot optimisme over de resultaten voor de gemeentelijke wo ningbouw, wat de 6 "/«-lening betreft. Supervisie en gemeente-architect samen vattend, meende de heer Verbeek, me vrouw Heykoop aan het verstand te moe ten brengen, dat deze supervisor niet tot taak heeft kleine details, maar grote lijnen te behandelen. Hij was wat nijdig over de vraagjes aangaande rommel in gemeente huizen veroorzaakt door stucadoors, die schade moeten herstellen: of dit nu een zaak is voor algemene beschouwingen in een gemeenteraad waagde hij hartig te be twijfelen. De eventuele aanstelling van een onaf- hankeiyke stadsarchitect had zijn volle belangstelling, hoewel het voor hem nog de vraag was, of men by zulk een figuur geheel moet afgaan op zyn architectuur „opdat er niet onmiddeliyk gezegd wordt: daar heb je het torentje van Jansen weer". In elk geval nam hy de suggestie in be raad en durfde thans nog geen conclusie aan. Over de strandplannen sprekend vertelde de heer Verbeek, dat het water tussen de pieren alsmaar vuiler wordt en dat de huisjes daar dus zullen moeten verdwijnen. Waarmee een verdedigbaar argument wordt gevonden om op korte termijn een andere standplaats te vinden. Voor het overige verwees de wethouder naar het komende uitbreidingsplan. Het kantorenpand hoorde volgens hem nog in het rgk der toekomstdromen thuis; de sanering van Oud-IJmuiden stokt mo menteel door de bestedingsbeperking en Velsen-Noord Invoerend merkte hy op, dat men nu eens moet ophouden met te spre ken over aansluiting van dit gemeentedeel by Beverwük. Dit stuk beslaat 1/3 van Velsen en het beslaat óók de grote industrie waar IJmuiden een stuk dynamiek aan ontleent. Wie hiermee speelt, speelt met het Velsense levensbloed, meende hg. Want in het zuiden zijn wij alleen woon- gemeente en visserij, voorzover die daar blijft. Hij nam niet aan, dat er voor de inwoners alleen iets ten nadele zou ver anderen als Velsen-Noord eens bij Bever wijk zou komen, omdat bepaalde dingen immers in Velsen er beter voorstaan dan in Beverwijk. Deze gedachte bracht hem op een uitweiding over de waarde van Velsen-Noord en de harmonie der hele gemeente. Hierna kwam ook Oud-Velsen aan bod. Het uitbreidingsplan voor het dorp is in voorbereiding; de toekomst van het dorpje staat of valt met de verbredingsplannen van het Noordzeekanaal, die als het Handelsblad met zijn gepubliceerde Am sterdamse plannen gelijk krijgt wellicht niet veel meer dan een paar aanlegstei- gertjes van het dorp zullen overlaten. In de loop van dit antwoord behandelde hij diverse detailvragen uit de raad en was het met de raad roerend eens over de slechte huisvesting der gemeentelijke diensten. „Waarschijnlijk zullen volgend jaar al 56 noodwoningen bezuiden de spoorlijn in Velsen-Noord moeten worden afgebroken" deelde de wethouder desgevraagd mee, „omdat daar havenwerken moeten komen". Met de raad was hij het eens, dat alle woningen opgeruimd moeten worden, zo gauw het maar even kan. Ten aanzien van de woningbouw ver klaarde de wethouder, dat in 1957 nog geen Wethouder H. de Boer heeft gisteravond de katholieke raadsfractie in duide- lgke bewoordingen van repliek gediend over haar vragen aangaande ons interview met hem, ten aanzien van het actiecomité-Roiink te Velsen-Noord. Hy wees vraag voor vraag (zie ons raadsverslag van gisteren) terug en handhaafde onverkort zyn in het interview geponeerde stellingen nopens het actiecomité, de politieke achtergronden en de verbindingen, die van de heer J. Rolink naar bepaalde katholieke groeperingen zouden lopen; groeperingen, die duidelgk zouden aansturen op versmelting van Beverwijk, Velsen-Noord en Heemskerk. Nogmaals maakte hg duidelijk, dat hg graag spreken wil over de moeiiykheden van Velsen-Noord, maar dan niet met „wilde" comité's, die kunnen verdwynen wanneer zy willen, terwgl het college zyn zware verantwoordelgkheid tegenover de gemeenteraad uit de democratie ontsproten blgft dragen. Komende aan de politieke zijde van zijn verdediging merkte de heer De Boer na melijk op, dat zijn negen zittingsjaren hem hebben bewezen, dat het algemeen belang zowel raad als college voor ogen heeft gestaan zonder aanzien der richting. Nu was hij dan ook zeer verbaasd, dat uit de R.K.-koker na alle pluimen aan zijn adres over zijn onverplichte zorgen voor het bijzonder onderwijs, een opmerking in de raad kon komen over een kwestie die geheel buiten de raad omgaat en waar hij eerder een compliment over had verwacht. „Ik heb immers nergens iemand kritisch behandeld om zijn katholiek-zijn" ging de heer De Boer voort. „De neutraliteit ligt mij weliswaar niet en als ik als politiek mens een bepaalde mening uit, is het heel vreemd, dat ik later wordt aangevallen als zou ik een heel volksdeel hebben geatta queerd. Bewogenheid op komst „Ik weet zo ging hij voort dat wij een ietwat bewogen jaar tegemoet gaan, maar ik wil niet accepteren, dat de K.V.P. de zaken zo stelt als zij het doet. Het is eigenlijk een aangelegenheid, die qua po- letieke merites mede in het IJmond-ver band thuis hoort", aldus de wethouder. „Het niet vlotten van de IJmond-procedure houdt mede verband met de politieke con stellatie van dit moment. In het interview, dat ik de IJmuider Courant toestond, ben ik duidelijk geweest, ook over de IJmond- constellatie. Ik meen nog steeds lijnen te bespeuren, die lopen van de aansluiting ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 u. Rita Hayworth - Robert Mitchum Jack Lemmon in HET VUUR VAN DE HAAT (FIRE DOWN BELOW) in Cinemascope en Technicolor Een grote, spannende avonturenfilm, adembenemend en vol emoties 14 j. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Jack Palance - Shelley Winters in IK STIERF DUIZEND DODEN in cinemascope en kleuren! De sensationele, jacht op de man met duizend levens en ih elk leven beging hij een misdaad.18 jaar ZONDAGMIDDAG 3 uur DURANGO GEEFT EEN LESJE DONDERDAG 28 NOV. - 8 uur in een speciale voorstelling HET LEVEN VAN VINCENT VAN GOGH met Kirk Douglas in onvergetelijke creatie HEDENAVOND 8 uur Maria Scheil in het dramatische filmwerk IK WIL MIJN KIND TERUG! De strijd van een ongetrouwde jonge moeder om het bezit van haar kind. 18 j. enkel huis in aanbouw is gekomen buiten de woningen voor de Hoogovens, ondanks het feit, dat het geld er is en de plannen gereed zijn. De bijdragepot van de regering is namelijk overschreden. Als het meeloopt kan Velsen nog meedelen uit een schraal voorraadje van 200 nieuwe huizen voor de provincie Noordholland. Een contingent als er in 1956 werd toegewezen zal Velsen in 1958 zeker niet meer bereiken, meende hij, zodat zowel door de gemeente als in de vrije sector een voelbare temporisering merkbaar zal worden. Wie particulier bouwt voor de verhuur zal bepaaldelijk in de moeilijkheden dreigen te komen, meende de heer Verbeek; de toekomstige gemeente woningen worden zelf al nooit goedkoper dan 16 a 17 per week. Na hem kwam wethouder C. P.J.Maas (Sociale Zaken, Katholiek) als laatste col legelid aan bod; hg liep langs het woning- verdelingsbeleid naar de zelfwasserg, om uit te komen op het aan hem gerichte ver- wgt aangaande het uitblgvende „moderne personeelsbeleid". Dat de toeloop van huisvrouwen naar de IJmuidense zelfwasserij nog steeds niet groot genoeg is, speet hem, temeer omdat bij de opzet veel meer belangstelling werd verwacht. Het college gelooft inmiddels, dat de voorgestelde 5 cent meer per kilo wasgoed lang niet het exploitatietekort dekt, maar blijft hier toch bij, omdat men nog altijd niet uit de aanloopperiode is. De heer Pleyler kreeg de eer, juist te hebben geprofeteerd dat de begroting des tijds geflatteerd is opgezet. Hij erkende, dat de critiek over de opzet van een modern personeelsbeleid in de ge meente gerechtvaardigd was, maar stelde de heer Van Os v d. Abeelen, die daarover met een motie dreigde, in zoverre gerust, dat het komende voorjaar vermoedelijk een uitgewerkt plan zal zien loskomen. Hij stelde eerlijk, dat critiek hem de laatste jaren niet bespaard is, maar argumenteer de aan de andere kant, dat vooral deze materie ingewikkeld genoeg is, om er lange tijd van voorbereiding aan te wijden. Met het boetekleed om gaf hij een kort exposé van de werkzaamheden, die zijn portefeuille hem geeft; een uiteenzetting tevens van de „sociale" voorsprong, die Velsen op menige andere gemeente kan aanwijzen en de zorg voor de bejaarden, welke hier evenmin achterlijk te noemen ls. De raad werd aanvankelijk verdaagd tot vanmiddag twee uur, al had de raad hier en daar wel bezwaar tegen de mid dagvergadering. Velsen Noord-Heemskerk-Beverwijk naar de voorzitter van de commissie-Rolink lijnen, die naar het K.V.P.-bestuur leiden", zo ging hg verder. „Of de deur van wet houder De Boer openstaat voor actie- ebmité's? Nee, nimmer. Maar waar staat in dit interview dat ik de heer Rolink niet bij mij zou willen hebben omdat hij K.V.P.'er is? Ik wil alleen maar niets te maken heb ben met actiecomité's, slechts met de ver antwoordelijke mensen, de mensen, die de levensbeschouwelijke en politieke stro mingen vertegenwoordigen". Verkeerde methodiek Verder ingaande op ons interview en de daarover gestelde vragen, zei de wethou der, dat hij daarin alleen maar de metho diek van actie-comité's als dit was afge vallen. Net zomin als een schoolbestuur zou dulden, dat een actiecomité zich met Katholieke schoolzaken zou bemoeien, net zomin kon hij gedogen, dat een nog wel neutraal en a-politiek actiecomité zich be moeit met zaken die verantwoordelijkheid eisen. Vergelijking Een actiecomité kan zichzelf ontbinden, een raad biyft verantwoordelgkheid dra gen. Over het „geschuwde vakverbond" wiens methodiek vergeleken werd met die van het actiecomité, zei de wethouder, dat hiermee alleen maar heel duidelijk ge maakt moest worden, dat ook het actieco mité successen poogt op te eisen van za ken, die in feite allang in een staat van op lossing verkeren. Persoonlijk De „gewraakte persoonlijke aanval" op de arts Rolink werd door de wethouder eveneens teruggewezen: de aan deze arts verweten doping van sportlieden is ten eerste een niet persoonlijke maar algemene aangelegenheid („nooit zal er doping op onze sportvelden worden toegelaten") en ten aanzien van de vraag uit de Katholieke fractie of wethouder De Boer niet zelf het initiatief heeft genomen tot het inmiddels opgeheven Wijkeroog-comité, beantwoord de hij, dat dit ronduit beledigend is: hij heeft zich hierover duidelijk genoeg in het verleden uitgesproken. „Ik heb geen enkele binding met geen enkel comité". Tussen de bedrijven door kreeg de heer Nuyens (Kath.) een veeg uit de pan over het feit, dat hij uit een bepaalde commissie „moet verdwijnen" om politieke redenen. En ver der merkte de wethouder op, dat hij be zwaren had tegen de lijnen, die van de heren Rolink, Derks en Boelen duidelijk in een bepaalde richting lopen en dat hier mee het gezamenlijke werk voor de IJmond-samenleving wordt doorkruist: één probleem ligt hierbij nog al te zeer boven op en dat is het probleem der politieke verschillen. Ondanks alle waardeerbare Katholieke IJmond-activiteiten, die even wel als die van de „Stichting opbouw Ka tholiek Kennemerland" ook wel eens de dissidentie bevorderen, moest de heer De Boer de vrees volhouden, dat sommige de zer activiteiten de homogene en harmoni sche opbouw tegengaan van een woonge bied dat alleen met een zo groot mogelijk samengaan gebaat is. Verdrukking „Wanneer wjj niet samen het politiek beleid in handen houden, dan ben ik hang, dat Velsen-Noord straks, als het eens bij Beverwijk zou worden gevoegd, pas goed in de hoek der verdrukking raakt. Waar het om principiële zaken gaat, die dit po litieke beleid raken, gaat het echter niet aan met zogenaamde neutrale comité's in zee te gaan", aldus de wethouder. De wethouder stelde tenslotte ter af ronding van betoog, dat hij bereid is de komende verkiezingsstrijd in te gaan on der de vlag der persoonlijke politieke ver antwoordelijkheid en visie. ADVERTENTIE Heeft u er wel eens bij nagedacht, dat zoveel mensen de zwaarste en voedzaamste maal tijd gebruiken als er eigenlijk geen grote prestatie meer van hen wordt verlangd? Voordat de dagtaak aanvangt geen of een onvoldoende ontbijt. Aan het einde van de dag een uitgebreid maal, om dan in een ge makkelijke stoel te gaan zitten. Onlogisch? En of! Onverstandig? Nou! Slecht voor de lijn? Ook al! Niet voor niets bevelen voed- selkundigen en medici een voedingswijze aan die afgestemd is op de lichamelijke en gees telijke inspanning die wij van onszelf ver langen. Dat betekent 's morgens goed gevoed naar het werk of naar school gaan. Logisch? Natuurlijk! Maar, zult u zeggen, 's morgens hebben we niet veel tijd om een dergelijk ontbijt klaar te maken. Hoeft ook niet. Want Lassie is klaar! Wat zegt u? Ja, u hebt het goed; Lassie is klaar! Lassie Klaar Haver mout zit al gekookt in 't pak. Strooi wat op de borden. Melk, warm of koud, erover - suiker - roeren - en het hele gezin smult van een voedzaam en lekker ontbijt. Een Lassie- ontbijt houdt vader fit, houdt moeder slank en laat de kinderen groeien. Voor moeder zit er nog een extra voordeel aan vast. Lassie is klaar! Dus geen gekook, geen vuile pan nen meer. Zet morgen het Lassie-pak op tafel. Uw eigen kruidenier heeft grote pakken voor 75 ct, normale pakken voor 40 ct. ADVERTENTIE LASSIE KLAAR HAVERMOUT is verkrijgbaar bij de Het bekende adres voor de betere levensmiddelen KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 Tevens ZOUTLOZE, SUIKERVRIJE en REFORMA-ARTIKELEN MARKTNIEUWS BEVERWIJK, 20 november: Andijvie 12-23; sla 4-14, spruiten 52-86; prei 12-26; knollen 13-25; bospeen 14-35; waspeen 10- 21; boerenkool 12-24, groene kool 6-12, rode kool 5-13.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13