Indonesische constituante zal wellicht zichzelf opheffen NAVO-politici betwijfelen of Duitse hereniging gewenst is Nieuw Russisch dreigement aan het adres van Turkije Uitermate kostbaar overleg heeft niets concreets kunnen opleveren Spanning aan Israels grenzen neemt toe Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 13 Islam noch nationalisten aan vereiste meerderheid Schuur in Santpoort in de as gelegd Bonn is verontwaardigd, maar ziet voorbij dat er wel enige redenen tot ongerustheid zijn Wereldbevolking groeit met 1,7 percent per jaar Aannemer betaalde autokosten van luitenant Hoofdprijzen Staatsloterij Russisch kunstbezit naar de wereldtentoonstelling Overheidssteun bij filmprodukties Vorstelijk Zweeds geschenk voor Dirksland (Van onze correspondent in Djakarta) Gaat de constituante het lichaam, dat Indonesië een definitieve grondwet moet geven „zelfmoord" plegen? Die vraag rijst nu de wetgevende vergadering, die met tussenpozen reeds een jaar in Bandung bijeen is, op een der belangrijk ste punten niet tot onderlinge overeen stemming blijkt te 'kunnen komen. Dat belangrijke punt is de bepaling van de grondslagen van de staat, de staatsideolo gie dus. Twee stromingen staan hier fel tegenover elkaar: de Pantjasila-groep (de niet-islamietische partijen met als groot ste de nationalistische P.N.I., gesteund on der meer door de communisten) en het islamietische blok, waartoe onder meer de Masjumi en de Nahdatul Ulama be horen. De felheid, waarmee vertegenwoordi gers van beide groepen elkander in het debat hebben bestreden, wettigt de ge volgtrekking, dat een compromis onmo gelijk is. Er zal dus een besluit, met een tweederde meerderheid vereist zijn om de grondslagen van de staat vast te stellen (overeenkomstig het huishoudelijk regle ment), maar noch de Pantjasila-groep, noch het Islamietische blok kan die twee derde meerderheid bereiken. Wat moet er dan gebeuren om uit deze impasse te komen? De samenstellers van de voorlopige grondwet, die sinds 1950 van kracht is, hebben met de mogelijkheid van ontbinding der constituante geen re kening gehouden. Er is niets over bepaald. Doch in Indonesië heerst nog steeds de staat van oorlog en beleg, die het staats hoofd als opperbevelhebber grote be voegdheden geeft. Deze kan dus als zoda nig ook het besluit uitvaardigen om de constituante te ontbinden. Sommige leden van de wetgevende vergaderingwillen echter maar liever „de eer aan zich zelve houden" en zo gaan er nu in de consti tuante stemmen op om mocht een gel dig tweederde meerderheidsbesluit over de nieuwe grondwet niet mogelijk zijn zélf de constituante te ontbinden. Liever „zelfmoord" dan de schande van naar huis te worden gestuurd! De mogelijkheid, dat het staatshoofd de constituante op nonactief zal stellen of ontbinden, is intussen niet denkbeeldig. Al bij de installatie heeft president Sukar no de leden gewaarschuwd haast te ma ken, omdat „de strijd van het volk zal voortgaan over hun hoofden heen des noods als zij zich niet aanpassen aan het tempo van de strijd". Men kan echter niet zeggen, dat de con stituante-leden de waarschuwing ter har te hebben genomen. Haast hebben zij niet gemaakt. De 470 leden hadden bijvoorbeeld al negen vergaderingen (kosten rp. 700.000 aan presentie- en verblijfsgelden) nodig om een presidium te kiezen. Dat was een jaar geleden. Daarna is er lang en breed beraadslaagd over het huishoudelijk re glement. Twee punten, waarover weinig verschil van mening was, werden vlot afgehan deld: de officiële landstaal, die het Indone sisch (de Bahasa Indonesia) geworden is, en het grondgebied van de staat. Dat laat ste punt liet men voor andere gaan om, door er Nederlands Nieuw-Guinea (West- Irian) in op te nemen, de delegatie naar de UNO een steuntje in de rug te geven. Dat is het concrete resultaat van een jaar werk. „Niets concreets van beteke nis", heeft een prominente figuur erover gezegd. En hij dacht daarbij ongetwijfeld aan het feit, dat ondanks reizen naar het buitenland om daar de constitutionele grondslagen te bestuderen en een secreta riaat van enige honderden mensen, dat materiaal over de grondwetten van vele landen heeft verzameld en vertaald, nog steeds geen ontwerp-grondwet gereed is. Men is, wat betreft het wellicht belang rijkste thema van de grondslagen van de staat, nog niet verder dan een rapport van de betreffende sectie der voorbereidings commissie, in welk rapport de drie stro mingen ten aanzien van de staatsideolo gie zijn geformuleerd. Regeringsdelegatie Werkt men verder in het tempo, dat in het afgelopen jaar is betracht, dan duurt het zeker nog twee jaar eer de nieuwe grondwet gereed is. Dat is dan de meest optimistische verwachting. De „somber ste" is, dat het nog wel vier jaar kan du ren eer de constituante met haar arbeid klaar is. In deze situatie is de regering zich met de gang van zaken in het constituan te-gebouw te Bandung gaan bemoeien. Of zij „uit zich zelf kwam" dan wel „werd gestuurd", is niet bekend. Ondenkbaar is niet, dat president Sukarno, die als for mateur van het kabinet-Djuanda, maar ook als voorzitter van de Nationale Raad, een grotere vinger in de pap heeft dan hem als constitutioneel staatshoofd toekomt, zijn premier heeft aangezet in te grijpen in de Bandungse debatten. Aan artikel 134 van de voorlopige grondwet meent de regering het recht daartoe te kunnen ont lenen. Dat artikel zegt namelijk, dat de constituante tezamen met de regering zo spoedig mogelijk de grondwet vaststelt ter vervanging van de voorlopige dito. Een delegatie uit de regering heeft met de lei ding van de constituante drie uren gede batteerd over de interpretatie van dit ar tikel. Het resultaat was, dat een rege ringsdelegatie van nu af aan zal deelne men aan de vergaderingen der constituan te. Dit schijnt dan voorlopig de mildste vorm van drang te zijn, welke de regering op de constituante gaat uitoefenen. Dat is in ieder geval nuttig vanwege de kosten. Uitgaande van het bedrag van 7 ton ru- piah voor een presidium, wordt het toch al een „gouden grondwet", waaronder In donesië straks definitief zal worden gere geerd. Een rechtsgeldig besluit lijkt niet te kun nen worden genomen. Wat zal het dan worden: ontbinding der constituante door de constituante zelf? Of zal president Su karno de wetgevende vergadering „be vriezen", zoals hij min of meer met het parlement heeft gedaan, om met een op lossing, gebaseerd op zijn „geleide de mocratie" te komen? !pooocoooooooooorrroooooocoooononoooc«rv)00oroooooc<xjooooa WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE IQOOUüOOOCODCOOCOOtXXKXXXXCOÓC Brandweer drie keer in touw De Velsense brandweer is gistermiddag tot drie keer toe uitgerukt voor één fikse en twee kleine branden. Tussen de middag begon het met een kennelijk door kinderen aangestoken brandje in een oud-papier opslagplaats aan de IJmuidense Zuider Kanaaldijk, waar door een aantal mee- opbrandende autobanden een hevige rook ontwikkeling ontstond. Erger was de uitslaande brand in een schuurtje achter het perceel Hoofdstraat 448 te Santpoort, waarover de Santpoortse motorspuit zich moest ontfermen. Een be jaarde inwoner van het perceel, die in de middag bezig was zijn spulletjes uit het schuurtje te halen wegens een op til zijnde verhuizing, lichtte zich met een kaars bij en stootte een fles benzine van een plank. De fles brak en het gebouwtje waarin zich nogal wat meubilair en kolen bevonden alsmede enige levensmiddelen, werd in korte tijd geheel in de as gelegd, nadat de vlammen er huizenhoog waren uitgeslagen. De brandweer kon tegen vijf uur, een uur na het alarm, weer inrukken. Tenslotte is er bij werkzaamheden op het schiereiland nabij de PEN-centrale te Velsen-Noord een gasfles in brand geraakt als gevolg van een inslaande brander. De brandweer heeft, nadat de slang was ge ëxplodeerd, de kraan dicht weten te krij gen en daarna de gloeiende fles in het kanaal gedompeld. (Van onze correspondent in Bonn) Men is in Bonn nogal ontstemd over uit latingen, die vooraanstaande politici uit NAVO-landen zich op een onofficiële bij eenkomst in Princetown in de Verenigde Staten hebben laten ontvallen over de hereniging van Duitsland, een netelige kwestie, die als een van de voornaamste punten op het programma van de bonds regering en van alle politieke partyen prjjkt. Politieke figuren uit de NAVO-landen, hoofdzakeiyk uit West-Europa, hebben te kennen gegeven, dat het weliswaar betreu renswaardig is dat Duitsland is gedeeld, maar dat daardoor anderzqds misschien kan worden verhinderd, dat Duitsland de eerste viool in Europa gaat spelen. In een sterk, herenigd Duitsland zouden zeker na tionale stromingen met een fel agressief karakter opkomen en dat is geen prettig vooruitzicht voor de nabuurlanden. Een van de sprekers op de conferentie heeft gezegd, dat in de NAVO-landen weliswaar al jaren voortdurend wordt beweerd, dat Duitsland moet worden herenigd, maar dat het „voor ons vermoedeiyk beter zou zqn, als die hereniging niet tot stand kwam". Tal van andere deelnemers aan de confe rentie waren het daarmee eens. WASHINGTON, (UP) Het volgend jaar om deze tod zullen er 43 miljoen men sen méér op de aardbol zon, tegen het eind van de eeuw zal de wereldbevolking verdubbeld zön en in het begin van de 21ste eeuw zal zy gestegen zön tot 5.400.000.000, indien de toeneming in het huidige tempo voortgaat. Dit staat te lezen in het demografische jaarboek van de UNO een verzamelwerk van de bevolkings statistieken uit alle delen van de aarde. De bevolkingsaanwas van na de oorlog, zo blijkt eruit, gaat nog steeds in volle om vang door, vooral in de onderontwikkelde gebieden. Door de gezondheidszorg is het overlijdenspercentage sterk gedaald, ter wijl het geboortecijfer zich meestal op het traditionele hoge niveau bleef handhaven. Zo groeit de wereldbevolking met om streeks 1,7 percent per jaar, het hoogste percentage dat er ooit geweest is. Nog pas vier jaar geleden bedroeg het 1,2 percent, en vóór de Tweede Wereldoorlog kwam het nooit boven de 1 percent. In Latijns Amerika is de bevolkingstoe name het grootst, namelijk met een jaar lijks percentage van 4,4 percent. Daarop volgen onmiddellijk Afrika en Zuidwest Azië met 4 percent. De Verenigde Staten en Rusland houden zich aan het wereldgemiddelde van 1,7 percent. De opzienbarende groei wordt door veel bevolkingsexperts met veront rusting gezien. De directeur van het bu reau voor inlichtingen op het gebied van bevolking, noemt haar „een van de meest dreigende ontwikkelingen van onze tijd, een even grote dreiging als de atoombom". Dr. J. C. Hertzier, professor in de socio logie aan de universiteit van Nebraska, spreekt in een nieuw boek „The crisis in world population" de verwachting uit, dat de natuur tegen de bevolkingsgroei zal ingrijpen op nietsontziende wijze, door hongersnood, ziekten en andere rampen, tenzij de mensheid zélf ingrijpt om haar vruchtbaarheid beperkingen te stellen. Als middel daartoe noemt de professor de con traceptie, die door de rooms-katholieke kerk en andere godsdienstige groeperin gen wordt verworpen. Als de mensheid niet haar toevlucht neemt tot cantraceptie, zegt dr. Hertzier, zal zij haar toevlucht nemen in verschrikkelijke wanhoopsdaden, als abortie, sterilisatie en het doden van pasgeboren baby's. Uitvoerig heeft de krijgsraad in Den Haag zich bezig gehouden met de zaak tegen een beroepsluitenant der genie uit Soesterberg, hoofd van het bureau aanleg, beheer en onderhoud van vliegvelden, die in de periode maart 1954juli 1957 heeft gereden in een auto, waarvoor een aan nemer de onk'osten betaalde. Aanvankelijk werd de officier voor dienstritten door de aannemer opgehaald. Later werd het gewoonte dat hij de auto gebruikte zonder dat de aannemer erbij was, maar volledig met diens toestemming. Later kocht de luitenant zelf een wagen, De aannemer nam evenwel de kosten van reparaties, olie en benzine voor deze wa gen voor zijn rekening. De aannemer berekende deze kosten niet door aan het rijk. Hij had ze, zo verklaarde hij als getuige, er graag voor over omdat de genie-officier nu snel beschikbaar was als de aannemer bij zijn werk op het vlieg veld moeilijkheden met de luchtmacht autoriteiten had, hetgeen veelvuldig voor kwam. „De luitenant kon al die kwesties altijd snel en goed oplossen", verklaarde de aannemer. „Was hij er niet, dan kostte het mij soms een dag om al dat geharre war te regelen. Al die tijd liepen mijn mensen werkeloos rond en stond mijn materieel renteloos. Dat kostte mij vier tot vijfhonderd gulden". De auditeur-militair wilde de luitenant niet als misdadiger beschouwen en sprak er zelfs zijn verbazing over uit, dat de mi litaire autoriteiten de luitenant, die ver antwoordelijk was voor alle militaire ge bouwen en terreinen in Soesterberg, Huis ter Heide, Zeist, Amersfoort, Austerlitz en Schiphol, geen vervoermiddel ter beschik king hadden gesteld. Onbegrijpelijk achtte hij het echter, dat geen der superieuren had nagegaan hoe beklaagde, wiens salaris men toch kende, er een eigen wagen op na kon houden. Hij vroeg een boete van 250. De raadsman belichtte ook uitvoerig de moeilijke, schier onmogelijke omstandig heden, waaronder beklaagde zijn werk moest doen. Hij had 20 man administratief en 40 man technisch personeel onder zich en in de periode, waar het hier om ging, werd er onder zijn verantwoording voor vijftien miljoen gulden aan werk verricht. Vaak werd hij in de nacht uit bed gebeld om bepaalde moeilijkheden op te lossen. De genie-officier verrichtte zijn taak niet temin voortreffelijk. Als het aannemen van de betaling voor de auto als een gift moest worden beschouwd, dan was het toch een gift ten gunste van het rijk, dat zelf geen auto ter beschikking stelde. De officier had de wagen slechts zeer zelden zuiver particulier gebruikt. De raadsman drong er op aan dat de zaak zou worden teruggewezen naar de commandant van beklaagde voor krijgstuchtelijke afdoe ning. De krijgsraad vonniste tenslotte overeen komstig de eis van de auditeur. f1000: 1200 6263 6869 7511 9787 11835 16839 17684 17994 19438 f400: 4196 6356 9892 12426 12672 20058 f200: 2382 2469 2813 2852 3165 3312 3796 5247 5589 5725 8595 8914 8990 9043 9864 10042 10592 10597 11127 12551 12725 12791 13686 13889 13979 17125 17903 18163 18858 19039 20975. In de Zuidengelse badplaats Brighton is een proces gaande tegen de hoofd commissaris Charles Ridge en twee zijner ondergeschikten. Zij worden ervan verdacht steekpenningen te hebben aangenomen van de Londense zakenman Allan Roy Bennett, eigenaar van een nachtclub, die berucht was door vele vechtpartijen tussen onder wereldfiguren. De hoofdcommissaris zou oogluikend toegestaan hebben dat de club na sluitingstijd open bleef en er voor gezorgd hebben dat de politie een beroepswedder, terecht. zich niet bemoeide met de interne gang van zaken. Er bestaat grote belang stelling voor het proces om de Astor Club, die in de volksmond „bloed- emmer" heet. Links op de foto ziet men sergeant Trevor Heath, een van de verdachte politiemannen met de advocaat Wheeler op weg naar de politierechter in het stadhuis van Brighton. Rechts inspecteur John Ham- mersley, de andere verdachte, die naar de politierechter wordt geleid. Er staan ook twee burgers, een buffethouder en LONDEN (AFP-Reuter) Premier Boel- ganin van de Sovjet-Unie heeft een bood schap aan de Turkse regering gezonden, waarin hij zegt dat de „gevaarlijke span ning" in het Nabije Oosten en de „voort durende druk op Syrië" de Sovjet-Unie wel eens kunnen dwingen maatregelen te treffen om de vrede in dit gebied te handhaven. De brief van Boelganin was een ant woord op de nota, die premier Menderes van Turkije op 30 september aan de Rus sische regering had gezonden. De Sovjet-Unie heeft met geen enkel Arabisch land, dus ook niet met Syrië, een geheim verdrag gesloten, aldus Boelganin in zijn brief. Boelganin merkt dan op, dat de Russische regering goede nota heeft genomen van de verzekering van premier Menderes van Turkije, dat Turkije geen agressieve bedoelingen heeft tegen zijn buren, maar dat zij van mening is, dat de toestand aan de grens tussen Turkije en Syrië in strijd is met deze verzekering. (AFP) „De Sovjet-Unie heeft de lan den van het Nabije Oosten geholpen in hun strijd tegen het kolonialisme en voor hun onafhankelijkheid en zal deze landen blijven helpen", aldus Boelganin. Hammarskjoeld reisvaardig LONDEN (Reuter) De spanning aan de Israëlische grenzen is dinsdag weer toege nomen door schietpartijen aan de grens van Israel met Jordanië en Syrië en een klacht van Saoedi-Arabië bij de Veilig heidsraad over schending van het Saoe- dische luchtruim door een Israëlisch vlieg tuig. Secretaris-generaal Hammarskjoeld is inmiddels bezig met de voorbereiding van zijn reis naar Jordanië om te proberen de toestand te sussen. Hij vertrekt vrijdag uit New York. Bij het meer van Galilea, waar zondag een Israëlische boer door Syriërs werd doodgeschoten, hebben maandag Syrische militairen volgens de Israëliërs weer het vuur geopend. De Israëlische politie schoot terug. Volgens de Israëliërs zijn op Syrisch gebied langs de grens sluipschutters opge steld, die op Israëlische boeren en het ver keer op Israëlisch gebied schieten. De gemengde Israëlisch-Jordaanse be standscommissie, die al maanden door Is rael wordt geboycot, heeft dinsdag Israel veroordeeld wegens de arrestatie van een Jordaanse boer en diens uitlevering ge- eist. De voorzitter van de commissie, de Amerikaanse kolonel Flint, verklaarde evenwel, dat niet uitgemaakt is of de boer op Israëlisch of Jordaans gebied is gear resteerd. Volgens Israel bevond de man zich op Israëlisch gebied. NEW YORK (Reuter) De Nederlandse afgevaardigde in de speciale politieke com missie der UNO, dr. J. F. E. Einaar, heeft op alle leden van de volkerenorganisatie een beroep gedaan, financiële steun aan de organisatie van de UNO voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen te geven of hun bijdrage tot dit doel te verhogen. Hij deel de mee dat Nederland, behoudens goed keuring door het parlement, naast zijn jaarlijkse bijdrage van 125.000 gulden een extra-bedrag van 120.000 gulden wil geven. Dr. Einaar verklaarde dat de Neder landse regering het betreurt, dat de Alge mene Vergadering het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen dat hij het grote probleem van het Nabije Oosten noemde nog niet op meer positieve wijze heeft kunnen behandelen. Nederlands beroep op UNO-leden Inmiddels hebben de Saoedische troepen, die in Jordanië gelegerd zijn, opdracht ge kregen Jordanië te helpen als Israel aan valt. Radio-Caïro verklaarde dinsdag, dat Egypte elke aanval op Jordanië zal be schouwen als een aanval op eigen gebied. Jordanië is een zusterland en edele banden binden het Jordaanse volk met het Egyp tische, aldus de radio. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3'/a °/o Nederl. '47 81 3°/o Nedl. 1962/64 87Vi8 A. K. U 146-% Calvé Delft 264 Van Gelder Zonen 176 K. N. Hoogovens. 237 Nederl. Ford 180 N. Kabelfabriek 232 gew.Philips Gloeil. 236% 240 pref.Philips Gloeil. 137% Unilever 325% 328 Wilton Fijenoord 192 Dordtsche Petrol. 748'/a Konkl. Petroleum f 156.20 f 162 A'dam Rubber 48 K. L. M. f95.10 Holl. Amer. Lijn 140 N. Scheepv. Unie 124 Phs. v. Ommeren 203 H. V. A 90 Verg. Deli Mij en 52% Amsterd. Bank 190% Ned. Handel Mq. 140 Rotterd. Bank 158 Twentsche Bank 156 Anaconda Copper 43 Va Bethlehem Steel 38% U. S. Steer 52% General oMtors.. 35% Shell Union 69% 223/S Vorige koers Bonn wil het naadje van de kous weten het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Westduitse ambassade in Washing ton nadere gegevens gevraagd. Het zal van de aard van inlichtingen afhangen, hoe de bondsregering op dit uitlatingen zal rea geren. De bijeenkomst te Princetown waaraan zestig politici hebben deelgeno men, is in juni gehouden, maar een rap port erover is nu pas door de universiteit van die stad gepubliceerd. Nederlandse stem De socialistische Bondsafgevaardigde Erler, die in Princetown is geweest, heeft meegedeeld, dat een Nederlander de be wuste redevoering in Princetown heeft gehouden. Andere politici, onder wie zich eveneens Nederlanders bevonden, deelden de opvattingen van de spreker. Overigens aldus Erler waren zij toch grote be wonderaars van Adenauer en diens poli tiek. Men zou in West-Duitsland niet al te verbaasd moeten zijn over de in Prince town geuite opvattingen. De bondsrepu bliek is nu al zo kort na haar ont staan een gevaarlijke mededinger in de felle strijd op de wereldmarkt geworden en die concurrentie kan een paar jaren na de hereniging (als het oosten zich van de nadelige invloed van het communistische stelsel heeft hersteld) nog geduchter worden. Eigen schuld Bovendien zijn de Duitsers er ten dele ook zelf schuld aan, dat de buitenwereld huiverig is geworden voor de hereniging Want waar begint zij en waar hourt zij op? In de bondsrepubliek wordt telkens op grote bijeenkomsten van verdrevenen en vluchtelingen uit het oosten geëist, dat de thans bestaande grenzen moeten worden veranderd. Men heeft daarbij niet alleen de hereniging van de bondsrepubliek met de Oostzone op het oog, maar, men ver langt met de meeste nadruk, dat de ge westelijke grens van Polen, die thans langs de Oder en de Neisse loopt, voorgoed ver dwijnt. De streken ten oosten van die lijn moeten ook weer Duits worden, zegt men. Dat herinnert de buitenwereld aan het ge schreeuw in de eerste periode van Hitler's regime, dat ten slotte veel ongeluk over het mensdom en ook over de Duitsers zelf heeft gebracht. Sileziërs en Sudeten Dezer dagen hebben meer dan honderd duizend Sileziërs, die in West-Duitsland wonen, te Stuttgart een Silezische „Landes versammlung", een soort landdag, opge richt, die contact met het West-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en andere instanties in Bonn moet onderhouden. De indertijd uit Tsjechoslowakije gevluchte en verjaagde Sudetenduitsers en de Duitse vluchtelingen uit het thans tot Polen be horende Pommeren, hebben al zulke land dagen gevormd. De voorzitter van de bond der in West- Duitsland wonende Sileziërs, Schellbach, dié minister vcor het vluchtelingenwezen in het bondsland Nedersaksen 's en zelf uit Opper-Silezië stamt, hééft verklaard, dat de regering in Bonn niet fel genoeg heeft gereageerd toen president Tito kort geleden in Belgrado verklaarde dat de Oder-Neisse- lijn de westelijke grens van Polen moet blijven. Schellbach drong er op aan, de afdeling Oost van het ministerie van Bui tenlandse Zaken tc versterken met een aantal deskundigen en met een „staats secretaris voor de gebieden van het oosten". De Duitsers, aldus de Nedersaksische mi nister, hebben recht op die streken. „Onze Heimat daarginds" is Duits geweest en moet weer Duits worden, zo riep hij uit. De bondsminister voor het Vluchtelingen wezen in Adenauer's aftredende kabinet, prof. dr. Oberlander, bestempelde Tito's verklaring als een inmenging in aange legenheden, welke hem niet aangaan. Men is in Bonn zeer benieuwd of Tito de Oost zone niet alleen de facto, maar ook de jure als een zelfstandige staat zal erkennen. Totdusver heeft Bonn geweigerd betrek kingen met landen te onderhouden, die het communistische bewind in de Oostzone hebben, met als énige uitzondering, sedert Adenauer's bezoek aan Moskou, de Sovjet- Unie. Tijdens een bijeenkomst van de com missarissen-generaal van de Wereldten toonstelling 1958 in Brussel is woensdag onder andere medegedeeld, dat Rusland schilderijen uit het Hermitagemuseum in Leningrad en het Pushkinmuseum en het Tretjakovmuseum in Moskou in Brussel zal tentoonstellen. De uit het Hermitage museum afkomstige schilderijen zijn nim mer in het westen tentoongesteld. De Amerikaanse bijdrage aan de twee kunst tentoonstellingen van elk drie maanden, die ten tijde van de Wereldtentoonstelling zullen worden gehouden, bestaat onder andere uit schilderijen, die zich bevinden in het Museum voor Moderne Kunst in New York en musea te Boston, Chicago, Philadelphia en Minneapolis. In totaal zul len driehonderdveertig werken van twee honderdvijftig kunstenaars, waaronder vijftig beeldhouwers, tentoongesteld wor den. Deze werken zijn afkomstig uit twee endertig landen. Voor de financiële resultaten van de met steun van de rijksoverheid vervaar digde films geldt, dat documentaire films nimmer hun produktiekosten uit de exploitatie kunnen terugverdienen. De be dragen die uit de exploitatie in 's rijks kas terugvloeien zijn dan ook verhoudingsge wijze gering. Wat betreft de vervaardig de speelfilms is tot dusverre de produk- tie van de volgende speelfilms met behulp van het produktiefonds gefinancierd: „Stranding" van Louis A. van Gasteren; „De vliegende Hollander" van Gerard Rutten; „Kleren maken de man" van G. Jacobi en „Jenny" van Willy van Hemert. Over de financiële resultaten van deze films, die pas zeer kort en ten dele nog niet in exploitatie zijn, kunnen uit dien hoofde nog geen inlichtingen worden ver strekt. Het verlenen van subsidies voor docu mentaire films geschiedt door de minis ter, gehoord de raad voor de kunst, voor speelfilms door het produktiefonds. Modernste kinderziekenhuis van Nederland In Dirksland heeft de presidente van de Zweedse organisatie „Radda Bar- nen" (Redt de kinderen) mevrouw Mar git Levinson uit Stockholm, het nieuwe kinderziekenhuis geopend, dat door deze organisatie is geschonken. Niet alleen Dirksland, maar het gehele eiland Goeree en Overflakkee, dat door de watersnoodramp van februari 1953 zo zwaar werd getroffen, heeft reden tot grote dankbaarheid jegens het Zweedse volk in het algemeen en jegens de Zweed se organisatie „Radda Barnen" in het bij zonder. Dank zij de grote financiële steun van het Zweedse volk is veel materiële nood op het eiland gelenigd en dank zij een vorstelijke gift van „Radda Barnen" kon het Van Weel en Bethesdazieken- huis te Dirksland worden uitgebreid met een kinderafdeling, die wat outillage en inrichting betreft haars gelijke in het land niet heeft. De Zweedse organisatie „Radda Bar nen" moet wel over ruime middelen be schikken, want in vrijwel alle steden, dor pen en gehuchten in dat land staan door haar gefinancierde gebouwen ten bate van de jeugd. Zij hielp ook de nood lenigen na de rampen, die Griekenland, Oosten rijk en Hongarije troffen. Zij schonk on dermeer de inventaris van verscheidene nieuwe kleuterscholen op Goeree en Overflakkee en financierde voorts de bouw van een jeugdgebouw te Putters- hoek. Het sympathieke aanbod van „Rad da Barnen", kort na de ramp, om de mid delen te verschaffen voor de bouw van een kinderafdeling aan het ziekenhuis te Dirksland, werd door het bestuur met grote erkentelijkheid aanvaard. „Radda Barnen" droeg niet alleen bij in de kos ten van de bouw van een nieuwe vleugel, maar schonk ook de gehele inventaris en het medisch instrumentarium, voor een totaalbedrag van circa 700.000. Zweden stuurde meer dan het „verlang lijstje" vermeldde en verscheepte een zending van 60 ton aan meubelen, gor dijnen, serviezen, keukeninrichtingen en ijskasten, medische instrumenten en ap paraten in de modernste uitvoering. Aan alles was gedacht, zelfs aan wandver sieringen voor kinderzalen en zusterka- mers. De doktoren kregen instrumenten en toestellen, waarvan ze het bestaan nog niet wisten. Het Van Weel-Bethesdaziekenhuis is nu met zijn nieuwe kinderafdeling een van de modernste ziekeninrichtingen van Ne derland. Het geniet geen enkele rijks-, pro vinciale of gemeentelijke subsidie en wordt volkomen onafhankelijk geëxploi teerd. Bij de opening van de nieuwe kin derafdeling waren de Zweedse gezant in Nederland en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, aanwezig. Het verlies van dinsdag werd gisteren geheel ingelopen toen er zeer gunstige be richten de beurs bereikten over de toe stand van president Eisenhower. Voor de opening al werden talloze opdrachten tot verkoop ingetrokken. Kooporders kwamen talrijk binnen. De openingskoersen waren al meteen hoger, in enkele gevallen zelfs drie dollar. Het koersverloop bleef zich stijgend ontwikkelen en werd zelfs een doorstoot toen tegen sluitingstijd bekend werd, dat de minister van Defensie had meegedeeld dat hij de Jupiter- en Thor- raketten in produktie zal laten brengen. Douglas Aircraft, voornaamste contractant voor de Thor, liep meer dan 7 dollar op. Chrysler, contractant voor de Jupiter, boekte op hoogste dagwaarde drie dollar winst. Op andere plaatsen in de markt werden deze stijgingen geëvenaard of overtroffen. De vliegtuigbouwwaarden trokken het sterkst de aandacht. De olies boekten flinke winsten. De chemicaliën waren actief. Flinke winsten boekten ook papier-, staal-, metaal-, bouw- en elektronische fondsen. De spoorwegwaarden slaagden er niet in het verlies van dinsdag geheel in te lopen. Het industriegemiddelde kwam van 435.34 op 446.03; dat voor spoorwegen van 99.33 op 103.01 en dat voor openbare nuts bedrijven van 66.69 op 67.58. Er werden 3.330.000 aandelen omgezet tegen 3.650.000 op dinsdag. Van de 1.184 verhandelde fondsen sloten er 843 hoger, 177 lager en 164 onveranderd. NEW YORK Uiteraard heeft men in Neder land met grote belangstelling het bericht ontvangen over de gezondheidstoestand van president Eisenhower. De eerste reactie van de beurs in New York werd even voor het sluiten bekend en in twintig minuten tijds daalde de gezamenlijke waarde van de aldaar genoteerde fond sen met niet minder dan 20 miljard dol lar, of zo als men hier opmerkte 1 miljard per minuut. De Amsterdamse effecten beurs gaf eveneens een achteruitgang te zien, maar niet in die mate als Wall- street. Met grote belangstelling ontving men voorts omstreeks twee uur een nade re mededeling dat de toestand van de Amerikaanse president bevredigend was. Bij de internationale soorten trad maan dagavond Koninklijke Olie op de voor grond eii zakte daarbij van f 160,50 in tot f 153. Gistermiddag werd gehandeld tus sen f 155 en 156,50, slot ongeveer f 156. (maandag officieel slot 160,40). Unilever en AKU werden enkele pun ten lager vernomen, Philips verloor vijf punten en opende op 236 en trok later op de middag aan tot 236%. KLM was per sal do 'n halve gulden hoger op 95. De han del in deze papieren had echter weinig om het lijf; de zakenomvang op de beurs blijft gering. De scheepvaartwaarden waren in door snee prijshoudend en enkele fondsen zo als Van Ommeren en de KNSM gaven zelfs een verbetering te zien. De cultuur waarden deelden in de algemene markt- stemming en noteerden een puntje luier. Een uitzondering vormden echter de aan delen Billiton 2 die werden geadviseerd op 205 na dinsdag een biedprijs van 200. Ook op de beleggingsmarkt ontbreekt de animo nog steeds en de meeste soorten werden dan ook ongeveer Va punt lager vernomen. De converteerbare obligaties van Philips zakten zelfs 3 punten in op 1061/». Ook de nieuwe 6 pet. obligaties ver loren een fractie. Prolongatie 5 pet. (ANP) De geld- en goederenbeurzen in de Ver enigde Staten zijn vandaag ter gelegenheid van Thanksgiving Day gesloten.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 17