15 -.<*■ Rozenburg wordt herboren en De Beer sterft 'm 1 WvvfKr (L v.jt A t 'A T~T i 1 Gewone kruiswoordpuzzel ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 Erbij OMDAT ROTTERDAM MOET LEVEN A %r WêS* V- DUBBELE RAMP MllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllH SE ES sg het groene eiland terugkeerden. Niemand van hen die nog let op het landschap, dat even Hollands is als overal waar een breed vaarwater het door dijken beschermde groene land scheidt, waarin eenzame kerktorens en de donkere 1 plekken der boerderijen en buurtschappen de vlakke open heid nog scherper doen uitkomen. De hamerslag, waarmee burgemeester Van Walsum het besluit tot stichting van „Europoort" bekrachtigde, klinkt tot op Rozenburg door. De westpunt van het eiland, het natuurreservaat „De Beer" en omgeving, zal uit de verte reeds zichtbaar worden door i de petroleumtanks, de schoorstenen, de kranen, de gebou- wen welke zullen verrijzen op het vijftienhonderd hectaren metende complex van petroleumhaven, hoogovens en staal- fabriek, die de industriële evolutie van ons land geduren- de het laatste decennium indrukwekkend zullen bevestigen. Terwijl vijfenveertig raadsleden in de plechtige vergader zaal van het Rotterdamse Stadhuis aan de Coolsingel het besluit namen het stoutmoedigste havenplan, dat Nederland ooit heeft bekend, uit te voeren, stak de „Hoofdingenieur Van Elzelingen" zijn dienstregeling getrouw de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Rozenburg over. Aan boord bevonden zich de gebruikelijke klanten: een paar vracht rijders, de bus van Vermaat naar Hellevoetsluis, een dozijn fietsers, die van hun werk of van boodschappen doen naar iiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ AAN ROZENBURGS oostkant is de in dustriële ontwikkeling al eerder waar neembaar geworden, al lijkt het voor de treinreiziger of de expansie van het mo derne bedrijfsleven ineens in een ge stroomlijnd Vlaardingen tot stilstand komt: Maassluis is daarbij vergeleken nog een verdroomd stadje. Maar ook ten zui den van de Nieuwe Maas stuwt Rotterdam onweerstaanbaar verder: via Pernis en Hoogvliet zijn de olie en de scheepsbouw tot in het Botlekgebied doorgedrongen. De Esso-tanks glimmen op Welplaat en vor men de trots van Spijkenisse, aan de overzijde weerklinkt op Rozenburgs ter rein het geluid van drilboor en klinkha mer. Een vliegdekschip voor Brazilië is er in aanbouw op de gloednieuwe scheeps werf van Verolme, een victorieuze naam in de jonge Nederlandse industrie. VOOR HET PERSONEEL van Verolme heeft burgemeester J. C. Aschoff juist hele reeksen woningtoewijzingen getekend. Wie de pont naar Maassluis achter zich heeft gelaten en op weg naar het belangrijkste dorp op het eiland de Heuveldijk heeft be klommen, ziet die nieuwe heldere, Verol- mewijk voor zich liggen: honderdvijf en- twintig huizen in nog sprekende kleuren aan nieuwe lineaalrechte straten, verse voren in de zware klei, die de scheiding tussen oud en nieuw duidelijk markeren. Het volgend jaar komen er nog honderd vijfenzeventig woningen bij, maar dat is nog slechts een kleine uitbreiding verge leken bij de plannen welke voor 't „Hooi land" tussen de oude dorpskern en de Wa terweg zijn ontworpen. Die liggen de jon ge burgemeester Aschoff na aan het hart: het zijn de eerste die in zijn ambtsperiode tot stand zijn gekomen ei waarin zijn ge dachten omtrent de functie van Rozen burg voor zijn nieuwe bevolking tot uit drukking zijn gebracht. Hij hoopt ze in de komende jaren te kunnen verwezenlij ken. Burgemeester Aschoff behoort na melijk niet tot hen, die menen dat een gemeente pas „meetelt" wanneer zij tot de bovenste helft van het ranglijstje der plaatsen met meer dan twintigduizend in woners is doorgedrongen. Het gaat hem er niet om zoveel mogelijk personeel van het Rotterdamse industriegebied in zijn gemeente te huisvesten, maar hij reali seert zich, dat die personeelskern, welke onder alle omstandigheden onmiddellijk voor het betrokken bedrijf beschikbaar moet zijn, ook op korte afstand van het werk moet kunnen wonen. Het dorp Rozen burg ligt wat dat betreft gunstig ten op zichte van het Botlekgebied: men kan de afstand in tien minuten fietsen. Die consequentie van de nadering der Rotterdamse industriële sfeer wordt door het gemeentebestuur van Rozenburg zon der morren aanvaard. Burgemeester Aschoff wil zelfs een compensatie bieden voor die industriële sfeer, waarin zijn toe komstige gemeentenaren een groot deel van de dag doorbrengen. Wie in een fa briek werkt, moet niet op een vierde of vijfde etage wonen. Die heeft recht op een huis met een tuin, op veel frisse lucht en gelegenheid om buiten te zijn, zo luidt zijn stelregel. Daarom is de etagebouw in het Rozenburgse „Hooiland" taboe, op een strook langs de Nieuwe Waterweg na, wel ke uit stedebouwkundige overwegingen welhaast onvermijdelijk is. De geprojec teerde andere zevenhonderdvijftig éénge zinswoningen worden ruimschoots door groenstroken en waterpartijen omringd. Natuurlijk is er ook voldoende ruimte uit gespaard voor de centrale voorzieningen als kleuterscholen en lagere scholen, wel licht een ulo, één of twee verenigingsge bouwen enzovoorts. Elders bij het dorp is een parkje gereserveerd voor bunga lows en kleine landhuizen en tenslotte droomt de burgemeester van een mooi restaurant op de Heuveldijk, dat zijn gas ten een subliem uitzicht over dë Water weg en het eiland zal kunnen bieden. eiland zijn modern geoutilleerd en in hoge mate gemechaniseerd. Het gemeenschaps leven op het dorp is niet verschraald, zo als in de meeste steden en ook al op vele dorpen, maar het bloeit. Het saamhorig heidsgevoel is er sterk ontwikkeld, het geen ook tot uitdrukking komt in de ge meenteraad, waarvan de elf leden niet in de volgorde der fracties, maar volgens leeftijd zitten. Dat gevoel van eenheid is door de band van het geloof, al bestaan de traditionele nuanceringen van het pro testantisme natuurlijk ook hier, uiteraard versterkt: er wonen vrijwel geen rooms- katholieken en de buitenkerkelijkheid is gering. Daarin komt nu natuurlijk ver andering. Er zullen mensen komen wonen met andere opvattingen over geloof en politiek, met een andere levensstijl, met andere maatschappelijke en huiselijke ge woonten. Zo enigszins mogelijk zullen zij moeten samengroeien met de „inheemsen" tot goede Rozenburgers. Voor alles is echter één ding noodzake lijk: dat een onbekrompen oplossing wordt gevonden voor die Rozenburgse boeren, die moeten wijken voor de indu strie. Na de oorlog was het nog zo, dat landbouwers van Walcheren, die door de herverkaveling elders een plaats moesten vinden, in het westelijk deel van het twin tig kilometer lange eiland Rozenburg een nieuw bestaan kunnen opbouwen. Daar heen zijn ook een paar boeren gegaan, die door de industrie uit het Botlekgebied werden verdreven. Maar ze konden niet allemaal daarheen verhuizen: die zijn naar de Noordoostpolder gegaan. Rozenburg: beelden uit het rustieke dorp, waar industriële expansie het natuur schoon doorkruist. Voor de mensen worden er nieuwe huizen gemaakt, de vogels in het natuurreservaat verlaten hun nesten. DE stichting van de „Europoort" zo als het nieuwe Rotterdamse havenplan programmatisch wordt genoemd is niet alleen een plaatselijke, maar een nationale en zelfs een internationale aangelegen heid. Daarom acht burgemeester Aschoff het een gebiedende eis, dat voor de veer tien landbouwers, die hun boerderijen in het westelijk deel van het eiland moeten opgeven ten behoeve van olie en staal, een compensatie op waarlijk nationaal niveau wordt gevonden. Als het kan in de vorm van volwaardige vervangende bedrijven. En anders geen gepingel en geen ge sjacher, maar royale schadevergoeding. Toch kan men niet zeggen, dat de Ro zenburgers de nieuwe toestand slechts no de en gelaten aanvaarden. Zij trachten de zonzijde daarvan te ontdekken. De plaat selijke middenstand heeft dat allang ge daan, zoals de vele verbouwingen van win kelhuizen langs de Emmastraat aantonen. Er is daar trouwens een manufacturen- magazijn in aanbouw, dat ook in een flinke '*■*5 y&st I ■mrnmmf. m ■f?' '3 A .-*■*, a m»' v -4* - i a' - T m 4 -f: N»"~ A*>, %v MTS provinciestad niet zou misstaan. En de burgemeester doet zijn best de nieuwe lingen niet alleen op hun gemak te stel len in hun nieuwe woonplaats, maar ze ook actief bij het gemeentelijk leven te betrekken. Onlangs heeft hij een ont vangst voor de vier leden van de bedrijfs leiding van Verolme georganiseeerd. Hij wil deze mensen, die wat ontwikkeling be treft tot een bovenlaag behoren, graag de kern zien worden van de groeiende dorps gemeenschap. En in het personeelsblad van de scheepswerf schreef de heer Aschoff over het plezier van de „immi granten" in hun toekomstige woonplaats: „De helft daarvan moet van uzelf komen" Straks worden ze allemaal door het ge meentebestuur ontvangen in het grote ver enigingsgebouw, dat de trots van de Ro zenburgers is. Het staat er nog niet zo lang op het Marijkeplein, waar een van de mooiste muziekpodiums met klankkoe pel, die wij ooit zagen, onmiddellijk de aandacht trekt. De blazers, die er optre den, zijn door Verolme in een uniform ge stoken: de scheepsmagnaat heeft niet al leen wat over voor een goede verhouding met de gemeente waar zijn bedrijf is ge vestigd, maar ziet ook het belang in van gezonde woonsfeer voor zijn personeel. De nieuwbakken Rozenburgers zullen al spoedig ontdekken, dat hun dorpsgenoten niet zo „stijf" zijn als ze misschien wel eens hebben gevreesd en dat het eiland lang niet zo afgelegen is als men opper vlakkig wel denkt. De veerboot naar Maassluis is te vergelijken met een stads tram tegen een heel goedkoop tarief en geeft elk half uur aansluiting op de trein naar Rotterdam. Van Haarlem uit is Rozenburg in twee uur te bereiken. Een nieuwe goede weg naar Rotterdam over de hoge brug over de Botlek wordt het volgend jaar bestedingsbeperking voor behouden aangelegd. De bussen van de Rotterdamse Electrische Tram rijden nu al tot de werf van Verolme en burgemees ter Aschoff zal trachten ze door te laten rijden tot het dorp. En dan zijn er nog ponten en de dam naar Oostvoorne. Horizontaal: 1. gemeente in Zuid-Hol land aan de Lek, 13. meisjesnaam, 14. schande, 15. vogel, ook snip genaamd, 17. denkbeeld, 18. gewicht (afkorting), 20. iemand,- wie eershalve het burgerrecht in een andere plaats dan zijn woonplaats of in een ander land is verleend, 23. let wel (afkorting Latijn), 24. rivier in Zwitserland, 26. evennachtslijn, 27. hond, 28. alvorens, 31. zwart agaatsteen, 32. stevig, groot en sterk, 34. gelogen kwaad, 36. een der dunne touwen, waaruit een koord bestaat, 37. bruin als taan, 38. helder, 39. een klacht uiten, 42. op een andere wijze, 45. bril- DE GEMEENTE Rozenburg zal tegen die tijd geen 3230 zoals nu, maar 10.000 of 12.000 inwoners op haar vierduizend hectaren tellen. De „immigranten" zullen de oorspronkelijke bevolking enige keren overtreffen en men kan gemakkelijk be grijpen, dat een invasie in deze omvang zekere risico's inhoudt. Risico's welke uit lopen op wederzijds wanbegrip, gespan nen verhoudingen en alle ongenoegens, die daaruit kunnen voortvloeien. Nu dient vooraf een hardnekkige mis vatting gecorrigeerd te worden: Rozen burg is wel een landelijk gebied, maar het is zeker niet achterlijk. Godsdienstig ge sproken is men er wel ortodox, maar be paald niet „zwaar" veel minder „zwaar" bijvoorbeeld dan in Maassluis, waarvan de ranke kerktoren het silhouet van de overzijde van de Nieuwe Waterweg be heerst. De landbouwbedrijven op het schans ener citadel, 46. vaartuig, 48. klein soort van rijpaard, 49. Europeaan, 50. bui, 52. aanwijzend voornaamswoord, 53. ver ouderde muzieknoot, 54. grondsteen, steun steen, 58. bekende afkorting, 59. koemest vocht, 60. klap, 62. stad in Zwitserland, 64. oogziekte, 65. gemeente in Noord-Brabant. Verticaal: 1. volgens de regel, 2. wand versiering, 3. lijkvaas, 4. opnieuw, 5. eet gerei, 6. boom, 7. term bij het boksen (af korting), 8. enkele, 9. verstand, 10. bereide dierenhuid, 11. vlaktemaat, 12. gemeente in Zeeland, 16. deel van Afrika, 10. hoffeest, 21. jong varken, 22. kikkerkuit, 23. ontkenning, 25. overschot, 27. aandoen lijk, 29. verdieping van een huis, 30. appel, 32. staaf, 33. handel (Engels), 35. munt in Japan, 36 groente, 39. vele en sprekende kleuren hebbende, 40. begeerte, trek, 41. overijling, 43. zuiver, 44. zeker, 46. zwem vogel, 47. huisdier, 50. koord met nestel, 51. gebaar, 54. bezittelijk voornaamwoord, 55. gemeente in Overijsel, 56. aanloop, 57. zij tak Donau, 59. voornaam Van een bekend voetballer, 61. meisjesnaam (afkorting), 63. afkorting van lutetium, 64. zonder twijfel (afkorting Latijn). Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7,50, 5 en 2,50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing per briefkaart in te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in (Jmuiden: Lange Nieuwstraat 427. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. hond, 3. palm, 6. E.K., 7. os, 10. eg, 11. el, 14. stok, 15. lamp. Verticaal: 1. hees, 2. nu, 4. as, 5. most, 8. pels, 9. klap, 12. do, 13. sa. In de cirkel: 1. drie, 2. ever, 3. klok, 4. laan, 5. unie, 6. tand, 7. stal, 8. kerk, 9. wees, 10. ij del, 11. telg, 12. roer, 13. adem, 14. kram, 15. eend, 16. nest. De zegswijze luidt: „De kluts kwijt raken". Prijswinnaars zijn: 7,50: C. H. Nieu- wenhuizen, Sterrebosstraat 48 te Haarlem; 5: C. Schippers, Platanénstraat 47 te IJmuiden-Oost; 2,50: mevrouw M. A. Wernsen, Sumatrastraat 14 te Heemstede. VERBINDINGEN volop dus. En dat geldt niet alleen voor het verkeer maar ook voor het beleid. De tijd ligt allang achter ons al zijn er nog wel eens uit zonderingen en niet eens altijd „in de pro vincie" dat gemeentebesturen niet te vreden waren voor zij alle voorzieningen voor de inwoners (energie, medische dien sten, onderwijs en wat al niet meer) in eigen hand hadden en soms zelfs liever van bepaalde wenselijkheden afzagen wan neer zij die niet op eigen kracht konden verwezenlijken. En de tijd is ook voorbij, dat een gemeentebestuur in het geheel geen oog had voor sommige noodzakelijk heden als bijvoorbeeld de recreatie. In Ro zenburg gaat daarover een mooi verhaal. Toen Rotterdam het gebied van Hoek van Holland had verworven, was het niet ge heel duidelijk of de Rozenburgse duinen de zogenaamde „Beer" daarbij waren inbegrepen. De Maasstad toonde zich royaal: Als de gemeente Rozenburg erop stond, zou Rotterdam er geen aanspraak op maken. Maar Rozenburg stond er hele maal niet op. „Dat kost ons maar een koddebeier!" zei de vroedschap. Nu weet men waarom Rozenburg in het westen nog aan Rotterdam grenst. Tegenwoordig doen de gemeentebesturen niets meer zonder elkaar in de wederzijd se belangen te kennen. Die samenwerking kan soms mammoet-achtige vormen aan nemen, zoals in de Commissie der zeven entwintig gemeenten, waarin Rotterdam, de Waterweggemeenten en die op Voorne- Putten vertegenwoordigd zijn. Zo'n li chaam is natuurlijk wel nuttig, maar klei nere bestuurseenheden zijn doeltreffen der. De grote commissie is daarom in een commissie voor de ruimtelijke orde ning en voor bestuursaangelegenheden ge splitst. Maar daarnaast bestaan nog tal van andere vormen van georganiseerd overleg, zoals de Commissie Rotterdam- Rozenburg, waarin de grote hond en de kleine kat die zaken onderling kunnen be spreken, die hen beiden alleen aan gaan. Rozenburg is ook bij de stichting „Recreatieplan Brielse Maas" betrokken een waar dorado voor watersportliefheb bers. En dan profiteert het eiland een tik je van zijn gunstige ligging: wanneer men aan het walletje van de Nieuwe Waterweg niet slaagt, dan heeft men misschien wel aan het walletje van de Nieuwe Maas en de Botlek succes. De technische dienst bij voorbeeld Publieke Werken heeft men met de gemeente Maasland ten noorden van Maassluis in combinatie. Met Maas sluis en Schipluiden samen bezit men sinds kort een schoolartsendienst. Maar met de gemèenten op Voorne-Putten pro beert men tot de oprichting van een tehuis voor chronische zieken te komen. Men ziet: er gaat daar op Rozenburg toch wel het een en ander gebeuren en voor zover er achterstand was wordt die nu met reuzenschreden ingehaald. Daar wijst bij voorbeeld ook de aansluiting bij de Cen trale bibliotheek voor het platteland van Zuid-Holland op. En het geld voor een nieuw Gezondheidshuis voor het Groene Kruis is er bijna, zodat ook dat binnen afzienbare tijd gebouwd zal worden. Wanneer burgemeester Aschoff overdag een van zijn wethouders wil opzoeken, neemt hij de fiets en peddelt twaalf kilo meter naar het westen. Voor hem uit te kent het ruige duinlandschap van „De Beer" zich nors af tegen de grijze hemel. Wie niet van het eiland zelf komt stapt in Hoek van Holland op het bootje van Prins men is dan vlak bij het negen honderd hectaren grote natuurreservaat met zijn tweeledige functie: observatie post en conservatiegebied voor de natuur wetenschap en ontspanningsoord voor de stedelingen van het Zuidhollandse indu striedistrict. En wat nu voor Rozenburg en zijn bewoners wel mogelijk is, is dat den vogels, ,die er een nest gebouwd heb beslist niet voor „De Beer" en de duizén- ben of er geregeld komen broeden: zich aanpassen aan de door de vestiging van de Europoort gewijzigde omstandigheden. De nabijheid van haven en industrie be tekent voor de Rozenburgers anders leven en in materiële zin wellicht zelfs béter le ven. Voor „De Beer" en zijn gevleugelde en gevederde vrienden wil dat zeggen: in het geheel niet meer leven. IN Natuur en Landschap het tijd schrift van de contactcommissie voor na- tuur-en-landschapsbescherming heeft ir. C. N. A. de Voogd een overzicht ge geven van de uitzonderlijk rijke fauna en flora van het landschap, waar niet minder dan zevenenzestig vogelsoorten broeden. Visdiefjes, grote sterns, kapmeeuwen broeden er in duizenden aantallen. Dwerg sterns, kluten en scholeksters zijn veel zel- zamer, maar toch nog altijd in vele tien tallen paren present. Engelsen en Ame rikanen komen herhaaldelijk naar „De Beer" om de kluten, de kemphanen en de grutto's te zien. In de duinvalleien huizen niet alleen de fazanten en de houtduiven, maar ook de bergeenden tezamen met an dere vogels. Niet alleen ornithologen, ook de insectenkenners en de botanici roemen „De Beer" om zijn natuurschatten. Er zijn insecten bij, welke in de gehele wereld slechts van dit landschap bekend zijn. Het vlierbos heeft zich door de bijzondere om standigheden, welke zich op „De Beer" hebben voorgedaan, op een geheel enige (Zie verder pagina 5)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15