Horen en zien EEN WOELIGE TIJD Het prinsje, dat niet lachen kon Agenda voor Haarlem Aambeien? De negen Muzen HEMOTABS Kort en bondig WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Boeiende wetenschap Regionaal Oudejaarsprogramma van de B.B.C. De radio geeft donderdag T elevisiepro gramma Marianne Sarstadt maakt als „Anne" een goede kans Nederlanders exposeren in Parijs HOOGTEZON H. 1. MAERTENS N,V. Zweedse muziek Prof. F. G. Kraneveld overleden Adviescommissie arbeids bemiddeling grote kunst Tuinderij voor 45.000 te veel verkocht Valse kwitanties leverden oneerlijke bediende f 41.000,- op Autobestuurder reed, na vier glazen cognac, voetganger dood Ongeval bij première van „Holiday on Ice" Ook Beverwijk niet akkoord met plan hoofdbestuur Amateurtoneelprijs van Amsterdam ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG We kunnen begrijpen, dat de N.T.S. dinsdagavond het B.B.C.-programma over het Internationale Geofysische Jaar van juni herhaald heeft. Maar dat het onder deel aardsatelliet aan de Amerikanen was toevertrouwd, smaakte toch wel erg naar oude kost, omdat in het journaal authen tieke opnamen waren vertoond van de mis lukte start van de Amerikaanse kunst maan. De hertog van Edinburgh is zo'n uitstekende commentator, dat Peter Ca vanagh het zich heeft kunnen veroorloven hem te imiteren op een liefdadigheidsma tinee in het Victoriapaleis, in aanwezigheid van koningin Elizabeth en prins Philip zelf. Het „snijden" in hoofden blijkt niet alleen een Nederlands euvel te zijn, zoals gisteren weer werd gedemonstreerd, maar het is ook een Britse kwaal. De prestatie van de B.B.C. en de andere buitenlandse instellingen, die haar medewerking ver leenden om de wereldwijde wetenschap pelijke ondernemingen begrijpelijk en boeiend te presenteren, was er niet minder om. De terecht geroemde lezing van prins Philip werd daartoe geïllustreerd met beel den van het werk dat tijdens het I.G.J. wordt verricht. Een gelukkige omstandig heid daarbij is dat aardkundigen voor hun waarnemingen verafgelegen oorden kiezen, waar nog barre woestenijen van onverge lijkelijke schoonheid zijn. In het program mablad stond de Inlichtingendienst der Verenigde Staten als een der medewerkers vermeld. Het blijkt echter de Voorlich tingsdienst te zijn geweest, een instelling die zich bezig houdt met het verstrekken, inplaats van het inwinnen van inlich tingen. Aan „The restless sphere" ging de uit zending vooraf van een feestavond in Goes ter gelegenheid van de officiële ingebruik neming van de regionale Zeeuwse televi siezender, die inderdaad bleek te werken, al kwam de verbinding niet meteen tot stand. Er werd gesproken door prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Neder landse Omroepzender Maatschappij (NO- ZEMA), ir. J. D. H. van der Toorn, direc teur-generaal van de P.T.T. en jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, er werd geblazen, gedeclameerd, gevolksdanst en gezongen. De Walcherense klederdracht, de declamatrice, de dirigent van het fan farekorps en de fruitfee met haar beide hofdames waren het kijken waard, maar overigens was het gebodene nogal schriel. Het journaal gaf interviews op Schiphol met de K.L.M.-gezagvoerder P. J. Krouwel en de verstekeling vap de Oranje, de heer L. M. Veen, waaraan actualiteit werd ver leend door de mededeling dat geen recente opnamen uit Djakarta beschikbaar waren, omdat de cameraman was gearresteerd. Het nieuws over de behandeling van de Al gerijnse kwestie was niet vers. De verkla ring van de onjuiste weervoorspelling van gisteren was aardig, al dreigt zij vandaag en morgen toch in vervulling te gaan. Beeldschermer Elf Europese landen zullen voor het eerst in de geschiedenis van de televisie samenwerken in een bijzonder oudejaars avondprogramma, zo heeft de B.B.C. mede gedeeld. Elk van deze elf landen zal in het vijfenzeventig minuten durende program ma een eigen onderdeel verzorgen. De muziek er voor is geschreven door de diri gent van het Hilversumse Metropole-Or- kest, Dolf van der Linden. Oostenrijk zal het Mozart-Jongenskoor laten meewerken en Italië de opera-diva Maria Meneghini Callas. De andere artiesten in het pro gramma zullen komen uit België, Luxem burg, Frankrijk, Zwitserland, Monaco, Duitsland en Denemarken. HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV. 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boe ren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.25 Sopraan, piano en cello. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerork. en solist. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Sopr., clavecimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. en solist. 18.10 Huismuziek. 18.30 Friese uitz. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, causerie. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Kerk orgel. 22.40 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsport uitslagen. 23.20—24.00 Gram. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. HILVERSUM II 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Praatje over Canada. 11.15 Omr.- ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Hollands al lerlei. 13.55 Beursber. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Logboek 1938. 15.40 Clavecimbelvoordr. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Neder land en de wereld. Het paviljoen van het Ko ninkrijk der Nederlanden op de Wereldtentoon stelling Brussel 1958, door mr. H. F. van Walsem. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. progr. voor de militai ren. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Lichte muz. en Koek en ei, hoorsp. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. en -koor. 21.00 De reis naar de maan, hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22.35 Journ. 22.50 Sport- act. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel en gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Kamermuziek. 15.00 Gram. 16.30 Jeugd en muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije pol. tribune. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Rep. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio Universi teit. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: Lui paard op schoot, documentair progr. 20.40 Dans muziek. 21.05 Bezoek aan het aquarium van Ar- tis. 21.35—22.00 Is dit ook uw probleem? In Hollywood zijn de proefopnamen aan gekomen van de Nederlandse kandidate 'voor de rol van Anne Frank in de film, die van haar dagboek gemaakt zal worden, van de 15-jarige Marianne Sarstadt van het Scapino-Ballet. Het is een beeldop name van een dramatische scène uit de toneelbewerking van het dagboek. De directeur van 20th Century-Fox, George Stevens, wilde zijn oordeel voor zich houden, tot ook de andere proefop namen uit Amerika en Europa gearriveerd zijn. Het zal tenminste een maand duren voordat hieruit de drie of vier beste kandi dates gekozen zullen zijn, die dan op kos ten van de filmmaatschappij naar Holly wood zullen komen. „Alles wat ik van mejuffrouw Sarstadt op dit ogenblik kan zggen", aldus Stevens, „is herhalen wat Mclean (die de proefop namen in Amsterdam maakte) over haar rapporteerde. Hij vond haar de beste van de zeventig Nederlandse meisjes, die hij een auditie afnam. Zij heeft beslist goede mogelijkheden. Haar Engels is ook heel goed". De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft besloten ge volg te geven aan een verzoek van de Franse regering om in het voorjaar van 1958 in het Musée National d'Art Moderne in Parijs een representatieve tentoonstel ling te houden van hedendaagse Neder landse beeldende kunst. Op advies van de raad voor de kunst heeft hij de heren jhr. W. J. H. B. Sandberg in Amsterdam, mr. J. L. F. Wijsenbeek en J. van Heel, beiden in Den Haag, tot leden van de voorbe reidingscommissie benoemd. Tot secreta resse is aangewezen mejuffrouw G. J. A. ten Holte in Amsterdam. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Met het Scandinavische schiereiland heeft Nederland veel meer op litterair dan op muzikaal gebied contact gehad. De Zweedse en Noorse boeken worden hier in uitgebreide kring gelezen, doch de muziek uit het noorden heeft in ons land maar weinig ingang gevonden, een klein deel van de werken van Edvard Grieg uitge zonderd. Wat voor de Zweedse muziek ten opzichte van ons land geldt, kan ook aan gevoerd worden bij een beschouwing over de plaats, die de Nederlandse muziek in Zweden inneemt. Er is trouwens overeen komst in de muzikale ontplooiing van beide landen of liever in het zoeken naar wegen voor die ontplooiing. Omstreeks 1880 begon men zich in Zwe den te bezinnen op de waarde van de eigen muzikale folklore, zoals die eeuwen lang in de betrekkelijke afzondering van het land kon worden behouden. Na korte tijd'Hëp deze beweging va'st''iri een rem mend dilettantisme. Daarna liet men zich beïnvloeden door de operakust van Wag ner, de programmamuziek van Liszt en anderen, de werken van Mendelssohn en later weer door nieuwere Europese stro mingen. Het bleef een zoeken naar een eigen stijl, een eigen muziek en eindelijk kwamen er componisten, die daarvoor ean positieve richting aangaven, hoewel zij nog ten dele de wegen gingen van dominerende Europese kunstenaars. Wilhelm Stenhammer (18711927) is een van deze Zweedse componisten. Van hem zond de Zweedse radio-omroep dinsdag avond drie koorwerken uit, die represen tatief waren voor de vocale muziek van deze componist: romantisch, warm harmo nisch in haar homofone zetting met het karakter van een veredelde liederentafel- stijl. Een volstrekt nieuwe fase in de ont wikkeling van de Zweedse muziek ver tegenwoordigde hierna de Partita voor fluit, harp en strijkorkest van Nyström en vooral ook het Concert voor piano en or kest van de componist Hallnass, spranke lend, stuwend en gedurfd enerzijds, daar entegen meditatief verstild in het lang zame deel, nochtans met uitbanning van romantische bewogenheid. Hallnass schreef met beperkte inspiratie een bijzonder knap stuk, dat de aandacht trok en dat in elk geval verlangens om op de hoogte te ko men van de tegenwoordige stand van de Zweedse muziek heeft opgewekt. Best verzorgde boeken. In het Arn hems Gemeentemuseum wordt van 14 de cember tot 8 januari een expositie gehou den van „De best verzorgde 50 boeken van 1956". „Apollo" Vrijdagavond 20 december zal de Amsterdamse koninklijke mannen- zangvereniging „Apollo" in het hoofdstede lijk Concertgebouw onder leiding van Piet van Egmond een uitvoering geven van on der andere de „Altrapsodie" van Brahms met Annie Hermes als soliste en „Gesang der Geister über den Wassern" van Schu bert. Archieftentoonstelling. In het Neder lands Economisch-Historisch Archief in Den Haag wordt van 12-21 december een tentoonstelling gehouden, die een indruk wil geven van het wetenschappelijk be langrijk en soms kostbare materiaal, dat het archief sinds zijn oprichting in 1914 heeft bijeengebracht. Behalve archief stukken zijn er ook affiches, beurskoers- lijsten, assurantiepolissen en dergelijke. Prentenkabinet. Donderdagavond 12 december wordt het nieuwe prentenkabi net in de kelders van het Larense Museum onder auspiciën van het Algemeen Cul tureel Centrum „Singer Memorial Foun dation" aldaar officieel geopend met een tentoonstelling getiteld „Achttiende-eeuwse charmé (aquarellisten zien stad en land). In het museum heeft tegelijkertijd de ope ning plaats van een expositie van schilde rijen, tekeningen en grafisch werk van Jan Mankes (1889—1920). In de leeftijd van 61-jaar is te Utrecht overleden prof. dr. F. C. Kraneveld, hoog leraar in de tropische en protozoaire ziek ten aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Kraneveld studeerde veeartsenij kunde te Utrecht, waar hij zijn veearts diploma behaalde. Na zijn promotie ver trok hij naar Java, waar hij werkzaam was aan het laboratorium voor veeartsenij- kundig onderzoek te Buitenzorg. In 1949 aanvaardde hij het ambt van hoogleraar aan de Utrechtse rijksuniversiteit. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, heeft, bij een in de Staatscou rant van dinsdag gepubliceerde beschik king ingesteld een commissie van advies voor de arbeidsbemiddeling grote kunst, welke tot taak heeft te adviseren aan de minister omtrent onderwerpen, welke de arbeidsbemiddeling ten behoeve van de zogenaamde grote kunst raken, in het bij zonder omtrent wettelijke en andere door de overheid te nemen maatregelen. Voor zitter der commissie is de heer P. Knop, directeur van het Rijksarbeidsbureau in Den Haag. Secretaris is de heer P. Wink- ster, in Den Haag, hoofdcommies bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksge- Golfbreker zondheid. De economische strafkamer van de recht bank te 's-Gravenhage heeft de tuinder J. F. V. uit Leidschendam overeenkomstig de vordering van de officier van Justitie ver oordeeld tot een geldboete van f 3000 sub sidiair drie maanden hechtenis, omdat deze tuinder zijn tuinderij voor f45.000 meer had verkocht dan was toegestaan door de grondkamer van Zuid-Holland. De prijs die V kreeg voor zijn tuinderij en woonhuis bedroeg f 120.000. De toege stane prijs was f75.000. In een afzonder lijke overeenkomst tussen de koper, de tuinder H. uit Leidschendam en de ver koper was het bedrag van f 45.000 verre kend. Dit bedrag diende dan voor de ver koop van de inventaris van de tuinderij, welke echter veel minder waard was. Een lid van de grondkamer had destijds de ver koper geadviseerd. Tengevolge daarvan had hij later ontslag moeten nemen als lid van deze kamer. Twee jaar gevangenisstraf hoorde een 28-jarige kantoorbediende tegen zich eisen toen hij voor de rechtbank te Amsterdam terecht stond wegens het plegen van vals heid in geschrifte. Gedurende bijna drie jaar tekende hij valse kwitanties waarvoor hij zijn werk gever, de Nederlandse agent van een En gelse verzekeringsmaatschappij, totaal voor f 41.000,benadeelde. Van het geld maakte hij goede sier. Hij kocht een auto en vele luxe voorwerpen en maakte reizen naar Italië en de Rivièra. „Op het laatst besefte ik niet meer wat ik deed. Het was alsof ik in een roes leef de", verklaarde hij voor de rechtbank. „In het begin zat ik in geldnood en ik kwam toen op het idee fictieve schadekwitanties op te stellen. Ik liet de kwitanties door de directeur paraferen en zei dat de klant in de wachtkamer zat te wachten. Vervolgens ging ik naar de kas en nam op de valse kwitantie zelf het geld in ontvangst". Een procuratiehouder van de maat schappij zette uiteen dat hij argwaan kreeg, toen hij bemerkte dat de verdachte een luxe-leventje leidde. „Wij gingen toen de kwitanties controleren aan de hand van de schadedossiers en kwamen tot de ont dekking dat er van de valse kwitanties geen schadedossiers bestonden. Een ge deelte van onze administratie wordt in Londen gevoerd, zodat de verdachte waar schijnlijk meende dat hij veilig fraude kon plegen". De verdediger wees op de moeilijke financiële omstandigheden waarin het ge zin van verdachte aanvankelijk verkeer de. Hij was van mening dat de administra tie van de verzekeringsmaatschappij on voldoende gecontroleerd werd en drong aan op een mildere straf. De rechtbank zal op 24 december uitspraak doen. Zes maanden gevangenisstraf en vier jaar intrekking van het rijbewijs heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen een 27-jarige arbei der uit IJsselstein, die terechtstond wegens het onder invloed besturen van een auto en het niet voldoende uitwijken tengevolge waarvan een voetganger werd aangereden, die daardoor om het leven kwam. De verdachte had op de avond van 19 september vier glazen cognac gedronken- Toen hij met de auto op de Bensehopper- weg reed, is hij in een bocht in volle vaart rechtuit gereden. Hij hoorde een klap en zag iemand vallen. Van schrik was hij door gereden, en via de berm weer op de weg gekomen. Het slachtoffer had hij aan zijn lot overgelaten. Op 24 december zal de rechtbank uitspraak doen. Bij de première dinsdagavond te Rotter dam van de revlue „Holiday on Ice" heeft zich een ongeval voorgedaan, waardoor een der schaatssterretjes een verwonding aan de borstkas heeft opgelopen. Het meis- e, de 23-jarige Engelse Maria George is ter observatie in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen. Zij struikelde na haar optre den en viel in de schaats van een ander. En zo kreeg prins Halowin ieder uur een grote lepel van het drankje te slikken, dat doctor Magio had gebrouwen. Maar lekker was dat drankje niet, hoorojakkes, nee! Prins Halowin trok er de lelijkste gezichten bij. Dat hielp 'm wel niet veel, want slikken moest-ie het toch, lekker of niet. 's Avonds in bed, lag het prinsje nog lelijk te kijken; het beviel hem hier helemaal niet, met zo'n akelig, vies drankje36-37 Nieuwe bloembollenbeurs Xn de dinsdagavond in café Timmer te Beverwijk gehouden vergadering van de afdeling Beverwijk der Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur werd met algemene stemmen beslo ten geen steun te verlenen aan het voor stel van het hoofdbestuur om een extra vakheffing van een half percent te doen instellen teneinde gelden bijeen te krijgen voor de bouw van een nieuwe bloembollen- beurs in Haarlem. De vergadering was het er wel over eens, dat een nieuw beursgebouw noodzakelijk is. Hiermee zouden dan minder kosten ge moeid moeten zijn. De voorzitter, de heer C. B. Broeze, zei in zijn openingswoord, dat de bloembol- lenhandel een matig verloop heeft gehad: in het begin was de handel lusteloos, maar later zijn er nog goede zaken gedaan. Voor vele kwekers zal het echter een moei lijk jaar zijn. De gasschade is dit jaar zeer meegeval len In maart zijn er enkele gevaarlijke „gasdagen" geweest, die een schade van 22.000,hebben veroorzaakt. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren R. Hommes en C. Broeze. B. en W. van Amsterdam hebben op voorstel van een commissie van deskundi gen ad hoe een amateurtoneelprijs ten bedrage van vijfhonderd gulden toege kend aan de afdeling „Toneel" van de Vereniging van Gemeenteambtenaren, voor de op 22 november gegeven voorstelling van Shakespeare's „Driekoningenavond' André van den Heuvel was regisseur van deze voorstellingen. De jury deelt in haar rapport mede, dat hgt de vereniging ge lukt was voor alle rollen redelijke bezet ting te vinden en dat men aan het gevaar in retoriek te vervallen dat bij zovele dilettanten dreigt was ontsnapt. ADVERTENTIE neem dit tabletje en U stilt de pijn* Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend •n helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. 21. „Fould?" Amalie keek haar vader aan. Hij knikte. „Ik heb een goede naam", antwoordde hij zelfvoldaan. „Geloof dat maar! En de dochters van Salomon zijn begeerde partijen. Men weet hoe rijk de vader is en hoe mooi de dochters! Welnu, het is voor ons even moeilijk als voor Fould om werkelijk passende echtge noten voor onze dochters te vinden." Ze knikte hem geruststellende toe. „Uw dochter denkt er niet over om een dwaas ernstig te nemen. Fould is stellig géén dwaas en uw dochter is dat even min!" Opgelucht legde hij een arm om haar schouders. „Je bent niet voor niets mijn dochter!" Een wonderlijke genegenheidsverklaring tussen va der en dochter op dit uur van de nacht, in een koude kamer, terwijl buiten de regen in stromen neerviel..! Terwijl ze langzaam de brede trap opwandelden, toonde Amalie echter geen enkele emotie. Salomon Heine voelde hoe trots en .ongenaakbaar zijn lievelings dochter was. Een trots en ongenaakbaarheid, die bij haar aarlgeboren schenen te zijn en die hij zelf daar entegen moeizaam had moeten verwerven. Toen hij weer in bed lag, wilde de slaap niet meer komen. Hij lag te piekeren over de gestalte, die in het donker, in de stromende regen was verdwenen. Toen Harry, in de nog steeds neerstortende regen op de Grosse Bleichen, in zijn kosthuis, terugkwam, besefte hij pas goed, welk een dwaasheid hij had be gaan. Hij voelde zich koortsachtig, hij rilde en gloei de tegelijkertijd. Maar zijn verlangen naar Amalie kwelde hem niet minder. Hij moést haar zien, hij moést haar spreken! Door zulk een dwaze daad zou hij echter zijn liefde in gev r brengen.... De volgende morgen verscheen hij niet op kantoor. Salomon Heine, die hiervan onmiddellijk op de hoogte werd gesteld, trok een bedenkelijk gezicht. Er was bovendien een brief uit Düsseldorf gekomen! Het scheen er bij zijn broer Samson slechter voor te staan dan hij had vermoed. Achter de zorgvuldig gekozen woorden van zijn schoonzuster gingen haar zorgen niet helemaal verborgen. Salomon Heine wilde ze kerheid hebben met betrekking tot Harry. Het beste zou hij Aron Hirsch kunnen raadplegen. Deze ver trok zijn magere gezicht tot een grimas, toen Salomon bij hem naar zijn neef informeerde. „Als uw neef zijn werk ernstig nam, zouden we hem als compagnon in Düsseldorf kunnen installeren." Salomon Heine scheen dit een goed idee te vinden. Hij lachte en zei: „Je bent onbetaalbaar, Hirsch! We moesten hem werkelijk naar Düsseldorf sturen!" Aron Hirsch keek zijn chef niet aan. Hij scheen er zich om deen of andere reden niet zo maar bij neer te kunnen leggen. Salomon keek hem opmerkzaam aan. „Of ben je bang, dat hij die weelde niet zou kunnen dragen. Dat hij iets zou verduisteren?" Hirsch schudde zijn hoofd en antwoordde: „Dat niet. Maar de jongeman in kwes tie maakt gedichten!" Salomon Heine keek de ander verontwaardigd aan. „Ook dat nog! Hij wil bankier worden en intussen houdt hij zich met dergelijke beuzelarijen bezig. De dwaas! Weet hij niet, dat alle dichters in Duitsland hongerlijders zijn! Men veracht hen en terecht! De ar me dwazen!" Hij keek Hirsch doordringend aan en drong aan: „Ben je er wel heel zeker van?" Deze knikte aarzelend. Het speet hem voor Salomon Heine. Welk een ongeluk voor de grote man om zó'n neef te hebben! De bankier zuchtte diep. „Wat voor soort gedich ten schrijft hij?" wilde hij weten. Hirsch antwoordde laconiek: „Gewoon gedichten". „Rijmelarij dus?" zei Salomon Heine, hirsch haal de diep adem en knikte. „Van een maagdelein, dat aan de bron staat, en dergelijke," legde hij uit. Salomon Heine had een rode kleur gekregen. „Houd hem in de gaten Hirsch," zei hij, terwijl hij zijn ogen tot spleetjes kneeD, „en waarschuw mij onmiddellijk als hij doorgaat met die rijmelarij! Spreek er verder met niemand over! Let alleen goed op! Met Düssel dorf zullen wij nog even wachten. Dat heeft nog de tijd. De aandelen zakken, maar wij speculeren ten slotte niet in aandelenWij wachten, tot ze ons ko men smeken.en ze züllen komen!" Op dat zelfde ogenblik nam hij het besluit om in Ot- tensen een goede waakhond aan te schaffen Harry lag ziek in bed. Hij had koorts, pijn in het hoofd en werd gekweld door zijn verlangen naar het geliefde meisje. Zijn romatische escapade naar Ot- tensen was hem slecht bekomen. De weduwe Rober- tus stak haar hoofd om de deur van zijn kamer. „Meneer Heine, er is iemand, die u wilde spreken." Onthutst stond de weduwe naar hem te kijken, ze wist niet wat ze moest doen. Tot haar verbazing schoof de bezoeker haar echter opzij en het volgende ogenblik stond de kleine Meyer in Harry's kamer. Te gen de weduwe Robertus ei hij: „U kunt gaan." Verwonderd keek hij naar de rommel. „Zo erg is 't zelfs bij mij nog niet", mompelde hij in zichzelf. Met een boos gezicht trok de hospita zich terug. Meyer liep op zijn tenen op Harry's bed toe en fluis terde: „Mijn lieve jongen, ik heb iets voor je!" Harry Heine deed echter alsof hij sliep. Een ogen blik later voelde hij echter iets tegen zijn gezicht. Het was een stuk papier. Het bleef daar liggenNieuws gierigheid ontwaakte in hem en heel voorzichtig deed hij even de ogen open. Het w is een blad papier, waar op iets gedrukt stondHij 'chtte zich met een ruk overeind en staarde Meyer aan. Hij trilde van opwin ding. Daar stond „Hamburger Wachter" „Twee lief desliederen": I. Der Traum. Ein langer Traum, gar fürchterlich und wundersam, erschreckte mich Hij sloot de ogen en haalde heel diep adem. Daar stond 't in drukletters: zijn gedicht! Zijn gedicht aan Amalie! Hij sloeg de bladzijde om en zag het speudo- niem: Sy Freudhold Riesenharf. De stem van de kleine leyer klonk triomfantelijk, toen hij vroeg: „En, heb ik m'n woord niet gehouden, meneer Heine?" Met welgevallen sloeg de criticus Harry's reactie ga de: die dwaze jongen! Alsof drukletters zó'n zalig heid betekenden! Hij kon niet vermoeden, dat het niet alléén de drukletters waren, die Harry verrukten, maar dat deze hierin zijn liefdesverklaring voor altijd ver eeuwigd zag't waren thans geen woorden meer die vervlogenDit gedrukte woord zou blijvend zijn, Amalie zou moeten erkennen, dat hij haar waardig was, ook al bezat hij dan geen miljoenennóg niet althans! Door de publikatie van dit gedicht zou hij echter - als gelijke - met zijn oom kunnen spreken. Hij zou niet meer een arme bedelaar zijn! De deuren zouden voor hem opengaan, het geld zou hem toevloeien Als hij Amalie weer zag, zou hij haar een exem plaar yan het blad met zijn gedicht overhandigen. (Wordt vervolgd) Studenten te Delft. Een tussentijdse tel ling van het aantal studenten aan de Technische Hogeschool te Delft heeft uit gewezen, dat voor de eerste maal belang rijk minder werd ingeschreven in de stu dierichtingen, welke men ook aan de T.H. in Eindhoven kan volgen. Het aantal stu denten, dat voor de eerste maal werd in geschreven, liep voor werktuigkunde terug van 258 tot 189, voor elektrotechniek van 186 tot 140 en voor scheikunde van 159 tot 125. Toch bleef in die studierichtingen het totaal vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar op dezelfde teldatum. Het totaal aan tal ingeschrevenen bedraagt op het ogen blik 5524 tegen 5256 vorig jaar op hetzelf de tijdstip. Voor de voor de eerste maal in geschrevenen bedroegen de cijfers resp. 1048 en 1129. Naar Lorenzo Marquez. Met ingang van 12 december zal de KLM op verzoek van de Portugese Luchtvaartmaatschap pij T.A.P. een wekelijkse chartervlucht maken op het traject AmsterdamLissa bonCano Lorenzo Marquez in Portugees Oost-Afrika en terug. Deze vluchten zullen met superconstellations worden uitgevoerd. Cocaïne. In Amsterdam is een 52- jarige Nederlander gearresteerd, verdacht van diefstal van 500 gram cocaïne uit een kliniek in 's-Hertogenbosch. Twee Bel gen, die 200 gram cocaïne van hem ge kocht hadden voor 100.000 francs, werden eveneens gearresteerd. Bij fouillering bleek de Nederlander nog 300 gram cocaïne in zijn zak te hebben. De cocaïne zal terugge stuurd worden naar de kliniek in 's-Her- togenbosch. Brand snel geblust. Een uitslaande brand in de chemische fabriek Aagrunol te Groningen is in een half uur bedwon gen. Onmiddellijk na het alarm begon de bedrijfsbrandweer met het blussingswerk. De brandweer van Groningen was snel met groot materieel ter plaatse, omdat het gevaar voor uitbreiding in deze chemische fabriek met de zeer brandbare stoffen uiterst groot is. Het vuur woedde op de bovenste verdieping van het oude fabrieks- gedeelte, een mengafdeling, waar allerlei chemische stoffen worden gemengd. Grottenaquarium behouden. Het grot- tenaquarium te Geulhem bij Valkenburg in Limburg blijft geopend. Het bestuur van de stichting van het aquarium heeft de beschikking gekregen over een geld bedrag, waardoor de onmiddellijke slui ting kon worden afgewend. De exploi tatie-moeilijkheden zijn echter niet opge lost. De tijd die resteert tot het zomer seizoen vraagt nog belangrijke geldbedra gen. Geld weggespoeld. De heer H. te Delft ontdekte dezer dagen, dat zijn 214-jarig dochtertje speelde met een open doosje, waarin zich tevoren een bedrag van 200 gulden had bevonden. Het kindje vertelde het geld in de W.C. te hebben gegooid. De gedupeerde vader stelde politie en open bare werken in kennis. De riolen werden schoongemaakt, maar het resultaat was nihil. Foto-expositie. In het gemeentemu seum van Arnhem wordt van 22 december tot 3 februari een fototentoonstelling ge houden getiteld „Fotografie als uitdruk kingsmiddel". WOENSDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: Het Ballet der Lage Landen, 20 uur. Minerva Theater: Heem- steedse Christelijke Oratorium Vereniging met het Kerstoratorium van Bach, 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „Bernadine", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Op de drem pel der oneindigheid", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Stop over Tokio", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Hij, zij en de petticoat", a.l., 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Guys and Dolls", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „In de on derwereld van Parijs", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Vader tegen wil en dank", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: Vereniging „Gysbert Japicx" met: „Fryslan Oerein", 20 uur. Concertgebouw: Grammofoonplaten-avond 20 uur. Minerva Theater: Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging met het Kerstoratorium van Bach. FILMS: Cinema Palace: „Bernadine", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Op de drempel der oneindigheid" 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Stop over Tokio", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Hij, zij en de petti coat", 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Guys and dolls", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „In de onder wereld van Parijs", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Vader tegen wil en dank", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Voor Volksuniver siteit een kamermuziekavond, 20 uur. Ge bouw der Vrijzinnig Hervormden: Ir. E. C. M. Roderkerk voor Vereniging „Weten en Werken" over: „Winter in de Kennemer- duinen", 20 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6