anda en de wijze Meester Men mag gevolgen van kapitaalstekort niet aan bestedingsbeperking wijten Op de grens van dooi en vorst Wereldnieuws ió Uet zo DINSDAG 10 DECEMBER 1957 2 Minister Hofstra over financiële politiek „Herstel investeringsaftrek is thans onverantwoord" er zijn geen betere Gestegen omzet, lagere winst bij Van Kempen, Begeer en Vos Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Werkspoor was dit jaar goed van orders voorzien Henri Sijthoffprijs 1956 Ook K.S.G.-onderzoek naar schrootfraude Ontslagen bij vlasfabriek Zeventig man ontslagen bij Emiallefabriek H. Berk Suriname en Alcoa akkoord over Brokopondoplan Het Franse dollartekort De NHM en de situatie in Indonesië Inflatoire druk blijft in Nederland voornaamste vraagstuk Geen kolentekort deze winter H. BUSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf SCHEEPS KAMELEN J De minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft te Groningen over enkele aspecten van de financiële politiek gesproken tijdens een Iunchbyeenkomst in restau rant „Riche" te Groningen voor het departement Groningen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het woord bestedingsbeperking, aldus de minister, is een modewoord geworden. Het is een kapstok, waaraan men tegenwoordig ook vele dingen hangt, die er totaal niets mee te maken hebben. Het woord heeft zijn nut gehad, maar vele dingen, die men nu aan de bestedingsbeperking wijt, zijn enkel en alleen het gevolg van het tekort aan kapitaal. De bestedingsbeperking heeft alleen tot taak om de eventuele teruggang in de economie zo goed mogelijk op te vangen. In de dertiger jaren hebben we gezien, wat er gebeurt als de overheid niets achter de hand heeft bij een optredende crisis. De klap komt dan veel en veel harder aan. De ineenstorting, die we toen hebben meegemaakt, trachten we nu te voorkomen. Wij proberen nu geld uit de maatschappij te nemen om de zaak af te remmen en om het, wanneer dat nodig mocht zijn, er weer in te pompen. Minister Hofstra ging daarna de verandering na, die is ontstaan in de verhouding regering-maatschappij. Vroeger stond men tegenover elkaar, maar nu is het regeringsbeleid zodanig met het maat schappelijke verweven, dat er een samengaan noodzakelijk is. De sociaal-economische infra-structuur (het deelnemen van het rijk in zeer grote projecten als het Deltaplan, de Zuiderzee werken etcetera) vraagt enorme kapitalen van het rijk. Deze rijksinvesteringen zijn nodig om straks particuliere bedrijven le vensvatbaarheid te geven. De belasting druk in ons land is hoog, maar de gevolg de politiek is zowel in de liberaal, als in de, zo men wil, meer dirigistisch geregeer de landen volkomen gelijk. Het is nu een maal zo, dat het gevolgen heeft wanneer een overheid meer geld krijgt, maar ook wanneer die overheid meer geld uitgeeft zijn er gevolgen. Het parool voor de toe komst moet dan ook zijn „wees flink in je inkomsten, houd je uitgaven laag en reser veer voor een depressie, om dan het geld weer in de maatschappij te brengen". De diepste grond voor de moeilijkheden in een hoogconjunctuur noemde de minis ter de psychologische gesteldheid. Bij een ADVERTENTIE Kadoma flV T#l. 40100 Amsterdam In 1956/'57 zijn de omzetten bij de sub maatschappijen en afdelingen in Neder land van de n.v. Koninklijke Nederlandse Edelmetaalbedrijven Van Kempen, Be geer en Vos te 's-Gravenhage, ondanks toenemende moeilijkheden, gestadig ver hoogd. De exploitatiekosten zijn wederom gestegen. Alles bijeen genomen kwamen de verhoogde omzetten niet tot uitdrukking in een hoger winstsaldo. De in Nederland verkregen bedrijfswinst beloopt 646.926 (v.j. 627.630). Na aftrek van onkosten, na afschrijvingen en reser vering voor belastingen resteert een saldo van 152.894 (v.j. 191.118). Voorgesteld wordt dit bedrag te gebruiken voor een di vidend van 4,8 procent (v.j. 6 percent). Het verlies in Indonesië beliep 81.193. De vennootschap werkt met een kapitaal van ƒ3.185.300. Aangaande de n.v. Juweliersmagazijnen Begeer, Van Kempen en Vos in Indonesië is de directie somber gestemd. De stan ding van deze zaken heeft ernstig te lijden onder de belemmerende bepalingen van de Indonesische regering. Het valt niet te overzien wat daarvan de gevolgen zullen zijn. De jaarrekening van dit bedrijf sloot voor het eerst na de hervatting in 1947 met een verlies af. Dit verlies werd ge bracht ten laste van de resultatenrekening. Voorts heeft de directie de vroeger af zonderlijk tegen het belang bij de Indone sische zaken gevormde reserve ad 538.552 aangewend om de boekwaarde van dit belang terug te brengen tot op een bedrag van 1. Lening voor Groningen De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage heeft B. en W. van Groningen medegedeeld dat zij uit de opbrengst van door enige institutionele beleggers beschikbaar ge stelde fondsen aan de gemeente Groningen een zogenaamde voorkeurlening kan verstrekken ten bedrage van f 144.000 a pari tegen een rente van 4'/, pet. per jaar met een looptijd van der tig jaren. Dit geld zal moeten worden bestemd voor woningbouw. B. en W. stellen de raad voor deze lening aan te gaan. Dollarlening Curacao De eilandsraad van Curacao heeft naar aan leiding van een brief van de minister van Fi nanciën opnieuw de kwestie der dollarlening waarvoor Nederland bereid is zich garant te stellen onder het oog gezien. Met algemene stemmen is een voorstel aangenomen om ge bruik te maken van de lening naar behoefte en op het daartoe geschikte tijdstip. Hiermede is de leningskwestie vermoedelijk van de baan. Griekse projecten Naar het Atheense Pers Agentschap meldt hebben de Nederlandse deskundigen, die de projecten voor drooglegging van gebieden bij Missolonghi en elders in Griekenland hebben bestudeerd, voor hun vertrek uit Athene hun bevindingen medegedeeld aan de Griekse land- bouwautoriteiten. Groenten en fruit Oostenrijkse autoriteiten hebben bekendge maakt dat ze met onmiddellijke ingang de invoer van bloemkool, onder andere uit Nederland, zul len toestaan. Dit geldt tot en met 31 maart 1958. Verder heeft Oostenrijk ook vrijgegeven de in voer van appelen, peren, tomaten en sperziebo nen, zulks tot en met 30 juni 1958. In Nederland se tuinbouwkringen verwacht men weinig van deze exportmogelijkheden voor de groente. Het aanbod neemt in ons land namelijk zeer snel af. Ook de fruitvoorraad is niet groot meer. hoogconjunctuur is er nu eenmaal de mentaliteit, dat alles kan (ook wat eigen lijk niet kan), en bij een depressie is die mentaliteit, dat er niets meer kan (ook dat wat eigenlijk wel kan). Ook de over heid is daar de laatste jaren niet vrij van geweest. Wanneer wij echter, overheid zowel als particulier, ons van de financiële moeilijkheden bewust worden, kunnen we wat optimistischer zijn dan dr. Holtrop, de president-directeur van de Nederland- sche Bank, enige tijd geleden was, aldus de minister. Geen investeringaftrek Over de huidige financiële positie zei minister Hofstra, dat het tekort op de be talingsbalans in 1957 groter is dan in 1956. Op de arbeidsmarkt is een zekere ontspan ning, al kan nog niet worden gesproken van werkloosheid. Herstel van investe ringsaftrek is een kunstmatige prikkel, die op het ogenblik onverantwoord zou ziin. Ten aanzien van de gespannen toestand op de kapitaalmarkt meende de spreker, dat eik beroep van het r(jk op de kapitaal markt de rente slechts zou opjagen. De rentestand is op dit tijdstip exceptioneel hoog, aldus de minister. „We moeten be denken, dat elke gulden meer rente leidt tot belastingverhoging". De minister stelde zich dan ook op het standpunt dat de ka pitaalmarkt overgelaten moet worden aan de andere sectoren dan die van de over heid. Indonesië De toestand, vergeleken met 1955, is veel ongunstiger geworden. Als er nu een depressie zou komen, zouden we veel zwaarder worden getroffen dan voor en kele jaren. Met de rug tegen de muur is een te sterke typering, maar moeilijk is de situatie wel. De minister vestigde nog de aandacht op de moeilijkheden rond Indo nesië, waar drie percent van ons nationale inkomen vandaan komt, ongeveer een mil jard gulden. Het is nog helemaal niet te bekijken, waarvoor deze kwestie ons zal stellen. Financiën hebben een dienende taak, aldus de minister. Je redt er het vaderland wel niet helemaal mee, maar het is zeer be langrijk. De minister eindigde zijn rede met te zeggen, dat het. departement van Financiën probeert het gezond verstand te gebruiken, zoals het in een bedrijf of in een gezin gebeurt. Daardoor tracht men te komen tot een doelmatige uitvoering van de financieringsmaatregelen. Werkspoor Utrecht heeft dezer dagen naar Durban (Zuid-Afrika) twee „Electric Shunting" locomotieven verscheept. In 1953 werden reeds twee stuks van het zelfde type geleverd. De locomotieven zijn bestemd voor de New Consolidated Gold- fields. De draaistellen hebben een gewicht van 21 ton, de bovenbouw heeft een ge wicht van 28 ton. In de vergadering van de ondernemings raad van Werkspoor Amsterdam heeft de voorzitter een overzicht gegeven van de orderbezetting in de machinefabriek. De laatste twaalf maanden hebben een be hoorlijke hoeveelheid opdrachten opgele verd, zelfs in geld uitgedrukt meer dan gemiddeld in een jaar wordt afgewerkt. Wel zijn in het laatste halfjaar de op drachten bepaald veel minder in aantal geworden, maar dit geeft vooralsnog geen reden tot ongerustheid omdat de eerste zes maanden goed waren. Belangrijk is wat er in de volgende zes maanden gaat gebeuren. De Henri Sijthoff-prijs 1956 voor het beste jaarverslag is te Amsterdam tijdens een ontmoeting van beurs en bedrijfsleven uitgereikt aan in alfabetische volgorde: de n.v. Berghuizer Papierfabriek v/h. B. Cra mer te Wapenveld, gem. Heerde, voor de rubriek industrie; de n.v. Koninklijke Ne- derlandsche Petroleum Maatschappij te 's-Gravenhage voor de rubriek Internatio nale Fondsen, en de n.v. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" te Amsterdam voor de rubriek scheepvaart. De dezer dagen aan het licht gekomen fraude ten nadele van het gemeenschap pelijke schrootbureau van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waar bij een referendaris van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken be trokken was, is in de maandag te Luxem burg gehouden bijeenkomst van de com missie voor de gemeenschappelijke markt ter sprake gebracht. De vertegenwoordi ger van de Hoge Autoriteit heeft te ken nen gegeven, dat dit college voornemens is een onderzoek in te stellen, om de juiste omvang van de zaak vast te stellen en herhaling te voorkomen. De Hoge Autori teit is van mening dat deze zaak niet uit sluitend de Nederlandse regering aan gaat, maar ook de Hoge Autoriteit, we gens het toezicht, dat door haar wordt gehouden op de werkzaamheden van het gemeenschappelijk bureau en de vereve- ningskas voor ingevoerd schroot in Brus sel. Gisteren werd bericht, dat drie schroot- handelaren zijn aangehouden, die van de referendaris onjuiste verklaringen van herkomst zouden hebben gekregen, waar voor zij hem steekpenningen zouden heb ben gegeven. Van de door hen opgerichte naamloze vennootschap was de een com mercieel directeur, afkomstig uit Vlissin- gen, de tweede, een 33-jarige Pool, recla me-directeur en de derde administratief- directeur. De gehele administratie van het bedrijf is in beslag genomen. Uit de boeken zal moeten blijken hoe vaak een onjuiste her- komstverklaring voor schroot van de re ferendaris werd verkregen en hoe groot de partijen waren, waarom het daarbij ging. Hoewel de Haagse politie nog niets wil meedelen over de resultaten van het strenge verhoor, waaraan de drie arres tanten zijn onderworpen, kan worden aan genomen, dat het globaal om tien geval len gaat met partijen, die tussen de 1000 en 3000 ton groot waren. Daar de metaalhandelaren uit het ega lisatiefonds van de Kolen- en Staal Ge meenschap tien dollar kregen voor elke ton schroot, waarvan de buitenlandse her komst kon worden aangetoond (door mid del van de verklaringen, die de referen daris gemachtigd was af te geven) hebben zij een winst gemaakt, die moet liggen tussen de 400.000 gulden en 1.200.000 gul den. Vast staat, dat het aandeel dat de referendaris daarvan kreeg, zeer klein is geweest. Reeds is uit de boeken van de naamloze vennootschap gebleken, dat een in de Wes- terschelde gelicht scheepswrak aan de K.S.G. werd aangeboden als schroot van buiten de K.S.G. afkomstig. t Bij de coöperatieve Vlasfabriek „Din- teloord" te Steenbergen zijn vijftien arbei ders ontslagen wegens inkrimping van de werkzaamheden. De maatregel houdt ver band met het feit, dat dit jaar tengevolge van de crisis in de vlasserij een kleinere oogst werd binnengehaald. Het wintersei zoen van de „Dinteloord" is daardoor vroe ger beëindigd dan andere jaren. De directie van de Koninklijke Kamper Emaillefabriek voorheen H. Berk en Zoon heeft besloten op korte termijn aan onge veer 70 personeelsleden ontslag aan te zeg gen. Bovendien bestudeert zij de mogelijk heid voor een deel van het bedrijf een verkorte werkweek in te voeren. De Surinaamse regering en de Alumi num Company of America (de Alcoa) heb ben de definitieve overeenkomst inzake het Brokopondoplan geparafeerd. De sta ten van Suriname werden maandagavond over de overeenkomst ingelicht. De overeenkomst met de Alcoa behelst, dat Suriname en de Alcoa verklaren, een gemeenschappelijk belang te zien in de ontwikkeling van het waterkracht-poten tieel in Suriname, in de mogelijkheid om de winning van bauxiet in Suriname be- rijk uit te breiden en de verwerking van ruwe bauxiet tot aluminium binnen Suri name te doen geschieden. De mogelijk heid van uitvoering van het Brokopondo plan, een groot stuwmeer in de Suriname- rivier nabij Brokopondo voor de le vering van elektriciteit, hangt grotendeels af van een onderneming die het grootste gedeelte van de opgewekte stroom af neemt, en die tevens aflossing en rente zal garanderen voor de financiering. De Al coa, de grootste onderneming die tot nu toe in Suriname bauxiet wint en ter ver werking exporteert naar de Verenigde Staten, heeft zich bereid verklaard, de stroom af te nemen. De daartoe aangega ne „richtlijnen-overeenkomst" moet thans door de Surinaamse staten worden goed gekeurd. Teneinde het huidige dollartekort, in af wachting van buitenlandse leningen, zo veel mogelijk te verlichten heeft 't Franse ministerie de Franse banken opdracht ge geven eenderde van het dollarbezit van haar buitenlandse kantoren naar Frankrijk over te maken. Dit zal het de regering mo gelijk maken in de komende weken de buitenlandse-schuldendienst voort te zet ten en de handelsbetalingen te blijven verrichten. Normaal hebben de banken drie maanden de tijd om de in het buiten land verdiende deviezen naar Frankrijk over te maken. De factorij van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij, n.v. te Djakarta heeft telefonisch meegedeeld, dat de militaire autoriteiten door de radio hadden aange zegd, dat de banken onder de eigen lei ding dienden te blijven geplaatst. Maandag waren de NHM-kantoren te Djakarta ge sloten maar zij zullen vermoedelijk spoedig weer geopend worden, waarbij de bevoegd heden van het bestuur van de factorij on verkort gehandhaafd zouden blijven. Ofschoon de berichten ten aanzien van de overneming van het bedrijf in Indone sië derhalve niet juist blijken te zijn, ver klaart de directie der Nederlandsche Han- del-Maatschappij n.v. dat - hoezeer zij ook verontrust is door de gang van zaken - haar bedrijf in Nederland en in de andere landen buiten Indonesië, waar de Neder landsche Handel-Maatschappij gevestigd is, hierdoor op geen enkele wijze kan wor den gestoord. Zoals zij in de jaarverslagen heeft gemeld, heeft de Nederlandsche Handelmaatschappij tegenover haar cul- tuurbelangen reeds sedert 1945 dusdanige voorzieningen getroffen, dpt deze volledig zijn gereserveerd. De solvabiliteit en de liquiditeit van de Nederlandsche Handel- Maatschappij worden niet beïnvloed door de gebeurtenissen in Indonesië. Met noordwestelijke winden is de koude polaire lucht verder Europa binnengedron gen. In Scandinavië vroor het in de afge lopen nacht plaatselijk 15 graden, in Dene marken 9, in Duitsland en Engeland 3 tot 8 graden. In ons land veroorzaakte een kleine storing vannacht nog enkele buien, waardoor de afkoeling werd getemperd. Hier en daar kwam de temperatuur even beneden het vriespunt. Een oceaan-depres sie, die ten westen van Schotland is ge legen, breidde zich uit in de richting van Ierland en zuidwest-Engeland. Aan het front van deze depressie viel vanmorgen in Ierland regen en natte sneeuw. Dit neer- slaggebied verplaatst zich langzaam in oostelijke richting. Het front, dat de koude polaire lucht scheidt van de zachtere oceaanlucht en het neerslaggebied aan het front zullen waarschijnlijk juist in de om geving van ons land tot stilstand komen. WEERRAPPORTEN Woensdag 11 december Zon op 8.40 uur, onder 16.31 uur. Maan op 21.45 uur, onder 11.19 uur. Maanstanden 14 dec. 06.45 uur 21 dec. 07.12 uur 29 dec. 05.52 uur laatste kwartier nieuwe maan eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 december Hoog water: 6.13 en 18.31 uur. Laag water: 1.48 en 14.11 uur. Temperaturen: buiten M en binnenland: heden ■Ó-H d morgen 7 uur. Neerslag: •S-g B laatste 24 uur. Helsinki sneeuw wnw - •10 Stockholm zwaar bew. nw ■11 Oslo onbewolkt no -9 Kopenhagen licht bew. w -6 Aberdeen geheel bew. windst. -7 Londen geheel bew. windst. -2 Amsterdam regenbui nw 2 Brussel onbewolkt wzw 1 Luxemburg zwaar bew. w -1 Parijs onbewolkt zw -1 Bordeaux zwaar bew. zzo 1 Grenoble regen zw 3 Nice onbewolkt windst. 9 Berlijn sneeuw zw -1 Frankfort zwaar bew. nw 3 München sneeuw wnw 2 Zürich regen w 3 Genève hagelbui nw 3 Locarno onbewolkt 0 -1 Wenen zwaar bew. verand. 1 Innsbruck half bew. windst. -1 Rome regen wzw 13 Ajaccio zwaar bew. w 12 Den Helder half bew. nnw 5 Ypenburg half bew. wnw 4 Vlissingen onbewolkt wnw 3 Eelde hagelbui nnw 2 Twente regenbui wzw 2 De Bilt half bew. w 1 Eindhoven sneeuwbui w 1 Vlv. Z.-Limb. licht bew. zw 0 ■2 g Eg 11 c.5 5 0,2 0 2 0,1 4 0,6 6 6 4 5 0 0 5 3 13 5 0 0 0 0,1 0 4 4 0,6 3 3 0,2 0,2 2 9. Joris maakte een eerbiedig gebaar naar een kast vol indrukwekkende boeken. „Welk een rijkdom aan diepe gedachten!", riep hij bewogen. „O, hoe gelukkig zou ik zijn, wanneer ik mij in stilte kon verrijken met deze schat aan oosterse wijsheid!" „Ja, ja", sprak Panda vinnig terwijl hij op het kostbare kistje wees. „Je bedoelt zeker: met deze schat aan oosterse juwelen, hé, Joris?" Hij vond dat het hoog tijd werd om de goedige wijze voor Joris te waar schuwen. „U moet die juwelen niet bij hem laten staan", raadde hij aan. „Maar waarom niet, broeder Panda?", vroeg de oosterling verbaasd. „Omdat hij ze nou natuurlijk zal stelen!", riep Panda ongedul dig. De wijze legde hem met een handge baar het zwijgen op. Voor het eerst was er bij hem iets te bespeuren, dat op toom leek. „Foei toch, broeder Panda!", riep hij met trillende stem. „Dat is een Onvriende lijke Gedachte! Schaam u! Laat broeder Goedbloed zich toch in vrede verzadigen met de kennis der Ouden!" Nauwelijks echter hadden zij hun hielen gelicht, oj Joris greep met geoefende hand naar het juwelenkistje en opende het dekselMaar er wachtte hem een grote teleurstelling „Bah!", riep hij, onaangenaam verrast. „Leeg! Geen juweel te bekennen! Die oude schurk heeft mij voor de mal gehouden!" Het waren wel bar onvriendelijke gedach ten, die toen bij hem opkwamen! OEES-rapport over Benelux In haar jaarlijkse verslag over de Be- nelux-landen merkte de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking op, dat de drie landen nieuwe vorderin gen hebben gemaakt tot het verwezenlij ken van een volledige economische unie. Het vrije goederenverkeer omvat thans ruim 96 percent van de totale handel en op het gebied van het kapitaal, de ar beidskrachten en de dienstverleningen is het verkeer thans bijna geheel vrij. Voorts voeren de drie landen thans een gemeen schappelijke handelspolitiek met derde landen. Volgens het rapport heeft België de inflatoire druk kunnen beteugelen, maar heeft de Nederlandse economie in de af gelopen U/2 jaar te lijden gehad van ster ke evenwichtsverstoringen. De inflatoire druk blijft in Nederland het voornaamste vraagstuk vormen, al dus het rapport. Volgens de O.E.E.S. is het nog te vroeg om te beoordelen, of de bestedingsbeperkingen toereikend zijn om het evenwicht van de betalingsbalans te herstellen dan wel dat nog meer restric ties noodzakelijk zullen zijn. De Neder landse regering geeft voorrang aan de woningbouw, maar naar de mening van de O.E.E.S. moet de betalingsbalanssitua tie aandachtig worden gevolgd. De investeringen moeten op een vol doende peil blijven, maar de volledige werkgelegenheid zal in de toekomst niet alleen afhangen van de uitbreiding van de industriële basis, maar evenzeer van de mate. waarin men erin slaagt de kos ten en de prijzen op een concurrerend peil te houden. Ook hangt de handhaving van de volledige werkgelegenheid er van,af, of er voldoende deviezen beschikbaar zijn om de vrij grote schommelingen op te van gen van de betalingsbalans, die kenmer kend zijn voor een volkshuishouding, wel ke in sterke mate afhankelijk is van de buitenlandse handel. Een voortzetting van de daling der deviezenreserves of een nieuwe achteruitgang van de concurren tiepositie der Nederlandse industrie zou den een zekere ongerustheid verwekken, aldus het rapport der O.E.E.S. (AFP). Bij besprekingen van de afgevaardigden van de ledenstaten bij het kolencomité van de OEES over de vooruitzichten voor de kolenmarkt van de EGKS in het eerste kwartaal 1958 is geconstateerd, dat de ont spanning op de kolenmarkt, die zich reeds verschillende maanden doet gevoelen, ge durende het eerste kwartaal 1958 waar schijnlijk nog groter zal worden. De voorraden, die groter zijn dan vorig jaar, kunnen als voldoende worden be schouwd voor alle categorieën van ver bruikers, daarbij inbegrepen de sector huisbrand. Ondanks het geringe verbruik gedurende de winter 1956/57 en de voor raden, die daardoor op het einde van de winter nog bij de verbruikers aanwezig waren, zijn gedurende de zomer opnieuw belangrijke hoeveelheden ingeslagen. IJsland. Twee IJslandse regeringspartijen, de vooruitstrevende en de sociaal democratische partij, hebben een eis van de derde regeringspartij,- de com munistische, tot uittreding van IJsland uit de NAVO van de hand gewezen. Ook de communistische eis, dat de Amerikaanse soldaten het land ver laten, bleek voor de andere twee re geringspartijen niet aanvaardbaar. Dodencijfer. Naar in Londen bekendge maakt wordt, bedraagt het aantal do den ten gevolge van het spoorwegonge luk bij Lewisham thans 89. Aanvanke lijk heette het, dat 92 personen het leven verloren hadden, later werd dit gecorrigeerd en gaf men op 88. Thans is in een ziekenhuis een 23-jarig slachtoffer overleden, waardoor het dodencijfer tot 89 is gestegen. Kleurenfilm. Amerikaanse deskundigen hebben meegedeeld, dat men met be hulp van 6.000 meter kleurenfilm, die zijn opgenomen toen de Vanguard- raket vrijdag bij de start verongelukte, heeft ontdekt waardoor de lancering van de eerste Amerikaanse kunstmaan een fiasco is geworden. Men wilde ech ter niet meedelen, wat de film te zien geeft. Eigen voorkeur. In een Marokkaans ko ninklijk besluit is bepaald dat een Ma rokkaanse mohammedaan, die wil trouwen, minstens achttien jaar oud moet zijn, terwijl zijn bruid de vijftien jarige leeftijd moet hebben bereikt. Tot nu toe konden in Marokko huwelijken tussen jongens en meisjes in de puber- teitsleeftijd worden gesloten. Ook kon de vader of de voogd van een meisje dit ten huwelijk geven, ongeacht haar persoonlijke voorkeur. Nu speelt ook deze een rol. Springvloed. Bij Babloes in Jordanië zijn 23 personen gedood en 11 vermist, na dat een autobus verrast was door een springvloed.. De bus werd 300 meter ver door het water meegesleurd. Pretendent. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" heeft kroonprins Abdoel Ilah van Irak aangeboden af te zien van zijn aanspraken op de troon van Saoedi-Arabië, als koning Saoed hem steunt om koning te worden van Syrië. Hierover zou gesproken zijn, toen de kroonprins en koning Feisal van Irak onlangs een bezoek brachten aan Sa oedi-Arabië. Ultimatum. Met een zeer grote meerder heid heeft de conventie van het Ameri kaanse vakverbond AFL-CIO maandag besloten de 160.000 leden tellende unie van bakkers een ultimatum te stellen ofwel een eind te maken aan de cor ruptie in zijn geladeren vóór 15 maart ofwel uit het vakverbond gestoten te worden. Oproep. Tijdens een in de St. Patrick's kathedraal in New York gehouden pre dikatie, heeft de aartsbisschop van New York, kardinaal SpeRman* er bij de vakbondsleden op aangedrongen dat zij „weinig scrupuleuze leiders en hun huurlingen uit de onderwereld" van hun posten moeten verdrijven. De kar dinaal deed een aanval op de corrup tie en op de „hebzuchtige, goddeloze gangsters en ftioordenaars" in de Amerikaanse vakbonden. Geen bewijs. Het Amerikaanse hoogge rechtshof heëft maandag met algemene stemmen besloten dat bewijsmateriaal, dat staatsambtenaren hebben verzameld door telefoongesprekken af te luisteren, niet door de federale gerechtshoven aanvaard mag worden. Pechvogels. Drievierde van alle ongeluk ken met dodelijke afloop worden ver oorzaakt door minder dan een tiende van de totale Deense bevolking, zo be weert een Deense dokter, en deze „on geluksvogels" zijn bijna altijd kinderen vati gejaagde moeders of te strenge va ders. Zij krijgen daardoor een „schuld complex", waardoor zij als het ware een ongeluk zoeken of niets doen om eraan te ontkomen. Uitreispremie. Op Ceylon zijn maandag 400.000 arbeiders op de thee- en rub berplantages in staking gegaan om aan looneisen kracht bij te zetten. De mi nister van Verkeer en Posterijen heeft het kabinet voorgesteld een uitreispre mie te verstrekken aan buitenlandse, in hoofdzaak Indische arbeidskrachten, die Ceylon verlaten. In bepaalde stre ken van het eiland heerst namelijk werkloosheid. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 werkte IN HET IJselmeer ligt tussen de Zand gronden aan de Waterlandse Zeedijk en het Muiderzand een ondiepte in het IJ. Wanneer we wat minder breedsprakig waren aangelegd, hadden we u direct ver teld, dat deze ondiepte Pampus heet, een term die ook wel gebezigd wordt met be trekking tot lieden die blijk geven van maanden, een tijdelijke bewegingloos heid. Volkomen terecht overi gens, want vóór het Noordhol landse kanaal gegraven werd was Pampus voor de schepen die in de Texelse gaten waren binnengevallen en het plan hadden Amsterdam aan te doen, een obstakel dat moei- "v" lijk te overwinnen viel en de schepen vaak tot langdurig stilliggen noopte. Toch had op het einde van de 17de eeuw Meeuwes Meindertz. Bakker al een toestel uitgevonden waarmee het voor de zwaar beleden Oost-Indiëvaarders mogelijk was de ondiepte te passeren. Twee drijfkasten, ter weerszijden van een schip aangebracht, werden leeggepompt, waardoor de koop vaardijschepen omhoog rezen en in staat waren over de Pampusbank naar het IJ te varen. Daar stond toen ongeveer 10 voet water en maximaal wel eens 13 voet, maar met behulp van deze kleine dokken, die scheepskamelen werden ge noemd, zijn wel schepen met een diepgang van 19 voet over deze ondiepte gebracht. Scheepjes van Marken, waarvan er soms wel een half dozijn tegelijk nodig waren, verrichtten daarbij slepersdiensten. De door M. M. Bakker uitgevonden scheepskamelen 'schijnen voor het eerst in 1690 te zijn gebruikt. Wie nog iets afweet van de hoogtepunten in de vaderlandse geschiedenis, zal zich ongetwijfeld herin neren, dat het toen nog maar zeven jaar zou duren of tsaar Peter de Grote zou Zaandam de onvergankelijke eer aandoen daar één hele week te komen werken. Amsterdam kon helemaal zijn geluk niet op, want op de werven van de hoofdstad Peter Michaïlow zelfs een paar Niemand behoeft er zich dus over te verbazen, dat de scheepskamelen later ook wer den gebruikt in het - in 1703 gestichte - Petersburg, het „venster op het westen", zoals de nieuwe stad werd ge noemd. Een wellicht wat be slagen venster, want ook voor de monding van de Newa lag een ondiepte, die echter door de scheepskamelen kon worden overwonnen, zodat Peters schepen toch naar Kroonstad konden komen. Over gebrek aan belangstelling voor deze uitvinding van Meeuwes Meindertz. Bak ker mag werkelijk niet geklaagd worden, want in het Louvre zijn scheepskamelen te bewonderen die het in de dagen van Napoleon - om nauwkeuriger te zijn: in 1811 - hebben klaargespeeld de „Rivoli" van Venetië over de ondiepte naar zee te brengen. Dat was een geheel opgetuigd oorlogsschip met 74 kanonnen en de nodige munitie, dat 2,35 m omhoog moest worden gebracht. Waaruit u kunt zien, dat deze voorlopers van de droogdokken heel wat presteerden! Na deze greep uit de vaderlandse ge schiedenis is het zeker niet onbillijk Johan de Witt eens de nodige eer te geven als verzekering swiskundige. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2