Uitgaan in Haarlem EEN WOELIGE TIJD Groen &Co Het prinsje, dat niet lachen kon Agenda voor Haarlem Lezen en laten lezen De negen Muzen VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 4 Voor de kinderen Zeg, keek u nogf Hedendaagse Muziek De radio geeft zaterdag TONEEL EN DANS T elevisieprogramma MUZIEK DIVERSEN DA VONTUREN DEZER DAGEN r~ v. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG J Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders TENTOONSTELLINGEN Sinterklaas heeft op zijn verjaardag ook nog even zijn neus om de hoek van de deur in de studio's van de N.T.S. gestoken, waar overigens wel op hem gerekend was, want blijkens de uitzending zaten daar een stuk of vijftien kinderen keurig aangekleed op dat moment te wachten. Het duurde wat lang tien minuten voor het einde der drie kwartier van dit kin derprogramma, onder regie van Henk Veenstra, verscheen de Sint eindelijk maar twee Pieten hebben het wachten gekort door een kluchtige opvoering van nogal willekeurige bedenksels. Of het de kinderen in de huiskamers heeft geamu seerd weten we niet, de jeugd in de studio toonde nu en dan een mager glimlachje en zat er verder wat ongemakkelijk tegen aan te kijken, maar dat kan natuurlijk de vreemde omgeving met die „loerende t.v.-ogen" op haar geweten hebben. Voor ons had het geheel iets van een feestje bij neonlicht, maar gelukkig is zo'n indruk pas mogelijk als men een lange broek draagt. Op een tijdstip, waarop mocht worden aangenomen dat alle jonge gelovigen in bed lagen, voor alle zekerheid een goed kwartier later dan in de radiobode stond aangekondigd, arriveerde Sint Nicolaas donderdagavond in de aandoenlijke ge daante van Johan Fiolet door de schoor steen van de Irenestudio in Bussum om zijn bisschoppelijke zegen te geven aan een cabaretprogramma, dat kennelijk al leen in elkaar was gezet omdat de K.R.O. nu eenmaal zendtijd ter beschikking had. Heel eventjes leek het nog wel een leuk avondje te worden, althans tijdens het inleidende gesprek met Joop Doderer als de portier, die naar de naam van de con cierge van de Amsterdamse Toneelschool luisterde. Maar daarna werd het een armzalig gedoe volgens het bekende sui- kergoed-en-marsepein-recept, de gebrui kelijke afwisseling van een schetsje, een voordracht en een liedje. Hetty Blok ingevallen voor Andrea Domburg las v/at uit een boekje van Annie Schmidt voor en Ramses Shaffy zong met kolossale pre tentie een liedje van niets (pardon: van hemzelf). Jan Blaaser strooide met poli tieke pepernoten in de traditionele mane- schrjnstemming zonder- rozegeur, Nelly Wiegel wiegelde bevallig als een hele maal niets ter zake doende quasi-film- ster met een Amerikaans accent en Kit ty Knappert speelde voor omroepster. Ook Mimi Boesnach kwam letterlijk en figuurlijk nog even binnenrollen zonder duidelijk aanwijsbare reden. En zo was er heel wat talent op de been gebracht om de Duivel der verveling met de Beël zebub der gezapigheid te verdrijven. Voor al bij de pogingen om echt televisie-achtig te doen, bij voorbeeld door het richten van de camera op de huiskamers, bleek de armzaligheid van wat verder als een slordige improvisatie aandeed: Tekst schrijver Jan Muller op zijn best met wat onschuldige zelfspot moet nog zui niger worden met zijn denkbeelden en die opsparen tot hij stof genoeg heeft om helemaal voor zichzelf te beginnen. Wim Bary had het over „Zeg, kijkt u nog?" de supervisie. Maandagmiddag 16 december zal de V.A.R.A. in een rechtstreekse uitzending een bijdrage leveren aan de reeks concert uitvoeringen van hedendaagse muziek die in verscheidene landen onder auspiciën van de internationale muziekraad der UNESCO wordt gehouden. Het Omroep- kamerorkest speelt onder leiding van Mau- rits van den Berg werken van de Belg Marcel Poot, de Frangaise Odette Garten- laub en de Zweed Sven-Eric Back. In de compositie van Odette Gartenlaub treedt de fluitist Adriaan Bonsel op als solist. Dezelfde omroepvereniging zendt in het avondprogramma van die dag eigen op namen uit van een uitvoering van de Der de Symfonie van Marcel Poot door het Concertgebouw-Orkest. Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.10 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Dit is leven, caus. 14.15 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.50 Amateursprogr. 16 00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Dansmuz. 17.45 Instr. kwintet. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Parlementair overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact- 19j((D Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 GramU9.25 Licbt- >aken. Vrijdag 6 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de personeelsvereniging van J. J. Beijnes voeren Johan Kaart en Johan Boskamp nog eens hun Potasch en Perlemoer ten tonele. Zaterdag 7 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft onder regie van Robert de Vries de eerste voorstelling in Haarlem van „Om zien in wrok" (Look back in anger) van Paul Osborne. Medewerkenden zijn Annie de Lange, Anne-Marie Heyligers, Kees Brusse, Bernard Droog en Jacques Snoek. Vertaling: Anty Westerling, decor: Wim Vesseur. 1 UiMU A1CUWS. iv.Av Guunu. baken, caus. 19.40 Gevar. progr. 21.00—plm. 24.00 Un Ballo in Maschera, opera. In de pauze: plm. 21.55—22.255 Act. Plm. 23.00—23.25 Nieuws en HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Strijkork. en sol. 10.50 Bui tenlands weekoverz. 11.05 De Familie Doorsnee, hoorspel. 11.35 Viool en piano. 12.00 Hammond orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35Uram. 15.00 Boekbespr. 15.20 Koor en blokfluitensemble. 15.40 Van de wieg tot het graf, caus. 15.55 Kamerork. en solist. 16.40 Caus.: Loon naar werken? 16.50 Lichte muz. 17.10 Amateurs progr 17.30 Weekiourn. 18.00 Nieuws en comm. op het nieuws. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen.. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Klaver Vier. 22.15 Socialistisch comm. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Lichte muziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 16.00 Accord.muz. 16.15 Gram. 16.30 Accord.muz. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, gezan gen. 17.30 Gram. 18.00 Jazzmuziek. 19.00 Nieuws. 19 40 Filmmuz. 20.00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nieuws. 22.11 Verz. progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.15 Lied v. d. maand. 20.20 Nieuwe gram. 20.45 Gevar. progr. 21.50 Dag sluiting. Anne-Marie Heyligers en Kees Brusse spelen de hoofdrollen in de voorstelling van „Omzien in wrok" (Look back in anger) van John Osborne door de toneelgroep Theater. Zondag 8 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft nogmaals een voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank" in de toneel bewerking van Frances Goodrich en Albert Hackett, geregisseerd door Karl Guttmann. Medewerkenden zijn onder anderen: Martine Crefcoeur, Jenny van Maerlant, Robert de Vries, Jules Croiset en Hans Tiemeyer. Dinsdag 10 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de stichting „Geloof en Wetenschap" geeft het A.B.C.- cabaret van Wim Kan een voorstelling van „Engelen en Spoken", waaraan onder anderen wordt medegewerkt door de danser en choreograaf Albert Mol en de pianist Ru van Veen. Dinsdag 10 december, Rembrandttheater: Van 12.40 tot 13.20 uur geven Karin Lar- sen en Herbert Joeks, aan de vleugel begeleid door Anton Dijkman, een mi niatuur-cabaretvoorstelling als mani festatie van het Pauzetheater. Woensdag 11 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Ballet der Lage Landen geeft onder leiding van Mascha ter Weeme een voorstelling, welke voor namelijk bestaat uit premières voor Haarlem. Het programma omvat „Street- games" van Walter Gore op muziek van Ibert, „De toverfles" van Denis Carey op muziek van Prokovjev, „Suite voor twee dansers" van Walter Gore op muziek van Glazoenov, „Het geschenk" van Peter Darell op muziek van Fauré, Pas de trois" uit „Het Zwanenmeer" van Marius Petipa op muziek van Tsjaikofsky en „Variazione con Maschere" van Denis Carey op muziek van Raeli. Begeleiding op twee vleugels geschiedt door Wim de Soet en Chaïm Levano. Maandag 9 december. Concertgebouw, 20 uur: De violist Herman Krebbers en de pianist Robert Weisz geven hun tweede uitvoering in een cyclus van drie reci tals, waarin zij sonates van Beethoven ten gehore brengen. Maandag 9 december, Grote Markt, 15.30 16.30: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt weer het carillon van de Grote Kerk. Men kan hem eveneens beluiste ren op vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 10 december, Concertgebouw, 20 uur: De stadsorganist Albert de Klerk geeft het derde avondconcert in dit sei zoen. Zijn programma bevat werken van Pachelbel, Carl Philip Emanuel Bach, Franck en Duruflé. Woensdag 11 december, Heemstede, 20 u.: In het Minerva Theater geeft de Heem- steedse Christelijke Oratoriumvereniging de eerste van twee uitvoeringen van het Kerstoratorium van Johann Sebastian Bach, waaraan instrumentale medewer king wordt verleend door het Amster dams Bachorkest. Solisten hierbij zijn de sopraan Elly Ameling, de alt Aafje Hey- nis, de tenor Han le Fèvre en de bas Hans Wilbrink. Donderdag 12 december. Heemstede, 20 uur: De Heemsteedse Christelijke Orato riumvereniging voert nogmaals het Kerstoratorium van Johann Sebastian Bach uit, met medewerking van het Am sterdams Bachorkest en de hierboven genoemde solisten. Hans Philips bespeelt het clavecimbel. Het geheel staat onder leiding van Simon C. Jansen. Donderdag 12 december, Frans Halsmu seum, 20 uur: Onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek ge ven de violiste Hanna van Hal en de pia nist Jan Wijn een uitvoering van kamer muziek. Het programma vermeldt com posities van Tartini, Mozart, Badings, Chopin, Debussy, Prokovjev en Ravel. Donderdag 12 december, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van het Concert bureau Alphenaar kan men een concert op grammofoonplaten beluisteren De heer Paul Chr. van Westering geeft hier bij een toelichting. Donderdag 12 december, Brlnkmann, 12.40 13.20. Voor de derde keer kan men als manifestatie van het Pauzetheater een grammofoonplatenconcert beluisteren, dat zal worden toegelicht door de heer Jacques Moolenijzer. Dit keer bevat het programma jazzmuziek. Vrijdag 13 december, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert dat het Noordhollands Philharmonisch Or kest zal geven. Vrijdag 13 december, Concertgebouw. 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest" geeïf onder leiding van Henri Arends het derde concert in de serie V, waaraan solistisch zal worden medege werkt door de Zwitserse pianiste Margrit Weber. Het programma vermeldt de ouverture „Manfred" van Schumann, het Romans: Buck, Keizerin van China; Doedintsev, Niet bij brood alleen; Gij sen, Terwille van Leen- tje; Kielland, Soms is het leven gevaarlijk; Rut gers van der Loeff-Basenau, Je bent te goed, Gia- como; Borchardt, Der unwürdige Liebhaber; Jün- ger, Auf den Marmorklippen; Masters, Far, far the mountain peak; Mitford, Love in a cold cli mate; Druon, Les rois maudits, dl. 1. Populair wetenschappelijk: Beroepsbeelden, dl. 1 (leeszaal); Goddijn, Katholieke minderheid en protestantse dominant; van Braam, Ambtenaren en bureaukratie in Nederland; Hart de Ruyter, Inleiding tot de kinderpsychologie; Zandstra, Speurtocht naar het leven der dieren; Dicker, Wandelen; Peppink, Hoe krijg ik mijn rijbewijs?; van Oss, Warenkennis en technologie, dl. 4, 6e dr.; Modern publicity, 1957-1958; A-B-C magyar (woordenlijst Hongaars-Europese talen); Desch- ner, Kitsch, Konvention und Kunst; Charles, Ge dichten; Schierbeek, De gestalte der stem; Lis- sens, De Vlaamse letterkunde van 1780 tot heden; Openbaar kunstbezit, jrg. 1957 (leeszaal); Fischer, Bau, Raum, Gerat; Home building ideas; Long- streer und Dauer, Knaurs Jazzlexikon (inl. mu ziek); Herrmann, De lokroep van het onbekende; Alings, Hier is Rome; Grosser historischer Welt- atlas, Tl. 1; Wolff, Gandhi en Christus; Gemeente Haarlem, stratenlijst (inl.); Ontwerp streekplan voor Zuid-Kennemerland. Capriccio van Gottfried von Einum (eer ste uitvoering in Haarlem) Burleske van Richard Strauss en de Vierde Symfonie van Tsjaikofsky. „GELOOF EN WETENSCHAP" Maandag 9 december, Brinkmann, 20 uur: Dr. A. L. Constandse houdt de derde voordracht in de cursus „Het wereld gebeuren van heden". Maandag 9 december, Brinkmann, 21 uur: Dr. E. Brongersma houdt de tweede lezing in de cursus over de emancipatie van de katholieke leek. Dinsdag 10 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Het cabaretgezelschap van Wim Kan geeft een voorstelling van „Enge len en spoken" waaraan onder anderen medewerking wordt verleend door de danser en choreograaf Albert Mol, Peter van Hattum „met zijn zeven engeltjes" en de pianist Ru van Veen. Vrijdag 13 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Pater H. Evers W.P. uit Rotter dam houdt een voordracht getiteld „Pa lestina: waar de hemel zong" en ver toont daarbij een kleuren- en geluids film. VOLKSUNIVERSITEIT Dinsdag 10 december, Coornhertlyceum, 20 uur: De heer L. Postma houdt zijn laatste voordracht in de cursus hout snijden. Woensdag 11 december, Brinkmann, 20 uur: In de cursus spreken in hèt open baar voor gevorderden geeft de heer K. Schuitema de vijfde van tien lessen. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van „Geen plaats voor wilde dieren". Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur nachtvoor stelling van „Geen medailles voor spi onnen" met Richard Baseheart en Gary Merrill. Zondagochtend 11 uur vertoning van „Koning der manege" met Rudolf Schock. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur op nieuw vertoning van de expeditiefilm „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea". AMATEURTONEEL Maandag 9 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.k. toneelvereniging „St. Genesius" geeft een opvoering van „Car naval de Vehise". Donderdag 12 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Gysbert Japicx" geeft een opvoering van een revue getiteld „Fryslan oerein". Vrijdag 13 december, gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelvereniging „Vriend schap Zij Ons Doel" geeft een uitvoering Het prinsje zat met dokter Vliegevalius in de draagstoel en keek door de gordijntjes naar de mensen in de stad. Die mensen keken ook naar de draagstoel. „Daar zit prins Halowin", zeiden ze, als ze 't prinsje zagen, en ze groetten beleefd. De dragers droegen hun vracht de hele stad door en toen liepen ze de poort uit; want dokter Magio woonde in een andere stad, niet ver daar vandaan. Als ze moe waren rusten ze even. van het blijspel „Geld te geef" (Money to burn) van Walter Black en William Mendrek in een Nederlandse bewerking van A. Defresne. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 6 december ,,'t Nut", 20 uur: Onder auspiciën van het Humanistisch Verbond spreekt de heer P. N. Kruyswijk over „De betekenis van de dood in het leven". Maandag 9 december, Concertgebouw, 14.15 uur: Voor de leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen wordt een kleurenfilm vertoond getiteld „Waar de palmen wuiven". Maandag 9 december, Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van het Algemeen Nederlands Verbond houdt de heer J. M. Hartogh een lezing getiteld „Trekpaar den ter zee". Dinsdag 10 december, Stadhuis, 20 uur: Ter gelegenheid van de tentoonstelling van kinderboeken in de antichambre van het stadhuis wordt in de raadzaal door mejuffrouw Eisen, hoofd van de Haar lemse Jeugdbibliotheek, een lezing ge houden getiteld „De kleuter en zijn boek". Woensdag 11 december, Stadhuis, 15 uur: Mejuffrouw J. Daane, hoofd van de Am sterdamse jeugdbibliotheek, houdt in de raadzaal ter gelegenheid van de tentoon stelling van kinderboeken in de anti chambre van het Stadhuis een voor dracht over boeken voor de lagere school jeugd. Woensdag 11 december, Overveen, 20 uur: In gebouw „Domi" spreekt de heer J. A. M. Bijvoet voor de buurtvereniging „Overveen" over „De geschiedenis van Overveen", waarbij lichtbeelden worden vertoond. Donderdag 12 december. Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van de vereni ging „Oost en West" spreekt dr. J. I. S. Zonneveld over de Nederlandse Antillen. Donderdag 12 december, Heemstede, 20 uur In restaurant „Boekenrode" spreekt de heer J. J. Oltmans voor de „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" over „Land en volk van Zweden". Donderdag 12 december, Jacobstraat, 20 u.: Voor de vereniging „Weten en Werken" zal ir. E. C. M. Roderkerk een lezing houden over „Winter in de Kennemer- duinen", waarbij lichtbeelden worden vertoond. Donderdag 12 december, Beatrixschool, 20 uur: Voor de leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling spreekt de heer J. Duinker over het boek „De ADVERTENTIE De voeten horen bij: a. klappertanderaar b. warmtekoesteraar Het geld hoort bij: a. puzzelgeldverliezer b. kolenrekeningbezuiniger De ogen horen bij: a. spoetnikwaarnemer b. Davo aanschaffer De DAVO BRANDARIS en TARAKAN haarden geven: de grootste warmte- én hete lucht circulatie de laagste brandstof rekening het gezelligste vuur achter geheel glazen deur Vraag Uw leverancier alle inlich tingen over DAVO-BRANDARIS kolen DAVO-TARAKAN olie Gesmeed voor warme vriendschap 17. Harry zag hem in het struikgewas verdwijnen, maar even later kwamen uit datzelfde struikgewas allerlei vederlichte feeëngestalten te voorschijn, die op het gazon begonnen te dansen. Ze dansten op blote voeten en in de handen hielden ze brandende fakkels. Op de achtergrond klonk vioolmuziek. Het was een fantastische aanblik en de stemmen der gasten ver stomden. Men staarde gefascineerd naar het prachti ge schouwspel. Onder de stille nachtelijke hemel bij het licht van de maan en de vele goudgele lampions, dansten de meisjes en voerden allerlei figuren uit. Ze leken op wezens uit een andere wereld.... Harry Heine liep tot vlak aan de rand van het gras veld. Hij wilde deze dansende meisjes van dichtbij zien. Hij was volkomen in de ban van het won derschone schouwspel. En terwijl hij gefascineerd naar de dansende figuurtjes staarde, begonnen ze voor hem de gestalte aan te nemen van het meisje, waar van heel zijn wezen was vervuld. Amalie, in velerlei gedaante, danste hier voor hém in de maneschijn.... Harry huiverde even. Hoe innig vertrouwd leek hem dit meisje, dat in vele gedaanten - met slanke blote armen en ijle, wapperende gewaden - hier voor hem danste.Maar tegelijkertijd wist hij ook, dat ze koel en vreemd voor hem was, als het beeld van het meisje, dat hij enkele ogenblikken tevoren had bewon derd. Zijn wangen gloeiden en hij haalde moeilijk adem. Op dat moment bestonden Salomon Heine en Aron Hirsch niet meer voor hem, en ook zijn vader en de winkel, waar Nanking-stof werd verkocht, deden niet meer ter zake. Een heftig verlangen was over hem gekomen, een verlangen om het dansende meisje in zijn armen te nemen.... De violen speelden heerlijke dansmuziek en de dans scheen eindeloos voort te duren. Maar tenslotte ver dwenen de sprookjes-wezens even geruisloos als ze op gekomen waren, weer tussen het struikgewas. Een ijle nevelsluier verspreidde zich over het grasveld. Harry haalde diep adem. Nog steeds verkeerde hij in de waan, dat de dansende meisjes Amalie - in velerlei gedaante - waren. Hij liep in de richting van het struik gewas, waar de meisjes waren verdwenen. Hij moest Amalie zien Opeens stond zijn nichtje echter in levende lijve voor hem! Ze had in haar eentje, tussen de struiken staan de, het dansen gadegeslagen. Ze keek hem spottend aan. „Mijn geliefde neef", merkte ze op, „je ziet er uit, alsof je zó uit een droom bent ontwaakt. Als ik 't goed begrijp, trekt het ballet je heel erg aan. Je stSnd er met je neus vooraan bij. Je had je beter een beetje kunnen beheersen. Mijn vader zal je belangstelling voor die danseressen stellig afkeuren. Blijf maar hier bij mij. De criticus Meyer kan je een andere keer wel eens een introductie bezorgen, op een andere plaats 16. Hij keek zijn nichtje vol verwarring aan en fluister de: „Amalie, ik dacht dat jij 't was, die daar dans te...!" Ze trok haar wenkbrauwen op. „Dacht je dat werkelijk? Je bent een dwaas, Har ry! Ik dans toch niet tegen betaling voor meneer Gumpel!" En terwijl ze hem streng aankeek, voegde ze eraan toe: „Of is 't zo maar een mooi praatje?" Zijn hart bonsde. Hij stamelde: „Amalie". Meer kon hij niet uitbrengen. Het meisje hoorde echter zijn verstikte stem en voelde haar macht over hem. „Ik geloof je niet", zei ze koel, „Kun je er een eed op doen?" Hij knikte. „Doe 't dan!" beval ze, genietend van haar meisjes macht. Hij hief zijn hand op. „Nee, niet zo, je moet knielen!" Hij had geen bezwaar. Hij knielde en hield zijn hand omhoog geheven. Het meisje was er trots op, dat deze jonge man haar zijn liefde en bewondering zwoer, haar alleen. Ze vond het prachtig, dat zij, die nog zó jong was, al zóveel macht kon uitoefenen. Ze glimlachte hem thans vriendelijk toe. „Ik geloof je. Sta maar weer op." En terwijl ze voor hem uit liep, zei ze: „Kom mee, ik houd niet van al die mensen, laten we alleen een eindje wandelen." Voorzichtig slopen ze weg. Niemand merkte 't op. Amalie voerde haar verliefde neef naar een gedeelte van het park, waar géén lampions meer brandden. Ze zwegen beiden. Met gelijke pas wandelden ze voort in de duisternis. Er was alleen het zilveren maanlicht. De betovering van de avond beving ook Amalie. Ze was tenslotte nog een héél jong meisje. Ze had vele romans gelezen. Romans, welke in de middeleeuwen speelden en thans in de mode waren. Destijds was 't precies zó toegegaan: mooie, tere jonkvrouwen lieten jonge helden verliefd op zich wor den en deze overmoedige helden gehoorzaamden aan al haar grillen, eisten niets, maar offerden alles voor hun' hartevrouw opZe keek even tersluiks naar de jonge man naast zich. Harry's gezicht was vol ver langen, romantisch bleek, zijn mond was vertrok- •ken... Zó moesten de helden uit die dagen er ook hebben uitgezien. Zelfs haar moeder, de vrouw van een groot bankier, las die romantische verhalen ademloos Harry had onmiddellijk haar veranderde houding gemerkt: het jonge meisje aan zijn zijde was thans niet spottend meer of koel Hij huiverde. Ze hiéld van hem. Hij was er op eens stellig van overtuigd. Hij greep haar hand. Ze trok deze langzaam uit de zijne ..erug. Ze aarzelde echter daarbijHij keek haar in de ogen. Er was thans geen spot in haar blik, maar haar ogen leken heel donker en er was een vraag in te lezen. Hij greep haar hand opnieuw vast en thans o, welk een triomf trok ze haar hand niét terug! En nau welijks tien stappen verder bemerkte hij, hoe ze zijn hand zachtjes drukte... Ze wandelden zwijgend voort, de wereld scheen in het niet te verzinken, er bestond geen tijd meer voor hen. Voor Amalie bestond zelfs haar vader niet meer, die eerzuchtige plannen voor haar beraamde. Haar hart bonsde en er was een blos op haar wan gen. Het was iets onweerstaanbaars, dat het twee tal naar elkaar toetrok. Harry voelde 't als een mag netische stroom. Ze bleven stilstaan, ze stonden vlak bij elkaar, hun gezichten waren bleek en vaag zicht baar in het maanlicht. Amalie was er zich ternauwer nood van bewust, dat hij een arm om haar schouders sloeg. Hij deed 't onhandig, zonder overleg. De mag- /netische stroom dreef hem. Maar op het ogenblik, dat zijn lippen de hare beroerden, rukte het meisje zich opeens los. Een grote ontsteltenis scheen zich van haar meester te maken. Ze liep echter niet weg... Hij keek haar aan en mompelde vol verwarring haar naam. (Wordt vervolgd) Phia Berghout. Een der harpistes van het Concertgebouw-Orkest, Phia Berghout, moet op medisch advies voorlopig rust houden. Daardoor kan het extra concert in de serie „Kent u dit instrument" op zater dag 7 december in Amsterdam geen door gang vinden. Expositie: Van 7 tot 28 december wordt bij de kunsthandel M. L. de Boer in Amsterdam een tentoonstelling gehouden van schilderijen en pastels van de jonge Italiaanse schilderes Letizia Pitigliam. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 wereld gaat aan vlijt ten onder" van Max Dendermonde. Stadhuis: Van 9 tot 15 december wordt in het Haarlemse stadhuis een tentoonstel ling gehouden van kinderboeken, welke met medewerking van de Haarlemse jeugdbibliotheek tot stand is gekomen. Wethouder D. J. A. Geluk verricht maandagmiddag om half vijf de officiële opening. De expositie is dagelijks ge opend van 14 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur. Galerie Espace: Tot 9 december kan men schilderijen en gouaches van de Haar lemse schilder Jules Chapon bezich tigen. Dagelijks geopend van 11 tot 17 Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9-12.30 en van 13.30-16 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10-12.30 uur en van 13.30- 17 uur en zondags van 14-17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10-15 uur en op zon- en feestdagen van 13-15 uur. Huis Van Looy: Tot 8 december reproduk- ties naar werken van klassieke en mo derne meesters. Dagelijks geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14-17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuur kundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11-15 uur. )e eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag, van 10-17 uur des zondags van 13-16 uur. VRIJDAG 6 DECEMBER FILMS: Cinema Palace: Bernadine, a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Op de drem pel der oneindigheid, 14 jr., 19 en 21.15 u. Lido Theater: Stop over Tokio, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Hij, zij en de petticoat, a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Oklahoma, a.l., 20.15. Rembrandt Theater: Guys and Dolls, 18 j., 19 en 21.15. Roxy Theater: De zoon van Zorro, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Vader te gen wil en dank, 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Het Nut van het Algemeen: Voor Huma nistisch Verbond spreekt P. N. Kruyswijk over: „De betekenis van de dood in het le ven", 20 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep „Thea ter" met: „Omzien in wrok", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy: Reprodukties naar wer ken van klassieke moderne meesters 10 12.30 en 13.3017 uur. Galerie Espace: Schilderijen en gouaches van Jules Chapon 1117 uur. FILMS: Cinema Palace: Bernadine, a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Op de drempel der oneindigheid, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Stop over To- kio, 14 jr., 14, 16 15, 19 en 21.15 uur. Geen medailles voor spionnen, 18 jr., 23.30 uur. Luxor Theater: Hij, zij en de petticoat, a.l., 14, 16,15, 19, 21.15. Minerva Theater: Okla homa, a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: Guys and Dolls, 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: De zoon van Zorro, 14 jr., 14.30, 19 en 21,15 u. Studio Theater: Vader tegen wil en dank, 14 'jr., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6