Provincie moet op goede gronden tuinders uit het duin weren „Ondoordringbare kleilaag" is minder watervast dan men aanvankelijk dacht TSALSA A weefhm] IJmuider Courant TWEE OPVATTINGEN lekker pittig! ZWARE SHAG Ch. E. Visser treedt uit de Kamer van Koophandel Strijd om het water in het duin Aanmeldingsformulier ORCAM RECTIFICATIE zaterdag en maandag tot 9 uur geopend Textiel - Confectie - Woninginrichting WOLLEN EN GESTIKTE DEKENS 11 Niet waterproof' Kerstwijding in Gereform. Kerk te Velsen-Noord Niet afknabbelen Regen en overlast Niet over de streep Kerstvergadering van NGVB, Velsen-Noord Kerstgeschenken Gabriël Smit over „de poëzie rond Maria" Nieuwe „Frank Vrolijk" gleed in Leiden te water V- DOUWE EGBERTS DINSDAG TOT 6 UUR A. J. BRASSER NIEUWE UITGAVEN I DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 (Van een onzer redacteuren) „IK KAN MIJ VOORSTELLEN, dat de tuinders in Ken- nemerland wel eens de wenkbrauwen hebben opgetrokken bij de behandeling van wat voor hen en voor ons een bij zonder belangrijk probleem is: dat van de waterwinning in het duingebied en ik moet u eerlijk bekennen dat ik het niet zo gemakkelijk vind dit nogal gecompliceerde probleem voor niet-waterleidingdeskundigen doorzichtig te maken." Deze kleine bekentenis ging vooraf aan een diepgaand gesprek, dat wij dezer dagen hadden met de directeur van het Provin ciaal Waterleidingnet in Noordholland, ir. S. Kramer. Als inzet fungeerden lichtelijk verontwaardigde tuinders, die het P.W.N. als hun grote vijand zien en die deze vijand thans met enige grimmigheid bestoken met het verwijt, dat hij onwaarheid zou hebben gesproken. Onwaarheid in zo verre, dat men, aan de-kant der waterwinners, toen de tuinen op de geestgronden sterk gingen verdrogen, meende te kunnen opmerken, dat het P.W.N. hier geen schuld aan kón hebben, omdat immers de beschermende kleilaag tussen de zoetwaterzak diep onder het duin en het bovengrond water, dat de flora direct lest, elke invloed van de diepwellen op dat bovengrondwater uitsloot. De tuinders hadden nog niet een poging gewaagd om 110 hectare duingrond van het duin los te krijgen of de provincie kwam met het tegen argument, dat nier niets van kon komen, omdat de schade lijke stoffen van deze cultuurgronden onherroepelijk in het diepe water terecht zouden komen en dan voor de komende geslachten allerlei narigheden in de drinkwatervoorziening zouden opleveren. „Nee, ik heb er zelf ook wel eens mee gezeten om dit in korte bewoordingen dui delijk te maken", zegt de heer Kramer, „maar toch is dit ingewikkelde vraagstuk van een antwoord te voorzien, dat wellicht ook de tuinders zal bevredigen, wanneer u even mee wilt denken". Wij hebben meegedacht en de geschiedenis van de water winning en de ingrepen der tuinbouwers nogmaals de revue laten passeren. Daarbij is ook de recreatie ter tafel gekomen, want het duin is bepaald niet alleen een bron voor het leidingwater van een groot deel van West-Nederland en verder, maar vooral ook een ontspanningsgebied, dat in de komende jaren bjj de verdere verwezenlijking van de randstad Holland, een steeds hogere waarde gaat vertegenwoordigen en dat voor de stedeling een niet te onderschatten steun zal vormen in zijn strijd om een menswaardig leven. En alleen al daarom zou men geneigd zijn te stellen, dat het op dit ogenblik niet aangaat er zelfs maar een gering stukje af te knabbelen. HF.T IS IMMER een sterk argument ge weest tegen de tuinders, die de hele dag de jeneverbes en het konijn als hun buren hebben het zal een té sterker argument zijn voor de bewoner van een torenflat of een stenen „woonklomp", die tijdens een schone zomeravond de stilte van de natuur zo dicht mogelijk bij de deur wil vinden. Dit zal echter voor de heer Kramer niet het enige aspect kunnen zijn als hij spreekt als directeur van het P.W.N., want in dat bedrijf ruist het water met een dwingende klank en daar poogt men reeds nü de dorst van komende geslachten te lessen de Lekwaterleiding is er een duidelijk be wijs van. Ook al is datzelfde P.W.N. de voorzichtige beheerder van een der kost baarste stukken natuurschoon in West- Nederland. „Die ondoorlatende kleilaag, waarvan wij vroeger wellicht iets te absoluut heb ben gesproken is natuurlijk maar betrek kelijk want hoe zou, als het werkelijk een „waterdicht" kleipakket zou zijn ge weest, al dat zoete water in de diepte van het duin hebben moeten komen? Men zou dan ook eigenlijk van een „moeilijk-door latende laag" moeten spreken. En daarmee is het hele probleem in feite al zo eenvou dig mogelijk gesteld, want als er water door kan, zowel in opwaartse als in neer gaande beweging, al is het slechts met een zeer geringe snelheid dan kunnen ook de schadelijke afvalstoffen van de tuinderijen op die verlangde honderdtien hectare er door zakken en in het zoete water op grote diepte terecht komen. En dit is een risico, dat de huidige generatie onder geen beding mag nemen, zelfs al weet zij nog niet precies, welke schadelijke ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur de schokkende film over ontspoorde jeugd GANGSTERS VAN 18 met de jeugdige ontdekking JAMES DARREN. De film over New Yorks'jongens bendenhun oorlogenhun meisjes.... en het slechte gezelschap dat zij zoeken.Toegang 14 jaar MAANDAG en DINSDAG 8 uur Is een reis naar de maan mogelijk SPOETNIK XM Een stoutmoedige fantasie wordt werkelijkheid Een sensationeel avontuur op de maan! 14 jaar ZONDAGMIDDAG 3 uur DE SPOOXKOETS BEIDE KERSTDAGEN 7 en 9.15 uur De vrolijke amusementsfilm in kleuren 4 MEISJES EN EEN MILJONAIR Een vuurwerk van humor en dwaze verwikkelingen. HEDENAVOND 8 uur speciale voorstelling MIJN ZOON IS ONSCHULDIG De gestage regen trotserend hebben zich gisteravond weer velen naar de Gerefor meerde kerk aan de Grote Hout of Ko ningsweg te Velsen-Noord begeven om daar gezamenlijk de Kerstwijding te be leven. Aan de dienst, die in een prachtige afwisseling opgebouwd was uit koorzang, samenzang en liturgie, werd onder andere medegewerkt door 't Gereformeerd Evan gelisch Zangkoor Velsen-Beverwijk en het Christelijk Jeugdkoor „De Zangvogels", beide onder leiding van de heer H. Slings. De liturgieën werden gelezen door de heer A. Kok. Hij las onder andere voor uit Lu cas 2 1De kinderen van het jeugdkoor zangen op ontroerende wijze een oud-Ne derlands Kerstliedje. „Mens zoekt medemens" was het. onder werp waarover dr. Dondorp mediteerde. „In de Kerstnacht is letterlijk de hemel op aarde gekomen en legers van Engelen vulden het luchtruim". Wees er van verze kerd, zei hij, dat dit betekent dat niet wij God zoeken doch dat God ons zoekt. gevolgen die „neerslag" voor de water- drinkende bevolking zou hebben. Immers, het enorme belang van het zoete water voor de drinkwatervoorzie ning nu en in de toekomst maakt elke aantasting van dc kwaliteit èn van de hoeveelheid naar de stevige mening der ingewijden volstrekt onaanvaardbaar. Mocht over een aantal jaren blijken, dat alles meevalt en mocht de landhonger dan nog even groot zijn, welaan, dan kan men het hele geval opnieuw bekijken. Nu ech ter: stop met het verdere aantasten van het duin, zowel uit een oogpunt van zoet watervoorziening als uit een oogpunt van de zo hoognodige recreatie". DAT IS DAN in het kort het standpunt van hen, die met pijn en moeite moeten proberen een paar miljoen kranen in West- Nederland dagelijks van verantwoord lei dingwater te voorzien en zij staan er rede lijk sterk mee. De aanwezigheid van de zoetwaterzak in het diepe duin, waaraan dus zowel het P.W.N. als een aantal tuin ders met hun pompen „trekken", bewijst dat de kleilaag zoals gezegd niet helemaal ondoordringbaar is. Er moet daardoor dan ook altijd een geringe doorstroming zijn geweest. Toen het P.W.N. zijn wellen sloeg in de diepere regionen is het „doorzijgen" van bovenduinwater door de kleilaag vooral in het duinterrein zelf in de naaste omgeving van de wellen, versterkt. Ook in de geestgronden deed zich dit verschijn sel voor hier echter was het effect door de grote afstand tot de wellen veel ge ringer. Omdat de regen nog altijd voor een aan zienlijke aanvulling zorgde en er boven dien in de natte periode aan de voet van de duinen veel „boven-duinwater" naar de lager gelegen geestgronden kwam afzak ken, waardoor de grond daar aan 't einde van het natte seizoen steeds geheel met water was verzadigd, bleef het water regiem in de bovenste lagen steeds vrijwel geheel onaangetast. De problemen van oogstmislukkingen van de in de loop der jaren kwetsbaarder wordende cultures vonden hun oorzaak in de grillige ver deling van de regenval. De invloed van de wellen van het P.W.N. moeten in verhou ding daarmee gering, zeer gering worden genoemd. In natte jaren komt het. zelfs voor, dat men van wateroverlast kan spreken door dat afvloeiende water uit het duin. Zoals gezegd: het doorsijpelen van het bovengrondwater door de kleilaag werd versterkt door het wegpompen van de in het duinterrein in het „midden water" geplaatste wellen. Dit doorsijpelen is, zoals te begrijpen valt, het sterkst vlak bij de plek, waar een bron geslagen is daar treedt een spanningsverschil op, dat de natuurlijke aandrang veroorzaakt op het doorsijbelen van boven naar beneden, maar dit neemt progressief af naarmate men verder van de bron verwijderd raakt.. Toen echter de tuinders als „tegenweer" en ook tot behoud van hun cultures in de geestgronden zelf diepwellen gingen slaan, zogen zij vaak met evenveel kracht als het P.W.N. aan het water onder de percelen van hun buren en in mindere mate ten nadele van de verder afgelegen waterwin gebieden. Het probleem werd dus nog moeilijker. Er .is tussen het t.uindersgebied en het waterwinressort ergens een denkbeeldige lijn aan te geven, die de beide „rayons" scheidt: het water bewesten deze lijn zal noodzakelijkerwijs afvloeien naar de bron nen van het P.W.N. en ten oosten van deze lijn verdwijnt het water naar de pompen der tuinderijen, of naar de polders. Naarmate de cultuurgronden nu zich meer naar het duingebied zouden ver plaatsen en men dus dichter bij de win- plaatsen van drinkwater komt, wordt er niet alleen een extra aanspraak gedaan op de reservoirs der drinkwatervoorziening, maar loopt men vooral de kans, dat scha delijke stoffen van de tuinbouw onder de invloed van het eerder beschreven „door sijpelen" in de zoetwatervoorraad terecht komen en dus onherroepelijk later weer boven komen. Dat zjjn dan chemische stoffen, die hoogstwaarschijnlijk niet uit het opge pompte water te verwijderen zijr, en die wellicht grote schade kunnen toebrengen aan de kwaliteit van het openbare drink water. En om dit te voorkomen houdt de provincie het been stjjf en is zij voorals nog niet geneigd „ja" te zeggen op het overigens welbegrepen verzoek van de tuinbouw. Niet omdat men het verdriet van de verdreven tuinder niet begrijpt, maar om dat men de toekomstige watergebruiker een ernstiger, want gevaarlijker „verdriet" wil besparen. De uitbreidingswerkzaamheden van de Velsense P.E.N.-centrale zijn in volle gang. Jan Makkes tekende er deze impressie van. De afdeling Velsen-Noord van de Ned. Christen Vrouwenbond zal maandag 23 december in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat haar kerstvergadering houden. In deze bijeenkomst zal kandidering ge schieden voor de komende bestuursverkie zing, waarbij aftredend is mevr. Heilbrink en in de vakature, ontstaan wegens het verscheiden van mevrouw Bakker zal moeten worden voorzien. ADVERTENTIE Ster-kandelaars van „Leerdam" Metalen kandelaars met de nieuwe ronde kaars Kleine plastiekjes voor de Kerstboom Keramiek Italiaans decor ontwerp „Postava' Altijd iets aparts vindt u KUNSTHANDEL bij Kennemerlaan SS Tel. 1043 De elftallen van „Noord" HollandVVS (te Utrecht, 14.31» uur): VVB: H. Jonkman; A. v. d. Schans en C. Luntz; R. Luitjes, A. Both en J. Hoogen- dijk; G. Steinvoort, F. Kooiman, H. Ver swij veren, J. Kersbergen en C. Koppen. E.T.O.Kinheim (te Hoofddorp, 14 u.): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, W. Mol en J. v. Hes- selingen; G. Sluiter, A. Eijke, Th. v. Vuu- ren, F. v. Well en A. van Dijk. IEVDSS (op sportpark „Rooswijk" 14.30 uur): IEV: H. Alkemade; A. Hars- veld en G. Bos; B. Wijker, G. v. Berneveld en C. Schoot; E. Wubbenhorst, J. Duin, J. Feijen, J. de Reus en H. de Reus. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op per week 59 rent - per kwartaal 7.65. doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: zy die zich met ingang van 1 januari 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1957 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen 000<x)ocoooooccoccooooooococooooocooooooooooooooooooooooooocoooooococ<xxx>docooooocooooococxxocooooooocoooooccoco: Tijdens de laatste bijeenkomst van het Adviescollege voor IJmond-aange- 8 legenheden is het probleem van de vervangende grond voor „verjaagde" tuinders zeer uitvoerig besproken, zulks naar aanleiding van een rapport, dat de noodzaak aantoonde om 110 hectare duingrond, liggende bij het waterwingebied van het Provinciaal Waterleidingnet, in cultuur te brengen, Daarbij kwam een ietwat pijnlijke controverse aan het daglicht: het P.W.N. zou indertijd, toen de tuinders met het verwijt kwamen, dat hun gronden 8 uitdroogden als gevolg van de waterwinning in de duinen, hebben gesteld, dat dit beslist niet de schuld van de P.W.N.-wellen kon zijn, omdat er 8 tussen de beide waterregimes die het duin kent (het diepe, zogenaamd spanningswater en het oppervlaktewater) een ondoordringbare kleilaag ligt, waarna bij een latere gelegenheid, toen de tuinders hun eerste aan- spraken op een stuk duingrond lieten blijken, gezegd zou zijn, dat dit niet mogelijk is, omdat de schadelijke stoffen van eventuele cultuurgronden in het drinkwater terecht zouden komen. En de kleilaag dus wèl doordring- baar zou blijken te zijn. Teneinde in dit belangwekkende probleem, dat zowel de Kennemer tuin- 8 ders als de volksgezondheid van komende geslachten raakt, helderheid te g verkrijgen en daarbij te kunnen vooruitgrijpen op een nieuw rapport dat straks van de hand van een aantal deskundigen over deze materie het licht 8 zal zien (de kwestie is namelijk geamendeerd in deze zin, dat men wel het belang van de 110 hectare inzag, maar er dan aan de hand van een des- g kundige uitspraak van overtuigd zou moeten zijn, dat het drinkwater er geen schade van zou oplopen) hebben wij ons gewend tot de directie van het P.W.N. in Bloemendaal, waar wij de directeur, ir. S. Kj-amer, bereid g vonden ons een uiteenzetting te geven, die hierbij in de beschouwende vorm wordt opgenomen. 9 8 30ooooqooooooooooooooocxx)oocooooooooooocooooooooooooocooooooocoooooooooocooooooocoooooooooc doc toococcooocccococc Opheffing supportersclub van „Kennemerland" Het bestuur van de renners-supporters club „Kennemerland" heeft haar leden medegedeeld, dat wegens de zeer geringe belangstelling en de weinige animo der leden zelf, het niet langer een reden van bestaan ziet in de verdere handhaving van de supportersclub. De leden wordt geadvi seerd lid van de wielerclub te worden. De supportersclub wordt opgeheven en het weinige dat nog in kas is, zal worden be steed voor de aankoop van prijzen voor de renners in de clubwedstrijden. Wild-drive van „Never Down" Alle leden van de bridgeclub „Never Down" hebben zich rond de bridgetafels geschaard en sportief gestreden in een grootse wild-drive. Naast hazen, kip en fazant, sierden rollade's, fruitmanden en Edammer-kaasjes de wedstrijdtafel. Er werd gespeeld in volgorde van sterkte in de stand der huidige competitie, met als uitslag: Groep A: 1. H. DuinP. Poncin 36, 2. H. MaksC. Poncin 35'A, 3. H. Schmidt Tesselaar 35, 4. HulsHorsthuis 34K, 5. mevrouw GroenJ. Schaaper 34'/!. Groep B: 1. Echtpaar Kramer 37, 2. J. HamersG. Schaaper 34, 3. Gebr. Groen 33'/», 4. mevrouw Schaapmevrouw Schaaper 33, 5. mejuffrouw Boerlage Griensven 30Vt. Groep C: 1. Schuyt sr.Schuyt jr. 41V2, 2. TimmerWillems 38"!, 3. G. Hoogland mejuffrouw Groen 32L, 4. echtpaar Ad miraal 3IV2, 5. P. SchmidtJ. Mchr 30!4. Twee jaar geleden sprak voor „De Keer kring" te Beverwijk de dichter Gabriël Smit, over „De gedachten rond Kerstmis". Ook dit jaar heeft het bestuur van „De Keerkring" de heer Smit uitgenodigd een causerie te verzorgen, ditmaal over „Maria in de poëzie". De belangstelling voor de lezing was dinsdagavond in het Kennemer Theater maar matig, ondanks het voor katholieken boeiende onderwerp. Op een voudige en duidelijke wijze verklaarde spreker het ontstaan van de poëzie rondom Maria. De oudste gedichten zo zei hij, stam men merkwaardigerwijs uit het Oosten en ontstonden in de kloosters der Koptische Christenen. Hier wordt Maria als een hoog verheven vorstin beschreven. Onbereik baar voor de gewone mens, hetgeen ook tot-uitdrukking komt in de afbeeldingen uit die tijd. Hoe geheel anders ontwikkelt zich dan de poëzie rondom de moeder aller tijden ais 2 a 3 eeuwen later de westerse kloosters hun lofliederen op Maria gaan zingen: de gedichten, die dan ontstaan zijn bepaald lieflijker en menselijker. De ge dichten, zo ging spreker verder, werden tevens gebruikt voor geloofsonderricht. Er werden in die dagen in de kerken en kathedralen spelen opgevoerd en dit ge beurde in dichtvorm. Langzamerhand wer den zij uit de kerk verwijderd en vonden op het kerkplein plaats. Niet alleen de dichtkunst was een vorm van godsdienst-onderricht, ook de beel dende kunst behoorde hier toe, getuige de rijk met beeldhouwwerk versierde kathe dralen. Men kon hier spreken van een „catechismus in steen". Evenals de schil der of de beeldhouwer plaatste de dichter uit die dagen Maria in de eigen tijd. De heer Smit illustreerde zijn lezing met ver schillende gedichten uit die tijd en na de pauze behandelde hij de renaissance, waar in zoals hij zei, het lieflijke en menselijke wel bewaard bleef, doch in veel bloem rijker taal werd weergegeven. Hij besloot zijn lezing met een voordracht van een zijner eigen ballades. Ir. L. Stoelinga, die spreker had ingeleid, dankte hem uit, naam van de aanwezigen voor zijn sprankelend betoog. Samen met de Huihertje omstreeks Vlaggetjesdag gereed De trawllogger sch 64 „Frank Vrolijk," genoemd naar de oprichter van de Sche- veningse rederij Frank Vrolijk n.v., is bij de werf Boot te Leiden met goed ge volg te water gelaten. De doopplechtigheid van deze nieuwste aanwinst van de sinds 1880 bestaande rederij werd verricht door mevrouw G. Vrolijk-Den Duik, echtgeno te van de oudste directeur. Tal van voor aanstaande personen uit de visserijwe reld en leidende ambtelijke figuren woon den deze tewaterlating bij. Dadelijk na de plechtigheid werd op dezelfde helling de kiel gelegd voor het zusterschip van de „Frank Vrolijk", de Sch 242 „Huibertje", genoemd naar de echtgenote van de stich ter der rederij. Men hoopt beide schepen met vlaggetjesdag 1958 in de vaart te brengen. De trawlloggers worden uitge rust met 750 pk deutz-dieselmotoren. ADV E"^" NT IE ADVERTENTIE Onze zaken zijn a.s. TEL 7541 MARKTPLEIN Berry Kievits en Gerard Walden in Kennemer Theater Op de avond van de tweede kerstdag zal in het Kennemer Theater te Beverwijk een revue-programma worden gebracht onder de titel „Menu voor u". Hieraan werken onder andere mede Berry Kievits, Gerard Walden en Coby Beek. I De heren Ch. E. Visser en jhr. B. G van Styrum hebben bedankt als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Dat betekent tevens, dat de heer Visser het voorzitter schap met ingang van 31 januari zal neer leggen. De leden van de kamer komen donder dag 19 december bijeen. Dan zal worden voorzien in beide vacatures. Na afloop zal er gelegenheid bestaan af scheid te nemen van de heer Visser. De Nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer zal in begin januari in het stadhuis worden ge houden. Dan zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. Contactavond vv. „Beverwijk" De voetbalvereniging „Beverwijk" heeft woensdag in het clubhuis, zaal Hooger- werf, een contactavond gehouden. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden was hiervoor van de zijde der leden een grote belangstelling. Met zeer veel animo hebben de aanwezigen deelgenomen aan gezelschapsspelletjes als klaverjassen en sjoelen. Een intermezzo, verzorgd door een aantal eigen leden, verhoogde nog de pret tige sfeer waarin een en ander zich af speelde. Op deze wijze vloog de avond als het ware om en werd te spoedig naar de zin van velen het einde aangekondigd. ADVERTENTIE VOOR DE KOU hebben wij een enorme sortering Woninginrichting Koningsplein 8 - Tel. 4540 - IJmuiden Zeevaartagenda 1958". Een forse, in blauwe plastic-omslag uitgegeven, agenda, die vooral voor zeevarenden en allen, die ook maar iets met de zeevaart hebben te maken, hopen we op woensdag 1 januari in gebruik te nemen. Deze zeevaart agenda werd uitgegeven door de uitgeverij C. de Boer jr. te Amsterdam op initiatief van de publicist en tweede stuurman H. Hazelhoff Roelfsema. Ruim de helft van het meer dan tweehonderd pagina's tel lende boekwerk bevat uiteraard de nor male agenda (vier of drie dagen op een pagina), maar daarnaast zijn in het redac tionele gedeelte vele gegevens in woord en beeld verwerkt. Er is een artikel over de radar, over de examen-eisen voor machi nisten en stuurlieden en over de sociale verzekering. Alle Nederlandse schepen boven de 1000 ton zijn iri een register ver werkt en tevens treft men de lijndiensten in deze agenda aan. Hoogwatertijden, af standen, zelfs b reekkrachten, vaartijden, scheepstypen, afkortingen voor telegrafis ten en scheepstermen'in vijf talen maken het de zeeman met behulp van deze agenda gemakkelijk. Vooral de gegevens, die dagelijks moeten worden geraadpleegd werden hier bijeen gebracht. Wanneer de uitgeefster haar belofte nakomt en ook volgende jaren tot uitgave van deze agen da overgaat, zal hier een zeevaart-vade mecum ontstaan, dat uniek is. En dat zo wel op het bureau als in de binnenzak past „Buiswater". De Zandvoortse fotograaf Cees van der Meulen, die in de afgelopen jaren tal van reportagetochten heeft mee gemaakt op het hospitaalkerkschip „De Hoop", op marineschepen, op loodsboten, op vissersschepen, reddingboten en sleep boten, blijkt niet alleen de kunst van het fotograferen op zee en van schepen te ver staan. Hij is ook een aangenaam verteller, wat nu wel blijkt uit zijn eerste door hem geschreven boek „Buiswater", uitgegeven door P. M. van Kampen Zn. te Amster dam. Van der Meulen neemt ons mee op zijn tochten en vertelt van zijn belevenis sen en de normale gebeurtenissen aan boord van de schepen, die hij vooral be roepshalve bezocht. Zijn ervaringen op de loodsboten voor IJmuiden (onder andere de „Deneb") en de sleepboten van n.v. Bureau Wijsmuller zijn ondergebracht in aparte hoofdstukken en het is waarlijk amusant en onderhoudend om te lezen, hoe Van der Meulen van het beroep van deze zeevarenden vertelt en intussen nog even aanstipt hoe zijn foto's juist tijdens slechte weersomstandigheden tot stand komen. Ruim vijfende-tig foto's, alle even fraai, onderstrepen nog eens hetgeen uit Van der Meulens pen vloeide.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13