Uitbundig feest voor scheidende propagandachef van Hoogovens AREND REIJM Beverwijk gaat beschuttende werkplaats - voorlopig - inrichten IJmond-agenda Visserijbedrijfsleven zal innerlijke sterkte moeten bewijzen het huis In „C HEMICA" begin, daarna definitief gebouw 6 ..KEES" VAN DAM NAM AFSCHEID Duitse stoomtrawler naar Griekenland auto-motortechniek „IJmuiden"„De Geuzen" Beverwijk wil meer gas per etmaal Wielrijdster lette niet op het verkeer Jehovah's getuigen in Velsen op huisbezoek Deze week op de Beverwijkse veilingen Eerste tulpen kwamen uit Santpoort Heemskerk behandelt de begroting Volgend jaar winkels in „De Oosterzij" De landbouwbegroting 1958 ZATERDAG 7 DECEMBER 195 7 DE TALLLOZE GRAPJES, de bon-mots, het levensoptimisme, maar vooral ook het organisatietalent en de werklust van de propagandachef van Hoogovens, de heer C. F. „Kees" van Dam schenen gisteren gesublimeerd te zijn in een tweetal bijeen komsten bij dit bedrijf, waar de organisator van honderden jubilea, feesten en ont vangsten nu eens zelf het lgdend voorwerp was. Van een overweldigende belangstel ling overigens, vooral des morgens, toen de scheidende in de interne kring is gehuldigd en toegesproken. Des middags bleef de receptie in het restaurant van Walserg Oost, vlakbg de plek, waar hg zoveel levensblgheid om zich heen strooide op zgn afdeling, beperkt tot een entre-nous. De heer Kees van Dam heeft zich een stortvloed van goede woorden en kostbare cadeaus moeten laten welgevallen, waarvan het karak teristieke geschenk van de directie waarschgnlgk wel het meest gewaardeerde is geweest. Dat werd hem des ochtends geoffreerd een zichtbaar ontroerde heer Van Dam, omringd door een aantal „paranymfen" was daartoe op het podium der ere in de ontruimde schilderswerkplaats aan de Staalhavenweg gezeten en hg zag ir. A. H. Ingen Housz als voorzitter der Hoogovendirectie een levensgrote foto van de oude smeedgzeren waterput op het vroegere terrein van Van Leer onthullen. Hier vlakbg heeft de scheidende namelgk een groot deel van zgn werkzaam leven gesleten en de put is hem compleet met metselwerk geschonken en zal dus mettertgd naar een door de nieuwe eigenaar zelf te bepalen plek moeten worden getransporteerd. Even ongewoon als het leven en de le vensstijl van de heer Van Dam zijn ge weest, even origineel was diens laatste in- komste op het Hoogoventerrein: onder val se voorwendsels is hij namelijk des och tends naar de halte Hoogovens gelokt, waar een van de grootste diesellokomotie- ven van het bedrijf klaar stond, om hem voor deze laatste keer nog eens over het ganse terrein te voeren. Waarmee hij dus ook tegen half tien in de feestzaal arriveer de en daar een glimlachende en juichende menigte aantrof, die het lachen noch het juichen in de loop van het „programma" heeft hoeven laten want het kon niet anders of het afscheid van Kees van Dam moest een hoogtepunt in de serie perso neelsbijeenkomsten van Hoogovens worden. Tegen een expressieve achtergrond, die symbolisch het moment van het scheiden uitbeeldde, maar de nieuwe horizonten voor de scheidende niet vergat aan te ge ven, is hij allereerst toegesproken door ir. Ingen Housz. Deze borduurde nog even voort op de gedachten aan Sinterklaas, die ongetwijfeld bij het toeterend arriveren van de „loc 81" waren gewekt, zeggende, dat op de ochtend van de zesds december gemeenlijk alleen de kindertjes blij kijken. Dit kinderlijk sloeg naar de woorden van de heer Ingen Housz zeker ook op deze Kees van Dam op deze zesde december, die hij verder vergeleek met de goedeheilig- man zelve in wiens handen zovele verras singen het bedrijf binnenkwamen. Als groot mensenkenner en groot organisator maakte hij ettelijke hoogtepunten uit het KNHS-bestaan tot glorieuze gebeurtenis sen, waarbij hij letterlijk alle details voor uit regelde en voorzag. Als echter het grote moment was aangebroken, verdween de heer Van Dam naar de achtergrond. Voorts heeft de heer Ingen Housz de artistieke en journalistieke kwaliteiten van de scheiden de belicht en hem verzekerd, dat vele kunstenaars hem voorgoed in hun hart heb ben gesloten wegens zijn initiatief tot de succesvolle tentoonstellingen van beelden de kunst in de industrie. „Wij zien uw ver dwijnen als een groot verdriet", zo besloot de president-directeur zijn toespraak, waarna hij de heer Van Dam de haast historische waterput aanbood. Met een persoonlijk woord overhandigde hij hem verder een tinnen bierkan „te gebruiken in de trant van Frans Hals of wellicht van Jan Steen. Niet in de put De grote foto van het geschenk werd door de heer Ingen Housz volkomen ten overvloede overigens voorzien van de aantekening „Denk er om ga er nooit in zitten". De heer P. R. Bentz v. d. Berg, commer cieel directeur van Hoogovens, heeft ver volgens enige herinneringen aan de prakti sche zin van de scheidende opgehaald zoals hij bijvoorbeeld de enorme voorbe reidingen van de opening van Breedband in één nacht in kannen en kruiken kreeg en zijn opvolger, de heer T. van Kuijk, kreeg te horen, dat het niet mee zal vallen de voetsporen van zijn voorganger te druk ken. Gelukkig prees de heer Bentz van den Berg zich, dat de heer Van Dam al thans nog voor de inrichting der rouleren de schilderijententoonstellingen ter be schikking blijft helaas zal het bedrijf hem echter in zijn eigen sfeer en werk zaamheid moeten missen. Een herinneringsalbum begeleidde deze voorden en op zes accordeons, die één der ele hobbies van de scheidende opriepen „Kees" van Dam op een foto op de foto, namelijk ons aankijkend van de originele verpakking van een der af scheidsgeschenken. Zodoende krijgt men toch een volledig beeld van hem, want hij staat er zelf levensgroot bij, met de rug naar ons toe. (namelijk een eigen accordeon orkest van KNHS) is hem daarna het „Wien bleibt Wien" toegespeeld of, om het volgens latere sprekers te interpreteren: „Hoog ovens blijven Hoogovens, maar Van Dam blijft óók Van Dam. Als bedrijfsdirecteur heeft de heer F. W. G. Spies daarop gesproken en hem de warme gevoelens uit alle Hoogovenfabrie- ken toegezwaaid. Herinnerend aan de op gewektheid, waarmee de thans scheidende vele keren een heengaan de ergste wee moed heeft weten te ontnemen, ontkwam hij nu zelf niet aan een verdrietig gevoel over het verdwijnen van deze markante fi guur. Met een diepe bewondering voor de veelzijdigheid van des heren Van Dam kennen en kunnen („nooit hebben wij meer verbaasd gestaan, dan toen wij ver namen, dat hij ook nog als vliegenier zou proberen deze aarde te verlaten") en een saluut jegens zijn litteraire gaven als jon gensboekenschrijver en anderszins bood de heer Spies de heer Van Dam een kost baar fototoestel aan, dat om de hals van een alweer levensgroot portret van de scheidende was gedrapeerd. Dit namens Hoogovens en CEMIJ. Van Breedband en de overige bedrijven werd hem (gemon teerd in een enorme plaat van zijn auto met-passagier) een autoradio geoffreerd. Nadat Pete Souverein hem als dankbare discipel ten afscheid het „Around the World" had toegezongen, kwam de heer P. M. Mulder aan bod, die met een tape recorder" en een spits speechje was gewa pend. Het apparaat begon meteen een aan- ADVERTENT1E JOüüJlM] vhj U/WiW sen* boekje over. wonen en inrichten met veie „loto s en - wetenswaardigheden hel wordt u op aanvraag gratis verstrekt door: Gebr. De Ruyter MARKTPLEIN De rederij C. Andersen te Hamburg heeft haar stoomtrawler Reemt HH 265 naar Griekenland verkocht. Het schip dat 521 ton meet en gebouwd is in 1940 bij de Norderwerft in Hamburg, zal tot motor kustvaartuig worden verbouwd. ELINKWIJK 2—STORMVOGELS 2 De IJmuidenaren trekken met het vol gend elftal naar Utrecht: Vrijhof; Van den Toorn en Post; Van der Velde, De Boer en De Bie; Kok, Van der Lugt, Van Duyven- bode, Maarleveld en Doorneveld. Weinig verse vis Door de zeer schrale vangst van de kot- tervloot op de Noordzee en het verblijf van de kotters in Breskens is er weinig aan voer van platvis door de kustvloot. De gar- nalenvloot en de lichte krachten vissen op sardijn. G 'y ï.y- tal goede wensen te spuien voor zijn nieu we eigenaar, het duo Bos-Broek bracht een feestlied, dat de rimpels van de heer Van Dam en diens blijmoedigheid tot onder werp had en al gauw de volle zaal tot samenzang verleidde. Cadeautjes regen Uit naam van de 850 gepensionneerden van Hoogovens heeft ook de heer Ghr. Holling het woord gevoerd en al leek het hem een onmogelijke taak, om de gevoe lens, die er leven in de harten der door de heer Van Dam altoos zo sterk vertroetelde feestvierders, weer te geven, hij probeer de het toch en wel aan de hand van een reeks uit een koffer opduikende geschen ken van die jubilarissen. Deze rij werd be sloten met een knaap van een gedenkboek, waarvoor elke jubilaris haar of zijn eigen bijdrage had geleverd. Nadat ook nog de heer .1. Verhoog in welgekozen bewoordin gen de erkentelijkheid van de propaganda- afdeling had vertolkt en de scheidende een antieke roodkoperen „appelketel" had overhandigd, kwam hij zelf aan 't woord. „Ik heb het gevoel, alsof ik een hele grote toekomst achter me heb", zo zei de heer Van Dam, die een geestig filosofietje op bouwde rond zijn afscheid en zijn werk niet al te bescheiden en niet zonder kleine prikken, maar dat hoefde in dit geval ook niet. Des middags is er in Walserij-Oost een receptie gehouden, waar nogmaals velen de scheidende propagandachef in hun af scheidswoorden lof hebben toegezwaaid zowel namens de politie, diverse externe relaties als namens de pers is daar gespro ken en de scheidende de hand gedrukt. ADVERTENTIE MET PECH LANGS DE WEG? Zorg dat u dan weet wat er aan kan haperen. Niets is zo vervelend als met een defecte automotor langs de weg te staan. Dit kunt u voorkomen door nog deze winter uw kennis op het gebied van te verrijken. Wij verzorgen een prima cursus, welke voor de leek zeer gemakkelijk is te volgen, doordat wij beschikken over een geheel gedemonteerde automotor en een complete draaiende automotor met plastic carrosserie. Bovendien zeer deskundig onderricht. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij Gediplomeerde K.N.A.C.-, A.N.W.B.-, K.N.M.V.-, F.N.O.P.-auto- en motor rijschool Hagelingerweg 134 - Santpoort Telefoon K2560 8930 Vandaag zullen de VVIJ'ers de strijd moeten aanbinden tegen het sterke Am sterdamse „de Geuzen". Dit elftal heeft het tot nu toe gepresteerd ongeslagen te blijven en troont met 11 punten uit 8 wed strijden op de tweede plaats. Toch is WIJ niet kansloos, vooral ook omdat zij in de uitwedstrijd tegen dit elftal, na een uit stekend gespeelde wedstrijd een gelijkspel wist te behalen. Of deze prestatie geëven aard of overtroffen zal worden is een niet te beantwoorden vraag. Dat „de Geuzen" evenwel op krachtige tegenstand mag re kenen is zeker. In een eerder voorstel tot aankoop van het fabriekscomplex van de n.v. Chemica hebben B. en W. van Beverwyk er onder meer op gewezen, dat een gedeelte van dit complex uitermate geschikt zou zgn voor de huisvesting van een „beschutte werkplaats voor minder validen". De plannen hiertoe hebben thans vastere vorm aangenomen en het is de bedoeling, dat de werkplaats zal worden onderge bracht in de voormalige maalderg, brand weergarage en bggebouwen. Om deze ruimten geschikt te maken voor het doel, moeten er enige voorzieningen worden aangebracht. Deze zullen in eerste aanleg een bedrag van 45.000.vergen, ter- wgl voor de eerste inrichtingskosten een bedrag van 5.000,nodig is. Een destijds ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat uit Beverwijk 40 per sonen voor tewerkstelling in aanmerking komen, terwijl voorts plaatsing van ge handicapten uit omliggende gemeenten (B. en W. denken hierbij aan het rayon van het B.L.O.-onderwijs) mogelijk is. De praktijk heeft in den lande aange toond, dat de beschutte werkplaatsen in WÊm Van 42.000 tot 46.000 kubiek Ingevolge een genomen besluit van de Be- verwijkse Gemeenteraad zal de overeen komst met Hoogovens inzake de gasleve ring moeten worden gewijzigd. Door de toeneming van het gasverbruik is het no dig geworden het oorspronkelijk gecon tracteerde etmaalmaximum, ingaande 1 januari 1958, met 4000 nm3 te verhogen. Het capiciteitsbedrag zal voor deze tot 46000 nm3 vergrote gaslevering worden vastgesteld op 2.65 cent. Het college ver zoekt de gemeenteraad om machtiging met Hoogovens de bedoelde overeen komst te wijzigen. Mevr. W. v. E.-S. uit Beverwijk lette donderdagmiddag niet op het drukke ver keer op het gevaarlijke kruispunt Stations- plein-Velserweg-Breestraat-Koningstraat te Beverwijk. Als gevolg hiervan gaf zij geen voorrang aan een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de heer Th. v. d. Z., die nog trachtte de wielrijdster te ontwijken. Mevr. v. E.-S. kwam op het spatbord van de auto terecht en werd der tien meter meegesleurd. Daarna viel zij op straat, waarna de auto haar nog enkele meters voortschoof. Met vele verwondin gen en een hersenschudding moest zij naar het Rode Kruis-ziekenhuis worden over gebracht. Het rijwiel is vernield. Zondag openbare bijeenkomst De heer G. Piet, reizend vertegenwoor diger van het „Wachttoren Genootschap" zal als besluit van zijn bezoek, dat hij van 28 dec. aan de Velsense gemeente van de Jehovah's getuigen hoopt te brengen, een openbare toespraak houden. Deze le zing, die tot titel draagt: „Geluk vinden in een gekwelde wereld", zal hij zondag 8 de cember te 3 uur uitspreken in het Cultu reel Gebouw. De heer Piet is één van de 1100 kringdie naren in de gehele wereld, waarvan velen een speciale opleiding aan de zendings school GILEAD hebben gehad. Niet alleen door lezingen en demonstraties, maar ook door persoonlijk met de verbondenen van huis tot huis te prediken, zal hij trachten het peil van het predikingswerk te verbe teren, aldus werd ons meegedeeld. Het voordeel van dit systeem zou duidelijk worden afgetekend door het feit, dat de ge tuigen in de afgelopen 25 jaar een toename van 2300 percent in de gehele wereld heb ben geboekt. het algemeen niet met schrikbarende ex ploitatiekosten hoeven te werken. Ook voor Beverwijk hoeven na een inloop periode van enkele jaren en behoudens on voorziene omstandigheden en bij handha ving van de rijkssubsidieregelingen, geen exploitatietekorten van ernstige omvang te worden gevreesd. De „tijdelijke" oplossing biedt het voor deel, dat ervaring met dit werk kan wor den opgedaan en waardevolle gegevens kunnen worden verzameld, waarmee reke ning kan worden gehouden, als in de toe komst tot bouw van een definitieve be schutte werkplaats kan worden over gegaan. Op de groentemarkt gingen de prijzen in het begin van de week met sprongen om hoog als gevolg van de onverwachte komst van de winter. Toen de temperatuur steeg daalden de prijzen al weer naar het nor male peil. De andijvie ging tot f 0,27 per kg. De waspeen werd voor niet meer dan 0,24 per kg verkocht. Bospeen noteerde 0,22 tot 0,38 per bos. De witlof was duur en ging nog tot f 0,83 per kg. Tomaten zijn er vrijwel niet meer. Voor de eerste kwa liteit werd tot f 1,27 per kg betaald. Sprui ten deden van f 0,43 tot f 1,00 per kg. De boerenkool draaide rond de 0,20 per kg, terwijl de overige koolsoorten van 0,06 tot ƒ0,15 per kg haalden. Uien en peen gingen in grote partijen weg voor matige prijzen. Bloemen Op de bloemenveiling hebben de chry santen zo goed als afgedaan. Het waren enige kleine partijtjes, die tot 1,per bos werden verkocht. Blauwe druifjes gingen tot 0.38 per bosje, maar vrijdag tot f 0,30. Bij de potplanten waren het de cyclamens, die tot 2,per stuk kwamen. Overigens komen er weinig andere soorten planten. De pakken Kerstgroen vinden nog niet veel aftrek. Vrijdag werden aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" te Beverwijk de eerste tul pen aangevoerd door de firma P. Nijssen en Zn. uit Santpoort. De White Sail no teerde 0.13 per stuk en de Paul Richters werd voor 0.20 per stuk verkocht. MARKTBERICHT BEVERWIJK BEVERWIJK, 6 december. Andijvie 0.120.30, bospeen 0.220.38, was peen 0.100.23, spruiten f 0.430.93, prei 0.10f 0.23, knollen 0.080.25, tomaten 0.20—1.27, witlof 0.43—0.83, boerenkool O.li0.23. rode kool 0.06 0.12, groene kool 0.070.14, uien f 0.060.18. peen 0.050.10, soep groenten 0.070.18. Markthandelaren feestelijk bijeen Ter viering van het tienjarig bestaan van de bond van r.-k. markt-, straat- en rivierhandélaren houdt de afdeling Bever wijk op maandag 9 december in zaal Hoo- gerwerf een feestelijke bijeenkomst. Avonddiensten in Populierenlaan De avonddiensten van de Ned. Hervorm de gemeente te Beverwijk zullen geduren de de wintermaanden niet in de Grote Kerk maar in het verenigingsbouw aan de Populierenlaan worden gehouden. „Vriendenkring" vierde feest Traditiegetrouw heeft de Beverwijkse klaverjasclub „Vriendenkring" ook dit jaar weer een feestavond gehouden, waar van het hoogtepunt werd gevormd door de komst van St. Nicolaas. De voorzitter de heer J. v. d. Ham kon een groot aantal leden met hun dames begroeten. Hij deel de mee dat het ledental zich in stijgende lijn bevindt terwijl de onderlinge ver standhouding uitstekend is. De heren heb ben op deze avond een kaartje gelegd ter wijl de dames hun krachten beproefden op de vlotbrug. De prijzen bestonden uit taarten die door St. Nicolaa' werden uit gereikt. VELSEN ZATERDAG 7 DECEMBER Thalia: „Huis des onheils", 19 en 2J.15 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Bioscoop De Weyman: Geen opgave ont vangen. ZONDAG 8 DECEMBER Thalia: „Landrovers van Abilene", 15 u.. „Huis des onheils", 19 en 21.15 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Bioscoop De Weyman: Geen opgave ont vangen. MAANDAG 9 DECEMBER Thalia: „Sissi, de jonge keizerin" (deel twee), 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Bioscoop De Weyman: Geen opgave ont vangen. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Openbare leeszaal en bibliotheek: Ge opend van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur. Filaaltgeopend van 14 tot 17 uur. Raadhuis: 15—17 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. BEVERWIJK ZATERDAG 7 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De vloek van Frankenstein". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rose Bernd". W.B. Theater, 20 uur: „De gevangene van de woestijn". Kennemer Theater, 20 uur: Instuifavond. 't Centrum, 15 en 17 uur: „De IJmond Vissers" (jeugdafdeling). 't Centrum, 20 uur: Katholieke E.H.B.O. K.S.A.-gebouw, 14 en 16 uur: Sint Nico- laasfeest Speeltuincentrale. Café „Sport", 20 uur: Feestelijke prijs- uitrijking ,,'t Karpertje". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1012 en 1417 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1012 en 1517.30 uur. Jeugdleeszaal geopend van 14.30—16.30 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 1417.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 u. ZONDAG 8 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Er kan nog meer bij"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De vloek van Frankenstein". Luxor Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Rose Bernd". W.B. Theater, 14.30 uur: „Het plateau des doods"; 16.30 en 20 uur: „Het spin- neweb". MAANDAG 9 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De vloek van Frankenstein". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rose Bernd". W.B. Theater, 20 uur: „Het spinneweb". Café „Sport", 20 uur: Feestavond r.-k. bond van markt-, straat- en rivierhandel. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 en 1920 uur; lees- ën studieboeken geopend van 15—17 en 18.30 -20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 19—20 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1518 en 1921.30 u.; jeugd leeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. De openbare behandeling van de begro ting van de gemeente Heemskerk door de gemeenteraad is vastgesteld op donderdag 19 december. Onder zeer grote publieke belangstel ling vond vrijdagavond de trekking plaats van de door de Heemskerkse middenstand gehouden winkelactie tijdens de St. Nico- laasweek. De voorzitter van de middenstands vereniging de heer C. Zuidervaart deelde mede dat deze een ongekend succes is ge worden, wat mede te danken is aan de uitbreidingen. Bijna driehonderdduizend loten werden verstrekt. Burgemeester H. Nielen wees op de grote veranderingen die zich in Heemskerk voltrekken, waardoor naast een verhoogde omzet ook de zorgen van de middenstander zijn veranderd. Hij sprak de hoop uit dat er volgend jaar nieuwe winkelpanden in het uitbreidings plan „De Oosterzij" zullen komen. Burge meester Nielen was verheugd dat door het slagen van deze actie de zorgen van het Wit-Gele Kruis en het Witte Kruis wat minder zijn geworden. Volgend jaar zul len deze verenigingen elk in het bezit zijn van een eigen gebouw. Feest voor kinderen De directie van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. zal ook dit jaar voor de kinderen tot tien jaar van de personeelsleden een kinderfeest geven. Dit feest wordt in twee voorstellingen ge houden op zaterdag 21 december in ge bouw „Concordia", waar het kindercircus „Elleboog" uit Amsterdam van de Stich ting Clubhuizen „Pro Juventute" de uit voeringen zal verzorgen. De kinderen, die buiten het rayon Velsen-Beverwijk wonen, zullen tussen Schagen en Haarlem met speciale autobussen worden vervoerd. De kinderen uit IJmuiden, Velsen, Velsen- Noord en Beverwijk moeten op eigen ge legenheid naar de feestzaal komen. Vergadering Partij van de Arbeid De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt dinsdagavond een vergadering in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat in verband met de komende verkiezingen voor de gemeenteraad een vergadering. In deze bijeenkomst zullen de leden voor de aanstaande verkiezingen gelegenheid krijgen te werken aan de kandidaatstel ling. Daarna zullen het jaarverslag van het Gewest en het verslag van de Fakkeldra gersdag behandeld worden. Bromfietser maakte duikeling over hondje Vrijdagavond is de 23-jarige bromfietser B. K. uit IJmuiden (O.) op de Julianakade met zijn bromfiets over een plotseling de weg overstekend hondje gevallen. Met een hersenschudding en enige wonden werd het slachtoffer naar het St. Antoniuszie- kenhuis vervoerd. Het hondje werd niet gewond en vervolgde angstig blaffend zijn weg. Man viel in de mist van de pier Vrijdagavond is de 63-jarige Haarlem mer W. J. G. G. misleid door de mist van de Zuidpier in IJmuiden gevallen. Hij viel drie meter lager op het strand vlak voor de vloedlijn. De man liep daarbij een ge broken onderbeen op en werd naar het St. Antoniusziekenhuis overgebracht. 9 HET AANDEEL van de visserij in het nationaal inkomen bedroeg in de jaren 1948 tot 1950 gemiddeld 0.33 percent, aldus deelt minister Mansholt mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de landbouwbegroting 1958. Hieruit zou men kunnen concluderen, dat de bedrijfstak visserij in de gehele nationale economie een bescheiden plaats inneemt. Op het geringe percentage van het aandeel in het nationale inkomen mag niet al te grote nadruk worden gelegd. Van veel groter belang acht de bewindsman het, dat een relatief kleine groep van onze Nederlandse beroeps bevolking met een grote regelmaat in staat is geweest in de afgelopen jaren een „constant" aandeel in het nationaal inkomen bij te dragen. Sociologisch past de visserij als onverbrekelijk deel van onze geheele zeevaart in onze maatschappij. Het optreden van de overheid moet steeds aanvullend en onder bepaalde omstandigheden stimu lerend zijn. In eerste aanleg echter zal het bedrijfsleven zelf zijn innerlijke sterkte moeten bewijzen en de energie moeten opbrengen om zich staande te houden in het spel van economische krachten en zich verder te ontplooien. Hoewel thans nog niet met zekerheid valt te voorspellen, hoe de ontwikkeling van de E.E.G. zal zijn, is de bewindsman van mening, dat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Begin 1958 zal te Genève de zeerecht conferentie der Verenigde Naties worden gehouden. Het standpunt, dat de Neder landse delegatie ter conferentie zal in nemen, is in grote lijnen neergelegd in een rapport over het zeerechtontwerp van de international law commission. Bedoeld rapport is opgesteld door de adviescom missie inzake volkenrechtelijke vraagstuk ken en is uitgebracht aan de regering. Bij zonderheden over het beleid van de rege ring kunnen in dit stadium nog niet wor den medegedeeld. Wel kan de minister ten aanzien van de visserij verklaren, dat de regering, in het algemeen en ook wat ons eigen land betreft, het principe van de vrije zee voorstaat. De instelling van een commissie ter be studering van arbeidsproblemen op vis sersschepen is in voorbereiding. Er bestaat geen uniforme mening over het meest juiste, sociaal en economisch verantwoor de vaartuig. Empirisch gevonden gegevens wettigen de veronderstelling, dat het type logger, dat zowel de trawlvisserij als de drijfnet visserij kan uitoefenen en een lengte heeft van 38 a 39 meter met een motorvermogen van ongeveer 450 pk, lonend kan worden geëxploiteerd onder normale bedrijfsom standigheden. Kustvisserg Wanneer de verbetering van de kust- vissersvloot een onbevredigend verloop heeft, dan is dit stellig niet te wijten aan de activiteit van het adviesorgaan, maar veeleer aan de conjuncturele moeilijkheden in de sect-or van de garnalenvisserij. De voornaamste redenen voor een aantal af wijzingen op verzoeken om vernieuwing of vervanging waren, dat de aanvrage in strijd was met de regeling of dat naar het oordeel van de adviescommissie de aan vrager de capaciteiten miste om de uit de regeling voortvloeiende verplichtingen na te komen. De minister verwacht in verband met industrialisatie en afsluitingen een terug gang van de garnalenvisserij. IJselmeervisserg Het rapport van de commissie-Van der Zaal maakt onderwerp van gesprek uit in de boezem van de regering. De minister wil niet verhelen dat over deze materie geen eenstemmigheid bestaat. Hij ver wacht, dat een beslissing niet lang meer zal uitblijven. Onderwijs en opleiding De minister is verontrust over de geringe belangstelling voor het onderwijs aan de visserijscholen. Ook hij acht deze situatie bedenkelijk voor de toekomstige ontwikke ling van de visserij en hij is van oordeel, dat zowel de vakbekwaamheid van de be manningen als de veiligheid op zee daar door wellicht worden bedreigd. Afzet van vis en visprodukten Met betrekking tot het handelsverkeer in vis met België zijn thans alle belemme ringen in deze sector binnen de Benelux opgeheven. Er zijn aanwijzingen dat de consumptie van bevroren vis en visfilets zich in Nederland in stijgende lijn beweegt. De vraag of de propaganda voor groter visverbruik met de viskeuken geslaagd mag worden genoemd, kan bevestigend worden beantwoord voorzover het het demonstratie-centrum in Rotterdam be treft, aan welk centrum in anderhalf jaar tijd door ruim 7000 huisvrouwen een be zoek werd gebracht, waarbij de toevallige en niet geregistreerde bezoeken niet zijn medegerekend. A,

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8