„Vervangende grond moet er komen als de watervoorziening het gedoogt" IJmond-adviescollege kwam tot positief werk en geamendeerd voorstel Bezorgdheid over de ontwikkeling in het landbouwbedrijf IJmond-agenda Weeg arbeid niet af naar het aantal vergaderingen" Spoedige uitbetaling van melkgarantieprijs gewenst 5 KLEILAAG EN OMSTREDEN CONCLUSIES Kleilaag Roofbouw' Geen risico Heemskerk en streekplan T ragiek Behoefte Percentages Beslist Gassen Beraad Begroting Een goede gewoonte NIEUWJAARS- ADVERTENTIES Militairen in „Rooswijk" klaverjasten Moeilijkheden bij renners club van de baan „Musketiers" in gedachten naar Lapland in Beverwijk DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 DE VELE VRAAGTEKENS, die er te plaatsen zijn rond een zaak als de vervanging der tuinbouwgronden, zeker als daarbij het gebruik van duingrond en dus het drinkwater- wingebied in het geding komt, hebben gisteravond duidelijk in het adviescollege voor het IJmondgebied, dat bijna vol tallig in Velsens raadhuis bijeen was, achter de gesprekken over deze problemen geprijkt. Men kreeg daar namelijk een rapport te behandelen over de vraag naar vervangende grond een 70 hectare op korte termijn, 110 hectare betwiste duingrond op de langere duur. Deze laatste 110 hectare verdeelden het college min of meer in twee kampen: daar waren degenen, die meenden, dat de drinkwater deskundigen veel te somber waren over de funeste invloeden van de tuinbouw op de drinkwatergebieden en die dus de tuinbouw zijn 110 hectare onverkort wilden geven in het Kennemer duin en daartegenover stond een deel der afge vaardigden, die oor hadden voor de waarschuwende ge luiden van de kant der „watermensen". Hierbij werd het rapport niet aangevallen, want dat Elaatst immers dezelfde vraagtekens, maar uit de Katholieke oek is wel, in tegenstelling tot de socialisten, met kracht gesteld, dat vroeger en thans allerlei tegenstrijdige argumen ten zijn aangevoerd. In het gesprek kwam even de stelling^ neming van het Heemskerkse gemeentebestuur om de hoekT niet verder bouwen aan de nieuwe woonwijk „Meerestein", voordat er voor de gedupeerde tuinders vervangende grond is gevonden en de vraag werd hieraan verbonden, of hier mee niet een ietwat gevaarlijk spel wordt gespeeld: het streekplan is door Heemskerk geaccepteerd, maar men gaat nu nog restricties aanvoeren. (Heemskerk heeft, naar bekend is, op het punt van de tuinders, beroep bij de Kroon aan getekend tegen dit streekplan.) Bovendien werd de ernst van het probleem voor de toekomst benaderd met de opmerking, dat men thans niet kan overzien, welke invloeden de stedelijke be bouwing van straks zal uitoefenen op het schaarse duinterrein, dat dan eens te meer een kostbaar bezit is en zeker niet „besmet" mag zijn door tuinbouwafval en stads vuil. Het heeft gisteravond bijna een uur overleg binnen het dagelijks bestuur van het adviescollege gekost, eer men daar, gehoord de vele opmerkingen, tot de conclusie kwam, dat het Heemskerkse standpunt onaanvaarbaar moet worden geacht, terwijl er verder enige amendementen werden aangebracht op het voorstel: de 110 hectare zal zo spoedig mogelijk voor gedupeerde agrariërs in orde gemaakt moeten worden, tenzij uit een diepgaand rapport van deskundigen duidelijk blijkt, dat er over wegende bezwaren voor de drinkwatervoorziening zijn aan te voeren. Het bijna voltallige adviescollege voor de IJmond heeft zich gisteravond door een veel stof opleverende agenda alleen al om de vervangende tuinbouwgronden heengewerkt en tevens de begroting voor het jaar 1958 geaccepteerd. Als eerste kwestie op de agenda heeft men uit het adviescollege zijn licht laten schijnen op de eerder teruggenomen en nu her-verschenen voordracht, die omgeven werd door een meerderheids- en minder heidsstandpunt, behandelende de mogelijk heid om de communistische leden tussen tijds uit de commissie van het adviescol lege te verwijderen, zoals de heer Van Os v. d. Abeelen (Velsen, P.v.d.A.) het bondig omschreef. Hij herinnerde aan de oktober-novemberdagen van het vorige jaar, toen de wering der communisten uit de raadscommissies het enig mogelijke antwoord leek op de gebeurtenissen, het geen naar zijn smaak (en naar een deel van de socialistische fractie eveneens vond) geen precedenten hoeft te vormen voor een adviescollege als dit hiernaast leeft er, buiten het algemene oordeel over de C.P.N. om, een gedachte, dat de gevonden uitbanning der communisten geen elegante oplossing vormt, terwijl daarnaast het ge luid te horen is, dat de C.P.N. consequent buiten het commissiewerk moet worden gehouden. Voorzitter mr. M. M. Kwint, Velsens burgemeester, ging met een zakelijke uit eenzetting vooraf aan de principiële oratie door wethouder De Boer (Velsen, Ar beid) die het minderheidsstandpunt in het collegeb'estuur vertegenwoordigend, meende dat, daar bijvoorbeeld ook het hogere gezag de C.P.N. aanvaardt, het IJmond adviescollege moeilijk een eigen en niet-zo-democratisch standpunt kan gaan innemen, daar het adviescollege nu eenmaal de ganse IJmond-bevolking wil vertegenwoordigen. Er werd gestemd en met 21 stemmen tegen en 15 voor is het minderheidsstand punt van het bestuur aanvaard: de C.P.N. kan blijven in de commissie van het adviescollege. Dit was dan het preludium tot de „agrarische nota", die deze avond het moei lijke probleem der vervangende gronden in de streek Kennemerland in zijn volle omvang binnen de Velsense raadzaal en het adviescollege bracht. Als eerste spreker heeft de heer D e W e ij e r (Kath., Beverwijk) zijn verbijste ring uitgesproken over het feit, dat een zijns inziens eenzijdige beoordeling van het vraagstuk der bedreigde drinkwatervoor ziening de weg blokkeerde naar een oplos sing: namelijk naar de zozeer verlangde 110 hectare duingrond voor tuinderijen. Met kracht van argumenten poogde de Katholieke fractiepraeses uit Beverwijk, zelf een deskundige op tuinbouwgebied, aan te tonen, dat er onderling verschil lende meningen geponeerd zijn, terwijl daarbij de opvatting doorschemerde, dat de drinkwatervoorziening wel wat al te zwaar is gaan wegen in dit geheel. De rapporteurs stellen namelijk, dat wederom moet worden aangedrongen op beschikbaarstelling van grond. Dit is ech ter al vele malen gebeurd, óók reeds door de individuele gemeentebesturen. Als wjj de stand van zaken reëel bezien, dan is vervulling van deze wens niet meer of minder dan een utopie, zolang men blijft vasthouden aan de uitgesproken, doch geenszins bewezen vrees, van de water leidingdeskundigen. Een veelzijdig onder zoek kan hier misschien de kans op ver wezenlijking aanmerkelijk groter maken. c. Tenslotte zouden wij uw bestuur de vraag voor willen leggen of het niet beter ware, de drie gemeenteraden te adviseren tot een gezamenlijk besluit, met de sugges tie oro deze zaak ter verdere afdoening terug te delegeren naar het bestuur van dit IJmond-adviescollege. Hij besloot met er op te wijzen, dat het wellicht aanbeveling zou verdienen de brief van het Heemskerkse gemeentebestuur, waarin wordt aangedrongen op vervan gende grond, verder te verduidelijken met de opmerking, dat deze gronden in handen der agrariërs moeten komen. Het is bijvoorbeeld gebleken, dat er een gesloten kleilaag onder de Kennemer aarde ligt, zodat het wegpompen van drinkwater slechts het dieptewater aanpakt en niet het bovenwater. Dit argument werd gehoord, toen de tuinders gingen klagen over uit droging hunner gronden als gevolg van de toenemende aanspraken door het P.W.N. op het duinwater, maar later was dezelfde P.W.N., nu het over mogelijke vervuiling van het duin door agrarisch gebruik ging, de mening toegedaan, dat er zich geen gesloten kleilaag ondergronds bevindt.... Zo waren er meer opvallende afwijkin gen tussen vroegere en huidige standpun teil, aldus de heer De Weijer, die onder meer de Commissie voor Wateronttrekking van de bodem (de z.g. COWABO) in het vuur bracht, welke commissie ondanks haar benoeming bij koninklijk besluit, werd gepasseerd bij de objectieve beoor deling dezer kwestie. Hij had de volgende slotconclusies: a. Wij zijn volkomen bereid ons aan te sluiten bij uw conclusie om in gemeen schappelijk verband aan te dringen bij de regering, Staten-Generaal en Provinciale Staten, om het duingebied van 110 ha ten bate van de gedupeerde agrariërs aan te wijzen; b. Wij menen echter, dat het wellicht méér zin kan hebben om aan te dringen op een breder onderzoek ten aanzien van de vrees voor drinkwatervervuiling, iets waarop de tuinbouw recht heeft. Als vertegenwoordiger der C.H.U.-frac- ties in het college heeft de heer W e n t i n k (Heemskerk) betoogd, dat de tuinbouw met de rug tegen de muur staat: „men zou er de moed bij verliezen". Ook hij hamerde er op, dat de deskundigen niet kunnen aantonen, dat het door de tuinbouw gebruiken van drinkwater-wingebieden schade voor dit water zal meebrengen, wees op de steeds verder schrijdende roofbouw" op de Nederlandse cultuur grond en meende tenslotte, dat nu deze problematiek duidelijk in de beleidssfeer terecht is gekomen, het hoog tijd wordt het beleid in deze te herzien. Uit de A.R.-vertegenwoordigers stond de heer Lips (Velsen) op, om te zeggen, dat het onderhavige rapport over de agrarische situatie alle steun verdiende en dat, nu de stemmen over de gevolgen voor de drink watervoorziening van eventuele bebouwing verdeeld blijken te zijn, een behandeling door de drie gemeentebesturen wellicht de voorkeur verdient, waarna het probleem en het rapport na akkoordbevinding door die raden terugverwezen zouden kunnen worden naar het dagelijks bestuur van het college. naai Lichaam Vervangende Tuinbouwgron den de 60—70 hectare gronden, die aller eerst nodig zijn, met grote snelheid te doen opsporen, bijvoorbeeld in de Boekelermeer bij Egmond. Een nieuw geluid klonk uit de Velsense P.v.d.A.-fractie van mevrouw KI Imp, die aannam, dat er moeilijk een bewijs te leveren is voor het vervuilen der water voorraden door de cultuurgronden, maar dat men aan de andere kant geen érikèl risico mag lopen, dat er inderdaad iets mis zou gaan met ons drinkwater. Als de stads uitbreidingen er zijn, is het heel wel moge lijk, dat het vraagstuk een nieuwe be tekenis krijgt en dat dan pas blijkt, hoe goed het geweest is, vroeg voorzichtig te zijn geweest. „Tenslotte zijn de mensen van het P.W.N. geen plaaggeesten" zei mevrouw Klimp, die op goede gronden geen uitspraak aandurfde. Onlangs zou één der Hoogovenbronnen tijdelijk buiten werking zijn gesteld, omdat er teveel bacteriën in het opgepompte water voorkwamen en als straks tuinbouw gronden vlak boven de waterreservoirs liggen, zijn zulke dingen misschien voor het drinkwater ook niet uitgesloten, aldus haar betoog. Gezien al deze imponderabilia had zjj het voorstel dan ook liever geamendeerd ge zien met een verzoek om aanvullende In lichtingen zowel over de drinkwatervoor ziening als over de reële schade aan de kant van de tuinbouw. Als fractie-praeses heeft de heer v. Os v. d. Abeelen hieraan enige algemene opmerkingen toegevoegd, tegelijkertijd de vraag aan het Heemskerkse gemeentebe stuur stellend, of dit rekening wenst te houden met het IJmond-adviescollege, of voor eens en voor altijd wil uitspreken, dat zonder vervangende grond voor de gedu peerde tuinders de zuidelijke uitbreiding van Heemskerk niet tot stand zal komen. (Dit is-namelijk door het Heemskerkse ge meentebestuur in deze directheid aldus ge steld - het accepteerde het streekplan maar verweerde zich op het punt der te dupereu tuinders - red.) Hij betrok in zijn argumen tering de evenwichtige ontwikkeling van de IJmond: Beverwijk en Heemskerk heb ben het streekplan goedgekeurd maar Heemskerk heeft achterna duidelijke re stricties gesteld, die dus gebaseerd moeten zijn op nieuwe feiten. Wanneer men de consequentie wil ne men, de opgenomen taken niet uit te voe ren, dan moeten er zware argumenten aan gevoerd worden, meende de heer v. O s. „Meerestein zal niet worden volgebouwd als er gewerkt moet worden op liquidatie basis", zo ging hij verder, „want dan wor den alleen al de huren te hoog". Hiermee voerde hij dus de argumenten van Heems kerk binnen, maar hij ging daar weer te genin door te zeggen, dat zulk een afzon derlijke woonwijk niet gezien mag wor den als een afzonderlijke eenheid maar veel eerder als een onderdeel van de grote IJmondstad als stuk dus van een grotere planologie. Nadat mevrouw Allan (Vrijheid, Be verwijk) de schrijnende gevolgen voor de agrariërs had belicht, toonde zij zich evenmin overtuigd door de tegenkanting van de zijde der waterwinners tegen het bebouwen van een duinstrook en zij ver wees naar het streekplan, dat de recrea tieve waarde van het duinlandschap in bescherming neemt, maar aan de andere kant de uitgroeiende industrieën toch ook moet gedogen ten koste van ditzelfde duin Zij hoopte dan ook, dat de provincie de bewuste 110 hectare zal willen afstaan, opdat de tuinders niet verder de dupe worden van de steeds verder uitdijende gemeenten. De heer M u y e n (Arbeid, Heemskerk) had met genoegen het gefundeerde rapport over de botsing tussen waterwinning en agrarische belangen plus stedebouw door genomen en hij pleitte met de kracht der persoonlijke overtuiging voor de verdreven tuinders, die in het betrokken rapport dan ook terecht primair worden gesteld. Een stuk vervangende grond zou een hele op lossing zijn, meende hij, maar daarmee is men er nog niet, omdat de „nieuwe" grond immers opnieuw zal moeten worden op gekweekt tot de welvaart van de verlaten „goede aarde". Een sprong naar de weilanden rond Heemskerk is financieel haast niet meer te doen, merkte de heer Muyen op en hij releveerde voorts de offerte van de pro vincie in de IJselmeerpolders, die echter nog wordt afgeremd door wat de commis sie-Hofstede moet gaan uitbroeden over die IJselmeerpolders. Summa summarum zal het IJmond gebied echter altijd nog naar een 400 hectare vervangende grond moeten zoeken in de directe toekomst is er 60 a 70 hectare nodig: alleen met aandringen en nog eens aandringen kan er wellicht soelaas worden bereikt, maar inmiddels dringt de tijd en komt de tuinder steeds dieper in de ellen de. Hij ried dan ook aan het Intercommu- Met de vorige sprekers wilde de heer V a n O s vechten voor vervangende gron den in de IJselmeerpolder, al was het voor hem de vraag of dit de oplossing zal geven voor het leed der verjaagden, dat immers ook elders zo duidelijk speelt. Maar het gaat hier om 0.038 van het Nederlandse akkerbouwareaal, 0.039 van het weide- bouwareaal en om 0.29 van het tuin bouwareaal, zo ging hij voort: cijfers, die in nationaal verband dus niet al te in drukwekkend zijn, hoewel hij het persoon lijk verdriet bepaald niet onder cijfers wil de vangen en wenste te stellen, dat de landsregering anders tegen de vervan gende grond aankijkt dan de betrokkenen in de IJmond. In Provinciale Staten is duidelijke taal gesproken over de 110 hectare duin-tuin grond, maar daarin is niet gehandhaafd de suggestie, dat deze 110 hectare zo positief moesten worden gehandhaafd: men heeft veel liever het probleem algemeen willen zien „er moet vervangende grond ko men" en de drinkwaterproblemen be paald niet onder tafel willen wuiven. Burgemeester N i e 1 e n van Heemskerk onderstreepte nogmaals, dat de bouwplan nen van „Meerestein" inderdaad niet door gaan als er geen vervangende grond komt een bevestiging dus van de vrees, door de heer v. Os geuit. De heer Verbeek, Velsens wethouder van openbare werken (Arbeid) conclu deerde zowel uit het rapport als uit vele der debatten, dat de bewijsvoering van de verontreiniging-door-de-tuinbouw van de waterwinninggronden zwak staat en dat er dus wellicht fuimte is voor een deskun dige commissie, die de zaak tot de grond uitzoekt en dan met wetenschappelijke kaarten op tafel komt, hetgeen alleen maar de positie van het bestuurscollege zou verstevigen. Hij had overigens alle be grip voor de moeilijke positie der weten schapsmensen, die zich nu reeds, zij het dan vaag, moesten uitspreken: hier wemelt het van kennelijke voorzichtigheden. De heer Verbeek kon het dan ook eens zijn met het idee, om het rapport te rug te zenden naar de drie gemeenteraden die het dan opnieuw, al dan niet voorzien Desymbolische Noorse koningskroon (boven) en het gekroondemonogram van de koning van Noorwegen, hebben een nieuwe: vorm gekregen, nu koning Olaf V 'zijn' overleden vader Haakon VII vs opgevolgd: Deze symbolen zullen gebruikt worden op staatsstukken, munten, medailles en dergelijke. van instemming,' bij het adviescollege te recht kunnen doen komen: pas dan zal dit college zich gedragen voelen door de I.Tmond-als-geheel. Zoals het percentage der verdwijnende tuinbouwgrond voor de hele IJmond wel degelijk een levensbe lang is. De schadelijke gassen zouden in dit ge heel ook wel eens een belangwekkende rol in deze.streek kunnen gaan spelen, meen de bij. .-rr een zaak wellicht, die het IJmond-adviescollege straks ook op zijn pad zal aantreffen. Hij ging dan ook wel akkoord met de velen, die een nader deskundig rapport verlangden en hij ried aan het rapport te accepteren, maar daarbjj geen oordeel over het probleem uit te spreken, voor een die- per-gaand deskundigen-rapport uit is. 'A In de replieken hebben de sprekers uit het adviescollege hun standpunten nog maals omschreven: velen wilden eerst na dere indringende gegevens zien, voor zij zich achter het rapport wilden scharen en de heer v. O s hield staande, dat het streekplan zijn consequenties ten voeten uit heeft geschetst en dat aanneming van dit rapport dus in feite een terugkomen op het streepklan is. Met de heer v. O s was de heer Lips het eens, dat de positie van het vrijwillige adviescollege deerlijk zal worden verzwakt als het op deze wijze handelt. Het bestuur achtte enig intern beraad noodzakelijk, zodat de bijeenkomst werd geschorst en de heer Verbeek kwam daarna met het standpunt, dat het punt, dat Heemskerk stelde, voor het bestuur onaanvaardbaar is, terwijl voorts het rap port in deze zin werd geamendeerd, dat het adviescollege blijft aandringen op de 110 hectare vervangende duingrond, tenzij uit een nader in te winnen deskundig en diep gaand rapport zou blijken, dat er ernstige schade aan de drinkwaterwinning zal wor den toegebracht. Zonder stemming kon men zich hiermee verenigen. Over de begroting voor 1958 merkte de heer Lips (Velsen, A.R.) op, dat er tot nu toe maar weinig van deze IJmond-samen- werking aan de dag is getreden, hoewel zijn vertrouwen door de afgelopen debat ten aanzienlijk is gesterkt; de heer v. O s (Arbeid, Velsen) raakte evenals de heer Lips de nog steeds ontbrekende secreta ris van het IJmond-adviescollege aan en de voorzitter repliceerde, dat men zich moet realiseren, dat de aanlooptijd van dit nieuwe lichaam zijn moeilijkheden oplevert en dat het besloten werk' omvang rijk en belangrijk is eer er een openbare zitting als deze avond van kan komen moeten er bergen werk worden verzet. Het voordeel van de vrijwillige IJrhond- samenwerking mag bepaald niet worden afgemeten aan het aantal openbare verga deringen Over de benoeming van een secretaris vertelde hij, dat men hiermee vergevorderd is: er zijn belangrijke kan didaten maar het ganse geval hangt uiter aard ook samen met het antwoord van de minister in de Kamer over de IJmond- constellatie. Hiermee was de begrotings behandeling ten einde en er restten nog enige benoemingen, die in vlot tempo wer- den afgehandeld. In de plaats van wethouder Aschoff werd wethouder A. de Jong benoemd in het dagelijks bestuur, in de plaats van de heer Koopman de heer C. A. J. de Rui ter (eveneens wethouder van Heemskerk) en de heer D. Floor volgde in de com missies de heer K. Schilling op, terwijl de heer K. Tijssen daar de heer De Jong gaat vervangen. P.v.d.A. over Nieuw Guinea De Beverwijkse afdeling van de frartij van de Arbeid belegt op vrijdag 13 decem ber een bijeenkomst waar de heer J. de Kadt, lid van de Tweede Kamer zal spre ken over Nieuw Guinea. Lezing voor Vrijz. Hervormden Voor de vereniging van Vrijzinnig Her vormden te Beverwijk zal prof. dr. M. A, Beek vanavond in de Prinsesselaankerk spreken over het onderwerp: „Een oud heidkundige reis langs Eufraath en Tigris' ,In het totale beeld van de wat ge spannen nationale en Internationale eco nomie neemt de Nederlandse landbouw een weinig aangename uitzonderingsposi tie in. Als ik thans, aan het einde van 1957, de toestand in de landbouw overzie, ben ik vervuld van zeer grote bezorgd heid." Deze woorden sprak de voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de heer J. C. Djjksen uit Pur- mer, vanochtend in zijn rede ter opening van de 178ste algemene vergadering dezer organisatie in Krasnapolsky te Amster dam. Tegenover een aantal gunstige facto ren, die bijdroegen tot de. bedrijfstech- nische vooruitgang van de landbouw zoals het ter beschikking hebben van een goed uitgerust wetenschappelijk onder zoekingsapparaat, een goede landbouw- voorlichtingsdienst en het voortdurend be ter wordende landbouwonderwijs staan volgens de voorzitter een aantal ongun stige factoren, waarop de boeren indivi dueel totaal niets en gezamenlijk slechts zeer weinig invloed kunnen uitoefenen. Hij noemde de sterk gestegen produktie- kosten, de in ops land gevolgde garantie- politiek (waarbij wordt uitgegaan van de gedachte dat de binnenlandse consument de kostprijs moet betalen, hetgeen voor diverse produkten niet gemakkelijk te verwezenlijken is) benevens de ontwikke ling op de internationale markt. Boven dien hebben de weersomstandigheden in drie van de laatste vier jaren tegengeze ten, waardoor vele boeren zelfs van een rampjaar konden spreken. De mogelijkheid het risico van slechte produktiejaren op te vangen door het vor men van reserves in gunstiger jaren, wordt aldus spreker de landbouwer voor een groot deel onthouden door de Nederlandse belastingpolitiek. In dit ver band pleitte hij, met het oog op de precaire financiële positie, voor een spoedige uit betaling van de garantietoeslag op de melkprijs. Het belang hiervan gaat vol gens de voorzitter verder dan de veehou derij, want in vele gevallen moet dit geld dienen om de achterstallige betalingen te doen. Sprekend over het tot dusver door de regering gevoerde garantiebeleid zei de heer Dijksen, dat dit zich meer en meer heeft ontwikkeld tot de kurk, waarop de landbouw zich drijvende moet zien te houden. „Wij zullen tot elke prijs door moeten gaan om in de huidige omstan digheden ons zoveel mogelijk onafhanke- is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van DINSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten 115 mm Iedere mm meer ƒ1.80 ƒ0.12 U kunt ze opgeven aan ons kantoor Lange Nieuwstr. 427, llmuiden of aan onze bezorgers. Ter ontspanning van de militairen in kamp „Rooswijk" te Velsen-Noord vond woensdagavond een klaverjasdrive plaats waaraan naast een veertigtal militairen een zelfde aantal burgers deelnam, be staande uit Hoogovenpersoneel met hun dames. De avond werd geopend door luitenant J. W. v.d. Scheer, die de hoop uitsprak, dat een sportieve strijd gestreden zou wor den. De heer v.d. Scheer is officier van Wel zijnszorg en plaatsvervangend comman dant van dit kamp. Hij deelde ons nog mede dat alles wordt gedaan om de mili tairen van de straat te houden, waarin men zeer goed is geslaagd. Negentig percent van het personeel heeft een of andere hobby en niet alleen dat het klaverjassen druk wordt beoefend, maar hiernaast hebben zich foto- en knutselclubs gevormd. Op geregelde tij den worden cabaret- en toneelavonden ge organiseerd, die ook toegankelijk zijn voor burgers. Deze krijgen op die manier een inzicht wat voor de militairen wordt ge daan. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer' land" heeft woensdagavond in het club huis zaal Hoogerwerf een buitengewone ledenvergadering gehouden, die zeer druk werd bezocht. De voorzitter de heer Jac. Davidson deelde mede dat deze bijeenkomst een ver volg was van de jaarvergadering, die op 20 november plaats vond. Op deze avond waren moeilijkheden gerezen, doordat de kascontrolecommissie aanmerkingen op het beleid van de penningmeester maakte. Woensdagavond bleek echter dat alle be scheiden wel degelijk in orde waren, zo dat de heer J. P. Logger met algemene stemmen alsnog décharge werd verleend. Van de gelegenheid werd gebruik ge maakt om het bestuur thans als volgt vast te stellen: Jac. Davidson, voorzitter; J. Muis, 2de voorzitter; W. de Baar, secre taris; J. P. Logger, penningmeester en J. Slootjes, C. Steenbeek en P. Schipper. Medegedeeld werd nog dat het sprint kampioenschap op 18 juni van het volgend jaar verreden zal worden. Getracht zal worden om het lange-afstandskampioen- schap in de Wijkermeerpolder te doen plaatsvinden. Toestemming hiervoor heeft het bestuur verzocht aan B. en W. van Beverwijk. Op 28 december zal een contactavond voor leden en donateurs worden gehouden. MARKTNÏEUWS BEVERWIJK, 11 december. Andijvie 2247, bospeen 1848, waspeen 1225, witlof 3492, prei 1228, knollen 11—25, boerenkool 1231, groene kool 614, rode kool 512, spruiten 3486. lijk te maken van hulp van buitenaf. Een voortdurende bezinning op eigen positie, vooral door de jongeren, mede in verband met het opdringen van de steden en het verlies aan landbouwgronden, is een ge biedende eis. Een geestelijk gezonde en zelfbewuste boerenstand is ook voor ons land van grote betekenis. Vandaar dat ik zoveel waarde hecht aan het vrije onder nemerschap van de boer," aldus de voor zitter, die vervolgens de vergadering voor geopend verklaarde. De leidende figuren van de Beverwijkse Musketiers trachten haar veelal jeugdige leden een uitgebreide kennis van land en volkenkunde bij te brengen. Hiertoe zoeken zij dan ook regelmatig contact met ter zake kundige personen, die op populaire wijze iets over de door hem bezochte lan den komen vertellen en met lichtbeelden illustreren. Ook woensdagavond was er voor de Musketiers in de bovenzaal van het Cen- trum weer zo'n avond, waarop de heer Timmermans uit Bergen iets over de ge woonten en levenswijze van de Lappen uit het hoge noorden kwam vertellen. De heer Timmermans is een vlot en kundig spre ker, die zijn jeugdig gehoor weet te boeien en daarbij tevens over een schit terende collectie diapositieven beschikt. Vooral zijn opnamen van de midzomer nachten waren het aankijken ten volle waard. De jongens en ook de ouders, die door het bestuur waren uitgenodigd om enkele indrukken op te doen, hebben vol op van deze interessante avond genoten. Revue in Kennemer Theater De Kennemer motor- en autoclub geeft op zaterdag 4 januari een revue in het Kennemer Theater. Onder de titel de Anova-revue komen voor het voetlicht John Pims, de Wama's, Truusje Koopmans, Tonny Schiffersteyn en het IJmond-Kwintet. VELSEN DONDERDAG 12 DECEMBER Van Diepenstraat, 20 uur: Ledenverga dering P.v.d.A. Rex Theater, 20 uur: Ontspanningsavond personeelsvereniging Wijsmuller. Thalia, 20 uur: Het Rijstmeisje (speciale voorstelling). Cultureel Gebouw, 20 uur: Spreekuur Alcoholics Anonymous. Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder R. Verbeek, (O.W., Volkshuis vesting). Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 uur; filiaal ge opend van 10 tot 12 uur. VRIJDAG 13 DECEMBER Thalia: „Het schandaal om Esther Cos- tello", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30, van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; filiaal geopend van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. Katholieke Leeszaal: Geopend van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. Raadhuis: Spreekuur van wethouder A. de Jong, Financiën, Reinigings en Ont- smettingsdienst, Parken en Plantsoenen, Vreemdelingenverkeer, 11 tot 12 uur. Cultureel Gebouw IJmuiden: De heer C. H. Schonk, geestelijk verzorger in werkkampen, spreekt voor het Huma nistisch Verbond, 20 uur. De heer C. Vervoort houdt lezing voor N.V.S.H., 20 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 12 DECEMBER Kennemer Theater, 20 uur: Uitvoering Gymnastiekvereniging „Turnlust" Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Bonjour Kathrin". Stadhuis, Scheybeek, 19.30 uur: Gemeen teraadsvergadering. Witte Kruisgebouw, Baanstraat, 20 uur: Ledenvergadering. Wit-Gele Kruis, Romerkerkweg 39, 20 uur: Ledenvergadering. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Smedenpatroons. Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: Ledenvergadering Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling. Café „Sport", 20 uur: Voetbalvereniging „Beverwijk", vergadering jeugdleden. Verenigingsgebouw Herv. Gemeente, Prinsessenlaan, 20 uur: Lezing voor Vrijz. hervormde Gemeente. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 15—18 uur. Wjjk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. VRIJDAG 13 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Klopjacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De ge heime dienst grijpt in". W.B.-Theater, 20 uur: „De slag om het vrouwenfront". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Ger. Kerkgebouw, Moensplein, 20 uur: Christelijke Filmactie: „Hongarije in vlammen". Verenigingsgebouw Schans: 20 uur: Le zing voor Amateurfotografen door C. v. Duin uit Rotterdam. 't Centrum, 20 uur: Jac. de Kadt spreekt over Nieuw Guinea. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 15—17 en 19—20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15—17 en 18.30 tot 20 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.30—20 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15—18 en 19—21 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 15—18 en 19—21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11