Het Zuidelijk Toneel met Ouders en kinderen U slaaqt beslist bij ons oooc nuttiqe SINT-NICOLAASCADEAUS pantoffels Tiny Kaiser speelde Chopin-programma Daar moet je zijn DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 19 Hongerstaking op pas geopende Julianaschool Ondankbaar gedrag van Hongaarse scholieren Tegenstrijdige meldingen uit de strijd in Ifni Oude Duitse jagers doen zich nog eens gelden Duits-Russisch overleg te Moskou zou beter gaan Kamerleden vragen een duidelijker wetgeving op verkeersgebied Een schilderij van Rubens voor vierhonderd gulden „Europoort" en de natuurbescherming Te weinig kerstbomen Nederlands kamerorkest terug uit Italië Gemeenten ontstemd over invoerrecht op poliovaccin Nederlandse tanker in Suezkanaal vlot De hogere omzetbelasting op geïmporteerde auto's Concert voor niet- Amsterdammers Scheepvaart Ziet onze speciale etalages Bontlaarzen Bontlaarzen (Van onze correspondent in Wenen) Een controlecommissie van het Oosten rijkse ministerie van O., K. en W. alsme de van de Oostenrijkse rijkspolitie be vindt zich op het ogenblik in de met Ne derlands kapitaal opgerichte Hongaarse school op de Iselsberg (de Koningin Julia naschool) om de oorzaken te onderzoe ken, die tot een hongerstaking hebben ge leid. De leerlingen weigerden namelijk eten tot zich te nemen, zolang bepaalde eisen niet waren vervuld. Deze eisen bestonden onder andere in minder lesuren, 's avonds langer opblij ven, namelijk in plaats van tot negen tot tien of elf uur en een sigarettenrantsoen voor de hogere klassen. De rector heeft het internaat verlaten, omdat hij zijn le ven niet meer zeker was. Een lerares werd met bierflesjes bekogeld. De Oostenrijkse pers alsmede de open bare mening in Oostenrijk is ontzet en te leurgesteld over dit optreden, waarin men geen spoor van dankbaarheid kan herken nen, nóch ten opzichte van Nederland, nóch tegenover Oostenrijk. Er wordt bij voorbeeld op gewezen, dat de voeding uit stekend is en dat de leerlingen kortgele den nog winterkleding en zelfs een ski uitrusting hebben gekregen. Een afvaardiging van het Nederlandse bestuur te Wenen stelt nu tezamen met de Oostenrijkse rijkspolitie een onderzoek in naar de raddraaiers. Men acht het na melijk mogelijk dat deze actie misschien van beroepsrustverstoorders is uitgegaan. RABAT (UP) Al Alam, het orgaan van de regerende Istiglal-partij in Marok ko, heeft heden een communiqué gepubli ceerd van de irregulaire Marokkaanse troepen die de Spaanse enclave Ifni heb ben aangevallen. In dit communiqué wordt gezegd dat in vier dagen van strijd 50 sol daten gedood, 65 gewond en 45 gevangen genomen zijn. Welke verliezen de Marok kanen hebben geleden, wordt in het com muniqué niet verteld. De door Al Alam gegeven Spaanse ver liezen wijken sterk af van de cijfers, die gisteren door de Spaanse radio in Ifni be kend zijn gemaakt. Volgens radio-Ifni zijn 6 Spaanse militairen gedood en 34 gewond sedert de strijd in de enclave vorige week begonnen is. Voorts heeft radio-Ifni ge meld, dat Spaanse troepen alle militaire posten ontzet hebben, die door de Marok kaanse nationalisten omsingeld waren. Volgens het bericht in Al Alam, werd de Spaanse post Tiliouine aan de zuide lijke grens van Ifni, na twee dagen van strijd door de Marokkaanse ongeregelde troepen veroverd. Manschappen werden gevangen gemaakt en wapens en munitie werden buitgemaakt. Maar Sidi Ifni, hoofdstad van de belegerde enclave, is in Spaanse handen, vertelt Al Alam. Volgens deze krant hebben de Spaanse autoriteiten daar de winkels gesloten en zijn er ver scheidene arrestaties verricht na een iden titeitscontrole onder burgers. Spaanse troepenversterkingen en jacht vliegtuigen zijn van de Kanarische eilan den gearriveerd, volgens Al Alam. Het blad voegt hier aan toe dat een algemeen Spaans tegenoffensief om posities te her overen, die sedert zaterdag verloren zijn gegaan, elk ogenblik beginnen kan. Deze Marokkaanse krant beweert ook dat Spaanse versterkingen, die op weg waren naar de post te Tleta des Sbouya, welke zaterdag door de rebellen veroverd is, woensdag in een hinderlaag gevallen zijn. Twee met wapens geladen trucks werden buitgemaakt. In Madrid is ontkend, dat er Amerikaan se straaljagers tegen de rebellen zouden worden gebruikt. Deze kunnen in Ifni niet eens landen. Wel worden concentraties van binnendringende Marokkanen bescho ten door oude Duitse jagers. Bases in ruil voor hulp WASHINGTON (AFP) Er is in Wash ington een voorlopig akkoord bereikt over het legeren van Amerikaanse troepen op bases in Marokko, zo blijkt uit een offi cieel communiqué. Op basis daarvan zal men onderhandelen over een definitieve overeenkomst. Wat de Algerijnse kwestie betreft, zegt het communiqué, dat de koning van Ma rokko de wens heeft uitgesproken, dat er een vreedzame oplossing zal worden ge vonden door vriendschappelijke onderhan delingen en op basis van het recht tot zelfbeschikking. In het communiqué wordt gezegd, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, de koning heeft meege deeld, dat de Verenigde Staten bereid zijn het koninkrijk Marokko te helpen bij de economische ontwikkeling van het land. (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag enkele minuten gesproken met koning Mohammed V van Marokko, die een officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengt. MOSKOU (Reuter). - In Moskou zijn ze ven deskundigen uit West-Duitsland aan gekomen, die als adviseurs zullen optre den bij de handelsbesprekingen, die in de Russische hoofdstad aan de gang zijn. Het zijn mensen uit de industrie en van de ministeries van Economische Zaken en Landbouw. Dit lijkt er op te duiden, dat de handelsbesprekingen spoedig vas tere vorm zullen aannemen. Volgens amb tenaren van de Westduitse ambassade te Moskou zullen de onderhandelingen over economische vraagstukken en de repatrië ring van Duitsers volgende week zorden voortgezet. De aankomst van de zeven deskundigen betekent vermoedelijk, dat er meer optimisme is over de mogelijk heid uit de impasse te komen, waarin de besprekingen over de terugzending van Duitsers zijn geraakt. BONN (UP) - Vijf vooraanstaande West duitse socialisten hebben dinsdagavond met de Russische ambassadeur in Bonn, Ad rei Smirnov, gedineerd en daarbij de wereldsituatie en Russisch-Duitse aange legenheden besproken. Het waren partij leider Erich Ollenhauer, zijn plaatsver vanger Wilhelm Meilies, Carlo Schmid, Herbert Wehner en de perschef van de par tij, Fritz Heine. Zij waren door de am bassadeur uitgenodigd. Vele Tweede Kamerleden zijn, naar het voorlopig verslag over de begroting van Verkeer en Waterstaat blijkt, van oor deel dat een leesbaarder en duidelijker verkeerswetgeving noodzakelijk is. Als speciale punten voor herziening noemen zij: voorsorteren, regeling op verkeers- van fietsen, verplicht reflecterende aan duiding van de afmetingen van vracht auto's, onderscheidingsteken voor brom fietsen, zijdelingse markering van opleg gers en aanhangers en verplichte uitrus ting van alle automobilisten met een rode lamp of reflector voor stilstaan met de fect achterlicht. Wat de verkeersveiligheid betreft zijn vele kamerleden van mening dat de re sultaten van controleweken en veiligheids- dagen niet spectaculair zijn geweest. Ge vraagd wordt de vermoedelijke oorzaken van ongelukken in een statistiek op te ne men. Vele leden betwijfelen of het stelsel van opvoeding tot veilig verkeer bevredigend is. „Is de Commissie Veiligheid Wegver keer het best denkbare leidende orgaan en waarom nemen werkgevers en werk nemers uit de verkeers-sector niet aan het werk dezer commissie deel?" zo vragen zij. Verscheiden leden betreuren het, dat wijzigingen in wegenverkeerswet en -re glement zonder deze commissie tot stand komen. Over de juridische subcommissie ter herziening van het reglement wordt opgemerkt, dat het beter zou zijn de ge hele wijzigingsmaterie van wet en re glement in een hand te leggen, zoals dit bij het Burgerlijk Wetboek is geschied. Oplappen en aanvullen leidt tot grote inge wikkeldheid, zo menen zij. Een vierentwintigjarige Venlose anti quair, die voor vierhonderd gulden op een openbare veiling dezer dagen een oud en vervuild schilderij kocht, heeft hiermee waarschijnlijk de koop van zijn leven ge daan. Na schoonmaak kwam er een prach tig zeventiende-eeuws werk te voorschijn, dat vermoedelijk een Rubens is. Het stelt de onthoofding van Johannes de Doper voor. Deskundigen hebben uitgemaakt, dat het hoofd van een vrouwenfiguur in het midden onmiskenbaar een portret van Ru bens' vrouw is. Zij is zoals bekend vaak model geweest voor de Antwerpse meester. Het hoofd van Johannes de Doper vertoont veel gelijkenis met een zelfportret van Rubens. Naar verluidt zou er reeds een bod op het schilderij zijn gedaan van zes tigduizend gulden. Het Tweede Kamerlid mr. Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Financiën, van Onderwijs, l£uns*téh en Wetenschappen en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gevraagd, of, alvorens een definitief karakter wordt toegekend aan het door het gemeentebestuur van Rotterdam vastgestelde plan betreffende nieuwe haven- en industrieterreinen, aan geduid als „Europoort", de Kamer in de gelegenheid zal zijn, zich hierover uit te spreken, met name voor zover hierbij al gemene rijksbelangen rechtstreeks be trokken zijn, met name door de industria lisatie van het eiland Rozenburg en het op offeren van het staatsnatuurmonument „De Beer", groot 900 ha. Mr. Van der Goes vraagt de ministers te bevorderen, dat de gemeente, die in dit opzicht het algemeen rijksbelang uit wetenschappelijk, cultureel en sociaal-hy giënisch oogpunt dreigt te benadelen, zelf een gelijkwaardige compensatie voor wat dreigt verloren te gaan, schept en finan ciert en hieromtrent overleg pleegt met de bevoegde rijksinstanties en met de voor deze belangen wakende georganiseerde natuurbescherming? In verband met het „Europoort"-plan heeft de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming in een adres aan de gemeenteraad van Rotterdam ge wezen op het grote verlies voor natuur wetenschap en recreatie, dat hierdoor wordt geleden. Voorts is de aandacht van de raadsleden gevraagd voor de conse quenties in groter verband, die naar de mening van de contactcommissie ook voor de recreatiegebieden van de Brielse Maas en het duinterrein van Voorne een ernstige bedreiging betekenen. Er zijn moeilijkheden in de kuituur van fijnsparren, meer huiselijk gezegd: kerst bomen. De nachtvorst, die het afgelopen voorjaar heerste, heeft een grote slach ting onder de jonge bomen aangericht. In een grote boomkwekerij bedraagt de produktie slechts ongeveer veertig procent van het gemiddeld aantal fijnsparren van vorige jaren. In andere dergelijke bedrij ven is de toestand nog veel slechter, zo dat men voor het hele land de opbrengst op een kwart a een derde van normaal moet stellen. Sinds juni reeds is er dan ook al een grote run op de kwekerijen. Men schat de vraag op tien maal de nor male. Speculatieve overwegingen spelen hierbaar blijkbaar een grote rol. Welis waar verwacht men uit België een im port van enige tienduizenden kerstbomen, doch dit aantal is bij lange na niet vol doende om aan de vraag te voldoen. Daar komt nog bij, dat de export uit Nederland voortgaat. Zo leveren bijvoorbeeld Bra bantse boomkwekers grote partijen aan Zwitserland. Woensdagochtend is het Nederlands Ka merorkest na een tournee door Zwitser land en Italië in Nederland teruggekeerd. Onder leiding van Szymon Goldberg wer den totaal veertien concerten gegeven, onder andere in Zürich, Rome, Turijn, Venetië, Verona, Triëst en vier concerten in de grote zaal van de Scala in Milaan Voor zijn vertrek naar Amerika zal Szy mon Goldberg op zaterdagavond nog een concert leiden in het Amsterdamse Con certgebouw. 99 De directie van het Zuidelijk Toneel, Lo van Hensbergen en Gerrit Lindenberg, waagt zich bij de strijd om de gunsten van het publiek niet aan experimenten. Voor dit gezelschap geen „Stoelen" of „Onder het melkwoud" dus, maar een repertoire dat aan de toeschouwers geen andere eisen stelt dan de voorstelling te willen onder gaan. Zoals „Je kunt het nooit weten" van Shaw, „Nacht in de middag" van Koestier en nu „The wooden dish" van Edmund Morris, d t bij de vertaling de weinig originele titel „Ouders en kinde ren" had meegekregen. Het gegeven van dit stuk, dat het nog altijd actuele vraagstuk over de morele verplichtingen van de kinderen tegenover hun bejaarde ouders behandelt, werd een halve eeuw geleden reeds door Jan Fabri- cius aan de orde gesteld met zijn „Onder één dak". Hier gaat het om de oude Lon Dennison, die al zestien jaar gelden bij zijn zoon is ingetrokken en wiens aanwe zigheid op den duur voor zijn schoondoch ter een obsessie werd. Zij verlangt naar de intimiteit met man en kind, van welk verlangen de redelijkheid door haar echt genoot volkomen wordt erkend, hoewel zijn plichtsbesef hem er toch van weer houdt de oude man naar het bejaarden tehuis te verwijzen. Eigenlijk is een der gelijke situatie de tragedie van het gelijk: men kan het de vader niet kwalijk nemen dat hij het familieleven verkiest boven de tucht van een dergelijk instituut en het is van de zoon te verklaren, dat hij zijn va der hieraan niet wenst over te leveren. Maar ook Clara heeft gelijk met haar hunkering naar de beslotenheid van het gezin, welke sfeer zij sinds haar huwelijk niet heeft gekend. Op welke wijze de hier uit voortvloeiende conflicten tenslotte ein digen is van minder belang, hoofdzaak is de manier waarop de auteur zijn figuren typeerde en de dramatische stof verwerk te. En hierbij kan moeilijk worden ont kend, dat een en ander op een ongemeen boeiende wijze is geschied. Aldus telt het stuk talloze taferelen met sterke speel- scènes, waarbij de vier aktes telkens nog met een waarlijk fascinerende climax worden afgesloten. De aandacht van het publiek verslapt dus geen moment en al geeft de auteur soms een olijk knipoogje naar het melodrama, dank zij de knappe regie van Lo van Hensbergen bleef de voorstelling steeds binnen grenzen, die bij een andere opvatting zo gemakkelijk te overschrijden zouden zijn. Het kan niet anders of bij het noemen van namen moet worden begonnen met Johan Elsensohn, die van de oude Lon Dennison een sublieme creatie te zien gaf, waardig om als jubileumrol te dienen van een groot acteur. Het was grandioos zoals Elsensohn met talloze kleine trekjes deze bijna blinde man een gestalte gaf, die ner gens gewild komisch werd of onnatuurlijk aandeed. Integendeel, deze Lon leefde tot -De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft aan de regering kenbaar ge maakt, dat in gemeentelijke kring het streven van de regering om in 1958 te ko men tot een vaccinatie van vijf nieuwe jaarklassen tegen kinderverlamming van gemeentelijke zijde wordt toegejuicht. De vereniging heeft echter een gelijkmatiger schema voorgesteld, waarmede ook be reikt zou worden, dat vóór de zomer van 1959 dezelfde jaarklassen als in het rijks schema zijn voorzien, de gewenste immu- miteit zullen hebben verkregen. Voorts wordt gevraagd te willen bevorderen, dat alle in het plan voor 1958 opgenomen jaar klassen in het najaar van 1958 de derde en laatste injectie zullen ontvangen. De gemeenten, die in 1957 meer jaar klassen hebben gevaccineerd, hebben het daartoe benodigde vaccin veelal uit het buitenland moeten invoeren. Op het alom ingevoerde vaccin is invoerrecht geheven. In gemeentelijke kringen heeft deze hef fing ontstemming gewekt. Een dergelijke heffing wordt niet op haar plaats geacht. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten verzoekt de minister van Finan ciën om terugbetaling van de betaalde rechten te willen bevorderen. CAIRO (UP) De Nederlandse tanker „Purfina Nederland", die gisteren het Suezkanaal gedurende vier uur geblok keerd heeft, is, na vlot getrokken te zijn, naar Ismailia gesleept,* om daar gerepa reerd te worden. Als er geen bijzondere heffing voorzie ningen waren getroffen, zou de omzetbe lasting voor auto's geleid hebben tot een zwaardere belastingdruk voor personen auto's van Nederlands fabrikaat dan voor de uit het buitenland geïmporteerde auto's. Dat vloeit onder andere voort uit het feit dat de grondstoffen en hulpstoffen voor de in Nederland vervaardigde auto's ook al vrij zwaar belast zijn. Daarom werd het wenselijk geacht, dat omzetbelasting bij invoer van buitenlandse personenauto's ter voorkoming van onbillijkheden jegens de Nederlandse industrie te verhogen met drie percent, dat het genoemde verschil in fis cale druk ongeveer compenseert, op diverse artikelen. Dit wordt meegedeeld in de Memorie van Toelichting op het thans verschenen wetsontwerp tot goedkeuring van de verhoging der omzetbelasting, zoals die aangekondigd werd bij K B. van 10 oktober 1957. De meeropbrengst van deze verhoging der omzetbelasting bij invoer van auto's wordt geraamd op f 15 miljoen. De overige wijzigingen der O.B. leveren een meerdere belastingopbrengst van plm. f3,5 miljoen op. Zondag 8 december geeft het Concert gebouw Orkest onder leiding van Willem van Otterloo in het Amsterdams Concert gebouw weer een concert voor niet-Am- sterdammers. Solistische medewerking wordt verleend door de alt-zangeres Elena Nikolai en de tenor Lorenz Fehenberger. Het programma vermeldt de Militaire Symfonie van Haydn, Monopartita van Honegger en „Das Lied von der Erde" van Mahler. in de kleinste details, omdat de typering was opgebouwd met liefde, intuïtie en een waarachtig talent. Zijn slotscène, waarin hij de moeilijke gang naar het bejaarden tehuis onderneemt, oud en halfgebrekkig, maar trots en ongebroken, zal bij menig een tot de mooiste toneelherinneringen blijven behoren. Maar gelukkig behoefde Elsensohn de ze voorstelling niet alleen te dragen, om dat de regie hiervoor een prima bezetting op de been kon brengen. Zoals Lies de Wind, die haar temperament en vrouwe lijke gevoelens als Clara prachtig heeft kunnen uitleven en Peter Aryans, die zijn partners in iedere scène, hoe veelzijdig ook van aard, voorstreffelijk assisteerde. Verder Sacco van der Made, die een be heerste Floyd Dennison speelde en stellig niet in mindere mate de jeugdige Marthe Gevers, wier Susan vitaal en sensitief werd aangegeven. En van de kleinere rol len dient dan Johan van Doorn nog te worden vermeld, die mr. Forsythe zoda nig typeerde, dat achter zijn vriendelijk voorkomen het glibberig-gevaarlijke indi vidu kon worden vermoed, dat over wei nig scrupules beschikt. Dit stuk werd woensdagavond als abon nementsvoorstelling vertoond in „Tres long" te Hillegom, waar het in het fleuri ge en bekwame simultaandecor van Wim Vesseur een grote bijval verwierf. Wij vernamen dat „Ouders en kinderen" eerst door het gezelschap „Theater" was aan gekocht, met de bedoeling Jo Sternheim de rol van Lon Dennison te laten spelen. Door diens overlijden kwam het stuk voor het Zuidelijk Toneel beschikbaar. Aan het slot nam het applaus de vorm aan van een langdurige ovatie, toen de spelers zo collegiaal waren Johan Elsensohn al leen op het toneel achter te laten. Jan van Dam Voor de buurtvereniging „Overveen" vertolkte de pianiste mevrouw Tiny Kai ser woensdagavond een vrij omvangrijk Chopin-programma. Het recital had plaats in de aula van het Kennemer Lyceum een zaal die door haar slechte akoestiek wei nig geschikt is voor een dergelijk evene ment. Ik gebruik hier met opzet een groot woord om de betekenis van dit optreden reliëf te geven. Want wanneer een pianis te van formaat, wat Tiny Kaiser buiten kijf is, na zich geruime tijd van het po dium te hebben teruggetrokken, weer het besluit neemt om haar kunnen in het openbaar te demonstreren en door haar „rentrée" zo zelfbewust tot een overtui gende daad weet te maken, lijkt ons het woord evenement niet overdreven. Want ondanks de doffe pianoklank, die door gaans in het gordijnendecor van het po dium niet tot leven en expressie bleek te kunnen komen, konden wij verrast luis teren naar de zeer knappe oplossing van een aantal technische problemen, gerea liseerd onder sterke impuls en onverzette lijk ritmegevoel. Een greep doende uit de vele opmerkelijke dingen die wij noteer den, zij in de eerste plaats gewezen op de- karakteristieke plastiek van de achtste en van de vierentwintigste Prelude, de ene lyrisch te voorschijn tredend uit haar te genwerkende ritmen en figuratieve over vloed aan noten, de andere zich in drama tische spanning verheffend om tenslotte als een lawine neer te storten in het ra vijn der vernietiging. Van elk der vier Etu des die de concertgeefster vertolkte (uit opus 25 nrs. 1-As en 10-b, uit opus 10 nrs. 3-E en 12-c) zou iets bijzonders te vertel len zijn. Laten wij slechts wijzen op de zeer ontwikkelde linkerhandtechniek, die straks, in de Polonaise in As, opus 53, nog op zeer bijzondere wijze zou blijken. De interpretatie van de Sonate in bes (met de treurmars) en de Fantaisie-Im- promptu getuigden niet minder van vir tuoze techniek. Maar dan brak als een weldoende gemoedswarmte de innig poëti sche sfeer door van de hoekdelen der Noc turne opus 15 no. 1 en werd de onrust van het „doppio movimento" van opus 15 no. 2 voelbaar gemaakt. De geduchte Polonai se der polonaisen klonk tot slot als een be vestiging van wat ik hierboven een eve nement noemde. Het heeft ons alleen gespeten dat men niet op het idee gekomen was dit recital te geven in de kantine, waar het, naar wij voorheen al eens hebben ervaren, veel beter klinkt en het spel van Tiny Kaiser qua timbre en expressie nog meer tot zijn recht zou zijn gekomen. Jos. de Klerk WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te won-den betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE JOOOOOCXXXXXMOOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Aagtedijk, 27 v. Bremen n. Antwerpen. Aagtekerk, pass. 28 Finisterre n. Antwerpen.. Abbekerk, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Alblasserdijk, 27 120 ,m. w.n.w. Flores n. Le Havre. Aldabi, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Adonis 28 te Mobile. Agamemnon, 29 te Baltimore verw. Algol, 28 te Bahia. Alioth, 28 te Rio de Janeiro. Alnati, 28 v. Montevideo n. Buenos Aires. Aludra, 27 v. Philadelphia n. Nederland. Almdijk, 27 v. Galveston, 28 te Panama-city. Ampenan, 27 v. Napels n. Genua. Amstelsluis, 27 v. Durban n. Dakar. Amstelveen, 27 v. Bombay n. Mauritius. Angolakust, 27 v. Amsterdam n. West-Afrika. Argos, 27 te Patras. Attis, 28 te La Guaira. Baarn, 28 te Port of Spain n. Amsterdam. Bali, 27 v. Surabaja n. Pladju. Bantam, 23 te Kuwait. Batjan, 27 te Singapore. Bloemfontein, 27 v. Amsterdam n. Bremen. Bonaire, 27 te Rotterdam. Bonita, 28 v. Guayaquil n. New York. Breda, 27 v. Trinidad n. Curagao. Caltex Rotterdam, 27 dw. westp. Kreta n. Sidon. Caltex Utrecht, 28 v. Suez n. Rastanura. Camerounkust, 26 v. Lagos n. Port Harcourt. Carrillo, 28 te Cristobal. Casamance, 26 v. Dakar n. Kaolack. Castor, 28 v. Turks eil. n. New York. Clavella, 27 te Brisbane. Congokust, 26 v. Port Harcourt n. Lagos. Corilla, 28 te Calcutta verw. Coryda, 7/12 te Sydney verw. Cradle of Liberty, 30 te Mena Al Ahmadi verw. Crania, 27 v. Liverpool n. Curagao. Delft, 27 te Trinidad. Dongelijk, 28 v. Rotterdam n. Los Angeles. Dordrecht, 30 te Manchester verw. Doris, 28 te Curagao. Drente, 28 v. Aden n. Belawan. Duivendrecht, 4 12 te Rio de Janeiro verw. Eemdijk, 27 te Hamburg n. Rotterdam. Eemland, 28 te Santos. Ena, 28 te Natal. Esso Den Haag, pass. 28 Malta n. Sidon. Esso Rotterdam, pass. 27 Perim n. Rastanura. Etrema, 27 v. Berre n. Piraeus. Gaasterkerk, 28 te Suez. Ganymedes, 27 v. Barranquilla n. Pto. Limon. Gloria Maris, 27 te Rotterdam (nieuwbouw). Guineekust, 27 215 m. z.w. Lissabon n. Le Havre. Hecuba, 28 te Wageningen. Helicon, 26 820 mijl z.z.o. Chespeake Bay naar Baltimore. Hera, 27 105 m. n.o. San Miguel n. Amsterdam. Hermes, 27 780 m. n.o. Barbados n. Emden. Hilversum, pass. 26 Malta n. Philadelphia. Hydra, 26 450 m. n.n.w. Fayal n. Amsterdam. Isis, 27 v. Philadelphia te New York. Japara KRL, 28 te Singapore. Jason, 26 te Curagao verw. Kabylia, 3/12 te Rotterdam verw. Kellia, 27 v. Rotterdam n. Stockholm. Keletia, 29 te Trinidad verw. Kennemerland, 27 v. Bahia n. Rio Grande. Kermia, 27 v. Curagao n. Bachaquero. Khasiella, 28 te Frederikshavn v. Pernis. Kieldrecht, 28 te Durban. Koningswaard, 26 Ras Madraka gepass. naar Lor. Marques. Koratia, 27 v. Cabimas n. Havana. Korenia, 412 te Suez verw. Kryptos, 27 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Laagkerk, 28 te Marseille v. Rotterdam. Laertes, 27 v. Surabaja n. Pladju. Lekkerkerk, 27 te Mena Al Ahmadi n. Rastanura. Loenerkerk, 28 v. Antwerpen n. Rotterdam. Kryptos, 27 dw. Curagao n. Buenos Aires. Liberty Bell, 15/12 te Philadelphia verw. Lindekerk, 27 v. Djibouti n. Port Sudan. Lissekerk, 28 te Das Es Salaam. Loosdrecht, 5 12 te Hamburg verw. Maasdam, 29 te Southampton verw. Maaskerk, 27 v. Suez n. Aden. Maasym, 27 5 m. n.w. Bornholm n. Hamburg. Marisa, 27 v. Abadan n. Colombo. Mataram, 28 v. Singapore n. Labuan. Mentor, 27 te Port Au Prince n. New York. Metula, 2/12 te Yokohama verw. Molenkerk, 28 te Bremen. Moordrecht, 612 te Suez verw. Mijdrecht, 5/12 te Mena Al Ahmadi verw. Naess Commander, 28 te Fawley verw. Oranje Nassau, 27 v. Bridgetown n. Plymouth. Orestes, 27 v. Grenada n. Emden. Osiris, 26 750 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Ouwerkerk, 27 v. Bangkok n. Hongkong. Overijsel, 27 v. Beira n. Mtwara. Ovula, 27 te Chittagong. Peperkust, 27 te Freetown v. Grand Bassa. Perna, 28 te Mombasa. Prins Casimir, 26 v. Quebec n. Le Havre. Prins Willem IV, pass. 27 St. Pierre n. Alicante. Raki, 27 te Houston. Rotti, 27 dw. Str. van Messina n. Suez. Rijndam, 27 v. New York n. St. Thomas. Rijnkerk, 27 te Singapore. Salatiga, 28 te Seattle. Samarinda. 27 v. Cowichan n. Port Tahsis. Sarpedon, 27 v. Paramaribo n. Amsterdam. Saidja, 28 te Singapore. Scherpendrecht, 11/12 te Durban verw. Schie 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Schiedijk, 28 te Rotterdam. Seven Seas, 28 te Rotterdam. Slamat, 27 v. Bahrein n. Madras. Sliedrecht, 30 te Rotterdam verw. Soestdijk, 28 te Rotterdam. Stad Amsterdam, pass. 27 Ouessant n. L. Palmas. Stad Breda, 27 v. Glasgow n. Monrovia. Stad Delft, 27 v. Chittagong n. Calcutta. Stad Dordrecht, 28 v. Rotterdam n. Piombino. Stad Maassluis, 27 Gibraltar gepass. n. Melilla. Stad Rotterdam, 28 te Rotterdam. Statue of Liberty, 2/12 te Philadelphia verw. Stentor, 27 te Pto. Cabello n. Guanta. Straat Bali, 27 v. Hongkong n. Kobe. Straat Singapore, 27 te Tanga. Straat Torres, 27 v. Semarang i> Brisbane. Sunetta, 27 v. Singapore n. Manilla. Talisse, 29 te Djeddah verw. Tamo, verm. 27 v. Bremen n. Hamburg. Tara, pass. 27 St. Vincent n. Antwerpen. Tawali, 28 te Rotterdam. Telamon, 3/12 te Mobile verw. Tero, 28 te Pto. Acevedo. Theobaldius, 27 v. Curagao n. Dakar. Tiberius, 26 360 m. z.o. Bermuda n. Nederland. Tomocyclus, 2/12 te New York verw. Towa, 27 v. Rio de Janeiro n. Santos. Trajanus, 27 v. Hamburg n. Bremen. Triton, 28 te Trinidad. Vivipara, 2/12 te Port Said verw. Vlist, 28 te Gibraltar. W. Alton Jones, 29 te Pta. Cardon verw. Wieldrecht, 4/12 te Einswarden verw. Woensdrecht, 8/12 te Hamburg verw. Wonorato, 27 v. Chalna n. Calcutta. IJssel 28 te Savannah. Zaankerk, 28 te Marseille. Zeeland KRL, 28 te Aden. Zijpenberg, 27 te Amsterdam. KLEINE VAART Atlas, 26 v. Ceuta n. Tanger. Bab T, 24 v. Stockholm te Hernösand. Badzo, 25 v. Sunderland te Londen. Boreas, 26 v. Barcelona n. Tarragona. Draco, 27 25 m. z.z.w. Villano n. Gibraltar. Elsa, pass. 25 Kiel n. Munksund. Joost, 22 v. Zaandam te Skoghall. June, 26 in Washbay n. Boston. Kaap Falga, 24 v. Gefle te Mantyluoto. Kaap St. Vincent, 26 v. Grouw te IJmuiden. Keizersgracht, 26 v. Kotka n. Amsterdam. Pavo, 25 v. Gefle n. Zaandam. Phidias, 26 te Genua n. Livorno. Ponza, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Prinsengracht, pass. 27 Kiel n. Bristol. Schippersgracht, 27 te Kalmarsund n. Abo. Tilly, 25 v. Ostrand te Stocka. SLEEPVAART Barentszee, 23 te Montevideo. Blankenburg, 26 te Ferrol. Cycloop, 28 Mercurius vlotgetrokken bij Denge- Marsh (Kent). Ebro 28 140 m. z.w. Ouessant n. Delfzijl. Friesland, 28 90 m. z. Jamaica n. Trinidad. Gele Zee 28 te Las Palmas. Hudson, 28 210 m. z.w. Kreta n. Newmours. Loire, 28 300 m. w.n.w. Port Said n. Tandj. Priok. Maas, 28 v. Rotterdam n. Noordzee. Nestor, 26 v. Rotterdam n. IJmuiden. Noordholland, 23 te New York. Poolzee, 28 290 m. n.w. Trinidad naar Freetown. Titan, 28 zij „Frieda Blokzijl" te Wells. Tyne, 26 v. Port Said n. Alexandrië. VOOR IEDEREEN Swan zakdoeken Nylon kousen Hoofddoeken Sjaals en Mutsen Paraplu's -Wanlen Handschoenen Peignoirs Bedjasjes Onderbiouses Onderjurken Korsetten en B.H. Dames pantalons en JERSEY VESTEN - TRUITJES - PAKJES - ROKKEN - BLOUSES - JAPONNEN - KINDERJURKEN - maar ook: HAARDSTOELEN - ROOK- FAUTEUILS - WORTELDOEKEN - Pluche TAFELKLEDEN - KLOOSTER TAFELS - Kanten KLEEDJES - AUTO-PLAIDS - THEEMUTSEN - SPREIEN SLAAPKAMERKLEEDJES - KAPSTOKKEN - BABY-LEDIKANTJES - COMMODES - DEKENS ENZ. Zaterdag 30 nov. en woensdag 4 dee. zijn 2 ZWARTE PIETEN van half 3 tot half zes in onze zaak aanwezig voor de kinderen. SINT NICOLAAS-VERPAKKING GRATIS. UW CADEAUS WORDEN OP VERLANGEN 5 DEC. THUIS BEZORGD. Overhemden Zelfbinders Pullovers Heren vesten Sportkousen Sokken - Bretels Heren Sjaals Riemen Trainings-broeken Dames- en Heren Melton broeken 's Pyjama's Ondergoederen CENTRUM GALERIJ LANGE NIEUWSTRAAT MARKTPLEIN IJMUIDEN Van vrjjdag 29 nov. t/m woensdag 4 dec zjjn wjj tot 's avonds 9 uur geopend. voor een MOOI CADEAU, zei Zwarte Piet tegen St. Nicolaas, toen zij zaterdag onze winkel passeerden. Een daverende sortering met vacht gevoerd vanaf 14.90 met ingebouwde steunzool ook in moderne kleuren.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13