Dulles zendt een medewerker naar Djakarta om gegevens ONZEKERHEID IN HET PALAIS DE CHAILLOT Commentaren uit de wereldpers op de toestand in Indonesië Indonesiërs benaderen West-Duitsland dat zich voorshands afzijdig toont Veel bezorgdheid over communistische invloed DINSDAG 10 DECEMBER 1957 Beter een goede buur Nederlands-Duits overleg in Bonn hervat Gretig Voorstellen over verlaging Amerikaanse invoerrechten Spoorwegongeluk in Italië kost 15 mensen het leven Vrachtauto zat gevangen tussen de spoorbomen Simplex acht consolidatie van bankschuld gewenst Indonesische handel met Singapore gehalveerd Nieuwjaarsreceptie van Commissaris der Koningin Succes voor Nederlandse jazzmusici in België Koortsachtig wordt NAVÖ- conferentie voorbereid Zweedse luchtmacht kampt met grote tekorten Budget met 130 miljoen gulden overschreden Schots vliegtuig in Libië neergestort: zes doden Eerste verkiezingen in de Belgische Kongo Gultuurmij. D j ember boekte nadelig saldo WASHINGTON (UP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft een van zijn voor naamste medewerkers naar Djakarta ge zonden ten einde hem een verslag uit de eerste hand te geven van de toestand in Indonesië. J. Gordon Mein, de directeur van het bureau voor zaken betreffende de zuid westelijke pacific van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington is uit de Amerikaanse hoofdstad vertrokken en zal waarschijnlijk woensdag in Djakarta aankomen. Officieel wordt hiervan door het state department verklaard, dat Mein „zijn jaarlijkse routinereis" maakt naar het be trokken gebied. Doch tégenover diploma tieke vertegenwoordigers liet zich het mi nisterie aldus uit, dat Mein naar Djakarta gezonden is, omdat het ministerie uit de rapporten van de Amerikaanse ambassa de in Djakarta geen duidelijk beeld van de gebeurtenissen in Indonesië heeft kunnen krijgen. Er zijn nog geen aanwijzingen, welke houding Amerika zal aannemen tegenover het Nederlandse verzoek aan de NAVO- bondgenoten om maatregelen uit solidari teit. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln, ver klaarde, dat het Nederlandse verzoek in behandeling is. Diplomatieke zegslieden voorspelden, dat Amerika alle duidelijke antwoorden op dit verzoek zal trachten te vermijden, in de hoop, dat de situatie in Indonesië na verloop van tijd minder ernstig zal blijken te zijn dan zij op het ogenblik lijkt. Som mige leden van het ministerie van buiten landse zaken baseren deze hoop op de mogelijkheid, dat Sukarno nu op theatrale wijze uiting wil geven aan zijn ontevre denheid over de afloop van het Nieuw- Guinea-beleid, maar geleidelijk aan ook oog heeft gekregen voor de catastrofale gevolgen van het verbreken van alle eco nomische banden met Nederland. Anderzijds is ook uiting gegeven aan de vrees, dat de communisten de huidige si tuatie zullen uitbuiten en dat Sukarno alle controle zal verliezen. De Indonesische ambassade in Washing ton heeft een verklaring uitgegeven in ver band met de speciale zitting van de NAVO- raad inzake de Nederlands-Indonesische crisis. In deze verklaring heet het, dat „het geduld van het Indonesische volk", dat gehoopt had, dat Nederland erin zou toestemmen, de onderhandelingen over Westelijk Nieuw Guinea te hervatten, „nu yitgeput lijkt te zijn". Dat, aldus de ambassade, is de reden waarom economi sche sancties zijn toegepast. Doch, zo ver klaart de ambassade verder, „hoewel de publieke opwinding groot is, slaagt de In donesische regering erin, het volk te kal meren en weet zo een uitbreiding van de eigenmachtige daden van extreme ele menten te voorkomen". De Indonesische regering, aldus de verklaring, „heeft offi cieel haar leedwezen uitgesproken over de inbeslagneming van particuliere Neder landse eigendommen door Indonesische employé's" en zij heeft maatregelen ge nomen om te voorkomen, dat aan Neder landse onderdanen iets overkomt", aldus de ambassade. „Zwaar zullen zij gestraft worden, die de voorschriften schenden." De verklaring bevatte tevens de waar schuwing, „dat enigerlei daad van inmen ging door de NAVO in het geschil met Ne derland zal worden uitgelegd als te zijn gericht tegen de vrijheid van de volken van Azië en Afrika". DJAKARTA (ANP) De tweede voor zitter van de Indonesische Kamer van Koophandel, de heer Subchan, is heden naar Europa vertrokken om een regeling te treffen voor het overbrengen van de Indonesische handelsbetrekkingen met Nederland naar West-Duitsland. BONN (DPA) Een woordvoerder van de Duitse bondsregering heeft mBandag de gebeurtenissen in Indonesië „zeer betreu renswaardig" genoemd. In dit verband zei- de hij, dat Nederland „een met ons nauw verbonden en bevriende mogendheid is". De woordvoerder deed deze uitlatingen Na een pauze van drie weken zijn maan dag in Bonn de Duits-Nederlandse onder handelingen hervat. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld dat de voltallige delegaties bijeen gekomen zijn, om zich uit te spreken over het werk dat op de drie vorige conferenties verzet is. In de komende dagen zal de arbeid in de commissies voortgezet worden. De onderhandelingen zijn reeds ruim een jaar aan de gang en zijn diverse ma len onderbroken omdat geen overeenstem ming bereikt kon worden. De kwesties waarover onderhandeld wordt, zijn de grensvraagstukken, de Dollartkwestie en de kwestie van de Auslandbonds. De Duitse delegatie wordt weer geleid door de rechtskundig adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken, prof. Erich Kaufmann. De Nederlandse delegatie staal weer onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen. Onze correspondent in Bonn meldt, dat in de vergadering van gistermiddag uit sluitend de kwesties van de Dollart ter sprake zijn gebracht, omdat de Nederland se delegatie al sinds enige tijd op ondub belzinnig wijze te verstaan had gege ven, dat deze eerst moesten worden opge lost, voordat de andere tussen de beide lan den hangende kwesties uit de weg zouden kunnen worden geruimd. Men heeft hierbij een zeer belangrijk re sultaat weten te behalen, want men is het er thans in principe over eens geworden, dat de Dollart en de mond van de Eems in het vervolg door Nederland en West- Duitsland gemeenschappelijk moeten wor den beheerd. Men heeft nog lange tijd gesproken over •fc technische moeilijkheden, die zich daar- ij zullen voordoen. Van beide kanten eft men denkbeelden geopperd, die van- oorgen door de delegaties in eigen kring •••orden besproken. Vanmiddag komen de Nederlandse en Duitse onderhandelaars weer bijeen. op een persconferentie te Bonn, in ant woord op de vraag of er berichten waren, of Duitse ondernemingen bereid waren, het vacuüm op te vullen, ontstaan door de uitwijzing van Nederlandse zakenmen sen uit Indonesië. Berichten van dien aard waren de woordvoerder niet bekend. (UP) In Westduitse exportkringen ge looft men niet, dat zal worden getracht het vacuüm, door de uitbanning van het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië ontstaan, te vullen. Tezelfdertijd wordt er echter op gewe zen, dat men het zakenleven niet kan dwingen de politiek der grote industriële ondernemingen te volgen. Het is in dit op zicht wellicht geruststellend voor Neder land, aldus wordt verklaard, dat West- Duitsland niet heeft getracht de plaats van Engeland en Frankrijk in het Nabije-Oos- ten in te nemen toen deze landen door hun optreden in Egypte in discrediet waren gebracht. „Wij hebben ondervonden dat het geen vruchten afwerpt van dergelijke tijdelijke voordelen gebruik te maken," zo zeide een Westduits zakenman. „Voortduring van de goede betrekkingen met Nederland is belangrijker dan een tijdelijke vermeer dering van onze handel met Indonesië." DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche nationale persdienst heeft maandag gemeld, dat Oost-Duitsland bereid is In donesië te helpen als het de handelsbe trekkingen met Nederland afbreekt. Wal ter Hochmuth, een Oostduitse handels vertegenwoordiger in Djakarta, heeft vol gens dit bericht verklaard, dat Oost- Duitsland bereid is de Nederlandse vlie gers van de Garuda Indonesian Airways te vervangen, als zij teruggetrokken zou den worden. Voorts wil Oost-Duitsland al le faciliteiten aan Indonesische studenten verlenen, die de Nederlandse universiteiten verlaten. Hochmuth legde er de nadruk op, dat Indonesië niet behoefde te twijfelen aan de gevolgen als de handelsbetrekkingen met Nederland verbroken zouden worden. Oost-Duitsland is bereid de Nederlanders op elk gebied van de invoer te vervan gen, aldus de persdienst. President Eisenhower zal het congres de volgende maand de bevoegdheid vragen om te onderhandelen over een verlaging van 25 percent van de Amerikaanse tarieven in de komende vjjf jaar, zo is officieel be kendgemaakt. In de mededeling werd ge zegd: de landen van de vrije wereld moe ten nieuwe pogingen doen om hun eenheid en economische kracht te versterken tegen over de versterkte uitdaging van het inter nationale communisme. Als alternatief voor de verlagingen van 5 percent per jaar ge durende vjjf jaar zou, volgens de mede deling, de president een tarief met het zelfde totaal kunnen verlagen in een peri ode van drie jaar, wanneer geen enkele jaarljjkse verlaging groter zou zijn dan 10 percent van het recht. De minister van handel, Sinclair zei, dat de gevraagde langere verlenging van de wet inzake de handelsovereenkomsten, in plaats van met drie jaar met vijf jaar, noodzakelijk was om de Amerikaanse in dustrie te helpen bij haar betrekkingen met de komende Europese gemeenschappe lijke markt. Politieke waarnemers ver wachten een langdurige en hevige strijd in het congres. Verwacht wordt, dat de protectionistische belangen de maatregel sterk zullen aanvallen en beperkende amendementen zullen indienen. MILAAN (Reuter/AFP) De elektrische sneltrein van Milaan naar Rome is gister avond bij Codogno, 65 kilometer ten zuid oosten van Milaan, in dichte mist inge reden op een vrachtauto, die gevangen zat tussen de gesloten bomen van een be waakte overweg. De trein ontspoorde ge deeltelijk, behalve het eerste rijtuig, dat doorschoot en tegen een stilstaande trein op het station van Codogno te pletter reed. Volgens de laatste berichten zijn vijftien personen om het leven gekomen en zes en dertig gewond, die allen buiten gevaar zijn. (UP) Onder de doden bevinden zich twee Fransen, twee Zwitsers en de chauf feur van de vrachtauto. Elf van de onge veer tweehonderd reizigers in de trein waren parlementsleden. Matteo Matteotti, de secretaris-generaal van de sociaal democratische partij en de sociaal-demo cratische oud-minister Ivan Matteo Lom- bardo, die eveneens met de verongelukte trein reisden, kregen geen letsel. De tweede chaufeur van de vrachtauto, die een lading graan vervoerde, ligt met een shock in het ziekenhuis. Hij was net uitgestapt om te proberen gedaan te krij gen dat de bomen geopend zouden wor den. De trein had een snelheid van 130 km per uur. Het treinverkeer was ongeveer vier uur gestremd. In de algemene vergadering van de Sim plex Machine- en Rijwielfabrieken werden de jaarstukken over 1956-'57 met algemene stemmen goedgekeurd en werd het divi dend bepaald op 8 percent. Over de gang van zaken in het lopende boekjaar werd medegedeeld, dat de veronderstelling, dat de minister op lagere prijzen aanstuurt, de mensen van aankopen terughoudt. Het is echter niet gemakkelijk te zien hoe een dergelijke verlaging tot stand zou kunnen komen, tenzij de regering voorgaat in de verlagingen. Desondanks wordt er hard gewerkt in het bedrijf en doet men zijn best ook het volgende jaar met winst te komen. De vermindering van de bromfietsver kopen in het verstreken boekjaar moet worden toegeschreven aan onder andere de beperking van de snelheid en aan de ver zwaring van de bepalingen bij verkoop op afbetaling (30 percent aanbetaling). Op het gebied van de export naar Amerika hebben de Simplex activiteiten weinig resultaat gehad. De voorraden zijn, doordat de ver kopen verminderden, gestegen. Het is vooraf niet te zeggen, of de produktie te krap of te ruim is. Dat is pas te zien aan het einde van het boekjaar. Inzake de stijging van de bankschuld werd nog verklaard, dat een consolidatie hiervan door vergroting van het kapitaal, zeker wenselijk zou zijn. Gezien de hui dige koers van de aandelen en het ontbre ken van kapitaalaanbod is vergroting van het kapitaal echter technisch onmogelijk op dit ogenblik. In de voorgestelde statu tenwijziging kon geen beslissing worden genomen, aangezien het quorum ontbrak. Op 18 december zal een tweede vergade ring worden gehouden. Door de huidige politieke toestand in Indonesië is de handel van Singapore met dat land, ten bedrage van twintig miljoen straits dollar per maand, tot bijna de helft teruggebracht, aldus schrijft het in het Engels verschijnende dagblad „Singapore Standard". De toestand zou nog slechter worden, indien de toestand voortduurt. Singapore voert rubber, copra, koffie en peper uit Indonesië in, welke produkten het voor het merendeel weer naar Europa en elders uitvoert. In handelskringen, al dus het blad, ziet men als de voornaamste oorzaak voor de achteruitgang het tekort aan K.P.M.-schepen welke de produkten naar Singapore vervoeren. De Commissaris der Koningin in Noord holland dr. M. J. Prinsen, en mevrouw Prinsen zijn voornemens op zaterdag 4 januari in het provinciehuis in Haarlem (ingang Paviljoenslaan) 's middags van drie tot vijf uur een nieuwjaarsreceptie te houden. Nederlands jongste jazz-ensemble, de Stork Town Dixiekids in Den Haag, heeft het afgelopen weekeinde op een internatio naal jazzconcours in Brussel, dat werd ge organiseerd door de Hot Club de Belgique, de eerste prijs behaald in de oude stijl. Deze eerste prijs ging bovendien nog ver gezeld van zes eervolle vermeldingen voor solistische prestaties. Ook voor de moder ne jazz ging de eerste prijs naar een Ne derlands orkest, namelijk de Kees Kuyt Combo uit Zaandam. De maatregelen en „spontane volks acties" tegen de Nederlandse gemeenschap en de Nederlandse belangen in Indonesië hebben uiteraard in de gehele wereldpers de aandacht getrokken. Verscheidene En gelse en Amerikaanse krantenreacties zijn reeds weergegeven. Bij een bloemlezing kunnen voorts de meningen- der communis tisch gedirigeerde kranten vanwege hun homogeniteit terzijde gelaten worden: zij juichen alle over de bevrijding van Indo nesië uit de Westerse koloniale greep en signaleren in Indonesië complotten tegen de progressieve politiek van Sukarno, waarmee „koloniaal denkenden en impe^ rialistische monopoliën een nieuw vacuum wensen te scheppen op dezelfde wijze als dit is gedaan in Egypte en Syrië", om het eens in termen van de „Pravda" te zeggen. Het liberale Zweedse blad ,,D agens Nyheter" schrijft onder meer: „Het is na tuurlijk, dat er na jaren van koloniale bewind voering een sterke en gedeeltelijk gemotiveerde bitterheid ten aanzien van de Nederlanders overbleef. De armoede kan ook zekere haat gevoelens ten opzichte van de rijke Europeanen gewekt hebben. Maar inplaats van die kloof te overbruggen en. de economische samenwerking met de vroegere regeerder te vergroten in het belang van de economie van zijn land zoals met succes werd gedaan door de leiders van India en Burma besloot Sukarno het extreme nationalisme te blijven cultiveren. De regering in Djakarta pocht roekeloos, dat zij Nederland als handelspartner niet nodig heeft omdat an deren klaar staan om zijn plaats in te nemen. De leider van de geleidelijk groeiende Indone sische communistische partij heeft daartoe China en Rusland al uitgekozen. Het is duidelijk dat Sukarno, als hij werkelijk tot het einde in deze politiek volhardt, zichzelf ook berooft van de mogelijkheid om in de toe komst nog enige hulp van de Westelijke wereld te ontvangen". De „Luzerner Neueste Nachrich- t e n", een onafhankelijk Zwitsers blad, wil het feit, dat Sukarno zijn gehele activiteit aan de buitenlandse politiek wijdde inplaats van aan de interne opbouw, niet alleen toeschrijven aan een misplaatste eerzucht, maar ook aan zijn onvermogen om uit wijd uiteenliggende eilan- dên, die door volkomen verschillende mensen rassen worden bewoond, een werkelijk functio nerende staat te scheppen. „De communistische kameraadschap, waarin hij zich thans verheugt, zal stellig spoedig gehonoreerd kunnen worden. Vandaag gedragen de communisten zich als de wildste Indonesische nationalisten en als „anti- imperialistische vrijheidsstrijders". Morgen reeds zullen zij zich ontpoppen als Russische natio nalisten, die alles doen om hun land onder de schatplichtigheid aan Moskou te brengen. Vrijdheid zal er dan voor het Indonesische volk niet meer bestaan. De chaotische toestan den in het Indonesische eilandenrijk bieden juist de ideale mogelijkheden voor een greep naai de macht en het uitoefenen van een terreur bewind door een communistische minderheid. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat Moskou en Peking vastbesloten zijn deze gunstige situa tie uit te buiten". Het liberale Bernse blad „Der Bund" acht het terecht, dat de machteloze Nederlanders zich tot hun bondgenoten Amerika en Engeland gericht hebben. „Het kan het Westen immers niet onverschillig laten of het volk van 75 mil joen zielen op de eilanden-brug tussen Azië en Ofschoon na president Eisen hower ook nog die andere trekpleister van het inter nationale diplomatieke po dium, bondskanselier Ade nauer, wegens ziekte op het Atlantische appèl van 16 de cember dreigt te zullen ont breken, wordt er in het Pa- rijse hoofdkwartier, zij 't dan ook in enige onzekerheid, toch koortsig gewerkt aan de voorbereiding van de mon sterconferentie, die met me dewerking van regeringslei ders en ministers uit vijftien landen zal worden geopend. En omdat de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie, die van oorsprong een militair bondgenootschap is, haar af komst nog altijd moeilijk verloochent, hebben de statistische dien sten al uitgerekend dat met het totale aan tal koppen van ministers, deskundigen, journalisten, fotografen, film- en televisie operateurs een regiment zou kunnen worden samengesteld. Van die regimenten, waarvan de Atlantische opperbevelhebber in Europa, generaal Nordstadt, er nooit genoeg heeft en waarover tijdens het be raad op dit „hoogste niveau" wel weer een paar woorden zullen worden gewisseld. Intussen heeft het Palais de Chaillot dat in 1951 voor „enkele maanden" ten ge- bruike van de UNO, met behulp van hout en bordpapier werd verbouwd, nog nooit zo'n massa aan diplomaten en perslieden tussen zijn wankele muren geborgen. Er moest dan ook een speciale begroting van een kleine twee ton gevoteerd worden om de noodzakelijke versterkingen en ver beteringen te kunnen financieren. Alle vloeren zullen worden gestut om verras singen op dat punt tenminste te voor- Aan beide zijden van de mooie vijver van het Palais de Chaillot te Parijs, ziet men de noodgebouwen, waarin het hoofdkwartier van de Noordatlantische Verdragsorganisatie nog steeds voorlopig is gehuisvest. De top conferentie van de regeringsleiders der NAVO-landen zal op 16 december geopend worden in de grote zaal, die onder het terras tussen de beide vleu gels van het hoofdgebouw ligt. komen. Ook wordt er een nieuwe pers zaal opgetrokken waar een duizend jour nalisten plaats kunnen vinden. In de con ferentiezaal die door Jean Vilar en zijn Théatre National Populaire, die daar toneelvoorstellingen pleegt te geven, tijde lijk ontruimd moet worden, staat een ronde tafel met een middellijn van vijf en een halve meter, rond welke zich de hoog- mogenden en hun talrijke deskundigen, tezamen een vijfhonderd man, zullen scharen. Internationaal marktplein De eerste zitting zal, als gebruikelijk, ten behoeve van pers en filmlieden, een half uur een wat openbaar karakter heb ben, maar daarna gaan de deuren dicht. Niettemin willen de heren dit keer niet al te geheimzinnig doen we leven in de tijd dat de diplomatie op het internatio nale marktplein wordt bedreven en in een apart-ingerichte zaal zullen de pers vertegenwoordigers, onder wie alleen al 350 Amerikanen, via televisie en radio de besprekingen kunnen volgen. Voor de buitenwacht is er ook een televisiezender in de maak, en voor internationale pers agentschappen zullen een kleine zestig telefoonlijnen worden geïnstalleerd opdat het nieuws zo snel mogelijk de verste uit hoeken der aardbol zal kunnen bereiken. In de hoop dat het tenminste goed nieuws moge worden Australië zelfstandig blijft of onder communis tische leiding zal raken. De pers in Japan een land dat al herhaalde malen door Indonesië schijnt te zijn benaderd om de situatie, ontstaan door de anti-Neder- landse maatregel, te helpen opvangen toont zich zeer voorzichtig. De voornaamste bladen hebben echter van het begin af uitdrukking aan hun bezorgdheid gegeven. „Asahi-Shinbu m" gaf de mening te kennen, dat indien rechtstreekse besprekingen tussen Indonesië en Nederland onmogelijk zijn de V.S. als bemiddelaar behoren op te treden. En het blad „Yomiuri Shinbum" dringt er bij Indonesië op aan, geduld te tonen en voort te gaan met zich op de UNO te beroepen. Een opmerkelijke reactie wordt weergegeven door de „Manilla Newspaper" in de Philippijnen. „Hoe ernstig de actie tegen de Nederdlanders ook is, zij behoeft geen overdreven bezorgdheid van de Westelijke mogendheden te wekken". De nationalisatie der Nederlandse be langen zal misschien leiden tot een verflauwing van de eis tot overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië. „President Sukarno schijnt zich te hebben gericht naar president Nasser, die 1 er in verloop van een paar jaar in slaagde de Britten van het Suezkanaal te verwijderen, deze strategische waterweg te nationaliseren, een Brits-Franse Invasie om haar terug te krijgen te weerstaan en zijn regering toch weer aan de goede zorgen van het Westen onderhevig te maken, zelfs in die mate, dat hij zich van hervatting van economische hulp op grote schaal van de V.S. wist te verzekeren. Als Sukarno zijn kaart goed speelt zal hij er misschien in slagen dit Nasser na te doen" De pers in de Navo-landen geeft in het al gemeen uiting aan een sterke bezorgdheid over de ontwikkeling ofschoon de meningen omtrent het Nederlands beroep op de Navo-bondgenoten verdeeld zijn. Zo schrijft de „Frankfurter Rundschau": „de Navo werd gesticht om Europa te verdedigen tegen de Russische ex pansie en niet voor de verdediging van hetgeen is overgebleven van de koloniale rijken van enkele leden aan de andere zijde van de aard bol. Pogingen, zoals die van Nederland, vormen de zekerste weg om het bondgenootschap zeer spoedig tot een einde te brengen. Dit schijnt ingezien te worden door de Permanente Raad, die zich beperkt tot het voorleggen van het vraagstuk aan de regeringen voor „verdere studie". De „Ne u e Rhein Zeitung" schrijft dat de gebeurtenissen in Indonesië een schending betekenen van het internationale recht, maar dat Nederland een beroep had moeten doen op de UNO of op de Veiligheids raad In plaats van op de NAVO, welker sta tuten nergens zeggen „dat zij de kastanjes voor één van haar leden uit het koloniale vuur moet halen". Het invloedrijke Italiaanse blad „La Stam-, p a" schreef echter enkele dagen geleden, dat der gevaren in Indonesië de aandacht vanheel het Westen verdienen: „de economische hulp van de Sovjet-Unie, bijna viermiljoen gulden, schichtig nationalisme en anti-kolonialistische razernij hebben reeds een toestand geschapen, waarvan de communistische partij met succes gebruik zou kunnen maken". Het blad acht Indonesië „misschien bestemd om spoedig het toneel te worden, waarop zich een belangrijk deel van de koude oorlog afspeelt". Het conservatieve Franse blad „Paris P r e s s e" plaatst de zaak in de sfeer van de NAVO, door te zeggen: „Het werkelijke pro bleem, waarmee de NAVO en de gehele weste lijke wereld geconfronteerd dreigen te worden, is dat het gehele Westerse defensiesysteem in Zuid-Oost-Azië gereorganiseerd zal moeten worden, aangezien er, zoals gevreesd werd, genoeg bevestigend materiaal is voor het feit, dat de huidige Indonesische regering volkomen op een zijspoor is gezet door de communisten". Volgens het linkse „L i b ra t i o n" heeft de NAVO geen enkele bevoegdheid in Aziatische kwesties. „Denkt Nederland er soms aan mili taire maatregelen te nemen?", zo vraagt het blad. „Het zou wel zeer avontuurlijk zijn en zijn bondgenoten zouden dat ook nooit toe staan.". Het blad concludeerde: „Alles wijst er op, dat het uur geslagen heeft voor een volkomen verdwijning van Nederland uit Azië. In tegenstelling tot de Fransen laten de Hol landers ongelukkigerwijze geen sympathie ach ter. Wij zullen ons niet de brutaliteit ver oorloven Holland een koloniale bezetting toe te wensen, die zo wreed, zo hebzuchtig en zo on menselijk is als die, welke zijzelf heeft uit geoefend over Indonesië", aldus dit blad. STOCKHOLM (NTB) De Zweedse luchtmacht zit met een ongedekt tekort van 180 miljoen kronen (ongeveeer 130 miljoen gulden). Volgens het blad „Da- gens Nyheter" heeft de minister van Fi nanciën, Strang, een commissie ingesteld, die moet onderzoeken hoe dit tekort kon ontstaan. Bovendien heeft hij bijzondere maatregelen moeten nemen om alsnog dekking te krijgen. Volgens „Dagens Nyheter" is het te kort ontstaan doordat de luchtmacht, in gevolge vroegere aanschaffingsplannen, vliegtuigen heeft besteld zonder er reke ning mee te houden dat deze bij levering veel duurder zouden zijn dan ten tijde van de bestelling was voorzien. Tussen be stelling en levering zijn drie jaar ver lopen en behalve de algemene kosten stijgingen zijn er verbeteringen en veran deringen in de constructie aangebracht. Het is al eens eerder voorgekomen dat de uitgaven van de luchtmacht groter bleken dan oorspronkelijk was toegestaan. Toen kon men aanvullende kredieten krijgen, maar nu is de budgetsituatie aanzienlijk meer gespannen. Het Zweedse blad deelt verder mee dat de staat voor een bedrag van negentig miljoen, verschuldigd aan een vliegtuig fabriek te Linkoeping in Zweden, uitstel van betaling kan krijgen tot het volgende begrotingsjaar, tegen een rente van 7,5 percent. Zeventig miljoen moet gedekt worden door een aanvullend krediet op de lopende begroting en de rest op andere wijze, misschien door gebruikmaking van middelen, die voor de marine waren be stemd, maar waarover nog niet is be schikt. Eerder in dit jaar, aldus „Dagens Nyheter", was er een schuld van ruim zeventig miljoen kronen aan een Britse vliegtuigfabriek, die niet betaald kon wor den. Men heeft toen in Londen moeten onderhandelen om verlenging van het kre diet te krijgen tot het begin van het vol gende begrotingsjaar. m ,<.ei v, escduuse doorgangskamp voor vluchtelingen Friedland is dezer dagen de 105-jarige mevrouw Ella Rentél aangekomen (links) met haar 71-jarige dochter (midden), haar 48-jarige klein dochter en twee achterkleinkinderen van zeventien en achttien jaar. Zij kwamen uit het voormalige Pommeren, dat thans onder Pools bestuur staat. Deze oudste vluchtelinge, die ooit in het kamp is aangekomen, is op weg naar een van haar kleindochters in West-Duitsland, die evenwel geen plaats heeft om de gehele familie op te nemen. Een tweemotorig Pioneer vliegtuig van de maatschappij, Scottish Aviaton", dat bij de olieprospectie wordt gebruikt, is zondag in de Libische woestijn neerge stort. De zes inzittenden, onder wie de directeur van de maatschappij, Mclntyre, kwamen om het leven. Mclntyre bestuurde een der twee vliegtuigen die in 1933 voor het eerst over de Mount Everest vlogen, Over deze vlucht is een boek verschenen „The Pilot's Book of Everest". BUENOS AIRES (Reuter) Het onge luk met een vliegtuig van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij blijkt aan 62 per sonen het leven te hebben gekost. Er wa ren niet zes, doch zeven bemanningsleden aan boord. Alle inzittenden van het vlieg tuig hadden de Argentijnse nationaliteit. In Frankfort aan de Main heeft een technische industrie 's avonds een aan tal ramen van haar kantoorgebouw zodanig verlicht dat ze een gestileerde kerstboom vormen. (Van onze correspondent in Brussel) In Belgisch Kongo zijn gisteren de eer ste democratische geheime verkiezingen georganiseerd sedert België vijftig jaren geleden Kongo tot kolonie verklaarde. Telefoto's uit Leopoldstad tonen zwarten en blanken, die samen voor de stembu reaus hun beurt afwachten. De verkie zingen zijn beperkt tot drie grote steden: Leopoldstad, Elisabethstad en Jadotstad. Bij de blanke bevolking is 77 percent van de kiezers opgekomen, bij de zwarten 83 V2 percent. Alle volwassen mannen van 25 jaren, in totaal tweehonderdduizend, waren stemgerechtigd. Te Leopoldstad moeten de gekozen ge meenteraden elf wijkburgemeesters, onder wie acht zwarte en twee blanke aanwij zen. In een gemeentewijk van Leopoldstad, waar blanken en zwarten samenwonen zou de gemeenteraad of een blanke of een zwarte burgemeester moeten benoemen Men hoopt dat deze verkiezingen, die rustig en zonder incidenten verliepen, zullen kun nen worden uitgebreid tot andere steden, en dat men over drie jaren zal kunnen overgaan tot de verkiezing van provinciale staten. Vanavond zal men zich een denk beeld kunnen vormen over de politieke voorkeur, waarvan deze eerste verkie zingen blijk geven. De exploitatie in Indonesië der n.v. Cul tuur Maatschappij Djember heeft blijkens het verslag over 1956 in dat jaar een na delig saldo opgeleverd van rp 253.490. Dit is in de eerste plaats te wijten aan de be langrijke bedragen, die de herbouw van de rubberfabriek heeft gevorderd boven de schatting en bovendien aan de betrek kelijk lage verkoopsprijzen van de pro dukten. Dit nadelig saldo is in het debet van de verlies- en winstrekening (Europa) ge bracht tegen de verhouding van 5 rupia's voor 1 gulden, waarna deze sluit met een verliessaldo van 168.777. Voorgesteld wordt dit verliessaldo aan het bestaande verliessaldo ad f 32.592 toe te voegen en het aldus ontstane verliessaldo groot 201.369 naar nieuwe rekening over te brengen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7