KERKDIENSTEN „Cycloop" en „Nestor" brachten de „lano'' vlot van Wights kust Z/tuiiium. VOOR Mr. Opticien J. Grit het huis P. de Groot 6 Een voorspelling kwam uit Pt Op 11 december komt IJmond-adviescollege bijeen Uitgevaren visserij vaartuigen Voornemens voor interna tionale „IJmond"- sportuitwisseling Watervliet" begint de tweede competitiehelft „Full Speed" speelt returnmatch tegen IEV „Nederland en Oranje" gaat forumavond houden Return-match voor het tweede elftal Een der grootste trawlbedrijven stopt Uitbetaling garantieprijzen melk pas volgend jaar? Eenheid kan tot herstel van invloed leiden Uitslagen van „De Jump" na de vierde ronde PROGRAMMA HOORAPPARAAT HOORAPPARAAT J. J. A. Berger sprak over kinderbijslagregeling Kinderkerkdiensten Maandag tweede begroetingsavond Examens ZATERDAG 23 NOVEMBER 195 7 Van een speciale verslaggever) IN DE SANDOWN-BAY van het Britse Kanaaleiland Wight hebben de Wij smuller- sleepboten „Cycloop" en „Nestor" vrijdagmorgen uit alle macht met hun 1800 paardekrachten liggen sjorren aan de gestrande Italiaanse vrachtvaarder „lano". De omstandigheden voor het vlotbrengen van het schip waren onverwacht zeer gunstig geworden. Het was springtij en bovendien wakkerde de wind iets aan en draaide in westelijke richting. Om kwart voor twaalf Nederlandse tijd hebben de bergings experts, de bergers, kapiteins en opvarenden van de sleepboten elkaar de hand kunnen drukken. De „lano" kwam vlot en werd door beide slepers in dieper water gebracht. „Geen lekkage op de lano", kon naar het kantoor in IJmuiden worden geseind via Scheveningen Radio. „Beginnen nu met het lichten van de ankers en brengen „lano" vervolgens naar Southampton". De berging van de 2487 ton grote Ita liaan werd door n.v. Bureau Wijsmuller op vrijdag 8 november aangepakt. Het vlotbrengen van het hoog op het strand liggende schip in slechts twee weken tijds mag als een bijzondere prestatie worden beschouwd. Reeds voor de achtste november waren de chef van de technische dienst van Wijs muller, de heer F. Jonkman en de wal kapitein, de heer M. de Koe op Wight om de toestand van de „lano" in ogenschouw te nemen. Zij oordeelden toen, dat de sto mer in korte tijd kon worden vlotgebracht. De in 1922 gebouwde „lano" was in de nacht van 3 op 1 november in stormweer gestrand, toen kapitein G. Cavaggioni uit Triëst met zijn schip in de Sandownbay lag te schuilen. Negentien man moesten met een reddingboot door de branding aan wal; vier man, waaronder de kapitein ble ven aan boord. De „Cycloop" kwam op 7 november als eerste bij de ;,Iano"-aan en daarna volgde de „Titan". Het bergingsmateriaal, zoals zware blokken en ankers, werd door de „Cycloop" uit IJmuiden meegebracht. Het was de eerste taak om de ankers uit te zetten en ook de sleepdraden voot beide sleepboten uit te brengen. In de afgelopen twee weken kon men echter geen beweging in het schip krijgen, daar er te weinig water opkwam. Het bleef voortdurend oostenwind. De berichten spraken ook deze week steeds van oostenwind, maar gisteravond duidde het weerbericht op verandering. Er zou windkracht 7 komen uit richtingen tussen zuidwest en noordwest. Bovendien was het springtij. Er kwam water gister morgen en op aanwijzingen van kapitein Maarten de Koe hebben beide sleepboten „Nestor" en „Cycloop" de „Nestor" was in de plaats gekomen van de „Titan" urenlang op volle kracht gedraaid. Er kwam beweging in de „lano" en aanvan kelijk aarzelend, maar later met een flinke schuiver, is de Italiaan vlotge- komen. De sleepboten „Cycloop" en „Nestor" ko men niet onmiddellijk van Southampton ADVERTENTIE wetenswaardigheden. het'wordt u óp aanvraag gratis verstrekt door: Gehr. De Ruyter MARKTPLEIN Zoals' reeds in ons raadsverslag werd gemeld, zal het adviescollege voor de IJmond ten raadhuize der gemeente Vel- sen op woensdag, 11 december te 19.30 uur bijeenkomen. Bij de ingekomen stukken zijn diverse brieven, onder meer één van Burgemeester en Wethouders van Heemskerk, dat de raad dier gemeente zich heeft uitgespro ken, dat hij aan de daadwerkelijke reali sering van de over de grens der gemeenten Beverwijk en Heemskerk gesitueerde plan nen „Oosterwijk" en „Meeresteijn", alleen medewerking zal verlenen, indien het IJ mond-adviescollege, nadat de agrarische commissie aan hen advies heeft uitge bracht, de raad de overtuiging kan geven, dat in voldoende mate vervangende gron den aanwezig zijn. Voorts is er een preadvies omtrent, het vraagstuk van de vervanging van agra rische gronden in de IJmond-Noord en zal de rekening van inkomsten en uitgaven van het adviescollege over het jaar 1956 met de begroting voor het jaar 1953 aan de orde komen. uit naar IJmuiden. Beide schepen moeten een kort reisje maken met kleine objecten van Engeland naar Nederland. De sleep boot „Titan" kwam gisteravond met het droogdok uit IJmuiden in Bremen aan en neemt op de volgende reis een bagger molen uit Delfzijl op sleeptouw naar Rotterdam. Maandag 11 november: m.t. Thorina IJM 33, Claesje RO 46, Willem VL 121, Petronella VL 131. Dinsdag 12 november: m.t. Post Boy IJM 35, Beatrice IJM 72, Sakina Martine KW 32, Dirk Maria KW 80, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Doggersbank KW 75; m.k. Swift IJM 54. Woensdag 13 november: m.t. Albertha Hendri- ka KW 81, Albatros KW 87. Donderdag 14 november: m.t. Ariadne IJM 18, Deining KW 8. Vrijdag 15 november: m.t. Job Gouda IJM 79; m.l. Alida KW 91. Zaterdag 16 nov.m.t. Stadt. Enckhuysen. KW 82. Maandag 18 november: m.t. Dirkje RO 53 naar Scheyeningen, Emma Wilhelmina KW 135; m.l. Verwachting IJM 204, Wirofc III IJM 221. AHe Nico KW 17, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Elizabèth KW 64, Saturnus KW 69, Willempje KW 89, De Vrouw Dirkje KW 104, Ja- coba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Willy Alida KW 155, Gijsbert Bastiaan KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Cornelis Ma ria SCH 135, Dolfijn RO 2, Willem Robert RO 27. Anna Suzanna WR 88; m.k. Dageraad IJM 4, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Émisel IJM 31, Arend Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45, Frede- rika Maria IJM 52, De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II, AM 17, Ne- him III AM 18, Leendert Jacoba KW 12, Arendje Jacoba KW 21 (19 nov. binnen), Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Petronella KW 31, Limanda KW 33. Tiny KW 34, Stern KW 36. Wilhelmina KW 46, Prinses Margriet KW 51, Hermiria IV KW 53, Alice KW 62, Margriet Jozien KW 63, Arend Cor nelis KW 68, Zeearend KW 79, Willem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98. Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Pietertje HD 87, Samenwer king HD 125, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Fle- vo WR 50, Stella Maris WR 51. Spes Nostra WR 56, Vier Gebroeders TX 14, Hendrikje BU 33, Coen Bot UK 3. Dinsdag 19 november: s.t. Klaas Wijker IJM 85, Viking Bank IJM 183: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Allan Water IJM 34, Arie Ouwehand KW 122; m.l. Nestor KW 101, Gezina Geertrui KW 176; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, Arendje Jacoba KW 21, Gerda Marianne KW 71 (21 nov. binnen), Adriana Catharina KW 92. Woensdag 20 november: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Maria Theresia KW 99, Francina KW 153, Michiel HD 108; m.l. Annie IJM 14, Bali KW 129. Donderdag 21 november: s.t. Tzonne IJM 1; m.t. Emma IJM 15, Wiron IV IJM 209; m.l. Pe tronella KW 125, Onderneming III SCH 117, Drie Gebroeders HD 79; m.k. Nehim IV AM 26, Gerda Marianne KW 71, Johanna Cornelia KW 88. Vrijdag 22 november: s.t. Herman IJM 2, Haar lem IJM 9; m.t. Wiron II IJM 211. Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 5 novemb.: m.l. Onderneming KW 175. Maandag 11 november: m.l. Grietje KW 20, Ber tha KW 38, Hette Margaretlta KW 74. Dinsdag 12 nov.: m.l. Wilhelmina II KW 138. Woensdag 13 november: m.l. Vooruit KW 151. Donderdag 14 november: m.l. Java KW 159. Maandag 18 november: m.l. Gorredijk IJM 75, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Fierman Eduara KW 5, De Arend KW 7 (19 nov. binnen), Huber- tha Gerarda KW 9 (20 nov. binnen), Hollandia KW 18, Orion KW 22, Volharding KW 23, Wilhel mina I KW 25, Nederland VI KW 37, Helena KW 39, Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond III KW 44, Neptunus KW 45, Cornelis Marinus KW 48, Jan KW 50, Noordster KW 67, Nelly Maria KW 70 (21 nov. binnen), Huiberdina Gijsbertha KW 85, Toenadering KW 95, Ella Christina KW 97, Ro bert William KW 123, Borneo KW 127, Nederland VII KW 130, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141, Wilhelmina III KW 147, Janna KW 163, Eendracht KW 168, Zeemeeuw KW 170; m.k. Dinemarie KW 57. Dinsdag 19 november: m.l. Martenshoek IJM 283, Vertrouwen KW 6, De Arend KW 7, Rijn mond IV KW 15, Willem Cornelis KW 16, Dirk KW 19, Annie KW 54, Excelsior II KW 78. Woensdag 20 november: m.l. Hubertha Gerarda KW 9. Donderdag 21 nov.: m.l. Nelly Maria KW 70. Begroetingsavond ds. IJzerman De nieuw benoemde predikant van Wijk 2 van de Ned. Hervormde gemeente te Beverwijk ds. G. W. IJzerman zal op woensdag 27 november nader kennis maken met de gemeenteléden van deze week. Deze avond die een intiem karakter zal dragen wordt gehouden in het ver enigingsgebouw aan de Schans. Vijf avonden Beverwijk in voor St. Nicolaas Dit jaar zullen er in Beverwijk vijf koop avonden worden gehouden, waarop de winkels tot negen uur geopend zullen zijn. Deze avonden zijn op vrijdag 29 en zater dag 30 november en van maandag 2 tot en met woensdag 4 december. MARKTNIEUWS BEVERWIJK, 22 november. Andijvie 11 tot 22, sla 4 tot 15, bloemkool 43 tot 91, to maten 20 tot 144, spinazie 67 tot 88, sprui ten 20 tot 75, bospeen 14 tot 36, waspeen 10 tot 22, prei 10 tot 21, knollen 12 tot 25, boerekool 15 tot 23, groene kool 6 tot 12, rode kool 6 tot 13, soepgroenten 6 tot 15. Het bestuur van de handbalvereniging „IJmond" is al geruime tijd doende om het voor zijn leden mogelijk te maken tot een internationale sportuitwisseling te komen. De plannen zijn nu zover gevor derd, dat aan deze voornemens gevolg kan worden gegeven, want het „IJmond"-be- stuur slaagde er in contacten te leggen met een Duitse vereniging in Bad Hom burg in de omgeving van Frankfort aan de Main. Bij voldoende belangstelling gaan de IJmonders met de Pinksterdagen per autobus op reis. Daarvóór echter zal het lustrum-I J mond-Paashandbal toernooi 1958 de Duitse sportvrienden als gasten zien, zodat dit toernooi dan ook internationale betekenis krijgt.. In Duitsland zullen de Velsense handballers(sters), behalve aan uitstapjes, aan een toernooi deelnemen. Met zes punten uit acht wedstrijden gaat zondag op eigen terrein het eerste twaalftal van de korfbalvereniging /.Wa tervliet" de tweede competitiehelft begin nen. Dit is een minder goed resultaat dan vorig jaar, zodat de Watervlieters alle zei len moeten bijzetten om een goede plaats op de ranglijst te bereiken. Zondag komt DTV op bezoek en de volle winst voor de Velsenaren is mogelijk. Watervliet 2 met drie verliespunten ach terstand op SVK 3, gaat in Amsterdam tegen Swift 3 spelen, welke ploeg zelf wel niet zo goed op dreef is, maar het grint- veld kan voor de Velsense resultaten van belang zijn. Watervliet 5 ontvangt Oosterkwartier 5 en moet op eigen veld kunnen winnen. De opstellingen zijn: WatervligJ; I: dames: T. Waagmeester, D. Hartman, B. Hessen, B. Hoen, R. Leijenaar, S. Meyer; heren: W. Berghuis, M. Veer beek, J. v. d. Berg, S. Hartman, F. Vos, D. v. Ladesteijn. Watervliet 2: dames: L. Kloosterman, G. Polak, W. Nijkamp, I. Waagmeester, C. Zandbergen, S. Spoelstra; heren: A. Ver kerk, A. Redeker, H. Scholting, G. v. d. Brink, J. v. Ladesteijn, J. v. Dijk. De Vel^r handbalvereniging „Full Speed" speelt zondag de returnmatch op „Rooswijk" tegen J.E.V. Verleden week werd hiervan met 14 verloren, zodat de IJmuidenaren thans moeten winnep om zich in de kopgroep te kunnen handhaven. Het zal aan de nodige spanning niet ont breken. De opstelling van „Full Speed" is: doel: C. van Beek; achter: G. Apeldoorn en F. Orsel; midden: B. Aggenbach, L. Apeldoorn en E. Otte; voor: J. Florijn, J. Zonneveld, N. Otte, J. Orsel en J. de Boer. Adspiranten a speelt zondagmiddag om 2 uur op „Schoonenberg" tegen IJmond 4. Verwacht wordt dat beide punten zullen worden behaald. Adspiranten B speelt ook thuis en om 14.35 uur wordt aangetreden tegen THR- Een gelijk spel ligt wel in de lijn der verwachting. Adspiranten a en b spelen vanmiddag voor het eerst mee in de competitie-zaal handbal te Haarlem. De afdeling Castricum van de anti-revo lutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" houdt op maandag 25 november haar eerste ledenvergadering in dit sei zoen. Tijdens deze bijeenkomst kunnen vragen ten aanzien van de partij worden gesteld aan een forum, dat is samengesteld uit de volgende personen: mej. C. Hellema uit Zaandam, mr. S. D. Sluis uit Bergen en drs. Spaander uit Zaandam. Men hoopt dat door het arrangeren van een dergelijke forumavond aan de behoef te van vele leden, en in het bijzonder aan dat van de jongeren, zal kunnen worden voldaan. Wedstrijden van WIJ Omdat Zuidvogels een speler afgestaan heeft voor een selectie-wedstrijd zal de voor zaterdag a.s. vastgestelde ontmoeting tus sen Zuidvogels en IJmuiden geen doorgang vinden. Dus voor het eerste elftal een vrije zaterdag. Het tweede elftal krijgt de return-match tegen Wartburgia 2, waar vorige week met 5-0 van werd verloren. Zo'n nederlaag hoeft het nu niet te worden. Het derde elf tal is ook vrij en IJmuiden 4 ontvangt Jong Hercules 2. IJmuiden 5 dat deze weken wat teleurstelde trekt naar SMS 2. Het programma luidt: Wortburgia 2- IJmuiden 2; IJmuiden 4-Jong Hercules 2; SMS 2- IJmuiden 5. Junioren: VEW b- IJmuiden a. Adspiranten: IJmuiden a- Stormvogels a; IJmuiden b-SVIJ b. Visser ijverlies in Hamburg Als gevolg van de grote verliezen die de Cranzer Fischdampfer A. G. te Ham burg geleden heeft zal men tot liquidatie der rederjj over moeten gaan. Dit jaar heeft men de stoomtrawler Este HH. 12, die in 1943 te Krimpen a.d. IJsel werd gebouwd, verkocht aan de Eidelstedter Extraktions und Fischmehl- werke Lübcke Co. te Hamburg. Thans heeft men nog vier schepen over, te we ten de Otto Bröhan HH. 14, Alteland HH. 15, Heinrich Colsman HH. 16 en Von Beckerath HH. 19, die alle na de oorlog werden gebouwd. Voorts voert deze vis serijmaatschappij de directie over drie aparte rederijen, waar respectievelijk toe behoren de motortrawlers Boreas HH. 20, Euros HH. 318 en Zephyros HH. 319. Deze schepen meten elk 650 reg. ton bruto en behoren tot de grootste motortrawlers van Duitsland. De Cranzer Fischdampfer A. G. werd in 1888 opgericht en is op één na de oudste mogelijkheid bestaat dat de schepen voor Hamburg behouden zullen blijven. In de donderdag in café Timmer gehou den ledenvergadering van de afdeling Velsen en Omstreken van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw waren de aanwezige veehouders ten zeerste ont stemd over het gerucht dat de ronde doet, volgens welke geruchten de garantieprij zen voor de melk over 1956-1957 pas in 1959 uitbetalld zullen worden. Daar niemand hier een juist antwoord op kon geven zal deze vraag aanhangig worden gemaakt op de algemene verga dering die op 6 december in Amsterdam wordt gehouden en waar de heren K. van Weelderen en O. Schaap de afdeling zul len vertegenwoordigen. De plaatselijke bureauhouder, de heer G. van Beek, sprak over de aanslagen van het Landbouwschap en vertelde on dermeer dat hierin vijftig cent per hecta re was opgenomen voor uitkeringen aan de boeren in het oosten van het land die vorig jaar door de hoge waterstand een slechte oogst hadden. Hier was men het ter vergadering niet mee eens. „Want", zo werd gezegd, „moeten hier alleen de boe ren voor zorgen, is dit geen taak voor het gehele Nederlandse volk?" Het Landbouw schap is echter de mening toegedaan dat de boeren voor de boeren moeten wor gen. Europese politiek en P.v.d.A. Vrijdagavond heeft de heer J. de Kadt, lid van de Tweede Kamer van de Staten- Generaal, in het Hervormd Jeugdge- bouw in IJmuiden-Oost gesproken over de Europese politiek een causerie die hij hield voor de afdeling IJmuiden van de Party van de Arbeid. Het kernpunt van dit betoog werd ge vormd door de uiteindelijke conclusie van de heer De Kadt, dat de schijnbaar onbe tekenende gebeurtenissen in Europa met betrekking tot de Euromarkt en het Euratom kunnen leiden tot een grote eco nomische eenheid, waar 'de Verenigde Staten zich in de toekomst zelfs bij zal kunnen aansluiten. In het begin van zijn inleiding wees de spreker er op, dat de machtsverhoudingen in Europa voor de eerste wereldoorlog geheel anders lagen dan thans. Toen be hoorden onder andere Engeland en Frank rijk nog tot de wereldmachten. Twee maal trachtte Duitsland door geweld van Europa een eeinheid te maken, hetgeen niet gelukte, maar wel tot gevolg had, dat zich belangrijke machtsverschuivingen voordeden. Rusland bijvoorbeeld behoort momen teel aardrijkskundig gezien nog wel tot Europa, maar geestelijk gezien niet meer. Het is daarentegen juist een land gewor den, dat tot een van de wereldmachten behorende, zich tegen Europa keert. Van het werkelijke Europa is niet veel meer over. Spanje en Portugal vallen er buiten, evenals Griekenland en Turkije, die door een geheel andere structuur en aard van Europa zijn vervreemd. Maar ook Engeland met zijn gemenebest en Scan dinavië vallen er door hun andere econo mische belangen buiten. Maar toch wonen in Klein Europa nog 160 miljoen mensen. Als men dit vergelijkt met het aantal in woners van de V.S. (170 miljoen) of van Rusland (tweehonderdmiljoen) blijkt, dat indien er een eenheid in Eurpa tot stand zou komen, Europa wel degelijk weer een rol in de wereldpolitiek zou kun nen gaan spelen. Er bestaan echter grote moeilijkheden om een economische eenheid te bewerk stelligen. Elk land heeft immers zijn eigen historie en naijver ten opzichte van el kaar (Frankrijk-Duitsland). Daar komt nog bij, dat Frankrijk in de tijd, dat zijn nabuurlanden een vrijhandelspolitiek voerden, protectiemaatregelen trof. De medewerking van Frankrijk voor de tot standkoming van een Europese markt is echter noodzakelijk. Frankrijk moet ech ter de tijd en de gelegenheid krijgen om zich aan te passen, waarmee wel een vijftien jaar gemoeid zullen zijn. Verder is een energievoorziening een zeer groot probleem. De rijkste steen koollagen zijn uitgeput, voor olie is Euro pa afhankelijk van het Midden-Oosten. De enige mogelijkheid is dus de atoomener gie. Uranium kan uit de Belgische Kongo worden betrokken. Hoe groot de nood, wat de energievoorziening in Europa is ge stegen, toonde de heer De Kadt met enige cijfers aan. Het tekort aan energie in Europa bedraagt momenteel 25 percent. In 1975 zal dit veertig tot vijfenveertig percent zijn. Dit is gelijk aan driehonderd miljoen ton steenkool per jaar of zes mil jard dollar (in 1975). Een groot voordeel, wat het Euratom betreft, is het feit, dat men hier niet heeft te kampen met oude vooroordelen tussen de landen onderling en geen belemmeringen ondervindt van oude traditionele rechten en gewoonten. Van de bridge-tafel Uitslagen en standen na de vierde ronde: Groep A: 1. Maarleveldv. Amerongen 66.07; 2. De HaasPartner 57.14; 3. Witte broodPorck 53.57. Groep B: 1. WestraHannema 65.08; 2. LamanMiddelkoop 59.52; 3. WeyDe Winter 55.56. Groep C: 1. mevrouw Bloemv. Loo 63.89; 2. v. d. GaagNieuwkoop 56.94: 3. echtpaar Rem 54.17. Groep D: 1. echtpaar Broeren 65.63; 2. mevrouw Thompson—Croes 56.25. 3. v. d. StarreDubbeld 56.25. De totaalstanden zijn als volgt: Groep A: 1. Maarleveldv. Amerongerr 22,9.96; 2. MainzWittebrood 229.61; 3. mevrouw PrinsJonker 210.02. Groep B: 1. Wey—De Winter 231.96; 2. dames ElzermanRolloos 220.63; 3 Laman Middelkoop 216.66. Groep C: 1. mevrouw Bloemv. Loo 225.88; 2. echtpaar Rem 215.86; 3. v. d. GaagNieuwkoop 212.56. Groep D: 1. mevrouw ThompsonCroes 230.92; 2. echtpaar Broeren 229.24, 3. echt paar v. d. Steen 217.73. Deze week speelden vier teams hun eer ste wedstrijd voor de Nederlandse Bond, waarin de volgende resultaten werden ge boekt: Jump I gelijk 3131 met BOC IV; Jump II wint met 4840 van Kennemers II; Jump III verliest met 2547 van HBC III; Jump IV wint met 5721 van HNBB VII. Opbrengst UNIE-collectie Het comité te Beverwijk der Unie "Een school met de bijbel" deelt mede dat de in Beverwijk en Heemskerk gehouden col lecte een bedrag heeft opgeleverd van f 1503,81. ADVERTENTIE STEPHENSONSTRAAT 61 I3MUIDEN Zondag 24 november IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: ds. Van der Blink met jeugddienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 19 uur: ds. J. A. Roskam. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. v. d. Leeuwen; 15 erf 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), ds. P. Lok, 9.30 en 16.30 uur. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis en 19 uur Vespers. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Verteluurtje voor de jeugd, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Openbare samenkomst. Baptistengemeente IJmuiden, Cultureel Gebouw, 10 uur: ds. J. van Dam; 11.15 uur: zondagsschool. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest, 19 uur: Oecumeni sche dienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. ,1*. van Leeuwen. Ver. v. Vr(jz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. R. Hensen. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 19.30 uur: J. J. van Capelleveen. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter straat 73, 10 uur: Bijeenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 en 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. A. de Jon ge, 19 uur: ds. S. de Roest. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: A. Ramaker. Evang. Luth. Gem., geen dienst. ADVERTENTIE I Uy ^m—,4 GEEN mist zij meer Transistor brengt weer levensvreugde U verdient in korte tijd Uw door besparing van dure batterijkosten Specialisten in brillen en hoorapparaten GOUDA -ZWIJNDRECHT - IJMUIDEN In IJMUIDEN gevestigd: v/h DE JONG'S SPECIAAL OPTIEK Kennemerlaan 92 - Telef. 5072 Voor P.v.d.A. in Beverwijk De heer J. J. A. Berger, lid van de Twee de Kamer voor de Partij van de Arbeid, was vrijdagavond te Beverwijk in 't Cen trum, waar hij een gezellige en leerrijke lezing heeft gehouden over enkele belang wekkende vraagstukken. Het werd een „vraag en antwoord"-spelletje, dat zeer in de smaak viel. Verschillende leden van de afdeling van de P.v.d.A. waren het tijdens de/e bijeenkomst niet eens over het uitbe talen van kinderbijslag, het verhogen van deze bijslag en de manier van heffing van de belastingen hiervoor en wel speciaal voor kinderloze gezinnen en vrijgezellen. De bevolkingsaanwas is momenteel no dig, zei de heer Berger, om te zorgen dat de werkers van nu op hun oude dag ook zullen kunnen genieten van de sociale be palingen. Degenen die geen kinderen wil len hebben of niet getrouwd zijn moeten evengoed bijdragen in de kosten van de kinderrijke gezinnen. Deze kinderen moe ten zij mede helpen kleden en voeden. Dat noemde hij een sociale plicht tegenover de gemeenschap. Dat deze toeslag nu enigs zins wordt verhoogd, vindt zijn oorzaak in het feit dat door de huidige financiële politiek verscheidene levensmiddelen (zo als melk) duurder zijn geworden. „Het is een fabeltje dat van de kinderbijslag allerlei onnodige of luxe artikelen worden gekocht", zei de heer Berger. „Het was vroeger een groot schandaal voor de samenleving, dat toen geen bijslag werd gegeven", merkte het Kamerlid nog op. Ook vertelde de heer Berger, dat ge bleken is dat er ondanks de kinderbijslag niet meer kinderen dan in vroeger jaren (toen de bijslagregeling nog niet zo vol maakt was) worden geboren. Statistieken hebben zelfs uitgemaakt dat de aanwas van de bevolking niet zo vlug gaat als in de jaren vóór de oorlog, toen er géén bij slag werd gegeven. Wel was de spreker van mening dat de vrijgezellen wat te zwaar belast zijn en dus zal voor hen de belastingaanslag worden herzien. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. W. Oorthuys; 15 uur: ds. IJzer man. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Wille- kes. Populierenlaan, geen dienst.. Jeugd- kapel „Groene Huis", 10 uur: de heer A. Groeneveld. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10.15 uur: ds. A. G. van Wijk van Alk maar. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen. Leger des Heils, Jan Alsweg 32. Heili gingssamenkomst; 12 uur: zondagsschool; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: V erlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.15 uur: ds. Dickhout van IJmuiden; 19 uur: ds. J. A. Eekhof. Geref. Kerk, Kerkplein, 8.45 uur: ds. A. A. Leenhouts van Castricum; 17 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gemeente,, 10.30 uur: ds. P. Salm, bediening H. Avondmaal. Duinenbosch, 9 uur: ds. Willekes van Velsen. Geref. Kerk, 10 uur: ds. Jac. Jonker van Amsterdam; 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. P. Brakman; 18.45 uur: Bijzondere kerk dienst met ds. D. Ter Steege. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. J. H. van Willenswaard. Geref. Kerk, 9.30 en 15 uur: ds. J. W. M. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 9 uur: ds. D. H. Bies- ma; 15 uur: ds. J. P. Geels. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 en 15.15 uur: ds. N. Bruin. Spaarnberg, Remonstrantse-Doopsgezin- de Gemeente, 10.30 uur: mej. dr. J. W. Herfst. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten, Creutzbergschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- school 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils, kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk, Emmaschool, 10 uur; Theo Thijssenschool 10 uur. Geref. kinderdienst, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagschool, Ossendorp- school. ingang Lemairestraat, 10.30 uur. Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, 11.45 uur. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Baniaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. DRIEHUIS—VELSEN DORP: Herv. kinderdiensten: Marie Boreelkleu- terschool; 10 uur, alle leeftijden. Wijkge- bouw, Torenstraat, 12 uur, leeftijd 5 en 6 jaar. Doopsgezinde zondagsschool, Jan Cam- pertschool, 10.30 uur. In zaal Dam vindt, zoals gemeld, op maandag 25 november de tweede begroe tingsavond plaats voor de nieuwe inge zetenen van Heemskerk. Na toespraken van burgemeester H. Nie- len en de heer W. F. de Wit en een muzi kaal intermezzo van het duo Beentjes- Stubeniskij zal de heer T. Wentlnk een causerie houden over „De ontwikkeling van Heemskerk" toegelicht met fotogra fische opnamen. Na de pauze volgt declamatie van me vrouw A. C. Veermans-de Man. Ton be- sulit spreekt de heer P. L. Duinker, over de provinciale duinterreinen van Noord holland. Deze lezing wordt geïllustreerd met lichtbeelden. Deze avond vindt plaats in zaal Dam. Agenda voor Heemskerk BIOSCOPEN ZATERDAG 23 NOVEMBER Marguette-theater, 20 uur: „Charley's tante". ZONDAG 24 NOVEMBER Marguette-theater, 14.30 uur: „Hoe lan ger hoe gekker"; 20 uur: „Charley's tante". ADVERTENTIE GROOT is onze sortering Pontiac en Prisma horloges Grootste sortering Verlovingsringen en fantasieringen JUWELIER - HORLOGER Kennemerlaan 30 Telefoon 4127 Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld: „Experimentele niertuberculose" de heer R. Dijkhuizen geb. te Groningen. Doctoraalexa men rechten: mej. B. H. Koperberg en de heer G. J. Bartman, beiden te Amsterdam. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Onderzoe kingen over plantengroeistoffen" de heer C. van de Weszeringh, geboren te Veenendaal en thans wonende te Breda. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „A factorial analysis of distribution in three species of diplopods" de heer C. A. Barlow, ge boren te Leamington (Canada) en thans wo nende te Leiden. Doctoraalexamen sinologie, mevr. E. H. Dekens-Granpré Molière, Leiden; D. R. Jonker, Apeldoorn.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10