Evenwichtsherstel tussen besparingen en bestedingen waarschijnlijk op lager niveau QPanda en de wijze Meester Effecten -en Geldmarkt Zacht, bewolkt weer Geruststellende stand van aandelenmarkt in een tijd van conjunctuurteruggang Wereldnieuws 2 Japanse textielindustrie Rotterdams experiment Dr. G. van der Wal wordt onafhankelijk adviseur van B, en W. Ket jen en Cyanamid bouwen nieuwe fabriek in A'dam Internationale Tinraad vermindert exportomvang Kortere werktijd met behoud van volledig salaris Twee jubilea bij Joh. Enschedé en Zonep n.v. Ie Urgentieprogram van ambtenarenpartij Goede resultaten bij Wm. Müller en Co. Zocli Ió ket zo Tuinbouw van termieten J ZA i jiRDAG 7 DECEMBER 1957 (Van onze financiële medewerker) HET IS EEN GERUSTSTELLENDE GEDACHTE dat de Amsterdamse beurs, vooral wat de aandelenmarkt betreft, onder de invloed van verschillende factoren een geleidelijke koersdaling achter de rug heeft en op een niveau is aangeland dat in vele gevallen ligt beneden de intrinsieke waarde der betrokken aandelen. Deze koers daling het algemeen indexcijfer is van ongeveer 238 in mei 19lj6 tot ongeveer 175 teruggelopen houdt niet allereerst verband met de slechtere resultaten van de ondernemingen gedurende het thans aflopende jaar, zoals wel blijkt uit de vele tussentijdse mededelingen, welke daaromtrent zijn gepubliceerd. Er is bij een aantal bedrijven wel een teruggang van de winsten te constateren, hetgeen vooral bij de scheepvaartmaatschappijen het geval zal zijn, maar over 't algemeen sluiten de Neder landse ondernemingen nog een goed jaar af en van belangrijke dividendverlagingen zal dan ook geen sprake behoeven te zijn. Ook op de aandelenmarkt is de jongste koersdaling voor een deel gevolg van de gestegen rentestand, welke het obligatie rendement tot ongeveer 6 pet. heeft opgestuwd en waarbij ook de aandelenmarkt zich heeft moeten aanpassen, zodat hier het rendement op basis van de uitkeringen over 1956 tot 7 a 10 pet. is gestegen. Voor de thans binnenkomende berichten over een verminderde activiteit in de metaal- en de textielindustrie, over ontslag van personeel, over geannuleerde orders en wat dies meer zij, is de beurs wel niet ongevoelig, maar in het algemeen kan men toch zeggen dat zij daarop reeds is vooruitgelopen, zodat, ondanks het voortduren van een zeer apathische tendentie, scherpe koersdalingen niet voorkomen, met uitzondering uiteraard van Indonesische waarden. Het is vooral de onzekerheid omtrent het conjunctuurverloop waarmee men zich op en om de beurs bezighoudt. Dit vraagstuk is van internationaal karakter en dit is voor ons land van bijzondere betekenis, om dat wij het voor een goed deel van onze export moeten hebben en de economische toestand in Amerika is dan ook voor ons land temeer van groot belang, omdat deze ook op andere uit ons land importerende landen terugslaat en derhalve onze gehele handelsbeweging beïnvloedt. De economische ontwikkeling in de V.S. doet nog steeds geen herstel zien; integen deel, de industriële produktie loopt de laat ste tijd eerder terug. Ook in de V. S. wordt hier en daar personeel ontslagen en het persoonlijk inkomen van de bevolking gaat in haar totaliteit achteruit. Op de goede renmarkten is nog geen herstel van be tekenis ingetreden en de vermindering van de investeringen, waartoe vele onder nemingen hebben besloten, werkt zulk een herstel uiteraard niet in de hand. Algemeen is men het er over eens dat de kredietbeperking door de regering de voornaamste oorzaak is van de verminder de bedrijvigheid en het feit dat onlangs het disconto in de V. S. is verlaagd, wijst groot gevaar voor de Nederlandse econo mie beschouwt. De hoge rente, welke thans moet worden betaald, is reeds een rem op de geneigdheid tot investeren en als deze voorts nog wordt bemoeilijkt door een gebrek aan fiscale soepelheid bij de rege ring, dan moet het resultaat zijn dat de kapitaalsuitgaven bij de ondernemingen zoveel mogelijk en meer dan wenselijk is worden beperkt. Het is heel gemakkelijk om met ir. Vos te constateren dat de kapitaalnood van thans grotendeels te wijten is aan de investeringen van de be drijven. Maar in de eerste plaats kan daar tegenover worden gesteld dat deze investe ringen voor ongeveer 80 pet. uit afschrij vingen en reserveringen konden worden gefinancierd en in de tweede plaats dat het geldbedrag van deze nieuwe investeringen er op dat de Amerikaanse regering zelve voor de gevolgen van die kredietbeperking bevreesd is geworden. Afgezien van de wankele gezondheidstoestand van Eisen hower, die het vertrouwen in de kracht en de doeltreffendheid van zijn leiding heeft verzwakt, wint de mening veld dat zijn vervanging door een democraat voor de Amerikaanse conjunctuur nog niet zo slecht zou zijn, omdat dan allicht een meer liberale krediet- en uitgavenpolitiek zou mogen worden verwacht. Voorzichtige conclusies Wat ons land betreft is de toestand, ook volgens minister Suurhoff zeker nog niet alarmerend en de cijfers van de handels balans over de laatste maanden geven zelfs blijk van een niet onbelangrijke ver mindering van het importoverschot. Het zou echter onjuist zijn hieruit voor de handelsontwikkeling in het komende jaar reeds positieve conclusies te trekken, om dat rekening moet worden gehouden met het feit dat ook in andere landen, waarop onze export is aangewezen, een proces van bestedingsbeperking gaande is. Dit geldt bijvoorbeeld ook voor België, een van onze voornaamste afnemers, dat ook een terug gang van de produktie en een verminde ring van de industriële investeringen rap porteert. Dit is van veel belang omdat de door de regering bevorderde bestedings beperking in ons land een vermindering van de comsumptie beoogt, welke voor de bedrijven haar compensatie moet vinden in een vergroting van de export. Uit de recente mededelingen van enkele onder nemingen is ook reeds gebleken dat men de kleinere afzet in het binnenland door een grotere afzet naar het buitenland poogt te dekken. Als dit naar landen als België, Engeland en Frankrijk niet mogelijk blijkt, dan zullen nieuwe afzetgebieden moeten worden gezocht, waartoe dezer dagen bij voorbeeld op de Zuidamerikaanse staten met name op Brazilië is gewezen als een terrein, dat voor de Nederlandse export nieuwe mogelijkheden kan scheppen. Investeringsmoeiiykheden Deze noodzaak van een grotere export in een tijd van verscherpte internationale concurrentie dwingt de ondernemingen tot het zoeken van middelen om de kostprijs van de produkten te verlagen, waartoe niet alleen interne maatregelen van be drijfsorganisatie en efficiency dienstbaar zijn, maar ook de vernieuwing en de uit breiding van het produktie-apparaat. Als de nieuwe investeringen bij de bedrijven dan ook al te zeer worden afgeremd, be tekent dat een ondermijning van onze exportpositie en het is om die reden dat bijvoorbeeld de Vereniging van Metaal industrieën de opschorting van de inves teringsaftrek voor de bedrijven als een Het Japanse ministerie van Handel voert met belanghebbenden besprekingen over de ernstige crisis in de Japanse tex tielindustrie sedert de oorlog. Volgens het ministerie wordt de crisis voornamelijk veroorzaakt door een te snelle uitbreiding van de produktiecapaciteit, welke de uit voer en de binnenlandse behoeften te bo ven ging. Er worden voorstellen besproken tot het blokkeren van 7 miljoen Engelse ponden aan rayonweefstels en het even tueel volledig stopzetten van de rayon- garenproduktie gedurende een maand. Het college van B. en W. van Rotterdam heeft dr. G. van der Wal uitgenodigd als adviseur voor de economische ontwikke ling van Rotterdam op te treden. Dr. van der Wal heeft deze uitnodiging aanvaard. Dr. G. van de Wal is algemeen adviseur van de n.v. De Bijenkorf, voorzitter van de Jaarbeurs, lid van de S.E.R. en van het uitvoerend comité voor internationale contacten van het Nederlands Instituut voor Efficiency en adviseur en commissa ris van verschillende Nederlandse onder nemingen. Hij wordt door B. en W. bij uit stek geschikt geacht de grote problemen van Rotterdam tegen de achtergrond van nationale en internationale belangen te be oordelen. Hij zal bij het overleg op ver schillende niveaus de voornemens van Rot terdam moeten toetsen aan ervaringen uit het particuliere bedrijfsleven. Daar naast zal dr. Van der Wal ook buiten de ge meentelijke sfeer besprekingen moeten kunnen voeren. Dit adviseurschap zal slechts een tij delijk karakter dragen. Het gaat om een niet in gemeentedienst staande deskundi ge, wortelende in het particuliere bedrijfs leven, die de nationale figuren, die als re gel het gemeentelijk streven niet van na bij kennen, voorlichting zal kunnen geven. In een persconferentie heeft de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, verklaard, dat als achtergrond van de figuur, die hiermede is ge-reëerd, moet worden gezien de problematiek, die in het woord bestedingsbeperking zou kun nen worden samengevat. Meermalen, aldus mr. Van Walsum, wordt er critiek uitgeoefend op het beleid van de gemeentebesturen, die in het alge meen de hoofdschuldigen worden ge noemd van de moeilijkheden, waarin ons land in financieel opzicht is komen te ver keren. B. en W. hebben het nu van belang geacht, over iemand te beschikken, die het doen en laten van B. en W. critisch kan „begeleiden", iemand die zich rekenschap kan geven van de vraag, of de Rotterdam se plannen en noden en behoeften zich in een breder, nationaal kader laten verdedi gen. Dr. Van der Wal krijgt de mogelijkheid zich volledig op de hoogte te stellen. Hij zal dan geheel onafhankelijk, buiten het ge meentelijk apparaat staande, aan B. en W. (niet aan de raad) zijn visie kunnen ge ven. Zijn adviezen komen niet in de open baarheid, maar dienen om het college bij de bepaling van het beleid steun te geven. ook is beïnvloed door de waardedaling van het geld, terwijl voorts nog de vraag mag worden gesteld of deze investeringen dan overbodig of onverantwoord zijn geweest. Lager niveau Zeker is intussen dat voor 1958 op een belangrijke vermindering van de bedrijfs investeringen moet worden gerekend, zo dat de thesaurier-generaal, jhr. mr. E. van Lennep wel gelijk kan krijgen, die meent dat in 1958 het evenwicht tussen nationale besparingen en nationale bestedingen zal kunnen worden hersteld. Maar dit zal dan, zo concludeert hij, geschieden op een te laag niveau van besparingen en investerin gen. En dit betekent dan dat het even wichtsherstel niet op een gezonde basis berust. Want deze ligt in een zodanige stijging van de besparingsquote dat de noodzakelijke en wenselijke investeringen kunnen worden geëffectueerd zonder dat de betalingsbalans uit haar evenwicht komt. De president van „American Cyanamid Company", W. G. Malcolm, heeft te New York verklaard dat zijn firma een overeen komst gesloten heeft met de Koninklijke Zwavelzuurfabrieken v.h, Ketjen n.v. te Amsterdam. De overeenkomst voorziet in het voor gezamenlijke rekening bouwen van een nieuw bedrijf, dat beheerd zal worden door een nieuwe maatschappij Cyanamid Ketjen n.v.". Beide deelnemers in deze maatschappij zullen in eerste in stantie ongeveer 1.200.000 dollars ieder in vesteren in dit nieuwe bedrijf, dat zal ver rijzen op een terrein naast de fabriek van Ketjen te Amsterdam. Tegen eind 1958 zal het nieuwe bedrijf in werking getreden zijn. Er worden zekere typen „platinum reforming catalysts" ge maakt, te gebruiken in het raffineer-proces waardoor brandstoffen van lage waarden kunnen worden omgezet in hoog-octaan benzine. Cyanamid en Ketjen zullen ge zamenlijk en voor even grote delen eige naars van het nieuwe bedrijf worden. (UP) Blijkens een communiqué, dat na afloop van een bijeenkomst van de Internationale Tinraad werd gepubliceerd, is medege deeld, dat de raad besloten heeft tot het in stellen van toezicht op de tinexport van de aangesloten produktielanden. De eerste controleperiode zal lopen van 15 decem ber 1957 tot en met 14 maart 1958. De tota le toelaatbare exporthoeveelheid is voor die periode voor de deelnemende produk tielanden vastgesteld op 27.000 long ton. Dit betekent een vermindering van onge veer 28'/2 percent van de omvang, waarin de zes produktielanden tezamen in de op 30 september geëindigde periode van 12 maanden hebben geproduceerd. De regeringen van de deelnemende lan den stemden erin toe om tegen 6 december een bedrag van 3,65 miljoen pond-voor de bufferpool bij te dragen. Dit bedrag stemt overeen met het equivalent van hun twee de bijdrage van 5.000 long ton tegen de lo pende minimumprijs van 730 pond per ton. ADVERTENTIE hkè Deze week vol sprookjesachtige gebeurtenissen e De eerste droomwensen werden vervuld Mevrouw Mieke Bouman hééft haar eigen schip! Nellie won 2 miljoen gulden in de voetbalpool trfbelle - Nasoaopfota 7 Haarlem, In Duitse metaalindustrie De werkgevers en de werknemers in de Duitse metaalindustrie zijn het vrijdag eens geworden over een bemiddelingsvoor stel, dat door de Wes.tduitse minister van Arbeid, A. D. Ernst, is gedaan. Krachtens de bereikte overeenkomst zullen voor de ongeveer 2,5 miljoen werknemers van de metaalverwerkende industrie de lonen met 5 tot 6 percent en de salarissen met 6 percent worden verhoogd. Van 1 januari 1959 tot voorlopig 30 juni 1960 zal de werkweek in de metaalindus trie 44 uur bedragen tegen thans 45 uur. De verhoging van de lonen en salarissen geldt voorlopig van 1 januari 1958 tot 31 december 1958. Ter compensatie van de verkorting van de werkweek zullen de lo nen voorts nog met 2.3 percent worden ver hoogd. De salarissen blijven onveranderd, dat wil zeggen voor de verkorting van de werkweek zal geen compensatie worden gegeven, maar ook geen korting worden toegepast. In Noord-Hessen gaat de loons verhoging pas op 1 februari 1958 in. Dinsdag 10 december zullen twee employé's van Joh. Enschedé er Zonen grafische inrichting n.v. Haarlem de dag herdenken, waarop zij veertig jaar geleden bij de vennootschap in dienst traden. Het zijn de heren G. L. Roseboom, werk zaam op het archief en J. Compiet, werk zaam als verificateur op de afdeling plaatr drukkerij. De heer Roseboom, die vroeger op de afdeling verificatie werkzaam is geweest, is voornemens zijn jubileum te vieren ten huize van zijn dochter, Adriaan Loosjes- straat 55, Haarlem. Op de oceaan heeft zich in de afgelopen dagen bij de Azoren een krachtig hoge- drukgebied ontwikkeld, terwijl op het wes telijk deel van de Atlantische Oceaan een diepe depressie ontstond. Daardoor kwam een zeer' krachtige zuidwestelijke lucht stroming tot stand, waarmee een gedeelte van de depressie met grote snelheid naar de Noordzee koerste. Tengevolge hiervan nam de wind in onze omgeving sterk toe uit zuidwestelijke richting, voorafgegaan door regen naderde de zachte oceaan- lucht vanmorgen over de Britse eilanden ons land. Vanavond zal het daarom zacht weer zijn met veel bewolking, nu en dan regen, en veel wind. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. u .5 13 .3 O Sï Zondag 8 december Zon op 8.37 uur, onder 16.31 uur. Maan op 18.08 uur, onder 9.20 uur. Maandag 9 december Zon op 8.38 uur, onder 16.31 uur. Maan op 19.16 uur, onder 10.06 uur. Maanstanden 7 dec. 07.16 uur volle maan. 14 dec. 06.45 uur laatste kwartier 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 8 december Hoog water: 4.15 en 16.27 uur. Laag water: 12.12 en uur. Maandag 9 december Hoog water: 4.53 en 17.05 uur. Laag water: 0.31 en 12.50 uur. Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb regen regen licht bew. regen geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist geheel bew. mist onbewolkt half bew. geheel bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. mist mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. zzw wzw wzw zzw zzw zzw zzw wzw zw no windst. n zw zzw wzw wzw windst. windst. o w no windst. geheel bew. zzw motregen zzw geheel bew. zzw geheel bew. zw geheel bew. zzw motregen zw lichte regen zzw geheel bew. zzw 4 5 4 4 5 2 -1 -2 -3 2 -5 7 0 -0 -3 -2 -6 -2 -4 -9 6 6 7 2 1 3 2 2 0 1 u 5 d S o o 0,1 0,1 3 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0,1 1 0,1 0,1 0,2 1 0,1 0,1 7. „Wacht eens even, Joris Goedbloed!", riep Panda kwaad. „Moet JIJ mij komen vertellen, dat ik een bedrieger ben? Jij, dieMaar nu kwam de wijze ooster ling tussenbeide. „Broeder Panda", sprak hij vermanend", verhef toch nimmer uw stem in gramschap! Wanneer men ons niet begrijpt, moeten wij geduldig blijven". Daarna wendde hij zich tot Joris en sprak vreedzaam: „Beoordeel ons niet verkeerd, westerse broeder. Wij willen slechts de westerse wereld het licht brengen van de oosterse wijsheid". „Hm interessant", bromde Joris zonder veel belangstelling. De wijze meester greep een fraai bewerkt kistje en sloeg het deksel open. „Ziehier", sprak hij, „het is geen rijkdom, die ik zoek! In plaats daarvan offer ik deze nietswaar dige kostbaarheden aan de vervulling van mijn taak". Voor Joris onthutste blik ver toonde zich een schitterende verzameling edelstenen„N-een maar!", riep hij met grote belangstelling. „Dat is BIJZONDER interessant!" De op 12 november opgerichte Partij voor Overheidspersoneel heeft, in afwach ting van het definitieve programma der partij, thans een urgentieprogramma op gesteld, waarin de volgende punten worden genoemd: een reële reorganisatie van het georganiseerd overleg, verbetering van het loonpeil, de loonpolitiek en de pensioenen, nakoming van de door de overheid gedane beloften en toezeggingen inzake de sala rissen van het lager- en middelbaar over heidspersoneel, herziening van de Alge mene Ouderdomswet, o.a. ten aanzien van aantasting van de pensioenrechten, de al gemene medische kostenverzekering en een drastische herziening van het belasting stelsel. De directie van WM. H. Müller en Co. n.v. deelt mede, dat de gang van zaken bij verschillende bedrijven der vennoot schap in binnen- en buitenland tot nu toe alleszins tevredenstellend is geweest. De financiële resultaten over de eerste drie kwartalen van 1957 zijn goed; de bruto winsten over deze periode waren iets ho ger dan die over de overeenkomstige pe riode van 1956, terwijl de netto winsten na belastingen op ongeveer gelijke hoogte ble ven. Er wordt dan ook niet verwacht, dat de netto winst over 1957 belangrijk zal af wijken van die over 1956. Terzake van de an Müller en Co. toebe horende Alg&rrobo- ijzerertsmijnen ih Chi li is overeenstemming bereikt met een A- merikaanse bankiersgroep en het nationa le hoogovenbedrijf in Chili, de Compania de Acero del Pacifico (CAP), tengevolge waarvan verkoop en overdracht dezer mij nen zal geschieden aan een nieuw op te richten Chileense exploitatie-maatschap pij, welke gecontroleerd wordt door de CAP. De prijs en de voorwaarden, waarop de concessies door Müller zullen worden verkocht en overgedragen, zijn alleszins tevredenstellend te achten. Müller zal bo vendien belast worden met de verkoop van de voor export bestemde ertsen zodra de produktie een aanvang neemt, hetgeen ver moedelijk in 1960 het geval zal zijn. ADVERTENTIE Niet-commercieel. Ook de Westduitse deelstaat Hessen heeft zich uitgespro ken tegen de commerciële televisie. Tot nu toe hebben drie staten zich hier tegen uitgesproken: Noordrijn-West- falen, Rijnpalts en Hessen. Misverstand. Volgens het Nederland- Noord-Europa-Instituut moet het pers bericht over de vondst van het wrak van de „Bounty" op een misverstand berusten. De Noorse ontdekkingsreizi ger Thor Heyerdahl liet het wrak in 1956 fotograferen. Hey.erdahl vertelt in zijn boek Aku-Aku over zijn bezoek aan de Pitcairn-eilanden. V oorzorgsmaatregelen. Groot-Brittannië heeft een compagnie infanterie op ver zoek van het plaatselijk gouvernement naar Brits Honduras gestuurd voor het geval er onlusten in de kolonie moch ten uitbreken. De vorige week zijn in Londen besprekingen over een grond wet voor het eiland afgebroken, nadat gebleken was dat enkele leden van de Hondurese delegatie in Londen bespre kingen hadden gevoerd met de Guate- malaanse vertegenwoordiging over een afscheiding van de kolonie van Groot-Brittannië. Kikvorsman. Russische troepen hebben in de omgeving van het eiland Sachalin een gewapende agent van de Ameri kaanse inlichtingsdienst, Golubev ge naamd, gearresteerd, aldus bericht de „Pravda", toen hij, gekleed in een kik- vorspak, een rubberboot „van buiten lands. maaksel" op het strand trok. Gobulev is volgens de „Pravda" af gezet door een oorloggschip van onbe kende nationaliteit, dat de Russische territoriale wateren zou hebben ge schonden. Aardbeving. Het persbureau „Nieuw- China" maakt melding van een mede deling van de minister van Buitenland se Zaken van Mongolië, volgens welke een krachtige aardbeving woensdag in zijn land de dood van enkele personen heeft veroorzaakt. Er is ook een aantal huizen ingestort. Toestemming. Het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken heeft de naaste bloedverwanten van de zes in communistisch China gevangen ge houden Amerikanen toestemming ge geven hun familieleden te bezoeken. Het departement is uit menselijke over wegingen van zijn weigering terugge komen. De Amerikaanse regering blijft echter weigeren voor communis- tisch-China paspoorten te verstrekken. Dodencijfer. Het dodencijfer van de treinramp bij Londen is tot 97 geste gen. Er zijn nog vier lijken gevonden en een zwaargewonde vrouw is in een ziekenhuis bezweken. Het Britse mi nisterie voor vervoerszaken heeft me degedeeld dat het onderzoek naar het ongeluk donderdag zal beginnen. De di recties van de spoorwegen uit verschei dene landen, waaronder Nederland, hebben de leiding der Britse spoorwe gen haar deelneming betuigd. Afpersing. De Amerikaanse bond van vervoerspersoneel, die anderhalf mil joen leden telt, is uit de Amerikaanse federatie van vakverenigingen, ont staan na de samenvoeging van de twee grote vakbonden A.F.L. en C.I.O., ge zet. Dit is geschied, omdat de leiders van de bond schuldig zijn bevonden aan georganiseerde afpersing. De Ame rikaanse Senaat stelt thans een onder zoek in naar beschuldigingen, dat de leiders van de bond zwendelpraktijken hebben uitgeoefend en gewelddaden hebben doen bedrijven. De voorzitter van de bond, James Hoffa en zijn voor ganger, Dave Beck, worden gerechte lijk vervolgd. Luchtverbinding. Vrijdag is de luchtlijn MoskouKopenhagen geopend. Er wordt op deze wekelijkse dienst uit sluitend met straalvliegtuigen gevlo gen. Met het eerste Russische toestel, dat de reis in twee uur en acht minuten maakte, reisde maarschalk Pavel Zji- garev, directeur van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot", die naar Londen gaat voor besprekingen over een luchtverbinding met Engeland. Voor de terugreis was er één passagier. Opvolger. De Italiaan Pier Pasquale Spinelli is benoemd tot directeur van het Europese UNO-bureau in Genève als opvolger van de Nederlander A. Pelt, die secretaris-generaal van de Wereld federatie van vrienden van de UNO wordt. Overleden. Guido Schmidt, van 1936 tot 1938, het jaar van de „Anschluss" Oos tenrijks minister van Buitenlandse Za ken, is op 57-jarige leeftijd in Wenen overleden. Schmidt heeft twee maal te recht gestaan op beschuldiging van hoogverraad, het voorbereiden van de „Anschluss", doch is beide malen vrij gesproken. HEEL LANG geleden hebben we op deze plaats eens iets verteld over de tuin- bouwende mieren, die in hun nesten regel matige kweekbedden aanleggen en daarop een eiwitrijke zwam kweken, die opzette lijk voor dit doel door de koningin - in een holte van de kaak - als stekje uit het ouderlijke nest is meegenomen. Ook onder de termieten bevinden zich tuinbouwers, alhoewelhun vakmanschap wellicht wat ten achter staat bij die van de tuinbouwende mieren. Op Cey lon leven twee soorten termie ten die de bekende, bijna coni sche heuvels ter hoogte van 1 a 2 meter bouwen, waarin zich talrijke holten en kamers bevinden, bestemd voor het kweken van zwammen. Want ook deze hogere termie ten zijn - evenals genoemde mieren - zwammenkwekers. De arbeiders zijn on verdroten bezig dood hout te kauwen, dat in de ingewanden voor een deel verteerd wordt en van deze mest worden de kweek bedden gemaakt. Zo eenvoudig als wij het hier neerschrijven, gaat het nu ook weer niet, want de als een bruine drek afge scheiden houtpulp moet met de monddelen opnieuw bewerkt worden, waarna de massa door middel van speeksel wordt aaneengekit. Dan pas ontstaan de echte kweekbedden, bruine, sponsachtige licha men, die gewoonlijk wat vochtig zijn en vol kronkels en oneffenheden zitten, waar door de oppervlakte geweldig wordt ver groot en de lucht gemakkelijk tot het in wendige kan toetreden. Volgens prof. E. tiugnion, die deze termieten jarenlang heeft bestudeerd, geschiedt het uitzaaien van de zwammen in de bedden niet opzet- ""N telijk, want de sporen bevinden zich reeds in de houtpulp en behoeven in de verzorg de kweekbedden dus alleen maar te ge dijen. Hier stuiten we dus op een kenmer kend verschil ten opzichte van de tuinbou wende mieren, die het stekje, zoals we boven reeds hebben aangestipt, zeer op zettelijk van een andere tuinbouwkolonie meenemen en overbrengen naar de nieuwe kolonie, waar het wordt uit gezet en opgekweekt. Dit blijkt bij de termieten op Ceylon dus niet het geval te zijn. De darminhoud van deze dieren blijkt onder de micros coop altijd talrijke zwamsporen te bevatten die nog niet ver teerd zijn en, volgens de me ning van genoemde onderzoeker, hun kiemkracht waarschijnlijk niet verloren hebben. Een hapje houtafval zal daarom in de mest voldoende sporen opleveren voor hernieuwe uitzaai. Goed bewerkte kweekbedden in termie tenheuvels zijn gewoonliijk overdekt met een wirwar van draden, waartussen witte bolletjes zijn te zien met een doorsnede van ongeveer 1 mm. In deze bolletjes be vinden zich de sporen, die dienen voor de voeding van de jonge termieten en van het koninklijk paar. Het merkwaardige is, dat deze witte bolletjes in het laboratorium niet tot ontwikkeling komen, maar weldra wegslinken. Naar het schijnt hebben zij de atmosfeer van de termietenheuvel nodig om zich te kunnen ontwikkelen. Over de feilloze organisatie in de ter- mietenstaat moeten we nu ook nog wat zeggen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2