De arts als medicijnman en de tovenaar als arts IJmond-agenda Accountant verdacht van onjuiste belastingaangifte Visserij-varia Boeiende wintertentoonstelling in het Museum voor de tropen J rieven aan de redactie 5 Hoogovens verhogen prijzen voor dunne plaat Voor 3000 gulden nieuwe borden B. en W. willen gemeente grenzen duidelijker aangeven Velsen steunt Beverwijk, als Beverwijk in Velsen meedoet „IJmuider Harmonie" gaat maandag concerteren Vlam in de pan van Tromp Gemeente wil vijf huizen kopen aan de Ruysdaelstraat Voorstel tot subsidiewijzi ging aan het jeugd-voetbal HAARLEMSE RECHTBANK Bliksemafleiders op huize „Schoonenberg" Bijna 1500 schepen kwamen langs de pieren „De Patria" bleek niet gezonken te zijn „Handelsbelangen" gaat haar jubileum vieren Ontslagen bij DRU te Ulft; invoering 24-urige werkweek Tweede lustrum markt- en straathandelaren gevierd „Weenink" zet onderlinge competitie voort Geslaagde contactavond van Heemskerks ADO DINSDAG 10 DECEMBER 1957 (Van een onzer redacteuren) De moderne arts en de primitieve medi cijnman een grotere tegenstelling is welhaast niet denkbaar. Toch zijn er bij alle verschillen tussen deze twee figuren ook vele punten van overeenkomst. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat beiden on merkbaar in elkaar overgaan. Dat is het thema van de wintertentoonstelling „Arts en medicijnman", die dinsdagmiddag in het Amsterdamse Tropenmuseum geopend wordt. Men wil er in de eerste plaats aan tonen, dat de medicijnman niet uitsluitend beschouwd mag worden als een louche ho- cus-pocUsfiguur, die er alleen op uit is, zijn eigen machtspositie met „toverij" en bedrog te handhaven, maar dat achter zijn doen en laten, zijn attributen en medi cijnen vaak een schat aan ervaring en kennis schuil gaat. Maar ook het tegendeel is waar. Geen enkele moderne arts is lou ter een rationeel genezer: onder bepaalde omstandigheden wordt ook hij weer de „magiër" een goochelaar met intuïtie en suggestie. De tovenaar Ge ziet op deze expositie bijvoorbeeld een roestig, schoenlepelvormig snijwerk- tuig, waarmee de oude Inca's eeuwen vóór de komst der Spanjaarden schedeltrepa- naties uitvoerden. Vlak daarnaast ligt zo'n instrument in de moderne versie: ge stroomlijnd en blinkend van het chroom, maar in zijn functionele grondvorm nauwelijks verschillend van zijn histo rische voorganger uit Peru. En wat nog meer zegt: ook bij die primitieve chirur gen slaagde zo'n critieke ingreep wel eens, zoals een mee-geëtaleerd schedeldak be wijst. Daaruit kan men namelijk conclu deren, dat de patiënt in kwestie zulk een operatie nog vele jaren overleefd heeft! Niets nieuws onder de zon In een andere afdeling toont men u, dat er ook op het stuk van geneesmiddelen eigenlijk niets nieuws onder de zon is. Eeuwen voordat westerse geleerden de ki nine ontdekten als koortswerend middel, dronken de Indianen in Zuid-Amerika al thee van kinabast als een geneesmiddel voor allerlei kwalen. Sterker nog: in be paalde streken van Afrika gebruiken de medicijnmannen al sinds onheugelijke tij den schimmelhoudende aarde en bladeren voor het bedekken van open wonden: in feite dezelfde therapie als wij thans met onze „wonderschimmels" als penicilline, streptomycine en dergelijke toepassen. De arts als tovenaar Ook in ander opzicht hebben wij de medicijnman blijkbaar schromelijk mis kend. Het blijkt namelijk, dat hij veelal een langdurige en veelzijdige „vakoplei ding" moet doormaken alvorens hij tot de medische professie toegelaten wordt. Zijn hoofdtaak is weliswaar het uitdrijven van demonen, maar daarnaast bezit hij ook een grote dosis kennis der ziekteverschijn selen en hun bestrijding, zodat hij er vaak in slaagt, zijn patiënten op rationele wijze te genezen. Ook dat wordt op deze belang wekkende tentoonstelling duidelijk ge maakt, evenals het tegendeel: de moderne arts in de functie van medicijnman: de psychologische tovenaar, die zijn patiënten geloof, vertrouwen en optimisme „in blaast", zonder welke vaak geen genezing tot stand kan komen. Daaromheen zijn dan allerlei kostelijke relikwieën van de irrationele geneeskunst aller tijden, en uit alle windstreken ge schaard. Een ivoren „preutsheidbeeldje" uit het oude China, waarop de geneesheer van die tijd zijn diagnose moest stellen, indien zijn patiënt een vrouw was: haar aan den lijve te onderzoeken was name lijk verboden! Dan zijn er wonderlijke kuren, zoals de Japanse „moxa" het uitbranden van ziekten door bepaalde plaatsen van het lichaam te beleggen met kleine stukjes gloeiend metaal of smeulend hout; in gewijzigde vorm nu nog voort levend in de moderne chirurgie voor het kauteriseren (dichtschroeien) van bloed vaten. Dan is er een bonte mengeling van vreemde en grappige amuletten en ora kels: een stuk touw van de strop van een gehangene, tot voor enkele jaren onder andere op het platteland van Frankrijk nog een felbegeerd voorbehoedend middel tegen alle kwalen. In een circulaire aan de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal delen de Hoogovens te IJmuiden mede dat zij de prijzen voor dunne plaat hebben verhoogd. En wel die voor warmgewalst staal in handelskwaliteit met f 20 en die voor koudgewalst staal in handelskwaliteit, eveneens met ƒ20 per ton. Het koudge- walste staal met gegarandeerde Siemens- Martin eigenschappen in handelskwaliteit wordt verhoogd met 30 per ton Deze ver hogingen komen neer op 3 a 4 percent en treden op 29 november 1957 in werking Zij gelden voor de gehele E.G.K.S. In de andere afdeling ziet men enkele spijkerbeeldjes uit de Congo (en uit de Kempen), waarin men slechts een draad nagel hoefde te slaan om van zijn kwaal verlost te worden. Het omgekeerde ging overigens ook: met één welgeplaatste spij ker kon men zijn vijanden voor hetzelfde geld een dodelijke ziekte bezorgen een typisch voorbeeld van witte en zwarte magie, gecombineerd in één „heilig" voor werp. Het Westerse volksgeloof kende daarentegen vele specifieke „wondermid delen": solfer tegen puisten, gestampte mosselschelpen tegen buikloop, schoenma- kerspek tegen spataderen, nagels van een doodkist tegen zinkings, tanden van de H. Appolonia tegen kiespijn. Dat alles ge flankeerd door een roemruchte eeuwen oude panacee uit de Spaarnestad: de Op- regte Haarlemmerolie van Tilly, hier ge- exposeerd met een der allereerste aanbe velingen der fabrikanten: „Dit Medica ment is een wonder voor de goedwillende; in hetzelfde laat zich de Genade des Al- lerhoogsten wonderlijk ondervinden. Een ellendige patiënt, Abraham van der Meer, woonende aan 't Spaarne, was na 3 jaar gemedicamenteerd te hebben, geadres seerd aan den Operateur te Amsterdam, doch deed hij dit niet en gaf zich óver aan voornoemde Medicijn, en wierd in kort fris en gezond. Die van dit Medicijn om den anderen dag 15 droppels inneemt, zal binnen 't jaar geheel van den steen ontlast zijn en het zal niet boven de 3 gld. komen te kosten. Het geneest de be nauwde banden op en om de maag, ver stuikingen in de handen en voeten, ge- ronne bloed en alle die door zwaar gra veel waterlek gaan; benaude borst en hoest, opsteiging der moer en de mizeriën die daaruit ontstaan, verbeterd allé radi cale vochten, geeft het aanzigt een gezon de kleur en drijft scheurbuik en water zucht uit". We willen maar zeggen, dat het een kos telijke tentoonstelling is. Zij duurt tot 1 mei van het volgend jaar. Kinderen on der de vijftien jaar hebben alleen toegang onder geleide van volwassenen. Bebouwde kom en 50 km Door de wjjziging van het wegenver keersreglement en het invoeren van de maximum snelheid van 50 km is het ge wenst de aanduiding van de grenzen van de gemeente, zoals deze door Gedepu teerde Staten zjjn vastgesteld, te verbete ren. Deze aanduiding moet worden ge plaatst „op elke verharde weg met een verhardingsbreedte van meer dan 4,50 m." Gedeputeerde Staten hebben B. en W. van Velsen in overweging gegeven, nu de begrenzing van de bebouwde kom door de invoering van de maximum snelheid aan betekenis heeft gewonnen, ook op de ove rige wegen borden ter aanduiding van de komgrenzen te doen plaatsen. Bovendien achten B. en W. het wenselijk om zodra daartoe nadere richtlijnen zijn versche nen borden te plaatsen om het begin en het einde van het gebied, waarvoor de maximum snelheid geldt, duidelijk aan te geven in het bijzonder ten behoeve van buitenlanders, die de gemeente bezoeken. In verband daarmede stelt het college de raad voor een krediet van f 3000,be schikbaar te stellen en daartoe de begro ting voor het jaar 1957 te wijzigen. Handjeplak over avond-ulo's In de raadsvergadering van 15 oktober werd in handen van B. en W. om advies gesteld het verzoek van de Stichting Studie- en Vormingscentrum voor de Katholieke Jeugd van Beverwijk, om een bijdrage in de kosten van de door de stichting in stand gehouden avond-ulo. B. en W. delen het volgende mede: De school is geopend op 7 oktober en wordt onder meer bezocht door leerlin gen woonachtig in Beverwijk en Velsen. Naar evenredigheid van het aantal leer lingen woonachtig in. Beverwijk wordt door die gemeente in de kosten der school bijgedragen. De stichting verzoekt thans van de ge meente Velsen een op dezelfde wijze te berekenen bijdrage voor de in Velsen wo nende leerlingen, die voor het cursusjaar 1956/'57 geraamd wordt op f 369,78. Dit is voor Velsen aanleiding geweest het gemeentebestuur van Beverwijk de vraag voor te leggen of het bereid is, naar evenredigheid van het aantal in die gemeente woonachtige leerlingen, die de gemeentelijke avondschool voor uitgebreid lager onderwijs te IJmuiden bezoeken, bij te dragen in de kosten van deze school. Deze vraag is, onder voorbehoud, dat Velsen besluit tot toekenning van een bij drage aan de Katholieke Stichting, bevesti gend beantwoord. B. en W. van Velsen stellen nu de raad voor: te besluiten tot wederopzegging een jaar lijkse bijdrage te verlenen in de kosten van de r.k. avond-uloschool te Beverwijk, uit gaande van de Stichting Studie- en Vor mingscentrum voor de Katholieke Jeugd van Beverwijk; en te nemen het besluit tot wijziging van de gemeentebegroting dienst 1957. Zondag 15 december geeft de „IJmuider Harmonie" in het Patronaatsgebouw in IJmuiden (O.) een concert ondere leiding van dirigent J. Groot. Het cabaretgezel schap „De dolle dwaasheid" zal eveneens haar medewerking aan deze avond ver lenen Tevens zal het jeugdorkest optre den. Het concert begint om 8 uur des avonds. De IJmuidense patates-frite en banket bakker J. N. Tromp uit de Bloemstraat kreeg gisteravond omstreeks half acht de schrik van zijn leven, toen hij, even in zijn boven de zaak liggende woning zijnde, merkte dat er iets mis was in de keuken. Inderdaad was de vlam in een pan met patates-frite-olie geslagen en de rookkap boven de aanrecht had vlam gevat. Met een emmer water wist de heer Tromp de brand te doven, zodat de brandweer niet meer hoefde op te treden. De schade bleef beperkt tot de kap, veel „vuile boel" en een gesprongen raam. Door het uitbreidingsplan-in-onderdelen nieuw-IJmuiden zijn de panden Ruys daelstraat nos. 43, 45, 47, 49 en 51 bestemd om te worden afgebroken, wegens hun ongunstige ligging in dit plan. In verband hiermede zijn met de eige naar onderhandelingen gevoerd over de aankoop van deze panden met de bijbeho rende grond door de gemeente. Deze hebben er thans toe geleid, dat de eigenaar zich bereid heeft verklaard de panden met een totaal inhoud van 1212 m3 met de bijbehorende grond ter oppervlak te van 438 m2 aan de gemeente te ver kopen voor 33.934,in totaal. Dit aan bod achten B. en W. voor de gemeente aanvaardbaar. De verhuring kan in af wachting van de sloping der panden tot wederopzegging worden voortgezet. Bij raadsbesluit van 12 september 1955 werd het subsidie aan de jeugdafdelingen van voetbalverenigingen vastgesteld op het bedrag, dat aan huur moest worden be taald voor de wedstrijden van de junioren en aspiranten-elftallen, te spelen op de gemeentelijke sportterreinen. Voor het gebruik van een terrein was toen 7,50 per wedstrijd verschuldigd voor wedstrijden van juniorenelftallen en ƒ5,per wedstrijd voor wedstrijden van aspirantenelftallen. Bij raadsbesluit van 5 november 1957 werden deze bedragen respectievelijk be paald op 10,en 7,50 per wedstrijd, zulxs gelet op de bijzondere baten, welke de voetbalverenigingen tegenwoordig ge nieten. Deze laatste omstandigheid doet het B. en W. gewenst voorkomen het subsidie aan de jeugdafdelingen van voetbalver enigingen met ingang van het seizoen 1957/58 niet te bepalen op de ten volle ver schuldigde huurbedragen voor junioren en aspiranten-wedstrijden, doch op 7,50 en 5,per wedstrijd. MARKTBERICHTEN BEVERWIJK 9 december. Andijvie 16 32, bospeen 22—38, waspeen 1023, toma ten 2089, spruiten 3481, prei 1225, knollen 11—26, boerenkool 3045 rode kool 611, groenekool 612. Velsen leent 16 mille B. en W. stellen de raad voor tot het aangaan van een geldlening ad 16.000, onder de voorwaarden vermeld in de ont- werp-overeenkomst. VELSEN DINSDAG 10 DECEMBER Thalia: „Sissy de jonge keizerin", 20 uur. Rex: geen opgave. Patronaatsgebouw: 20 uur, feestavond Rode Kruis, 20 uur. Ichthuskerk, Orgelconcert Feike Asma, 20 uur. Alcoholics Anonymous: spreekuur in zaal Abelenstraat, 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 14.30 tot 17.30, filiaal geopend van 19 tot 21 uur. Katholieke Leeszaal: geopend van 10 tot 12 uur. WOENSDAG 11 DECEMBER Thalia: „Sissy de jonge keizerin" (deel twee), 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Cultureel Gebouw IJmuiden: Bijeen komst fotokring Velsen, 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30, van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd). Raadhuis: Spreekuur wethouder C. P. J. Maas, Sociale Zaken, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 10 DECEMBER Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De jongen met de trompet". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Bon jour Kathrin". „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergade ring Bloembollencultuur. 't Centrum, 20 uur: Feestvergadering Be lastingambtenaren. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Bridgewed- strijd. Vondellaan 89, Vrouwengroep Partij van de Arbeid, Pinksterboer over Muziek. Openbare leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517 en 18.3020 uur; jeugdleeszaal geopend van 1516 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. WOENSDAG 11 DECEMBER Bioscopen: als dinsdag. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Heilige Familie (dames). 't Centrum, 20 uur: Muskettiers, J. Tim merman over Lapland. Café „Sport", 20 uur: Buitengewone le denvergadering Rennersclub Kennemer- land. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 uur: lees- en studie- hoeken geopend van 1517.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uu; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Het Groene Huis, jeugduitlening en lees zaal, geopend van 15.1516.45 uur. Wjjk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. De Haarlemse rechtbank is gisteren begonnen met de behandeling van de zaak tegen een vieren vijftigjarige accountant uit Haarlem-Noord, verdacht van het doen van onjuiste aangifte voor de inkomsten belasting voor zichzelf en van enkele klan. ten. De officier van Justitie had elf getui gen gedagvaard, onder wie vier ambtena ren van de belastingen, een accountant als deskundige en enkele cliënten van ver dachte. Reeds negen maanden is de accoun tant in het Huis van Bewaring te Haarlem gedetineerd. Vorige week zou de zaak dienen, maar wegens ziekte van de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, werd de zaak uitgesteld tot vanmorgen. De verdachte was tenlastegelegd, dat hij onjuiste aangifte had gedaan voor de in komstenbelasting over de jaren 1952 tot en met 1955. Voor 1952 had hij als zuiver inkomen opgegeven f 2854, voor 1953 ƒ4182, voor 1954 4779 en voor 1955 f6147. Volgens de dagvaarding moet hij geweten hebben, dat het totaal zuiver inkomen in die jaren aanzienlijk groter was geweest dan was opgegeven. Voorts was hem ten lastegelegd het doen van een valse aangifte voor de inkomstenbelasting 1955 (opgege ven een bedrag van 16.120) en voor de vermogensbelasting (opgegeven 60.544) van een Haarlemse slager. Hij wordt er van verdacht de bedragen, die volgens de dagvaarding te laag waren, onjuist te heb ben opgegeven, medeplichtig te zijn aan de opgave of het doen van aangifte te heb ben uitgelokt. Ten derde vermeldde de dagvaarding het vervalsen of doen verval sen van een aantal boekingen in de kas boeken 1950 tot 1956 van de slager. Als eerste getuige werd gehoord de heer G. de Vries, hoofdcontroleür van 's rijks belastingen te Amsterdam, die een uitvoe rig onderzoek heeft ingesteld. Hij deelde mee, dat de boekhouding van verdachte bestond uit een aantal schriften voor de dagelijkse ontvangsten, een giroboek en enkele bankboeken. Bij de aangifte voor de inkomstenbelasting heeft de accoun tant uitsluitend gebruik gemaakt van de schriften, dus niet van de giro- en bank boeken. Verdachte gaf dit toe dat hij op deze wijze gehandeld had. De heer De Vries heeft verder een on derzoek ingesteld bij de cliënten van ver dachte en was tot de conclusie gekomen, dat een groot aantal bedragen die aan ver dachte waren betaald niet aan de belastin gen waren opgegeven. Verdachte gaf toe de inkomsten van cliënten gedeeltelijk te hebben opgegeven, waarop de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken opmerkte: „Dat begrijp ik niet. Uw taak is immers de aan gifte voor de belastingen te verzorgen voor anderen, maar uw eigen aangifte vergeet u". Verdachte: „Ik heb te weinig aandacht aan mijn eigen opgave besteed. Ik had het zo druk, dat ik niet die aandacht er voor had als wel nodig is". De heer De Vries deed een uitvoerige opgave van de boekingen, die niet verant woord waren. Tegen sommige boekingen kwam verdachte op, waarna de president zeide: „Met genoegen stel ik vast dat de memorie, wat de boekingen betreft, niet geheel verloren is". Verdachte ontkende een aantal bedra gen, dat de getuige in de boeken van cliën ten aangetroffen heeft, ontvangen te heb ben. Andere boekingen gaf hij toe en hij voegde eraan toe vergeten te hebben de ontvangen bedragen aan de belastingen te hebben opgegeven. De president herinnerde er aan, dat de slager en verdachte een reis naar Italië hebben gemaakt. „U is zeker gaan potver teren met de bedragen, die niet in de boe ken zijn opgenomen of aan de belastingen zijn opgegeven". Bij het onderzoek in de boeken van cliën ten is de heer De Vries tot de conclusie gekomen, dat verdachte de volgende be dragen moet hebben ontvangen, welke hij niet aan de belastingen heeft opgegeven: 1952 f 3832; 1953 ƒ2377; 1954 ƒ3624; 1955 2573. Vervolgens deed de getuige mededelingen van bedragen die verdachte ontvangen moet hebben op andere wijze dan als hono rarium voor verrichte werkzaamheden, zoals verkoop van onroerende goederen. Daarbij kwam onder andere ter sprake het eventueel ontvangen van „zwart geld" van 10.000 bij de verkoop van een boerderij in Oude Tonge. Verdachte deelde mee het bedrag gegeven te hebben aan een belang- Naar de wenselijkheid de buitenplaats „Schoonenberg" tegen bliksem te beveili- gengen hebben B. en W. een onderzoek doen instellen. Dit heeft geleid tot de conclusie dat met een verhoogde trefkans van een afzonderlijk staand gebouw reke ning moet worden gehouden en dat, gelet op de houtrijke constructie van het per ceel en de daarin aanwezige betimmering gevreesd moet worden, dat het gebouw bij een eventuele inslag gemakkelijk een prooi van het vuur wordt. Om dit gebouw, dat wegens zijn histo rische waarde en zijn plaats in het land schap op de monumentenlijst is geplaatst, zo goed mogelijk tegen brand te bescher men, achten B. en W. het noodzakelijk het van een bliksembeveiligingsinstallatie te voorzien. De kosten voor een dergelijke installatie bedragen inclusief het graaf- en straat werk naar raming ongeveer 1.400, In november Aangekomen voor: Amsterdam 555 sche pen, Zaandam 31 schepen; Hoogovenbe- drijf 66 schepen; Papierfabriek 11 schepen: IJmuiden (Vissershaven) 26 schepen; IJmuiden (bijleggers) 39 schepen; totaal 728 schepen. Vertrokken zijn 769 schepen, zodat de pieren in en uit gepasseerd wer den door 1497 schepen. Voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is maandagmorgen aangekomen het Noorse s.s. „Jelö", dat van de Noorse haven Gjeving een lading van 550 ton houtstof aanvoerde. hebbende bij de verkoop, die inmiddels is overleden. Bij de behandeling van de diverse pos ten merkte verdachte enige malen op, dat hij onvoldoende tijd heeft gehad het straf dossier te bestuderen, hetgeen voor de president aanleiding was de behandeling te onderbreken, om de rechtbank in de ge legenheid te stellen in raadkamer te gaan. De president deelde na heropening der zitting mee, dat de behandeling der zaak geschorst werd tot twee uur. Dan zullen nog enkele getuigen gehoord worden, waarna schorsing der zaak zal volgen om verdachte in de gelegenheid te stellen het dossier te bestuderen. Mr. A. W. Luikenga deelde namens ver dachte mee, dat het verzoek om de zaak uit te stellen niet door deze gedaan wordt, waarna gepauzeerd werd tot twee uur. Maar zit vast op' de Ierse kust LONDEN (Reuter) Het Nederlandse kustvaartuig Saba, waarvan gemeld werd, dat het maandagochtend ten zuiden van Mulroy-Baai (in het noorden van Ierland) aan de grond zat met een gebroken stuur- ketting, ligt thans voor anker. De Saba heeft een lek in de machinekamer opge lopen. Het schip loopt ondanks de vrij ruwe zee niet direct gevaar, daar de wind iets is gaan liggen. Een hefschroefvliegtuig van de Britse marine heeft iemand aan boord proberen af te zetten. De man werd echter licht gewond naar de luchtbasis teruggebracht. De reddingboot van Portrush bevindt zich in de buurt van de Saba en wacht op een gelegenheid om een loods aan boord te brengen, alsmede vier leden van de be manning van de Saba. De overige drie bemanningsleden zijn nog aan boord van het schip. Het Nederlandse kustvaartuig Patria, dat volgens een eerder bericht zondagoch tend in de baai van Sheep Haven (even eens in het noorden van Ierland) gezonken zou zijn, ligt volgens een nader bericht hoog en droog op het strand. Op sleeptouw De „Berisse" is maandagmiddag door de Franse sleepboot „Rhinoceros" op sleep touw genomen en werd naar Brest ge bracht. De Beverwijkse koopliedenvereniging „Handelsbelangen" gaat op dinsdag 17 de cember haar 30-jarig bestaan vieren met een feestelijke bijeenkomst in café De Boer in Wijk aan Zee. Het show-orkest „De Witte Kraaien" zal optreden, evenals de goochelaar Caki. Als conferencier komt Rudie Carrel-voor het voetlicht. DE INVENTARIS VAN DE AARDE Onze wereld telt: (£J 7 wa rme ^golfstromen 17 belangrijke zee scheepvaart kanalen (SuezPanama.Kiel etd Ook Nedap ontslaat personeel Twee belangrijke bedrijven in de Gel derse Achterhoek hebben zich genood zaakt gezien als gevolg van de sedert enige tijd optredende slapte, aan een vrij groot aantal werknemers ontslag aan te zeggen. Het betreft hier de Koninklijke DRU in Ulft en de in Groenlo gevestigde n.v. Nederlandse Apparatenfabriek. De bestedingsbeperking heeft zich, met na me in de gieterij, bij de DRU al geruime tijd doen gelden. Dit is reeds tot uiting gekomen in een onlangs ingevoerde ver korting van de werktijd van 48 tot 32 uur. De orders op industrie-gietwerk bleven evenwel verminderen en andere bestellin gen voor haarden, kachels en dergelijke werden geannuleerd. Verder deed zich de door Frankrijk afgekondigde invoerbeper king gevoelen en liep het aantal orders op badkuipen uit Duitsland sterk terug. Deze feiten zijn voor de directie van de DRU aanleiding geweest om het perso neel in de komende twee a drie maanden met ongeveer 70 werknemers in te krim pen. De meeste ontslagen zullen v dien in de gieterij-afdeling. Er is thans een 24- urige werkweek ingevoerd. De NEDAP in Groenlo zal de produktie met 10 tot 15 percent verminderen als ge volg van minder orders van overheids wege. Dit heeft de directie genoodzaakt ongeveer 35 personen te ontslaan, onder wie enkele kantoorbedienden. Verder zal bi' het gewestelijk arbeidsbureau te Win terswijk een verkorte werktijd worden aangevraagd. Prijzen van maandag Heilbot 3.20, gr. tong 3.70—3.40, grm. tong 3.402.90, kim. tong 3.102.60, kl. tong I 2.70—2.40, kl. tong II 2.20—1.75, tar bot I 2.402 per kg. Tarbot IV 7040, kl. griet 5250, gr. schol 2918, grm. schol 3421, kim. schol 4127, kl. schol I 4133, kl. schol II 4524, schar 3624, v. haring 2318, makreel 2911.40, gr. schelvis 6246, grm. schelvis 5044, kim. schelvis 4641, kl. schelvis I 4332, kl. schelvis II 3317, wijting 3412, gr. gul 5044, mid. gul 4240, kl. gul 2516, poontjes 188, kl. koolvis zw. 3530, kl. koolvis wit 42 38 per 50 kg. Gr. kabeljauw 260144, gr. koolvis zw. 11092, gr. koolvis wit 122 102, gr. leng 98 per 125 kg. Aanvoer van maandag 959 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 5 griet, 1525 schol, 80 schar, 1480 haring, 210 makreel, 1430 schelvis, 480 wijting, 335 ka beljauw en gul, 5 leng, 70 poon, 135 kool vis, 30 diversen. Totaal 6745. Besommingen van maandag 1 Trawler met 22.900, RO 46 Claesje 21290, KW 32 27060, KW 51 3420, KW 107 4220, KW 166 3660, KW 46 4220, KW 125 3040, KW 169 3210, KW 64 2710, KW 124 3600, KW 126 3420, KW 89 3310, KW 108 2440, KW 28 3240, KW 24 3190, KW 59 2490, KW 155 1670, KV/ 104 2370, KW 17 3380, KW 26 2670, IJM 204 2210, KW 79 f 3870, KW 96 4140, KW 98 4260, KW 160 3580, KW 133 3660, KW 31 3240, KW 12 3290, KW 165 3060, KW 58 2720, KW 36 3330, KW 34 3180, KW 178 2760, KW 105 1210, IJ 22 f 3150, IJM 40 2500, IJM 221 4960, IJM 30 3370, IJM 52 2550, IJM 4 1000, IJM 59 2320, BU 33 3250, TX 14 2250, HD 87 6300, HD 125 2320, AM 17 f 3520, AM 26 5980, AM 16 3180, AM 18 2980, WR 51 3140, WR 50 3020, WR 33 2920, WR 88 4090, WR 34 3340, WR 49 3080, WR 25 3390. Op feestelijke wijze heeft de afdeling Beverwijk van de bond van r.-k. Markt-, Straat- en Rivierhandelaren maandag avond haar tienjarig bestaan gevierd. Bij de oprichting werd met vier leden gestart onder de bezielende leiding van de voor zitter de heer R. van der Berg, nu bedraagt het ledental veertig. De heer Van der Berg kon in zaal Hoo- gerwerf een groot aantal leden welkom heten. Het lid van het bondsbestuur te Breda, de heer J. Mol, wees op de vele belangen, die door de bond worden behar tigd. Ook op juridisch gebied kan men bij het hoofdbestuur terecht, betoogde de heer Mol, die nog een lans brak voor het t.b.c. fonds „Santos". De avond werd op prettige wijze door gebracht en een strijkje zorgde voor de muzikale omlijsting. De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende uitslagen: Afd. I: G. de Koter-C. Koomen 01; J. C. MuyenH. v. 't Hoff afg.; I. Wortel,L. Siebers 01; Afd. II: D. DuinmeyerA. Schoenmaker afg.; J. MeyerJ. v. Verseveld 10; A. NijmanJ. Burgerhout 01; J. v. d. Does E. v. Nimwegen afg.; Afd. Ill: M. v. LeeuwenD. de Jong 01; J. v. d. HeydenA. Jansen 01. Afd. IV: A. v. d. KommerB. v. d. Veen 10; H. ThomasG. Meyer 10. Jeugdafdeling: L. v. d. KommerR. Franck !4V»; A. v. d. KofnmerL. de Boek 10; A. v. VlissingenR. v. d. Bo- bovenkamp 01. De Heemskerkse voetbalvereniging A.D.O. heeft maandag een contactavond in zaal Kloes gehouden. De voorzitter van de contactcommissie, de heer J. Veldhuys, deelde mee, dat nu ook de supporters en donateurs aan deze avonden deel kunnen nemen. De eerste aanloop was succesvol, getuige de volle zaal, waar het voor velen moeilijk was om nog een plaatsje te krijgen. De prestaties van het eerste elftal zijn dit seizoen nog niet opzienbarend te noe men, maar de geest in de vereniging is uitstekend. De avond werd op gezellige wijze met klaverjassen doorgebracht. Het erelid, de heer A. Beentjes, had de mooie geste om als prijs een fruitmand ter beschikking te stellen, hetgeen de aan wezigen uiteraard op hoge prijs stelden. (Verkort weergegeven) Fusie van koren. Naar aanleiding van uw bericht in „De IJmuider Courant" van vrijdag 22 november 1957, wilden de beide koren, zowel het mannenkoor „De Een dracht" als het „Hoogoven Mannenkoor", de zaken wat duidelijker uiteenzetten. Na melijk dat de beide bovengenoemde koren niet bij elkaar gevoegd zijn, doordat er fi nanciële moeilijkheden waren. In tegen deel, de opzet van het samenvoegen der beide koren is gedaan om de verbrokke ling van kleine koren tegen te gaan en een groot IJmond-koor te vormen. Dit om alle zangliefhebbers een kans te geven in een groot neutraal koor te kunnen zingen. Wij geloven dan ook wel, dat dit de op lossing is voor de zangliefhebbers. BEIDE BESTUREN (Noot van de redactie: Het gewraakte bericht werd namens één der beide bestu ren verspreid.) Woningnood?? Maandagmorgen ging ik met mijn gereedschap en enige collega's metselaars mee per bus naar IJmuiden om te proberen meteen aan 't werk te gaan op een groot werk, (flatbouw) van een Haarlemse firma, wegens stagnatie op eigen werk. Toen ik aan de voorman van de metselaars vroeg of er nog een metselaar bij kon, kreeg ik ten antwoord dat dit beslist niet ging, en ik met mijn gereedschap weer kon vertrekken. Is er personeelstekort? Zo zal ik dan als metse laar weer z.g.n. overbrugging (steun) aan vragen bij het Sociaal Bouwfonds. EEN METSELAAR.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9