Horen en zien L.T.B. wijdt studie aan ontwikkeling IJmond EEN WOELIGE TIJD r Het prinsje, dat niet lachen kon Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Tij aan 't verlopen? Bakens tijdig verzetten! Kort en bondig DINSDAG 10 DECEMBER 1957 4 radio televisie NABESCHOUWINGEN Kleinkunst zonder gemoedelijkheid GARAGE DEN HOUT De radio geeft woensdag T elevisieprogramma DE NEGEN MUZEN De zagende pijnen Belastingcontroleur ontdook belasting Ford procedeert tegen gewezen dealer Nederlandse internist hoogleraar te Jeruzalem Ruim 8000 nieuwe huizen in oktober Officier van Justitie Puzzel in dagblad is in strijd met Loterijwet Kerkelijk Nieuws ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG Na de rubriek „Mensen, dingen, nu met een bespreking van het onlangs ver schenen boek „Weet je nog wel?" en de vertoning van een filmdocumentaire over wetenschappelijke en technische ontwik kelingen bracht de VARA maandagavond onder de titel „Losse steken" een klein- kunstprogramma op het televisiescherm, dat duidelijk bestond uit twee soorten, waarvan er slechts één met kleinkunst te maken had. De losse steken konden moei lijk worden gevoeld in de bijdrage van Jetty Pearl, Thorn Kelling en nog twee radio-artiesten, die men voor ons gevoel wat al te licht verteerbare Amerikaanse liedjes zag en hoorde zingen en wier op treden steeds het best als pretentieloos in termezzo tussen de schetsen van het Tin geltangelcabaret kon worden beschouwd. Alleen Diny de Neef, Marijke en Sito Ho ving en Henk van Ulsen de drie laatst genoemden het meest lieten kleinkunst zien en wel van een aparte soort. Op grond van de teksten laat het Tingel tangelcabaret zich nog wel op één lijn stel len met onze andere goede cabaretgezel schappen, maar in het gebruik ervan gaat een vergelijking nauwelijks meer op, al thans niet wanneer dit ensemble op z'n best is, want dan ziet men een eigen stijl, die ons als „keihard" lijkt getypeerd. Het doorgaans „doodgewone", dat de vloer van dé teksten vormt, is niet alleen voor goed cabaret kenmerkend geaccen tueerd, zodat het afzonderlijk komt te staan en niet meer „doodgewoon" is, maar bij het Tingeltangelcabaret zo sterk ge concentreerd verwerkt, dat het een absur diteit is geworden, waarvan alles wat niet onmiddellijk treft is weggelaten. Daarmee is er ook de gemoedelijkheid aan ont nomen. Er zullen wel mensen zijn, die een dergelijke kleinkunst te „koud" vin den, maar zij kunnen niet ontkennen, dat het kleinkunst is. Het ensemble maakt het zich met zijn opvatting overigens niet ge makkelijk, het balanceert in zijn poging om zo rechtstreeks mogelijk aan te spre ken, zo plotseling mogelijk te treffen, soms op de grens van wat aannemelijk en wat niet meer acceptabel is. Zodra het een „doodgewone" situatie te geconcentreerd op een eiland zet ontspoort het meteen, gaat te ver: wat we net nog zeer gewaagd maar raak noemden vinden we ineens grof en banaal. Voor ons gevoel was het al genoemde trio Marijke Hoving, Sieto Hoving, Henk van Ulsen het best (en dat is dan ook heel goed) in de scène van het echtpaar en de bezoeker. Daarvóór was Henk van Ulsen als een. atoomspion rondweg meesterlijk. Minder hoewel als idee wel erg gek vonden we het spel met een menselijke schedel. Er was overigens van dit num mer, zo goed als van het grootste deel in het optreden van het Tingeltangelcabaret, bewonderenswaardig veel werk gemaakt. Die vèrzorging Staat-gedeeltelijk op naam van Milo Anstadt, die met de regie is be last. De decors van Cor Hermeier waren minder opvallend en daardoor juist ge schikt. Beeldschermer ADVERTENTIE Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee Vraagt eens geheel vrijblijvend inlich tingen over de RENAULT Fregate, Dauphine of R4. In alle opzichten kostenbesparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 duurder. HILVERSUM I 403 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 De Kerstroos, hoorsp. 12.00 Gram. 12.10 Pia norecital. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Vraaggesprek. 12.37 Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Instr. trio. 13.45 Gram. 15.00 De jeugd maakt muziek. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd, 17.20 Muzikale caus. 17.40 Beurs berichten. 18.00 Koorzang. 18.20 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 R.V.U. Levenskunst, door prof. R. W. Broek man, derde lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 De start van de jaarlijkse Kerstactie van het Open Deur- werk, vraaggesprek. 20.30 Ned. Herv. kerkdienst. 21.30 Geestelijke liederen. 21.50 Wie vaart mee naar Canada?, caus. 22.00 Lichte muz. 22.20 Gram. 22.30 Om.ork. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl 23.20—24.00 Platennieuws. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 -24.00 VARA. VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO' 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Pia- növoordr. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen Over zee Nieuw-Guinea-kroniek door Claude Bellom. 18 00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondorgel en zang. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de jeugd. 19 10 De Christen en zijn politieke keuze, caus. 19 25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 De Kattebel. 21.10 De Weddenschap, hoorsp. 21 55 Lichte muziek. 22.15 Muz. caus. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nieuws tn Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12 55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Blaastrio. 17.50 Boekbespr. 18.00 Vocaal kwartet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 20.50 Gram. 21.05 Gevar. progr. (verv.y. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.0017.30 Voor de jeugd. VARA: 20.30 Hoe komen kiezers aan bod? discussie. 21.00 De winter duurt 5 jaar TV-spel. Expositie. Van 13 december tot 20 januari wordt in het Amsterdams Stedelijk Museum als onderdeel van de permanente expositie „De vijf generaties" een tentoon stelling gehouden van werk van Tinus van Doorn (19051940). Op de maandag in gebouw St. Bavo in Haarlem gehouden algemene bondsjaar- vergadering van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft men zijn ernstige on gerustheid uitgesproken over de plannen tot stichting van satellietsteden in het wes ten des lands. Naar de mening van de ver gadering moet een commissie van deskun digen worden ingesteld, die zal moeten bestuderen of een concentratie van stede lijke uitbreidingen en industrieën in het westen des lands wel gewenst is en of hiervoor in de andere delen van het land geen grotere mogelijkheden bestaan. Deze commissie van objectieve deskundigen zou hierover aan de regering advies moeten uitbrengen. Zo de stichting van satelliet steden en de veStiging van industrieën in de Hollanden toch gewenst is, dan zal spe ciale aandacht moeten worden geschonken aan de belangen van de tuinbouw in dit gebied, die aan de stedelijke uitbreidingen ten offer dreigt te vallen. Naar aanleiding van een voorstel van kring Kennemerland om met alle kracht te bepleiten, dat door stadsuitbreidingen getroffen tuinders worden schadeloosge steld met vervangende gronden, werd medegedeeld, dat de LTB momenteel een studie wijdt aan de ontwikkeling van de IJmond.-Het resultaat van deze studie zal te zijner tijd worden bekendgemaakt. Het hoofdbestuur zal trachten te bewerkstelli gen, dat bouwvergunningen voor het stich ten van kassen en bedrijfsgebouwen in zogenaamd gepland gebied in veel ruimere mate dan thans worden verstrekt. Gepleit werd om de aanleg van viaduct of tunnel in de rijksweg 9 ter hoogte van de Hoofd straat in Santpoort te bevorderen. Mede- ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft 'een hoofdcontroleur der belastingen uit Kerkrade terechtgestaan. Hij was in beroep gekomen van een vonnis van de rechtbank te Maastricht, die hem wegens het indienen van een valse aangifte voor zijn eigen inkomstenbelasting had ver oordeeld tot f 100,boete Het bedrag waar het om ging, was niet groot: hij had in vier jaar 720,nevenverdiensten ver zwegen, die hij had verkregen door aan giftebiljetten voor kennissen in te vullen. Daardoor had hij 169 aan belasting ont doken. Hij werd aanvankelijk ervan verdacht betrokken te zijn bij een veel ernstiger fraude en vier weken in voorarrest ge houden, hetgeen hem psychisch zodanig geschokt had, dat hij waarschijnlijk "nier meer in staat zal zijn, zijn werk te her vatten? - De procureur-generaal wilde deze om standigheid in aanmerking nemen. Hij wilde de straf bepaald zien op dezelfde als waartoe de rechtbank hem veroordeeld had, doch voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Volgens de verdediger, mr. Sanders uit Maastricht, was de verdachte ten val ge bracht door de inspecteur der belastingen te Kerkrade, die reeds lang een wrok te gen hem koesterde en die, naar de ver dediger opmerkte, niets heeft nagelaten om beschuldigingen tegen hem in te bren gen. Zowel de inspecteur te Heerlen, onder wiens leiding de verdachte werkte, als de directeur te Maastricht hadden grote waar dering voor zijn persoon en zijn werk. De directeur had volgens de verdediger verscheidene malen de wat hij noemde maniakale handelwijze van de inspecteur te Kerkrade gelaakt. De procureur-generaal beschuldigde mr. Sanders ervan stukken en ervaringen uit commissie-zittingen, die geheim waren, in het openbaar te hebben gebruikt. Mr. Sanders verzocht de procureur- generaal die woorden in te trekken, waar op deze zijn opmerking wijzigde „er zijn stukken in de openbaarheid gebracht, die daartoe niet bedoeld waren", aldus de procureur-generaal. Op 23 december zal het gerechtshof ar rest wijzen. gedeeld werd, dat de Rijkswaterstaat reeds overweegt ten noorden van Santpoort over de rijksweg 9 een viaduct te doen bouwen. Met een aantal afdelingen was het hoofd bestuur van mening, dat vereenvoudiging van de loonadministratie dringend nood zakelijk is. De sociale wetten zijn zo uit gebreid geworden, dat de boer vele uren achter een schrijftafel moet gaan zitten om zijn administratie in orde te houden. Een soepele toepassing van de belastingvoor schriften werd bepleit. Een bestuurslid van de afdeling Voorschoten liet een waar schuwende stem horen tegen de tendens om alles coöperatief aan te pakken. Ook de middenstand moet een kans krijgen. Teveel wordt de indruk gewekt, alsof al leen de coöperaties iets goeds te bieden hebben en met concurrerende prijzen op de markt komen. De jaarvergadering was begonnen met een heilige mis, door de geestelijk adviseur, rector J. A. G. van der Hoogte, in de dekenale St. Josef-kerk opgedragen. De heer W. van Ommen gaf een korte uiteen zetting over de werkzaamheden van de verzekeringsinstellingen der LTB. 's Mid dags sprak drs. F. Kriellaars over „De Nederlandse land- en tuinbouw in de Euromarkt". De n.v. Nederlandse Ford-automobiel fabriek, die in september 1956 met een garagehouder te Amsterdam het dealers contract beëindigde, is tegen deze voor malige dealer van haar auto's een kort geding begonnen, omdat hij ondanks her haaldelijke sommaties door blijft gaan, de schijn te wekken nog steeds Ford-dealer te zijn. Wel heeft hij het woord „Ford" verwij derd uit het opschrift „official Ford dealer", dat op de ramen van zijn garage prijkt, maar pal daarnaast staat op een ander raam nog te lezen: „originele Ford-onderdelen". Dit vertelde de raadsman van de Ford fabrieken, mr. W. Nolst Trenité, aan de president van de rechtbank te Amster dam, voor wie het kort geding diende. „Wij zijn er maanden mee bezig om hem ervan te overtuigen, dat hij niet lan ger Ford-reclames mag voeren. Hij is geen officieel dealer meer, maar hij blijft de naam voeren en het publiek in de waan brengen, dat hij een officieel Ford dealer is met allerlei reclamemateriaal, met briefpapier en met opschriften." Mr. Nolst Trenité noemde dit een on rechtmatige daad en verzocht de president de garagehouder op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden voor elke dag van overtreding te dwingen verder geen misbruik meer van Fords handels naam te maken. Mr. J. H. de Pont, raadsman van de garagehouder, gaf in zijn toelichting toe, dat deze te ver is gegaan met sommige opschriften, maar stelde er met nadruk tegenover, dat deze garagehouder het recht heeft Fordauto's te verkopen en daarvoor reclame te maken. Toen het dealérscontracf beëindigd werd,' hadden de Fordfabrieken het contractuele recht alle aan hem verkochte auto's, die hij nog ill voorraad had, tegen betaling terug te nemen, doch dat is niet geschied. Nadien heeft hij nog andere Fordautomobielen gekocht en wel van andere dealers. „Hij heeft dus wel het recht de aanduiding Ford te gebruiken", concludeerde mr. De Pont. In zijn repliek zei mr. Nolst Trenité, dat de garagehouder :ich inderdaad nog in het bezit van Fordauto's heeft weten te stel len, doch hij had ze overgenomen van een gefailleerde Forddealer, die thans ont slagen is. Dit werd echter tegengespro ken door mr. De Pont. „Ik kan u wel zeggen, dat u hard voort moet maken met alle aanduidingen weg te halen, die de ind.ruk wekken als zou u officieel dealer zijn, want ten aanzien daarvan zal ik u weinig tijd laten," zei de president van de rechtbank, die op 16 de cember uitspraak zal doen. Dr. J. Groen, internist aan het Wilhelmi- na Gasthuis te Amsterdam, is benoemd tot hoogleraar in de interne geneeskunde aan de Hebreeuwse universiteit van Je ruzalem. Hij zal zijn ambt op 1 februari 1958 aanvaarden. Dr. Groen werd 18 no vember 1903 in Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Gemeente Universiteit, waar hij ook zijn artsexamen aflegde. Hij volgde zijn interne opleiding bij prof. I. Snapper te Amsterdam en bij de hoogle raren' f^inot en Casele in Boston. In 1945 werd dr. Groen hoofd van de tweede inter ne afdeling in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. Dr. Groen is lid van de ge zondheidsraad, lid van de voedingsraad en lid van het bestuur van de gezondsheids- organisatie T.N.O. Hij heeft een groot aantal publikaties in binnen- en buiten landse tijdschriften op zijn naam staan. Vorig jaar ontving dr. Groen de Ramer- medaille van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie wegens zijn verdiensten voor de psychosomatische geneeskunde in Nederland. Doctor Magio ging onmiddellijk aan het werk. Hij las in 'n heleboel geleerde boeken en dacht er lang over na. Toen ging hij naar zijn laboratorium en begon daar allerlei geheimzinnige dranken uit grote en kleine flessen door elkaar te mengen, te ver warmen, te koken en af te koelen. Dagenlang was hij daarmee bezig, terwijl prins Halowin en dokter Viegevalius in zijn huis logeerden. Eindelijk hield doctor Magio een flesje met 'n donkerrode vloeistof in zijn hand. „Zie zodit zal moeten helpen", zei hij. 34-35 ADVERTENTIE Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij KENNIES dan bü enig ander maagtablet Rennies blussen brandend maagzuur onmid dellijk. Gewoon laten smelten op de tong en uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan u nodig had om deze advertentiete lezen. Kreunend onder het geweld van zware brekers liggen het stoomschip „Citta di Trapani" en de sleepboot „Pirano" tegen het strand by Kaap Nasi in de nabijheid van Trapani op Sicilië. De sleepboot had het stoomschip, dat aan de grond was gelopen, al vlotgetrok- ken, toen een hoge zee beide schepen tegen elkaar sloeg en onwrikbaar deed stranden. Vier opvarenden van de Pirano, onder wie de kapitein, kwamen bij de botsing om het leven. Men vreest dat de golven beide vaartuigen zullen doen kapseizen. In oktober zyn volgens gegevens van het Centraal Bureaa voor de Statistiek 8.057 woningen opgeleverd. Hierin zijn 658 systeemwoningen begrepen. Het aantal in oktober gereed gekomen woningen is gro ter dan ooit in een oktobermaand is vol tooid. In oktober 1956 werd het tot nu toe hoogste aantal opgeleverde woningen ge noteerd, namelijk 7.105. In de eerste tien maanden van dit jaar werden 70.295 woningen voltooid, waar mede het tot nu toe hoogst behaalde jaar totaal (68.487 in 1954) ruimschoots is over schreden. Het aantal in de eerste tien maanden van 1957 gereed gekomen wonin gen is 17.666 hoger dan liet hoogste aantal, dat ooit in diezelfde periode werd opge- lever, namelijk 53.629 in de eerste tien maanden van 1954. Gerekend tot en met oktober 1957 wer den sedert de bevrijding 578.456 woningen gebouwd. In oktober 1957 werd begonnen met de bouw van 5.724 woningen (in oktober 1956 met 8.765). Tot en met oktober van dit jaar is een begin gemaakt met de bouw van 74.658 woningen, rond 4.250 meer dan in de overeenkomstige periode van 1956. Omdat het aantal gereed gekomen wo ningen in oktober het aantal waarmede werd begonnen overtrof, had er een daling plaats in het uitvoeringsniveau. Op 1 no vember 1957 waren 98.129 woningen in aanbouw. De officier van Justitie by de Amster damse rechtbank heeft tegen de hoofd redacteur van het dagblad „De Telegraaf" een boete van honderd gulden geëist wegens overtreding van de Loterijwet. In eerste instantie werd „De Telegraaf" voor de kantonrechter in Amsterdam vrijge sproken. Na uitvoerige verhoren van een aantal puzzeldeskundigen was de officier van Justitie van mening dat de puzzels, zoals die van „De Telegraaf'. 'niet 'uitsluitend op te lossen zijn door logisch denken, noch door parate kennis alleen. Uitvoerig be sprak de officier een van de eerste puz zels, die door „De Telegraaf" was uitgege ven. Hij was van oordeel, dat zeker vier van de tien vragen op meer dan een ma nier konden worden beantwoord zonder fout te zijn. Hiermee wilde hij vaststellen, dat het hier wel degelijk een kansspel be trof en hij wilde dit zien als een overtre ding van de Loterijwet. Hij vorderde daarom tegen „De Telegraaf" een boete van honderd gulden. Op 23 december zal de rechtbank uit spraak doen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Didam (toez.) J. Verburg, kand. te Amsterdam. Beroepen te Warmond H. L. Boonstra te Wissekerke (Z.). Aangenomen naar Lexmond J. Kruijt te Neder-Langbroek, die bedankte voor Pols broek en Vlist. Bedankt voor Ter Aa A. den Hartogh te Amersfoort. Waalse Gemeenten Beroepen door de St. Pierre Fusterie te Genève dr. H. Babel te Utrecht, die dit be roep ook aannam. Beroepen te Utrecht A. Pierredon te Aiques-Vives (Frankrijk), die dit beroep heeft aangenomen. V. 20. Opeens herinnerde hij zich de naam, die hij in Frankfort had bedacht: Sy Freudhold Riesenharf! Waarom zou hij dié naam niet gebruiken? In de „Ham burger Wachter" zal die naam voor het eerst aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Harry Heine voelde zich als de schepper van een nieuw wezen... Ondanks al zijn pogingen, was het Harry intussen nog niet gelukt om Amalie weer te zien. Zijn oom kwam niet met een nieuwe uitnodiging. Hij had nau welijks aandacht voor Harry en leek ongenaakbaar. Een gevoel van vertwijfeling maakte zich van de jon geman meester. Hij móést het meisje zien. Hij hiéld van haar! Ze woonden bovendien in dezelfde stad en waren familie van elkaar! Zijn overmoed veranderde na verloop van tijd in wanhoop. Bovendien verander de het mooie weer in mistroostige regen. De hemel zag dagenlang grauw en er woei een krachtige, kou de wind, welke het verblijf op straat allesbehalve aangenaam maakte. Men kon niet meer in het pavil joen aan de Alster zitten dromen en naar de blanke zwanen zitten kijken. Harry's gedachten gingen naar Ottensen. Het Dia- na-beeld zou daar thans ook nutteloos in de regen staan, prijsgegeven aan de koude... Hij zag Amalie in eenzelfde toestand voor zich en huiverde. Hij nam opeens een besluit en trok zijn jas aan. Ditmaal huur de hij geen rijtuig, doch wandelde door de natte stra ten. Hij liep stevig door en koos de kortste weg: re gelrecht naar Ottensen. Al gauw waren zijn kleren doorweekt en vuil. Wie hem tegenkwam, zou hem voor een landloper houden. Maar er was niémand. Niemand was er bij dit honde- weer onderweg. Harry liep zo snel als hij kon, zijn hart bonsde. De weg was door de regen modderig en bijna onbegaanbaar. Telkens beving hem een ge voel van vertwijfeling en wilde hij rechtsomkeert ma ken. Maar steeds weer vermande hij zich en haastte zich verder. Hij was doornat en hij voelde zich als een waanzinnige. Hij had het gevoel alsof zijn hersens door de regen uit zijn hoofd waren weggespoeld. Eindelijk herkende hij de hoge omheining rond het park in Ottensen. Hij had zijn doel bereikt! Op de tast liep hij er langs en ontdekte een poortje .Maar hoe hij er ook aan rammelde, het ging niet open. Hij ging weer verder. Eens had hij hier ergens een ope ning ontdekt, waardoor hij in het park was gekomen. Dat was de eerste keer geweest, toen hij op die fon tein was gaan zitten, waar Salomon Heine hem had verrastEven later had hij de opening weer gevon den. Hij betrad het park. Het grind knerpte onder zijn voeten. Daar verderop bevond zich de fontein, maar het zonlicht speelde thans niet met de water druppels De fontein spoot niet eensHij pauzeer de even. Maar lang hield hij 't niet uit. Door een ge heimzinnige kracht werd hij voortgedreven. Hij moést Amalie zien! Hier, in het struikgewas, moest ergens het Dianabeeld staanEen ogenblik later slaakte hij een kreet van vreugde: daar stond 't in derdaad, in het donker van de regenachtige avond was de witmarmeren gestalte ïog vrij duidelijk te onder scheiden. Tastend voelde hij langs het beeld: ijskoud marmer, doodEen paniekstemming overviel hem, stel je voor, dat Amalie dood zou gaan, ijskoud als marmer zou wordenHij strompelde als bezeten verder. Daar was het huis al! Er brandde nergens meer licht. Hij zocht naar het raam van haar kamer. Fronsend trachtte hij zich de indeling van het huis voor de geest te halen. Waar zou de kamer zijn, waar Amalie thans rustig lag te slapen...? Voorzichtig spiedend sloop hij om het huis. Dan op eens ontdekte hij in een van de bovenkamers licht schijnsel. Het gordijn was niet helemaal gesloten en hij zag een vrouwengestalte heen en weer lopen 't Was stellig Amalie. Hij begon halfluid te roepen en wachtte. Hoorde ze hem niet? Hij riep nogmaals en nogmaals. Tenslotte pakte hij een handvol kiezels en begon deze een voor een in de richting van het raam te gooien. In het donker was het echter moei lijk om de juiste richting te bepalen. Hij gooide niet hoog genoeg. Vertwijfeld wierp hij tenslotte een hele handvol kiezels in de richting van het bewuste raam. De volgende seconde hoorde hij het vensterglas bre ken en de scherven vallen... Even bleef het hierna stil, maar een ogenblik later hoorde Harry iemand gillen Hij bleef als aan de grond genageld staan. Een vrouw stak haar hoofd door het bewuste raam. Het was een dienstbode met verwarde haren en ma gere armenDe betovering was verbroken door het gegil van de dienstbode. De dwaasheid van de situa tie drong opeens tot hem door: daar stond hij de arme neef voor het huis van zijn* rijke oom in de stromende regen stenen tegen de ramen te gooien. Het was pure zotternij! Andere venster werden ook opengechoven en de vrouw bleef gillen: „Inbreke-s, dieven....!" Overal in het grote huis werd thans licht aangesto ken. Het hele huis scheen tot leven te komen. De deu ren, die toegang gaven tot het terras, werden geopend. Salomon Heine werd zichtbaar nhter zijn bedienden, die met lantaarns in de hand het park inliepen. Harry geraakte in paniekstemming. Ze mochten hem onder geen beding te pakken krijgen.Hij begon te ren nen. Men kreeg hem in het oog en begon de achtervol ging. Hijgend keek hij nog eenmaal achterom. In de openslaande deuren meende hij naast zijn oom de ge stalte van Amalie te ontwaren.... Hij hijgde en hol de verder. En als door een wonder wist hij zijn achter volgers te misleiden en ontkwam. In de stromende regen lag het park van Ottensen onbewogen...'. HOOFDSTUK XI Salomon Heine stond zwijgend toe te kijken, toen zijn vrienden één voor één onverrichterzake terugkeer den. Hij had zijn lippen op elkaar geperst en knikte en kel. Toen de laatste man terug was, sloot hij langzaam de deur en zei tegen Amalie, die naast hem stond: „Dat was geen dief!" Amalie lachte: „Een dief gooit inderdaad geen ven sters in, Papa!" „Ik heb hem niet goed kunnen onder scheiden, toen hij wegholde bij het schijnsel der lan taarns. Maar zijn gestalte kwam me bekend voor." „Misschien ken ik hem", merkte zijn dochter op luchtige toon op. Hij keek haar opmerkzaam aan. Ze schudde haar hoofd. „Laat u 't maar aan mij over, Papa! Ik kom er wel achter, of hij 't was". Peinzend voegde ze eraan toe: „Eigenlijk vind ik 't wel fantastisch, dat hij ra men durft in te gooien". Een gevoel van onbehagen kwam over Salomon. „Je zult zo'n dwaas toch niet ernstig nemen, Amalie? Fould schreef me, dat...." (Wordt vervolgd) Onderscheiding. De militaire attaché bij de ambassade der Verenigde Staten in ons land, kolonel Macafee, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Jacht verbrand. In Vlaardingen is zondagavond is een plezierjacht van een inwoner van Rotterdam in vlammen opge gaan. Het was een voormalige 12 meter lange Duitse „Schnellboot". Enige jachten, die in de nabijheid lagen, liepen schade op. Strooptocht. Tijdens het weekeinde hebben inbrekers een strooptocht door Naarden gemaakt. In zeven woningen werd ingebroken en voor een totale waar de van f 700 gestolen. Bovendien werden uit een pakhuis in Bussum 15 flessen ster ke drank gestolen. Zij stonden achter een raam en de dieven behoefden slechts een ruitje stuk te slaan om ze te bemachtigen. Pastor Kaetzke onderscheiden. Burge meester Kolfschoten van Den Haag heeft ten stadhuize mededeling gedaan van de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau van ds. Paul Kaetzke, pfarrer en voorzitter van het kerkbestuur der Deutsche Evangelische gemeinde in Den Haag, welke gemeente honderd jaar bestaat. De burgemeester heeft ds. Kaetzke de bij de koninklijke onderscheiding be horende versierselen overhandigd. Houder van speelclub veroordeeld. De rechtbank te Breda heeft de exploitant van de speelclub „Moonside" te Baarle- Nassau, de Hagenaar A. de L„ veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaardelijk. Tevens werd bevel gegeven de op 18 december van het vorig jaar bij de politiële overval op de speel club in beslag genomen roulettes te vernie tigen. Nieuw wegdek. Het wegvak Voor- burg-Hoogmade van rijksweg 4a, de nieu we verbinding tussen Ypenburg en Bur gerveen, zal waarschijnlijk reeds in fe bruari voor het verkeer worden openge steld. Het eerste gedeelte van deze nieuwe rijksweg, van Ypenburg tot Voorburg, is in augustus in gebruik genomen. Geen carnavalsoptocht. De Maastricht se carnavalsvereniging „De Tempeleers" heeft besloten in 1958 geen grote carna valsoptocht te laten uittrekken. De vereni ging is in een financiële impasse geraakt, omdat men de optocht, waarvan de kos ten op 15.000,- werden geraamd, niet kan financieren. Aan giften welke men hoopte te verkrijgen uit een campagne, waarbij 2.000 circulaires naar allerlei zaken en in stellingen werden gezonden, kwam in to taal slechts 5865 binnen. Slechts 190 ant woorden werden ontvangen. Johannes de Heer. Een Rotterdamse handelmaatschappij heeft een nieuwe per sing laten maken van een aantal vooroor logse opnamen van de evangelist Johan nes de Heer. De eerste plaat zal aan de thans 91-jarige evangelist worden over handigd op 13 december in zijn woning te Driebergen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 DINSDAG 10 DECEMBER Concertgebouw: Derde Orgelconcert door Albert de Klerk, 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „Bernadine", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Op de drempel der oneindigheid", 14 jr., 20 uur. Lido Theater: „Stop over Tokio", 14 jr., 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „Hij, zij en de petticoat", a.l. 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Guys and Dolls", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „In de onderwe reld van Parijs", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Vader tegen wil en dank", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Krelagehuis: Demonstratie in kerststuk jes maken, Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, 20 uur. WOENSDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: Het Ballet der Lage Landen, 20 uur. Minerva Theater: Heem- steedse Christelijke Oratorium Vereniging met „het Weihnachts Oratorium" van Bach, 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „Bernadine", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Op de drempel der oneindigheid", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Stop over Tokio", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Hij, zij en de petti coat, a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Guys and Dolls", 18 jr., 14, 16.15 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „In de on derwereld van Parijs", 14 jr., 14.30 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Vader tegen wil en dank", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6