Dit weekeinde toch een „invasie" van Hollanders in Dieppe Voor HEM! Alle in het Kanaal vissende loggers mochten de haven binnen Visserij- varia Fanfarekorps Wilhelmina Nieuw orgel voor kerkzaal in Dieppe officieel aangeboden Kustvaarder „Trias Trader maakte zware slagzij STERK NEDERLAND- NIEUWS „Cowboy" Solex-laars VISSERS WAREN ONTSTEMD Hinderwetsvergunningen Driemaal Churchill DEKLAST MOEST OVERBOORD Drukke week voor „De Hoop" Vurige bol boven IJmuiden A A A Ï.DAO 2 DECEMBER 1957 TEGEN ALLE VERWACHTINGEN in heeft de Franse kanaalhaven Dieppe dit weekeinde toch nog een invasie van Hollanders beleefd en wel een invasie van twee kanten: van zee en van landzijde uit. Inplaats van het oorspronkelijk vastgestelde maximum aantal schepen van dertig, liepen namelijk zaterdag meer dan 40 Nederlandse loggers Vlaardingers, Katwijkers en Scheveningers de als vanouds zo gastvrije haven van Dieppe binnen, waar zij in lange rijen meer den in de bassins Duquesne en de Paris. De invasie van land uit werd teweeg gebracht door een bus vol vissersvrouwen, voornamelijk uit Scheveningen, die de lange reis over land hadden gemaakt om man, verloofde of zoon in deze vreemde maar gastvrije omgeving te ontmoeten. Meer dan 20 Nederlandse vissersvrouwen wandelden dit weekeinde langs de zonnige havens of mengden zich tussen de bedrijvige Dieppoises, die in de drukke Rue Grande hun inkopen voor het weekeinde deden. Hèt onderwerp van gesprek in Dieppe was dit week eind dé kwestie-Dieppe, met andere woorden de door de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij ingevoerde beperking van het aantal schepen, dat de haven van Dieppe mag binnenlopen. Met wie en waar men zaterdag en zon dag in Dieppe een gesprek aanknoopte, al spoedig kwam dé kwestie ter sprake. Een onverwachte wending in deze aan gelegenheid deed zich vrijdagavond laat in de avond voor. Schippers van loggers, die reeds hadden besloten naar Le Havre op te stomen, om daar evenals het vorige weekeinde de zondag te blijven overliggen, namen met grote verbazing kennis van een via de scheepsradio van het hospitaal kerkschip „De Hoop" in Dieppe omgeroe pen mededeling van de heer J. Thurmer, vertegenwoordiger van de Redersvereni ging te Dieppe, dat in het komende week- eindg alle in het Kanaal vissende schepen de haven van Dieppe konden binnenlopen. In totaal zouden tenminste 60 schepen in de haven ligplaats kunnen nemen. Als motief voor dit gewijzigde standpunt werd opgegeven het inderdaad bijzonder fraaie herfstweer, waardoor de risico's bij het binnenlopen tot het uiterste zouden wor den beperkt. Bovendien werd het tijdstip van het binnenlopen in de haven van Dieppe zo danig vastgesteld, dat de loggers recht streeks uit zee komend, zonder ligplaats te nemen in de voorhaven, de bassins zouden kunnen binnenlopen. Naar het oordeel van de vertegenwoordiger van de Redersver eniging waren de risico's namelijk vooral gelegen in de reparatiewerken, die op het ADVERTENTIE HET BESTE VAN HET BESTE Twee soorten lakens en slopen goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen BERNINA en CINDERELLA Ze gaan jaren mee - blijven prachtig in de was - zijn een sieraad voor uw bed. Een- en tweepersoons glad - 2 x cordon - diverse borduurpatronen. En voor de kou BERNINA en RHEUMANELLA FLANELLEN LAKENS ecru - wit - gekleurd in 1- en 2-persoons MARKTPLEIN Specialist in huishoudgoederen B. en W. van Velsen delen mee, dat in gevolge de hinderwet vergunning is ver leend aan: Shell Nederland n.vWasse- naarseweg 80 te 's-Gravenhage tot het op richten van een benzine- en autogasolie- pompinstallatie in de Ampèrestraat 25 te IJmuiden. De firma „Aurora's bakkerijen" in de Casembrootstraat te IJmuiden tot het uitbreiden en wijzigen van d? brood-, koek- en banketbakkerij. P. H. Fleuren, Wijkerstraatweg 185 te Velsen-noord tot het oprichten van een lichtpetroleuminstal- latie in haar perceel. De Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) n.v., Plesman- weg 5 te 's-Gravenhage, tot het oprichten enz. van een benzine- en autogasoliepomp- installatie, op/in het perceel kadastraal bekend gemeente IJmuiden, sectie L, num mer 3657, plaatselijk bekend Warmen- hovenstraat 94 te IJmuiden. Esso Neder land n.v., Benoordenhoutseweg 7 te 's-Gra venhage tot het oprichten enz. van een benzine- en autogasoliepompinstallatie op/in het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, sectie E, nummer 1108, plaatselijk bekend Rijksweg 349 te Sant poort. Shell Nederland n.v., Wassenaarse- weg 80 te 's-Gravenhage tot het wijzigen en uitbreiden van de benzinepompinstal- 'atie, op/in het perceel kadastraal bekend smeente Velsen sectie A, nrs 1437 en 1445 telegen op het Hoogoventerrein te IJmui den. P. Warmenhoven, Hofdijklaan 20 te Driehuis tot het oprichten enz. van een visbakkerij, op/in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H, nr. 6496, plaatselijk bekend Driehuizerkerkweg 76 te Driehuis. ogenblik in de voorhaven worden uitge voerd. Reacties De reactie op de Nederlandse loggervloot in het Kanaal op deze mededeling was zeer verschillend. Sommige bemanningen na men rustig kennis van dit bericht en be sloten de volgende morgen „met doktij" de haven van Dieppe binnen te varen, zoals zij dit nu al een reeks van jaren hebben gedaan. Andere schippers daarentegen waren zo ontstemd over de naar hun me ning ongemotiveerde maatregel van het vorige weekeinde, dat zij de oorspronke lijk op Le Havre verlegde koers hand haafden. Zo gebeurde het, dat van de ruim 60 Nederlandse loggers in het Kanaal on geveer tweederde naar Dieppe en de rest naar Le Havre opstoomde. Het vorige weekeinde, toen slechts der tig daarvoor speciaal aangewezen vaar tuigen gerechtigd waren in de haven van Dieppe ligplaats te nemen, zetten meer dan 50 Nederlandse loggers koers naar Le Havre en volgens bekwame Scheveningse schippers is alles prachtig verlopen. Er was geen enkele wanklank en het meren van de schepen in verschillende havens verliep zonder incidenten. Was het aantal schepen voor Dieppe niet uitgebreid, dan zou ongetwijfeld eenzelfde aantal schepen Le Havre hebben opgezocht om daar het weekeinde door te brengen. Rust niet teruggekeerd Met de vrijdagavond laat afgekondigde maatregel die het karakter draagt van een tijdelijke regeling, welke elk week einde verandering kan ondergaan is de rust onder de bemanningen van de vissers schepen nog niet teruggekeerd. Zij zijn al lerminst overtuigd door het argument, dat door de reparaties aan de voorhaven een dergelijke beperking van het aantal sche pen noodzakelijk is. Daarbij wijzen zij op de zeer geringe omvang van de herstel werkzaamheden en op de reacties van de Fransen, die de door de Nederlanders af gekondigde maatregel overdreven achten. De reparatiewerkzaamheden beperken zich tot een gedeelte van de kademuur aan de noordzijde van de voorhaven en wel over een afstand van naar schatting 100 tot 150 meter. Ten opzichte van vorige jaren was de aanlegruimte in de voorhaven slechts in geringe mate verminderd. Wij hebben deze opinie kenbaar gemaakt aan degenen, die mede-verantwoordelijk heid dragen voor de gang van zaken in Dieppe en kregen toen ten antwoord, dat in de beoordeling omstandigheden moeten worden betrokken, welke op dat ogenblik namelijk zaterdag en zondag niet konden worden overzien. Behalve met. het opgebroken gedeelte van de kademuur moet rekening worden gehouden met een baggermolen, een aantal bakken en enkele sleepboten, die gedurende de weekeinden in de binnenhaven liggen, maar op werk dagen nog meer ruimte in de voorhaven in beslag nemen. Zou de loggervloot bij stormweer de haven van Dieppe binnen lopen, dan gebeuren er onherroepelijk on gelukken, zo luidde hun opinie. Besprekingen Het lijkt niet geheel toevallig, dat de verzachting van de maatregel samenviel met de komst van vertegenwoordigers van de vakbonden van de vissers en een ver tegenwoordiger van de Nederlandse rege ring in Dieppe. Niet alleen de heren A. de Boon en J. van der Toorn van de Centrale van Zeevarenden en de heren C. van der Wal en J. van Beelen van de Christelijke Bond, maar ook de heer A. Thurmer, vis serijconsulent van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, arriveerden vrijdag in Dieppe en bleven daar dit weekeinde. De heer A. Thurmer voerde diverse besprekingen met Franse autoriteiten en verklaarde naderhand, dat „wanneer er al sprake was van misver standen bij de Franse autoriteiten, deze nu IJMUIDEN in ieder geva] uit de weg waren geruimd." Wat betreft de in het vervolg te voeren gedragslijn met betrekking tot het toelaten van Nederlandse loggers in Dieppe, ver wees men ons naar een verklaring, welke in de loop van zaterdagavond zou worden uitgegeven aan de schippers van de vis sersvloot. Deze verklaring zou veel duide lijk maken, zo werd ons gezegd. Met enige verbazing namen wij zaterdagavond ken nis van deze verklaring, die als volgt luidde: 1. „In de loop van de week zal bekend worden gemaakt het aantal schepen, dat aanstaande zaterdag ligplaats kan vinden in de haven van Dieppe. 2. In geval van slecht weer blijft van kracht, dat alleen de 30 met name bekend gemaakte schepen een ligplaats kunnen krijgen." Of deze verklaring alle misverstanden op de vloot heeft opgehelderd, durven wij te betwijfelen Gezellig in de stad Hoezeer ook onderwerp van gesprek, de kwestie van het aantal toegelaten schepen in Dieppe was niet in staat het verblijf van zeshonderd Nederlandse zeelui in het zonnige en daardoor minder grauwe Dieppe te overschaduwen. Temeer niet, nu enige tientallen vissersvrouwen uit Nederland hun mannen op vreemde bodem verwel komden. Op dezelfde manier, waarop zij in Scheveningen of Vlaardingen de tas aan de arm inkopen doen, zo trokken gearmde echtparen al spoedig het op za terdagmiddag zo drukke stadje in, om in kopen te doen. Natuurlijk, de Franse taal is een moeilijkheid, maar zolang je je han den nog hebt, belanden de gewenste voor werpen toch wel in de boodschappentas. Het trefpunt in Dieppe is „het zaaltje" in de Rue de la Barre, die voortreffelijke pleisterplaats, waar op het ogenblik domi nee W. A. B. Hagen uit Katwijk aan Zee en ds. W. Diepersloot uit IJmuiden en niet te vergeten hun echtgenoten, prachtig werk voor de Nederlandse vissers ver richten. De domineesvrouwen zorgen er voor, dat de druk pratende of schrijvende vissers van tijd tot tijd worden gelaafd met koffie en thee en de dominees beheren de afdeling ansichtkaarten en postzegels. Oude bekenden, die elkaar in geen jaren hebben gezien, komen elkaar hier tegen en zetten hele bomen op over de goede oude tijd. Honderden Nederlandse vissers zaten zaterdagavond in het zaaltje in Dieppe bijeen, pratend, schrijvend en een spelletje spelend. Vol aandacht luisterden zij allen toen dominee Diepersloot de avondsluiting verrichtte en vol toewijding zongen zij enkele Psalmen en Gezangen. Zondagmor gen was het zaaltje ook weer geheel bezet bij de door ds. Hagen geleide kerkdienst. „Pat Mat" verloor van „Zaandam" 2 De wedstrijd in de overgangsklasse van het eerste tiental van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" tegen „Zaandam 2" is voor de Beverwijkers in een nederlaag geëindigd. Hoewel Beverwijk aanvankelijk een 30 voorsprong had, bleek na het ver strijken van de speeltijd, dat slechts een gelijke stand 44 was overgebleven. Pat Mat zal echter verliezen, omdat de twee afgebroken partijen niet meer dan een half punt voor Pat Mat zullen ople veren. Tijdens een korte plechtigheid, die voor afging aan de door ds. W. A. B. Hagen uit Katwijk aan Zee geleide morgen dienst, is zondagmorgen in het Nederland se zeemanshuis in de Rue de la Barre te Dieppe bij de vissers bekend als „het zaaltje" namens de Nederlandse vissersbevolking een nieuw kerkorgel aangeboden aan het Dieppe-comité. Deze aanbieding, waarvan enkele honderden Nederlandse vissers en enkele tientallen Nederlandse vissersvrouwen getuigen wa ren, vormde de bekroning van een initia tief van een Schevenings-Vlaardings co mité, bestaande uit de heren M. Gielbert uit Scheveningen en L. Noordijk en C. Eendenburg uit Vlaardingen. Het was de heer Van Eendenburg, die met een korte toespraak het op dat ogen blik nog verdekt opgestelde orgel aanbood aan de vertegenwoordigers van het Diep pe-comité, in casu de predikanten Hagen en Diepersloot en de heer J. Thurmer. De heer Van Eendenburg zei dat enkele belangstellende personen in de afgelopen jaren bezoeken hebben gebracht aan Dieppe en daarbij waren getroffen door het belangrijke, omvangrijke werk, dat door het Dieppe-comité wordt verricht in het belang van de Nederlandse vissers. De vraag is daarbij bij hen gerezen: kunnen wij iets doen voor de vissers die hier tij delijk hun thuishaven hebben? Deze vraag is uitgegroeid tot een actie voor een nieuw orgel voor de kerkzaal te Dieppe, omdat de behoefte daaraan voor de begeleiding van de kerkdiensten duide lijk was gebleken. Dankzij de medewer king van zeer velen met name noemde de heer Van Eendenburg de Centrale van Zeevarenden, de Christelijke Bond en de „Haagsche Courant" is het mogelijk om binnen een jaar na het starten van de actie dit orgel aan te bieden. Op dat ogenblik ging het gordijn voor in de kerkzaal uiteen en werd het orgel, bespeeld door de heer M. Gielbert voor de kerkgangers zichtbaar. Staande zong men ps. 84:1. Het bleef echter niet bij de aanbieding van het orgel, dat door zijn fraaie klank aller bewondering had. Nu betrad de heer L. Noordijk het podium met een nieuwe verrassing, namelijk twee houten kisten met psalmen- en gezangen boekjes, een resultaat van een actie van hetzelfde comité. De beeldspraak gebrui kend van een klein steentje, dat een la wine kan veroorzaken, vertelde de heer Noordijk, dat verleden jaar zo'n klein steentje is losgeraakt, toen een oude Sche veningse visser hem in het kerkzaaltje te Dieppe een gulden in de hand drukte met de woorden: dit is de eerste gulden voor nieuwe psalmen- en gezangenboekjes. De behoefte aan dergelijke boekjes was inder- Prijzen van zaterdag Gr. tong 4.203.20, grm. tong 3.403.10, kim. tong 2.70—2.50, kl. tong I 2.602.30, kl. tong II 21.65, tarbot I 32.60 per kg. Tarbot II 112—102, tarbot III 78, tarbot IV 6637 gr. schol 3329, grm. schol 4237, kim. schol 45—35, kl. schol I 4432, kl. schol II 4524, schar 3624, v. haring 20 11.60, makreel 2610, gr. schelvis 4734, grm. schelvis 4430, kim. schelvis 4228, kl. schelvis I 4024, kl. schelvis II 2814, wijting 288, gr. gul 4948, mid. gul 40 34, kl. gul 2011, Ham 8557, poontjes 188, kl. koolvis zw 2515, kl. koolvis wit 37. per 50 kg. Gr. kabeljauw 248120, gr. koolvis zw 7769, gr. koolvis wit 102, gr. leng 77 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 520 kisten tong en tarbot, 835 schol, 35 schar, 3640 haring, 730 makreel, 820 schel vis, 385 wijting, 285 kabeljauw en gul, 5 leng, 5 ham, 80 poon, 126 koolvis, 26 diver sen. Totaal 7500 kisten. Besommingen van zaterdag Eén trawler met 21.000, IJM 14 7670, KW 135 18.400, KW 122 20.900, KW 125 4470. KW 2 1110, KW 127 340, KW 9 9.30, KW 170 3080, KW 45 400, KW 163 410, KW 54 1390, alle met haring. TX 14 3960, IJM 31 3490, IJM 59 3790, IJM 45 3990, IJM 208 3560, IJM 78 2810, IJM 11 3180, RO 29 210, KW 30 680, KW 71 440, KW 210 3450, KW 27 3070, KW 94 3020, KW 58 3890, KW 53 1780, KW 21 1630, KW 92 2350, KW 63 3780, KW 160 3470, KW 56 f 185, KW 61 1610. daad gebleken. Een lawine van grote en kleine giften volgde en zo kon ook in deze behoefte worden voorzien. De heer Noor dijk achtte het een gelukkig verschijnsel, dat zoveel vissersvrouwen in de kerkzaal aanwezig waren en er getuigen van konden zijn, hoe hun mannen door het Dieppe-co mité worden ontvangen. De heer Noordijk dankte allen, die de aanbieding van deze boekjes mogelijk hebben gemaakt en strekte zijn dank ook uit tot kapitein W. F. Rog en de beman ning van „De Hoop", die orgel en kisten met boekjes naar Dieppe hebben ge bracht. Tenslotte overhandigde hij de sleu tels van de beide kisten aan de heer J. Thurmer, waarna enkele dames de boek jes aan de kerkgangers uitreikten. Samen zong men daarna ps. 116:10 en 11. De heer A. de Boon, hoofdbestuurder van de Centrale van Zeevarenden, sprak zijn waardering uit voor het door het co mité genomen initiatief en merkte op, dat het oude orgel niet paste in de omgeving, waarin het Dieppe-comité heden ten dage de Nederlandse vissers ontvangt. De vis sers hebben hun waardering voor het werk van het Dieppe-comité tot uitdrukking wil len brengen door de aanbieding van een muziekboek bij het nieuwe orgel, een psal men- en gezangenboek op cijferaccoor- den. Namens het Dieppe-comité aan vaardde de heer J. Thurmer al deze goe de gaven in dankbaarheid. Zijn erkente lijkheid richtte zich met name jegens de heer Gielbert, die het initiatief tot deze ac tie heeft genomen, maar daarnaast jegens allen, die aan dit doel hebben meegewerkt. Sir Winston Churchill heeft zaterdag in zijn landhuis te Chartwell by Wes terham in het graafschap Kent zijn 83ste verjaardag gevierd. Voor het huis werd een foto gemaakt van het echt paar Churchill met zijn gast, veld maarschalk burggraaf Montgomery (naast Lady Churchill), en hun zoon Randolph en hun kleinzoon Winston. Engelse filmkomedie voor CCB De Commissie Cultureel Beverwyc houdt op donderdag 19 december een filmavond in het Luxor-theater. Tijdens twee voor stellingen, die 's avonds om 7 en om 9 uur beginnen, wordt vertoond de Engelse film komedie „Alles op één p(k)aard(t.). Het is een dwaas verhaal over een aantal gewone mensen en een renpaard, waar bij de En gelse goklust danig op de hak wordt ge nomen. eebwk er Met de export naar Engeland wilde het deze week niet erg. Behalve de eigen aan voer was er veel import uit Denemarken en Noorwegen, terwijl er bovendien veel Witte Zee-schol was. Vandaar dat de gro vere soorten in IJmuiden beduidend in prij daalden en de grote schol rond de 35.- deed met ongeveer dezelfde prijs voor de grootmiddel en zetschol. Dat de schol I slechts een paar gulden duurder was, viel niet te verwonderen. Ook de tongen waren niet duur. De lap pen zakten zaterdag onder de 4.- per kg., terwijl de grootmiddel even boven de 3.- lag. Halfpondjes en tongen I maak ten rond de 2.50. Er werd 1.75 voor de slips betaald. De braad schommelde de hele week rond de 25.- om zaterdag beneden de ƒ20.- te zakken. Dat St. Nicolaas deze week een beduidende rol gaat spelen, wordt algemeen verwacht. Daar de traw lers overwegend kleine vis aanvoeren, zal de prijs ook deze week niet hoog liggen. België wilde graag de Holllandse ka beljauw hebben. Zaterdag gingen de grote regels voor rond 110.- weg, terwijl de kis- tenkabeljauw nog boven de 125.- op brachten. Zwarte koolvis bleef duur. Bij zeer kleine aanvoer lag de prijs de hele week tussen de 75.- en 90.- per kist. Er was alleen wat import van Duitse fi lets. Het contingent voor Denemarken schijnt weer uitgeput te zijn. Het was maar goed voor de conserven- fabrieken en de export, dat er grote aan voeren zijn geweest in Breskens. Anders had het er slecht uitgezien. Alleen zater dag kon hier van flinke aanvoer worden gesproken, mede dank zij een drietal En gelse drifters. De prijs lag vast tussen de 18-20.-. Breskens noteerde van de ƒ0.28 tot 0.33 per kg. De makreel-aanvoer was ook zeer beperkt. Menig kistje is uit de vriescel gehaald. De hoogste besomming deze week had de „Curagao" met f 23.300,met als goede tweede van een korte reis de „Allanwa- ter" met 22.660.-. Voor de rest lagen de besommingen tussen de 16.000 en f 20.00 91 Het bekende fanfarekorps „Wilhelmina" te Santpoort heeft zaterdagavond in de grote zaal van hotel „De Weyman" weder om blijk gegeven van zijn prijzenswaar dige muzikale activiteit. Voor een audi torium van donateurs en genodigden gaf het ensemble onder leiding van zijn diri gent Jan Groot een concert, waarvoor met werken van Ord, Hume, Boedijn, Meyer beer en van andere componisten een aan trekkelijk en in veel opzichten ook veel eisend programma was samengesteld. Ik ben er van overtuigd, dat „Wilhelmina" gezien de aard van de muziek zich ge ducht heeft moeten voorbereiden. Jan Groot heeft echter op zijn mannen kunnen rekenen en het resultaat van de uitvoe ringen, die ik heb kunnen horen, heeft hiervan in veel opzichten kunnen getuigen. De leden van „Wilhelmina" hebben zich aanzienlijk bekwaamd in de moeilijke kunst van het bespelen van koperen blaas- instfumenten. Onder hen bevond zich zelfs een trombonist, Ernst Munsterman, die het aandurfde om de solo in „The return" (in de bewerking van G. Mol) te vertolken. En met succes! Voor zover de akoestische omstandigheden dit toelieten kon men wel vaststellen hoe de dirigent er naar streef de een uitgebalanceerde orkestklank te bereiken, waarbij de specifieke timbres van het fanfarekorps goed tot hun recht DE KLEINE kustvaarder „Trias Trader", die zaterdagmiddag van de Jobshaven in Rotterdam naar Londen vertrok, is ter hoogte van de IJsselhaven bij het uit voeren van een scherpe uitwijkmanoeuvre naar stuurboord over bakboord scheefge- vallen. De slagzij was zo ernstig, dat de gezagvoerder, kapitein Zuidema, de motor liet stoppen en vrezende, dat zijn schip wellicht zou kapseizen, ordei gaf de sjor ringen van de deklast, kisten bier en melkpoeder, te kappen en zoveel als mo gelijk was overboord te zetten. Het werd door twee sleepboten naar de Jobshaven teruggesleept, waar een onderzoek werd ingesteld. In de loop van de zaterdagnacht is het schip echter weer vertrokken naar Londen. De „Trias Trader", die 171 brt. meet en een vrij nieuw schip is, had in de Waal haven een lading stukgoed in enkele grote partijen ingenomen en was daarna naar de Jobshaven verhaald om aan het terrein van Blauwhoedenveem een deklading kis ten bier en balen melkpoeder in te nemen. Deze goederen werden zoals gebruikelijk op de luiken gestuwd, met sjorringen vastgezet en met presennings afgedekt. Omstreeks vier uur vertrok de „Trias Trader". Het schip ging voor een sterke ebstroom de rivier af, maar kwam niet verder dan de mond van de IJsselhaven. Daar moest het een scherpe uitwijkma noeuvre naar stuurboord maken, waar door het neiging kreeg over bakboord te hellen. Dit is een normaal verschijnsel. Door de deklading was vermoedelijk de stabiliteit niet zodanig om mogelijke ge volgen van dit overhellen uit te sluiten. De lading kisten en balen, die men een levendige deklading pleegt te noemen, is vermoedelijk in beweging gekomen onder de sjorringen en is naar bakboord gaan schuiven. Dit had een steeds meer toe nemende slagzij ten gevolge, die in korte tijd zo sterk werd, dat gevaar voor kap seizen op korte termijn bestond. De pre caire toestand, waarin de kustvaarder kwam te verkeren, werd opgemerkt door een bootje van de wasserij Nijman, dat direct per mobilofoon de rivierpolitie waarschuwde. Maar ook andere schepen op de drukbevaren rivier zagen de moei lijkheden, waarin de kustvaarder kwam te verkeren en schoten te hulp. Inmiddels had men aan boord van de „Trias Trader", die een bemanning van negen koppen heeft, terwijl ook de echtge note van de gezagvoerder aan boord was, snel maatregelen genomen om de toe nemende slagzij het hoofd te bieden. De kapitein had de motor gestopt, order ge geven de sjorringen van de deklading te kappen en zoveel mogelijk van deze lading aan de bariton, de trombones, de hoorns en konden komen. Ik denk hier bijvoorbeeld niet te vergeten de bugels, waarom „Wil helmina" te benijden is. Het effect van deze klankkleuren was een voornaam element bij de vertolking van de „Marche aux flambeaux" van Meyerbeer en van de overture „La dame "blanche" van Boieldieu en tenslotte ook van de mars „In Vrijheid" van C. J. N. Cori, waarmede het muzikale gedeelte van deze concertavond werd besloten. De overture van Boieldieu werd wel een zeer onver biddelijke toetssteen vande technische capaciteiten van de korpsleden. Doch afge scheiden van enige onduidelijkheid in de afwerking was de uitkomst van de proef gunstig en een voldoening gevende belo ning voor het korps zelve. Na de pauze hebben de aanwezigen zich kunnen amuseren met een cabaretpro gramma, dat door „De drie musketiers" werd aangeboden. P. Zwaanswijk ADVERTENTIE met vachtvoering, na AA dubbele leren zolen, 4 (l "JS| in zwart en bruin U s«VU (voor beter schoenwerk) IJMUIDEN: Kennemerlaan 95 SANTPOORT: Hoofdstraat 136 overboord te werken. Dit had al spoedig tot gevolg, dat het schip langzaam minder slagzij kreeg. Voor alle zekerheid had men de vrouw van kapitein Zuidema op een te hulp schietende sleepboot laten over stappen. Met man en macht werkten de bemanningsleden van de „Trias Trader" aan het overboordzetten van de deklast, die bij het schuiven in het gangboord te recht was gekomen, terwijl ook buiten boordwater aan dek kwam. Het schip lag met een lading van rond 380 ton vrijwel aan zijn merk. Toen het gevaar voor kapseizen was ge weken, hebben twee sleepboten van P. Smit de „Trias Trader" aan de tros ge nomen en naar de Jobshaven terugge sleept. Daar werd het restant van de dek last aan de wal gezet. Experts van de Scheepvaartinspectie stelden een onderzoek in. De luiken gingen van het ruim, maar daarin bleek geen water te staan. Ook het peilen van de pompen bracht niets bij zonders aan het licht. De oorzaak van het scheefvallen van het scheepje zal waar schijnlijk moeten worden geweten aan een minder gunstige verhouding van het ge wicht van de deklading ten opzichte van het gewicht van de lading onder de luiken en het verschuiven van de deklast toen de „Trias Trader" tijdens het scherp uit wijken overhelde. In de loop van de avond werd toestem ming verleend een deel van de deklast weer aan boord te nemen. Omstreeks half drie zaterdagnacht is de „Trias Trader" toen weer vertrokken. De vrouw van de gezagvoerder was ook aan boord. >0<xxxx5000000000000000cxxxxx)000000000000000000000000000cx Een vertrouwde verschijning in de j haven van Dieppe was ook dit week einde het hospitaal-kerkschip „De Hoop", als vanouds liggend aan de Quai Duquesne. Kapitein W. F. Rog vertelde; ons, dat het vorige weekeinde toen slechts twaalf Nederlandse loggers in de haven lagen voor dokter, tand- arts, verpleegster of verpleger bui tengewoon rustig was verlopen. Maar de afgelopen week op zee was het daar entegen zeer druk. Het Duitse hospi taalschip was naar de thuishaven ver trokken. „De Hoop" nam zijn dienst i waar en zodoende werden veel Duitse patiënten geholpen. Vjjf patiënten, on der wie vier Duitsers werden in het scheepshospitaal opgenomen. )°°ooc«x>°«x»°°axx>«i<x>c»axxoo^^ rnwornirmwi»i»imïïm.fmYvv^»v^WTO1^ De heer P. van den Eng uit de Wille- brordstraat heeft in de afgelopen nacht, tdfen hij uit de P. Vermeulenstraat de De Noostraat in liep samen met zijn vrouw een snel door het luchtruim schietend voor werp waargenomen, dat zich met een vaart, groter dan die van een straaljager van West naar Oost verplaatste. Achter het voorwerp aan bewoog zich een „zog" van vuur, zoals het water achter een schip en vervolgens zagen mevrouw en de heer Van den Eng het voorwerp in tweeën uiteen spatten en verdwijnen. Bij informatie bij het KNMI in De Bilt werd ons gezegd, dat er geen meldingen zijn binnengekomen van ongewoon veel meteorieten, maar dat men niettemin moet aannemen, dat hier sprake was van zulk een meteoriet, die in deze tijd van het jaar veelvuldig door de dampkring schie ten en daar verbranden. Uitvoering van „Turnlust" De Beverwijkse gymnastiekvereniging „Turnlust" geeft op donderdag 12 decem ber een uitvoering in het Kennemer Thea ter. ^cootxxxxryxxxxxxrxx)CaccxxxxxxyxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxK WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11