Uit de werd droom van een dilletant een dierentuin geboren Hoe de boekhandelaar Westerman Artis oprichtte en groot maakte Concerten in Artis amerleden hebben bezwaar tegen nog hogere lasten op personenauto's Verhoging produktiviteit in Horecabedrijven Er komt wellicht toch vierkante kaas „Lusthof met Lui-paard" Alleen voor booien Koninklijke steun Bijna bankroet A quariumdrama Philipsaandelen binnenkort wellicht op Duitse beurzen Interimdividend 6 pet. De Nederlandse in- en uitvoer in oktober Dure kostganger Overleg over garantieprijs van melk aanstaande School in Groningen won hoofdprijs in de actie kinderpostzegels De groente- en fruitexport Subsidiëring van het Wereldmuziekconcours Beeldende kunstenaars verontrust over verlaging van subsidies VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 Al omstreeks het midden van de vorige eeuw prijkte er in de tuin van Artis een grote muziektent, waar 's zomers eens of tweemaal per week populaire concerten gegeven werden. Vooral bij de huwbare jeugd waren deze muziek uitvoeringen met bijbehorende pan toffelparade zeer in trek. Honderdvijftig jaar geleden, op 8 december 1807, werd in Rotterdam „de beste Amsterdammer van de negentiende eeuw" geboren. Het was Gerardus Frederik Wester- man, de stichter van Artis, grond legger van de Amsterdamse mu ziektraditie en geestelijke vader van diverse belangrijke culturele instellingen in de hoofdstad. Aan deze merkwaardige en veelzijdige figuur boekhandelaar, uitgever, bioloog, publicist en impresario en aan zijn levenswerk Artis is het nevenstaande artikel gewijd. Vele Tweede Kamerleden zijn van me ning dat de plannen van de minister van Financiën tot verhoging van de lasten op personenauto's voor het grootste gedeelte op het bedrijfsleven zullen neerkomen, waardoor de bestaande spanningen tussen reële kosten en toegestane prijzen nog ver der verhoogd worden. Verscheidene leden betoogden in het Voorlopig Verslag dat in het program ma van maatregelen, welke door de re gering de laatste tijd zijn getroffen, het wegvervoer toch wel een zeer belangrijk aandeel heeft moeten leveren. Dit geldt vooral voor de personenauto's, waarvan een belangrijk deel voor bedrijfsdoelein den wordt gebruikt. Zij wezen op de ver hoging van het bijzonder invoerrecht op benzine (7 januari 1957), de verhoging van de omzetbelasting op banden voor perso nenauto's en motorrijwielen (1 augustus 1957) en de verhoging van omzetbelasting bij invoer met 3 percent (15 oktober 1957). Boven dit alles worden nu weer verho gingen voorgesteld. Is de personenauto volgens de opvatting van de minister een luxe, zo vroegen deze Kamerleden, en is dit moderne vervoermiddel zodanig in aantal toegenomen, dat men van een over matige besteding mag spreken? De besturen van ondernemers- en werk nemersorganisaties in de hotel-, café- en restaurantbedrijfstak hebben in beginsel besloten tot de oprichting van een cen trum ter bevordering van de produktivi teit in horecabedrijven. Men is vooral tot dit besluit gekomen omdat als gevolg van de snelle bevolkings aanwas, alsmede van de intensivering van het zakelijke verkeer en van het toerisme, in de horecabedrijf stak bepaalde span ningen zijn ontstaan, die onder meer tot uitdrukking komen in een tekort aan lo- giesaccommodatie tijdens het vakantiesei zoen, in gebrek aan zalen voor het organi seren van zakelijke bijeenkomsten en cul turele manifestaties en in het uitblijven van vestigingen in nieuwe stadswijken. De oplossing moet vooral gezocht wor den in verbetering van de rentabiliteit door verhoging van de produktiviteit. Het voorlopig opgestelde werkschema beoogt de studie en praktische toepassing van geschikte efficiency-methoden, be- drijfsresearch, marktonderzoek, beoor deling van bedrijfsinstallaties en -materia len, in samenwerking met bestaande in stellingen op deze gebieden. Overwogen wordt een produktiviteitsraad in te stellen, waarin instellingen en lichamen, welke be lang hebben bij het vreemdelingenverkeer en de horecabedrijfstak, zitting zouden kunnen nemen. Gedacht wordt aan K.L.M., spoorwegen, scheepvaartmaatschappijen, brouwerijen en distilleerderijen, alsmede toeristen- en consumentenorganisaties. De mogelijkheden voor de bereiding cn export van Nederlandse vierkante kaas zijn in de vergadering van het Produkt- schap voor Zuivel een belangrijke stap nader tot hun verwezenlijking gekomen. De kaascommissie van dit produktschap verklaarde zich in september nog una niem tegen de produktie van vierkante kaas vanwege technische en economische problemen. In de vergadering van giste ren is echter een verordening tot wijziging der Zuivelverordening 1949 voor de kaas handel aangenomen, waarin de volvette kaas in vierkant model voorkomt op de lijst van kazen, die mogen worden uitge voerd. Daarmee zijn de voorstanders van vier kante kaas, die als voornaamste argu ment aanvoeren dat de Deense vierkante kaas in Duitsland zo'n gewild artikel blijkt, er nog niet. Een hinderpaal vormen nu nog de bepalingen, waaraan de kaas- controlestations zijn gebonden. Deze mo gen alleen met name omschreven kaas keuren en in deze omschrijving ontbreekt -ie vierkante kaas. Niet van het rijkskeur- aerk voorziene kaas mag niet worden uit gevoerd, zodat de fabrikant, die vierkante kaas wil maken, er op dit ogenblik nog geen afzetgebied voor kan gaan zoeken. In sommige kringen verwacht men, dat de bepalingen voor de kaascontrolesta- tions aan de in het produktschap genomen beslissing zullen worden aangepast. (Van een onzer redacteuren) In het begin van de dertiger jaren van de vorige eeuw hadden zij elkaar gevonden, „De drie W's". Drie vooraanstaande Amsterdammers, de regenten- zoon Werleman, de reder Wijsmuller en de boekhandelaar-uitgever G. F. Wester man, verenigd door één vurige hartstocht: de liefde voor de natuur. Samen hadden zij de in 1829 opgerichte Londense „Zoo" bewonderd en samen zwoeren zij, onder het genot van vele geurige Gouwenaars en grote glazen warme wijn de dure eed, dat Amsterdam óók een dierentuin zou krijgen, al ging de onderste steen boven. Het plan was uitgegaan van Westerman, een ondernemend jongmens, die ondanks zijn zevenentwintig jaren al veel van zich had doen spreken. Eerst dooi zijn actieve rol in de tiendaagse veldtocht, vanwaar hij met roem beladen terug keerde. Daarna construeerde hij met zijn twee broers een nieuw model boek drukpers dat groot opzien baarde en waarop de Koning hem een octrooi vooi tien jaar verleende. Maar nationale vermaardheid kreeg Westerman pas door zijn geruchtmakende verzoekschrift aan Willem II, in april 1836, om „in de hoofdstad eene Zoölogische verzameling van levende Wilde en Exotische Dieren te mogen inrichten, alles buiten bezwaar van 's Lands middelen of die der Stad Amsterdam en strekkende tot het bevorderen van de kennis der Natuurlijke Historie." De Koning scheen er wel oren naar te van de Oranje Nassaukazerne, waar zij „althans voortdurend bewaakt kunnen hebben, maar de burgemeester van Am sterdam vond het „een afschuwelijk denkbeeld". Haastig adviseerde hij Zijne Majesteit, dat er „veel belangrijker, noodzakelijker en minder gevaarlijker bemoeiingen waren dan het oprichten van een Menagerie, die op deze Stad het stempel zoude drukken van een rumoe rig en onverkwikkelijk Kermisoord." Na dit vernietigende oordeel bleef de rege ring niets anders over dan het plan te verwerpen, „hebbende zij geene termen aanwezig gevonden om aan de onder havige voorstellen gevolg te geven." Westerman echter gaf het niet op. Hjj was een van die zeldzame vechtersnaturen, die uit nederlagen slechts nieuwe inspi ratie schijnen te putten. Twee jaar lang bestookten hjj en zijn boezemvrienden de Amsterdamse regenten en andere notabe len om steun voor hun plannen te ver werven. En in de lente van 1838 bereikten zjj hun doel. Het Genootschap Natura Ar tis Magistra werd opgericht: Artis was geboren! Aan geld was stellig geen gebrek. De ongeveer zestig leden van de nieuwe „So ciëteit" waren merendeels zeer welgestelde burgers, die niet op een lapje van duizend behoefden te kijken. In enkele dagen tijds werd er dan ook een flink aanvangskapi- taal bijeengebracht, waarvan het fraaie buiten „Middenhof" aan de Plantage Mid denlaan met het bijbehorende park van 4700 m 2 werd aangekocht en opgeknapt. In de villa huisvestte Westerman de col lectie opgezette dieren van de preparateur Reindert Draak, die tot dan toe in de Nieuwe Stadsherberg hadden staan weg kwijnen. De tuin, „een lusthof met een fraaie vijver en veel kostbaar geboomte", werd bestemd voor de levende dieren. Hier prijkten al spoedig een aantal bonte pape- gaaien, pauwen, herten, gieren en zelfs j „een even sierlijk als bloeddorstig Lui- J paard", zoals men in de Amsterdamse kranten anno 1840 kon lezen. Zo is het begonnen: bescheiden maar j waardig en in hoge mate exclusief. Jaren lang was „Artis" namelijk een streng- besloten instelling, waarvan alleen de leden het voorrecht genoten om de dieren- j tuin te mogen bezoeken. Dat veranderde pas tegen het eind van de veertiger jaren, j toen de tuin ook enkele dagen per jaar voor de „booien" der leden werd openge- i steld. Later werden er ook andere stad- j genoten en zelfs „vreemdelingen" (niet- Amsterdammers) toegelaten, tegen betaling I vah een stevig entreegeld. Maar nog altijd bewaart men in Artis een relikwie uit die beginperiode, een kartonnen bordje waar- j op vermeld staat: „Alleen toegang voor Werklieden en Dienstboden, uitsluitend gedurende de Kermistijd in September en tegen betaling van 25 cents per persoon". Dat was de voorloper van de traditionele Artis-„kwartjesmaand": het goedkope sep- tembertarief - voor - Amsterdammers, dat ook nu nog geldt, al is het kwartje dan ook inmiddels zestig cent geworden. Een gevolg van die exclusiviteit was, vreemd genoeg, dat het aantal leden van Artis zich snel vermeerderde. Daardoor kon men reeds in 1839 gaan denken aan een flinke uitbreiding van de fauna, waar voor het oog viel op het destijds zeer ver maarde „reizende beestenspul" van Van Aken, dat apen, tijgers, leeuwen en zelfs een echte, hoewel hoogbejaarde olifant omvatte. Toen het hele zaakje al voor de ronde som van 34.000 gulden van eigenaar verwisseld was, stelde het stadsbestuur echter onverwacht de voorwaarde, dat de dieren alleen binnen de poorten van Am sterdam geduld konden worden, indien men hen zou onderbrengen in „een stenen gebouw, zonder deuren of vensters en met een dak van ijzer". „Deze conditie is volstrekt onaanvaard baar". was het commentaar van Wester man in een verontwaardigde brief aan zijn mede-bestuursleden. „Men verlangt van ons, dat wij de dieren levend begraven in een kerker zonder licht of lucht. Beter zouden wij hen op slag kunnen doodschie ten dan daaraan te voldoen. Wij zullen echter noch het een, noch het ander doen. Ik heb namelijk een beter plan, waarvan ik geloof, dat het kans van slagen biedt." En wat deed de slimme vogel? Hij arran geerde een grootse intocht van zijn wilde dieren en ging pas praten toen de gehele cavalcade, omstuwd door duizenden jui chende Amsterdammers aan de grens van de stad gearriveerd was. Het stadsbestuur, voor een voldongen feit gesteld, moest zwichten om een publiek schandaal te ver mijden. Zelfs kreeg Westerman toestem ming, de „verscheurendste dieren" voor lopig onder te brengen in enkele lokalen worden door zwaar-gewapende militairen". Zo legde Westerman de deftige vroedschap in de luren, tot groot vermaak .van de burgerij, die dagenlang over niets anders praatte. En zelfs ten hove nam men met groot plezier kennis van de onverwachte afloop van het „wilde beestenconflict''. Ka merdienaren wisten te vertellen dat Zijne Majesteit, nadat hem het relaas gedaan was, persoonlijk geïntervenieerd zou heb ben ten gunste van Westerman. Die dan ook enkele weken later prompt vergun ning kreeg, om normale hokken voor zijn gekazerneerde dieren te bouwen op het terrein aan de Middenlaan, dat inmiddels alweer aanzienlijk vergroot was door de aankoop van enkele omliggende tuinen. Kort daarop werd Westerman op aan dringen van zijn vrienden onbezoldigd di recteur van Artis, dat zich onder zijn leiding steeds verder uitbreidde. Eerst an nexeerde het twee stoomrijstpellerijen en het pakhuis De Volharding, die tot runder- verblijven en nijlpaardenstallen werden omgebouwd, later volgden successievelijk de overige belendende panden en lande rijen, totdat Artis in de jaren negentig zijn huidige omvang: ruim acht hectaren bereiket. Het complex omvatte toen, be halve de menagerie van enkele duizenden dieren, een ganse reeks van bijzondere musea, een unieke bibliotheek en een con certzaal aan de Middenlaan, waar Wester man regelmatig bekende orkesten, diri genten en solisten liet optreden en waar aldus de grondslag gelegd werd voor Am sterdams reputatie als muziekstad. De con certzaal van Artis, nu gedegradeerd tot 2 december gevierd is, heeft men nu i..:o nieuwe zaal met amfibieën ingericht waar onder andere de zeldzame goliathpad te bewonderen valt, die pas in 1951 ontdekt is en wiens portret men elders op deze pagina aantreft. Een ander pronkstuk in deze nieuwe zaal is de Japanse reuzen salamander, die vele jaren in Artis ont broken heeft, sinds het vorige exemplaar, bijgenaamd „opa", na een trouwe dienst van meer dan vijftig jaren de laatste adem uitblies. Dit dier had zich overigens inter nationale roem verworven door in gevan genschap te baren een zo zeldzame ge beurtenis, dat een aantal Japanse biologen er speciaal voor naar Amsterdam kwamen om zijn broedgewoonten te bestuderen. Geen wonder dan ook, dat Artis heel dankbaar is, weer zo'n reuzensalamander te bezitten: een jubileumgeschenk van de Rotterdamse diergaarde Blij dorp die nu zelf „momenteel zonder" zit. Westerman, om tot ons uitgangspunt terug te keren, was geen gemakkelijke directeur. In het administratiegebouw van Artis hangt een oude oekase aan het per soneel, door hem ondertekend: „Het is uit drukkelijk aan de oppassers bevolen, toe te zien, dat de dieren, aan hunne zorg toe vertrouwd, niet worden getergd, aange raakt of gevoederd, zullende het niet Een der nieuwste aanwinsten voor het jubilerende Artis-aquarium is deze enorme Goliathpad of Bufo Blom.bergi, een paddensoort van welks bestaan men voor enkele jaren nog geen idee had. bevolkingsregister, is dan ook de baker-- mat geworden van ons thans wereldver maarde Concertgebouworkest. Een van Westermans laatste grote schep pingen was de bouw van het aquarium, dat juist deze week zijn vijfenzeventig jarig bestaan gevierd heeft. Deze enorme onderneming vergde ruim 2% jaar en kostte ten naastenbij een half miljoen gul den voor die tijd een fabelachtig be drag. Om te beginnen moesten er al bijna achttienhonderd palen geheid worden, maar ook verder stelde de architect J. B. Salm zulke uitzonderlijke eisen aan de uitvoerders, dat de laagste inschrijver na de gunning toch maar liever op zijn be sluit terugkwam. Bij nader inzien was het karwei hem namelijk wat al te riskant en of men hem dus maar van zijn ver plichtingen wilde ontslaan. Een der grootste moeilijkheden vormden de ruiten voor de aquariumbakken, 28 lap pen glas van zo tussen de anderhalve en twee meter lengte, 25 tot 41 mm dik en gemiddeld 400 kilo zwaar, die samen een dikke zesduizend gulden kostten en be stemd waren voor de bassins in de grote zaal. Een behoorlijk bedrag, maar toch nog een schijntje, vergeleken bij de acht mille, die Artis onlangs voor vier reserve ruiten moest neertellen, een bestelling die overigens slechts met de grootste moeite geplaatst kon worden. Hoe het precies kwam, is niet met zekerheid te zeggen, maar een feit is, dat er in de eerste jaren heel wat van die kostbare kijkvensters sneuvelden. Dan stroomde het water bij tonnen tegelijk de zaal in en de trappen af zodat de vissen zelfs in de garderobe en in de portiersloge lagen te spartelen. Ook nu knapt er nog wel eens een ruit, maar dan blijft de schade bijna altijd beperkt tot een scheur, waardoor het water slechts langzaam naar buiten siepelt. Ter gelegenheid van het vijfenzeventig jarig bestaan van het Aquarium, dat op Naar aanleiding van geruchten omtrent introductie van Philipsaandelen op West- duitse beurzen verneemt het A.N.P. bij navraag, dat inderdaad momenteel be sprekingen worden gevoerd over de note ring van aandelen Philips op de West- duitse beurzen. Commissarissen en raad van bestuur van de n.v. Philips hebben besloten over het boekjaar 1957 een interim-dividend uit te keren van 6 percent op de preferente aan delen en 6 percent op de gewone aandelen. De n.v. Gemeenschappelijk Bezit van aan delen Philips Gloeilampenfabrieken zal tot een gelijke uitkering overgaan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de cijfers, betrekking hebbende op de in- en uitvoer per land over oktober en de periode januari-oktober 1956 en 1957 gepubliceerd. Daaruit blijkt onder meer dat de uitvoer in percenten van de invoer 84 bedroeg (1956 76) en dat dit percentage over de periode januari tot en met oktober 74 is (1956 77). De invoer bedroeg in oktober 1335 (1956 1341) en de uitvoer '3 (1956:1016i. Over de periode januari t en met oktober is het invoereijter 13ij53 (1956 11699; en dat over de uitvoer 9721 Streng opvolgen r» ervan nun ontslag ten gevolge hebben." Maar ook van zichzelf eiste hij veel: overdag controleerde hij in de tuin met argusogen de dieren, het per soneel en de bezoekers; 's avonds en 's nachts verzorgde hij zijn uitvoerige cor respondentie of schreef hij zijn natuur historische verhandelingen die hem, een amateur-bioloog, tenslotte een welverdiend ere-doctoraat bezorgden. Hij was ook een der oprichters van de Hortus, van Arti et Amicitiae en van de Amsterdamse Omni bus-maatschappij de voorloper van de paardentram! Ook als pionier van de tele- communicaties heeft hij zijn sporen ver diend, door de Amerikaanse Bell Telephone Company toestemming te geven, haar eer ste telefoon in Artis te demonstreren, mits datzelfde Artis als eerste abonnee zou wor den ingeschreven Onder zijn energieke leiding beleefde Artis zijn grootste bloei. Maar ook na Westermans dood ging het steeds cres cendo tot aan de crisisjaren, toen het be zoek daalde en groteschulden gemaakt moesten worden. In 1936 was de financiële toestand zo precair, dat een faillissement onvermijdelijk leek. Toen dit bekend werd, stroomden van alle kanten giften toe, waardoor liquidatie vermeden kon wor den. Toch bleek het niet mogelijk, de dierentuin nog langer als particuliere in stelling voort te zetten en sindsdien is Artis dan ook een overheidsinstelling, onder beheer van de gemeente Amster dam en de provincie Noordholland. Inmiddels zijn er, ook in ons land, mooiere en moder ner diergaarden verrezen. Maar Artis is en blijft nog altijd de populairste en ook de best-gesorteerde. Tegen vallers zijn er ook nu wel, zo als bijvoorbeeld het verlies van de enige Okapi een ge schenk van de gouverneur van Belgisch Kongo die enige maanden geleden plotse ling overleed. Om een nieuwe Okapi aan te schaffen, zou Artis ongeveer twintigduizend gulden moeten neertellen, waaraan in deze tijd van be stedingsbeperking niet gedacht kan worden. Maar afgezien van deze dure kostganger kan men in Artis thans vrijwel iedere vertegenwoordiger van het dierenrijk in levenden lijve en in blakende welstand aanschouwen: het ideaal dat de oude heer Westerman altijd voor ogen zweefde en dat voor de wetenschap nog altijd van het grootste belang is. Biolo gen, dierpsychologen en stu denten in de veeartsenijkunde zijn dan ook even verknochte stamgasten van Artis als de Amsterdamse schooljeugd, al reikt de belangstelling van deze laatsten dan ook meestal niet verder dan de apenkooi, de kinderboerderij en het roofdierenpaviljoen. De regering bepaalt ieder jaar, zoals bekend is, de garantie-melkprijs voor de melkveehouders met inachtneming van de kostprijsonderzoekingen van het Land bouw Economisch Instituut. Het Land bouw Economisch Instituut heeft dezer dagen de nieuwe kostprijsrapporten over de melk uitgebracht. De rapporten zijn nog in studie bij het landbouwschap en bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het overleg van het Landbouwschap met de minister van Landbouw over de garantie melkprijs zal op 10 december beginnen. Het Landbouwschap heeft aan de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zijn standpunt inzake de ga rantieprijs voor melk nog niet kenbaar gemaakt. Naar aanleiding van desbetref fende vragen, deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede, dat van een beslissing over de nieuwe garantiemelkprijs dan ook geen sprake is. Ruim 18.000 klassen van ongeveer 7000 scholen hebben met de kinderpostzegel actie „Door het Kind voor het Kind" dit jaar een opbrengst bereikt die het resul taat van 1956 belooft te overtreffen. Samen brachten zij het tot ongeveer drie miljoen bestellingen. Vorige jaren kreeg die klasse de hoofd prijs, die de meeste bestellingen had ge boekt. De een is echter gelukkiger dan de ander. Daarom heeft men er deze keer een verloting van gemaakt met drie hoofd prijzen van respectievelijk 14, 7 en 2 dagen, en in iedere provincie een reisje van één I dag. Bovendien krijgen zes scholen een i radiotoestel voor schoolgebruik. De hoofdprijs, 14 dagen vakantie in 1 Nederland, is gewonnen door de vijfde klas van de School met de Bijbel in De Wilp in Groningen. De Kinderpostzegelactie is hiermee nog niet afgelopen. De verkoop gaat door tot 17 januari. Voor de Kerst- en Nieuwjaars- post kan men dus ook kinderzegels ge- 1 bruiken. Met ingang van 9 december mogen on der meer Nederlandse appels naar Zwe den worden geëxporteerd. Dat is belang rijk vroeger dan het vorige seizoen, toen dit pas in februari mogelijk werd. Het moet echter worden betwijfeld of er een grote hoeveelheid Nederlandse appelen naar Zweden verzonden zal kunnen wor den. De voorraden in ons land zijn de laat ste tijd sterk afgenomen. Daarbij moet rekening worden gehouden met een grote concurrentie op de Zweedse markt, spe ciaal van appelen uit Italië. Sedert 12 ok tober mogen uit ons land peren naar Zwe den worden gezonden, maar deze export is dit jaar van geen betekenis geweest. De laatste weken bedroeg het kwantum pe ren dat naar Zweden werd verzonden ge middeld niet meer dan 1 tot 5 ton per week Zwitserland heeft bekend gemaakt dat in beperkte mate de invoer van sla in dit land zal worden toegestaan. Verder is ook bekend gemaakt dat tot nader order Bel gië en Luxemburg de invoer zullen toe staan van sla van b-kwaliteit. Tot nu toe mocht slechts a-kwaliteit worden uitge voerd. Op de Nederlandse sla-veilingen is op het ogenblik een ruim aanbod. Met na me is dat het geval in Venlo. De prijs van de a sla ligt tussen 10 en 14 cent. per krop; voor de b sla werd de laatste dagen tussen 5 en 8 ct. per krop betaald. Engeland is de laatste tijd de voornaamste afnemer. Ook gaan er grote hoeveelheden naar West-Duitsland en België. Thans hebben ook Gedeputeerde Staten van Limburg voorgesteld een garantiesub sidie van f 15.000 voor het Wereldmuziek concours in Kerkrade beschikbaar te stel len. Met een soortg jke subsidie van f 25.000 van het rijk en een garantie van f 55.000 van de gemeente Kerkrade is het derde wereldmuziekconcours thans van een garantie tot een totaal van f 85.000 verzekerd. Door het Anjerfonds Limburg werd hieraan nog f 1.000 toegevoegd. Aan het derde Wereldmuziekconcours in Kerkrade zal in augustus 1958 ook worden deelgenomen door de Portugese „Rancho das Cantarinhas", een folkloristische dans groep van zestig jongens en meisjes uit de omgeving van Lissabon. De ruim veertig meisjes van de groep zullen optreden met waterkruiken van een meter hoogte op het hoofd. Teneinde alle deelnemers aan het We reldmuziekconcours een blijvende her innering aan te bieden, heeft het Prins Bernhardfonds een bedrag van tweedui zend gulden beschikbaar gesteld. Dit be drag zal worden aangewend om aan een Nederlands toonkunstenaar opdracht te geven tot het componeren van een oor spronkelijk muziekwerk voor harmonie en fanfare. Deze compositie zal dan aan alle deelnemende korpsen worden aangeboden. Inzake de opdracht heeft het bestuur van het Wereldmuziekconcours inmiddels en kele suggesties aan het Prins Bernhard fonds gedaan. De Federatie van Beroepsverenigingen van Beeldende Kunstenaars heeft thans een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in verband met de behandeling van de begroting van onder wijs, kunsten en wetenschappen voor 1958. Dit adres is mede ondertekend door 745 beeldende kunstenaars. De kunstenaars geven daarin blijk van hun grote veront rusting over de verlaging van het rijks subsidie voor aankopen en opdrachten, dat van 245.000 in 1957 op f 150.000 in 1958 wordt gebracht. Met nadruk verzoeken zij de Tweede Kamer te bevorderen, dat de voorgenomen verlaging geen doorgang vindt en dat met de meeste spoed door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen maatregelen worden geno men, die de thans in gang zijnde ontwik keling kunnen stuiten. De Algemene Katholieke kunstenaars vereniging heeft een brief van soortgelijke strekking gericht aan het hoofdbestuur van de K.V.P. Daarin wordt onder andere geschreven: „Vele kunstenaars die zich de laatste jaren aan de stituatie van steun en andere voorzieningen hebben weten te ontworstelen, zullen weer in dezelfde si tuatie terugvallen. Het aantal aanvragen voor ondersteuning groeit". ADVERTENTIE Een heer, die ging emigreren En zijn TIP niet wilde ontberen, Zond 'n volle schuit Met TIP vooruit; Daarop kan hij z'n leven lang teren. Inz. Hr. M. B„ Haarlem, ontving 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. t

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11