Kentering in de publieke opinie ten gunste van „nieuwe" Nixon Ook na de tariefsverhoging nog een tekort bij de post N BLAD WAAR PIT IN ZIT! klaver 4a P.T.T.-personeel zal met 1500 man uitgebreid moeten worden Vice-president doet verleden vergeten en ontpopt zich als waardig plaatsvervanger ^Praatótoel ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 3 HET WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN... Relletjes te Gorzow in de Poolse provincie Poznan Linksrijder veroordeeld Vrouw van scheepsarts aan boord „Willem Barendsz" Kerkelijk Nieuws In 1963 begint de bouw van Haagse satellietstad VIER Evangelische kerk zet zich schrap tegen communisme 0p de Referendaris op ministerie pleegde fraude ^Hoe is het ontstaan Dit woordGEHAAID Ook na de op 1 november ingevoerde tariefsverhogingen van de posterijen moet voor de postdienst nog een tekort worden geraamd van 2,4 miljoen gulden. Dit deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in zijn antwoord op het voorlopig slag van de Tweede Kamer over de be groting 1958 van de P.T.T. Over de tegenstelling tussen tariefsver hogingen en bestedingsbeperking zegt de minister, dat ten aanzien van overheids bedrijven, de eis mag worden gesteld, dat deze de kostprijs, inclusief 'n redelijk ren dement over het geïinvesteerde kapitaal, weten te dekken, uit welk rendement ook een bijdrage tot de financiering van de noodzakelijke investeringen kan worden gevonden. De omstandigheid, dat de ta rieven van enkele onderdelen van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie zelfs zodanig zijn, dat zij ver lies geven, betekent een verkapte subsi diëring ten laste van de overheid. Bij de bepaling van de hoogte van het bedrag voor investeringen is rekening gehouden met de hogere opbrengst, voort vloeiende uit de tweede tariefsherziening. Deze wordt geraamd op 16 miljoen. Daar door is het mogelijk gebleken voor 1958 143 miljoen voor investeringen in uitzicht te stellen. De kapitaalbehoefte van het bedrijf, in het bijzonder door de aanhoudende snelle groei van de telefonie veroorzaakt, is zo groot, dat het niet mogelijk geacht werd de volle grootte van de daarvoor benodig de middelen uit 's rijks kas beschikbaar te stellen. Een bijdrage door het bedrijf uit het rendement tot deze kapitaalvoor ziening is dus noodzakelijk. Uit overwegingen van prijsstabilisatie- beleid is van een aantal tariefsverhogingen afgezien, hetgeen dus onvermijdelijk zijn invloed heeft op de investeringen. Beper king der investeringen op dit gebied heeft echter zijn grenzen, aangezien de behoef te aan het dienstbetoon blijft groeien. We gens de lange tijd van voorbereiding, wel ke nodig is voor uitbreiding van gebouwen en apparatuur, zouden beperkingen zich vooral in de toekomst op pijnlijke wijze kunnen doen gevoelen. Het zou dan niet op korte termijn mogelijk zijn hierin verbe tering te brengen. Over het nieuwe tarief voor nieuwsbla den, dat 25 pet. van het tarief voor druk werk bedraagt, terwijl het 50 pet. had moeten zijn, zegt de minister dat reeds de opschorting van deze verhoging tot 1 okto ber 700.000 heeftg ekost. Personeelsproblemen Ondanks de personeelsmoeilijkheden is de postdienst er tot nu toe in geslaagd het aantal postverzendingen en bestellingen te handhaven. Over de personeelsproblemen van de P.T.T. merkt de minister op, dat het personeel van de P.T.T. in ieder geval met 1500 man zal moeten worden uitge breid. De proef met het aanstellen van vrou welijk personeel voor die functies, welke voorheen uitsluitend door mannelijke krachten werden bezet, is tot nu toe be vredigend verlopen. Bij de postdienst ver richt dit personeel uitsluitend gedeeltelijke taken, bij de technische dienst echter ook volle taken, zoals onderhouds- en revisie werkzaamheden. Totaal werden in deze groepen 150 vrouwen te werk gesteld, waarvan bij de postdiensten in Amsterdam en 's Gravenhage totaal 100 en bij enkele telefoondiensten 50. Van het totale aantal van 150 vrouwen zijn er 70 gehuwd. De ge huwde vrouwen verrichten nagenoeg allen slechts gedeeltelijke taken. Een deel van het overwerk bij de post dienst wordt opgevangen door tewerkstel ling van tijdelijke krachten, speciaal voor de avonduren. Bij de postdienst zijn onge veer 580 avondwerkers te werk gesteld. Hieronder zijn 40 gepensioneerde P.T.T.- ers, 120 studenten, 80 kleine zelfstandigen en 340 personen, die reeds in loondienst zijn. Draadomroep zorgenkind Het voortbestaan van de draadomroep acht de minister mogelijk mits onrenda bele aansluitingen niet tot stand worden gebracht, tenzij de aanvrager de extra- kosten, welke te zijnen behoeve worden gemaakt, voor zijn rekening neemt. Tot stichting of uitbreiding van draad- omroepnetten wordt alleen overgegaan als de toekomstige rentabiliteit als vaststaand mag worden aangenomen. Het vernieuwen van netten, die in hun '•"'de vorm technisch niet meer zijn te handhaven, wordt beperkt tot die geval len, waar de te verwachten rentabiliteit zulks wettigt. De vraag of ooit tot een sluitende reke ning kan worden gekomen, vermag de mi nister thans niet te beantwoorden. Omdat de investering van 2'A miljoen uitsluitend in rendabele netgedeelten zal plaats hebben en waarvan circa 50 pet. voor uitbreiding gebruikt zal worden, is deze verantwoord. Tot nu toe heeft de beëindiging van de exploitatie zich beperkt tot een 114-tal aan sluitingen. Daarnaast is op dit ogenblik voor nog 154 abonnees afsluiting in over weging. Een toenemend aantal afsluitingen in de volgende jaren is te verwachten. Van de tot nu toe afgesloten abonnees woonden er 52 in Friesland, 30 in Zeeland en 13 in Zuid-Limburg. ADVERTENTIE dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE (Van onze correspondent in Washington) Er heeft een merkwaardige verandering plaats in de Amerikaanse publieke opinie ten aanzien van vice-president Richard Nixon. Een jaar geleden ontmoette men herhaaldelijk Amerikanen, die ingeno men, of althans tevreden, waren met pre sident Eisenhower, maar die steevast hun beschouwingen eindigden met de opmer king, dat men bovenal hopen moest, dat Eisenhower gezond zou blijven... want an ders bestond de kans, dat Nixon hem zou opvolgen als president. Dezer dagen ech ter, toen het onzeker was of Eisenhower dan wel Nixon Amerika zou vertegenwoor digen op de NAVO-conferentie te Parijs, waren er vele Amerikanen, die hoopten dat Nixon zou gaan. Sommigen omdat zij vreesden, dat de conferentie Eisenhower te zeer zou vermoeien, maar anderen om dat zij van mening waren, dat in deze pe riode van crisis meer stuwkracht zou uit gaan van een man in de kracht van zijn leven, die er vooral in de laatste tijd blijk van gegeven heeft, dat hij de dreigende tekenen des tijds goed verstaat. Hoe moet men die wijziging in de publieke opinie verklaren? Op 9 januari zal Nixon vijf en veertig jaar worden. Hij is nog jong, maar men hoort zelden meer betogen, dat hij te jong zou zijn voor het presidentschap. Kenne lijk vindt men hem gerijpt. Wat men tot dusver op hern tegen had? Om bij het uiterlijk te beginnen: zijn wipneus en zijn hangwangen. Wat ernstiger is: jarenlang heeft Nixon de reputatie gehad voor alles een geslepen politicus te zijn, die bereid was vrijwel alle middelen te gebruiken als hij maar gekozen werd. Zo zou hij eerst in het Huis van Afgevaardigden en later in de Senaat zijn gekomen. Hij kon glad zijn en keihard in de verkiezingscampagnes. Hij kon vleien en hij kon zijn tegenstan ders uitmaken voor alles wat lelijk was. Het anti-communisme leek hem lange tijd een goed paard om als eerste de eind streep te bereiken en hij kwam, in politiek opzicht vrij dicht bij senator McCarthy. Een van zijn meest geraffineerde presta ties leverde hij in 1952, toen men hem trachtte te diskwalificeren voor het vice- presidentschap omdat zijn financiële wel stand op een oneerlijke manier verkregen heette te zijn. Samen met zijn aantrekke lijke vrouw Pat verscheen hij toen voor de televisie en op een manier, die vooral de gewone man (en de gewone vrouw) bij na tot tranen toe moest ontroeren, gaf hij de Amerikanen opening van zijn boeken. Met zoetelijke bijzonderheden over zijn kinderen en zijn hond erbij. Het succes was volkomen. Kandidaat Eisenhower om helsde hem en zei: „You are my boy". Samen wonnen zij Jaarop de verkiezingen en sindsdien heeft Nixon zich een trouwe aanhanger van de president getoond. Aanvankelijk stond Nixon veel meer rechts dan de president doch al spoedig sprak Nixon over de emancipatie van de negers even welwille d als Eisenhower. Aanvankelijk rekende men Nixon onder de groep van rechtse republikeinen, men sen die nogal eens neiging tot isolationis me hebben getoond, maar weldra begon Nixon belangstelling te ontwikkelen voor Amerika's steun aan het buitenland en na zijn reizen naar Zuidoost-A^ië en Afri ka werd hij een overtuigd voorstander- van hulp aan minder-ontwikkelde gebie den. V erantwoordeli jk Nixon was de eerste onder de vooraan staande regerings-figuren die ernst maakte met de „spoetnik", die Eisen hower, Wilson en Sherman Adams aan vankelijk hebben getracht te bagatellise ren, Nixon luidde alleen de alarmbel. Was hij opnieuw de geslepen politicus, die onmiddellijk besefte dat dit vroege alarm hem later politieke rente zou opleveren? Een recente foto van rice-president Ni.rnn WARSCHAU (Reuter). Maandag zijn in de Westpoolse stad Gorzow talrijke ar restaties verricht na relletjes, waaraan drieduizend mensen deelnamen, zo meldt radio-Warschau. De politie gebruikte traangas om de mensen uiteen te jagen. Onder de gearresteerden die zich voor de rechter zullen moeten verantwoorden, be vond zich een aantal „beruchte dronkaards en straatschenders". De stad ligt in de provincie Poznan. (UP). - Volgens het partijblad „Triboena Loedoe" begonnen de ongeregeldheden na dat een vrouw op een fiets was aangereden door een politiewagen. Ofschoon zij slechts licht gewond werd, zo schrijft het blad, en on middellijk medische hulp kreeg, ontstonden geruchten als zou zij omgekomen zijn. Er verzamelde zich toen een menigte van naar schatting drieduizend mensen in de straten die met stenen en flessen naar de politie begonnen te gooien. Nadat versterkingen waren uitgerukt slaagde de politie erin de ongeregeldheden de kop in te drukken. Op kantoren en fabrieken in de stad werden, aldus Triboena Loedoe bijeenkomsten be legd ter veroordeling van de ongeregeld heden. De Utrechtse rechtbank heeft de 26- 'rige C. K. D. uit Wassenaar overeenkom- tig de eis veroordeeld tot 'n geldboete van 100 of twintig dagen hechtenis. D. had nh schuldig gemaakt aan overtreding van -«rtikel 23 van het wegenverkeersregle- nent namelijk het links blijven rijden op -en weg inplaats van gelegenheid te geven tot passeren. Tegen hem was een vervol ging ingesteld nadat er over zijn wijze van rijden een artikel met foto's was ver- -chenen in een tijdschrift voor automobi listen. Mevrouw M. L. Teljer, echtgenote van de scheepsarts aan boord van de „Willem Barendsz", zal de enige vrouw zijn die met de Nederlandse walvisvloot mee gaat naar de wateren van het zuidpoolgebied. Dit wordt haar zesde walvisvaart. „Ik ga mee omdat ik bij mijn man wil zijn", zei zij. Het schip is op 4 december in Kaapstad aangekomen en 6 december naar het zuid poolgebied vertrokken. De Maatschappij voor de walvisvaart in Amsterdam bevestigde ons, dat mevrouw Teljer al verscheidene malen de expeditie heeft meegemaakt en zich aan boord zeer verdienstelijk weet te maken. Haar aan wezigheid wordt dan ook bijzonder ge waardeerd. Dokter Teljer is jarenlang huisarts geweest in Voorburg. Voorheen was hij scheepsarts bij de Holland-Afrika lijn. Het echtpaar woont in Bilthoven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Geld.): G. H. van Kooten te Genemuiden door de Prov. Kerkvergadering te Noord-Holland als predikant voor buitengewone werk zaamheden A. A. Wildschut te Amster dam-Sloten te Dussen (N.-Br.): H. van Amstel te Ter Aar. Bedankt voor Haaften (Geld.) (toez.): A. Vroegindewey te Veenendaal. Geref. Gemeenten Tweetal te Moerkapelle H. Rijksen te te Vlaardingen en G. A. Zijderveld te Pa- terson (New Jersey, U.S.A.). Beroepen te Dordrecht: H. van Gilst te Dirskland. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Maassluis (vac. E. Venema): H. C. van der Ent te Werkendam en J. C. van Ravenswaaij te 's-Gravenhage-Sche- veningen. Ten dele was dat waarschijnlijk wel zo, maar het moet tot Nixon's eer gezegd worden, dat hij reeds verontrust was, lang voordat de Russen de wereld openlijk toonden wat zij technisch waard waren. Nixon moet een van de weinigen in de re gering geweest zijn, die zich verzet heb ben tegen een actie, die beoogde binnen kort de belastingen te verlagen. Thans is er van zulk een belasting-ver laging geen sprake meer. Die verminde ring van de belasting zou ten doel hebben gehad om de republikeinen in het verkie zingsjaar 1958 (verkiezingen voor het Huis en voor een derde deel van de Senaat) po pulair te maken bij de massa. De politi cus, die in Nixon schuilt, moest wel iets voelen voor zulk een manoeuvre, maar de verantwoordelijke politieke leider, die Nixon begint te wor'cn, moet hebben be seft, dat een regering die zich goed voor bereidt op concurrentie met de Sovjet- Unie, groter vertrouwen bij het volk zal wekken dan een bewind dat het volk pro beert te paaien met lagere belastingen. Nixon heeft nog altijd dezelfde neus en dezelfde hangwangen maar al zal hij de oude politieke trucs niet vergeten zijn hij heeft meer en meer getoond dat hij oog heeft voor staatkunde en hij heeft een stijl verworven, die, in al zijn eenvoud, toch passend begint te worden voor een Amerikaanse president. Vertrouwen Driemaal is Eisenhower vrij ernstig ziek. geweest sedert 1952: een hartaanval in de herfst van 1955, een operatie Wegens ileytis vroeg i.'i.cle- zomer van 1956 en. thans een 'lichte beroerte. Dat waren ook voor Nixon moeilijke perioden. Vooral voor de verkiezingen van 1956 zou Nixon zijn eigen zaak zeer hebben geschaad indien hij zich te happig had toond Eisenhower's plaats in te nemen. Nixon heeft kabinets vergaderingen geleid, maar hij ging niet op Eisenhower's stoel zitten. Hij werkte hard, maar hij timmerde niet aan de weg. In de dagen volgend op Eisenhower's jongste ongesteldheid, speelde Nixon zijn rol ietwat anders. Niet dat hij de indruk maakte Eisenhower te willen verdringen, maar hij toonde zich veel duidelijk „be schikbaar" om de president te vervan gen. Nixon moet beseft hebben, dat het poli tieke klimaat tijdens deze derde ziekte anders was: thans was de spanning in de wereld groter. Op korte termijn moesten er grote beslissingen worden genomen, Amerika's begroting moest worden voor bereid ende natie had een groter ver trouwen gekregen in de vice-president. Vandaar dat Nixon zich wat meer kon veroorloven, al ging hij niet over de schreef. Eisenhower's herstel vordert en snel. Het lijkt mogelijk dat de president zelf nog naar Parijs gaat, doch indien Nixon gaat, zal hij het vertrouwen hebben van zeer velen, en indien hij niet gaat, zullen er zelfs zijn die denken: misschien was het wel beter geweest, wanneer de vice-pre sident deze vermoeiende taak op zich ge' nomen zou hebben. Kracht Wat men zich in dit bijzondere geval afvraagt, is precies de grote kwestie in Amerika op dit tijdstip: het is wel duide lijk geworden, dat Eisenhower's jongste inzinking hem niet ongeschikt heeft ge maakt. Met een zekere voldoening toonde Hagerty, de perschef van Eisenhower, en kele dagen na de lichte attaque aan jour nalisten een paar stukken, die Eisenhower zo juist zelf had ondertekend. Maar, tus sen het begrijpen en tekenen van stukken en het krachtig leiding geven aan een grote staat, is een groot verschil. Heeft Eisenhower nog de kracht, die Churchill bezat bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog? Kan hij, zo nodig, en het lijkt nodig, Amerika ervan overtuigen, dat er sober geleefd en hard gewerkt moet worden Kan hij zelf waarlijk leiding geven in de komende weken wanneer de begroting moet worden opgesteld en de jaarlijk se boodschap moet worden geschreven over de toestand des lands? Tenslotte: is president Eisenhower geestelijk nog lenig genoeg om de Amerikaanse buitenlandse politiek, waar nodig, te wijzigen? Zulke wijzigingen zouden noodzakelijk kunnen zijn in het Naburige Oosten en ten aan zien van communistisch China bijvoor beeld. Ziehier vragen, die men te Washing ton begint te stellen. Dat houdt echter niet in, dat men het eens is over de antwoor den. Telkens weer blijkt Eisenhower on verwachte veerkracht te hebben en men kan het als een gunstig teken beschou wen, dat hij zelf het regeren niet moe lijkt. Al heel spoedig na zijn attaque liet hij merken, dat hij indien de doktoren het hem toe zouden laten naar Parijs zou willen gaan. Naar de hoofddirecteur van de Haagse gemeentelijke dienst voor de wederop bouw en stadsontwikkeling, dr. ir. F. Bak ker Schut, heeft medegedeeld, wordt ver wacht dat in 1963 een begin gemaakt kan worden met de eerste faze van de bouw van Wilsveen. Het laat zich aanzien dat deze nieuwe stad, die 105.000 inwoners zal tellen, in 1980 gereed zal zijn. Er zal geen uitgebreide sanering van Den Haag kunnen plaats hebben voordat een gedeelte van Wilsveen klaar is, een omstandigheid die ir. Bakker Schut niet gunstig noemde voor de woningsituatie in de residentie. Den Haag zal daarom voorlopig nog niet kunnen afstappen van de bepaling dat al leen diegenen een vestigingsvergunning kunnen krijgen die economise! gebonden zijn aan de stad. Indien de 50.000 Neder landers, die thans nog in Indonesië wonen, gedwongen zouden worden naar Neder land te repatriëren en zich in Den Haag zouden willen vestigen, dan zou dit het gemeentebestuur van Den Haag voor schier onoplosbare problemen stellen. De repatriërenden zouden weliswaar aanvan kelijk in contractpensions worden onder gebracht, doch zodra zij werk gevonden zouden hebben zou een vestigingsvergun ning hun niet kunnen worden onthouden. ADVERTENTIE Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hilversum II (298 m.). Scheijf in elk der tiert vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra eorto op adreszijde. Inzenden aanKlaver ier, Hilversum. Eén oplossing per kaarf. Wekelijks prijzen tot een firm totale waarde v. minstens 1U.UUU." Alle cijfers opgeteld Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds", St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. BERLIJN (Reuter) De synode van de evangelische kerken in Duitsland, die in Oost-Berlijn vergadert, heeft alle leden van de aangesloten kerkgenootschappen meegedeeld dat zij zich duidelijk van het marxisme en leninisme moeten distan tiëren. Er werden twee besluiten genomen. In het eerste wordt gezegd dat de chris tenen voor alles Gods wil moeten doen. Het is onmogelijk voor een christen om zowel in God te geloven als een wereld beschouwing aan te hangen waarin Gods bestaan ontkend wordt. „Geen angst kan ons bewegen een der gelijke ideologie te aanvaarden". In het tweede wordt de eis gesteld dat de leden van de kerkgenootschappen de vrijheid krijgen de Bijbel in alle sectoren van het particuliere en sociale leven in het open baar te verspreiden. Voor de kerk wordt het recht* geëist vrij haar eigen kerkelijke wetten te kunnen invoeren, haar eigen functionarissen te kiezen en haar eigen gelden te beheren. Ter vergadering van de synode werd voorts van Westduitse kerkelijke zijde de beschuldiging van de Oostduitse regering verworpen, dat de evangelische kerk in Duitsland de politiek van het westen en in "net bijzonder die van de NAVO propa geert. De Westduitse predikant Wiim zei dat hij in een brief aan premier Grote- wohl van Oost-Duitsland gevraagd heeft naar de mogelijkheid van een bespreking over de ernstige meningsverschillen tussen kerk en staat. (UP) In een der besluiten wordt ge zegd: „In de Sovjetzone worden via de pers en op openbare bijeenkomsten niet alleen aanvallen gedaan op de persoon van kerkelijke leiders, maar ook op de grond beginselen van de religie, met een felheid die tot op heden ongekend is", „Niet alleen de communistische partij, doch ook de Oostduitse staat zelf tracht het marxisme en de ontkenning van God een verplichte doctrine te maken." In dit verband wordt gewezen op de .jeugdwijding". De synode doet een beroep op de gelovigen in Oost- Duitsland „bereid te zijn terwille van de vrijheid offers te brengen" en waarschuwt tegen het gebruik van wapens voor massa vernietiging en tegen de gevolgen van een „bewapeningswedloop die tot zelfmoord leidt". Onderscheid des oordeels Ministerpresident dr. W. Drees meent dat bij de toekenning van onderschei dingen de factor van de rang of functie van de te decoreren persoon in het maatschappelijk bestel niet geheel bui ten beschouwing kan worden gelaten. Zonder deze factor zal het nog moei lijker zijn de juiste hoogte van de on derscheiding te bepalen. In de maat schappelijke rang of functie komt vaak ook mede tot uiting de betekenis yan de prestaties die aanleiding geven tot het toekennen van een onderscheiding. (Krantenbericht) Niet geheel buiten beschouwing kan worden gelaten dat betekent dus öf: soms wèl buiten beschouwing kan worden gelaten, of: altijd een klein beetje binnen beschouwing gelaten moeten wor den. - Goed, - Hebt er ooit iets van ge merkt'. Hebt u 't ooit meegemaakt dat een niet zó verdienstelijk Kamerlid na zijn twee termijnen de zilveren medaille kreeg, ter wijl zijn collega die wèl verdiensten had, de Leeuw mee naar huis mocht nemen? Kent u één allerverdienstelijkste onder officier met de Leeuw? Of één helemaal niet verdienstelijke referendaris met een bronsje? Hebt u ooit van één arbeider ver nomen die, na een dappere daad waarbij zijn leven op het spel stond, verricht te hebben, officier in de Orde van Oranje- Nassau is geworden? Aha„in de maatschappelijke rang of functie komt vaak ook mede tot uiting de betekenis van de prestaties die aan leiding geven tot het toekennen van een onderscheiding Wil Zijne Excellentie de ondergetekende verklaren wie hij be langrijker vindt voor de maatschappij: de doorsnee-mijnwerker of de doorsnee- substituut-griffier van een kantongerecht? En wil Zijne Excellentie zijn antwoord dan vergezeld doen gaan van zijn motivering? Wil Zijne»Excellentie de ondergetekende meedelen in hoeverre de prestaties van de boekhouder groter betekenis hebben dan die van de meesterknecht, en die van de sergeant-majoor minder dan die van de tweede luitenant? Zulk een mededeling van u, Excellentie, maakt mij werkelijk een beetje droevig. Omdat de democratie mij zeer dierbaar is en omdat ik uit uw mededeling de stellige indruk krijg, dat zij bij u toch niet zó veilig is als ik verwachtte en hoopte. Ik vind uw opvatting typerend voor die van de bourgeois. Ik vind haar niet passen in deze tijd. Als ik het mag zeggen: ik vind haar oer conservatief, of - zoals men dat in uw kringen noemt - danig reactionair. Ik ben niet boos. Maar wel een beetje verdrietig. Elias De officier van Justitie bjj de recht bank të 's-Gravenhage, mr. j. C. Maris, heeft op verzoek van de minister van Eco nomische Zaken een onderzoek ingesteld tegen een referendaris van het ministerie van Economische Zaken terzake van ge pleegde fraudes ten aanzien van de be staande voorschriften betreffende de uit voer van staalschroot. De verdachte heeft na verhoor een volledige bekentenis afge legd. Hierbij is gebleken, dat met behulp van onjuiste verklaringen omtrent de origine van het schroot, hoeveelheden van een omvang van enige tientallen duizenden tonnen tegen te hoge prijs zijn verkocht ten laste van de kas van de staalverbrui- kende industrie in de landen, behorende tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Reeds lang koesterde men verdenking tegen de referendaris. Door zijn functie als chef van de afdeling ijzer en staal stond hij in nauw contact met verschillende han delaren. Deze kregen een veel hogere dan de normale prijs voor het schroot. De ambtenaar deelde op zijn beurt in de ab normale winst. Aangenomen moet worden, dat deze be dragen in verhouding tot die, welke de handelaren ontvingen, niet bijzonder groot moeten worden geacht. Aanzienlijk is wel het bedrag, waarvoor de kas van de staal- verbruikende industrie der landen, welke deel uitmaken van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, is benadeeld. Niet uitgesloten wordt het geacht, dat dit bedrag in de tonnen loopt. De frauduleuze handelingen moeten zich over een reeks van jaren hebben uit gestrekt. De zaak is aan het rollen geko men bij een controle der boeken, welke de ambtenaar beheerde. Daaruit bleek dat de referendaris op vreemde wijze had gema nipuleerd met de schrootprijzen. Gister middag is hij op het departement gearres- teeerd. Te verwachten is, dat nog meer personen wegens medeplichtigheid zullen worden aangehouden. Reisbeurzen. De staatssecretaris van Onderwijs, Kusten en Wetenschappen heeft op advies van een daartoe door hem inge stelde commissie aan de kunstschilders J. Diederen, C. Dik, J. Goedhart, N. Kroes, A. Paashuis en J. Willems een beurs ver leend voor een reis naar het buitenland. Wie gehaaid genoemd wordt, is han dig, slim, van alle markten thuis. Wij hebben hier een voorbeeld van een dialectische vorm, een plat-Amster- damse zelfs, die in de beschaafde taal is doorgedrongen. Gehaaid is namelijk precies hetzelfde woord, alleen anders uitgesproken, als geheid, het voltooide deelwoord van het werkwoord heien. Letterlijk betekent geheid: in de grond gestampt en vandaar: sterk, stevig. Men zegt dat iets er geheid inzit, als men bepaalde kennis tot zijn onver vreemdbaar eigendom heeft gemaakt, die men dus nimmer zal vergeten. Van daar de betekenissen: ferm, flink, doorkneed, die men ook op mensen is gaan toepassen. Men spreekt van een geheide idioot en van een gehaaide koopman.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5