Badhoevedorp: een toevluchtsoord voor zoekende spoorwegmodelbouwers Liever bladen dan bonden RIJDEN EN RANGEREN met handen Hobby's voor de meesten een eenzaam avontuur 8 Massale rendierslachting in Noorwegen Actie tegen communistische leiding in het Italiaanse vakverbond Joegoslavië begint weer met een vijfjarenplan VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 OOK IN zijn vrijetijdsbesteding blijft de Nederlander een individualist. De vrijwel enige uitzonderingen op deze regel wor den gevormd door de sportorganisaties en de reisverenigingen, waarin men zich in massa laat verplaatsen. Velen gaan niet alleen op reis om iets van de wereld te zien, maar vooral ook om hun kennissen kring uit te breiden, een soort veredelde nabloei van de belangrijkste vrijetijds besteding van de oudere generatie in Nederland: het op visite gaan of bezoe ken ontvangen. En natuurlijk wordt er ge zamenlijk gedanst, maar dat betreft toch in wezen een verstrooiing welke getwee- en wordt beoefend. Ook mogen we ama- teurtoneelensembles, de koren en orkest verenigingen niet verwaarlozen, doch punten, de zogenaamde praatavonden, waarop ongedwongen wordt gebabbeld over de ervaringen welke men met zijn liefhebberij heeft opgedaan Nu is vrijetijdsbesteding een ongelimi teerd begrip: het lezen valt er evenzeer onder als het (al of niet in blik) musi ceren, het tuinieren net zo goed als het midwinterblazen, hoewel dat over een heel jaar gerekend niet zo veel tijd in beslag neemt, het verzamelen van post zegels, bierviltjes, tramkaartjes en dia manten en alles wat zich maar verder op de route tussen brandkast en vuilnisbak kan bevinden kan een voor de één even boeiende bezigheid zijn als het timmeren, het fraisen, het bridgen of het voetballen voor de ander. daarbij gaat het om wat beperkter groe pen, die vooral wat de zangerij betreft wel enig jong bloed zouden kunnen ge bruiken. In het algemeen kan men stellen, dat buiten de sport zelfs in de hecht geor ganiseerde verenigingen ten behoeve van de een of andere vrijetijdsbesteding wij denken bijvoorbeeld aan de vele duizenden omvattende vereniging van aquariumhouders de leden hun lief hebberij in principe individueel beoefe nen. Men verenigt zich vaak in hoofd zaak uit materiële overwegingen: de col lectieve inkoop van materialen bijvoor beeld én omdat men het prettig vindt j een zeker contact te kunnen hebben met andere beoefenaren van dezelfde hobby. De meest geslaagde bijeenkomsten van dergelijke verenigingen zijn dan ook niet de avonden, waarop lezingen worden ge houden of instructieve films vertoond, maar de vergaderingen zonder agenda- ELKE spoorwegmodelbouwer, die met zijn liefhebberij een beetje op streek is gekomen, kent het adres Sloterweg 233 in Badhoevedorp. Dat huis onderscheidt zich in de rij van voor oorlogse forensenwöningen doordat het adres nog eens van de weg af duidelijk zichtbaar op de grote erkerruit is geplakt ten gerieve van die modelbouwers, die er vaak een lange reis voor over hebben gehad om enige uren op de bovenvoorkamer van mevrouw Th. A. V. GlasiusVan Roode zoek te brengen. Daar immers bevindt zich het magazijn van de Centrale voor Spoor wegmodellen, een in het gehele land unieke instelling, zowel door haar wijze van ontstaan als door haar voorraad. Mevrouw Glasiu een „volbloed" Haarlemse is een ten gere vrouw met een jeugdig gezicht. Vier jaar geleden stierf haar man, die bij de Rijksluchtvaartdienst werkte en in zijn vrije tijd aan spoorwegmodelbouw deed. Hij legde zender het te beseffen de grondslag voor de tegenwoordige centrale, want reeds toen deden vele modelbouwers een beroep op zijn voor raad wanneer zij om een moeilijk verkrijgbaar onderdeel ver legen waren. Na zijn dood kreeg mevrouw Glasius van vele kanten het verzoek dit magazijn voort te zetten en zij voelde daar wel wat voor omdat het haar naast de zorg voor een gezin met drie kinderen een doel in haar bestaan zou geven. Zo ging zij zich verdiepen in messing profielen, in werktekeningen, in. wisselmagneten, in rail- schoenen, klampen en klem men, verende pantografen, loopwielen en drijf wielen, col lectors en wat al niet meer. Mevrouw Glasius geeft graag toe, dat ze in het begin ook wel eens een beetje wanhopig werd bij het uit elkaar hou den van zoveel onderdelen van meestal priegelige afme tingen: een modelbouwer is een Jantje Precies en als hij een „Uutje" dat is een pro fiel in de vorm van een U verlangt van één millimeter, moet men niet proberen hem een stukje van twee millime ter in de hand te stoppen. Maar al is zo'n amateurtech nicus niet gauw tevreden, wanneer eenmaal aan zijn be hoefte voldaan is kent zijn waardering geen grenzen meer. Dat ondervond ook mevrouw Glasius al spoedig: toen men eenmaal in de modelbouwerij ontdekt had, dat zij zich werkelijk moeite gaf om onderdelen te achterhalen die vaak niet meer dan een paar dubbeltjes kostten, keerde men geregeld op de Sloterweg 233 terug, niet alleen als cliënt, maar vooral als vriend om er mevrouw Glasius met raad en daad terzijde te staan. Is de Centrale voor spoorwegmodelbouw dan geen concur rent voor de normale speelgoedhandel en de winkels voor knut selaars van allerlei slag? Dat is beslist niet het geval: de nor male handel kan onmogelijk een zo grote en gevarieerde voor raad aan onderdelen, die alleen in het buitenland verkrijgbaar zijn, erop na houden, omdat dat beslist niet winstgevend zou zijn. Daarom ook maakt men in Badhoevedorp kennis met mer ken en modellen waarvan men voordien nog nooit gehoord heeft, vooral Engelse, waar de modelbouw in hoog aanzien staat, maar ook wel Italiaanse, Deense en zelfs is er kortge leden een zending van Tenshodo uit Japan aangekomen. Voorts heeft men in de gewone detailhandel natuurlijk niet de tijd om zich soms uren met de van alles het naadje van de kous wil lende weten modelbouwers bezig te houden. Bij mevrouw Gla sius gaan de huishouding en de modeibouwcentrale een beetje band in hand: wie er een paar aspott.en komt halen of een paar -ouwplaten uitzoeken zal als de koffie klaar is zeker een kopje needrinken alvorens in het duizenden artikelen in een uit- oerige catalogus gerubriceerd omvattende magazijn te luiken. Wie er tot de klantenkring van mevrouw Glasius behoren? Vele modelbouwclubs in de eerste plaats. Die van de K.L.M. vaarvan de leden zich 's avonds blijkbaar liever met treinen lan met vliegtuigen inlaten voorop. Mevrouw Glasius is met haar auto'tje zo'n vertrouwde figuur op Schiphol geworden, dat zij haar legitimatiebewijs allang niet meer behoeft te tonen. De Delftse modelbouwers stonden laatst op een avond tien man sterk voor haar deur. Maar er zijn ook tal van individuele modelbouwers, die een bezoek aan Sloterweg 233 brengen. Ver leden week zondag is er nog iemand helemaal uit Paterswolde gekomen. Zij heeft ook buitenlandse afnemers, zoals die Engels man, die door een briefwisseling met een andere hobby-ist ont dekte, dat een bepaald soort drijfwiel in Badhoevedorp "te vinden was. Het merkwaardige was, dat dat wiel door mevrouw Glasius uit Engeland was geïmporteerdHet is opmerkelijk, zegt mevrouw Glasius, hoeveel artsen en advocaten er tot de vaste relaties behoren. Maar ook twee consuls: cïie van Honduras en Paraquay, en een directeur van een kledingmagazijn net zo goed als de bandleider Ger van Leeuwen, die zijn hele instal latie tegen een wand van zijn huis in Naarden kan opklappen: „Het zijn allemaal prettige mensen. Ik geloof, dat het hebben van een liefhebberij gezond is voor de menselijke geest. Ook als ik niets met mijn centrale zou verdienen, zou ik waarschijn lijk toch met dit werk doorgaan, omdat ik het gevoel heb daar mee anderen een dienst te bewijzen". Ze heeft het er overigens druk genoeg mee. De douane moet inklaringsformulieren heb ben voor een zending uit Ja pan, een paar in Saoedie- Arabië werkzame Nederlan ders zitten om wat onderdelen te springen en mevrouw Gla sius zal het pakje straks nog even aanreiken aan het perso neel van de kist van de Aram- co, die naar het Midden-Oos ten vertrekt. En er zijn ook andere klanten met klinkende bedrijfsnamen, die het maga zijn aan de Sloterweg opbellen om een ditje of een datje, niet omdat ze voor hun plezier aan het modelbouwen zijn, maar omdat er een heel serieuze maquette gemaakt moet wor den voor een machine of een vliegtuig of een ander groot technisch werk. Vele grote bedrijven volstaan niet meer met het maken van een teke ning of een blauwdruk: de maquette laat de kern van een ontwerp veel duidelijker zien. Mevrouw Glasius praat zeer zeker niet iedereen de model bouw zuiider meer aan: men moet zich enige handvaardigheid kunnen eigen maken en ook tekeningen lezen en vooral geduld hebben. Er komen wel eens enthousiasten bij haar, die meteen een locomotief willen bouwen. „Begin nu maar eens met een eenvoudig goederenwagentje!", zegt ze in zo'n geval. En ze heeft natuurlijk gelijk, want het feit of de beginneling in z'n eerste karweitje blijft steken of de voldoening smaakt iets met eigen handen tot stand gebracht te hebben is beslissend of hij tot hobby-isten gaat behoren of niet. Mevrouw Glasius heeft intussen nog andere liefhebberijen. Zij reclasseert een gezin en ze is presidente van een vrouwen vereniging in Badhoevedorp en dan werkt ze ook nog voor de meisjesbescherming. En toch krijgt elke hobby-correspondent nog uezeifde dag antwoord op zijn bestellingen. De Opdal-rendiermaatschappij op de Hardangervidda in Noorwegen zal haar meer dan 1800 rendieren afmaken omdat het niet mogelijk is gebleken de dieren tam te houden. In het bergachtige gebied van midden-Noorwegen vermengen de tam gemaakte dieren zich met wilde exemplaren en voorts werden er velen gedood tijdens de jachtseizoenen der laatste jaren waardoor de maatschappij aanzienlijke financiële verliezen leed. Door de opheffing van de maatschappij komt een einde aan tweehonderd jaar rendierkweek op de Hardangervidda. EEN BELANGRIJK deel van deze activi teiten wordt samengevat in het woord: hobby's. In de praktijk verstaat men daar toch vooral de vrijetijdsbesteding onder die iets met handvaardigheid of met ver zamelen heeft te maken De inhoudsop gave van het novembernummer van een der belangrijkste periodieken op dit ge bied Na Vijven /Ahoy vermeldt bij voorbeeld onder meer: servettenstan- daard, opvouwbaar kaarttafeltje, naai mand, tafelsnipperbak, wandeltuigje, sta tion, mascotte, circus, meubeltjes van schuimplastic, uitzet voor de pop, prullen mand, snoerenrijgen, knikkerbord, bijzet tafeltje, gasstel schoonmaken, voerhuisje, radiorubriek, meccanorubriek, fotografie. dat de hausse in serieuze langspeelplaten nog steeds voortduurt, zo goed als elke speelgoedhandeiaar kan verklaren, dat hij, in vergelijking met vroeger, nooit treintjes en speelgoedautootjes genoeg in huis kan hebben. DE CONCLUSIE is duidelijk: de grote massa laat zijn vrije tijd niet organiseren, ook al wordt er een meer of minder officiële stichting ter bevordering van het hobbyclubwerk met een professor als voorzitter opgericht. Een uitzondering op deze regel vormen de hobbyclubs op levensbeschouwelijke grondslag. Maar die zijn veelal een uitvloeisel van de moderne aanpak welke de betrokken confessionele jeugdvereniging zich eigen heeft ge maakt. De hobbyclub vervangt tezamen met de „Instuif" het reciteeravondje en de debatingclub van vroeger. Uiteraard biedt dit artikel slechts de neerslag van een beknopte oriëntering. Op volledig heid in alle sectoren der vrijetijdsbeste ding maakt het dan ook geen aanspraak. Toch dient nog een facet hier terloops vermeld te worden: de liefhebberijen der bejaarden, van de gepensioneerden. De „vrijetijdsbesteding" van deze groep vaak nog zeer vitalen is een vraagstuk op zichzelf, omdat niet de tijdpassering, de tijdvulling dient te worden nagestreefd, maar het verschaffen van een nieuw en nuttig doel in het leven. In Velsen heeft de directeur van Sociale Zaken in dat op zicht opmerkelijke resultaten bereikt. WAARUIT VALT nu de opgang van de hobbies en met name van de liefhebbe rijen die handvaardigheid vereisen te ver- dinky-toynieuws. Men zal opmerken, dat hier wel stof te vinden is voor de knutse laar, maar niet voor de modelbouwer, die trouwens in de minderheid is. Die heeft in „De Modelbouwer" zijn eigen orgaan, een blad van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers, terwijl de enthousiasten voor treinen onder hen sinds kort in „Minlatuurbanen" een eigen periodiek be zitten, dat nauw samenwerkt met de Duitse uitgave van die naam Degenen die wat verder gevorderd zijn met hun lief hebberij zullen zich al spoedig op een gespecialiseerd tijdschrift abonneren, de fotografen op „Focus'' bijvoorbeeld, de discofielen op „Luister" en de huisorga nen der grammofoo.iplatenmaatschappij- en, de automobilisten op „De Auto" en de radio-amateurs op „Radio electronica" of „Radio-Bulletin". Dan zijn er de maan delijkse uitgaven voor hen die graag huis houdelijk knutselen, zoals „Handig Beke ken" en het nieuwe „Doe het zelf" pu- blikaties, welke overigens minder een bewuste vrijetijdsbesteding als wel de schaarste en duurte van allerlei ambach telijk personeel als loodgieters, elektri- ciëns en timmerlieden demonstreren. WAT NU OPVALT is de bestendige, maar losse band tussen de diverse soorten hobby-isten door middel van tijdschriften, maar de kwasi-afwezigheid van elke orga nisatie. De hausse welke zich nog steeds op het gebied van de „huisvlijt" voor doet dat kan iedere handelaar in ge reedschappen, draaibankjes voor huis houdelijk gebruik (die dingetjes van een kleine vijfhonderd gulden worden vlot verkocht) en dergeliike beamen heeft daarop vrijwel geen invloed De Bond van Hobbyclubs in Nederland telde hooguit honderdvijftig leden, een bloeiende afde ling van de landelijke organisatie van modelbouwers, de Amsterdamse Model bouwclub, telt dertig leden (en dat zijn alleen spoorwegmodelbouwers: de ande ren zijn van lieverlee afgevallen). De secretaris daarvan wees ons ook op het verschijnsel, dat de modelbouw voor namelijk door hoofdarbeiders en intellec tuelen wordt beoefend. De handarbei ders willen het vaak in hun vrije tijd nog beter doen dan in de tijd van de baas... en komen juist daardoor aan helemaal niets meer toe. Tal van bedrijven, waarbij men floris sante personeelshobbyclubs zou ver wachten, stellen in dat opzicht 'teleur. Zeker: onder het personeel bevinden zich talrijke en dikwijls briljante knutselaars en modelbouwers. Maar ze verenigen zich ten hoogste één keer per jaar, wanneer er eens een tentoonstelling van hun prestaties wordt gehouden. En voor die bedrijven geldt toch niet het argument, door de auteur van jongensboeken Leo nard de Vries, die zich als de geestelijke vader van het hobbyclubwerk beschouwt, voor het niet op gang komen van de clubs aangevoerd: dat van het gebrek aan geschikte ruimten. De practijk in Haarlem heeft bewezen, dat beschikking over een clubhuis nog geenszins een con stante opbloei van het verenigingsleven garandeert. HET ZOU TROUWENS onjuist zijn, dit falen van de georganiseerde vrijetijdsbe steding alleen in de sector van de hand vaardigheid te zoeken. De discofielen- clubs beperken zich voorlopig tot kleine kringetjes, waarin iedereen iedereen kent. De na de oorlog vaak zo onstuimig ge starte „gemeenschappen" en „kringen" van passieve kunstliefhebbers zijn in dood water verzand, al moet een uitzondering gemaakt worden voor het „personeels- abonnement" op schouwburg en concert zaal. Maar ook hier overheerst de indivi dualiteit: men is alleen met anderen door het gezamenlijke abonnement verbonden, organisatorisch heeft men zo goed als niets met elkaar te maken. En toch: er is nog nooit zoveel gelezen als in deze jaren het succes van het Nederlandse en buitenlandse pocketboek bewijst het. Elke grammofoonhandelaar kan u vertellen, klaren?> Sommigen menen, dat vele be oefenaren van vrije beroepen en andere hoofdarbeiders zich op die manier een tegenhanger voor hun inspannende intel lectuele arbeid willen verschaffen. Van daar al die spoortjespelende notarissen, advocaten, rechters, dokters, dirigenten en bankdirecteuren. Persoonlijk geloof ik aan een dieper liggende oorzaak: de on vrede van de moderne mens met de maatschappij waarin hij leeft. Er zijn zo veel dingen die hem dagelijks bedreigen en waar hij machteloos tegenover staat. In zijn dagelijksearbeid leidt de stan daardisatie der procédé's, om het even of zij van mechanische of van geestelijke aard zijn, tot sleur en routine. Zijn lief hebberij wordt nu tot uitlaatklep voor zijn inventie en zijn fantasie. En ergens diep in hem is er een terugverlangen naar zijn jeugd, toen alles nog zo ongecompli ceerd en onbezorgd was. In wezen gaat het bij al die liefhebberijen om een vlucht uit de werkelijkheid. Wat het wekelijkse bioscoopje betekent voor het winkel meisje, is de modelspoor voor de meester in de rechten. En het laatste wat we in zo'n droomwereld verlangen te ontmoe ten is wel het bestuur van de organisatie die daarin bedilt. J. H. Bartman ROME (AFP). - Agostino Novella, een communistisch parlementslid, is tot secre taris-generaal van het Italiaanse algemeen vakverbond (C.G.I.L.) gekozen, ter ver vanging van de onlangs overleden popu laire communist Guiseppe di Vittorio. De verkiezing geschiedde door het bestuur van het vakverbond, dat door de commuhisten en linkse socialisten wordt beheerst. Oreste Lizzardi, lid van Nenni's links- socialistische partij, legde daarop zijn functie van adjunct-secretaris van het ver bond neer, omdat de meerderheid der le den van het verbondsbestuur weigerde zijn voorstel in overweging te nemen de func tie van secretaris-generaal tot het vol gende congres van het verbond te laten waarnemen door een secretariaat. Zijn voorstel van „collectieve leiding" werd gesteund door een groep militante socia listen, die van mening zijn dat de leiding van het secretariaat niet mag toevertrouwd worden aan een communist. CUP). - Kennelijk om aan socialistische wensen tegemoet te komen is een nieuwe, rechtstreeks onder die van voorzitter ge- nlaatste functie geschapen: assistent secre taris-generaal. Deze post wordt door de socialist Fer nando Santi bezet. Algemeen is men echter van oordeel dat de communistische invloed in de C.G.I.L. is versterkt. BELGRADO (Reuter) Joegoslavië zal weer overgaan tot een stelsel van econo mische plannen od lange termijn naar het Russische voorbeeld, zo blijkt uit een bij het parlement ingediend ontwerp-vijf- jarenplan voor de ontwikkeling. Het nieuwe plan heeft ten doel verho ging van de levensstandaard, vergroting van de landbouwproduktie en het doen verdwijnen van het tegenwoordige na delige saldo op de handelsbalans. Het zal gelden voor de periode 1957 tot 1961. In 1947 begon Joegoslavië met de uit voering van een vijf-jarenplan. Het plan werd echter opegegeven toen Tito in 1948 uit de Cominform werd gestoten. Het begint met een handvol pietepeu terige onderdelenMaar tot welke resultaten de modelbouwer kan komen ziet men elders op deze pagina: de baan met enscènering, die de Haarlemse hobby-ist F. C. van Dorsser in zijn diensttijd bouwde, is een mooi voor beeld, evenals die van de heer Meister, die er gewoonlijk wat nuchterder uitziet dan nu, want de decoratieve achter grond is alleen terwille van het foto grafisch effect aangebracht. Boven dit artikel ziet men een door mevrouw Glasius aan een liefhebber getoonde miniatuurlocomotief van Deens fabri kaat, bij welk tafreel affiches van de Deense spoorwegen toepasselijk zijn. Tenslotte een andere vorm van lief hebberij: het verzamelen, in dit geval van bierviltjes, waarvan men hier een enorme collectie ziet. DE AMSTERDAMSE modelbouwclub is een ongeveer dertig leden omvattende af deling van de ongeveer vijftienhonderd modelbouwers overkoepelende landelijke organisatie. Men schat dat vijftien tot twintig percent van de Nederlandse mo delbouwers in de N.V.M. verenigd zijn. Men komt elke week op woensdagavond op de zolder van een school aan het Van Olden- barneveldplein, van de gemeente voor achtendertig gulden per jaar gehuurd, bij een om aan een modelbaan van negen meter lang een ruim tweeënhalve meter breed te werken. Behalve deze baan - wel ke door middel van zeven panelen wordt bediend met een spoorbreedte van 16,5 centimeter (het gebruikelijke HO-spoor) is er ook nog een twaalf meter lange O- baan met een spoorbreedte van 32 centi meter. Twee keer per jaar wordt alles opgesteld: dan wordt er show gehouden voor familie en kennissen en zusterorgani saties. In april van het volgende jaar kan men alles in werking zien ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de club. Op de andere avonden, waarop steeds on geveer de helft van de leden acte de pré- sence geeft, wordt volgens een door de plancommissie van de club opgesteld sche ma gewerkt aan onderdelen van de baan. Daarbij heeft een taakverdeling plaats, zodat verschillende groepjes zorgen voor de elektrificatie, de afwerking van de sta tionsgebouwen, de „scenery" waarmee de landschappelijke stoffering wordt be doeld. De materialen worden gezamenlijk ingekocht van de opbrengst van contribu tie. Het budget van de club beloopt on geveer tweehonderdvijftig gulden per jaar. Bij de materiaalaankoop profiteert men vaak van allerhande meevallertjes, zoals plotseling ontdekte sloopgoederen en res- tantvoorraden. De leeftijden der Amster damse modelbouwers variëren van veer tien tot boven de vijftig. Overigens accep teert men jonge leden pas na een proef tijd, zij zijn ver in de minderheid. De meesten zijn de dertig gepasseerd. Hun maatschappelijke functies lopen uiteen van tuinman tot directeur van een groot importbedrijf van radiotoestellen. De baan is dus gezamenlijk bezit van de club, maar het rollend materieel is in hoofdzaak het eigendom van de individue le leden, die meestal thuis zelf ook nog een particuliere baan hebben, zoals de heer L. J. C. Meister, de secretaris van de club, die in de kelder van zijn huis aan de Populierenweg een dubbelsporige baan van zeventien meter lengte met emplace ment heeft opgesteld, de vrucht van twaalf jaar modelbouwen. Er kunnen niet minder dan zes tractie-eenheden met bijbehoren de rijtuigen en goederenwagens op rond- snellen, om het even of de locomotieven op gelijk- of wisselstroom rijden. Alles is volgens gangbare N.S.-typen op schaal vervaardigd. Men vindt er een gestroom lijnd elektrisch vierwagen-treinstel net zo goed als een in licentie gebouwde Ameri kaanse electrische lok van de 1200-serie met turqoise rijtuigen en de hieuwste blauwe rijtuigen voor de getrokken trei nen naar de landprovincies. Er rijdt een na-oorlogse stoomlocomotief van de 4000- serie evenals een nagebouwde H.S.M.-lo comotief van voor de eerste wereldoorlog. De heer Meister heeft éen hand nodig om de treinenloop te regelen, de andere om de wissels te bedienen, terwijl hij met zijn voet de goederenwagens op het ran geerterrein laat „heuvelen". Als hij daar mee bezig is gluurt de jeugd van de Oos- terparkbuurt door de ramen van het sou terrain naar binnen tot zij door deze mi ni atuurspoorwegdirecteur - constructeur - wisselwachter - machinist - en rangeerder worden uitgenodigd al deze wonderen van dichtbij te bekijken. De belangstelling van de heer Meister heeft ziel. vooral op de spoorweg geconcentreerd, zodat de „sce nery" niet overvloedig is, iets dat de pen ningmeester van de Amsterdamse mo delbouwclub hem eigenlijk een beetje kwa lijk neemt. Die legt zich namelijk vooral toe op stedenbouw. De baan op de zolder van de school aan het Var. Oldenbarne- veldplein dankt er het Goudse Stadhuis, de Gouden en de Zilveren Spiegel aan het Amsterdamse Kattegat en de brandweer kazerne aan de Hobbemastraat aan. Collegium. Het Amsterdamse Colle gium Musicum concerteert dinsdag 10 december in het Concertgebouw van de hoofdstad. Voor de eerste keer worden uitgevoerd „Round" van Marius Flothuis, de Kwatrijnen van Bertus van Lier, twee veelstemmige werken, een van Des Prez en een compositie van Swcel'nk

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 12