Java met honger bedreigd nu inter-insulair verkeer stilligt Uitgewezen K.L.M.-personeel kreeg géén uitreisvisum HET WEER Grootste waterkering van Europa Haarlems Dagblad Lekker en vlug klaar Moderne slagerij H. BUTTER Staking bij ondergrondse van New York Meer wind Helft van KPM-vlool buiten Indonesië $ee MORRIS kforet/ot/éut// Alarm Nederlandse maatregel Toezicht op Indonesische tegoeden in Nederland Syrië zegt samenwerking op met UNO-functionaris Noorse kolonel „zwak en partijdiggenoemd Negen doden in het verkeer V erkeersongelukken [DIT JAAR: 1109 DODEN! Het woord is aan Wie regeert er? 72e JAARGANG No 131 DINSDAG 10 DECEMBER 1957 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (ANP/Reuter/UP). De regeringsmaatregelen tegen naastingen van Nederlandse bedrijven door het personeel worden krach tiger, na het plaatsen van militaire wachtposten bij de Nederlandse handel maatschappijen heeft men nu ook de ruim vijfhonderd Nederlandse en Indonesisch-Nederlandse ondernemingen onder toezicht van de regering gesteld alweer terwille van het economisch leven, dat onder de „spon tane volksacties" ernstig leed. De toestand gaf de Amerikaanse ambassa deur in Indonesië, John M. Allison, aanleiding tot een tweede bezoek aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, waarbij hij zowel Djuanda als Subandrio sprak. Allison bood hierbij de bijstand der Verenigde Staten aan om „een uitweg te zoeken uit de tegenwoordige impasse". Die impasse is nog steeds niet gering. Terwijl de communisten tot nog fellere discriminatie oproepen en met name het partijbestuur van de P.K.I. een verklaring heeft uitgegeven, waarin wordt gesteld, dat de Nederlanders alleen schadevergoeding voor hun geconfiskeerde eigendommen kunnen krijgen, wanneer zij Nieuw Guinea afstaan waarschuwt de „Times of Indonesia" reeds dat Indonesië in een isolement dreigt te raken en met name op Java de voedselsituatie ernstig zal worden nu de KPM-vIoot stil ligt als gevolg van de naastingsacties. Inmiddels maken vele Nederlanders zich gereed voor hun repatriëring. Hoe wisselvallig echter de maatregelen te dien aanzien zijn, bleek vanmorgen toen een toestel van de BOAC, dat vijftig man uitgewezen KLM-personeel kwam halen in Djakarta leeg terug moest omdat aan de uitgewezenen geen uitreisvisa worden verstrekt! Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks (Reuter) Een woordvoerder van de B.O.A.C.-Quantas - Luchtvaartmaatschap pijen in Singapore heeft medegedeeld, dat nadat de eerste „Argonaut" reeds op het vliegveld Kemajoran in Djakarta was ge land, om een aanvang te maken met de overbrenging van Nederlandse evacué's van Djakarta naar Singapore, de Indone sische autoriteiten hebben geweigerd toe stemming voor deze vluchten te geven. Er werd geen reden opgegeven. Na het bezoek van de Amerikaanse am bassadeur aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken bracht ook de Nederlandse zaakgelastigde, de heer H. Hasselman, een bezoek aan minister Su bandrio. Hij werd door Subandrio naar diens ministerie ontboden. AMSTERDAM (ANP) Uit bij een in Amsterdam gevestigde handelmaatschap pij binnengekomen berichten blijkt, dat op de kantoren van de in beslag genomen maatschappijen in Indonesië bijna overal een Indonesiër is toegevoegd aan elk bu reau, waaraan een Nederlands personeels lid werkt. De banken in Djakarta waren maandagmiddag gesloten. Op Sumatra zijn volgens deze berichten vele kantoren niet in bezit, maar „in be scherming" genomen. Deze maatregel zou gericht zijn tegen eventuele acties door de vakbonden. Op het kantoor van de maatschappij in Me- dan wordt het Nederlandse personeel be schermd door een Indonesisch officier. In Medan is het overigens rustig. Vrou wen en kinderen, die willen vertrekken, krijgen de gelegenheid met de Garuda In donesian Airways naar Singapore te reizen. DJAKARTA (ANP) De provinciale immigratiedienst van Noord-Sumatra te Medan heeft heden aan alle Nederlandse middenstanders in dat gebied opdracht gegeven, Indonesië te verlaten. Dit bevel is eveneens gegeven aan die Nederlanders, wier bestaan in hoofdzaak afhankelijk is van financiële steun van de Nederlandse regering. Aan al deze Nederlanders is medege- NEW YORK (UP) Zes vakbonden die totaal 23.000 arbeiders vertegenwoordigen, hebben zich in New York solidair ver klaard met de 2600 stakende wagenvoer ders van de Newyorkse ondergrondse. Vanochtend staakte vrijwel alle perso neel van de ondergrondse. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOCXXXXXX5GOOOCXXXXX X KXXXXOOOOOOOOOOOOCXDOrXTO X ff g VERWACHTING, medegedeeld door 3 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van S dinsdagavond tot woensdagavond, 5 opgemaakt om 11.15 uur: i Overwegend zwaar bewolkt met 8 plaatselijk regen of sneeuw. Aan- i vankelijk lichte vorst tot tempe- 3 raturen om het vriespunt, later j in de zuidwestelijke helft van het land iets zachter. Matige tot krachtige wind tussen zuid en oost. 3 Volledige weerrapporten op pagina twee. deeld, dat zij zich moeten wenden tot de Indonesische immigratiedienst om alle stukken in orde te maken, die nodig zijn om hun repatriëring naar Nederland te vergemakkelij ken. (ANP) De bronzen beeltenis van de oprichter van de K.L.M., wijlen dr. Albert Plesman, is maandag uit de passage afdeling van de K.L.M. in Djakarta ver wijderd, terwijl zijn beroemde leuze „Air- ocean Unites all Peoples", die met gouden letters op de panelen was aangebracht, is weggenomen. De K.L.M.-kantoren in Djakarta, Pa- lembang, Bandung, Surabaia en Medan zijn in beheer gegeven aan de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda Indone sian Airways, die ook de zorg voor de overige K.L.M.-bezittingen in Indonesië op zich heeft genomen, waaronder het ho tel „Transaera" in Djakarta en de woon huizen van stafpersoneel van de K.L.M. in de vijf genoemde steden. De hangars van de K.L.M. op het vlieg veld Kemajoran van Djakarta, waarin re servemotoren zijn opgeslagen, zijn over genomen door de Indonesische luchtmacht aldus deelde de voormalige woord voerder van de K.L.M., Peter Hulscher, aan de correspondent van het ANP mede. De Indonesische minister van Land bouw heeft tijdens een persconferentie te Djakarta verklaard, dat het overnemen van de Nederlandse ondernemingen ge schied is „in het belang van de nationale veiligheid". De minister verklaarde dat de ondernemingen niet genationaliseerd zijn. Minister Sadjarwo verklaarde, dat Indo nesië met deze maatregel geen internatio nale wetten geschonden heeft. „Onverant woordelijke elementen" zouden de onder nemingen overgenomen kunnen hebben wanneer de regering niet was opgetreden, gaf de minister te kennen. Minister Sa djarwo verklaarde dat de Indonesische regering aldus opgetreden is „omdat zij de internationale wetgeving niet negeert". DJAKARTA (ANP) Dc officier van justitie in Djakarta, Jusuf Sowondo, heeft dinsdag medegedeeld, dat de gezagvoer ders van de KPM-schepen, die hebben ge tracht hun schepen buiten de Indonesische wateren te brengen nadat de KPM was overgenomen, zullen worden vervolgd. Hij zeide, dat deze gezagvoerders het wetboek van strafrecht hebben overtreden en ver oordeeld kunnen worden tot een maxima le gevangenisstraf van vier jaren. Dinsdag is wederom een KPM-schip in Singapore aangekomen, waardoor het to tale aantal schepen van deze maatschap pij, dat in Singapore op nadere instructies wacht, tot 25 is gestegen. Voorts zijn er nog 5 KPM-schepen in Penang. Ongeveer de helft van de gehele KPM- vloot in Zuid-Oost-Azië ligt thans in de wa teren van Malakka voor anker. Volgens de „Singapore Standard" is bij na de helft van de entrepothandel tussen Singapore en Indonesië, die per maand een bedrag van ongeveer 23 miljoen gulden vertegenwoordigde, thans verloren gegaan als gevolg van het uitvallen van de KPM- schepen. Maandag waren al meer dan 1.000 In donesische passagiers van de KPM-sche pen in Singapore „gestrand". Een woordvoerder van het Indonesische consulaat in Singapore zeide, dat een re geling wordt getroffen om alle Indonesiërs van de schepen van de KPM te halen en over te brengen op schepen van de „Pel- ni", de Indonesische scheepvaartonderne ming. (UP) De Nederlandse gezagvoerder Willem Rodenburg (28 jaar oud, uit Haar lem) heeft vandaag bij de vertegenwoor diger van de Indonesische rederij „Pel- ni" te Singapore, zijn ontslag ingediend. Hij werkte al drie jaar bij de „Pelajaran Nasional Indonesia". Als reden voor zijn ontslag gaf hij op „onder andere het feit, dat ik niet van plan ben ze nu uit hun scheepvaart-ellende te helpen na alles wat zij de Nederlanders hebben aangedaan". ADVERTENTIE BARTELJORISSTR: HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 vj OTOCOOOCOOCOCCOOOOOOOCOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOCOOOOC De invloedrijke „Times of Indonesia", 8 een toenemende bezorgdheid over de uitwerking van de anti-Nederlandse maatregelen weerspiegelend, drong er 8 vandaag in een hoofdartikel op aan, dat de regering stappen neemt om schepen J I en vliegtuigen van nabij gelegen lan- den er toe te brengen „redding te ko- 8 men brengen". Anders, zo werd in het 8 hoofdartikel gezegd, „zal Indonesië zich weldra geïsoleerd van de buitenwereld 8 bevinden en beroofd van contact met 8 de eilanden van onze eigen archipel". 8 Reeds moet het dichtbevolkte eiland Java de mogelijkheid van schaarste van voedsel en andere essentiële artikelen onder ogen zien, tenzij de vemen weer spoedig gevuld kunnen worden. De 8 '8 schepen van de K.P.M., die 70 percent 8 8 van de scheepvaart in dit gebied voor 8 hun rekening namen, liggen stil sedert 3 8 deze maatschappij door arbeiders is 8 - overgenomen en haar havenfaciliteiten genaast zijn. X De Nederlandse regering heeft besloten het financiële verkeer met Indonesië weer te doen verlopen volgens het systeem van de „bijzondere vergunningen". Het systeem van de algemene vergunningen, tot nu toe geldend, wordt dus verlaten. De consequen tie van bovengenoemde maatregel is, dat voor beschikkingen van deviezen aan inge zetenen van Indonesië steeds 'n aparte ver gunning nodig is. Het doel van deze maat regel is snel te kunnen ingrijpen indien de ontwikkeling van de verhouding tussen Nederland en Indonesië dit noodzakelijk maakt. Het ligt voorshands in het voor nemen normale transacties te doen door gaan. Op een desbetreffende vraag van het ANP hebben waarnemers te kennen gege ven, dat door deze maatregel thans toe zicht is ingesteld op Indonesische rekenin gen bij Nederlandse banken. Zij verklaar den dat al degenen, met inbegrip van de rechtspersonen, die onderworpen zijn aan de Indonesische, deviezenwetgeving, zich thans zullen moeten wenden tot de Neder landse Bank voor een vergunning om te beschikken over rekeningen in Nederland. Hieronder vallen Indonesische ingezetenen, Indonesische ondernemingen en ook de In donesische regering, aldus deze waarne mers, die hieraan toevoegden, dat de pas sage over de mogelijkheid van een „snel ingrijpen indien de ontwikkeling van de verhouding tussen Nederland en Indone sië dit noodzakelijk maakt" aan de be kendmaking van de Nederlandse regering ook enige diplomatieke betekenis ver leent. ADVERTENTIE Woensdag en donderdag 5 Fricandellen 89 5 Hamburgers89 3 Sla- of rolvinken 89 Let voorts op onze voordelige aanbiedingen, KENNEMERLAAN 43-45 De stormvloedkering in de Hollandse IJsel nadert haar voltooiing. Zij zal de veiligheid garanderen van ongeveer an derhalf miljoen bewoners van een gebied, waarin de steden Rotterdam, Den Haag, Gouda en Leiden liggen. Een doorbraak van de dijken van de Hollandse IJsel zou zelfs bij laag water tot gevolg hebben, dat dit laaggelegen gebied overstroomd wordt. De tekening geeft een overzicht van de gehele stormvloedkering. De twee enorme stalen schuiven kunnen vertikaal tussen de heftorens op en neer geschoven worden. Elke schuif weegt 600 ton en is 80 meter lang en 12 meter hoog. DAMASCUS (Reuter) Syrië heeft be kendgemaakt, dat het niet meer wil sa menwerken met de Noorse kolonel Chris tian Moe, voorzitter van de gemengde Syrisch-Israelische bestandscommissie. Een Syrische militaire woordvoerder verklaarde in Damascus, dat Moe „zwak en partijdig" is. Kolonel Moe keerde na de bijeenkomst normaal naar Damascus terug. (UP) Moe heeft geweigerd op Syrisch verzoek aan de agenda van de commissie vergadering een bespreking van de situatie in de gedemilitairiseerde zone to" te voe gen. Volgens een Syrische woordvoerder zou hij tweemaal toegezegd hebben deze te bespreken en er telkens vanaf gezien hebben vanwege Israëlische dreigementen. De Syrische beslissing zal spoedig worden doorgegeven aan kolonel Byron Leary, waarnemend hoofd van de UNO-toezicht- commissie, die door Jordanië is beschul digd van partijdigheid ten gunste van Israel. Boelganin ontvangt MOSKOU (AFP) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft maandag dr. Salah Tarazi, de Syrische ambassadeur in Moskou, ontvangen, aldus bericht radio- Moskou. Bijzonderheden over het bespro kene zijn niet gegeven. Over de IJsel en over de 110 meter lange en 24 meter brede schutkolk komen ver- keersbruggen, die zo hoog liggen, dat de scheepvaart er weinig hinder van onder vindt. De brug over de schutkolk kan ge opend worden voor grote schepen. In januari 1954 is met de bouw van deze stormvloedkering begonnen. Thans is het werk zover gevorderd, dat nog deze maand de benedenstroomse schuif in de heftorens zal worden opgehangen. De andere schuif wordt wegens de bestedingsbeperking voorlopig nog niet geplaatst. Vandaag is Hr. Ms, „Evertsen" uit Deru Helder naar Nieuw Guinea vertrokken om daar de Johan Maurits van Nassau af te lossen. Op de foto ziet men enige matrozen, die proviand voor de verre reis aan boord brengen. De „Evertsen" wordt nog deze week gevolgd door de „Drenthe", een zusterschip van de „Groningen", die eind juli naar Nieuw Guinea is vertrokken. Deze onderzee bootjagers behoren tot de snelste sche pen van de Koninklijke Marine. Zij hebben een machinevermogen van 60.000 paardekracht en de maximum snelheid bedraagt 36 zeemijlen (onge veer 66 kilometer) per uur. De heren W. Boersma en G. Bulthuis uit Ferwerderadeel (Fr.) zijn gisteravond op de weg F er werd naar Blija, nadat hun auto na een botsing met een autobus in het water was gekomen, verdronken. Een derde inzittende, de heer O. Verbeek uit Blija, werd licht gewond. De reizigers van de bus liepen geen letsel op. De 75-jarige heer J. Korfmaker, die met enkele mannen over de Nieuwlandseweg te S t i e n s (Fr.) wandelde, gleed uit toen hem een veeauto passeerde. Hij kwam met zijn hoofd tegen een der wielen en was op slag dood. Door de gladheid van de weg Assen- Rolde is vanmorgen de motorrijder H. uit Assen in de omgeving van Rolde ge slipt. Zijn 29-jarige duo-passagier, L. Hem- mel, eveneens uit Assen, was op slag dood. De motor liep nagenoeg geen schade op. In de Marktstraat te Utrecht is de elfjarige Ria Remkus uit de Oudwijker- dwarsstraat 54 bis, toen zij met een ander meisje bij de ingang van een bouwterrein achter een vrachtauto stond te. praten, aangereden toen die wagen achteruit het terrein op wilde rijden. Ria Remkus kwam onder de auto en overleed ter plaatse. De 70-jarige weduwe De Ruiter is toen zij de St. Lambertusstraat in het kerkdorp Cromvoirt (gem. Vught) overstak, aangereden door een haar achteropkomen de bromfietser. De vrouw viel daarbij zo ongelukkig dat ze is overleden. De 49-jarige P. Hekkema is te Wie- ringen om het leven gekomen, toen hij schrok van het plotseling openslaan van de deur van de door hem bestuurde auto, de macht over het stuur verloor en in een sloot reed. De 35-jarige bromfietser J. Lamein uit Muntendam (Gr.) is vanmorgen om streeks acht uur geslipt en in een langs de weg lopende moddersloot gekomen. Waarschijnlijk is de man door verstikking om het leven gekomen. De weg was be ijzeld. De heer Lamein was gehuwd en had vier kinderen. Op de rijksweg onder B u s s u m is de 62-jarige heer F. Baas uit Huizen, toen hij de rijksweg overstak om een autobus te bereiken, aangereden door een passerende auto. Hij werd ernstig gewond naar het Diakonessenhuis te Naarden vervoerd, waar hij is overleden. s Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1109 personen, van wie 214 kinderen. 5 Bovendien zijn later nog ruim 400 i personen overleden. 302e JAARGANG No 284 Elbert Hubbart: De theologie wil veel meer de vragen stellers bevredigen da.n de waarheid vertellen. Bij het lezen van het nieuws uit Indo nesië dringt zich in dagelijks toenemende mate de vraag op: Wie regeert ep nu eigen lijk? Het zijn niet meer alleen de militaire commandanten in de buitengewesten, die onafhankelijk van de centrale regering in Djakarta hun gang gaan, zodat met name op Sumatra en Celebes een heel andere politiek ten opzichte van de Nederlanders (en trouwens ook in andere opzichten) wordt gevoerd dan op Java. Ook op Java zelf blijkt een gezags-chaos te heersen, die zo groot is dat verschillende ministers in onderling tegengestelde richtingen schijnen te werken, dat militaire bevelhebbers daar naast hun eigen politiek voeren, en dat de communistische partij decreten kan uit vaardigen en besluiten kan nemen die de indruk wekken dat deze partij, en niemand anders, het bewind in handen heeft. Gisteren bijvoorbeeld konden we met enige verbazing kennis nemen van de ver klaring van de minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, „dat er nooit sprake van was geweest, alle Nederlanders uit te wijzen", een uitlating die in lijnrechte tegenspraak stond tot hetgeen Subandrio's ambtgenoot van Justitie, minister Maeng- kom, nog pas donderdag had gezegd. Maengkom zei toen letterlijk, dat „onge veer 50.000 Nederlanders, die in Indonesië wonen, moeten worden gerepatrieerd of uitgewezen," en dat daarbij zou worden begonnen met de werklozen. Volgens Su bandrio zou het echter uitsluitend om die werklozen gaan. Maar dat zijn er dan weer lang geen 50.000. Spreken de twee ministers elkaar dus radicaal tegen, willen zij elk voor zich een andere anti-Nederlandse po litiek volgen, of zou de verklaring mis schien zijn dat de Indonesische regering volgens een oud nazi-recept éérst alle Nederlanders uit hun betrekkingen wil stoten om hen daarna, als „werklozen", te kunnen uitwijzen? Het optreden van de militaire leiders op Java, die de Nederlandse banken onder militair toezicht hebben geplaatst, is min der onduidelijk. Het was klaarblijkelijk bedoeld om paal en perk te stellen aan de wetteloosheid, die er weliswaar ook met betrekking tot andere Nederlandse bedrij ven heerste, maar die bij het bankwezen het grootste onmiddellijke gevaar voor de Indonesische samenleving inhield. Deze actie werd ondernomen door generaal- majoor Nasution, in overleg met de minis ter van Financiën. Pas daarna gaf de minister-president opdracht tot het volgen van een soortgelijke koers bij de andere Nederlandse ondernemingen, zodat men wel sterk de indruk krijgt dat het initiatief in deze van de militairen is uitgegaan. De gouverneur van de Bank van Indo nesië, mr. Sjafrudin Prawira.iegara, die niet alleen een vooraanstaand financieel deskundige, maar ook een vooraanstaand politicus en regerings-adviseur is, heeft president Sukarno en minister-president Djuanda de beschuldiging in het gezicht geslingerd, dat de regering door „onrecht matige en onmenselijke handelingen" in breuken op de grondwet en de Koran maakt. Men kan veilig aannemen, dat Sja frudin niet alleen staat in die opvatting, want er zijn aanwijzingen te over dat er ook in de boezem van de regering verzet is tegen verscheidene van de maatregelen, die hetzij door de regering onder extre mistische druk, hetzij door de extremisten zelf in de afgelopen week zijn genomen. En dat de regering zich tenslotte bij de arm heeft moeten laten nemen door de militairen, om iets tegen dat extremisme te doen, toont wel duidelijk aan hoe machte loos deze innerlijk-verdeelde regering is. Ook de verklaring, gisteren uitgegeven door de Communistische Partij Indonesië, spreekt in dit opzicht boekdelen. De partij zegt daarin, dat de Nederlanders kunnen kiezen tussen twee mogelijkheden: óf zij dragen Westelijk Nieuw-Guinea over, en dan is er „hoop", dat zij schadevergoeding krijgen voor de genaaste ondernemingen, óf zij doen dat niet, en dan zullen die ondernemingen „in een toestand van ge confisqueerd eigendom komen te verkeren." Met andere woorden: het communistische partijbestuur matigt zich aan, te bepalen wat de Indonesische regeringspolitiek ten aanzien van deze hele kwestie zal zijn. De regering heeft nog niet gezegd, of zij het met dit communistische standpunt eens is, maar het partijbestuur vraagt daar in het geheel niet naar. Zijnerzijds grijpt het de regering bij de arm en probeert het die mee te trekken, maar niet naar de kant waarheen de militairen willen. Het kabinet-Djuanda verdient dus nau welijks nog de naam van „regering". En Sukarno oogst de vruchten van de ver deeldheid, die hij heeft gezaaid. Simon Koster DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S STURKA JACKS - PANTALONS STORMVLOEDKERING HOLLANDSE 'JSSEL

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1