„Waterman" vandaag met 850 landgenoten naar Singapore Steenwolfabriek nu al voor een uitbreiding vatbaar Vanmorgen in de vishal en op zee IJmond-agenda „Exodus" uit Indonesië Ook planters en bewoners van buitengewesten willen eruit WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 11 Ondoorzichtige houding van Hongaarse bisschop Groesz Vaticaan heejt vermoeden van propagandastunt Hammarskjoeld verdedigt zijn beleid inzake Bang-Jensen Kamerlid Goedhart stelt vragen aan mr. Luns Laatste vergadering der Eerste Kamer in 1957 Zuidafrikaanse regering keert zich ten halve Betaling abonnementsgeld per giro Streekconferentie van de NUSO en Velser speeltuin centrale DJAKARTA (ANP) Duizenden Ne derlanders stonden dinsdag voor de im migratiekantoren in Surabaia, Semarang en Djakarta om een vergunning te vragen om Indonesië te verlaten. De evacuatie op grote schaal kwam op volle gang toen 850 Nederlanders zich inscheepten op de „Waterman" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd in Tandjung Perak (de ha ven van Surabaia), die woensdag naar Singapore vertrekt. De emballeurs hebben orders voor maanden en in honderden Ne derlandse woningen in de hoofdstad zijn alle bezittingen van waarde, soms met inbegrip van de gehele inboedel, ingepakt en naar de pakhuizen in de haven gezon den. Van de zijde van de Nederlandse verte genwoordiging in Djakarta verneemt de correspondent van het ANP dat onder de Nederlandse firma's de algemene neiging bestaat aan „basis-staf" in Indonesië ach ter te laten en vrouwen, kinderen en werk nemers, wier aanwezigheid van niet on middellijk belang is, naar Nederland te laten vertrekken. Het is reeds zeker, dat het Britse schip „Captain Cook", dat op 20 december de haven van Djakarta zal binnenlopen, tot op de laatste plaats zal zijn bezet. Dit schip beschikt over duizend bedden. De eerste planters op Nederlandse on dernemingen zijn maandagavond uit Ban tam, in het uiterste westen van Java, in Djakarta aangekomen. Ook is de laatste dagen in de Indonesische hoofdstad een aantal Nederlanders van andere eilanden aangekomen. Volgens het Indonesische persbureau PIA hebben Indonesische immigratie autoriteiten in Bandjermasin op Zuid- Borneo verklaard, dat „Nederlandse on derdanen, die belangrijke functies hebben, voorlopig niet zullen repatriëren, omdat hun diensten nog steeds nodig zijn". In dit bericht wordt niet gezegd of Nederlanders, die tot deze groep behoren, een aanvraag voor een uitreisvisum hadden ingediend. Inmiddels verlaten dagelijks 90 Neder landers Djakarta per vliegtuig naar Sin gapore. Er is thans een geregelde „lucht brug" die wordt onderhouden door de luchtvaartmaatschappijen Qantas, Boac en Garuda. Ook de Birmese luchtvaart maatschappij heeft een verzoek ingediend om in Djakarta te mogen landen. Van het Nederlandse consulaat-generaal wordt vernomen, dat mededeling is ont vangen dat Nederlandse werknemers, die Indonesië wensen te verlaten, de normale werkwijze moeten volgen voor het verkrij gen van een uitreisvergunning. Dat zou be tekenen dat verschillende officiële instan ties behalve het immigratie-kantoor per soonlijk moeten worden bezocht. Het zal dan ook afhangen van de door de Indone sische autoriteiten te verlenen faciliteiten of een soepele afhandeling kan worden be reikt. Hiervan hangt af of alle aanvragers het land zonder vertraging zullen kunnen verlaten. ORLY (AFP) Dinsdagavond zijn op het vliegveld Orly bij Parijs een aantal Nederlandse evacuees uit Djakarta aan- (Van onze correspondent in Wenen) In Weense katholieke kringen is men verwonderd en zelfs ontsteld over het feit dat de Hongaarse rooms katholieke bis schop, mgr. Groesz, de opvolger van kar dinaal Mindszenty, als voorzitter van de bisschoppenconferentie, op zijn zeventig ste verjaardag de Hongaarse onderschei ding van „Het vaandel der volksrepu bliek" heeft aanvaard. Bij deze gelegen heid zou hij tevens de verklaring hebben afgelegd dat de priesters de doeleinden van de vredesbeweging in Hongarije zou den moeten steunen en dat premier Ka- dar zou kunnen rekenen op medewerking van het volksfront, waarvan mgr. Groesz bestuurslid is. Volgens Hongaarse be richten zou hij als voorzitter van „Opus Pacis" (werk voor de vrede) de titulaire abt Magh tot directeur van dit genoot schap hebben benoemd. Er zou tevens een rooms katholiek „Vredesblad" wor den uitgegeven. In Vaticaanse kring is men van me ning dat de verklaringen in de aangehaal de vorm onmogelijk van mgr. Groesz af komstig kunnen zijn, zodat men hier pro paganda vermoedt, waartegen de kerk vorst zich niet kan of wil verzetten om groter onheil te voorkomen. Desondanks gaat de Hongaarse regering voort met aanvallen tegen het Vaticaan, dat van „politieke verblinding" wordt beschul digd. Men is verontwaardigd dat de jezuïet Brunelli door het Vaticaan is be noemd om het werk van „Opus Pacis" te controleren. Het blad „Magyar Ifjusag" noemt dit een staaltje van „pauselijke spionage en van samenzwering tegen Hongarije, waar- j bij het Vaticaan ook nu weer een beroep doet op zijn trouwste dienaars, de jezuïe ten'. Atheïstische propaganda Al kan men in Hongarije en de andere satellietstaten niet van een rechtstreekse kerkvervolging spreken, toch pleit de communistische pers onomwonden voor een atheïstische opvoeding. Een groot aantal Bulgaarse leraren heeft in een resolutie aangedrongen op versterkte anti-godsdienstige propaganda in het onderwijs, opdat de invloed van de ouders kan worden tenietgedaan. In Tsjechoslowakije moeten de propagandis ten antwoord geven op de netelige vraag hoe de regering enerzijds de godsdienst j kan bestrijden en anderzijds de kerken i steunt door bijvoorbeeld geestelijken een üaris te betalen. De Tsjechoslowaakse Vereniging tot verspreiding van politieke n wetenschappelijke kennis, die veertien- luizend leden telt heeft voor ongeveer egen miljoen mensen 135000 lezingen laten houden. Er is nu een film in de maak over „Het ontstaan van de godsdienst". Ondanks al deze propaganda blijft het godsdienstige besef opvallend sterk, voor al in de Sovjet Unie. gekomen. Zij zullen per K.L.M. naar Am sterdam reizen. SINGAPORE (UP) Het gouverne ment van Singapore heeft voorbereidingen getroffen voor het tijdelijk huisvesten van de Nederlandse evacuees uit Indone sië die zaterdag met de „Waterman" in Singapore zullen arriveren. Een kamp dat onderdak biedt aan 600 mensen is in ge reedheid gebracht. De „Waterman" heeft echter meer passagiers aan boord, zodat ook een tweede kamp, verder noordwaarts erbij betrokken zal worden. Het hoofdkamp, waaraan men de vorige week is begonnen te bouwen, is vrijwel gereed. De keuken kan warme maaltijden gaan leveren op het moment dat de eer ste passagiers arriveren. Tien onderoffi cieren van het Engelse leger, die vrijdag hun woningen en kantoren betrekken, zul len het kamp leiden. Er zal een zieken- ruimte zijn met een verpleegster. Het ge hele kamp omvat een dertigtal grote ten ten waarin mannen zullen worden onder gebracht en een aantal barakken voor vrouwen en kinderen. Het ligt nauwelijks 50 meter van het strand. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Ham marskjoeld, heeft op een persconferentie gezegd, dat er in de twaalf jaren, dat de UNO bestaat, nooit ongelukken zijn ge beurd met geheime documenten. Hij zei dit naar aanleiding van de schorsing van een Deense ambtenaar, Bang-Jensen, die geweigerd heeft een lijst met personen te overhandigen, .die getuigenis hebben af gelegd ten overstaan van de commissie van onderzoek in de Hongaarse kwestie, waarvan hij secretaris was. Hammars kjoeld zei, dat Bang-Jensen had moeten weten, dat dergelijke geheime gegevens op volstrekt veilige wijze worden bewaard. De secretaris-generaal voegde eraan toe, dat niemand de stukken heeft gezien en dat hij niet weet, waar ze zijn. De speciale UNO-commissie voor Hon garije steunt het standpunt van Hammars kjoeld en heeft besloten alle documenten over haar werk bij de secretaris-generaal in bewaring te geven. De ervaring heeft geleerd, zo wordt gezegd, dat de papieren alleen op die manier veilig zijn. 's-GRAVENHAGE (ANP) Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken hier over schriftelijke vragen gesteld;<Is het de minister, bekend, dat de heer Bang-Jen sen, zich op deze wijze vöóreen gewetens conflict geplaatst ziende en niet bereid zijnde volgens het principe „befehl ist befehl" te handelen, geweigerd heeft aan deze lastgeving te voldoen, zich daarbij baserend op de overweging, dat overleg ging van de bedoelde gegevens ertoe zou kunnen leiden, dat zij toegankelijk zouden worden voor communistische ambtenaren van de Verenigde Naties, benevens voor alle delegaties bij deze organisatie, met inbegrip van de delegaties der commu nistische landen? Is het juist, dat de secretaris-generaal de heer Bang-Jensen dientengevolge op woensdag 11 december in zijn functie geschorst heeft en hem door twee politiebeambten van het terrein der Verenigde Naties heeft laten verwijderen? Is het verder juist, dat de secretaris-gene raal nadien een interne commissie heeft benoemd om deze aangelegenheid verder te doen onderzoeken? Is de minister in verband met het voor gaande bereid een stap bij de secretaris generaal van de Verenigde Naties te doen ondernemen, ten einde te bevorderen, dat de veiligheid der betrokken Hongaarse getuigen en hun familieleden niet opge offerd wordt aan overwegingen van pres tige of van ambtelijke discipline? In tegenstelling tot de grenzen van Israel met Syrië en Jordanië is het aan de Egyptisch-Israëlische grens nog steeds rustig. De UNO-troepen, die deze rust hebbenbewerkt en handhaven, hebben alle gelegenheid meer van Egypte te zien dan alleen maar rotsen en zand. Op de achtergrond van deze foto de piramide van Cheops, die be zocht werdoor een Deense afdeling „kameelruiterij" van het VNO-leger. Aan het begin van de vergadering der Eerste Kamer werd mededeling gedaan van een ontslagbrief van het communisti sche Kamerlid de heer Geugjes. Zonder hoofdelijke stemming of debat keurde de Kamer een wijziging in de be groting 1957 van Buitenlandse Zaken goed, behelzende een verhoogd bedrag voor het internationaal migratiecomité, ruim 7 miljoen meer voor de Verenigde Naties, en 2,8 miljoen meer voor internationale technische hulp. Zonder hoofdelijke stemming werden een wijziging van de wet op het preventie fonds, de regeling van toelating van in In donesië bevoegde Nederlandse tandartsen en vroedvrouwen tot de uitoefening van de praktijk in Nederland "n de wijziging van de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden (verhoging inkomensgrenzen) goedgekeurd. Ook enige wijzigingen in de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie en een wijziging van de begroting van de staatsmijnen 1956 gingen onder de hamer door. Op 24 en 31 december zal de Eerste Ka mer niet vergaderen. Op 7 januari zullen de Pachtwet, de wijzigingen in de wetboe ken van strafrecht en van de burgerlijke strafvordering, alsook de Nederlandse ga rantie voor de ontwikkelingslening van de Antillen in behandeling komen. Voorzitter mr. Jonkman besloot de ver gadering met het uitspreken van kerst- en nieuwjaarswensen. Deze wensen, zo zei hij, gaan dit jaar meer uitdrukkelijk dan anders uit naar onze regering, ons volk en onze landgenoten in Indonesië. „Ons volk wordt in deze tijd in Azië, op Nieuw Guinea in de Antillen en. Suriname, eigenlijk over al ter wereld, geplaatst tegenoverproble men van het 'hoogste belang.In het licht van Kerstmis gaan onze wensen uit naar onze landgenoten en ook naar alle vol ken, omdat ons geboden is onze naasten lief te hebben als ons zeiven", aldus mr. Jonkman. JOHANNESBURG (UP) De Zuidafri kaanse regering heeft de aanklachten we gens hoogverraad tegen 61 van de 156 burgers die sinds de razzia's van vorig jaar december beschuldigd werden van het ondermijnen van de staatsveiligheid, teruggenomen. Deze beschuldigingen wa ren in hoofdzaak gebaseerd op verbroede ring tussen blank en zwart. Onder dege nen die bevrijd zijn van de beschuldiging bevindt zich de voorzitter van het Afri kaanse Nationale Congres, A. J. Luthuli. Het voorbereidende onderzoek tegen de 95 overgeblevenen zal volgende maand hervat worden. De betrokkenen worden be schuldigd van handelingen, die erop ge richt waren het huidige Zuidafrikaanse be wind met geweld omver te werpen. De opening van IJmuidens nieuwe steenwolfabriek aan de voet van de slak- kenberg der Hoogovens, die deze fabriek van het nodige „gesteente" voorziet, is gis teren begeleid met een tweetal toespraken in de versierde hal van het bedrijf, nadat het personeel een draadplastiek een ontwerp van de Rotterdammer Kees Timmers in de gang had doen onthullen. In onze vorige editie besteedden wij reeds uitvoerie a?ndacht aan deze opening, zo- Op de plaats, waar de steenwol wordt geslingerd of geblazen, heersen hoge temperaturen en de genodigden, die de nieuwe fabriek bij de opening bezoch ten, moesten dan ook het gelaat be schermen met kopergazen maskers. dat wij thans volstaan met het weergeven van het officiële gedeelte. Dit is geopend door de directeur van de n.v. Steenwolfabriek, de heer J. A. Hooy- kaas, die de Hoogovens zijn dank betuigde voor de hulp, verleend aan het nieuwe bedrijf bij de realisering zijner plannen, sinds de KNHS-uitbreiding de kleine, eerste steenwolfabriek van haar stee ver dreef. Hij memoreerde verder, hoe de firma Pelt en Hooykaas al een kwart eeuw Hoogovenslak als grondstof gebruikt voor haar produkten (2 miljoen ton van dit Hoogovenresidu zijn inmiddels al afge graven) en welk een belangrijke rol de steenwol allengs is gaan spelen in de isolatie-techniek. De „Normandie", die destijds in de haven van New York is uit gebrand, zou vermoedelijk niet zijn ver woest, als men bij 't verbouwen tot troe- penscbip geen brandbare isolatie-mate rialen had gebruikt maar een produkt als de onbrandbare steenwol en zo zijn er nog legio voorbeelden aan te Wijzen van het nut deze minerale stof. Inmiddels neemt het gebruik dan ook hand over hand toe, zo vertelde de heer Hooykaas, die in dit verband kon meedelen, dat een uitbrei ding van de fabriek reeds in studie is. Ir. A. H. Ingen Housz, die als president commissaris de fabriek openen zou, heeft vooraf zijn respect uitgesproken over de manier, waarop reeds een kwart eeuw ge leden een eerste initiatief tot het vervaar digen van steenwol in daden werd omge zet en ook hij zag nog een grote toekomst voor deze stof: „Wij proberen in Europa de Amerikanen wel altijd van hun isola tionisme af te brengen, maar deze van oorsprong Amerikaanse methode van iso leren kan ons alleen maar dankbaar stemmen". Met een druk op een knop stelde ir. In- gen Housz vervolgens de installatie in werking, waarna de genodigden het proces van dichtbij konden volgen. De conferentie van de vijftien regerings leiders in Parijs is ongetwijfeld het belang rijkste politieke evenement dat Europa dit jaar heeft gekend. In alle dagbladen wor den lange artikelen gewijd aan de bespre kingen die in de vergaderzalen plaats vin den en het moet tot de eer van onze Franse persbroeders worden gezegd, dat zij de gewichtige verslagen uitstekend met aller lei „menselijke" nieuwtjes weten te larde ren. Uit de speelse oogst in de Franse pers hebben wij de volgende bloemlezing sa mengesteld. „Mijne heren, ik ben blij u te zien en ik kan u de verzekering geven dat dit bezoek mij een groot genoegen doet". Deze woorden werden op het vliegveld Orly uitgesproken doorde perschef van het Witte Huis, James Hagerty. De komst van de speciale Cadillac, waar mee Eisenhower naar zijn hotel zou wor den gebracht, veroorzaakte grote opwin ding onder de Amerikaanse families die hun president op het vliegveld wilden ver welkomen. De indrukwekkende wagen werd als het ware bestormd. Tientallen camera's werden in gereedheid gebracht en talloze families lieten zich voor de Cadillac fotograferen voordat de alom tegenwoordige mijnheer Hagerty er een stokje voor stak. De Columbine III, het presidentiële vliegtuig van Eisenhower staat in lucht vaartkringen bekend als het veiligste toe stel ter wereld. Acht tot de tanden gewa pende militairen bewaken de hangar die bovendien nog door elektronische snufjes wordt beschermd. Iedere passagier die van het toestel gebruik maakt, wordt gefouil leerd. Zelfs Foster Dulles moet voor een luchtreis zijn bagage laten onderzoeken. Eisenhower is volgens kolonel Draper, ge zagvoerder sinds 1952, een ideale passagier. Hij is volkomen tevreden als hij maar op tijd zijn portie vanilleijs krijgt. De Colum bine werd gedoopt door mevrouw Eisen hower en draagt de naam van een witte bloem die in de staat Colorado bijzonder geliefd is. De piloten gebruiken hun maaltijden met tussenpozen van twee uren na elkaar. Als dus een der piloten aan vergiftigd voedsel zou bezwijken, ,is>,zijn collega - die zijn maaltijd nog niet genuttigd heeft - dus in staat de vlucht tot een goed einde te bren-< gen. Het Engelse fregat Undaunted heeft de haven van Portsmouth verlaten om ge durende de conferentie in Parijs een wa kend oogje te houden op de Atlantische oceaan. De Undaunted, is het fregat dat generaal Eisenhower in 1944 naar de Nor- mandische kust bracht waar de invasie plaats had. Mevrouw Houghton, de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Parijs heeft enkele zenuwslopende uren doorge maakt. Als perfecte gastvrouw wilde zij Eisenhower in Parijs zoveel mogelijk op zijn gemak stellen. En laat zij nu vergeten hebben van welke bloemen Eisenhower het meest hield! Dringende telegrammen vlo gen de oceaan over en op het nippertje kwam zij te weten, welke bloemen aan het hoofdeinde van Ike's bed moesten prijken. Het officiële diner dat de Franse presi dent op dinsdagavond aanbood, was een feest voor vrijgezellen. Er waren geen da mes bij tegenwoordig. Mede met het oog op de mannelijke sfeer bestond de tafel versiering uit anjelieren, die in Frankrijk voor een typisch mannelijke bloem door gaan. Maitre Roulier en chefkok Cornier heb ben voor de honderdvijfentachtig gasten hun beste beentje voorgezet. Monsieur Roulier gaf desgevraagd toe, dat het hem enige moeite had gekost de bereiding van de kostelijke spijzen aan te passen aan de uiteenlopende smaken van zijn gasten. Niemand begreep waarom, maar de leden van de Luxemburgse delegatie wilden niet zeggen, in welk hotel zij hun intrek zouden nemen. Een van de leerlingen aan de hogere krijgsschool te Louveciennes is een voor malige Duitse onderzeebootkapitein die in de oorlog voor de Noorse kust patrouil leerde. Op zekere nacht boorde hij het schip van de Canadese commander Jensson in de grond. Jensson werd gered en zit nu naast zijn voormalige Duitse tegen stander op de schoolbanken van Louve ciennes, waar Eisenhower gisteren oude herinneringen heeft opgehaald. De meest besproken hond is de zwart witte Pitsy, de cocker spaniel van Spaak. De hond snuffelt nieuwsgierig in de dos siers, waarvan de inhoud het wel en wee van een half miljard mensen aangaat, komt dagelijks in aanraking met tientallen hoge autoriteiten en is een goede bekende van de ordebewakers, die bereidwillig de deuren voor hem open maken. Pitsy ge draagt zich uitstekend en is al de lieveling geworden van alle diplomaten en militai ren. „Ik kan hem niet missen", verzuchtte Spaak dezer dagen. „Ik heb hem nodig om in deze moeilijke dagen mijn geestelijk evenwicht te bewaren". Op het Palais de Chaillot is gisteren een telegram bezorgd, dat geadresseerd was aan: mr. Boelganin, Palais de Chaillot, Parijs. De plichtsgetrouwe postbeambte, die het telegram aanbood, kreeg te horen dat Boelganin zich te Moskou bevindt. Op het telegram werd toen gezet: „verkeerd geadresseerd, geadresseerde is te Moskou.,, Vandaag 2700 kisten Vier trawlers, enkele kotters en wat kleine vaart en spanvissers zorgden van daag voor slechts 2700 kisten vis. Hierbij waren 1000 kisten schelvis, 160 radio, 240 gul en kabeljanw, 400 koolvis, 300 makreel, 70 verse haring, 235 wijting, 400 sardien, bliek en toters, 300 stokkebit, 2000 kg. tong, 750 stuks stijve kabeljauwen en 75 kisten schar. De „Haarlem" (van 6 dec.) was pre sent met 260 kisten schelvis, 30 radio, 260 open wijting, 40 dichte wijting, 120 kool- vis, 60 gul en kabeljauw, 70 makreel, 40 haring, 40 diversen; de „Herman" (van 6 dec.) met 200 kisten schelvis, 40 radio, 75 koolvis, 130 gul en kabeljauw, 100 makreel, 20 wijting, 10 haring, 40 diversen en 250 stuks stijve kabeljauwen; de „Emma" (van 5 de.) met 170 kisten schelvis, 100 koolvis, 50 gul en kabeljauw, 115 wijting, 70 ma kreel, 10 haring, 25 stokkebit, 130 stuks stijve kabeljauwen; de „Maria van Hattem" (van 4 december) met 170 kis ten schelvis, 20 radio, 140 kabeljauw en gul, 20 wijting, 35 makreel, 10 verse ha ring, 25 rog, vleet en poon en 300 stuks stijve kabeljauwen. De HD 79 zorgde voor 150 kisten schel vis, 100 radio, 35 wijting, 20 makreel, 50 gul en kabeljauw en 40 stuks stijve kabel jauwen. De Grimsby 587 liep binnen met 75 kis ten schar en de kleine vaart en spanvissers zorgden voor de tong, sardien, bliek en toters. Voor het buitenland De export had vandaag belangstelling voor kabeljauw, grove schol, tong en grove schelvis. De rijen grote kabeljauw deden 124108, kleine f 7257, kisten grote kabeljauw 184—166 en kleine 164 144. De grote schol bracht op 3033, middel 3536, zetschol 4850, schol I 5860. De grootmiddel tong ging weg voor 4.404.20, kleinmiddel voor 4.204.40, tong I voor 4.103.60 en slips voor 3.803.50. De grote schelvis haalde 5044 en de grootmiddel 46 50. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de klein middel schelvis voor 4148, braad- schelvis voor 4650 en wijting voor 2026. De schol II maakte 6051, de schol II 4236 en de schar 37. Grote tong deed 4.204.50. Grote gul noteeerde 52—45, middel 4237 en torgullen 2517. Zwarte koolvis ging v eg voor 8254, grote gullenmaat voor 2419 en kleine voor 2218. Witte koolvis maakte f 110.100, grote gullen- maat 4041, leng 110. Tewaterlating Op donderdag 19 december, 's middags om half twee zal bij de Sleephelling Maat schappij Scheveningen de voor rekening van de N.V Rederij v.h. A. van der Toorn gebouwde trawllogger SCH 8 „Gerardina" te water worden gelaten. De doopplechtig heid zal worden verricht door mevr. G. van der ToornDen Duik, echtgenote van de directeur van de rederij. De SCH 8 is een zusterschip van de SCH 210, w;elke dit jaar door de Verre Visserij Maatschappij in de vaart is gebracht. Gehoopt wordt, dat in het volgend voorjaar de proefvaar ten van de SCH 8 kunnen worden gehou den. En op zee Om de Noord werd door de trawlers op 58 noorderbreeedte gevist. De „Amster dam" meldde een trek van 20 manden schelvis, de „Elie" een trek van 25 manden «OCOCOOOCCOOOCOCOCO-"" ••"-^rYYY^or.caocOCOOOOOOOOOCOCOOCOC U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn formu- 'ieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Uitgaande van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties en in samenwerking met de Speeltuinsectie Velsen van de Vel ser Jeugdcentrale zal op 1 februari 1958 in hotel „Royal" te IJmuiden een streekcon ferentie worden gehouden, waartoe alle speeltuinverenigingen in en rondom Haar lem, van de Zaanstreek en tol in de kop van Noordholland worden uitgenodigd. Als voorzitter van de conferentie zal fungeren de heer J. Schuitenmaker, be stuurslid van de NUSO en als secretaresse mevrouw G. H. Hoogeweg-Welleman, be stuurslid van de speeltuinsectie van de Velser Jeugdcentrale en de vereniging „de Meerweiden". De agenda vermeldt twee referaten. De heer mr. M. M. Lombaers, bestuurslid van het contactorgaan voor kindervakantie werk, behandelt het onderwerp: „De taak van de speeltuinverenigingen in vakantie- tijd" en de heer D. Vijlbrief, bestuurslid van de NUSO bespreekt „Nieuwe organi satievormen in ons werk". De beide referaten kunnen aan een na dere bespreking worden onderworpen. Namens de plaatselijke speeltuincentrale zal de heer M. J. Marcus, voorzitter van de verenigingen „Schulpen" en „de Meerwei den" de conferentiebezoekers begroeten. schelvis. De vangsten liepen van 120 tot 80 manden schelvis en makreel per etmaal. In het Kanaal werden door enige trawl- loggers flinke dagvangsten doorgegeven. De „Oceaan 9" had gisteren een vangst van 150 kantjes; de „Oceaan 5" 20 kantjes; de „Alida" 60 kantjes en de „Helena" 106 kantjes. De dagvangsten van de trawllog- gers waren van 150 tot 20 kantjes. De trawler „Claesje" had tegenslag het echolood raakte defect. De marconist van „De Hoop" zou zorgen voor reparatie. Ook uit de Ierse Zee kwamen van enige sche pen goede vangstmeldingen. De trawler SCH 171 „Corn. Vrolijk" meldde een goede dag. Het schip heeft thans 700 kisten verse haring aan boord en komt waarschijnlijk voor de zaterdagmarkt. Op de kust De loggers en kotters op de kust vingen gisteren per etmaal 120 tot 80 kg. tong en 15 tot 12 manden kleine schol. Bij de Pitt- boei bestonden de vangsten uit 250 tot 200 kg tong en 10 tot 12 mandjes schol en wij ting per etmaal. Voorts werden 2 tot 3 manden tarbot scheep gehaald. Bij de ST. 3 vingen de scheepjes 150 tot 120 kg. tong en 10 tot 8 manden schol per etmaal. Haringprijzen De verse haring bracht vanmorgen f 25 f 304 per kist op. Toters deden f 21f 25, sardien f 9 en bliek f 4f 5. Voor de donderdag Voor de donderdagmarkt was vanmorgen officieel nog geen boot bekend. De oudste schepen zijn nu: Emma Wilhelmina, Fran- cina (van 2), KW 80 (van 3), Maria Theresia (van 4) en Wiron II (van 6 dec.). De „Corn. Vrolijk" komt voor de zater dagmarkt. De vangst bestond gisteravond uit 700 kisten verse haring. Haringvangsten De vleetloggers hadden in het Kanaal vannacht de volgende vangsten: KW 20 25, 40 5, 74 30, 168 85, 43 10, 110 10 k. De KW 80 ving gisteren in het Kanaal 80 kantjes met de trawl. Aan de Westkust waren de vangsten per etmaal van de KW 99 12 k., 101 130, 122 50 en 135 50 k. Maandag vingen .de trawlers op de westkust gemiddeld 100 kantjes. Het ge middelde van de vleetloggers was 30 kantjes. In najaar 1958 Het ligt in de bedoeling van het Staats- vissershavenbedrijf om met de bouw van de nieuwe vishal aan de oostzijde van de bestaande hallen op 1 oktober 1958 te be ginnen. Aan de definitieve bouwplannen wordt thans nog gewerkt. In het eerste haif jaar van 1958 zullen de bedrijven, die bij de oude Tegeltjesmarkt staan, afgebroken moeten worden. Aanvoer op Urk Door 8 vaartuigen werd dinsdag aan de gem. visafslag op Urk aangevoerd: 292 pond snoekbaars f 1.00 tot f 1.08 per pond; 76 pond baars f 0.65 tot f 0.75 per pond; 268 pond voorn f 0.05 per pond. BEVERWIJK WOENSDAG 18 DECEMBER: Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De hel van Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur; „Vrou wen in boeien". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Katholiek Vrou wen Gilde, declamatie door mevrouw J. M. van Dolen-Rooyers. Café „Sport", 20 uur: Contactavond Voetbal Vereniging „Beverwijk", 't Centrum, 20 uur: Oprichtingsvergade ring Humanitas, spreker mr. J. in 't Veld. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en studie zaal geopend van 1517.30 uur; jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15 16 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal, geopend van 10—13 en 1518 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.1516.45 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. DONDERDAG 19 DECEMBER: Luxor Theater, 19 en 21 uur: Cultureel Commissie Beverwijk, filmavond „Alles op één kaart (d). Statenhuis, Velserweg, 13.30 uur: 25-ja- rig bestaan Ned. ver. van Huisvrouwen. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergade ring Kennemer Pluimvee Vereniging. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal, geopend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. VELSEN WOENSDAG 18 DECEMBER: Thalia: „White Christmas", 20 uur. Rex, Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cult. Gebouw, IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur: filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd). Cultureel Gebouw: Fotokring Velsen, 20 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Uitvoering van het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman, 20 uur. Jeugdgebouw Radarstraat. Kerstverga dering van de N.C.V.B., afdeling IJmui- den-West, 19.45 uur. DONDERDAG 19 DECEMBER: Thalia, „Mijn zoon is onschuldig", 20 u. (speciale voorstelling). Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 uur, filiaal ge opend van 10 tot 12 uur. N.H. Kerk, Kanaalstraat: Het Neder lands Kamerkoor met kerstconcert voor de Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in de zaal aan de Abelenstraat, 20 uur. Raadhuis. Spreekuur van wethouder R. Verbeek; Openbare Werken, Volkshuis vesting, Behartiging van Zaken betref fende het Grondbedrijf, 9.30 tot 12 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7