Sint Nicolaas veroorzaakte blije en boze gezichten in Velsen para regalos: Nederland! mejores no hay! Intrede van ds. G. W. IJzerman bij Beverwijks Hervormde gemeente Onstuimig gedrang op het Marktplein en een langdurige zoekpartij (voor geschenken is Nederland het beste) Afd. textiel Afd. confectie Afd. woninginrichting VTC wist TOGIDO gelijk spel af te dwingen St. Nicolaas hoorde gemeentelijke wensen Zware sleepreis met enorm drijvend eiland ■N TEL 7541 MARKTPLEIN C.H.U.-rapport over de middenstand DOS-leden hielden uitstekende turnavond Bloemkwekersvereniging veranderde haar status Algemene Bouwarbeiders- bond in Beverwijk jubileerde Beverwijkse Harmonie kapel herspeelde „winnende" nummers MAANDAG 2 5 NOVEMBER 1957 MET GROTE STOOMPLUIMEN op alle sleepboten en het daarbij behorende oorverdovende lawaai, in niet geringe mate ondersteund door het gejuich van de grote kinderschare aan de kant, heeft IJmuiden zaterdagmiddag een oude bekende ingehaald. De Bisschop van Myra, die met zijn drie knechts per vlaggende stoomboot arriveerde had voor dit jaarlijkse festijn aan havenkant en in IJmuidens straten zijn beste tabberd aangetrokken en stapte omstreeks half drie kwiek op de sleepboot steiger, om de glorieuze tocht door de stad te beginnen. Als gevolg van de bijna magische kracht, die deze Goedheiligman weet te ontplooien, werd hij ongeveer tezelfder tijd in andere delen der gemeente gesignaleerd, terwijl oplettende lieden de brave heilige bovendien nog privatélijk in Driehuis hebben gezien, waar hij tersluiks een huis betrad aan de Driehuizerkerkweg. Het feest van deze zaterdag middag was dus wel universeel en geweldig, want het percentage thuisblijvers bij de intocht(en) was kennelijk te verwaarlozen, zodat overal waar Sint voorbij zou komen en halt zou maken de kinderschaar zo dichtopeengepakt stond, dat er geen afzetten meer aan was en er voor de ach-terste rijen helemaal niets meer aan was. Hetgeen in zulke gevallen meestal voor de achterste rijen geldt. Op de sleepbootsteiger heeft het bestuur van de Velser Jeugdcentrale, dat verant woordelijk was voor deze Spaanse invasie, met een deputatie uit de Velser gemeen schap de milde grijsaard met zijn trawan ten opgewacht en welkom geheten en al was er dan nog geen muziekkorps ter plaatse, om het „Zie ginds komt de Stoom boot" te begeleiden, er is niettemin ge zongen, dat de vonken er afvlogen en zelfs op de bevlagde „Winston Churchill", die dit jaar de eer had de kindervriend aan de wal te zetten, is er druk mee-geneuried. Open Nauwelijks hadden Sint en Pieten plaatsgenomen in een open automobieltje, dat voorafgegaan werd door enige grotere sleeën (waaruit eens te meer mag blijken, hoezeer de heer Nicolaas zich het woord bestedingsbeperking ter harte heeft ge nomen), of de muziek daagde op in de Ka naalstraat, zodat alle ongerustheden van de organisatoren in een glimlach verkeer den en de jeugd mee-op kon trekken naar het hart van IJmuiden. Later hebben die organisaties wel weer eens wat zuinig ge keken. Marktplein Op het Marktplein was inmiddels reeds een aanzienlijke hoeveelheid kinders met ouderen bijeen, om de verrassingen, die men ditkeer in petto zei te hebben, af te wachten en een uur na het vertrek kwam Sinterklaas inderdaad aan. De IJmuider Harmonie was er al en kortte de tijd met bekende en onbekende wijzen, zodat het er echt gezellig had kun nen worden, wanneer er niet zoveel boze gezichten waren gemaakt door het tome loos opdringen der jeugd, het nog tome- lozer terugdringen der politie en andere kleine onaangenaamheden, waarin de feestvierende Nederlander bij zulke ge legenheden een deel van zijn kracht ont leent. Verrassingen Niettemin: Siht was in IJmuiden en be klom de muziektent met zijn zwarte knechts en hij heeft met kennershand de microfoon gevat om zijn gehoor enige za ken te zeggen, de kinderen op het hart te drukken de plantsoenen en de in aanbouw zijnde huizen te sparen (blijkens de reac ties komen deze dingen dan ook in IJmui den niet voor) en tenslotte de Velser jeugd als geheel een pluimpje te geven voor haar recente goedgeefsheid jegens minder-be- deelde vrindjes. „O kom er es kijken" was nauwelijks uitgezongen, of de Hoofdpiet maakte zich meester van de geluidsinstallatie niet van een dak af zoals aanvankelijk in de bedoeling schijnt te hebben gelegen, maar gewoon gelijkvloers vanwege de overgrote drukte en het feit, dat het programma wat moest worden ingekort en als er nog eens een middel gezocht wordt door een politiekorps, om een vol plein in enkele minuten schoon te krijgen, dan moet men maar eens bij Piet voornoemd in de leer gaan. Nadat hij namelijk had verteld, dat de vorige weken aan de schooljeugd uitge deelde briefjes alleen van waarde waren, als de ondertekening „Sint Nicolaas" in hoofdletters was getypt, onthulde hij, dat enigen zijner collega's reeds de nacht te voren langs straatranden en in portieken blikken busjes hadden uitgestrooid met waardebonnen erin en dat degenen, die deze busjes vonden, rekenen konden op een verrassing, af te halen in een bepaalde winkel aan de Kennemerlaan. Korte tijd na deze mededeling was het Marktplein zogoed als vrij van kinderen, die zich met een materialistische blik in de oogjes door de gemeente repten, stuit ten op andere colonnes uit Santpoort en Velsen-Noord, waar dezelfde mededeling reeds was geventileerd en zich brullend op de blikjes wierpen, die her en der ge vonden werden. Overigens is het in Santpoort ook een vrolijk, wat gemoedelijker feest geworden: rond de muziektent in het Burgemeester Rijkenspark verzamelde zich daar de me nigte, nadat de Sint bij het stationnetje was gearriveerd en ook hier was de VJC present om hem in hoofse taal een welkom T afeltennis In de tweede klas der tafeltenniscompe- titie heeft VTC's eerste herenteam door subliem spel, vooral van Harry v. Weelde ren en Piet Oost, het nog ongeslagen Togido 3 een verliespunt bezorgd. Een sterk vertegenwoordigd Togidoteam met onder andere Guus Wolters en B. v d. Kuyt, heb ben van de jeugdige en zeer zeker minder geroutineerde VTC'ers, zware tegenstand ondervonden. Van Weelderen won door prachtig spel zijn drie partijen; Oort, die ook uitstekend in vorm was, kon in zijn partij tegen v. d. Kuyt echter niet tot winst komen. Kees Deker die voor Snelders was ingevallen, speelde zijn partij prima, maar kon helaas niet tegen de grote routine van de Togido spelers op. Het tweede herenteam heeft het tegen Velsen 2 ook niet gemakkelijk gehad. Vrij wel alle sets werden pas in de derde games beslist. Dat ook Noorman e.d. in een goede vorm zijn getuigt wel de einduitslag die met 8-2 in het voordeel van de VTC'ers eindigde. toe te roepen, in Velsen-Noord werd het zelfde programma opgevoerd op het veld voor de speeltuin „De Meerweiden" aan de Melklaan. Dat ondanks deze drie-eeii- heid Sint Sint was hebben wij kunnen constateren aan de grijze wenkbrauwen van de Goedheiligman en de kwaliteit van zijn baard, die volmaakt identiek was. En dat de spraak iets verschilde in de drie gemeentedelen zal wel gelegen hebben aan de heersende novemberwind, die een oud man als hij uiteraard betrekkelijk snel op de stembanden slaat. Vanmorgen vroeg zijn de laatste jongetjes, die naar blikjes zochten, weer in hun huizen terug gekeerd. Sint Nicolaas is zaterdagmiddag ook al in Castricum gearriveerd. Niet alleen de jeugd heeft de bisschop daar uitbundig begroet, maar ook burgemeester C. F. Smeets deed het zij het wat statiger. Hij heeft de Goedheiligman toegesproken, toen hij na per auto te zijn gearriveerd voor het station enige ogenblikken stopte om de woorden van de heer Smeets aan te horen. De magistraat vertelde de grijze kinder vriend, dat ook het gemeentelijk verlang lijstje nog wel enkele urgente wensen be vat op het punt van woningbouw, scholen bouw en de bouw van een zwembad. Sint Nicolaas beloofde zijn best te zullen doen, al bleek hij zelfs de narigheden der bestedingsbeperking te kennen. Op dit plechtig moment zette Sint Nicolaas voet aan wal in IJmuiden - de stoomboot, die aanvankelijk „zie ginds tussen de pieren kwam", is vei lig afgemeerd en de Sint met zijn donkere trawanten beginnen hun zege tocht door het te hoop gelopen IJmuiden. Exportprijzen visserij De export nam de regels grote kabeljauw af tegen 84; betaalde voor de kisten grote 150 en voor de kisten kleine 132. De grote schelvis haalde 52 a 56 en de grote tong 4.30 de kilo met 3.50 voor de grootmiddel. Kleinmiddeltong deed 3.60 en de enen haalden 2.25, tegenover de slips 1.70 de kilo. „Pat-Mat" verloor van „Heemstede" Het vierde tiental van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" heeft voor de bonds- competitie een wedstrijd gespeeld tegen „Heemstede" 3. De Beverwijkers verloren deze ontmoeting met 7'/«2'/2. De persoonlijke resultaten waren: Heem stede 3Pat-Mat 4: 1. P. Wester—G. v. d. Berg 01; 2. G. B. DoojesM. Metselaar 1—0; 3. J. F. SmitM. Bakkum 10. In de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld. Afdeling I: HartSuiker 01; De Haas- Mostertman 01; Huyen-Zoontjes V2lii', Afdeling II: SauerDe Heer »/tx!ï, SonneveldJanssen afgebr.; FalterBan nenberg 01. „Thames" bracht olieboor-installatie naar de Perzische Golf De 3000 pk sterke sleepboot „Thames" heeft de drijvende boorinstallatie „Ad- ma Enterprise" te Ds. Island in de Per zische Golf afgeleverd, na een sleepreis die begon op 23 augustus te Audorf (Noord Duitsland), waar de installatie werd ge bouwd. De boorinstallatie, eigendom van de neming van „The British Petroleum Com pany" en de „Compagnie Frangaise des Pétroles" lijkt op een drijvend eiland. Zij is met inbegrip van een helikopterlanding- dek 68 meter lang, 32,5 meter breed en heeft een hoogte in de zijden van 4,5 me ter. Op deze ponton staan vier pilaren, waarop het „eiland" rust. Deze pilaren hadden tijdens de sleepreis een hoogte van 32 meter, maar ze worden op de plaats van bestemming verlengd tot 50 meter. Aan boord zijn tal van werkplaatsen met instrumenten en machines, waaron der vier dieselmotoren, die gezamenlijk 2800 pk kunnen ontwikkelen. Verder is er accommodatie voor vijftig man per soneel. Met volledige uitrusting weegt de „Adma Enterprise" ongeveer 4800 ton. De „Thames" sleepte dit gevaarte, te vens de grootste boorinstallatie ooit ver sleept, over een afstand van 7500 mijl. Onmiddellijk na vertrek uit Audorf werd het transport door de slechte weersom standigheden gedwongen een veilige schuil plaats te zoeken in Brunsbüttel. Op 29 augustus werd de reis voortgezet, doch enkele uren na vertrek moest kapitein M. A. Engels wederom besluiten van wege het slechte weer Cuxhaven binnen te lopen. Eindelijk kon men op 2 septem ber de reis hervatten. In het Kanaal kreeg het transport met slecht weer te kam pen en op vrijdag de 13de september brak de tros tijdens een zware storm met hoge zee. Het gelukte de bemanning van de „Thames" na enkele uren reeds de sleep- verbinding te herstellen, waarna de reis kon worden vervolgd. Op 22 september bereikte men Gibral tar. Na gebunkerd te hebben stak het transport weer in zee om op 2 november in Aden aan te komen, waar werd bijge- bunkerd. Het laatste deel van de reis werd zonder moeilijkheden afgelegd. Voor kapitein Engels betekent deze zware reis de afsluiting van zijn zeemans loopbaan. Na terugkeer in Nederland zal hij wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de sleep vaart vaar wel zeggen. ADVERTENTIE Overhemden Herenvesten Zakdoeken Handschoenen Shawls Kousen Onderj'urken Pyama's Babyartikelen 57-55 C enz. enz. Peignoirs Vesten Pullovers Blouses Rokken Tafelkleden Kapstokken Fauteuils Theemutsen (reeds v.a. 2.50) Boekenkastjes Dekens Spreien Wanddoeken enz. enz. enz. enz. De middenstandscommissie van de Chris- telijk-Historische Unie heeft een rapport uitgebracht, waarin zij onder meer be spreekt de maatschappelijke betekenis van de middenstand, de problemen van de mid denstander, de problemen van de midden standsonderneming, de problemen van het middenstands bedrijfsleven en de taak van de overheid. Een van de conclusies inzake de maat schappelijke betekenis van de middenstand is, dat het bestaan van een groot aantal kleine bedrijven het ondernemerschap spreidt en daardoor aan een groot aantal personen de gelegenheid schenkt tot een dagelijks beleven van eigen verantwoor delijkheid, welke hen stimuleert tot gro tere levensontplooiing dan waartoe zij in een afhankelijke positie zouden hebben kunnen geraken. Inzake de problemen van de middenstander komt de commissie tot de conclusie dat de selectie, die door de vestigingsregelingen wordt tot stand ge bracht, niet verder mag gaan dan voor het weren van werkelijk onbekwamen en van hen die zich geen inspanning willen ge troosten, nodig is. Inzake de middenstands onderneming merkte de commissie op, dat het aanbeveling verdient te overwegen de in het bedrijf blijvende winst niet progres sief naar proportioneel te belasten. Het ka pitaalkrachtige grootbedrijf mag bij het verkrijgen van bedrijfsruimten geen voor rang verkrijgen. Het boekje is tegen betaling van f 0.50 verkrijgbaar bij het Bureau-C.H.U. Aan het viertal predikanten, die tot de Hervormde Gemeente van Beverwijk be horen, heeft de laatste maanden één ont broken. Er was namelijk een vacature ont staan, doordat ds. J. O. Norel de benoe ming aanvaardde als directeur van de stichting „Kinderzorg Noord-Holland". Deze vacature is weer vervuld nu zondag ds. G. W. IJzerman in de Grote Kerk zijn intrede heeft gedaan, na bevestigd te zijn door ds. W. Oorthuys. De belangstelling voor deze intree-dienst was buitengewoon groot. Naast de talrijke Beverwijkse gemeenteleden hadden nog vele kerkelijke en burgerlijke autoriteiten de uitnodiging aanvaard om van hun medeleven blijk te geven. De gemeente raad was vertegenwoordigd door burge meester J. G. S. Bruinsma en door de wet houder van Sociale Zaken, de heer E. Ger- ritse. Verschillende predikanten van de ring Velsen, waaronder Beverwijk ressor teert, waren aanwezig als ook vertegen woordigers van de classis en de provin cie. Er waren kerkeraadsleden van de ver schillende Protestantse zusterkerken en wat de Rooms-Katholieke Kerk betreft, woonde Deken B. Hosman de kerk dienst bij. Ds. IJzerman had als tekst voor de eerste prediking in zijn nieuwe gemeente gekozen 2 Corinthe 4 en daarvan het vijfde vers: „Want wij prediken niet onszelf, maar Christus Jezus, de Heer, en onszelf als uw dienaren". „Wij zijn naar menselijke maatstaf nog vreemden voor elkaar, maar de bijbel ver bindt ons en door dit boek zullen wij samen met elkaar kunnen leven. Wij heb ben een gemeenschappelijke Heer en het moet ons altijd om die ene Heer te doen zijn". Met deze woorden ving Ds. IJzer man zijn prediking aan. Hij sprak verder over de prediking als over de centrale bezigheid van de kerk en hij legde daarbij de volle nadruk op het voorwerp van de verkondiging: de figuur van Jezus Chris tus. „Wanneer wij onszelf zouden prediken, dan zouden wij u stenen voor brood ge ven; het gaat om de Heer, die van zich zelf kon zeggen; Ik ben het brood des levens". De nieuwe predikant riep zijn gemeente op om zich door Christus te laten leiden en redden. Met de uiteenzetting van zijn positie als „dienaar om Jezus' wil" en met de bede om de Heilige Geest, werd de pre dikatie besloten. Woensdagavond zullen de leden van de betreffende wijkgemeente de gelegenheid krijgen om persoonlijk met ds. IJzerman kennis te maken. De genodigden werden in staat gesteld om onmiddellijk na de dienst hun gelukwensen aan te bieden. Onder hen bevonden zich nog leden van de gemeenten Badhoevedorp en Blokzijl, plaatsen waar ds. IJzerman voorheen als Zaterdag heeft de Castricumse gymna stiekvereniging D.O.S. haar jaarlijkse gym- uitvoering gegeven in zaal Borst te Bak kum. Alvorens met de afwerking van het ge varieerde programma begonnen werd, heeft heeft de voorzitter de heer G. Ronk ge memoreerd dat de organisatie in februari 1958 het 25-jarig bestaan zal vieren. Onder leiding van de heer J. Nibbering, de oefenmeester van de vereniging, is hier na hét programma vlot afgewerkt, waarbij bleek dat er in de ruim negen maanden dat de heer Nibbering nu de leiding heeft, goede vorderingen zijn gemaakt. Op de brug zowel als op de evenwichts- balk toonden de deelnemers, in de leeftijd van 8-16 jaar, zich al heel wat mans en vooral de hoepel- en rytmische oefeningen op muziek van „die Czardasfürstin" bleken er stevig in te zitten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE predikant werkzaam is geweest. Ook Haarlemse vrienden kwamen feliciteren en dit hield een vreugdevol weerzien in, want in Haarlem is de nieuwe Beverwijkse do minee geboren en gntogan, „Flora" werd „Centrum" Volgend jaar de „bloemetjes buiten" In de druk bezochte vergadering, die de bloemkwekersvereniging „Flora" zaterdag middag in het veilinggebouw het Centrum heeft gehouden werd het enige agenda punt, wijziging der statuten wegens aan passing aan de thans bestaande toestand, met grote meerderheid van stemmen aan genomen. De voorzitter de heer B. J. Hilbers heeft vooraf een korte toelichting gegeven en er op gewezen dat de huidige statuten niet meer te gebruiken zijn voor de tegenwoor dige tijd. Op de belangrijkste punten moes ten er ingrijpende veranderingen aange bracht worden. Mr. R. Derksen van de af deling Juridische Zaken van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft de nodige toelichtingen gegeven op de, uit 31 artikelen bestaande, statuten. Artikel 1 werd ingrijpend veranderd: dit hield in, dat de huidige naam der vereni ging, bloemkwekersvereniging „Flora" ge wijzigd werd in bloemenveilingvereniging „Het Centrum". Bij artikel 12 werden nog al enige discussies gevoerd daar dit inhield dat het bestuur bij het uittreden uit de vereniging een uittreedgeld kan heffen van maximaal 5 percent van de gemiddelde omzet van de betrokkene in de laatste 3 jaren. Dit werd dusdanig gewijzigd dat de 5 percent wel gehandhaafd blijft, maar met een maximum van f 500. Bij artikel 16 verbinden de leden zich nu, dat zij al hun bloemen via de veiling verkopen, bij in gebreke blijven hiervan kan het bestuur het betrokken lid een boete van f 1000 opleggen. Ook over artikel 27 werd nogal even van gedachten gewisseld, waarna met zo goed als algemene stemmen de nieuwe statuten werden goedgekeurd. De voorzitter heeft nog medegedeeld dat de bloemenveiling dit jaar 40 jaar bestaat. De leden meenden dat dit feit niet onge merkt voorbij moet gaan en dus zullen de bloemkwekers het volgende jaar de bloe metjes eens buiten gaan zetten. Op woens dag 4 december zal het bestuur ter gele genheid van dit jubileum in het veilingge bouw recipiëren. De afdeling Beverwijk van de Algemene Bouwarbeiders Bond (A.N.B.B.) heeft za terdag onder grote belangstelling het veertigjarig bestaan van de afdeling ge vierd, te midden van de vele belangstel lenden, ook uit andere gemeenten. 's Middags was men in „Terpsichore" bijeen en de voorzitter, de heer H. Witte- man, heeft eerst de heroprichters van de afdeling uit de dagen na de tweede we reldoorlog, de heren De Reus, Rentenaar en Stad, dank gebracht voor hun doorzet tingsvermogen in die dagen, temeer daar er toen een bepaalde stroming was ont staan om een zogenaamde Eenheidsvak beweging op te richten. De afdeling telt nu weer ruim 100 leden en het bestuur rekent er op, dat spoedig het 200ste lid zal worden ingeschreven. t De heer W. Alberda sprak namens het gemeentebestuur een gelukwens uit en de bondssecretaris, de heer N. Kaper, zei dat het pas 40 a 50 jaar geleden is dat de ar beiders begrepen dat zij zich moesten or ganiseren. Het was toen een tijd dat men er alleen maar bij kon winnen en niets te verliezen had. Toen waren er pioniers, die voor de anderen geleefd en armoe geleden hebben. Door hun doorzetten zijn er meer sociale wetten gekomen en als de arbeiders eendrachtig naast elkander staan, kan er nog meer tot stand komen, zo dacht hij. Namens de katholieke bouwarbeiders- bond sprak de heer W. Niesten en namens de Nederlandse christelijke bond de heer C. Koedoot, die beiden de samenwerking van de bonden roemden. De heer Jb. Honig sprak enkele waar derende woorden namens de N.V.V.-be- stuurdersbond, als zuidelijke buren voer den de heren E. Luikman uit Velsen en J. Bruseke uit Haarlem het woord en voor de afdeling Alkmaar sprak de heer M. van der Heuvel. Vele .bevriende organisaties offreerden bloemen, anderen een enve loppe met inhoud. 's Avonds is het feest in 't Centrum voortgezet met een toespraak van het hoofdbestuurslid, de heer N. Kaper, tot de leden met hun dames, waarna „De Witte Kraaien" met Nico Akkerman, Geraldini en Jo de Leeuw een rijk gevarieerd pro gramma voorschotelden. De heer De Leeuw trad daarbij in de plaats van Kees Stet, die juist uit het zie kenhuis is ontslagen en toonde zich een waardige vervanger. Met een dansje on der leiding van het IJmond-kwartet en de heer P. Massee als balleider werd de feest avond gesloten. Het programma dat de Beverwijkse Harmoniekapel de bezoekers zaterdag avond heeft aangeboden in het Kennemer Theater, bestond voor het overgrote deel uit werken, waarmee het korps geduren de zijn bestaan met een eerste prijs was thuisgekomen. De vereniging bestaat 45 jaar en dat was de oorzaak dat men deze keer meteen bijzonder programma kwam. Met de Jubileummars van Sam Vles- sing werd het concert geopend en daarna volgde La Reine d'Eté van Ch. Panne, waarmee in 1913 te Warmond een eerste prijs werd behaald met het hoogste aan tal punten en een zilveren medaille van de Koningin. Hierop volgde het overbekende Scène Pittoresque van J. Massenet, waarmee men in Velsen lauweren en ook een eer ste prijs oogstte. Von Suppé's „Ein Mor gen, ein Mittag, en Abend in Wien" werd gevolgd door Hochzeit der Winde, van John T. Hall en het Lugdunum van G. Allier herinnerde aan 1914, toen hiermee in Hoorn een eerste prijs behaald werd. Na Washington Grays van G. S. Groffulia werd met een finale het muzikale gedeel te van de avond besloten, dat volgens het langdurige applaus zeer in de smaak is gevallen. De voorzitter van de kapel richtte hierna het woord tot de heer J. J. Sleijser, die wegens zijn gevorderde leef tijd afscheid nam, wat gepaard ging met heel wat waarderende woorden voor de toewijding, al die jaren betoond. Na de pauze hebben Geraldini, Theo de Vré en Leo Accordo onder luide toejui chingen hun programma gebracht, waar na de avond werd besloten met een ge zellig bal.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8