Gaillard en MacMillan zetten overleg zonder veel hoop voort Tweede nationale lening voor de woningbouw Frans prestige gevoed door kranige raket-prestaties Neem blikgroenten HET WEER Haarlems Dagblad Subandrio herhaalt dreigement tegen Nederland en het Westen „Meer beleefd dan hartelijk" Uitgifte van rentespaarbrieven Deelnemer mag zeggen welke gemeente van inleg profiteert Lekker en vlug klaar Moderne slagerij H. BUTTER Nationalisaties, diplomatieke breuk en aansluiting bij Oostelijk blok Veel bewolking Franse raketten Het woord is aan Eisenhower heeft een kou gevat en houdt het bed ee MORRIS 'kforet/ouéut// Europees district voor de hoofdstad van Europa aanbevolen Zes doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 1064 DODEN 72e JAARGANG No 119 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 272 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Premier Félix Gaillard (Van onze correspondent in Parijs) By de aankomst van de Britse premier MacMillan en zyn gevolg op het Paryse vliegveld Le Bourget was nogal veel politie op de been. Die versterkingen kon den overigens later op de dag toch niet verhelpen, dat het enkele malen in de stad tot botsingen met rechtse extremisten kwam, die wensten te protesteren tegen de Anglo-Amerikaanse wapenzendingen aan Tunesië. Deze vormen, zoals is be richt, dan ook een der voornaamste aan leidingen van het bezoek der Britse mi nisters. Tussen zeven en acht uur maan dagavond zag de politie zich genoodzaakt by de Amerikaanse en Engelse ambas sades een aantal charges uit te voeren en een honderd jeugdige volgelingen van de extremistische advocaat Biaggi, leider van de nieuwe revolutionaire patriottenpartij, werden in voorlopige hechtenis genomen. Het aanvankelijke plan van de Engelse bezoekers was reeds maandagavond naar Londen terug te keren. Dat dit voornemen niet kon worden uitgevoerd, lag echter ze ker niet alleen aan de weersomstandigheden die hun dagagenda ietwat hadden onder- Op uitnodiging van de regering zal de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten overgaan tot de uitgifte van een tweede Nationale Woningbouwlening tot een zo danig totaal bedrag als tot 1 maart 1958, behoudens wijziging van deze datum, zal worden geplaatst. De lening zal bestaan uit rentespaarbrieven 1957, in stukken van f 500, f 100 en f 25 nominaal aan toonder. Koers van uitgifte is 100 percent. De spaarbrieven zijn aflosbaar op 2 januari 1971 tegen een koers van 200 percent. Houders kunnen gedurende de looptijd aflossing vorderen en wel per 1 september 1962 tegen een koers van 125 percent, 3 januari 1966 tegen een koers van 150 percent. Vervroegde aflosbaarstelling van de zijde der vennootschap van alle nog uitstaande rentespaarbrieven is alleen toegestaan per 1 maart 1968, tegen een koers van 175 percent. De rente, ingaande 1 januari 1958, is begrepen in het aflossingsbedrag. De rentespaarbrieven verjaren 30 jaar na de datum waarop zij voor het eerst betaalbaar zyn. Het besluit tot uitgifte en de daaraan verbonden voorwaarden zjjn goedgekeurd door de minister van Financiën. In de prospectus deelt de Bank voor Nederlandsche Gemeenten mede, dat zij de rentespaarbrieven verkrijgbaar stelt van 2 december 1957 tot 1 maart 1958 en wel bij een groot aantal bankinstellingen, bij de Raiffeisenbank te Utrecht, de Boe renleenbank te Eindhoven, de Bank voor Nederlandsche Gemeenten alsmede (al leen in stukken van f 25) bij alle postkan toren in Nederland. Er wordt op gewezen, dat de rentespaarbrieven door bemidde ling van iedere bank, kassier of commis sionair in effecten kunnen worden be trokken. Bouwzegels Bij alle postkantoren worden eveneens gedurende de periode, waarin de rente- ADVERTENTIE in ,4 minuten klaar' op tafel ^OCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOCOOOOOOC VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest ep west. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. So000000000000c>00000000c<x)00000000000c)000000000000000000: DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, spaarbrieven verkrijgbaar zijn, bouw zegels ter waarde van f 5 ten verkoop be schikbaar gesteld, alsmede kosteloos bouwspaarkaarten, waarop de bouwzegels kunnen worden geplakt. Tegen inlevering van een bouwspaarkaart met 5 of 10 bouwzegels, kan (kunnen) bij alle post kantoren 1 respectievelijk 2 rentespaar brieven van f 25 worden verkregen. De rente zal bij inwisseling na 15 januari 1958 moeten worden bijbetaald. De op neming der lening in de beursnotering wordt aangevraagd. De opbrengst van deze Woningbouw lening zal worden uitgeleend aan gemeen ten om te worden gebruikt voor de finan ciering van de woningbouw en andere werken van dringende aard zoals scholen. Deze leningen zullen voor 13 jaar aan de gemeenten worden aangeboden. Aan de rentespaarbrieven zal een briefkaart zyn gehecht waarop iedere deelnemer kan in vullen aan welke gemeente(n) 60 percent van de opbrengst van zjjn deelneming naar zyn oordeel ten goede moet komen. Indien deze briefkaart binnen de ver melde termijn door de deelnemer recht streeks aan de bank wordt ingezonden, zal met deze voorkeur rekening worden gehouden. De rentespaarbrieven zijn bedoeld voor degenen die de rente van hun belegging niet direct nodig hebben en die dus ge baat zijn met een uitkering ineens van hoofdsom en rente, vermeerderd met rente over rente, op een bepaalde datum in de toekomst. Als zodanig is gekozen de datum 1 januari 1971. Na het verstrij ken van 13 jaren na de datum waarop de looptijd is aangevangen, zal aan hoofd som en rente, vermeerderd met rente op rente, een bedrag worden uitgekeerd dat tweemaal zo groot is als het bedrag van de hoofdsom. Voor de berekening van de rente over de hoofdsom is uitgegaan, voor de rente spaarbrieven die op 1 september 1962 wor den aangeboden, van 5 percent per jaar, voor die welke op 3 januari 1966 worden aangeboden van 5'/2 percent en voor die welke op 2 januari 1971 worden aange boden van 6 percent. Voor de berekening van de rente over de rente is van 4 per cent uitgegaan. Voor de vervroegde aflos sing per 1 maart 1968 tegen 175 percent is de rente over de hoofdsom gesteld op 6 percent, de rente over de rente op 4 percent, terwijl als vergoeding voor de vervroegde aflossing ongeveer IV2 percent extra is berekend. Het prospectus bevat een staatje waarin naar voren komen de voordelen van het langer in bezit houden van de spaarbrieven. Nationale lening Het ligt in het voornemen van de mi nister van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en P.B.O., mr. A. A. M. Struij- cken tegen het einde van deze week voor de radio een nadere uiteenzetting te geven inzake de rentespaarbrieflening, alsmede haar grote betekenis en verschillende as pecten. Het tijdstip van de radio-uitzen ding zal nog nader worden bepaald. mijnd. De premiers en hun deskundigen besloten hun conferentie ook te verlengen om dat laat in de avond bleek, dat hun beraad nog geen enkel resultaatje had op geleverd, waarmee een officieel communi qué ordentelijk gestoffeerd zou kunnen worden. Hedenmorgen werden de besprekingen dan ook verder voortgezet. Zoals tevoren verwacht en gevreesd kon worden, blijven vooralsnog beide partijen op hun stand punten staan inzake de wapenleveranties aan Tunesië. MacMillan heeft te kennen gegeven, dat het hem bijzonder spijt dat de Fransen zich gekwetst gevoelden door deze symbolische zending, ofschoon hij eigenlijk ook wel vond dat het sop de kool nauwelijks waar was. Gaillard daarentegen heeft de gevoelens der Fransen vertolkt door op te merken dat zij na de Suez-expeditie gehoopt had den nu voor dood en voor leven met Enge land verbonden te zijn en te blijven. En met die verwachting was het Britse gedrag jegens Tunesië, zo meende Frankrijks pre mier, in flagrante tegenspraak geweest. Enige toezegging voor de toekomst kon van geen van beide kanten dan ook wor den gedaan. Engeland weigerde zich te voren vast te leggen inzake zijn houding in de UNO, wanneer de Algerijnse kwestie zal worden behandeld en Gaillard heeft slechts in vage woorden kunnen spreken over de verdere gang van zaken die Frank rijk in Algerije voor ogen staat. Het zal geen eenvoudige opgave zijn een communiqué op te stellen dat niet de in druk geeft, dat de Britse staatslieden zich eigenlijk voor niets hebben gederangeerd al konden de heren zich dan ook nog eigenlijk de hele morgen op deze taak be raden. De sfeer op de conferentie werd in diplomatieke kringen „meer beleefd dan hartelijk" genoemd. PARIJS (UP) De Franse premier, Felix Gaillard, en zyn Britse ambtgenoot, Harold MacMillan, hebben vanmorgen hun besprekingen tegen half elf hervat in het hotel Matignon. Kort voor de besprekingen een aanvang namen werd uit hoge regeringskringen vernomen, dat de Franse premier geen grote mate van overeenstemming verwacht over Noordafrikaanse en NAVO-proble- men, de voornaamste onderwerpen, die be sproken zouden worden. PARIJS (UP) Frankrijk heeft met succes proefnemingen gedaan met twee typen raketten voor grote hoogten en is daardoor de vierde mogendheid geworden, die lange-afstands projectielen bezit. Dit onthulde maandag het Franse ministerie van Defensie in een publicatie, die blijk baar moest samenvallen met het bezoek van de Engelse premier MacMillan. Deze projectielen worden gebruikt voor het exploreren van de randlagen van de dampkring, zei 't ministerie in zijn verkla ring. Men zei niets over de militaire toe passing van de projectielen, die toch zeker voor de defensie van belang zijn, anders zou het ministerie van Defensie er zich niet mee bezig hebben gehouden. Deze raketten, waarvan het ene (type) „Monica" heet en het andere „Véronique" (namen, die meer aan japonnen van het maison-Dior doen denken dan aan projec tielen) hebben met succes proefnemingen doorstaan op het geheime lanceerterrein van Guig, bij Colomb-Béchar, in de woes tijn de Sahara, 780 kilometer ten zuid westen van Algiers. De Franse projectielen kunnen een maximale hoogte bereiken van 220 km met een snelheid van 5000 km en dat is natuur lijk nog wat schriel, wanneer men weet, dat de Spoetnik I rond de aarde cirkelt op een hoogte van 800 km met een vaart van bijna 29.000 km per uur. Uit kringen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt vernomen, dat Frankrijk beraadslagingen houdt met zijn continentale Europese bondgenoten, in het bijzonder Italië en West-Duitsland, over de mogelijkheid hun onderzoek op het ge bied van ballistische projectielen te coör dineren. Goethe: Wij worden nooit bedrogen wij be driegen onszelf. WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis deelt mede, dat president Eisenho wer kou heeft gevat en op medisch ad vies het bed moet houden. De rede die de president vandaag te Cleveland in Ohio zou houden over „De betekenis van de internationale samenwerking voor de veiligheid van het land," is afgelast. Me vrouw Wheaton, een plaatsvervangster van perssecretaris Hagerty, zei, dat de president geen koorts heeft en dat zijn polsslag normaal is. President Eisenhower kon het galadiner ter ere van koning Mohammed V van Ma rokko maandagavond niet bijwonen. Hij heeft bij de ontvangst van de vorst op het vliegveld kou gevat. Mevrouw Eisenho wer en vice-president Nixon zaten wel bij het galadiner aan. Aziatische griep? In het Witte Huis acht men de moge lijkheid dat de president Aziatische griep heeft niet uitgesloten. Wel een merkwaardig effect levert deze foto op, die ons bijna aan een voorstelling doet denken van het man netje in de maan. Het mannetje is een lasser en de maan een zeefketel. De lasser is bezig de bodem te bewerken. Het spel van licht en schaduw geeft zijn arbeid dit mysterieus aanzien. ADVERTENTIE BARIEUORISSIR. HAARLEM IEL. 13439 FERD. BÖLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 AFWASBARE SUèDE JASJES LUXEMBURG Het „Actiecomité voor de Verenigde Staten van Europa", waar van Jean Monnet voorzitter is, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt ge pleit voor het onderbrengen van alle Europese instellingen in een „Europees district" naar het voorbeeld van het Amerikaanse Washington D.C. (District Columbia). In de toelichting wordt onder meer ge zegd: De regeringen van de zes landen, leden van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal, de Economische Gemeen schap en Euratoom zullen over enige we ken onder meer de zetel van de instel lingen dezer gemeenschappen moeten be palen. Het bijeenbrengen van alle instellingen zowel die van de E.G.K.S. als die van de E.E.G. en Euratoom in eenzelfde plaats is om praktische redenen beslist noodzake lijk. De instellingen moeten nauw met el kaar samenwerken. Zij streven alle, hoe wel ieder op eigen gebied en volgens eigen regels, hetzelfde doel na: economische een heid en door die eenheid de ontwikkeling der zes landen. De zetel van de instellingen zal de zetel zijn van de gemeenschap. Deze zetel moet derhalve niet het bezit zijn van een der zes landen, maar van allen tezamen en derhalve onder de gemeenschappelijke in stellingen ressorteren. De zetel moet der halve een „Europees district" zijn. In de resolutie wordt de wens uitge sproken, dat een plaats voor de zetel wordt uitgezocht, welke door allen gemakkelijk kan worden bereikt. ADVERTENTIE Woensdag en donderdag 3 Fricandellen89 3 Hamburgers 89 5 Sla- of rolvinken 89 Let voorts op onze voordelige aanbiedingen, o.a. 1 pond FIJNE KARBONADE 1.59 KENNEMERLAAN 43-45 Foto van het wrak van het Beaver- vliegtuig van de Nieuw Guinea-lucht- vaartmaatschappij „De Kroonduif", dat onlangs op 35 km van Merauke neer stortte. Drie van de vier inzittenden kwamen bij dit ongeluk om het leven. (Van onze correspondent in New York) Subandrio, Indonesië's minister van Buitenlandse Zaken, heeft maandag te New York de vertegenwoordigers der La tijns-Amerikaanse staten te kennen gege ven, dat Indonesië binnen een jaar wel licht alle bedrijven zal nationaliseren, in dien Nederland niet bereid is over Nieuw Guinea te onderhandelen. Bovendien ver klaarde deze minister tegenover journa listen, dat Indonesië misschien alle relaties met Nederland zou afbreken, zowel op po litiek en economisch als op sociaal ter rein. Tenslotte wees Subandrio er op, dat Indonesië bij een dergelijke ontwikkeling meer in communistisch vaarwater zou kunnen geraken. Kennelijk spannen de Indonesiërs zich thans in tot het uiterste, teneinde de reso lutie er door te krijgen, die de partijen verzoekt te onderhandelen over Nieuw Guinea met assistentie van de secretaris generaal der UNO. Deze resolutie heeft echter weinig kans door de assemblée te worden aangeno men, met dien verstande zolang zij niet wordt gematigd. Thans is wel het mo ment gekomen uiteen te zetten, hoe een dergelijke zaak in de UNO wordt behan deld. Het debat wordt thans gevoerd in de eerste commissie. Daar zal de resolutie dinsdag of woensdag in stemming wor den gebracht. Men voorziet, dat ongeveer 45 delegaties zich vóór de resolutie zullen verklaren, ongeveer 25 zullen tegen stem men en ongeveer 12 zich van stemming zullen onthouden. In de eerste commissie is daarmede de resolutie aangenomen, maar om geldigheid te verkrijgen moet daarna in een plenaire zitting van de Assemblee een resolutie over een belang rijk onderwerp worden aangenomen met een meerderheid van tweederde. Stemmen 25 landen tegen dan heeft Indonesië 50 voorstemmers nodig teneinde de overwin ning te behalen. De kans op zulk een over winning is vrij gering. Minister Luns antwoordde maandag di verse sprekers, die de vorige week over deze kwestie hebben gesproken. Onderhan delingen met Indonesië achtte hij alleen mogelijk, indien dit land zich niet a priori souverein zou verklaren over Nieuw Gui nea. Er moet worden gezegd, dat het lan ge debat buitengewoon oninteressant be gint te worden, daar vrijwel geen enkele afgevaardigde meer iets origineels weet te beweren. De vorige week zijn 22 lan den aan het woord geweest, maandag spraken Spanje, Italië, Frankrijk, Zweden en Israel ten gunste van Nederland, doch Saoedi-Arabië, Egypte, Ethiopië, Gha na, Roemenië, Soedan, Polen, Birma, Bul garije en Jemen verleenden steun aan In donesië. Uruguay verklaarde zich van stemming te zullen onthouden, indien de tekst van de resolutie ongewijzigd blijft. Rede van mr. Luns (Reuter) Ministe r Luns noemde de beweringen over militaire bedoelingen bij de gezamenlijke Australisch-Nederlandse verklaring van 6 november „boosaardige verzinsels". „Deze beweringen bevatten geen spoor van waarheid". Minister Luns besteedde bijzondere aandacht aan de opmerkingen, dia zijn gemaakt door de vertegenwoordiger van de Maleise federa tie. Deze heeft er op gewezen dat, toen zijn land onafhankelijk werd, de soeverei niteit die door het Verenigd Koninkrijk aan de Maleise federatie werd overgedra gen, niet slechts de negen federale Malei se staten insloot, maar ook de voormalige kroonkoloniën Penang en Malakka. De vertegenwoordiger van Malakka voerde dit aan als een voorbeeld voor Nederland. „Het is opmerkelijk", aldus mr. Luns, „dat hij de belangrijkste kroonkolonie in Malakka, namelijk Singapore, dat zoals wij allen weten niét in de overdracht van de soevereiniteit was begrepen en thans nog een kroonkolonie is, niet heeft ge noemd. „Mag ik er hem verder aan herinne ren, dat Penang en Malakka deel uitma ken van het Maleise schiereiland en wor den bewoond door hetzelfde volk, dat in het overige gedeelte van zijn land leeft, De Maleise vertegenwoordiger had ook opgemerkt dat, hoewel Nederland plech tig heeft beloofd, de inwoners van Neder- lands-Nieuw-Guinea het recht van zelfbe schikking te zullen toestaan, „dergelijke beloften hol klinken in de oren van een ko loniaal volk". Indien bij de afgevaardigde van Malakka enige twijfel bestaat over de oprechtheid van de Nederlandse vastbe slotenheid, die belofte te vervullen, aldus mr. Luns, dan stel ik voor, dat hij inlich tingen inwint bij de regeringen van Suri name en de Nederlandse Antillen, of de Nederlandse regering een overeenkomsti ge belofte, aan die landen gedaan, niet volledig is nagekomen". De Australische afgevaardigde had on der meer gezegd, dat Indonesië er onge twijfeld niet in is geslaagd, bewijzen aan te voeren voor zijn aanspraken op de soe vereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea. Het is niet bewezen, zeide hij, dat, zoals mr. Subandrio heeft verklaard, er „eeuwen van samengaan zijn geweest tussen de papoea's en het volk van Indo nesië, en dat dit had geleid tot een gevoel van lotsverbondenheid". „Indien wij hier" aldus vervolgde hij „de logische slot som zouden moeten trekken uit het argu ment, dat, omdat twee gebieden eens on der hetzelfde koloniale bestuur hebben ge staan, zij thans één staat moeten vormen, dan zou dit de vraag doen rijzen, of een aantal landen het recht heeft, hier van daag in déze commissie vertegenwoordigd te zijn!" In de afgelopen nacht is in het zieken huis te Drachten overleden de heer J. van der Woude, een 45-jarige grossier uit Gorredijk, die zaterdagavond bij een autobotsing in de omgeving van Drachten zwaar werd gewond. De bestuurder van de andere wagen die bij deze botsing be trokken was, werd op slag gedood. In W i e r d e n is de 12-jarige Willie Bookelman op haar fiets tegen een haar tegemoetkomende bestelauto gebotst. Het meisje werd met ernstige verwondingen aan het hoofd een huis binnengedragen, waar zij enkele ogenblikken later is over leden. In het Westerziekenhuis te Rotter- d a m is overleden een 8-jarige jongen (K. Hardenbal uit de Osseweistraat te Rotter dam). De jongen was door een motorfiets aangereden, toen hij weifelend de Rochus- senstraat overstak. Hij werd toen met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis op genomen. Op het kruispunt Haringhuizerweg-Pro- vinciale weg, nabij Schagen is de 62- jarige bromfietser J. van der Schaaf uit Slootdorp door een auto aangereden. Hij werd ernstig gewond en is tijdens het ver voer naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar overleden. Op de Wijnbergse weg te D o e t i n- c h e m is de 83-jarige voetganger J. Lie- brand, wonende te Doetinchem, door een bus van de Gelderse Tramwegen aangere den en op slag gedood. Hij lijkt plotse ling de weg te hebben overgestoken zon der daarbij voldoende op het verkeer te letten. Ter hoogte van de Boerenleenbank te Babberich bij Zevenaar (Gld.) zijn twee vrachtauto's met elkaar in aanraking gekomen, met het gevolg dat een van deze voertuigen tegen een boom botste en R. uit Millingen, die naast de bestuurder zat, op slag werd gedood. Het ongeval gebeur de, toen de bestuurder van laatstgenoemde vrachtauto op de rijksweg een andere vrachtauto wilde inhalen. Het bleek dat er niet voldoende ruimte was om te passe ren. De auto kwam met de rechterzijde van de cabine tegen de voorste vrachtwa gen, schoof daarna over de weg en kwam aan de linkerzijde van de weg tegen een boom met het reeds vermelde gevolg. j Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort j daarna om het leven gekomen 1064 personen, van wie 207 kinderen, j Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1