Panda en de wijze Meester Nederlandse koopvaardij loopt gevaar internationaal achterop te raken Zachter en opklarend weer NAAIMACHINES Wereldnieuws 2 Herstel investeringsaftrek het eerst nodige soulaas Vleesprijzen moeten daling der veeprijzen volgen Bod op aandelen van de Stoom-Meelfabriek Holland Duits werkloosheidscijfer Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Aeroflot overweegt een luchtlijn op Amsterdam E.G.K.S. steunde de bouw van 10.000 arbeiders woningen West-Duitsland had deficit in EBU in november Franse begroting wordt volgende week ingediend Verdere koerswaardedaling van aandelen in november Winkelier omzeilde huurkoopbepalingen Rechter acht zijn systeem strijdig met de wet Snelheidsbeperking van invloed op autoherstel- industrie Tock ló Uet zo Hulp aan de vijand J VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 DE NEDERLANDSE REDERIJEN staan momenteel voor een zware opgave. De koopvaardijvloot, die op 1 januari 1957 ongeveer vier miljoen b.r.t. mat, bestond toen namelijk nog voor 58 pet. (ongeveer 2.320.000 br.t.) uit voor-oorlogse en oorlogs-tonnage, welke in de jaren 19571965 zal moeten worden vervangen. Deze vervangingsbehoefte komt op gemiddeld 258.000 b.r.t. per jaar en omdat ons land wat leeftijdsopbouw van de koopvaardijvloot betreft een achterstand heeft te overwinnen ten opzichte van andere landen, is deze vervanging noodzakelijk. De per 1 januari 1957 lopen bestellingen (oplevering gemiddeld 260.000 b.r.t. per jaar) waren nagenoeg in overeenstemming met de vervangingsbehoefte, maar er is méér nodig. Gedurende de jaren 19521956 nam de wereldvloot vrij constant met gemiddeld 4 pet. per jaar toe. Om relatief zijn plaats in de wereldkoopvaardij te behouden, zou ons land boven hetgeen voor vervanging nodig is, jaarlijks een netto vloot-aanwas moeten hebben ter grootte van 4 pet. van vier miljoen b.r.t., te weten 160.000 b.r.t.. Handhaving van haar relatieve positie ten opzichte van de Wereldvloot, zowel in kwalitatieve als kwantitatieve zin, maakt het aldus voor Nederland noodzakelijk, dat jaarlijks 418.000 b.r.t. wordt opgeleverd. Daar handhaving van de mogelijkheid tot vervroegd afschrijven geen defini tieve belastingvermindering betekent en bovendien voor de komende jaren ook praktisch geen verder soulaas in de finan ciering geeft, meent de Koninklijke Neder- landsche Reedersvereeniging met de groot ste nadruk te moeten aandringen op her stel van de investeringsaftrek voor de scheepvaart met ingang van 1 januari 1958. Aldus de Koninklijke Nederlandsché Ree dersvereeniging in een kort memorandum inzake het wetsontwerp van 16 novem ber 1957 tot tijdelijke verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek en tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving, ter kennis gebracht van re gering en leden der Tweede Kamer van de Staten Generaal. Met de grootste nadruk wordt verder in dit memorandum waarin een beeld wordt gegeven van de dreiging, die uit gaat van de scheepvaart onder de zo genaamde „goedkope vlaggen" en waarin de noodzaak wordt aangetoond om zich te verweren tegen deze concurrentie naar voren gebracht, dat de huidige fiscale maatregelen onvoldoende zijn om de Ne derlandse reders in staat te stellen zich te handhaven tegenover de zich snel uit breidende scheepvaart, gedomicilieerd in de „goedkope landen". De investeringsaftrek zo staat in het memorandum helpt in zekere mate de gaping opvullen, welke bestaat tussen afschrijving naar vervangingswaarde en fiscale afschrijving op historische kostprijs. De gaping is bij de zeescheepvaart, welker bedrijfsmiddelen een gebruiksduur hebben van omstreeks twintig jaar, echter bijzon der groot (indexcijfers scheepsbouwprijzen, waarbij 1939 op 100 is gesteld; 1948: 303 en 1956: 485). Conjuncturele bezwaren op grond van ongewenste stimulansen voor ADVERTENTIE Sportwol met nylon versterkt, dus oersolide, (ideaal voor kin derkleding), ook geschikt voor uw breimachine, in 14 moderne kleuren voor een prijs als nooit tevoren. Normale prijs 2.95, per 100 gram. In de afgelopen weken zijn besprekin gen gevoerd tussen het ministerie van Economische Zaken en het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf over de vleesprij zen. Naar de mening van de minister van Economische Zaken hebben niet alle sla gers de daling van de veeprijzen voldoen de in hun verkoopprijzen doorberekend. Van de zijde van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf werd echter gewezen op grote moeilijkheden bij de afzet van vet als gevolg van de vraag van de con sument naar uitsluitend mager en fijn vlees, alsmede de niet onbelangrijk min dere opbrengst van nevenprodukten. Deze moeilijkheden hebben er toe geleid dat de slagers het verloop van de veeprijzen tra ger volgen, zowel naar boven als naar be neden. De concurrentie neemt echter naar de mening van het bedrijfschap op het ogenblik in verscheidene plaatsen toe, het geen ook tot uitdrukking is gekomen in de daling van het indexcijfer van de winkel verkoopprijzen van vlees gedurende de laatste maanden. Bovendien dient men elk bedrijf op zijn eigen merites te be oordelen. Dat thans echter nog niet over de gehele linie voldoende prijsverlaging heeft plaatsgehad, werd door het bedrijf schap erkend. Het is dan ook bereid, die slagers, die hun prijzen onvoldoende heb ben aangepast aan de gedaalde inkoop prijzen, te adviseren dit alsnog onverwijld te doen. Het overleg tussen het ministerie en het bedrijfschap over de ontwikkeling van de vleesprijzen wordt nog voortgezet, waar bij onder meer aan de gewijzigde vraag van het publiek en de invloed daarvan op de prijsvorming aandacht zal worden ge schonken. de huidige economie, voortvloeiende uit herstel van de investeringsaftrek voor de zeescheepvaart, behoeven volgens de ver eniging niet aanwezig te worden geacht, omdat bestelling van schepen, die in het jaar 1958 zullen worden gedaan, niet eerder dan in 1961 of later tot uitvoering zullen komen. Conclusies Haar wensen resumerende, komt de Ko ninklijke Nederlandsche Reedersvereniging in haar memorandum tenslotte tot de con clusie, dat ten eerste voor de rederijen handhaving van de getemporiseerde ver vroegde afschrijving nodig is te achten, maar niet als een positief werkende maat regel tegen de dreiging van de scheepvaart onder goedkope vlag kan worden be schouwd; en ten tweede dat een verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek, welke ook voor de rederijen zou gelden, verwaarlozing zou betekenen van de moge lijkheid om een doeltreffende fiscale fa ciliteit te verlenen aan de zeescheepvaart, die zich in steeds moeilijker positie tegen over de scheepvaart onder belastingvrije vlag gaat bevinden. In een bijlage 'van het memorandum wordt nog een overzicht gegeven van de veel verder dan in ons land gaande fiscale faciliteiten voor de rederijen in de Ver enigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Denemarken en Noorwegen. Onder verwijzing naar een vorig bericht betreffende een aanbod tot overneming van de aandelen stoom-meelfabriek „Hol land" n.v. (zie ons blad van 30 november) delen de Amsterdamsche Bank en de firma Patijn, Van Notten en Co. mede, dat zij aan aandeelhouders namens committenten een bod doen op de aandelen voor de prijs van f 750 per aandeel van f 500. Dit aan bod geschiedt onder het gebruikelijke voor behoud, dat naar het oordeel van commit tenten een voldoend aantal aandelen zal zijn aangemeld en voorts onder de voor waarde, dat in een tevoren te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der Stoom-Meelfabriek „Holland" een voorstel tot statutenwijzi- ging wordt aangenomen, inhoudende, dat voortaan aan elk aandeel een stem wordt toegekend, zonder beperking van het door één aandeelhouder uit te brengen aantal stemmen. De aandelen dienen uiterlijk dinsdag 17 december des namiddags te worden aangemeld en ingeleverd. Op vrij dag 27 december zal worden bekendge maakt of het aanbod definitief gestand wordt gedaan. Betaling van de verschul digde koopsommen zal dan binnen een week daarna plaatsvinden. Het bestuur van de Stoom-Meelfabriek „Holland" is met zorg vervuld over de huidige situatie van het concern. Hetzelf de geldt voor de toekomstige ontwikkeling. De duurzame levensvatbaarheid van het bedrijf wordt als een ernstig vraagstuk gezien. Het bestuur adviseert aandeelhou ders zonder enig voorbehoud het aanbod te aanvaarden De exploitatierekening over de eerste negen maanden van 1957 be draagt f 649.073 (geheel 1956 f 1.008.638) Dit bedrag wordt aangewend voor inte restbetalingen en afschrijvingen. Het saldo winst vóór belastingen is f 160.634 (vorig jaar werd f 150.000 voor belastingen ge reserveerd en 6 pet dividend uitgekeerd). Het aantal* werklozen in West-Duitsland steeg in november tot 479.116. Dit is 110.479 meer dan in oktober, maar 104.000 minder dan in november 1955. (UP) Franse prijsverhogingen De Franse regering heeft prijsverhoging toege staan voor een aantal artikelen, variërend van brood tot. kaartjes voor de ondergrondse. De maatregel werd genomen ter bestrijding van de inflatie. De prijs voor brood is gestegen met vier franc per kilogram. Het reizen in eerste klas treinwagons is 15 percent duurder geworden, het met de Metro zal waarschijnlijk in dezelfde mate reizen met de Metro zal waarschijnlijk in dezelf de mate duurder worden. (UP) Russische plannen Het hoofd van de Russische staatslucht vaartmaatschappij Aeroflot, maarschalk Zjigarev, heeft aan het in het Engels ver schijnende blad „Moskous Nieuws" ge zegd, dat besprekingen gaande zijn over een rechtstreekse luchtverbinding van Moskou naar Amsterdam, Londen, Parijs en Nieuw Delhi. „Er zijn moeilijkheden, maar ik geloof dat zij overwonnen kunnen worden". De maarschalk zal vrijdag na de ope- ningsvlucht per straalvliegtuig van de verbinding Moskou-Kopenhagen naar Lon den gaan om te spreken over het openen van een rechtstreekse dienst tussen Enge land en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie is van plan twee typen van het IL-18 turbine schroefvliegtuig het volgend jaar in dienst te stellen. Deze toestellen kunnen vijfen zeventig tot honderd passagiers vervoe ren. De TU-104 straaltoestellen zullen de nieuwe dienst naar Kopenhagen onderhou den. Zij zullen het traject Moskou-Kopen hagen in 145 mffiuten afleggen; de SAS- toestellen hebben er vier uur voor nodig, aldus maarschalk Zjigarev. In Oberaden bij Unna in Westfalen is de tienduizendste arbeiderswoning, die met financiële steun van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal is ge bouwd, aan een mijnwerkersgezin overge dragen. De woning bestaat uit vijf ka mers en een keuken. Dr. Potthoff, het Duitse lid van de so ciaal-politieke commissie van de E.G.K.S. zei dat de Hoge Autoriteit uit de door haar opgenomen leningen en ten dele ook uit eigen middelen meer dan 600 miljoen mark voor technische investeringen en rond 190 miljoen voor de bouw van 38.000 woningen beschikbaar heeft gesteld. De laatste wo ning zal waarschijnlijk over een jaar aan een mijnwerkersgezin worden overgedra gen. Het grootste deel van de door de E.G.K.S. bijeengebrachte gelden is aan de Duitse Bondsrepubliek en in het bijzonder aan de kolenmijnbouw ten goede geko men. De Westduitse Bundesbank meldt, dat West-Duitsland in november in de Euro pese betalingsunie een tekort had van 25,8 miljoen dollar, het eerste tekort sedert december 1952. Desondanks heeft West- Duitsland echter per einde november bij de E.B.U. nog een totaal tegoed van 1.010 miljoen dollar. In oktober boekte West- Duitsland in de E.B.U. een overschot van 26,3 miljoen dollar. Volgens bankkringen was de voornaam ste oorzaak van het tekort in november de terugtrekking van buitenlandse gelden, welke tijdens de afgelopen zomer in de verwachting van een herwaardering van de- Duitse mark naar Duitsland waren overgeboekt. De herwaardering van de mark is echter niet geschied en dit heeft geleid tot het weer terugtrekken van deze gelden. De Franse ministerraad heeft besloten, dat de volgende week de begroting voor 1958 bij de nationale vergadering zal wor den ingediend. De uitgaven zullen niet boven de 5,3 biljoen frank mogen uit komen en het begrotingstekort mag niet groter zijn dan 600 miljard frank. Het financiële plan van de regering, dat nieuwe belastingen tot een bedrag van 100 miljard frank en een gelijk bedrag aan begrotingsbezuinigingen in houdt, zal vandaag in tweede lezing in de nationale vergadering in behandeling komen. Om elk vertragend amendement onmogelijk te maken werd de vertrouwenskwestie ge steld. In de nieuwe begroting zijn 50 mil jard frank uitgetrokken voor aanpassing van de ambtenarensalarissen. Naast de reeds aangekondigde loons verhoging van 3 a 4 percent zal met ingang van 1 januari de kinderbijslag met onge veer 5 percent worden verhoogd. De daling van de koerswaarde der offi cieel op de beurs van Amsterdam geno teerde fondsen heeft zich in november voortgezet, al is zij niet zo sterk geweest als in oktober, zo blijkt uit cijfers van het CBS. De totale koerswaarde van de ge wone aandelen der Nederlandse onderne mingen liep in november met 550 (in miljoenen guldens) achteruit tot 15.676 (in oktober was de daling ruim 1400 tot 16.226). De nominale waarde van deze aandelen vermeerderde met 1 tot 4.956. De daling is het grootst geweest bij de internationale concerns, die reëel met 392 verminderden tot 11.588 en nominaal on veranderd bleven op 2.108. De handel, in dustrie en diversen verminderden reëel met 85 tot 2191 en vermeerderden nomi naal met 1 tot 1.417. Scheepvaart en lucht vaart liep met 46 achteruit tot 682 en bleef nominaal onveranderd op 520. Bank- kre diet- en verzekeringswezen verminderde reëel met 9 tot 585, nominaal onveranderd op 413, cultures liepen in koers met 17 achteruit tot 153, nominaal ongewijzigd 334. De reële waarde van de mijnbouw en petroleum bleef onveranderd op 463 en ook nominaal ongewijzigd op 85. Spoor- en tramwegen reëel 1 achteruit tot 14 en nominaal onveranderd op 79. De gemiddelde koers van al deze rubrie ken kwam van 327 per ultimo oktober op 316 eind november. Het beurswaardeindex cijfer (gemiddeld 1953 100) verminderde van 225,1 tot 217,5. ADVERTENTIE Verpakking ven 454 gram f 1.20 ALABASTINE HOLLAND n.v. leidsegracht 6 amsterdam Het hoge-drukgebied, dat geruime tijd dicht bij ons land heeft gelegen, verplaatst zich nu al afnemend over Duitsland naar het oosten. Tegelijkertijd komt over de Britse eilanden een oceaanfront naderbij. Onder invloed hiervan waaide er vandaag een zuidelijke wind, waarmee koude lucht uit Frankrijk naar ons land werd aange voerd. Op vele plaatsen handhaafde zich vanmorgen de mist nog. Het oceaanfront zal vanavond en vannacht met regen over ons land trekken. Na de frontpassage zullen morgen vooral in het westen op klaringen voorkomen en zal met westelijke winden zachtere lucht van de oceaan worden aangevoerd. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland, heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. I'S e-c Maanstanden 7 dec. 14 dec. 21 dec. 29 dec. 07.16 uur 06.45 uur 07.12 uur 05.52 uur volle maan. laatste kwartier nieuwe maan eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 december Hoog water: 3.34 en 15.49 uur. Laag water: 11.31 en 23.52 uur. Zaterdag 7 december Zon op 8.35 uur, onder 16.31 uur. Maan op 17.09 uur, onder 8.26 uur. Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven half bew. zw -5 licht bew. zw -2 mist wzw 1 zwaar bew. zw 8 geheel bew. zo 3 mist zzo 3 mist windst. 4 geheel bew. ozo 1 geheel bew. windst. -2 mist windst. -2 onbewolkt windst. -5 onbewolkt nnw 6 mist windst. 1 geheel bew. zo motregen ono geheel bew. ono geheel bew. windst. onbewolkt o geheel bew. nw mist wnw onbewolkt ono onbewolkt nno half bew. nnw mist z dichte mist zzo geheel bew. zzw geheel bew. z mist zzo mist zzo mist zo Vlv. Z.-Limb. geheel bew. ozo 2 -1 0 1 -3 4 -8 3 4 7 5 4 4 3 3 1 2 0 00 ■2 p 8 g qj e a 0.3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 3 0 0 0 0 0,1 0,6 0,1 0 0,1 0 0,4 0,6 6. Het bleek, dat het toch wel moeilijk was om westerlingen te interesseren voor oosterse wijsheid. Want toen het publiek hoorde, dat de flesjes met het elixer niets kostten, begon het zich mompelend te ver spreiden. Het had geen vertrouwen meer in helder denken en een langer leven. „Jullie MOETEN mij geloven!", riep Panda wanhopig. „Dit drankje i s geen bedrog! Het is écht goed voor jullie!" Maar de toeschouwers keerden hem de rug toe en begaven zich naar andere vermakelijk heden. Een echter, bleef achter een zwierig figuur, die Panda hoofdschuddend aankeek. „Joris Goedbloed!", riep Panda verrast. „Jij hier?" „Jij hier, Panda?", vroeg Joris op zijn beurt en zuchtte ver drietig. „Dat je goede vriend en raadsman je nu ZO terug moet vindenals een kwakzalver, die het publiek probeert te bedriegen met drankjes en andere drog- middelen Hoe verdriet mij dat. Panda, Po.nda toch! Heb ik je dan niet altijd voor gehouden, dat eerlijkheid een deugd is, die men niet genoeg kan beoefenen?" In een principiële zaak, waarbij de ver dachte en de officier van Justitie tevoren overleg hadden gepleegd ten einde een rechterlijke uitspraak te krijgen, heeft de economische politierechter te Amsterdam de nieuwste methode om de huurkoopbe palingen ten aanzien van de eerste hoge aanbetaling te omzeilen veroordeeld. Terecht stond een 65-jarige winkelier van wasmachines, die er in de zomer van dit jaar toe over ging zijn klanten was machines te verhuren voor 4.- per week. De klant krijgt de wasmachine in huur voor 4.- per week. Na 30 weken, dus na betaling van 120.-, heeft de klant het recht (doch niet de plicht) een huurkoop contract af te sluiten. De verdachte gaf de klant dan 80 percent van het reeds be taalde bedrag, dus 96.- terug, waarmede deze de eerste aanbetaling van 20 percent van de prijs voor de wasmachine aan de financieringsmaatschappij betaalde. De wasmachine bleef in het bezit van de klant, die daarna normaal de termijnen van 4.- per week bleef afbetalen en zo na verloop van tijd eigenaar van de machi ne werd. Voor het publiek betekent dit in de prak tijk, dat het voor 4.- per week niet alleen een wasmachine huurt, doch die tenslotte zonder verdere betaling mag behouden als eigendom. Bovendien levert de verko per gedurende de huurtijd alle service. Dit nu is niet de bedoeling geweest van de laatste huurkoopwetten. De justitie zou waarschijnlijk tegen dit systeem niets kunnen ondernemen, indien voor de huur eerst een huurcontract was opgemaakt en na 30 weken een huurkoopcontract, maar op deze basis heeft de klant weinig hou vast. In de huurcontracten, die de ver dachte had opgesteld, stond dan ook een clausule, dat de koper na 30 weken het recht kreeg een huurkoopcontract af te sluiten en dan 80 percent terug zou krij gen van de betaalde huurpenningen. Dit is een schijncontract, meende de of ficier van Justitie. Het enig doel is de wet telijke bepalingen te omzeilen. Als er op zet in het spel is tot ontduiking, dan zou het een misdrijf zijn. Indien men echter die opzet niet bewezen acht, dan blijft het een overtreding. Hij eiste 500.- boete. De verdachte erkende volmondig, dat het systeem was ingevoerd teneinde de klant, die niet in staat is direct een eerste betaling van 20 percent te voldoen, tege moet te komen. De politierechter zei de mening te zijn toegedaan, dat hier inderdaad sprake was van een schijncontract, omdat de werke lijke bedoeling van partijen niet was een machine te huren, doch te kopen op huur koopovereenkomst. Dit is een poging om de eigendomsoverdracht teweeg te bren gen door middel van een huurkoopcon tract zonder eerste betaling van 20 per cent. Hij achtte ook de opzet bewezen, zo dat volgens hem van een misdrijf sprake was, maar hoewel hij meende, dat de ver dachte in dit proefproces een niet te hoge boete mocht worden opgelegd, stelde hij deze toch vast op 260.-, omdat in geval van een overtreding de verdachte bij een lagere boete niet in hoger beroep zou kun nen gaan. (Van onze correspondent) ROTTERDAM: De invoering van de maximum snelheid van 50 km. binnen de bebouwde kommen heeft niet alleen een aanzienlijke daling van het aantal ver keersongevallen met dodelijke afloop tot gevolg gehad, maar zij blijkt' tevens van niet geringe invloed te zijn geweest in de industriële sector, met name bij de bedrij ven die zich bezig houden met het uitdeu ken en spuiten van auto's. Er is sprake van een merkbare slapte in deze bedrijfstak. Niet alleen het aantal te behandelen „au to-kneusjes" is de laatste weken vermin derd maar vooral ook de omvang van de te herstellen beschadigingen. Het aantal en de intensiviteit van de au tobotsingen lijken dus door de invoering van de maximum-snelheid vrij belangrijk te zijn teruggelopen. Toch lijkt het nog te vroeg zo werd ons meegedeeld om thans reeds te spreken van een permanen te situatie. Behalve de snelheidsbeperking zijn ook andere factoren in het spel. Zo is de maand november uitzonderlijk droog geweest. Van gladde wegen was geen sprake zodat slippartijen en botsingen als gevolg daarvan achterwege bleven. Ook de bestedingsbeperking spreekt een woord je mee. Het vrachtauto-vervoer is wat af genomen en minder auto's op de weg geeft nu eenmaal minder kans op botsingen en Christelijke Kerk. Het Israëlische ministe rie voor oudheidkunde heeft medege deeld dat ten zuiden van Akkra de res ten zijn gevonden van een christelijke kerk, die in de vierde eeuw na Christus, ten tijde van het bewind van keizer Constantijn de Grote, is gebouwd. Rust President Eisenhower is gisteren ver gezeld door zijn voornaamste genees heer, generaal-majoor dr. Snyder, en zijn medewerker voor perszaken, Ha- gerty, uit Washington aangekomen op zijn boerderij te Gettysburg, in Penn- sylvanië, waar hij het weekeinde zal doorbrengen. Arrestatie. Te Boedapest verluidt dat Hon gaarse politie de Hongaarse secretares se van het Franse instituut te Boeda pest, mevrouw Halko, heeft gearres teerd. Mevrouw Halko, een vrouw van middelbare leeftijd, werkte reeds tien jaar voor het Franse instituut. Explosie zakenwijk. Te Villa Rica, in de Amerikaanse staat Georgie, heeft zich in de zakenwijk een hevige ontploffing voorgedaan. Er zijn tenminste dertien doden en dertig gewonden. Vier win kels werden in de as gelegd. Men ver moedt dat gas uit een lekkende pijp de explosie heeft veroorzaakt. Televisie. Een televisie-amateur te Mel bourne, in Australië, heeft een uitzen ding van het televisieprogramma van de B.B.C. van donderdag, waarin een beeld werd gegeven van het treinonge luk in de Londense voorstad Lewisham, opgevangen. De amateur, die de uitzen ding over een afstand van 20.000 kilo meter opving, verklaart dat dit een re cord is. Hervorming. Voor het eerst sinds de Her vorming zal in het gebied van Hamburg weer een rooms-katholieke bisschop wonen. Op verzoek van de bisschop van Osnabrück zal een wijbisschop zich te Reinbek, bij Hamburg, vestigen, waardoor een betere verzorging van de rooms-katholieke minderheid in het noorden van het bisdom Osnabrück mo gelijk zal zijn. Produktief. Een vooraanstaande Chine se communist heeft in het Pekingse „Volksdagblad" verklaard dat sinds het begin van het jaar 810.000 ambte naren en vrijgestelden van de partij hun functies hebben verruild voor ar beid in de produktieve of praktische sector van het maatschappelijke leven. Meer dan de helft hiervan zou naar de industrie of de landbouw zijn gegaan. Geen bezwaar. Het Britse Hogerhuis heeft zonder stemming een door de regering ingediend wetsontwerp aan vaard, dat erin voorziet dat ook vrou wen lid van dit college kunnen worden. De Britse regering kan thans mannen en vrouwen voor het leven in de adel verheffen, waardoor zij zitting kunnen nemen in het Hogerhuis. Wel bezwaar. De Egyptische feminis tische organisatie is opgekomen tegen de voorstellen van een vrouwelijk par lementslid tot afschaffing van de veel wijverij. De organisatie meent, dat het recht tot veelwijverij en het recht een vrouw te verstoten de mannen krach tens de islam toekomen en dat de bur gerlijke autoriteiten zich daarin niet mogen mengen. Veilig. Het Britse expeditieschip Shack- leton, dat in het zuidpoolgebied op een ijsveld liep en een gat onder de water lijn kreeg, is over een afstand van 600 mijl naar een veilige plaats gesleept. Stammenkrijg. Volgens de Britse poli tie van Kenia hebben leden van een negerstam vanuit Ethiopië een aanval gedaan op de Toerkanastam. Hierbij zouden 23 leden van laatstgenoemde stam zijn gedood. Wolkbreuk. In het noorden van de Bra ziliaanse staat Rio de Janeiro zijn naar verluidt negenendertig mensen omge komen als gevolg van wolkbreuken die rivieren buiten haar oevers hebben doen treden, bruggen weggespoeld en grondverschuivingen hebben veroor zaakt. Ontploffing. Een hevige ontploffing heeft in de nacht van woensdag op donder dag een huis met twee verdiepingen in Bochum-Linden in het Ruhrgebied vernield. Negen bewoners kwamen om het leven en twaalf anderen liepen ver wondingen op. Het huis brandde geheel uit. Men vermoedt, dat ontsnappend gas tot ontploffing is gekomen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 ZOALS BEKEND, bestaan er in de natuur vele levensgemeenschappen tussen verschillende soorten organismen, waarin het ene wezen geheel dienstbaar is ge maakt aan het andere. Nog merkwaardiger is het, dat er onder de grote menigte be trekkingen tussen levende wezens enkele gevallen zijn aan te wijzen, waarin het ene deel alles in het werk stelt om het welzijn van het andere deel te bevorderen, ofschoon het er zwaar door wordt bena deeld. In vele gevallen zal deze hulpverlening aan de vijand wel een „natuurlijke" verkla ring kunnen vinden, maar V voor andere schijnt een der- gelijke verklaring vooralsnog niet moge lijk te zijn. Een kever, die in de bessen van de kof- fieplant leeft, wordt vaak door een para- sietzwam gekweld. Kort vóór zijn dood komt de gekwelde kever uit het binnenste van de vrucht naar buiten, d.w.z. hij steekt zijn achterlijf uit de bes terwijl het voorste deel van zijn lichaam nog door de vrucht omsloten blijft. In die houding sterft het dier, waarna zijn dode lichaam wordt over dekt met zwamdraden die er overal uit te voorschijn komen en sporen vormen die door de wind worden verspreid. Deze ver spreiding wordt door het zonderlinge ge drag van de kever mogelijk gemaakt. Zou de kever rustig in de omsluiting van de bes zijn gestorven, dan zou het voortbe staan van de zwam een hachelijke zaak zijn geworden. Maar juist het tegendeel heeft hier plaats gevonden en de kever heeft de verspreiding der zwamsporen be vorderd en daardoor zijn eigen soort be nadeeld. Iets dergelijks kan worden waargenomen bij sprinkhanen die door bepaalde parasi taire wormen worden gekweld. Als deze worm in het lichaam van de sprinkhanen geslachtsrijp wordt, trachten deze insecten - overigens geheel tegen hun normale ge dragingen in - naar het water te komen. Waarom? Omdat de ontwikkeling van de parasiet in het water moet plaats vinden! Ook de vaak langs landwegen woekeren de nachtkoekoeksbloem zorgt voor het gedijen van haar parasiet, een zwam die haar bloemen aantast en vernield. Deze zwam ontwik kelt zich in de meeldraden van de bloem, die dan inplaats van stuif meel wolken van violette zwamsporen voortbrengen. Vaak zijn zulke bloemen ge heel door de voortplantingsorganen van hun parasiet bedekt, zodat het wit van hun kroonblnden er nauwelijks doorheen schijnt. Als een vrouwelijke bloem wordt geïnfecteerd, die in normale gevallen im mers geen mannelijke voortplantingsorga nen bevat, ontwikkelen zich ook hierin meeldraden die zwamsporen bevatten in plaats van stuifmeelZulke bloemen wor den door prikkels die van de zwam uit gaan blijkbaar aangezet tot het ontwikke len van organen, waarin de zwamsporen zich alleen kunnen ontwikkelen. De wind draagt deze sporen naar andere koekoeks bloemen, die ieder voor zich alle moeite doen om de vijand te begunstigen. Wist u overigens, dat sommige termieten de tuinbouw beoefenen? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2