Discriminatie van alles wat Nederlands is in Indonesië Granaten in menigte rondom Sukarno Aanbevelingen en denkbeelden van 45 „Europese wijzen" Kranten verboden, K.L.M. geweerd, werk in bedrijven stilgelegd HET WEER Haarlems Dagblad Dekkers NA ONTGOOCHELING IN UNO „Bescherming van het Indonesische volk" KLM-toestel vloog ineens als geplaagde vogel op Controletoren van Ketnajoran zweeg Vrijhandelszone aanbevolen als aanvulling op de Europese Economische Gemeenschap PATISSERIE Tob niet langer Vijf doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 1080 DODEN &ee MORRIS itèforei/ocfóu/// Brug bij Sehellingwoude Algerijnen afwijzend Het woord is aan Acht omstanders gedood Weinig verandering en ruim honderd gewond Minister Luns uit V.S. teruggekeerd WIE WAT WAAR 1958 definitief uitverkocht 72e JAARGANG No 124 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 2 DECEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 27/ Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT SINGAPORE (UP). - Het laatste KLM- vliegtuig dat uit Djakarta vertrokken is, landde vandaag in Singapore en gezag voerder Krouwel vertelde dat zijn vlieg tuig nauwkeurig onderzocht is, en dat er tal van onvriendelijke bejegeningen geuit werden. Eerst weigerde vliegveldpersoneel gisteravond aan het vliegtuig, dat zonder passagiers en zonder lading in Singapore is aangekomen, iets te doen. Europees KLM-personeel heeft toen de voorberei dingen getroffen, die voor de vlucht nood zakelijk waren. Maar de bemanning mocht des ochtends 3 uur en 40 minuten lang het toestel niet betreden. Toen de bemanning eindelijk aan boord mocht gaan en toestemming was gekregen om te starten, werd de startpermissie weer ingetrokken. Zes Indonesische soldaten kwamen aan boord en onderzochten ander half uur lang het vliegtuig, fouilleerden de bemanning en lieten de 21 passagiers het zelfde lot ondergaan. En juist toen het onderzoek gereed was en het vliegtuig op het punt stond te ver trekken, kregen de passagiers opdracht van boord te gaan. Zo, met een leeg vliegtuig, bereidde ge zagvoerder Krouwel zich voor op de start. Maar de controletoren van het vliegveld gaf geen antwoord op zijn verzoek om in structies. De Indonesiërs, die de controle toren bezetten weigerden zelfs de berichten als ontvangen te melden. Daarom nam Krouwel contact op met Singapore, en startte direct. Van Singapore is het vliegtuig doorge vlogen naar Bangkok. Het is enkele uren achter op het vluchtschema. Toestemming aan S.A.S. STOCKHOLM (U.P.) De „Scandina vian Airlines System" (de S.A.S.heeft van de Indonesische regering een voorlo pige toestemming gekregen om eenmaal per week naar Djakarta te vliegen. De dienst zal op 24 januari 1958 voor het eerst gevlogen worden. De overeenkomst zal later worden omgezet in een definitieve overeenkomst. Een woordvoerder voor de S.A.S. in Stockholm verklaarde hedenochtend, dat de maatschappij reeds deze herfst een landingsvergunning had gekregen en wees er op dat de nieuwe SAS-route op Djakar ta geen verband houdt met het feit, dat de K.L.M. zijn vluchten op Djakarta heeft moeten stopzetten. (De K.L.M. had vijf diensten per week op Djakarta red.). ADVERTENTIE Een Banketletter kunt u overal kopen. Maar een ROOMBO- TER-AMANDEL LET TER koop u bij 4.50 per stuk Inclusief exclusieve verpakking. Wij verwerken uitsluitend roomboter. Gelieve vroegtijdig te bestellen. CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 PARIJS (AFP) Zondag is de ronde tafelconferentie van de „wijzen van Euro pa", die drie dagen geduurd heeft, be sloten met de goedkeuring van een docu ment van vijf bladzijden. Er waren slechts twee onthoudingen, zo heeft de Belgische senator Farnand Dehousse, voorzitter van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa, op een pers conferentie medegedeeld. Het document dat is getiteld „Verklaring van de leden van de tweede ronde-tafelconferentie", zal aan de ministers van Buitenlandse Zaken van vijftien leden-landen van de Raad van Europa en aan alle Europese instellingen gezonden worden. Het stuk bevat aanbe velingen en denkbeelden voor verschillen de aspecten van de Europese eenmaking. De Europese wijzen zijn van oordeel, dat de leden van de „Europese commissies" merendeels politici en mensen uit de vak beweging moeten zijn. Zij bepleiten cen tralisatie in eenzelfde plaats van alle Europese instellingen, met uitzondering van de Westeuropese Unie. Als eerste stap tot dit doel stellen zij een gemeenschappe lijke zetel voor van de drie gemeenschap pen van de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Hier bij zou rekening gehouden moeten worden „met het feit, dat deze zetel ook die van andere Europese instellingen zou kunnen worden". De coördinatie van de Europese activi teit zou naar de mening der wijzen toe vertrouwd dienen te worden aan een en kele persoon in elke regering. De rege ringen blijven evenwel vrij in de keuze van deze persoon. De wijzen spreken zich uit voor vereniging van de Raad van Europa met de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, zonder te wachten op het resultaat van de onder handelingen over een Europese vrijhan delszone. Zij zijn voorstanders van ratio nalisatie van de Europese „parlementen" en een „personele unie" tussen de door elk land naar deze vergaderingen gezon den vertegenwoordigers. Bovendien zouden parlementaire plaatsvervangers aange wezen moeten worden voor de drie ge meenschappen van de „zes", in afwachting van algemene verkiezingen. Evenwicht Het zesde artikel van het document, waarover langdurig gesproken is, gaat over de vrijhandelszone. Hierin wordt ge zegd, dat de instelling van een vrijhandels zone, die een aanvulling zal zijn van de gemeenschappelijke markt, van het groot ste belang is voor de economische en poli tieke ontwikkeling van een verenigd Europa. Het verdrag voor het gebied van vrije handel zou een evenwicht moeten trachten te scheppen tussen de rechten en verplich tingen van de deelnemers en de geleide lijke harmoniëring moeten verzekeren van hun handels- en economisch beleid. De mogelijkheid zou onderzocht moeten wor den, de wetgevende en uitvoerende or ganen van de vrijhandelszone gelijk te la ten zijn aan die van de O.E.E.S. en de Raad van Europa. Gepleit wordt voorts voor coördinatie van het buitenlandse en defensiebeleid der Europese landen. Volledige economische eenmaking vereist gemeenschappelijke ac tie van de werkgevers-, werknemers- en landbouworganisaties en politieke groe peringen in de zes landen. Betere inlich ting van de overzeese gebieden over het doel van de Europese instellingen wordt wenselijk geacht. De wijzen zijn tenslotte van oordeel, dat plaatselijke en gemeente lijke gemeenschappen een belangrijke bij drage kunnen leveren tot de opbouw van Europa. Zij achten geregelde conferenties van Europese gemeentebesturen nodig. Dehousse deelde mede, dat aan de con ferentie 45 Europeanen hebben deelge nomen uit twaalf landen. Drie landen IJsland, Noorwegen en Zweden had den geen vertegenwoordigers kunnen zenden. Het 8-jarige jongetje M. Bemelmans is te 's-H ertogenbosch, toen hij plotse ling de Graafseweg aldaar overstak, door een passerende auto aangereden en zo ern stig gewond, dat hij kort daarna in het zie kenhuis St. Joan de Deo is overleden. Op de Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag is de 14-jarige wielrijder T. Timmers door nog onbekende oorzaak on der een achterwiel van een vrachtauto ge komen. Hij overleed ter plaatse. Op de Middenweg te Heer Hugo- waard is een personenauto tegen een aan de rechterzijde van de weg geparkeerd staande vrachtauto gereden. De 22-jarige Jan Kraakman uit Zuid-Scharwoude, die naast zijn chaufferende broer uit Heiloo zat was op slag dood. De bestuurder en twee andere passagiers, de broers N. E. J. Bolten uit Heiloo, zijn met verwondingen naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Alk maar overgebracht. De bestuurder van de personenauto is waarschijnlijk misleid door de laagstaande zon. De 79-jarige dr. W. H. Moll is op de Utrechtseweg te Amersfoort nabij het oude ziekenhuis „De Lichtenberg" door een personenauto aangereden. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht waar hij is overleden. De heer Moll was gepensioneerd leraar van de HBS en het gymnasium te Amersfoort. Te Winterswijk is de 24-jarige H. auf der Heiden op de Groenloseweg tegen een boom gereden. Hij is kort daarna in het r.k. ziekenhuis overleden. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1080 personeh, van wie 211 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN Zondag zijn reeds duizenden automobi listen gaan kijken naar de nieuwe route over het Buiten-IJ bij Sehellingwoude. Tussen negen, uur 's morgens en zes uur 's avonds trok een vrijwel onafge broken stroom voertuigen over de nieuwe brug. Totaal werden in beide richtingen samen 13.000 automobielen geteld. De verkeerspolitie van Amster dam, extra versterkt met zeventig man, had de handen vol werk. NEW YORK (UP) Vertegenwoordigers van het Algerijnse Nationale Bevrijdings front in New York hebben de Franse kaderwetten inzake Algerije in scherpe bewoordingen van de hand gewezen. De leider van de Algerijnse delegatie, Mo hammed Yazid, verklaarde dat Frankrijk op deze wijze de resolutie der UNO waar in samenwerking wordt aanbevolen, wil passeren. Longfellow: Op de oceaan van het leven gaan wij elkander voorbij met een enkel woord of een blik en dan vallen duisternis en stilte opnieuw om ons heen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Weinig wind. Vannacht lichte vorst. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S DJAKARTA (Reuter) Een aanslag op de Indonesische president Sukarno heeft zaterdag rampzalige gevolgen gehad voor een lagere school in Tjikini, een der voor naamste wegen in Djakarta: onder de kin deren, ouders en leden van Sukarno's lijf wacht, die rondom Sukarno's auto samen dromden, waren er acht, die de aanslag niet overleefden. Niet minder dan 26 om standers werden ernstig gewond en 19 minder ernstig. In totaal was voor 104 mensen doktersbehandeling noodzakelijk. De president, die twee van zjjn kinderen van een schoolfeest kwam halen, stapte juist met hen in zijn auto, toen vlakbij vier handgranaten ontploften. Hij en zijn kinderen bleven ongedeerd. De militaire commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Dachjar, deelde later mede, dat de veiligheidspolitie een aantal personen heeft aangehouden, van wie aan genomen wordt, dat zij bij de aanslag be trokken zijn geweest. Hij twijfelde er niet aan of men had hier met een poging tot een politieke moord te doen. Er is een censuur ingesteld op de berichtgeving over de aanslag. De bedden in het Djakartase Centrale Ziekenhuis waren zondag bijna geheel in beslaggenomen door over het algemeen zeer jeugdige gewonden. De mi nister van Voorlichting, Sudibjo, verklaar de, dat de aanslag des te wreder was om dat zij bij een school gepleegd werd. DJAKARTA (ANP). De Indonesische regering heeft zondag alle publicaties in de Nederlandse taal verboden. Deze maatregel houdt in, dat zes in het Nederlands verschijnende dagbladen in Indonesië en verschei dene weekbladen gedwongen zullen worden te sluiten en dat de invoer en verkoop van vele periodieken, die in Holland verschijnen en in Indonesië veel worden gelezen, niet meer zal worden toegestaan. In een decreet, dat zondag is bekendgemaakt, heeft de minister van Voorlichting, Sudibjo, de voorzitter van het „Bevrijdingscomité voor Irian" ook het vertonen van films met Nederlandse onderschriften verboden. Het verbod op Neder landse publikaties geldt voor onbepaalde tijd. De Indonesische regering heeft zondagavond aan de K.L.M. medegedeeld, dat haar vliegtuigen zou worden verboden na dinsdag zes uur plaatselijke tijd te Djakarta te lanij den. Zaterdagavond werd, eveneens van de zijde der Indonesische regering, een algemene staking van 24 uur op alle Nederlandse ondernemingen ge last, die vandaag is begonnen. Voorts breidt de boycotactie tegen de Neder landers zich zodanig uit, dat de vervulling van sommiger meest elemen taire levensbehoeften wordt bedreigd. Het laatste KLM-toestel is maandag morgen te kwart voor twaalf Java-tijd van Djakarta naar Amsterdam vertrokken, zonder passagiers of vracht. De passagiers, waaronder Nederlanders, Amerikanen, In donesiërs, Engelsen en Portugezen kregen, in opdracht van de procureur-generaal, geen toestemming om aan boord te gaan, aldus deelde een woordvoerder van de KLM mede. Ook Garuda ontwricht Een aantal vliegtuigen van de Indone sische luchtvaartmaatschappij Garuda In donesian Airways is vanmorgen niet van Kemajoran vertrokken, omdat het Neder landse vliegerpersoneel moeilijkheden had bij het betreden van het vliegveld, aldus deelde een woordvoerder van de GIA mede. Hij voegde daaraan toe, dat de maat schappij hoopt morgen weer volgens het normale schema te kunnen functioneren. De woordvoerder van de KLM deelde nog mede bericht te hebben ontvangen, dat te legrammen geadresseerd aan of afgezonden door het kantoor van de maatschappij in Djakarta niet zullen worden afgeleverd. Als gevolg van de 24-uurs staking bij alle Nederlandse ondernemingen in Indo nesië, op last van het „Comité tot bevrij ding van West-Irian" en met goedkeuring van het Indonesische kabinet, waren maandag tal van Nederlandse kantoren en fabrieken in Djakarta gesloten, brduwe- rijen, im- en exportzaken en de kantoren van cultuurondernemingen. Volgens ont vangen berichten wordt het stakingsbevel in geheel Indonesië nageleefd en ligt het werk op vele thee-, rubber-, koffie- en suikerondernemingen op geheel Java stil. In Djakarta doen geruchten de ronde, dat alle uitreisvisa voor Nederlanders voor lopig zouden zijn ingetrokken, maar hier van kon nog geen bevestiging worden ge kregen. Aan Nederlanders in Djember (Oost- Java) wordt volgens berichten uit Oost- Java service geweigerd in winkels, bak kerijen, restaurants, wasserijen, biosco pen en benzinepompen. Zij krijgen slechts beperkte stroom in hun woningen en wor den afgesloten van de watervoorziening, indien zij eigen putten hebben. Priesters, dokters, onderwijzers en Nederlanders in gouvernementsdienst werden volgens de berichten uitgezonderd van de actie. DEN HAAG (ANP) Van bevoegde zij de in Den Haag wordt vernomen, dat Ne derland maatregelen heeft voorbereid om de noodzakelijke voortgang te verzekeren van alle voorzieningen met betrekking tot de Nederlanders in Indonesië. De s'tuatie wordt op de voet gevolgd en voor elk ge val zullen de geëigende maatregelen wor den genomen. De gewone repatriëring van Nederlanders uit Tndonesië wordt voors hands op de gebruikelijke wijze voortgezet. In een verklaring, die met het decreet werd gepubliceerd, zegt de Indonesische regering het nodig te achten „stappen te nemen, om het Indonesische volk te be schermen tegen Nederlandse invloeden, die de nationale strijd zouden kunnen schaden". In de verklaring wordt gezegd, dat Ne derland nog steeds voortgaat met provo cerende stappen, die gericht zijn op bet aantasten van de eenheid van het Indo nesische volk. Er ztjn in Indonesië vier dagbladen, die Nederlands eigendom zijn. Het zijn de Javabode in Djakarta, de Preangerbode in Bandung, het Nieuw Surabajaasch Handelsblad in Surabaja en het Nieuws blad in Medan. Er zijn voorts twee kran ten, die in het Nederlands verschijnen, doch Indonesisch eigendom zijn: de Nieuwsgier in Djakarta en de Vrije Pers in Surabaja. De gezamenlijke oplaag van al deze bladen wordt geschat op 55.000 exemplaren. Tussen de 40 en 70 percent van de lezers van deze zes bladen zijn Indonesische staatsburgers. Onder de tijd schriften zijn ook religieuze periodieken, die door het verbod worden getroffen. Het grootste is „Katholiek leven" met een oplaag van ongeveer 9.000 exemplaren. De invoer van dagbladen uit Nederland beperkt zich tot luchtpostabonnementen voor Nederlandse zakenlieden. Nederlandse weekbladen worden ook vrij veel gelezen door Indonesiërs en Chinezen. De Nieuwe Rotterdamsche Courant geeft een speciale wekelijkse overzeese editie uit, die in Indonesië ongeveer 1.000 abonnees heeft. Bijna alle Indonesische boekwinkels hebben een grote keuze aan Nederlandse boeken in voorraad. Laatste toestel leeg weg Naar aanleiding van het landingsverbod voor de KLM, deelde de directie van de maatschappij mede, dat zij uiteraard alles in het werk stelt om de gevolgen van deze beslissing voor de passagiers zoveel mogelijk te beperken. Maatregelen zijn ge nomen, dat passagiers, post en vracht voor Djakarta te Singapore of Bangkok met andere maatschappijen kunnen worden doorvervoerd en soortgelijke regelingen zullen worden getroffen voor het vervoer uit Djakarta. De directie deelde voorts mede, dat zij de Indonesische maatregel betreurt. Wat de technische bijstand van de KLM aan de Garuda Indonesian Air ways betreft, kon de directie nog niet mededelen, welke de repercussies daarop zouden zijn. Minister Luns is zondagmiddag om halfeen op Schiphol uit New York aangekomen. „De eerste wens van de Nederlandse regering blijft - zei hij - de spanningen tussen Nederland en Indonesië zo veel mogelijk te vermin deren, maar Nederland hoeft zich geen enkel verwijt te maken dat die span ningen bestaan". De minister was zeer voldaan over de VN O-uitspraak, de vierde UNO-weigering om de Indone sische aanspraken op Nieuw Guinea te steunen, maar hij sprak zijn bezorgd heid uit over de mogelijke gevolgen daarvan voor de Nederlandse investe ringen in Indonesië „Dit is mjjn stem" Zondagmorgen hield Sukarno een voor geheel Indonesië bestemde radiorede, waarin hij begon met te zeggen: „Dit is mijn stem!" en vervolgens zijn leedwezen betuigde met de nabestaanden van de slachtoffers der aanslag. Daarna deed hij een beroep op het gehele volk en alle or ganen, die belast zijn met het handhaven der veiligheid, „hun kalmte te bewaren President Sukarno en de nationale veiligheid te versterken". De toestand in Djakarta was zondag rustig maar gespannen. Volgens automobilisten zijn op verscheidene punten van en naar de stad wegversperringen opgeworpen. Bezorgdheid Onze correspondent in Djakarta meldt: Voor de Nederlandse gemeenschap in Djakarta kwam het nieuws van de aanslag op de president op een tijdstip dat zij, na reeds enige weken in een drukkende sfeer te hebben geleefd, in afwachting was van de maatregelen, die door de Indonesische regering in antwoord op de afwijzing van de resolutie inzake Nieuw Guinea door de UNO, tegen de Nederlandse belangen zou den worden genomen. De aanslag heeft ook de Nederlanders in Indonesië met af schuw vervuld, doch zij heeft ook de zorg over de mogelijke ontwikkeling doen toe nemen. De meeste Nederlanders zullen intussen over de gebeurtenissen der laatste dagen slechts sober worden ingelicht door het verbod tot het uitgeven en verspreiden Van dagbladen in de Nederlandse taal. De Javabode overweegt nu een verschijning in het Engels, doch door de eendagsstaking in de Nederlandse bedrijven zal dit blad in elk geval vandaag niet uitkomen. Xx)ooooooooooooooooooooc3oc)ooooocooooooooooooocxxxxxxxxxxy 3 In de loop van hedenmorgen zijn alle 8 beschikbare exemplaren Wie Wat Waar 1958, bij de derde en laatste ver- 8 8 koop, door onze lezers afgehaald. 8 Gezien de grote en steeds groeiende 3 belangstelling voor het jaarboekje, zul- len wij van de volgende editie, die in 8 november 1958 zal verschijnen, een c 8 aanzienlijk grotere hoeveelheid voor de lezers van ons blad bestellen. DIRECTIE IJMUIDER COURANT 8 t 500000000000000000000000000000000000000000000000000000

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1