mej5rt0/o Twee resoluties over Algerije bij de UNO ingediend Slechts 5 dagen Geen weerwraak SPECIALE AANBIEDING! 3 f >1 Van dag tot dag N 3 Amerika voelt concurrentie van Sovjet-hulpverlening Afro-Aziatische landen en de Sovjet-Unie vragen erkenning van het recht op zelfbeschikking Dertiende UNO-Assemblee raakt in tijdnood Algerije en Cyprus nog niet afgehandeld Schuman bepleit Europese defensiegemeenschap Madrid bereid tot overleg met Marokko inzake !fni Zuiveringsoffensief in de enclave verwacht Kabinet Gaillard kreeg slechts uitstel van executie Scheuren in coalitie lijken onherstelbaar Syrië zegt Hammarskjoeld vage medewerking toe UNO bemiddelaar tussen Israel en Jordanië 7 Op ds CQraatótoel OVERHEMDEN DASSEN SOKKEN WOLLEN VESTEN en PULLOVERS SHAWLS HANDSCHOENEN WV KORTING ANECANC 33-37 1 Ondergrondse kernproef is ongevaarlijk gebleken Britse conservatieven zijn nog steeds niet winnend VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 Imposante foto's van stoere politieman nen, met helm en geweer op post staande voor het gebouw van de Indonesische di plomatieke vertegenwoordiging in Den Haag, zouden de indruk kunnen wekken dat de volkswoede in Nederland als reactie op de maatregelen tegen landge noten in Indonesië op het punt staat los te barsten tegen de personen van Indo nesische nationaliteit,, die in ons land gast vrijheid genieten. Wij hier in Nederland echter weten wel beter. In de behandeling van en de eer bied voor vreemdelingen is ons volk ge schoold door een cosmopolitische ervaring van eeuwen. En al hebben onze straat jongens in het verleden wel eens een slechte reputatie gehad in dit opzicht, nooit hebben buitenlanders tenzij ze zelf daartoe onmiddellijke aanleiding ga ven door bijvoorbeeld gewapend binnen te trekken en landgenoten voor vuurpeletons te zetten geweld ondervonden van de zijde der bevolking, ook al waren de poli tieke verhoudingen hunner regeringen van minder vriendschappelijke aard. Dat zal ook ten opzichte van Indonesië niet anders zijn. De hier ten lande ver blijvende Indonesiërs behoeven zich niet bedreigd te voelen. Doch ten overvloede zij er nog op gewezen, dat elke discrimi natie al zou die slechts door negéren of onvriendelijke blikken tot uiting komen veroordeeld zou moeten worden als on redelijk en on-Nederlands. Niet alleen zijn vele Indonesiërs in Ne derland tegenstanders van de methoden, die hun regering gebruikt, doch zelfs voe len zij zich er mede het slachtoffer van, omdat zij weten dat het symptomen zijn van een steile gang naar omlaag in vele opzichten: zij zien hun land afglijden naar een chaos, zij zien het internationale pres tige van Indonesië geschaad en zij voelen de grote onrechtmatigheid, die het gehele Indonesische volk in de schoenen wordt geschoven door een betrekkelijk kleine groep fanatici. En daarom: van weerwraak kan geen sprake zijn. Het duel zal wat Nederland betreft op politiek en diplomatiek niveau worden uitgevochten, zonder on schuldige mensen als munitie te gebruiken. Naar aanleiding van de wijze, waarop dinsdag de minister-president in de Twee de Kamer een korte verklaring heeft uit gesproken over en in verband met wat er in Indonesië gaande is, heeft het hier en daar niet aan kritiek ontbroken. Dr. Drees, aldus vooral één van de tot uiting ge brachte bezwaren, had veel feller van leer dienen te trekken na wat er onze landgenoten ginds wordt aangedaan. Wie zo spreken, geven daarmee alleen maar blijk niet het flauwste begrip te hebben van de enige houding, die de Ne derlandse regering in de gegeven omstan digheden kan aannemen. Het zou een koud kunstje zijn om zonder zichzelf enigerlei beperking, om niet te zeggen zelfbeheersing, op te leggen, vol veront waardiging uiting te geven aan de inner lijk beleefde gevoelens. Dat zou echter al lerminst in het belang zijn van de tien duizenden Nederlanders, om wie het thans bovenal gaat. Waarlijk, met grote woor den zijn zij helemaal niet geholpen. Zoals de toestand op het ogenblik in Indonesië is, komt het slechts aan op daden, die door een rustig beleid moeten worden inge geven, in het bijzonder daden om te ko men tot het verlenen van alle nodige bij stand, opdat degenen, voor wie het ver blijf in de Indonesische republiek lijfsge vaar met zich zou meebrengen, ten snelste die staat zullen kunnen verlaten. Wie de persoon van dr. Drees kennen, weten hoezeer deze, uiterlijk gemeenlijk zo rustige figuur, in oprecht warm mense lijk gevoel en meevoelen met hen, die in nood verkeren, waarlijk niet onderdoet voor de allerbesten in onze samenleving. Wanneer hij er dus de voorkeur aan heeft gegeven, in zijn tot de Kamer gesproken woorden, de uiterste soberheid in acht te nemen, dan daarvan kan men verzekerd zijn heeft hem dit grote moeite en een aanmerkelijk stuk zelfoverwinning ge kost. Wie wat meer begrip van de wer kelijke situatie hebben en wat verder kij ken dan de neuzen lang zijn van allerlei kritische stuurlui aan de wal, kunnen al leen maar erkentelijk zijn voor het feit, dat de minister-president door zijn op treden dinsdag blijk heeft gegeven van v/at slechts te roemen valt als wijs beleid. BALTIMORE (Reuter) De „Baltimore Sun" meldt dat er veel kans op is dat het Amerikaanse Congres voor het komende begrotingsjaar, dat in juli 1958 begint, vier miljard dollar zal uittrekken voor de hulp aan het buitenland. De Amerikaanse re gering zou in het bezit zijn van cijfers, die aantonen dat de Sovjet-Unie in de afgelopen drie jaar hulp tot een totaal bedrag van 1,1 miljard dollar aan de arme landen van Azië, Afrika en het Nabije Oosten heeft verstrekt, aldus het blad, dat er voorts op wijst dat de Russische hulp hoofdzakelijk van economische aard is geweest en dat driekwart van de Ameri kaanse dollars, die tot nu toe zijn ver strekt aan arme landen, voor militaire doeleinden is gebruikt. ADVERTENTIE NEW YORK (Reuter) - De Indonesische UNO-afgevaardigde dr. Ali Sastroamid- jojo heeft in de politieke commissie van de UNO-Assemblee namens de Afrikaans- Aziatische landengroep een ontwerpreso lutie ingediend, waarin wordt aangedron gen op „onderhandelingen, met het doel voor het Algerijnse vraagstuk een oplos sing te vinden, die in overeenstemming is met het UNO-handvest". De UNO wordt verzocht te erkennen dat het „recht van zelfbeschikking voor het Algerijnse volk van toepassing dient te worden verklaard". Dr. Sastroamidjojo verklaarde dat de zeventien indieners er van overtuigd zijn dat de resolutie het „minimum aan optreden door de UNO, dat onder de huidige omstandigheden kan worden verwacht", belichaamt. In een ont werpresolutie van de Latijnse landengroep wordt de hoop uitgesproken dat het moge lijk zal blijken „in een geest van samen werking een vreedzame, democratische en rechtvaardige oplossing voor het Alge rijnse vraagstuk té vinden, die in overeen stemming is met de beginselen van het UNO-handvest". De zeventien indieners zeggen te hopen dat dit „door toepassing van geschikte middelen" kan worden be reikt. Frans verweer De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau, verklaarde dat Frankrijk géén gevolg kan geven aan voorstellen, in Algerije een volksstemming over het al of niet onafhankelijk maken van dit gebied t.e doen houden, daar de deelnemers zich hieraan slechts met een eenvoudig „ja" of neen" zouden kunnen uitspreken. Hij zei dat het „nodig is algemene verkiezingen te houden, opdat'alle stromingen in de be volking zich kunnen uitspreken. Het Alge rijnse nationale front wil ondêrhandelin- gen openen, terwijl er nog gevochten wordt. Dit is een volstrekt onaanvaard bare eis en het is de kern van het Alge rijnse vraagstuk", aldus Pineau. De Franse minister zei dat Frankrijk het Tunesisch- Marokkaanse bemiddelingsaanbod heeft verworpen, omdat Tunesië en Marokko willen aantonen, dat soevereiniteit een andere zaak is dan onafhankelijkheid, hetgeen Frankrijk betwist". Pineau verklaarde dat de Franse afvaar diging niet zal deelnemen aan de bespre king van enige resolutie over Algerije. Nederlandse steun De Nederlandse vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schürmann verklaarde dat zijn regering op het standpunt staat dat de NEW YORK (UP/Reuter) Het is vrij wel zeker dat de huidige, dertiende zitting van de UNO-Assemblee niet op 14 decem ber, zoals het plan was, maar pas tegen Kerstmis zal kunnen worden gesloten. De politieke commissie tracht zoveel mogelijk haast te maken met de behandeling van de kwestie-Algerije. Voorts staan nog Cyprus en de Russische ontwerpresolutie inzake vreedzame coëxistentie op de agenda. De voorzitter van de politieke commis sie, Djalal Abdoh van Perzië heeft och tend-, middag- en avondzitting uitgeschre ven ter afhandeling van de Algerijnse kwestie. Palestijnse vluchtelingen De speciale politieke commissie behan delt de kwestie van de Palestijnse vluch telingen. Nederland, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen hebben een resolutie inge diend, waarin men erop aandringt dat de UNO de landen van het Nabije-Oosten verzoekt de plannen te ontwerpen en uit te voeren om steun te bieden aan grote aantallen vluchtelingen. Deze commissie heeft eenstemmig (met 52 stemmen voor, zonder tegenstemmen of onthoudingen) besloten voorstellen om de Veiligheidsraad, de economische en sociale raad en het Internationale Gerechtshof uit te breiden pas volgend jaar te behnadelen. De agenda vermeldt tevens nog een Tsje- choslowaaks voorstel tot reorganisatie van de agenda-commissie der UNO-Assemblee. UNO-Assemblee de bevoegdheid mist aan bevelingen aan Frankrijk te doen over de wijze, waarop de toestand in Algerije aan gepakt zou moeten worden aangezien het hier duidelijk een Franse binnenlandse aangelegenheid betreft. „Nederland is er van overtuigd dat Frankrijk, met zijn grote tradities, in staat is een regeling te bereiken, waarbij recht wordt gedaan aan de vele uiteenlopende verlangens van het gehele Algerijnse volk. Frankrijk heeft aanzienlijke vorderingen gemaakt bij het oplossen van de moeilijkheden, die in Al gerije, als gevolg van het ingrijpen van buitenaf, zijn ontstaan. Het heeft ook dui delijk gemaakt dat het een oplossing wil, die gegrondvest is op een vrije en demo cratische wilsuiting door het Algerijnse volk. Nederland zal dan ook voor geen enkele resolutie stemmen, die voor Frank rijk onaanvaardbaar zou zijn", aldus mr. Schürmann. (UP) De Russische ambassadeur Ar- kadia Sobolev zei, dat de Latijnse motie niet het recht op zelf-beschikking erkende voor Algerije. Hij beschuldigde de onder tekenaars ervan „de zaak van het kolo nialisme te verdedigen". BERLIJN (AFP) In een gesprek met het Westberlijnse blad „Berliner Morgen- post" heeft de Franse oud-premier Robert Schuman verklaard, dat met het vraag stuk van een gemeenschappelijke wapen- produktie in Europa het denkbeeld van de Europese defensiegemeenschap weer ac tueel wordt. De logica is sterker dan over wegingen van binnenlandse polibek en verouderd nationalisme. De ontwikkeling in de NAVO kan eens leiden tot een her leving van de Europese defensiegemeen schap. Het denkbeeld blijft waardevol. De verwezenlijking moet door de omstandig heden worden gedicteerd. Zij komt nader bij in de mate waarin bijvoorbeeld het andere grote plan, de gemeenschappelijke markt, werkelijkheid wordt, aldus de Franse ex-premier. Schuman is van oordeel, dat de banden tussen de NAVO-leden nauwer aangehaald moeten worden. De halfjaarlijkse confe renties zijn ontoereikend. Men moet elkaar vaker ontmoeten en openhartig van ge dachten wisselen. Overigens is praten niet voldoende, er moet ook gehandeld worden, zo zei hij. Schuman stelt zijn hoop vooral op Paul- Henri Spaak, de 'huidige secretaris-gene raal van de NAVO, wiens bezielende kracht hij van onschatbare waarde acht. MADRID (Reuter) In Madrid ver wacht men, dat de Spaanse troepen in If- ni, die 12.000 man sterk zouden zijn, zich gereedmaken de oostelijke grens met Ma rokko van ongeregelde Marokkaanse troe pen te zuiveren. Drie van de vier belang rijke bevolkingscentra in de enclave zijn gezuiverd, maar andere posten hebben zware aanvallen te verduren. RABAT (Reuter) Franse militaire waarnemers in Rabat zijn van mening dat de Spaanse strijdkrachten spoedig een grootscheeps offensief zullen beginnen met het doel de enclave geheel te zuiveren. Zij merken op dat de Spanjaarden nog steeds versterkingen via de lucht of over zee aanvoeren. Marokkaanse waarnemers in Rabat ver klaren dat het gevaar dreigt dat er een conflict op grotere schaal ontstaat. Vol gens hen hebben zich reeds vele vrijwilli gers bij de guerillastrijders gevoegd. (AFP) De Spaanse ambassade te Ra bat zegt in een verklaring, dat de Spaanse regering bereid blijft tot vriendschappe lijke onderhandelingen met Marokko, op voorwaarde dat de Marokkaanse regering een doeltreffende controle verkrijgt op de streek van waaruit op "23 november de aanval op de ongeregelde troepen met meer dan duizend gewapende manschap pen is begonnen. Overgave? (Reuter) Het Marokkaanse blad „Al Alam" van de Istiqlal-partij meldt dat al leen de hoofdstad van de enclave nog in handen van de Spanjaarden is. De gue rillastrijders zouden spoedie hun vol komen overwinning bekendmaken, waarna de enclave in het moederland Marokko opgenomen zou worden. Het blad meldt dat twee Spaanse garnizoenen zich aan de ongeregelde Marokkaanse troepen hebben overgegeven en dat de overgave van een derde wordt verwacht. Spaanse parachu tisten, die bij een vesting waren neerge laten, zijn onderschept. Slechts enkelen hebben de sterkte bereikt, aldus „Al Alam". (Van onze correspondent in Parijs) Hoewel de Franse Gaillard gisteren met 223 tegen 187 opnieuw het officiële ver trouwen van de Kamer won, heeft hij toch weinig reden, de onmiddellijke toekomst van zijn kabinet dat vandaag een maand oud is met vertrouwen tegemoet te zien. De breuk tussen conservatieven en so cialisten, die met de vorming van de hui dige regering even aan het oog onttrokken werd, is namelijk weer aan het licht getre den naar aanleiding van diezelfde econo mische en financiële politiek, die dus gis teren opnieuw door de Nationale Verga dering werd bekrachtigd. De socialistische ministers hebben woensdag tegenover de premier al verklaard, dat zij de nieuwe prijsstijgingen, vooral die van levensmid delen, niet kunnen aanvaarden. Bovendien vinden zij de salarisverhogingen voor de ambtenaren, die ruim een kwart van hun aanhang vormen, veel te krenterig. Zij wierpen hun portefeuilles op tafel en wensten dat de kosten van de Algerijnse oorlog en van de salarisherzieningen voor al door verhoogde direkte belastingen zou den worden gedekt in plaats van ze met indirekte belastingen op de levensmidde len te financieren, waardoor een onrecht vaardig zware druk op de kleine man moet worden uitgeoefend. Daarentegen betogen de conservatieve (onafhankelijke) ministers, dat tevoren was afgesproken dat er niet meer dan honderd miljard franc door de belastingbetalers zou moeten worden opgebracht, een standpunt dat door de premier wordt onderschreven. Weer nieuwe belastingen, zo heeft Gaillard niet ten onrechte opgemerkt, zouden nooit een meerderheid in de Kamer kunnen ver werven. De breuk lijkt wel onoverbrugbaar en daarmee is dan ook deze regering weer ten dode opgeschreven. Ten hoogste mag Gail lard op uitstel van executie hopen dankzij de omstandigheid dat de socialisten met het oog op de debatten over Algerije van de UNO, waar hun partijgenoot Pineau het officiële Franse standpunt verdedigt en op de komende NAVO-conferentie in Parijs hun beslissing nog even uit zullen stellen. Gaillard heeft intussen voor van daag opnieuw de politieke commissie der leiders der regeringspartijen bijeenge roepen om te trachten de scheuren in zijn bouwvallig kabinet alsnog te dichten. Veel hoop op succes zal hij wel niet hebben. Ten hoogste zullen de scheuren wat kun nen worden bij gepleisterd of gecamou fleerd. DAMASCUS (Reuter) In een ge meenschappelijke bekendmaking over de besprekingen tussen de secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld en de Syrische minister van Buitenlandse Za ken Salah Bitar, wordt medegedeeld dat beide staatslieden het er over eens zijn, dat de wapenstilstandsovereenkomst voor Palestina nauwlettend moet worden nageleefd en dat het gezag van de Pales tijnse bestandscommissie versterkt dient te worden. NEW YORK (Reuter) Hammars kjoeld heeft besloten een speciale per soonlijke vertegenwoordiger aan te wijzen voor het voeren van onderhandelingen met Israel en Jordanië over de uitvoering van de overeenkomst over de berg Scopus, al dus is van UNO-zijde te New York mee gedeeld. AMMAN (Reuter) De Jordaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Samir Rifai, heeft bekendgemaakt dat Jordanië een klacht zal indienen bij de veiligheids raad over Israëlische versterkingen in het gebied van de berg Scopus, een Israe- i— PiPHM lische enclave op Jordaans grondgebied. (UP) De besprekingen die Hammars kjoeld in Amman en Jeruzalem heeft ge voerd hebben tot resultaat gehad dat het Israëlische konvooi naar Scopus donderdag voor het eerst na een blokkade van bijna twee weken doorgang over Jordaans ge bied werd verleend. Minister Rifai heeft verklaard „voldaan" te zijn over de be sprekingen met Hammarskjoeld. De en clave zal in de toekomst onder UNO-toe- zicht worden gesteld, zo zei hij. Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de UNO, brengt deze week bezoeken aan Amman, de hoofdstad van Jordanië, Jeruzalem, de hoofdstad van Israel, Damascus, de hoofdstad van Syrië en Beiroet, de hoofdstad van Libanon, om de wankele vrede in het Nabije Oosten te bewaren. Deze foto werd gemaakt in Jeruzalem toen Ham marskjoeld (links) beraadslaagde met premier David Sen Goerion en de Israëlische stafchef Mosje Dajan. Gezagzagers „Ik denk dat ik zo meteen de tuin eens ga omspitten. December is daar de goede maand voor". Stel u voor dat u dit van plan bent en het iemand vertelt. En nu is er een soort mensen dat daar als volgt op reageert. Eerst zegt die persoon niets. Hij kijkt je aan of je een soort maniak bent, niet hele maal verantwoordelijk voor je daden en gedachten. Goed. Een half uur verstrijkt. En de per soon zegt: „Vleet je wat je nu eens zou moeten gaan doen? Waarom ga je nu de tuin niet eens omspitten? December is daar cent de goede maand voor. Kom, vooruit nou". Op dat ogenblik is voor mij alle aardig heid eraf. rils ik al niet botweg weiger, maar toch met een scheve glimlach de tuin in ga, mijn plezier is bedorven, de karwei ueeft alle aantrekkelijkheid verloren en tien tegen één dat ik er niet veel van terecht breng. Er is namelijk een naar soort mensen, dat je je leven uit je hand neemt en het je dan als een gunst terug verstrekt. Ik ontmoet zulke personen nu en dan op mijn levensweg en het zijn de zuurste ogenblik ken van mijn bestaan. Dat zijn het soort personen die met alle geiveld autoriteit willen uitoefenen. Gezagsdragers wie het niet om het dragen maar om het gezag te doen is. Ik weet niet of ik een geheime aantrek kingskracht voor dit soort gezagskwallen heb. Met een blijde blik bied ik hun een van mijn plannen of talenten aan, met een norse snauw griffen ze het mij uit de hand. wikkelen het in de kwijlerige linten hun ner gezagswaardigheid en presenteren het mij als een nieuw, briljant gevonden, uniek en origineel idee van henzelf: En ik moet dan met die herkauwde idee mijn leven of loopbaan verder voeren. Eerlijk gezegd, ik haat dat soort mensen. Ik haat ze diep en zonder succes. Nauwe lijks ben ik gezagskauwer nummer één kwijt geraakt, of gezagswauwelaar nummer twee doemt op en begint mijn leven voor mij te kauwen en te herkauwen. Ik vraag me af, welk genoegen de ge zagsdragers eraan hebben. Mijn plezier bederven ze grondig. Waar komen ze vandaan? Wel, toen de Schepping geschapen was en de eerste twee mensen op aarde rond liepen en de slang, die toen nog een vrien delijk dier was, eens gezellig bij Adam en Eva wilde gaan zitten, hoorde hij binnen in zich een stem fluisteren: „Weet je wat je nu eens moest gaan doen? Je moest eens gezellig bij die twee mensen gaan zitten". Op dat ogenblik was de hele aardigheid er voor de slang af en hij deed toen iets heel anders, waar vandaag-de-dag nog over gepraat wordt. En dat was het moment waarop de gezags-afdrager werd geboren. Ik hoor het hem al zeggen: „Weet je wat je nu eens doen moest? Je moest er een stukje over schrijven voor de Praat stoel". Nou ja II. B. Fortuin ADVERTENTIE (TOT EN MET DONDERDAG) .V. Alle merkartikelen uitgesloten Washington (AFP-Reuter) Bij de bestu dering van het resultaat van de kernproef, die op 19 september in een berg in de Ame rikaanse staat Nevada werd teweegge bracht, is gebleken dat het mogelijk is zul ke explosies voor vreedzame doeleinden aan te wenden. Dit is meegedeeld door Willard Libby, lid van de federale com missie voor kernenergie. Een groot deel van de vrijgekomen energie bleef in de vorm van hitte in de berg bewaard. Het zou mogelijk moeten zijn daarmee stoom te maken. Er zijn geen sporen van radio actieve neerslag waar te nemen. Ik heb in jaren niet zo iets opwindends gezien als deze ontwikkeling", aldus Libby. LIVERPOOL (Reuter). In een kies district van Liverpool is een tussentijdse verkiezing voor een Lagerhuiszetel gehou den, door de conservatieve kandidaat be houden. De conservatieve meerderheid is echter van 11.969 stemmen tot 4.304 gedaald. Deze daling werd in de hand gewerkt door een liberale kandidaat, die stemmen op zich verenigde, die de vorige maal aan de conservatief ten deel waren gevallen. Bij de jongste algemene verkiezingen had den slechts de conservatieve en de socia listische partij kandidaten gesteld. De uitslag is in overeenstemming'met de resultaten der tussentijdse verkiezingen, die in de laatste tijd in Groot-Brittannië zijn gehouden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5