Viering van veertigjarig bestaan in Velsen besloten Duizenden kinderen getracteerd op uitstekende opvoeringen Vanmorgen in de vishal en op zee Nieuwe C.A.O. voor IJmuidense trawlvisserij kwam tot stand DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Ditmaal „geen pistool op de borst" DINSDAG 10 DECEMBER 1957 6 CHRISTELIJKE METAALBEDRIJFS BOND ONDERWIJZERS ALS TONEELSPELERS Beverwijk dekt rekening courant tot lSy2 miljoen LAATSTE NIEUWS Zuid-Afrika wil duizend Nederlanders opnemen Amerikaanse raketten voor Turkije en West-Duitsland Kind na schop van vader overleden PTT weigert telegram van de C.P.N. aan de P.K.I. Examens Na langdurige onderhandelingen Kerkelijk Nieuws Brandstichting in rusthuis De viering van het veertigjarig bestaan van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Christelijke Metaalbedrijfs Bond werd maandagavond afgesloten met een attrac tieve feestvergadering in het Patronaats gebouw, welke door het aantrekkelijke programma niet anders dan bijzonder ge slaagd kan worden genoemd. Het was de heer M. Schouten, die deze bijeenkomst als afdelingsvoorzitter opende met het lezen van Psalm 150 en gebed, van welke Psalm het eerste vers ook door de aanwezigen gezamenlijk werd gezongen. Vervolgens herinnerde de heer Schouten aan de op richtingsdatum van de afdeling op 3 de cember 1917, toen ook hier ter plaatse een kleine groep het moedige besluit nam, dat thans op feestelijke wijze kan worden her dacht. Zij hebben ongetwijfeld pioniers werk verricht in hun schaarse vrije tijd, omdat in die dagen niet werd gewerkt van acht tot vijf uur, maar van vijf tot acht. Spreker besloot zijn welkomstwoord met een opwekking tot de jongere leden, het voorbeeld van deze pioniers steeds voor ogen te houden en dit ook zoveel mogelijk na te volgen. AMSTERDAM De inzet van de beursweek op het Dam rak was niet opgewekt, speciaal voor de scheepvaartafdeling. De aandelen van de maatschappijen met Indonesische belan gen hadden het meest te lijden van de pu blieke verkopen. Hoewel de berichten uit Indonesië algemeen ter beurze gunstiger werden beoordeeld, dacht het publiek er blijkbaar anders over en kwam met zijn stukken op de markt. Tegenover dit aan bod stond vrijwel geen vraag met het re sultaat, dat slechts op zeer lage prijzen weerstand werd geboden. Aandelen Rot- terdamsche Lloyd begonnen op 111 (-6V2 pet.) en daalden tot 108. Stoomvaartmaat schappij „Nederland" 128 tegen 134 vrij dag jongstleden. Scheepvaart Unie kwam na een opening 101 zelfs onder pari 99 tegen IO8V2 de vorige slotprijs. Hierna trad voor alle fondsen een herstel in van 1-3 punten. Van een paniekstemming of een smijterij van de aandelen was absoluut geen spra ke. De handel verliep zeer rustig. Ook de cultures moesten verliezen incasseren en wel voor Amsterdam Rubber 2 percent, HVA 3 percent en Deli Maatschappij 1 percent. Verder werden de aandelen In- ternatio op 59, Lindeteves op 81, Borsu- mij 33 en Geo Wehry op 30, alle laten, vernomen tegen vrijdag bieden op dezelf de prijs. Deli-Atjeh 26, Billiton-2 184 (-4 pet.). Van de banken werden Nederland- sche Handel Maatschappij geadviseerd op 130 (132V2), Cultuurbanken 24 (25) en Na tionale Handelsbank op 70 (7IV2). Koninklijke Olie lag aan de lage kant in de internationale sector. De prijs bedroeg f 154,30 min f2, ongeveer pariteit Ameri ka. Het mislukken van de Amerikaanse Spoetnik en de aanhoudende prijsverla gingen van de olieprodukten in de Ver enigde Staten, om aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, zullen aldus de beurs niet nalaten van invloed te zijn op de komende koersen uit Wallstreet. In de morgenuren was nog wat steun geboden door aankopen voor Zwitserse rekening, maar tijdens de officiële middagbeurs was hiervan geen sprake meer. De handel was minimaal. De Philipsaandelen op 224'/2 ex 6 pet. interimdividend verloren ongeveer 2 percent. Unilever daalde van 319V2 tot 317V2 tegen 320V2 de vorige slotprijs. AKU hield zich goed en was prijshoudend, even als KLM die een prijs van f 97,50 op het bord bracht. Staatsfondsen waren aan de vaste kant, vooral voor de staffellening. Prolongatie 5 procent. (ANP). NEW YORK De handel was aanzienlijk flauwer en het koersverloop was dalend in de voor naamste groepen, openbare nutsbedrijven uitgezonderd. De spoorwegfondsen bereik ten een nieuw laagtepunt sinds 14 januari 1954 onder invloed van sterk verminderd vrachtvervoer en gedaalde inkomsten. De chemie en staalfondsen kwamen vlak voor sluiting boven hun laagste dagwaarden uit. De autowaarden kregen gretige steun toen hun verliezen meer dan een dollar be droegen. De meeste olies sloten lager. De markt daalde over het geheel ge nomen, hoewel vele individuele fondsen hoger sloten. Du Pont de Nemours moest drie dollar prijsgeven en Allied Chemical twee. De metaalwaarden zakten in en de aluminiumwaarden sloten lager. American Tobacco moest meer dan een dollar prijs geven. Scheepsbouwwaarden deelden in de daling. Amerada sloot 2 dollar lager. De vliegtuigbouwfondsen waren vast, behalve Curtiss Wright dat een nieuw laagtepunt bereikte. De omzet bedroeg 2.230.000 aandelen tegen 2.350.000 op vrijdag. Van de 1.202 verhandelde fondsen sloten er 327 hoger en 652 lager. Het industriegemiddelde kwam van 447,20 op 443,70; dat voor spoorwegen van 99,20 op 97,21 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67,80 op 67,76. (UP). 3% °/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren F V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank.. Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentscho Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Na hem sprak de voorzitter van het hoofdbestuur van de C.M.B., de heer H. Peters, die in de eerste plaats de hartelijke gelukwensen van de leiding met dit jubi leum onder woorden bracht. Deze felicitatie ging vergezeld van het aanbieden van een feestgave in enveloppe. Vervolgens gaf de heer Peters uitdrukking aan de dankbare gevoelens van het centraal bestuur voor alles, wat in IJmuiden gedurende de afge lopen veertig jaar door de afdeling is ge presteerd. Spreker vroeg zich echter af, welke factoren deze dankbaarheid moeten bepalen. Niet uitsluitend de materiële voor uitgang en de verheffing van de arbeiden de stand, want hiervoor was immers geen Christelijke vakorganisatie nodig geweest. De oprichters hebben indertijd echter de zware verantwoordelijkheid aanvaard zich in te zetten voor een rechtspositie, die stap voor stap moest worden verkregen in overleg en door samenwerking, waarbij men voortdurend rekening wenste te hou den met de normen van het Evangelie. De leuze is daarbij steeds geweest: „Voor het volk, om Christus' wil!". Nadat de heer Peters zich tenslotte, eveneens tot de jon geren had gericht met de aansporing de banier van de christelijke vakbeweging van de ouderen over te nemen, was het de beurt aan enige jubilarissen, om ter ge legenheid van hun vijfentwintigjarig lid maatschap te worden gehuldigd. Het wa ren de heren F. Zijl en W. van der Steen, die hiervoor met hun echtgenoten op het toneel werden ontboden, waarbij zij uit handen van de bondsvoorzitter het gouden insigne met een oorkonde ontvingen. De beide dames werd tevens een bloemstuk aangeboden. Voorts herinnerde de heer Peters eraan, dat de heren Dijkhuizen en Ebbelink tot de thans nog in leven zijnde oprichters be horen. Doordat eerstgenoemde momenteel in het ziekenhuis verblijft, mocht zijn zoon voor hem een fraai wandbord van Delfts blauw in ontvangst nemen. Uiteraard wer den hierbij de beste wensen uitgesproken voor een spoedig en algeheel herstel. Ten tenslotte richtte de bondsvoorzitter zich tot de heer M. Schouten, die het voor nemen koestert zijn functie als afdelings voorzitter aan een jongere kracht over te dragen. De heer Peters betreurde dit be sluit, omdat deze functionaris zich ge durende achtentwintig jaar met zijn gehele persoon voor de christelijke vakorganisatie heeft ingezet. Vandaar dat spreker de af deling een opvolger toewenste van het zelfde formaat als de heer Schouten altijd is geweest. Namens het hoofdbestuur over handigde hij de scheidende voorzitter een drietal boekwerken, vergezeld door het uitspreken van zijn beste wensen voor een lange reeks jaren in een goede gezondheid. De bondsvoorzitter werd gevolgd door twee jonge leden van het afdelingsbestuur, die de heer Schouten een sigarenkoker en een elektrisch scheerapparaat kwamen aanbieden. Mevrouw Schouten ontving hierbij een bloemstuk. De laatste spreker stelde de heer Schouten het ere-voorzitter- schap van de afdeling in het vooruitzicht, hetgeen deze verklaarde gaarne te zullen aanvaarden. Dit aanbod veroorzaakte in de zaal een spontaan en langdurig applaus. „Sempre Avanti" Na dit officiële gedeelte werd het toneel ingenomen door „Sempre Avantis's Jong en Jolig" uit Leiden, een muzikaal ensemble van ongeveer vijftig leden, dat voor de rest van de avond over een bijzonder at tractief programma bleek te kunnen be schikken. Het orkest brengt voornamelijk guitaar- en mandolinemuziek ten gehore, met begeleiding van piano, bas en enige accordeons, welke combinatie sterk doet denken aan het bekende radio-ensemble „Vrij en Blij". Mede door de aanwezigheid van een dameskoortje, dat praktisch het zelfde amusementsrepertoire ten uitvoer brengt. Hun gezamenlijke muzikale presta ties zijn waarlijk uitstekend, vooral wan neer men in aanmerking neemt dat het hier wellicht voornamelijk of geheel ama teurs betreft. Maar dan amateurs, die hun liefhebberij in dit genre op een bijzonder hoog peil hebben gebracht. Er valt bij hun optreden geen disharmonie te beluisteren, integendeel, alles ligt even prettig in het gehoor en getuigt van het talent, waarmee dirigent Koos Kukler dit ensemble weet te leiden. Een concert van „Sempre Avanti" ver krijgt verder het karakter van een amu sante show, doordat het afwisselende pro gramma nonstop en met diverse variaties wordt afgewerkt. Hiervoor is tevens een viertal solisten verantwoordelijk: Lida Spaans, Nel de Vries, Gerard Koolhaas en Wim Brugman, waarvan de laatstgenoem de met een amusante flair de humor ver tegenwoordigt. Zij beperken zich niet al leen tot het Nederlandse lied, maar hun repertoire is ook internationaal georiën teerd, waarbij de keuze voornamelijk werd bepaald op het betere genre. Hetgeen de kwaliteiten van hun optreden niet weinig ten goede komt. Voor de afwisseling werden sommigen' uit het publiek betrokken in een dirigeer- wedstrijd en het spelletje „Trek aan de bel", waarbij dit laatste attribuut voor de variatie nu eens achter in de zaal werd aangebracht. Door dit besluit werden de deelnemers bijna tot een marathonloop genoodzaakt, hetgeen uiteraard ware stor men van hilariteit ten gevolge heeft gehad. Geen wonder, dat het publiek zich met dit ensemble bijzonder ingenomen toonde, waardoor zijn herinneringen aan dit jubi leumfeest niet anders dan onverdeeld gun stig kunnen zijn. B. en W. stellen de Beverwijkse raad voor met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een rekening-courant-overeen- komst aan te gaan tot een bedrag ad 1.100.000, welk bedrag in overleg met de bank kan worden verhoogd tot ten hoogste 18.500.000, met dien verstande, dat op dit bedrag in mindering wordt gebracht het totaalbedrag van de op de datum van het sluiten van de overeenkomst uitstaande kasgeldleningen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (14e lijst 4e klasse) f 5.000: 15700 2.000: 5895 12769 1.500: 15428 16657 f 1.000: 3248 6236 7705 10015 14754 18682 19186 ƒ400: 1280 2183 2894 4033 4288 7466 8775 10892 12571 14535 14882 17133 19338 20010 20534 21195 21829 200: 1559 1770 2723 2848 3327 3582 4447 5359 6449 6777 7242 7357 7515 7590 8333 8549 10449 12448 13528 15092 15375 18232 19615 20676 21360 21500 21623 PRETORIA (Reuter/AFP) De minis ter van Binnenlandse Zaken van Zuid- Afrika, dr. Eben Donges, heeft heden be kend gemaakt, dat de regering van Zuid- Afrika heeft besloten, voor 1000 Neder landers, die uit Indonesië worden uitge wezen, de mogelijkheid te openen, een be staan te vinden in Zuid-Afrika. De regering van Zuid-Afrika meent, al dus deelde de minister mede, niet onver schillig te kunnen blijven wat betreft het lot van de Nederlanders in Indonesië, voor al waar het hier een volk betreft, dat ver want is aan dat van Zuid-Afrika. Het overbrengen van 1000 Nederlanders uit Indonesië zal te zijner tijd een onder werp van overleg vormen met de Neder landse regering. Op het Zuidafrikaanse ministerie voor Immigratie zal een afdeling in het leven worden geroepen die speciaal zal zijn belast met deze kwestie. De Zuid afrikaanse regering hoopt, dat over de reiskosten der Nederlandse immigranten tot aan Zuid-Afrika tussen Nederland en Zuid-Afrika een overeenkomst zal worden bereikt met behulp van de Inter-gouver- nementele Commissie voor Europese Mi gratie (I.C.E.M.). ANKARA (Reuter) De Turkse pre mier, Adnan Menderes, heeft in Ankara verklaard, dat de Verenigde Staten geleide projectielen en raketten, van het type „Nike" en „Honest John" aan Turkije zul len leveren. Deze wapens zullen in het kader van de NAVO-defensieplannen aan Turkije worden verschaft. Turkse officie ren zullen voor opleiding in het gebruik van deze wapens naar de Verenigde Staten gaan. BONN (UP) De Westduitse strijd krachten zullen uitgerust worden met Amerikaanse „Matador"-projectielen die vanaf de grond voor een doelwit op de grond 6 duizend kilometer ver, worden af gevuurd aldus verluidt in Bonn. Functio narissen van het Westduitse ministerie van Defensie hebben meegedeeld, dat men van plan is twee „Matador"-batterijen in de Bondsrepubliek onder te brengen. Elke bat terij zal met vijftig projectielen worden uit gerust. Tot heden zijn alleen de Amerikaan se strijdkrachten in Duitsland met „Mata- dor"-projectielen uitgerust. Volgens de functionarissen is besloten dat de „Luftwaffe" het bevel zal hebben over alle projectielen met een radius van meer dan honderd kilometer, met inbegrip van de „Nike-Hercules"-terrein-luchtdoel-pro- jectielen, die de kern van Duitslands lucht- defensie vormen. De „Bundeswehr" zou het bevel krijgen over tactische projectielen voor de korte afstand, zoals anti-tank-ra ketten. Ook Italië TURIJN (AFP) Het Italiaanse leger zal in 1958 over vier bataljons met ra ketten beschikken en over ongeveer twin tig lanceerinrichtingen, aldus heeft de Ita liaanse minister van Defensie, Taviani, te Turijn meegedeeld. En België BRUSSEL, (Belga) België heeft het aanbod van de Verenigde Staten om een eenheid geleide projectielen van het type „Nike" ter beschikking van de Belgische strijdkrachten te stellen, aanvaard. De „Nike" is bestemd voor luchtafweer. De rechtbank te Rotterdam heeft een 34-fabrieksarbeider uit Rotterdam wegens mishandeling, de dood ten gevolge heb bend, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Hij had op 1 juli j.l. zijn 4-jarig zoontje een schop gegeven,zodat het anderhalve meter verder tegen een deurpost was ge smakt. Later is het ventje overleden. Totaalaanvoer Er waren vanmorgen 2150 kisten aan de afslag, waarvan 250 met schelvis, 280 gul en kabeljauw, 110 kabeljauw, 100 makreel, 1220 haring en 80 open met 90 dichte wij ting alsmede 20 stokkebit en 250 stuks stijve kabeljauwen. Hiervan nam de Al- lanwater 250 kisten schelvis voor zijn re kening plus 280 gul en kabeljauw, 110 zwarte kool, 170 wijting, 100 makreel en 20 haring plus 10 stokkebit en 250 stuks stijve kabeljauwen terwijl de»SCH 71 van de Westkustvisserij binnen was met 900 kisten haring en 15 varia. De Thorina loste voorts 300 kisten haring uit het Kanaal. Voor het buitenland De exporthandel nam de regels grote kabeljauwen af tegen f 132 tot f 114 en betaalde voor de kleine f 70 tot f 57 per regel terwijl de kisten grote kabeljauwen van f 162 tot f 170 opbrachten en de kleine f 154. De grote schelvis deed f 52 tot f 53 en de grootmiddel, eveneens voor de ex port, haalde f 46 tot f 50. Binnenlandse markt De grote gullen bleven in het binnen land voor f 50 tot f 52 en de middelgullen maakten f 35 tot f 40 terwijl voor de tor ren van f 18 tot f 25 betaald is: De zwarte kolen maakten f 90 tot f 77 en voor de grote gullenmaat zwarte kolen kwam van f 32 tot f 33 terwijl de kleine gullenmaat f 26 noteerde. Witte kool ging tegen f 108 tot f 84 en de grote gullenmaat hiervan haalde f 37 tot f 35 met f 50 tot f 44 voor de kleinmiddelschelvis. Voor pennen be taalde men van f 49 tot f 42. Braadjes gingen van de hand tegen f 35 tot f 27 en de wijting haalde f 32 tot f 26 de kist ter wijl de haring van de Westkust verkocht is voor f 31 tot f 37 en de Kanaalharing voor f 20 tot f 24. Grote makreel deed f 24 tot f 29 en kleine f 15 tot f 18 de kist. Voor morgen Voor de middenweekse markt is bekend de Job Gouda met 380 kisten schelvis, 110 radio, 110 wijting, 60 makreel, 50 kabel jauw en kool en 40 varia plus 30 stuks stijve kabeljauwen terwijl de Norma even eens wordt verwacht met 300 schelvis, 85 makreel, 40 kabeljauw en gul, 40 zwarte kool, 10 wijting en 15 haring, 15 poon en rog en 40 stuks stijve. De volgende schepen worden verder verwacht: Albatros, KW 87 en VL 131 (van de 27e), de Deining van de 28e en de KW 8; van de 29e met de Amsterdam van de 30e november. Er wordt gesproken van de komst van de Evenals diverse andere plaatsen heeft Velsen het voorrecht een toneelvereniging van onderwijzers te bezitten, die het jaar lijkse bezoek van Sint Nicolaas nog van een speciale attractie voor de jeugd weet te voorzien, door in deze periode geregeld aan aantal uitstekende kindertoneelvoor stellingen te verzorgen. Het kan bijna niet anders, of hun leerlingen moeten deze op voeringen steeds met een intens verlangen tegemoet hebben gezien, om hieraan dan later herinneringen te bewaren, die onge twijfeld tot de mooiste uit hun school leven zullen gaan behoren. Dit jaar werd deze schone traditie door de onderwij zerstoneel vereniging „Ken- nemerland" voortgezet met het sprookjes stuk „De prinses zonder hart" van Frank- lyn Black, waarvan niet minder dan negen opvoeringen in het Patronaatsgebouw no dig zijn gebleken om de duizenden gega digden tevreden te kunnen stellen. Soms werden het zelfs twee voorstellingen per dag. De toneelspelende onderwijzers zul len echter stellig deze opofferingen van hun vrije tijd voor lief hebben genomen, nu deze voorstellingen bij het jeugdige publiek zulk een ondubbelzinnig succes mochten ondervinden. „De prinses zonder hart" is een met flair geschreven sprookjessspel, dat door de juiste dosering van humor en spanning een goede kijk op de kinderlijke fantasie ver raadt. De intrige is zelfs bijzonder origi neel en behandelt de historie van de lief tallige prinses Allegra, die op de dag voor haar huwelijk met prins Alexander van Lorena, door de intrigerende en wrede hertogin van Potassia van haar hart wordt beroofd. De steeds zo charmante en opge wekte prinses verandert op slag in een koude en gevoelloze jongedame, die haar bruidegom tot de grootste vertwijfeling brengt. Hij probeert het gestolen hart terug te vinden en slaagt erin met een list en geholpen door het sluwe vosje Leonard in het geheimzinnige paleis van de boze her togin door te dringen. Hier ontdekken zij de „hartenkast", waar de wrede hofdame een zonderlinge buit blijkt te hebben ver zameld en uit deze vondst werd een der aardigste tafereeltjes van deze voorstel lingen afgeleid. Namelijk de fanatieke po gingen van prins Alexander om in deze voorraad juist Allegra's hart te onderken nen, een scène, welke van de zaal uit beur telings met een doodse stilte of onder luide en aanmoedigende reacties werd gadege slagen. Onnodig te vermelden, dat de dap pere prins aan de listen van de boze her togin weet te ontkomen, Allegra met haar hart ook de oude bekoorlijkheid herkrijgt en de meedogenloze hofdame onder hoon gelach van het jeugdige publiek met haar handlanger tot een smadelijke aftocht wordt gedwongen. Onder regie van Bert Pijpers werden deze opvoeringen tot een waar feest voor de kinderen, mede dankzij de fraaie decors en de fleurige kostuums, welke dit sprook je een allerbekoorlijkste entourage hebben verschaft. De regisseur heeft daarbij wil len voorkomen, dat een figuur als de ve nijnige hertogin een aantal kinderen mis schien een slapeloze nacht zou bezorgen en daarom was het goed van hem gezien de humor in deze voorstellingen te laten domineren. Hij ontmoette hiervoor bij de spelers het nodige begrip, met als gevolg een waarlijk kostelijke operettekoning van F. van Driesten, een dartel en bijzonder levendig vosje Leonard van mejuffrouw N. Zimmerman en een glundere kamenier van mejuffrouw A. van der Werf. C. Peet en mejuffrouw A. Visser speelden het prinselijk paar op een manier, welke hun onmiddellijk de volledige sympathie van het publiek bezorgde, waarbij laatstge noemde nog dient te worden gecomplimen teerd voor de wijze, waarop zij beurtelings de charme en de koude trots van dit fi guurtje wist te suggereren. Daarbij was H. Doevedans een statige minister van Financiën, aan wiens uitstekende articu latie vele amateurtoneelspelers een voor beeld kunnen nemen. Mejuffrouw G. Vios, de KW 82, KW 135, 153, 101, allen van de 2e december, maar men gelooft dit nog niet erg. Haringvangsten van vannacht Kanaal KW 38 met 135, KW 85 met 2 kantjes. Alle andere Kanaalvissers hadden geen vangst. De bruinvisjacht De Nederlandse visserij-expeditie onder leiding van prof. Van Heel en prof. Dijk graaf, die in de zeestraat tussen Funen en Jutland bruinvissen voor het Zoölo gisch Instituut te Den Helder wil vangen, heeft de afgelopen twee dagen geen succes gehad. Die dieren zullen voor geluids experimenten worden gebruikt. Zondag werden enkele bruinvissen waargenomen, doch voor men enige aanstalten kon ma ken de dieren te vangen waren zij in de mist verdwenen. Gevangen exemplaren zullen per vrachtwagen naar Den Helder worden vervoerd. Aanvankelijk wilde men de dieren in bassins transporteren, doch hier zag men van af vanwege het gevaar dat zij zich zullen verwonden. Zij zullen thans gaan in als het ware gecapitoneerde wagens. Regelmatig zullen de dieren met water worden besprenkeld. Munitie vissen De heer H. Augusto uit Delfzijl heeft met zijn motortjalk „Zeemeeuw" in de af gelopen maanden grote hoeveelheden mu nitie opgevist van de zeebodem ten noor den van de kust van Seeland in Denemar ken. Reeds lange tijd zag kapitein Augusto een goudmijntje in de Deense wateren, waar de Duitsers tegen het einde van de tweede wereldoorlog grote hoeveelheden munitie in zee hebben gegooid. Deze mu nitie zou echter nog steeds gevaarlijk zijn, reden waarom het de Deense bergers ver boden was de springstoffen op te halen. De heer Augusto gebruikt een grote elek tromagneet bij zijn munitievisserij en kan met dit werktuig ongeveer zes ton in een trek ophalen. Thans ligt de „Zeemeeuw" in Hamburg, op weg naar Wilhelmshaven waar de la ding verkocht wordt aan de handelson derneming „Oase". Een gedeelte van de gevonden munitie kan nog gebruikt wor den bij opruimingswerkzaamheden als springstof en de rest wordt als schroot verhandeld. Kapitein Augusto heeft reeds vier maal een reis naar het Kattegat ge maakt en komt tegen het einde van deze week weer thuis. Regisseur Bert Pijpers achter de cou lissen; vol aandacht voor het spelverloop. Janssen typeerde de boze hertoging even eens voortreffelijk en zij maakte deze in trigerende hofdame tot een afstotende en bijna huiveringwekkende verschijning. Geen wonder, dat de jeugdige toeschou wers zo ondubbelzinnig van hun vreugde over haar nederlaag hebben blijk gegeven. Met S. A. Geensen en de dames W. Zomer dijk en G. Brouwer in enige kleinere rollen heeft „Kennemerland" weer een serie op voeringen verzorgd, waarop spelers en leerlingen met de grootste voldoening kun nen terugzien. Ten slotte mijn excuses aan de dames, die ik in deze recensie als „mejuffrouw" heb vermeld, ofschoon dit misschien „me vrouw" had moeten zijn. De oorzaak hier van schuilt dan in het programma, dat hieromtrent geen enkele opheldering ver schafte. Jan van Dam Tweetal te Enschedé-west H. W. Eer- land te Lisse en Th. Butters te Wilder- vank. Bedankt voor Schiedam D. Slagboom, 's-Gravenzande. Geref. Kerken onderh. art. ".O. Aangenomen naar Kralingen in s >n- werking met Bergschenhoek G. Spijk te Bedum. (Van onze correspondent) DEN HAAG De PTT heeft geweigerd een aan de Indonesische communistische partij, d,e PKI, gericht telegram van de CPN aan te nemen, waarin het partijbe stuur „zijn broederlijke strijdgroeten aan het centrale comité van de PKI" zendt en zich nogmaals uitspreekt voor „onmiddel lijke en onvoorwaardelijke overdracht van West-Irian (Nieuw Guinea) aan de repu bliek Indonesië". Volgens de PTT is het telegram gewei gerd op grond van artikel 14 van de tele graaf- en telefoonwet van 1904, waarin wordt gezegd dat het overbrengen van telegrammen kan worden geweigerd of gestuit, wanneer de inhoud in strijd is met de veiligheid van de staat, de open bare orde of de goede zeden. Van de reden der weigering wordt kennis gegeven aan de aanbieder van het telegram. Twee mogelijkheden DJAKARTA (ANP) Het centrale co mité van de Indonesische communistische partij heeft in een verklaring gezegd, dat alle acties van de arbeiders, boeren en de jeugdorganisaties zijn gericht tegen de Nederlandse kapitalisten. De andere kapi talistische landen, aldus de verklaring, ne men in het geschil tussen Nederland en Indonesië over West-Irian geen vijandige houding aan. Daarom zullen er géén acties worden ondernomen tegen de ondernemin gen van kapitalisten van andere landen. Volgens deze verklaring zijn er voor de Nederlanders twee mogelijkheden: als zij bereid zijn West-Irian aan Indonesië over te dragen is er hoop dat zij een schadeloos stelling zullen krijgen voor de door Indo nesië overgenomen ondernemingen. Blijven zij met betrekking tot West-Irian echter weigerachtig, dan zullen „de in beslag ge nomen én nog in beslag te nemén" onder nemingen in een toestand komen te ver keren van geconfisqueerd eigendom. Delft. Kandidaatsexamen werktuigkundig inge nieur: J. B. M. Lucassen Geleen. Ingenieursexa men werktuigkundig ingenieur: E. W. Miggelen- brink, Dieren. Ingenieursexamen mijningenieurs: J. J. van der Vuurst de Vries (met lof), Rijs wijk (Z.H.). De Britten lijken nooit genoeg te krij gen van tradities. Naar oud-Scandina visch gebruik zal maandag in Londen een blonde lichtkoningin worden geko zen. Links de hoofden van de mede dingsters en rechts het antwoord op de vraag hoe deze krans van blonde schoonheid tot stand kwam. Gisteravond heeft een 64-jarige bew< ner van een rusthuis aan de Maliebaan F Utrecht, die daar met proefverlof uit de rijksasylinrichtingen te Avereest werd ver pleegd, zijn slaapkamer in brand gestoken, omdat hij naar Avereest terug wilde. Di rect daarna heeft hij het rusthuis verlaten om zich aan het hoofdbureau van de po litie te gaan melden. Het brandje kon met schuimblusser worden gedoofd. De dader is door de politie opgesloten. Slotkoers gisteren 8213/ie 877/i6 139% 253 172% 230 166 222 224 ex. 134 ex. 318 1S9% 119% f 153.80 39% f 97.50 136 100% 200 86 51 Vs 191 131 159 154'K 4414 37®/i6 52% 35 71% 23% Voorbeurs koersen 223 317 152.20 NA BESPREKINGEN TUSSEN de reders en de erkende werknemersorganisaties, die vr(j veel tijd in beslag hebben genomen, is een nieuwe C.A.O. voor de IJmuidense trawlvisserij tot stand gekomen. De C.A.O. is dezer dagen ter goedkeuring voorgelegd aan het college van rijksbemiddelaars. Nadat in 1956 reeds enige wijzigingen in de C.A.O. werden aangebracht, leefden bij de organisaties nog wensen, die moesten leiden tot' een radikale wijziging van de arbeidsovereenkomst. Naast een aantal wijzigingen van zuiver redactionele aard werden er in de C.A.O. ook een aantal van meer materiële betekenis opgenomen. Er werden langdurige en uitputtende discussies gevoerd merkte de Centrale van Zeevarenden op. „In IJmuiden zijn nog altijd mensen opvarenden en reders die moeilijk kunnen wennen aan de idee, dat onder handelingen over Ionen en arbeidsvoorwaarden ook zonder het pistool op de borst kunnen worden gevoerd. In rustig overleg werden nu goede resultaat behaald," aldus het orgaan van de Centrale, „Ons Bestek". Indien niet of niet op normale tijd wordt gevaren en de bemanning van een trawler daardoor een normale maaltijd zou mis sen, zal voortaan voeding worden ver strekt. Een verbetering ondergingen de ontslagbepalingen nu in overeenstem ming met het nieuwe ontslagrecht en de bepalingen omtrent vervanging bij ziekte en ongeval. Bij dienstneming als opstapper voor een reis korter dan een halve maand, zal voortaan een vakantiebon worden uit gekeerd. Verhogingen De bedragen, die als schadeloosstelling worden uitgekeerd bij een ontslag om bij zondere redenen, werden verhoogd. Voorts ondergingen de vergoeding voor vakantie- Geref. Kerken Beroepen té Rotterdam-Kralingen (4de pred.pl.) H. Vollenhoven te Maassluis te Schoondijke H. A. van Bottenburg, kand. te Hilversum. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Loos- duinen (vac.-J. B. Vogelaar); P. C. de Vries te IJselmonde, die bedankte voor Middel burg (vac.-W. J. de Meister). Chr. Geref. Kerken toeslag en de grondslag voor uitkering van ziekengeld een verhoging van maximum 16 tot maximum 19 per dag. De beide laatste wijzigingen zijn met terugwerkende kracht van 1 januari af ingegaan. Meer vrije dagen Het aantal vrije dagen na het markten door een trawler in een buitenlandse ha ven werd uitgebreid, terwijl ook het aan tal vrije dagen ter kompensatie van op zee doorgebrachte erkend christelijke feest dagen groter werd. Ook de reisgeldbepaling werd uitgebreid. Er zal nu ook reisgeld worden vergoed naar en van huis tussen de reizen. Het be zit van een getuigschrift voor het boeten van netten, levert de opvarende voortaan 3,per maand op. Na iedere reis zal voortaan aan de be manning een gespecificeerde besommin- genlijst worden verstrekt. Het wasgoed van de opvarenden der trawlers zal voort aan bij het markten in een buitenlandse haven op kosten van de reder worden ver zorgd. Op nieuwe schepen van ten hoogste vijf jaar oud zal ten behoeve van alle op varenden een bed worden verstrekt.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10