Ambonezen procederen tegen de staat f ZWB Laat 50 k.m.-grens samenvallen met werkelijke bebouwing Regering heeft veel belangstelling maar geen geld voor de sport Varkenshouder procedeert tegen de gemeente Bussum Twee kooplieden verdacht van knoeierijen met financiering Zij beschouwen zich nog steeds als KNIL-militairen Al jaren geleden toegezegde sportnota moet daarom nog wat wachten Wethouder liet het bedrijf door een bulldozer met de grond gelijk maken vrijdag 6 december 1957 9 In eerste halfjaar van 1957 ruim 40.000 nieuwe huizen SiM cm mie. bijien! V> K Zeer Oude Genever 1 VERZOEK VAN DE K.N.A.C. Verzending van zeepost Vrijstelling van militaire dienstplicht voor leraren Opheffing overwogen van Diamantbewerkersbond Gevangenisstraffen voor oplichters van W oningzoekenden Minder melkverbruik door prijsverhoging Jazzconcerten in Den Haag en Amsterdam Dragline schepte bom op Kerstbomen in Frankfort Kerkelijk Nieuws Rusland zou raketten aan China hebben beloofd In de grote zaal van de Haagse recht bank luisterden gisteren byna tweehon derd Ambonezen naar 't pleidooi van hun advocaat, die in een voor hen uiterst be langrijk proefproces tegen de Nederland se staat voor de civiele kamer van de Haagse rechtbank betoogde, dat de Ambo- nese ex-K.N.I.L.-militairen nog steeds de status van militair bezitten en dat zij dien tengevolge soldy behoren te ontvangen in plaats van een sociale uitkering en die voorts zeide dat Nederland de plicht heeft deze Ambonezen te brengen naar die plaats in het voormalige Nederlands Indië, waar zy zich wensen te vestigen, in casu nu zy niet naar Ambon kun nen Nieuw-Guinea. Dit proefproces dat de Haagse advocaat mr. A. G. Maris voert voor de ex-K.N.I.L.- sergeant N. D. Sahetapi, is aanhangig ge maakt door de Ambonezenbeweging B.P.R.M.S. en wordt gesteund door alle an dere vereniging van Ambonezen in Neder land op één na. Van de rechtbank wordt gevraagd het ontslag van de Ambonezen uit het K.N.I.L. op 20 juni 1950 nietig te verklaren. Eiser stelt nog steeds de status van militair te bezitten. Geëist wordt in ieder geval de op zegging van het tijdelijk dienstverband met de Koninklijke Landmacht onverbin dend te verklaren en vast te stellen dat eiser dus nog steeds de status van ser geant heeft. Gesteld wordt dat na het in werking treden van de „Uitkeringsrege ling Ambonezen", waarbij werd bepaald dat Ambonezen voortaan ingeschreven moesten staan bij het arbeidsbureau (13 mei 1956), eiser zulks heeft gedaan en dat hij sindsdien geen enkele uitkering meer heeft ontvangen. Sinds die tijd heeft hij dus recht op zijn salaris als sergeant bij het K.N.I.L. Ten slotte wordt de rechtbank gevraagd de „Uitkeringsregeling Ambonezen" onver bindend te verklaren. De algemene order 1935 garandeert de K.N.I.L.-militairen, dat zij pas uit de dienst zullen worden ontslagen, nadat zij zijn aangekomen op de plaats waar zij zich willen vestigen. Bij de Ronde-Tafel overeenkomst is deze bepaling gehand haafd. Zolang de Ambonezen niet uit de dienst kunnen worden ontslagen op een plaats waar zij zich wensen te vestigen, blijven zij dus in dienst en ontvangen sol dij. Aldus besliste ook het militaire ambte narengerecht in deze zelfde kwestie. De staat ging in beroep, doch bereidde zich er al op voor het proces te verlie zen. Uniformen lagen klaar Er werden reeds alle regelingen getrof fen om de Ambonezen weer in militaire dienst op te nemen. Uniformen werden naar de woonoorden gebracht. Doch de Centrale Raad van Beroep verklaarde de militaire rechter onbevoegd van de zaak kennis te nemen. De zaak moest worden gevoerd voor de burgerlijke rechter en de gereed gehouden militaire uniformen wer den door de regering opgeruimd. „Omdat het K.N.I.L. krachtens de Ron- de-tafelovereenkomst binnen zes maanden geluiquideerd moest worden hetgeen onmogelijk was werden de K.N.I.L.- militairen tijdelijk opgenomen in de Ko ninklijke Landmacht. Het ontslag uit het K.N.I.L. moet nietig zijn omdat de Am bonezen niet ontslagen werden op de plaats waar zij zich wilden vestigen en het ontslag uit de Koninklijke Landmacht is dientengevolge onverbindend. „Op de staat rust nog steeds de plicht", aldus mr. Maris, „de Ambonezen als militai ren te behandelen. De staat dient haar verplichtingen tegenover de Ambonezen, die bekend stonden als de trouwste vader landers, en die zich in dit kille land niet thuis voelen, na te komen. De Ambonzen willen naar Nieuw-Guinea. De staat komt haar verplichting om hen er naar toe te brengen niet na om voorgewende rede' nen. De werkelijke reden is dat de staat de republiek Indonesië en Sukarno niet wil mishagen. Zeker onder de huidige om standigheden bestaat tot het aannemen van deze houding geen enkele aanleiding", aldus mr. Maris. Niet naar Nieuw-Guinea Voor de staat werd gepleit door de landsadvocaat mr. E. Droogleever For- tuyn, die zei dat de staat de verplichtin gen van het voormalige Nederlandsch- Indië niet heeft overgenomen. Het K.N.I.L stond in dienst van Nederlandsch-Indië, dus als de Ambonezen menen dat zij nog steeds in K.N.I.L.-dienst zijn, dan houdt dat in dat zij thans in dienst van Indone sië zouden staan. Verder betoogde plei ter dat de ontslagregelingen van de alge mene orde 1935 bij de Ronde-tafelover eenkomst niet gecontinueerd zijn. Uitge gaan werd van het feit dat alle K.N.I.L- militairen binnen zes maanden ontslagen moesten zijn. Ter plaatse kon men de K.N.I.L.-militairen niet afvoeren, dus wer den zij naar Nederland gebracht in tijde lijk K.L.-verband om de afvoering orde lijk te laten geschieden. De staat is bereid de Ambonezen terug te brengen naar een plaats binnen het voormalige Neder landsch-Indië, waar zij zich wensen te vestigen, voor zover dat mogelijk en re delijk is. Naar Nieuw-Guinea kunnen zij niet. De Ambonezen zeggen van wel, maar de Nederlandse regering is verantwoor delijk en zij zegt dat het niet kan. Dat is een beleidskwestie, die buiten de compe tentie van de rechter valt. Overigens ontkende pleiter dat de al gemene order 1935 de K.N.I.L.-militairen rechten verleende. Het gold slechts een instructie van de gouverneur-generaal voor de legercommandanten. De rechtbank zal op 15 januari uitspraak doen. ,Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid deelt over de bouwactivi teit in het eerste halfjaar 1957 mede, dat in deze periode 41.114 woningen gereed zijn gekomen, een aantal, dat tot nu toe in geen enkel eerste halfjaar werd bereikt. Het aantal woningen, waarvan in deze periode met de bouw werd begonnen, be droeg 48.622, een aantal, dat eveneens een record voor een eerste halfjaar is. Het is ruim 8.600 hoger dan het aantal waarmede in de eerste helft van 1956 werd begonnen. Het aantal arbeiders in de woningbouw steeg ook geleidelijk. Aan deze vermeerde ring en aan een zekere verhoging van de produktiviteit is het te danken, dat on danks de stijging van het uitvoerings niveau de spanning in deze sector niet is toegenomen. Een aanwijzing hiervoor is de verkorting van de bouwtijd in het tweede kwartaal van 1957 ten opzichte van die in het overeenkomstige kwartaal van 1956. Van de in het eerste halfjaar gereed ge komen woningen (41.114) werden er 9.530 in opdracht van gemeenten, 11.152 in op dracht van woningbouwverenigingen en 19.152 in opdracht van particulieren ge bouwd. De rest (1.280) kwam voor reke ning van rijk en provincies tot stand. Hier in zijn ook de woningen in gereed ge komen boerderijen en die van bijzondere woonvormen voor ouden van dagen en alleenstaanden begrepen. De systeembouw is iets toegenomen. Van de gereedgekomen woningen werden er 2.340 in erkende systemen uitgevoerd. Van de gereedgekomen woningen werden er 18.464 met premie gebouwd, waarvan 3.799 met halve premie. De netto woningvermeerdering (nieuw bouw en verbouwing van andere gebouwen tot woning, verminderd met afbraak we gens onbewoonbaarverklaring) bedroeg in het eerste halfjaar van 1957: 37.351. Er werden in dezelfde tijd totaal 1906 onbe woonbaar verklaarde woningen ontruimd. Op 1 juli 1957 werden nog 8.008 (0,31 pet van de woningvoorraad op die datum) on bewoonbaar verklaarde woningen be woond. ADVERTENTIE CD ADVERTENTIE T 'Y a Anno 1793 - T De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft de afgelopen maanden in een reeks adressen aan overheidsinstanties systematisch actie gevoerd voor een betere aanduiding van de maximumsnelheids- voorschriften. Thans is opnieuw een brief gezonden aan alle colleges van Gedepu teerde Staten, waarin gevraagd wordt de grenzen van de bebouwde kommen zo veel mogelijk te wijzigen in die zin, dat zij sa menvallen met de grenzen van de werke lijke bebouwing. De K.N.A.C. heeft niet alleen ernstig be zwaar tegen het aanduiden van begin en einde van de 50 km-limiet door middel van de plaatsnaamborden, maar ook tegen het feit, dat de grenzen van de officiële bebouwde kommen in een groot aantal ge vallen een wijde boog om de werkelijke bebouwing maken. Veelal moet reeds de snelheidsgrens van 50 km in acht worden genomen als van een aaneengesloten be bouwing nog geen sprake is, of bij het verlaten van de bebouwde kom geen spra ke meer is. De huidige bebouwde kom- grenzen zijn namelijk niet vastgesteld met het oog op de maximumsnelheidsbepalin- gen, maar om geheel andere redenen, overwegend van administratieve aard. Onder andere is daarbij in een aantal ge vallen rekening gehouden met in de toe komst te verwezenlijken uitbreidings plannen. Er zijn dus wel belangen, die zich ver zetten tegen aanpassing van de bebouwde kom-grenzen aan die van de werkelijke bebouwing. De K.N.A.C. vraagt daarom de colleges van Gedeputeerde Staten te willen nagaan, of die andere belangen bij de ge vraagde aanpassing zodanig geschaad zou den kunnen worden, dat de voordelen van de werkelijke grenzen voor de weggebrui kers er niet tegen zouden opwegen. De K.N.A.C. verzoekt de colleges er rekening mee te houden, dat de huidige bebouwde kom-grenzen niet alleen veel ongerief ge ven voor het motorwegverkeer, maar doordat er tussen die grenzen en de eigen lijke bebouwing vaak een grote open ruimte is, ook leiden tot veronachtzaming van de verplichting om niet harder dan 50 km te rijden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië ss „Alcantara" 10 dec.; Australië: ss „Iberia" 14 dec.; Canada: ms. „Prins Willem II" 10 dec. en ss „American Trapper" 14 dec.; Chili via New York 11 dec.; Indonesië: ss „Glaucus" 9 dec. en ms „Utrecht" 12 dec.; Ned. Antillen: ms „Aegis" 10 dec.; Ned. Nieuw-Guinea: ss „Utrecht" 12 dec.; Nieuw Zeeland via Engeland 14 dec.; Suriname: ms „Hera" 11 dec.; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Bloemfontein" 11 dec. en ms „Carnarvon Castle" 14 dec. Brits-Oost- Afrika: ss „Pierre Loti" 14 dec. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Naar het A.N.P. van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verneemt heeft de minister voor Defensie op verzoek van zijn ambtgenoot van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zich bereid verklaard de in augustus getroffen regeling inzake vrijstelling van militaire dienstplicht voor bevoegde leraren in de vakken Nederlands, Frans, Engels, Duits, wiskunde en biologie bij het V.H.M.O. thans ook van toepassing te doen zijn op de leraren classici, fysici en chemici. ADVERTENTIE Toonaangevend in Damesstoffen MELTON met nylon versterkt. DUFFEL, zware kwaliteit KAMGAREN strepen voor pantalons. Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 Een door de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond ingestelde com missie heeft geadviseerd deze bond op te heffen en hem te doen opgaan in de Alge mene Nederlandse Metaalbedrijfsbond (N.V.V.). Volgens de commissie geeft daartoe zowel de omvang van de finan ciële positie van de A.N.D.B. aanleiding als de omstandigheid, dat het zelfstandig voortbestaan van de bond geen oplossing voor de vele problemen kan brengen. Af gezien van de financiële moeilijkheden is het volgens de commissie de vraag of een organisatie, wier ledenaantal zo is terug gelopen (thans nog 900) nog wel reden van bestaan heeft. Het gehele bestuur en de meerderheid van de bondsraad hebben zich voor een overgaan naar de metaal bedrijfsbond uitgesproken. In een leden vergadering op 18 december zal het voor stel van het bestuur, naar de metaalbe drijfsbond over te gaan, met de leden worden besproken. Na deze vergadering zullen de leden schriftelijk hun stem j Er is bij de regering een groeiende belangstelling voor de sport, maar die kan helaas moeten uitbrengen en de uitslag daarvan (Van onze Kamerverslaggever) De bestedingsbeperking heeft bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1958 ook cultuur en sport getroffen. In antwoord op daarover gehouden beschouwingen zei staatssecretaris Höppener gisteren in de Tweede Kamer het te betreuren dat zijn beurs kleiner is dan zijn hart. Ernstig is gepoogd wezenlijke waarden niet te treffen. zal eerst in januari a.s. bekend zijn. De in 1894 gestichte A.N.D.B. is een der oudste bij het N.V.V. aangesloten bonden. De rechtbank in Den Haag heeft de twee directeuren van een bouwonderneming, de 44-jarige B. V. en diens broer, de 49-jarige IJ. V. uit Den Haag, wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. De broers plaatsten vorig jaar adverten ties in landelijke bladen waarin zij aan boden voor iedere gegadigde een huis te bouwen, met maar 1000.contant. In de rest van de bouwprijs zou worden voor zien met hypotheken. In het contract, dat met de klanten werd gesloten, kon men slechts na heel nauwkeurig lezen zien dat de toekomstige eigenaar zelf de grond, waarop het huis zou worden gebouwd, moest zien te vinden en kopen. Maar elke klant kreeg de indruk dat de bouwkundi gen dit zouden doen. Totaal tekenden 103 woningzoekenden een dergelijk contract en betaalden zij 1000. Van dit geld, 103.000.hadden de broers, die geregelde bezoekers van speelbanken in België waren, niets meer over. Er was geen enkel huis gebouwd. Tegen de broers, die enige jaren gele den ook al eens voor een dergelijk feit waren veroordeeld, had de officier van Justitie vier jaar gevangenisstraf gevor derd. In de vergadering van het Produktschap voor Zuivel is een overzicht verstrekt van de indexcijfers over het consumptiemelk- verbruik sedert de per 30 juni 1957 van kracht geworden prijsverhoging. Uit deze door de economisch-statische afdeling van het Produktschap voor Zuivel genomen steekproef blijkt, dat in de periode van begin juli tot eind september het melkverbruik geleidelijk gedaald is tot een indexcijfer van 94 in vergelijking met het verbruik in de overeenkomstige periode in 1956, dat op 100 is gesteld. Daarna is het indexcijfer in de periode van 29 september tot 26 oktober weer op gelopen tot 96, terwijl het in de periode van 27 oktober tot 23 november nog ver der opliep tot 98. Het jaar 1958 zal met een belangrijke reeks jazzconcerten worden ingezet. Wij meldden reeds dat op 4 januari Errol Gar ner in het Amsterdamse Concertgebouw zal optreden. Voor dit concert schijnt een zo grote belangstelling te bestaan dat reeds in november alle plaatsen waren uitver kocht, wat een unicum in de Nederlandse jazzgeschiedenis mag worden genoemd. Voor 15 februari bestaan plannen van im presario Lou van Rees om het Glen Miller- orkest in Den Haag en Amsterdam te doen optreden. Voor Amsterdam zal dit een nachtconcert zijn. Deze plannen worden overigens doorkruist door de Haagse im presario Paul Acket, die reeds enkele we ken geleden bekend maakte dat Chr's Bar ber's orkest met zang van Ottillie Patter son in de Kurzaal zal zijn te besluisteren. Interessant is ook het eerste optreden in Nederland van Dave Brubeck, de beroem de Amerikaanse pianist met zijn kwartet op 26 februari in het Amsterdamse Con certgebouw. Tenslotte kwamen ons plan nen ter ore voor een optreden in Den Haag van het nieuwe moderne orkest van Kurt Edelhagen. Voor dit laatste concert staat de datum nog niet vast. Intussen kijkt iedere jazz-liefhebber uit naar het aan staande zondag op het programma staande concert van Miles Davis in het concertge bouw te Amsterdam. nog niet voldoende in geld tot uitdrukking komen. Totaal is voor de sport op de begroting voor 1958 ongeveer 938.000 gulden uitgetrokken, dat is 10 percent minder dan voor 1957. „Met verlangen wordt uitgezien naar het moment dat meer kan worden gedaan, omdat ik de vormende waarde van de sport wel degelijk inzie," zei de staatssecretaris, die overleg zal plegen met de minister van Justitie, om in de adviescommissie voor het loterij- en puzzel-vraagstuk ook het belang van de sport te betrekken. De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmorgen tijdens de behandeling van de zaken tegen twee compagnons van een firma een Alkmaarse en Zaandamse koopman, even zijdelings te maken gehad met de Hofgeest-affaire. Een van de twee verdachten, een een enveertigjarige koopman uit Alkmaar, werd ervan verdacht op aandringen van de directeur van het assurantiekantoor Hofgeest in Velsen een eental contracten en accepten die in verband stonden met financiering en herfinanciering van een auto van 33 mille getekend te hebben, ook voor zijn compagnon die by deze onder handelingen niet aanwezig was. De ver dachte gaf toe dat hij volkomen, zonder zich te realiseren wat hij eigenlijk teken de, diverse papieren had gesigneerd. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, was in zijn requisitoir van oor deel dat de verdachte reeksen valse hand tekeningen had gezet wellicht onder de haast bovennormale overredingskracht van de Hofgeest-directeur. Weliswaar was de officier van Justitie van mening dat de verdachte misschien niet de bedoe ling heeft gehad om iemand te benadelen „De wethouder van Publieke Werken in Bussum heeft van de ziekte, die de burgemeester aan zijn bed kluisterde, ge bruik gemaakt om het bedrijf van boer Hagen met de grond gelijk te laten maken," aldus zei mr. L. C. van der Tas gisteren voor de rechtbank in Amsterdam, waarvoor de civiele procedure werd be handeld, die boer Hagen tegen het ge meentebestuur van Bussum aanhangig heeft gemaakt. „Hagen is geen koppige boer en heeft van alles geprobeerd elders een geschikt terrein voor zijn varkens bedrijf te vinden, maar hij is daarin niet geslaagd. Toen heeft de wethouder, die loco-burgemeester is, eind oktober plotse ling ingegrepen: Hij stuurde een bulldozer naar het bedrijf en liet daar alles volledig vernietigen. Als reden voor dit plotselinge ingrijpen heeft hij opgegeven, dat hij de gemeente een eventueel kort geding of een andere kostbare en tijdrovende procedure wilde besparen." Het gaat hier om grond, die de gemeente nodig heeft voor nieuwbouw. Reeds in 1956 gaf de gemeente boer Hagen het be vel de grond te ontruimen en bood hem elders een woning aan. Maar op zijn ver zoek hem eveneens een ander plekje grond beschikbaar te stellen voor zijn varkens bedrijf werd afwijzend beschikt. Tot 1949 werd er voor de grond huur aan de ge meente betaald. Mr. Van der Tas vroeg de rechtbank uit te maken of B. en W. van Bussum een onrechtmatige overheidsdaad bedreven hebben en zij dus schadeplichtig zijn of niet. Volgens pleiter waren bij de radicale opruiming 400 kubieke meter mest maar toch achtte hij de valsheid in ge schrifte bewezen en hij eiste daarvoor een gevangenisstraf voor de tijd van vier maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De verdediger, mr. W. N. Felhoen Kraal, gaf toe dat men hier te maken had met een aantal administratieve warhoofden, maar aangezien de twee compagnons hoofdelijk aansprakelijk waren zou de handtekening van de Alkmaarse koopman alleen al voldoende geweest zijn. Mr. Fel hoen betwistte de valsheid in geschrifte dan ook en hij vroeg voor zijn cliënt vrij spraak. De tweede verdachte, een drieënveertig- jarige koopman uit Zaandam, zou een per sonenautomobiel, die in het bezit was van zijn compagnon, als ^ijn eigendom be schouwd hebben en daarorr vroeg de of ficier van Justitie wegens verduistering ook tegen deze verdachte vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Tijdens de behandeling van de zaak bleek dat de Zaanse koopman een auto, die op een gegeven moment het eigendom van drie financieringsmaatschappijen was, als volkomen „vrij" beschouwd had. De verdediger, mr. J. A. M. Thijssen, was in zijn pleidooi van oordeel dat de verdachte al het mogelijke heeft gedaan om de schulden af te betalen terwijl hij alleen zijn compagnon uit de moeilijkhe den wilde helpen. De rechtbank zal op 19 december uit spraak doen. Reeds enige jaren geleder, heeft de re gering toegezegd de Tweede Kamer een nota over sport te zullen doer, toekomen, maar op het moment vindt staatssecre taris Höppener dat geen zin hebben, om dat er toch geen geld is om plannen tot uitvoering te brengen. Er zouden ver wachtingen worden gewekt, die niet ver wezenlijkt kunnen worden. In die gang van zaken wilde de heer Stufkens (P.v.d.A.) niet berusten. Hij wilde juist nu zekerheid in welke rich ting het beleid van de regering gaat. Er is wel een groeiende belangstelling van de regering voor de lichamelijke ontwik keling en de sport, maar er is op geen enkele manier duidelijk gemaakt hoe deze belangstelling in daden zal worden omge zet. Daarom diende de heer Stufkens een motie in, waarin de regering wordt uit genodigd de sportnota op zo kort moge lijke termijn aan de Kamer te doen toe komen, mede om aldus de mogelijkheid te openen tot een gefundeerde discussie in het parlement. Juist omdat de heer Stufkens daden vraagt, vond staatssecretaris Höppener de indiening van de sportnota zonder zin, omdat de financiële middelen ontbreken om een bepaalde beleidslijn uit te stippe len. Om dezelfde reden verklaarde ook de heer Kleisterlee (K.V.P.) aan de sportnota thans geen behoefte te hebben. Alleen de heer Gortzak (C.P.N.) steunde de heer Stufkens. De andere partijen spraken zich nog niet uit over de motie, waarover dinsdag zal worden gestemd. 4000.240 meter afrastering 1000. en 2 varkenshokken 2000.verloren gegaan. Volgens mr. Van der Tas had de ge meente niet het recht tot vernieling. De gemeente zegt thans dat het allemaal clandestiene bouwsels waren, die zonder vergunning waren neergezet. Maar hoe kan men dit clandestien noemen, als de ge meente ze 25 jaar gedoogd heeft en er huur voor heeft ontvangen? „De opstallen waren zonder vergunning gebouwd", betoogde namens de gemeente mr. S. J. van Royen. „Wie op die grond destijds een bedrijf stichtte wist, dat het aan een zijden draad zou kunnen komen te hangen." Vervolgens zei pleiter, dat de gemeente zeer coulant is geweest en herhaaldelijk de gestelde termijnen voor ontruiming heeft verlengd. De afbraak werd nood zakelijk, omdat de bebouwing het stuk grond genaderd was. Mr. Van Royen betoogde voorts, dat het te kostbaar zou zijn geweest alles met de hand af te breken. „Dat gebeurde vroe ger," zei hij, „maar in deze tijd wordt slopen mechanisch gedaan en dat spaart grote kosten uit. Wel is Hagen zijn bedrijf kwijt geraakt, doch daarvoor mag hij de gemeente niet aansprakelijk stellen. Het bedrijf moest weg en het ging alleen maar om het opruimen van oude rommel. Als men er zich dan over beklaagt, dat het met een bulldozer opzij wordt geschoven, dan vind ik dat wel een beetje over dreven." Op 21 januari zal de rechtbank uitspraak doen. Tijdens graafwerkzaamheden in Boxtel is door de grijper van een dragline een vliegtuigbom van 250 kilo opgeschept. Het werk werd onmiddellijk gestaakt en het verkeer over de rijksweg Eindhoven 's Hertogenbosch, die langs het terrein loopt, werd stilgelegd. Deskundigen van de Mijnopruimings- dienst hebben het projectiel naar een wei land gebracht en het daar onschadelijk gemaakt. In Frankfort aan de Main zijn de voor bereidingen voor het Kerstfeest in volle gang. Treinladingen kerstbomen wor den aangevoerd, gelost en naar de ver koopplaatsen in de stad gebracht. De kopers plaatsen de bomen voorlopig op balcons of hangen ze aan de gevel om ze fris te houden. Omtrent de radio deelde de staats secretaris mee, dat de memorie van ant woord inzake de nieuwe Omroepwet in een vergevorderd stadium verkeert. Een nota van wijziging is nodig wegens de finan ciering van de Wereldomroep, die uit de rijksschatkist zal moeten gebeuren. Het is echter niet mogelijk dit thans reeds te doen. Daarom moet de Wereldomroep voorlopig nog worden gefinancierd uit de luisterbijdragen. Definitief zal over deze kwestie worden beslist bij de behandeling van de Omroepwet. Financieel is het thans niet mogelijk het aantal televisie-zenduren uit te breiden. De commissie, die onderzoekt hoe de ont wikkeling zal zijn van de verhouding tus sen de opbrengst van het kijkgeld en de kosten, zal in januari haar rapport uit brengen, dan kan het aantal zenduren op nieuw worden bekeken. Een discussie over de spreektijd voor de politieke partijen in de radio is uitgesteld tot een latere datum. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De C.P.N.-fractie liet haar „tegen" aantekenen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (wijkge- meente Noord-Oost) A. den Hartogh te Amersfoort. Geref. Kerken Beroepen te Loenen a. d. Vecht H. A. van Bottenburg, kand. te Hilversum. Beroepen te Middelburg (vac. W. J. Meister) P. C. de Vries te IJselmonde. Aangenomen naar Deventer (vac. H. Ileule) C. W. de Vries te Lollum (Fr.), die bedankte voor Leiden (vac. G. F. Hajer). Beroepen te Bozum W. B. van der Meu- len, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Amsterdam (vac.-R. C. Harder;: dr. F. H. von Meijenfeldt te Lei den; voor Oost- en West-Souburg (2de pred.pl.): B. Scholten te Bergen (N.-H.) Tweetal te Stadskanaal-Stadskanaal- Pekeiderweg (vac. A. H. Piersma) A. O. Poppe te Naarden en W. Stuursma te Grootegast. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Sassenheim Th. Rutters te Wildervank. Beroepen te Zaandam: D. Henstra, te Oud- Beijerland. Bedankt voor Rozenburg: J. H. Carlier te Zutphen. Geref. Gemeenten Beroepen te Ridderkerk W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Bedantk voor Zeist: H. Rijksen te Vlaar- dingen. Tweetal te Barneveld P. van der Bijl te Thenen en C. Molenaar te Leiden. Baptisten Gemeenten Beroepen te Zandbulten H. Th. Plevier te Vries cheloo. Moskou (AFP) Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Moskou zouden de Russen aan maarschalk Peng Teh Hoeai, de Chinese minister van Defensie, moderne wapens, waaronder raketten, hebben beloofd. De minister is op 2 novem ber met president Mao Tse Toeng in Mos kou aangekomen en daar een maand ge bleven. Hij inspecteert thans militaire in stallaties in de uiterst oostelijke gebieden van de Sovjet-Unie.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7