Nederlands beroep op NAVO is Engeland en V.S. niet welkom Amerikaanse proef met kunstmaan mislukt Gezamenlijke,, Westerse" stap bij Indonesië een illusie HET WEER Regeringsve rklaring Haarlems Dagblad NAVO-uitspraak zou praktisch nut hebben zo en Schijn van imperialisme Zacht met lichte regen Economisch front Onderzeebootjager „Drenthe" naar N.-Guinea Eisenhower confereert Drie doden in het verkeer Nederland polste eerst enige regeringen Verkeersongelukken DIT JAAR: 1091 DODEN j Opheffing Spaarnwoude en Haarlemmerliede „ROYA L' JIP HART Het woord is aan 72e JAARGANG No 129 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 282 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) In Parijse diplomatieke kringen meent men te weten, dat onze perma nente vertegenwoordiger in de N.A.V.O.-raad, die vanmorgen om tien uur op Nederlands initiatief in speciale spoedzitting onder voorzit terschap van de plaatsvervangende secretaris-generaal baron Bentinck in het Palais Chaillot te Parijs is bijeen geroepen, een tweeledig verzoek tot de bondgenoten zal willen richten. Mr. van Kleffens zal zich hoogstwaar schijnlijk op het artikel van de N.A.V.O.-statuten beroepen, waarop president Eisenhower en secretaris generaal Paul Henri Spaak onlangs nog met kracht hebben gezinspeeld en waarin de wederzijdse solidariteit, of beter inter-afhankelijkheid, der leden- landen wordt beschreven. Aan de hand van dit principe zou Nederland om materiële steun kunnen vragen in de vorm van beschikbaarstelling van schepen voor de repatriëring van land- genoten, die nu Indonesië zullen moe ten verlaten. Eveneens zou Neder land hebben overwogen een gemeen schappelijke diplomatieke stap van alle N.A.V.O.-landen in Djakarta te ondernemen. In dat verband kan worden aangetekend, dat zo'n gemeenschappelijk diplomatiek initiatief van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie nog maar hoogst zelden werd genomen en tot dusver ook werd be schouwd eerder op het terrein van de UNO te liggen. Nu Indonesië zich bij de beslui ten van de UNO echter niet wenst neer te leggen, zou Nederland een andere collec tieve landenorganisatie tot actie kunnen trachten te bewegen, hoewel Indonesië daar natuurlijk geen deel van uitmaakt. Ondanks de sympathie, die men in Atlanti sche kringen onder de dramatische om standigheden van dit ogenblik algemeen voor de Nederlanders gevoelt, wordt daar toch betwijfeld of langs de diplomatieke kanalen het conflict met de Indonesische regering nog zou kunnen worden bijge legd. LONDEN (A.F.P.) Het besluit van de Nederlandse regering om bijeenroeping van de permanente NAVO-raad in spoed zitting is te Londen met gemengde gevoe lens ontvangen. De Britse regering zo duidt men in gezaghebbende kringen aan. ver langt oprecht de Nederlandse regering te helpen bij het oplossen van de huidige moeilijkheden. In diplomatieke kringen vraagt men zich echter af of toevlucht tot de NAVO het beste middel is om een op lossing te vinden. Engeland, zo verklaarde men ln dezelfde kring, zal niet nalaten van zijn „morele solidariteit" ten opzichte van Nederland te getuigen, maar het is niet voor een besluit, dat voor de Aziatische landen een ..impe rialistische" inmenging in de aangelegen heden van een soevereine staat zou kunnen lijken en in die zin door de communistische propaganda zou kunnen worden gebruikt. Hen meent dat een slecht overwogen ge- haar van de bondgenoten van Nederland slechts tot resultaat zou hebben dat de ge matigde elementen in Indonesië gedwon gen worden zich te verenigen tot een extre mistisch nationalisme. Hoe het ook zij, Engeland Zou bereid zijn de Nederlandse belangen in Indonesië te behartigen in geval van een breuk tussen Den Haag en Djakarta. WASHINGTON (A.F.P.) In gezagheb bende Amerikaanse kringen weigerde men vrijdag elk commentaar op het Nederland se verzoek tot bijeenroeping van de NAVO- raad. Deze zwijgzame houding weerspie- ADVERTENTIE FALCON HARRIS TWEEDJASSEN VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaarbewolkt met nu en dan regen of motregen. Krachtige, tijdelijk harde of stormachtige zuidwestelijke wind. Zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ DOOOOOrjOOODOOnrxy )OOnr x> mr r* moot )fXXXXXXX> geit, volgens welingelichte Amerikaanse kringen opnieuw de moeilijke positie, waarin het geschil tussen Indonesië en Ne derland de V.S. heeft geplaatst, daar zij vrienden van Nederland èn Indonesië wil len blijven. (U.P.) De jongste ontwikkelingen heb ben het State Department in een buiten gewoon moeilijke positie gebracht. Nog steeds niet bereid Indonesië voor het hoofd te stoten en het verlies van de vriendschap der Afro-Aziatische naties te riskeren, zijn de V. S. voor de bijna even slechte moge lijkheid geplaatst, dat de Nederlanders be ledigd worden aan de vooravond van een conferentie die de toegenomen Sovjet-drei ging onder ogen moet zien. Diplomaten zeggen te verwachten, dat de Nederlanders zich er op de zitting toe zul len bepalen een stevig economisch front te gen Indonesië te verzoeken. Er zijn geen aanwijzingen dat zij op dit ogenblik over wegen meer te vragen. Naar verluidt maken de Nederlanders zich speciaal zorgen dat een grote inter nationale luchtvaartmaatschappij (Pan- American) door de Indonesiërs overge haald zou worden de rol van de K.L.M. over te nemen. Naar verluidt geloven de Nederlanders dat als de westerse bond genoten stevig front tonen, door te wei geren Indonesië te helpen uit de moeilijk heden te geraken welke door de confis catie van Nederlands bezit zullen ontstaan, Djakarta gedwongen zal zijn water in haar wijn te doen. Autoriteiten van het State Department wilden geen commentaar verlenen op dit aspect van de situatie, maar diplomaten, die met Amerikaanse autoriteiten gecon fereerd hebben, zeiden dat de Amerikanen vreesden, dat als zij weigerden Indonesië te helpen, de Sovjet-Unie en communis tisch China aan bod zouden komen. Op de vraag of de Amerikaanse econo mische bijstand aan Indonesië wellicht geremd zou worden, werd onmiddellijk gereageerd met de mededeling, dat hier over geheel niets bekend was. Inmiddels zijn de V.S. in Indonesië in een propa- gandastrijd met Rusland gewikkeld naar aanleiding van de aanslag op Sukarno. De Chinese en Russische pers hebben deze onmiddellijk toegeschreven aan een „Ame rikaans complot" en de Pravda gaat in een recent hoofdartikel daar nog verder op door met de opmerking dat Amerika in Indonesië op dezelfde wijze als in Egypte en Syrië tracht te interveniëren. Volgens een U.P.-bericht kan ook de weigering van regeringskringen in Bonn om commentaar op de gebeurtenissen in Indonesië te geven gezien worden als een bewijs dat Bonn al evenzeer hecht aan in standhouding van zijn goede betrekkingen met Indonesië. PARIJS (U.P.) De Franse vertegen woordiger in de permanente NAVO-raad zal vandaag vermoedelijk verklaren, dat zijn regering de ontwikkelingen in Indo nesië met de grootste aandacht heeft ge volgd en de bezorgdheid der Nederlanders deelt, en speciaal met die Nederlanders die zich momenteel in Indonesië bevinden. Naar de mening van de Franse regering hebben deze Nederlanders kwaliteiten die moeilijk te vervangen zijn. Hr. Ms. onderzeebootjagcr „Drenthe" \yordt gereed gemaakt voor een reis naar Nederlands Nieuw Guinea voor een tijde lijk verblijf aldaar. Het schip zal binnen kort uit Den Helder vertrekken, zo deelt de Marinevoorlichtingsdienst mede. President Eisenhower is donderdag, voor het eerst sinds de lichte beroerte die hij heeft doorstaan, gefotografeerd in zijn werkkamer. De president ont ving toen de nieuw-benoemde Ameri kaanse ambassadeur in Saoedi-Arabie, Donald R. Heath (rechts), in het bijzijn van minister Dulles. Te Staphorst is de 65-jarige weduwe J. Seine-De Haan uit Nieuwleusen bij het oversteken van de rijksweg Meppel Zwolle door een passerende auto aangere den en op slag gedood. De 62-jarige metselaar L. Beerhorst uit Winterswijk is met zijn bromfiets op de hoek Eikstraat-Vredenseweg onder een vrachtauto gekomen. Hij overleed ter plaatse. Te Lopik zijn twee dames, die naar een nabij gelegen bushalte gingen, aangereden door een vrachtauto, waarbij de ongeveer 25-jarige mevrouw J. Oosterling-Bos uit Lopik het leven verloor. Mevrouw Moll- Severijn, de echtgenote van ds. J. J. Moll uit Schoonhoven, kreeg een zware hersen schudding. (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van het communiqué, dat vrijdag gepubliceerd is na afloop van de ministerraad nog het volgende. Aan de door de ministerraad genomen beslissingen zijn uit de' aard der zaak ook heel wat contacten met buitenlandse mogendheden voorafgegaan. Het is duidelijk dat onder omstandigheden gelijk zich nu voordoen de diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland, bij een aantal regeringen in het buitenland geaccrediteerd, daar zor gen, dat men zoveel mogelijk op de hoogte is omtrent de situatie gelijk die zich voor doet als ook aangaande de problemen waarmee men te maken heeft. De be doelde contacten hadden dus in hoofdzaak ten doel om de regeringen in het buiten land in te lichten en natuurlijk heeft men hier en daar ook wel eens afgetast en ge peild welke de gevoelens ginds ten op zichte van een en ander zijn. Zo ligt het voor de hand, dat de aan onze permanente vertegenwoordiger bij de NAVO in Parijs, mr. Van Kleffens, gegeven opdracht om een spoedbijeenkomst van de NAVO-raad belegd te krijgen, hetgeen inderdaad dan ook nu het geval is, niet heeft plaats ge vonden dan nadat men zich er van ver gewist had dat een dergelijk denkbeeld in goede aarde zou vallen. Aan te nemen valt dat, indien het mogelijk zou zijn dat de NAVO-raad tot een gemeenschappe lijke verklaring zal komen met betrekking tot de houding van Indonesië en met al wat daarmee samenhangt, dit toch wel van enige praktische betekenis zou kun nen zijn. Intussen blijft het de vraag of de NAVO-raad zo ver zal gaan en ook of dit hedenochtend reeds voor elkaar zal kunnen komen aangezien het denkbaar is dat de permanente vertegenwoordigers in die Raad, vóórdat het daar tot een be slissing komt, eerst nog eens even met hun eigen regeringen thuis contact zullen moeten opnemen. A ustralië „vluchtheuvel"? Naar ik verneem hebben gisteren mi nister Luns en staatssecretaris Van den Beugel na afloop van de ministerraad nog even een bezoek gebracht aan de Austra lische ambassadeur in Den Haag. Doel van dit bezoek zou in het bijzonder geweest zijn om te overleggen omtrent de moge- De Nederlandse regering heeft vrijdagavond nadat het kabinet urenlang had beraadslaagd over de ontwikkeling in Indonesië, de volgende verklaring uitgegeven: „De berichten, welke de Nederlandse regering uit Indonesië bereiken, wijzen in toenemende mate op acties door de Indonesische republiek geleid, bevorderd of toegelaten tegen de Nederlanders en de Nederlandse economische activiteiten in Indonesië, maatregelen welke in strijd zijn met de eerste beginselen van het volkenrecht en de menselijke waardigheid. Daarbij wordt op volstrekt onrecht matige wijze beslag gelegd op Nederlands eigendom. Bij haar beleid ten aanzien van deze acties baseert de Nederlandse regering zich in de eerste plaats op het welzijn en de Veiligheid van onze landgenoten in Indonesië. Openbare uitlatin gen van Indonesische regeringspersonen geven de indruk, als zou de Indonesische regering emaar streven de Nederlanders op zo kort mogelijke termijn uit In donesië uit te wijzen, te doen vertrekken of het leven en werken practisch onmogelijk te maken. Hoewel nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld, hoever de Indonesische regering bedoelt te gaan met maatregelen, welke zo diep zullen ingrijpen in het Indonesische economische bestel, stelt de Nederlandse regering alles in het werk om hen, die Indonesië zullen moeten of willen verlaten, daartoe op korte termijn in staat te stellen. Reeds nu wordt scheepsruimte hiervoor gereed gehouden en de nodige andere materiële voorzieningen worden getroffen. Ondanks het feit dat de Indonesische regering sinds geruime tijd normaal diplomatiek verkeer uitermate bemoeilijkt, zal de Nederlandse regering zich tot de Indonesische regering richten teneinde regelingen mogelijk te maken die voor een ordelijk vertrek noodzakelijk zijn. Zo nodig zal de Nederlandse regering een beroep doen op internationale organisaties, met name het Internationale Rode Kruis, teneinde de nodige mede werking te verkrijgen. De Nederlandse regering heeft uiteraard tegen de maatregelen die van de zijde van Indonesië genomen zijn, op scherpe wijze geprotesteerd. Daarenboven heeft zij haar permanente vertegenwoordiger bij de NAVO instructies gegeven de NAVO-raad in spoedzitting bijeen te roepen teneinde de partners van Nederland in de NAVO een uiteenzetting te geven over de situatie en alle maatregelen van solidariteit te vragen, welke de huidige situatie veretsen. Ook buiten het kader van de NAVO is een beroep gedaan op verscheidene buitenlandse regeringen." lijkheid van verlening van zogenaamde overgangsfaciliteiten door Australië in ge val de uitwijzing van Nederlanders uit Indonesië in een veel sneller tempo zou geschieden dan dat het mogelijk ware ge leidelijk de tienduizenden, waarom het gaat, van Indonesië naar Nederland te ver voeren. Of inderdaad de Indonesische re gering op zeer korte termijn de Neder landers uit Indonesië wenst te zien ver trekken staat op het ogenblik nog geens zins vast, want tot dusverre is er van de zijde van die regering hieromtrent geen enkel uitsluitsel verstrekt of mededeling gedaan en heeft men alleen te maken met uitlatingen van meer ondergeschikte fi guren, die trouwens ook niet gedaan zijn aan de leider van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging. Meer en meer heeft men in Den Haag de indruk dat de regering van Indonesië de macht niet ten volle in handen heeft en dat in het bij zonder de vakverenigingsmensen langza merhand juist ten opzichte van de houding tegenover Nederland en de Nederlanders de toon aangeven. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1091 personen, van wie 211 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden. Voorontwerp verschijnt binnen enkele weken De minister van Binnenlandse Zaken heeft zich in beginsel bereid verklaard met het voorstel tot overdracht van Zuid- Schalkwijk en Spaarndam-Oost aan Haar lem en tot voeging van het overige gedeel te van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude bij Haarlemmermeer. Begin januari 1958 zal het voorontwerp der regeling verschijnen. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal zich voor 1 maart kunnen uitspreken over het voorontwerp en Gedeputeerde Staten zullen voor 1 mei een openbare vergadering houden. Over de plannen hebben de gemeentera den van Haarlem, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude zich i reeds in het begin van het jaar uitgespro- ken. j De beslissing over de opheffing van Haar lemmerliede en Spaarnwoude berust bij de Tweede Kamer. CAPE CANAVERAL (Reuter) De proef met de eerste Amerikaanse aard- satelliet is gisteren mislukt. De driedelige Vanguard-raket ontplofte tjjdens de lan cering op haar voetstuk met een steekvlam en grote rookontwikkeling. President Eisenhower heeft laten weten „zeer teleur gesteld" te zijn over het gebeurde. Het de partement van Defensie is gevraagd een volledig verslag aan de president uit te brengen. In kringen van het departement verluidt dat het ongeveer een maand zal duren voordal een nieuwe poging kan worden gedaan. Zichtbare ontsteltenis was af te lezen op de gezichten van de func tionarissen op het departement in Wash ington, toen zij het bericht vernamen. De woordvoerder van het departement ver frommelde de tekst, die hij had moeten uitgeven als de proef geslaagd zou zijn. Vice-president Nixon heeft verklaard dat de mislukking van de proef hem te leurstelde, maar niet ontmoedigd heeft. De Verenigde Staten zijn op het stuk van kunstmanen achter, maar dat zal niet zo blijven. Het is echter geen militair pro jectiel en dus wijst het mislukken in geen geval op te geringe vorderingen of fouten op militair terrein, aldus Nixon. ADVERTENTIE Hotel - Café Restaurant KENNEMERLAAN 93 TEL. 7452 Wegens enorm succes zaterdag en zondag nogmaals aan de vleugel de eminente pianist Reserveer NU reeds een tafel voor uw Kerstdiner. Deze telefoto geeft een beeld van de ontploffing van de Vanguard-raket, die de eerste Amerikaanse aardsatel- liet in de ruimte had moeten brengen. Vlak voor het tijdstip van de lancering schoten steekvlammen uit het onderste deel van de raket. Er volgde een brand, waarbij de beide onderste trappen van het projectiel verloren gingen. De neus van de raket, met de proef satelliet, kantelde en kwam naast de startplaats terecht. De kleine kunstmaan „piepte" nog urenlang, nadat de raket was teruggevallen. Men kon de kunstmaan niet tot stoppen brengen. Dr. Hagen, directeur van het Vanguard- project, heeft op een persconferentie te Washington gezegd, dat niemónd precies weet wat het mislukken van de lancerings poging heeft veroorzaakt. De eerste en tweede trap van de tien ton wegende ra ket zijn vernietigd. De derde trap is afge worpen en behouden gebleven. De voorbereidingen waren vlot verlopen, zo vertelde Hagen. De raket had zich van haar voetstuk losgemaakt maar viel twee seconden later terug en ontplofte. Hoewel de mislukking „een ontzaglijke teleurstel ling" is, wordt het Amerikaanse kunst maanprogram als geheel er niet door ver traagd, aldus Hagen. Een nieuwe poging zal zo spoedig mogelijk gedaan worden. In antwoord op een vraag zei hij, voor de volgende lancering te willen spreken over de kwestie van de publiciteit welke aan deze zaak gegeven dient te worden. Dr. Hagen zei persoonlijk van mening te zijn, dat de zaak als een proefneming moet worden beschouwd waaraan niet te veel ruchtbaarheid gegeven moet worden. Dr. Hagen gelooft niet, dat het nodig zal zijn de raket van de kunstmaan opnieuw te ontwerpen. Hij vermoedt, dat een of Anonymus: Een goed mens weet, dat liefdadigheid een essentieel begrip ener samenleving moet zijn. Hij is liefdadig in woord, gebaar en daad hij overwint zich iedere seconde. President Eisenhower heeft zijn „diepe teleurstelling" uitgesproken over de mis lukte start van de eerste Amerikaanse aardsatelliet. En hij is zoals men gemak kelijk begrijpen kan niet de enige teleurgestelde Amerikaan. Het New York- se dagblad Herald Tribune schreef van ochtend, dat „het Amerikaanse volk niet meer weet of het moet huilen of lachen huilen om de onverdraaglijke nationale vernedering of lachen om de absurditeit ervan." En de New York Times noemde de mislukking „een belangrijke nederlaag op propaganda-gebied." De Daily News, die altijd nogal heet-gebakerd is, wilde maar onmiddellijk een onderzoek laten instellen naar „sabotage", want het kon toch moeilijk anders of bij een dergelijke mislukking moesten „un-American activi ties", dus samenzweringen tegen de staat, een rol spelen! Men behoeft geen verstand te hebben van de gecompliceerde techniek, die te pas komt bij het afschieten van raketten en het lanceren van aardsatellieten, om met een grote mate van zekerheid te kunnen ver onderstellen, dat in dit geval de Ameri kaanse politiek de grootste saboteur van het Amerikaanse kunstmaan-project is ge weest. Want sedert het lanceren van de twee Russische spoetniks is dat project zo zeer tot een aangelegenheid van politiek prestige gemaakt (prestige voor de Repu blikeinse regering in de binnenlandse politiek en prestige voor de V. S. als wereldmacht in de buitenlandse) dat de zaak daardoor alle redelijke proporties heeft verloren. De publiciteit ervoor is tot in het onmatige opgevoerd en bijgevolg is de slag van de mislukking veel harder aangekomen dan anders het geval zou zijn geweest. Daarbij is deze slag nog zoveel pijnlijker omdat hij de Amerikanen raakt op een bijzonder gevoelige plek: de over tuiging die hun van jongs af aan wordt bijgebracht dat hun natie de rest van de wereld op alle, maar vooral op technische, gebieden ver vooruit is. Als wij zeggen dat de Amerikaanse po litiek de grootste saboteur van het project is geweest, bedoelen wij echter vooral dat de invloed, die de politici in dit geval op de .technici hebben uitgeoefend, in belang rijke mate tot de mislukking moet hebben bijgedragen. De politici (enerzijds degenen die nu reeds de mogelijke uitslagen van de verkiezingen van volgend jaar november zitten te becijferen en anderszijds zij die de waarde van een kunstmaan alleen afmeten naar haar militaire betekenis en bijgevolg naar haar mogelijke invloed op volgende ontwapeningsbesprekingen), deze politici hebben de technici de laatste maanden aangezet tot een haast, die bij een derge lijk uiterst ingewikkeld project alleen funeste gevolgen kan hebben. Onder een zo zware druk als sedert oktober op de Amerikaanse raket-technici is uitgeoefend kan geen enkele technicus in geen enkel land zich met succes wijden aan het uit werken en oplossen van problemen, die zelfs door de ingewijden nog maar enkele jaren geleden onvoorstelbaar groot werden genoemd. Voor dergelijk werk is kalme concentratie en een rustige atmosfeer nodig, en deze beide factoren heeft de politiek de constructeurs van de Ameri kaanse kunstmaan niet gegund. Wij zouden onszelf als dwazen aanstel len, als wij nu de Amerikanen belachelijk gingen maken omdat zij, „maar liefst twéé méénden na de Russen" nog altijd geen aardsatelliet hebben kunnen lanceren; bij een dergelijke fenomenale ontwikkeling van wetenschap en techniek rekent de ge schiedenis immers niet met weken of maanden, maar met jaren. En even dwaas zouden wij zijn, als wij ons gingen ver eenzelvigen met de teleurgestelde Ameri kanen, die zich in hun nationale trots getroffen voelen. Ook dat zal overgaan, als een volgende start zoals stellig het geval zal zijn beter slaagt dan die van gisteren. Wij durven er iets om te verwedden dat de meeste scholieren van de volgende generatie niet eens meer het juiste ant woord zullen kunnen geven op de vraag, in welk land de eerste kunstmaan werd afgeschoten. Simon Koster ander onderdeel niet goed gefunctioneerd heeft. Dr. Hagen zei nog, dat er nog twee kunstmaanraketten te Cape Canaveral zijn. De Vanguard-ploeg heeft echter slechts één startbasis ter beschikking. Dr. Hagen meent, dat grote herstellingswerkzaamhe den aan de basis niet nodig zullen zijn. Als ze wel nodig mochten zijn, zullen hier mee ten minste een paar maanden gemoeid zijn. In de twee seconden dat de Van guard-raket van de grond was, was zij vermoedelijk twee tot tweeëneenhalve meter gestegen. De ontploffing heeft zich voorgedaan in de verbrandingskamer van het eerste deel van de raket.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1