Indonesië naast Nederlandse havenbedrijven en K.P.M. Plannen voor verbreking der handelsrelaties Amerika en Engeland bezorgd over de Indonesische situatie GELUKKIG HET WEER Hazenberg's Voor Nederlanders in Indonesië alleen maar roe en gard Haarlems Dagblad Sudibjo: Indonesiërs moeten Nederland verlaten Japanse rederijen willen lijndiensten op Indonesië ik heb 7'raaCOyb* dekens! Later zachter MacMillan over patrouille- vluchten met H-bommen Dodental van treinramp tot 92 gestegen Amerikaanse aardsatelliet weer startklaar gemaakt Oecumenische Kerstviering in Australië Amerika zal de troepen in Japan halveren Het woord is aan Adres Ned. Gemeenten „Langdurige goedkeurings procedure traineert de scholenbouw" Klingdecor-plasticplaten N.V. DE HOUTWERF 72 e JAARGANG No 128 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 281 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Voorlichting, Sudibjo, heeft in een radiotoespraak voor geheel Indonesië verklaard, dat Indonesië „niet halverwege halt zal houden in de worsteling om het door de Nederlanders bezette deel van West-Irian terug te brengen onder de soevereiniteit van Indonesië". „Wij mogen geen stap terug doen, wij zullen de strijd voortzetten tot ons doel zal zijn bereikt". In een toelichting op de donderdag door het kabinet genomen besluiten, zeide Sudibjo, dat alle bezittingen van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, met inbegrip van de schepen, die de interinsulaire verbindingen onderhouden, onder het beheer van een regeringscommissie zijn geplaatst. De regering zal gewapende wachten plaatsen aan boord van de schepen, die de diensten tussen de eilanden onderhouden, om de voortzetting van deze ver bindingen te waarborgen. Sudibjo zei, dat de Indonesische diplomatieke missie in Nederland opdracht heeft gekregen om voorbereidingen te treffen voor het vertrek van de Indonesiërs in Nederland, hetzij terug naar Indonesië, hetzij naar andere landen. Voorts maakte hij bekend, dat de regering plannen maakt voor het verbreken van alle handelsbetrekkingen met Nederland, en reeds de mogelijkheden heeft bestudeerd van overbrenging van de handel naar andere landen. Om een duidelijke televisieontvangst in ons land te waarborgen, worden op verschillende plaatsen in Nederland televisietorens gebouwd. De toren te Goes is voor gebruik gereed. Op 10 december wordt hij officieel in dienst gesteld. Over het besluit van het kabinet om de Nederlandse bedrijven, die door het per soneel waren overgenomen, onder beheer van de regering te plaatsen, zei Sudibjo, dat dit besluit betrekking heeft op de be drijven, die woensdag werden overgeno men. Hü noemde met name de K.P.M. en de Geo VVehry. H\j zei, dat de regering in het algemeen soortgelijke stappen zal ne men in gevallen waarin een conflict bestaat tussen de leiding van het bedrijf en het personeel. Deskundigen mogen blijven Ter verduidelijking van de bekendma king over de repatriëring van de Neder landers verklaarde Sudibjo, dat de Neder landse onderdanen niet zijn uitgewezen, doch dat hun „vriendelijk" is verzocht In donesië te verlaten. „Indien er nog Hol landers in Indonesië wensen te blijven, (Van onze correspondenten in Washington en Londen) WASHINGTON Over de toestand in Indonesië heeft de Nederlandse ambassa deur te Washington, dr. Van Roijen, de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Herter, een uiteenzetting ge geven. De Amerikanen hebben Indonesië reeds te kennen gegeven, dat de actie tegen de Nederlanders Indonesië wel eens even veel schade zou kunnen doen als Neder land. Washington is altijd beducht geweest dat de communisten de overhand zouden krijgen in Djakarta en nu de communis tisch georiënteerde vakverenigingen tot officieel niet gesanctioneerde acties zijn overgegaan, zullen de Amerikanen wellicht beseffen dat het gevaar voor een revolutie niet denkbeeldig is. Als het communisme aldus zou profiteren van de economische chaos zou dat zeker een bedreiging beteke nen voor de westerse belangen in het al gemeen. LONDEN Ook in Britse regerings kringen volgt men met bezorgdheid de ge beurtenissen in Indonesië. Hoewel men ook in Londen meent dat er geen reden bestaat voor optimisme, denkt men echter wèl dat er in de komende maanden nog wel iets ten gunste zou kunnen veranderen. Dit komt min of meer overeen met het Nederlandse standpunt. Daarom is het thans nog te vroeg om te spreken van gezamenlijke stappen. DJAKARTA De Amerikaanse ambas- ADVERTENTIE - V; 'f .0c0000000000000c00000000(x)0000000000000000( XXXX30000CX >ro VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met aanvankelijk nog hier en daar mist en tijdelijk wat regen of motregen. Later voornamelijk in het noordwes ten van het land enkele opkla ringen. Zwakke tot matige wind, later ruimend naar west. Aan vankelijk nog koud, later stijging van de temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. JOOOCKXX tXXXXAXÖOUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCGOCOOCXXJOOOOO' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S sadeur in Indonesië, John M. Allison, heeft vrijdag een bezoek gebracht aan de secre taris-generaal van het Indonesische mini sterie van Buitenlandse Zaken, om uit drukking te geven aan de bezorgdheid van zijn regering over de verslechterde be trekkingen tussen Indonesië en Nederland. Na het onderhoud deelde de secretaris generaal, Suwito Kusumowidagdo aan de pers mede, dat ambassadeur Allison hem ook op de hoogte had gesteld van de onge rustheid onder de Amerikaanse gemeen schap in Indonesië, die meent dat de hui dige gebeurtenissen ook haar bedreigen. (ANP). TOKIO De Japanse minister v*n Bui tenlandse Zaken, Aiichiro Fujiyama, heeft te Tokio verklaard dat de Japanse rege ring er geen bezwaar tegen heeft als Ja panse ondernemingen Indonesië technische bijstand verlenen in gevallen waar deze noodzakelijk zou zijn geworden door de uitwijzing van Nederlanders. In scheep vaartkringen in de Japanse hoofdstad wordt vernomen dat verschillende Tapanse rederijen uitbreidingsplannen hebben ge openbaard zodra bekend was geworden dat er tussen IncVjesië en Japan overeenstem ming zou worden bereikt over een rege ling van de Japanse herstelbetalingen. Men is niét geneigd de verschillende verkla ringen te zien als een rechtstreekse reaktle op de recente ontwikkelingen in Indonesië. (UP). Socialistische Lagerhuisleden hebben te Londen donderdag een motie ingediend, waarin wordt verklaard dat „het over vliegen van de Britse eilanden door Amerikaanse bommenwerpers, die water stofbommen aan boord hebben, niet door de huidige stand der internationale be trekkingen wordt gerechtvaardigd". Zjj wensen daarom dat „hieraan, in het be lang van het Britse volk, een einde wordt gemaakt". (AFP). „Reuter" meldt uit Londen dat de Britse premier, Harold MacMillan, heeft ver klaard dat die vluchten vooral „boven zee en op geruime afstand uit de kust' worden gemaakt. De premier maakte in het algemeen de opmérking dat, wil men een bepaald afschrikwekkend middel doel treffend doen zijn, er ook voor gezorgd moet worden dat het, zo nodig, op de snel ste en meest afdoende wijze gebruikt kan worden. „Een te ingewikkelde regeling zou de afschrikwekkende uitwerking van be paalde wapens verloren doen gaan", ver klaarde hij. kan deze kwestie verder worden bespro ken, doch in principe moeten zij allen eerst vertrekken". Uitzonderingen zullen worden gemaakt voor Nederlanders, die de rege ring nog steeds nodig heeft, zoals hoog leraren, onderwijzers en andere deskun digen. Schepen worden vastgehouden Over de K.P.M. zei hij nog, dat de rege ring „bericht heeft ontvangen over een be weerde instructie uit Amsterdam om de K.P.M.-schepen uit Indonesië terug te trekken". Sudibjo zei, dat deze instructie van Amsterdam op grond van de staat van oorlog en beleg, die in maart in geheel In donesië werd afgekondigd, nietig is ver klaard. Over de K.P.M.-schepen, die de inter-insulaire verbindingen onderhouden, (Van onze correspondent in Londen) Het aantal geborgen doden van het treinongeluk bij Lewisham is tot 92 opge lopen. Er zijn 110 zwaar gewonden en 67 lichtgewonden. Reddingsploegen hebben gisteren de gehele dag doorgewerkt om nog bedolven en beknelde slachtoffers te bevrijden. Naarmate de opruimingswerk zaamheden vorderen, werden er meer. en meer doden gevonden. In sommige gevallen moesten amputaties worden verricht om de ontzielde lichamen te kunnen bergen. Waarschijnlijk zijn er nog meer doden op plaatsen, die onbereikbaar zijn zo lang het verwrongen gevaarte van de omlaag ge zakte spoorbrug niet is verwijderd. Hier mee zal wel een week gemoeid zijn. Met zwaar militair materiaal wordt een deel van de brug gestut. De lokomotief is van deze plek weggesleept, men kon daardoor binnendringen in twee van de verpletterde wagons. Er is critiek uitgeoefend op het feit, dat op het traject het speciale alarmsysteem voor mist niet zou zijn gebruikt. De spoor wegen merken in dit verband op, dat op deze lijn extra-sterke seinlichten van het nieuwste type zijn aangebracht, die door de mist moeten kunnen heendringen en ook aangeven hoe de positie van de sig nalen verderop is. De oorzaak van de ramp kan pas komen vast te staan bij het offi ciële openbare onderzoek, dat de minister van Transport heeft gelast. Het voorlopige onderzoek door de Britse spoorwegen is gisterén begonnen. Koningin Juliana heeft koningin Eliza beth van Groot-Brittannië een boodschap gezonden, waarin zij uiting geeft aan haar medeleven. zei Sudibjo, dat de regering er ook op ver trouwt, dat het Indonesische personeel aan boord van die schepen er eveneens op toe zal zien, dat deze schepen de Indonesische wateren niet zullen verlaten. In Djakarta werd gemeld, dat de mili taire autoriteiten van Taltdjong Priok, de haven van Djakarta, aan twaalf K.P.M.- schepen last heeft gegeven voor anker te bljjven liggen. Zes ervan hadden vandaag moeten uitvaren. Soortgelijke berichten werden ontvangen uit Surabaja. Volgens een bericht van „Antara" zijn pogingen van twee K.P.M.-schepen, die in de lijn dienst op weg waren naar Surabaja, om naar Singapore uit te wijken, door de In donesische passagiers verijdeld. Sudibjo schatte de omvang van het in Indonesië geïnvesteerde Nederlandse ka pitaal op zeventig tot tachtig percent van alle buitenlandse beleggingen. Gevraagd wat de regering zal doen in geval Neder landse onderdanen zouden weigeren sa men te werken, wees Sudibjo op de staat van oorlog en beleg. Sudibjo maakte voorts bekend, dal alle roerende en onroerende goederen in de ha vengebieden, die eigendom zijn van andere Nederlandse scheepvaartondernemingen, met inbegrip van de dokken, kranen, lood sen, rollend materieel, lichters en sleep boten zijn genationaliseerd en dat bespre kingen over eventuele schadevergoeding slechts kunnen worden gehouden na rege ling van het geschil over Westelijk Nieuw - Guinea. Hij zei dat, afgezien van de na tionalisatie van hun bezittingen in haven gebieden, de regering geen plannen koes tert ten opzichte van de andere Neder landse scheepvaartmaatschappijen, die in ternationale diensten onderhouden. Hier toe behoren de K.J.C.P.L., de Rotterdam- sche Lloyd en de Stoomvaart Maatschappij „Nederland". (Men zie ook pag 10) ADVERTENTIE Een feestelijk geziclit. Fijne DOPERWTJES (uit blik) met mayonaisesaus en gesnipperde liamstukjes. CAPE CANAVERAL (Reuter) Op de Amerikaanse raketbasis in Florida zijn de voorbereidselen voor het afschieten van de raket met de Amerikaanse kunstmaan van daag voortgezet. Een woordvoerder van de marine heeft later gezegd, dat na vrijdag middag een uur (Nederlandse tijd) opnieuw gepoogd zal worden de kunstmaan te lan ceren. Kleine mechanische fouten en ver raderlijke windstoten waren de hoofdoor zaken geweest voor het uitstel van de eer ste lanceringspoging op woensdagavond. George Trimble, de man die de alge mene leiding heeft van de uitvoering van het vanguard-project, heeft gezegd, dat de kans bestaat dat de kunstmaan niet in haar baan gebracht zal worden. Het huidige uit stel zou dagen zelfs weken kunnen duren. (A.F.P.) William Robert Poage, demo cratisch lid van het. Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft de Amerikanen aangeraden hun mond te houden, „totdat wij iets hebben gedaan". Naar aanlei ding van de berichten over de lancering van de kunstmaan zei hij: „Onze eigen pu bliciteit heeft ons meer kwaad gedaan dan het afschieten van de twee Russische sa tellieten. Zij doet me denken aan iemand die altijd over zijn prachtige kudde spreekt en tenslotte met oude manke koeien te voorschijn komt". (Van onze correspondent in Sydney) De protestantse en rooms-katholieke kerken in Sydney hebben besloten te ijve ren voor de viering van een christelijke Kerstmis en een dam op te werpen tegen de materialistische wijze, waarop net Kerstfeest daar gevierd pleegt te worden. Voor het eerst in de geschiedenis van de kerken in Australië zullen alle richtingen samenwerken om een grote religieuze manifestatie te houden op 20, 23 en 24 december in het grootste park van Sydney, H.-de Park, in het centrum der stad. Vrij wel alle protestantse kerken zullen samen werken met de rooms-katholieken, de Wereldraad van Kerken in Australië en het Leger des Heils. Een uit alle gezindten samengesteld kerkkoor zal kerstliederen zingen. TOKIO (AFP) De sterkte der in Japan gelegerde Amerikaanse strijdkrachten zal aan het einde van dit jaar met vijftig duizend man worden verminderd, zo ver luidt in kringen die in nauw contact staan met het Japanse ministerie van De fensie. Het effectief van de Amerikaanse strijdkrachten in Japan wordt hierdoor met meer dan vijftig procent ingekrompen. Volgens genoemde kringen zal de Ja panse regering binnenkort met de Ameri kaanse militaire autoriteiten te Tokio on derhandelingen beginnen over verminde ring der Japanse bijdrage in de defensie- kosten. Luther Burbank: Als de mens even weinig aandacht zou hebben gehad voor de groei der planten als voor de ontwikkeling zijner kinde ren, zouden we nu in een wildernis van onkruid leven. „Het tekort aan kapitaal is niet de enige vertragende factor voor de scholenbouw. In gemeentelijke kring bestaan zeer ern stige bezwaren tegen de procedure welke gevolgd moet worden, voordat tot de bouw van lagere scholen kan worden overge gaan, omdat deze procedure in de afge lopen jaren oo'. zeer sterk schuld draagt aan de vertraging welke de scholenbouw ondervindt. De verschillende instanties, welke gepasseerd moeten worden, gaan te weinig gecoördineerd te werk en vormen mede daardoor evenzovele barrières op de weg naar de totstandkoming van een school". Dit wordt gezegd in een adres, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft gezonden aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Over de procedure, welke bij de scholen bouw gevolgd moet worden, zegt de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten: „De eerste stap, welke genomen moet worden, is het verkrijgen van een urgen tieverklaring. Daarna moet de goedkeu ring van het bouwplan van de inspectie worden gevraagd. Als laatste stan moet het ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid worden ingeschakeld voor het verkrijgen van rijksgoedkeuring. Wij laten nu nog buiten beschouwing de verlenging van de procedure als gevolg van de finan cieringsmoeilijkheden. De weg, die gevolgd moet worden, is echter zo lang, dat de be tekenis van de urgentieverklaring slechts betrekkelijk is geworden. Er zijn uit 1953 daterende urgentieverklaringen welke nog niet gerealiseerd zijn. Wij menen dat maat regelen getroffen moeten worden die waar borgen, dat een school, welke op de urgen- tielijst wordt geplaatst, ook inderdaad spoedig tot stand kan komen. Urgentie houdt toch in, dat er een onmiddellijke be hoefte aan de school bestaat. De adressante dringt er ernstig opaan, dat gezocht wordt naar een zodanige rege ling, dat de bezwaren van deze procedure worden opgeheven. ADVERTENTIE ZATERDAGMIDDAG GEOPEND van 2 tot 5 uur uitsluitend voor demonstratie en voorlichting van onze Kampersingel 22, Tel. 02500-11932, Hrl. ADVERTENTIE Onze heerlijke ZOUTE en KAASKOEKJES vers uit de oven, in luchtdichte verpakking. EERSTE KLAS BANKETBAKKERIJ Centrum Galerij - Tel. 6479 „O land van mest en mist" zong al De Genestet en men zal het beamen wan neer men op de foto links de Grote Markt te Haarlem ziet in sombere najaarsmist gehuld. Hoe fleurig doet dan de foto aan, welke wij omwille van het contrast er naast plaatsen: het doorkijkje bezijden de Vleeshal, op een van die dagen, waarop De Genestet het grootste ongelijk van Nederland schijnt te hebben: wanneer de zon schijnt als een koningskaars. DE VIJFTIGDUIZEND MENSEN tellende Nederlandse gemeenschap in Indonesië heeft het Sinterklaasfeest terneergeslagen gevierd. Terwijl de ouders poogden, de stroom van aankondigingen van de Indonesische regering te verwerken die een aan tasting betekenen van hun leven, hun zaken en hun toekomst, ontpakten de kinderen vrolijk de geschenken. Over de radio klonk de stem van de minister van Voorlichting Sudibjo: „Indonesië zal geen stap wijken in de strijd om Nieuw Guinea". De Neder landers te Soerabaja moesten de consequenties onder ogen zien van de tweede fase van de tegen hen gerichte boycotactie, die gisteren begon. De Nederlanders te Ban doeng konden niet meer in de toko's terecht en hun traditionele ontmoetingsplaats, restaurant „Bogerijen", is thans voor hen verboden. In de gehele archipel zijn de Nederlanders verstoken van kranten in hun eigen taal en velen hunner moeten na de bekendmaking van minister Maengkom over de gedwongen repatriëring van werkloze Nederlanders, rekening houden met een uitwijzing in de nabije toekomst. Het enige lichtpunt was de radioboodschap waarin de staf-chef van het leger gene- raal-majoor Nasution de bevolking aanspoorde, geen gewelddadige acties te onder nemen tegen Nederlandse ondernemingen en uitspattingen tegen te gaan. In het verleden placht St. Nicolaas te Djakarta officieel te worden ontvangen door de burgemeester en een tocht door de stad te maken. Dit jaar is dat niet gebeurd.... ADVERTENTIE j&ee MORRIS 'before I/wóu/// BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 WINTERSPORTKLEDING De directie van de KLM heeft op 5 de cember een langdurig telefonisch contact gehad met haar hoofdvertegenwoordiger voor Indonesië en met het hoofd van de assistentiegroep Garuda Indonesian Air ways n.v. te Djakarta. Vernomen werd dat de diensten van de Garuda normaal wor den uitgevoerd. In het gesprek kwam vast te staan, dat het personeel van de KLM- vestiging te Djakarta in goede stemming verkeert en zo snel mogelijk zal worden geëvacueerd; ook de vrouwen en kinderen van het personeel van de assistentiegroep zullen naar Nederland kunnen vertrekken. De voorbereidingen hiertoe worden thans te Djakarta getroffen. In een beschouwing over de mogelijke gevolgen van de tegen de Nederlanders in Indonesië genomen maatregelen, met name de uitwijzing van werkloze Nederlanders en de vervanging van Nederlanders door Indonesiërs, zegt de correspondent van Reuter te Djakarta dat volgens officiële schatting, de helft van de 50.000 Neder landers in Indonesië, Indo-Europeanen zijn. Zij hebben een Nederlands paspoort, zijn geboren in Indonesië en vele van deze als Nederlanders te boek staande personen hebben Nederland nog nooit gezien. Sommige sleutel-industrieën in de land bouw, zoals de rubberondernemingen, zul len waarschijnlijk ten onder gaan als de ervaren Nederlanders plotseling uit het land worden gezet. Steeds meer Neder landers verlaten het land in totaal zullen het er weldra 36.000 zijn, na het vertrek van nog twee schepen naar Ne derland. Er bestaat nog generlei zeker heid omtrent de toekomst van de thans door Nederlanders beheerde ondernemin gen, waarvan het aantal volgens het ver slag van een der grootste vakverenigingen in Indonesië 673 bedraagt.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1