Emissie der Koninklijke op of omstreeks 17 jan. ZONDER RENTE MPancla en de wijze Meester J n<imeS Nederlandse helicopter luchtvaart maatschappijen thans opgericht PEP-SELS Droog weer; zuidelijke wind ZWITSAPLAST In de verhouding 1 op 8 aandelen r VenkcJk (25 „Aero-Contractors" en „Aero-Coop" Wereldnieuws ocli ió het zo r Schatten J 2 Grote omzichtigheid KLEDING TERMIJN HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Demi's - Kostuums Pantalons - Colberts Auto-coats - Japonnen Mantels - Damespantalons Regenmantels enz. V handen hamea-GeleKmUED Bruynzeel werkt samen met n.v. Efdebe Amerikaans agrarisch bureau te Rotterdam Ontslagen bij textielfabriek KLM vracht- en passagiers vervoer in 1957 gestegen Verzending van zeepost Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland de Ketere pleister Ondertekening Benelux- Unieverdrag DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 De n.v. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij zal op of omstreeks 20 december 1957 registratie aanvragen bij de Securities and Exchange Commission te Washington betreffende de uitgifte van 7.602,285 aandelen elk groot nominaal 20. Het ligt in het voornemen de inschrijving open te stellen voor aandeelhouders over de gehele wereld, in de verhouding van één aandeel op acht aandelen, die of omstreeks 17 januari 1958 uit staan. De prijs van uitgifte zal kort voor de inschrijving worden vastgesteld. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe aandelen ten volle zullen delen in het slotdividend over het boekjaar 1957 dat op de aandelen mocht worden uit- uitgekeerd. De uitgifte zal geschieden door een inter nationaal emissie-syndicaat (onder leiding van Morgan Stanley and Co.) van ongeveer 176 Amerikaanse firma's en 32 Europese firma's in Nederland, België, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Zwitserland. De Nederlandsche Handel-Maatschappij n.v., de Amsterdamsche Bank n.v. en Pierson, Heldring en Pierson, zullen in de leiding deelnemen als vertegenwoordigers voor de Europese leden van het syndicaat. De n.v. Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij is een Nederlandse „holding company", die tezamen met the „Shell" Transport and Trading Company Limited, een Engelse „holding company", direct of indirect aandelen bezit in en zeg genschap uitoefent over de maatschappijen der Koninklijke/Shell groep, een der groot ste aardolie-ondernemingen ter wereld. De opbrengst van de uit te geven aan delen zal voor algemene uitgaven, in de eerste plaats kapitaaluitgaven en opspo ringskosten, ter beschikking worden ge steld van de maatschappijen der Konink lijke/Shell groep. Ten einde haar aandeel in genoemde uitgaven te kunnen bijdragen, zal Shel Transport kort na de uitgifte van de Koninklijke de inschrijving op nieuwe aandelen voor haar aandeelhouders open stellen. De Koninklijke/Shell groep omvat meer dan 500 maatschappijen, die zich vrijwel over de gehele wereld bezig houden met een of meer der werkzaamheden in de aardolie-industrie, te weten de opsporing en winning van ruwe olie en de aankoop, het vervoer, de verwerking en de verkoop van ruwe olie en olieprodukten en de ver vaardiging en de verkoop van chemische produkten. In de vijf jaar en negen maanden, die 30 september 1957 eindigden, hebben de maat schappijen van de Koninklijke/Shell groep een bedrag van in totaal ponden sterling 1.781.000.000 uitgegeven voor de aanschaf fing en vervanging van duurzame produk- tiemiddelen, het verkrijgen van rechten op olieprodukten, enzovoorts en voor het op sporen van nieuwe aardolie-reserves. Van de totale kapitaaluitgaven en opsporings kosten gedurende deze periode werd onge veer 35 besteed in de Verenigde Staten, 27 °/o in de rest van het westelijk halfrond en 38 °/o in Europa en in de rest van het oostelijk halfrond. (Van onze financiële medewerker) De Koninklijke Shell publiceert het nieuws over de komende uitbreiding van het kapitaal wel met grote omzichtigheid. Reeds geruime tijd geleden werd bekend, dat het concern binnenkort een bedrag van 1.4 miljard gulden nodig zal hebben, waar van 800 a 900 miljoen gulden door de Ko ninklijke en rond 45 miljoen gulden door de Shell zal worden uitgegeven. De ver wachting bestond, dat met tien oude aan delen een nieuw aandeel zou kunnen wor den verkregen. Dat wilde dus zeggen, dat nominaal 120 miljoen gulden nieuw kapi taal zou worden uitgegeven, want het ge plaatste kapitaal van de Koninklijke be draagt thans rond 1200 miljoen gulden. Om ongeveer 900 miljoen gulden voor 120 mil joen gulden aandelen te kunnen ontvangen, zou de koers van de nieuwe aandelen op ongeveer 750 percent (oude noteringsvorm) moeten worden gesteld, immers, 120 mil joen gulden a 750 percent is 900 miljoen gulden. Sinds de eerste bekendmaking van de emissie zijn aandelen Koninklijke ech ter sterk in koers gedaald. Thans is de notering ongeveer 143 gulden per aandelen van twintig gulden, dat is dus ongeveer 715 percent. Een aandelenuitgifte tegen 750 percent is dus niet mogelijk. Men moet de koers van uitgifte dus lager stellen, maar dit houdt dan in dat men een groter aantal aandelen moet uitgeven. Welnu, thans wordt meegedeeld dat de emissie zal plaats vinden in de verhou ding van acht oude aandelen tot een nieuw Dit wil dus zeggen, dat ongeveer 150 mil joen gulden nieuwe aandelen zullen wor den uitgegeven. Om hiermee 900 miljoen gulden op tafel te krijgen, zou de koers van uitgifte ongeveer 600 percent moeter zijn, immers, 150 miljoen gulden a 600 per cent is 900 miljoen gulden. De koers van uitgifte wordt echter pas kort voor de in schrijving bekend gemaakt. Aangenomen wordt, dat zich in Nederland nog ongeveer een derde van de aandelen Koninklijke bevindt, zodat in dat geval een bedrag van rond 300 miljoen gulden in ons land zou moeten worden opgebracht. ADVERTENTIE zonder prijsverhoging op 3ANSSTRAAT 63 Betaling vanaf 2.per week Ruime keuze Van 20 tot en met 24 december s avonds tot 9 uur geopend ADVERTENTIE r al HAMFA.f ruw of schraal Commissarissen en directie van de n.v. Houtindustrie Efdebe te Dordrecht delen mede, dat er tussen haar en de Bruynzeel Fabrieken te Zaandam tot een nauwe sa menwerking is besloten. Deze samenwer king houdt in, dat de Bruynzeel Fabrie ken een aandelenbelang in de n.v. Hout industrie Efdebe hebben verworven en hun gehele technische kunnen ter beschikking van de Dordrechtse spaanderplatenfabriek zullen stellen. Plannen voor oprichting van Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft medege deeld, dat dit ministerie zeer veel belang stelling heeft voor de vestiging te Rotter dam van een bureau voor Amerikaanse agrarische produkten. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan, zou de vesti ging van een dergelijk centrum, dat de verkoop van Amerikaanse agrarische pro dukten zou moeten bevorderen, geen ac tieve steun of grote deelneming van de federale regering ontvangen. Reeds ver schillende malen is het idee van een der gelijke permanente tentoonstelling in Eu ropa op het ministerie zelf en door ambte naren van het ministerie met Amerikaanse landbouwgroeperingen besproken. Verle den week heeft een van de grote Ameri kaanse organisaties van landbouwprodu centen, de American Farm Bureau Federa tion, te Chicago een resolutie inzake de oprichting van een bureau te Rotterdam goedgekeurd. Bij de Katoenmij v/h gebr. Scholten en Co. n.v. te Almelo is een aantal werkne mers ontslag aangezegd tegen 4 januari, in verband met inkrimping van de pro- duktie. Voor de luchtvaart is 1957 een jaar ge weest van verdere expansie. Ook de K.L.M. kon haar activiteiten verder uit breiden. Voorbereidingen werden getrof fen voor het naderende straaltijdperk in de luchtvaart. Door het inzetten van nieu we grotere toestellen op verschillende lij nen van het thans 280.000 km lange lucht net steeg de produktie het afgelopen jaar aanzienlijk, zo deelt de K.L.M. mede. Met ingang van 3 december legde de Indone sische regering de K.L.M. een landings verbod te Djakarta op, waardoor het eind punt van de dienst Amsterdam-Djakar ta voorlopig naar Singapore moest worden verlegd. In 1957 werden naar schatting rond 920.000 passagiers vervoerd, bijna 100.000 meer dan in 1956. De luchtvloot, die einde 1957 uit 96 twee- en viermotorige toestel len bestond, was in dit jaar ruim 195.000 uren in de lucht, een gemiddelde van on geveer 540 uur per dag. Het vracht- en postvervoer onderging eveneens een stijging. In Europa werden, gedeeltelijk in samenwerking met Sabena en Swiss-air, geregeld vluchten voor het vervoer van vracht uitgevoerd naar een achttal steden, en door de K.L.M. werden gedurende de winterperiode wekelijks zes vrachtdiensten naar New York uitgevoerd. De acitviteit van de afdeling bijzondere vluchten was. voornamelijk gericht op de Noordatlantische route. Ruim 100 van de ze vluchten werden naar Noord-Amerika uitgevoerd. Het aantal K.L.M.-employés nam in 1957 met 8 pet. toe. In totaal zijn thans 17.300 personen over de gehele we reld in dienst. Hiervan behoren 1.840 tot het vliegend personeel (670 vliegers, 355 boordwerktuigkundigen, 220 telegrafisten, 360 stewards en 235 stewardessen), 9.600 tot het grondpersoneel in Nederland en 5860 personen zijn in het buitenland bij de K.L.M. werkzaam. ADVERTENTIE Twee foto's, genomen voor Huis ten Bosch in Den Haag. Links: de aan komst van minister-president dr. W. Drees, die door de Koningin werd ontvangen om verslag uit te brengen over de N.A.V.O.-top-conferentie en rechts een soldaat van de erewacht, die het te kwaad kreeg en flauw viel. Hij moest door een paar kameraden worden weggedragen Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Yapeyu" 28 dec.; Australië: s.s. „Orsova", 28 dec.; Brazilië: m.s. „Algol", 31 dec.; Canada: m.s. „Prins Willem V 23 dec.; en s.s. „American Gun ner" 28 dec.; Chili via New York 23 dec.; Indonesië: m.s. „Oranje" 30 dec.; Ned. An tillen: m.s. „Sarpedon", 24 dec.; Ned. Nw. Guinea: „m.s. Maaslloyd" 2 jan.; Nieuw Zeeland via Engeland 28 dec.; Suriname: m.s. „Willemstad" 31 dec.; Unie van Z. Afrika en z.w. Afrika: m.s. „Winchester Castle" 28 dec.; Brits-oost-Afrika: s.s. „Jean Laborde" 28 dec. Inlichtingen be treffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. De heer B. A. M. Schreiner, directeur en commissaris van een zestal maat schappijen op het gebied van de lucht vaart, stelt zich voor met ingang van de komende zomer een vaste „lijn" te gaan bevliegen, voorlopig twee keer per dag, van de uitbreidingsgebieden Botlek en Europoort naar de Rotterdamse „Heliha ven" of desgewenst naar het vliegveld Zestienhoven en omgekeerd. De grote uitbreiding van Rotterdam en de intense drukte op de verkeerswegen rondom deze stad hebben de heer Schreiner de overtui ging gegeven, dat hier een markt is voor helikoptervervoer. De reisjes zullen niet goedkoop zijn. Men denkt aan een prijs tussen de tien en twintig gulden. „Aero Contractors n.v." heeft deze plannen nog slechts voorlopig met B. en W. van Rot terdam besproken. Met enige grote maat schappijen, met name bijvoorbeeld de scheepswerven, wordt nog overleg ge pleegd. „Aero Contractors' n.v." is voortgeko men uit de vroegere „Aero Ypenburg" n.v., die reeds bekendheid had als lucht- reclamebedrijf. Voor de veel uitgebreide re taak van „Aero Contractors" is dan ook een combinatie aangegaan met de Maat schappij ter Behartiging van Vervoersbe- langen (M.B.V.) waarin tot dusver drie vooraanstaande vervoersmaatschappijen waren verenigd, namelijk de Deli Spoor weg Maatschappij, de Gelderse Tramweg maatschappij en Maarse en Kroon. De di recteur van de Deli Spoorweg Maatschap pij, ir. A. baron Van Styrum, is commis saris van de „Aero Contractors" n.v. De helikopter-vlieger Eelco J. W. Schuller zal als directeur vliegbedrijf de helikopter- Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. De afgelopen nacht is het frontensysteem van een tussen IJsland en Jan Mayen ge legen depressie ons land gepasseerd, waarna oceaanlucht binnenstroomde en de temperatuur overal tot boven het vries punt steeg. In het westen was het van ochtend 5 tot 7, in het oosten omstreeks 4 graden. De frontpassage bracht gemiddeld over het gehele land 3 mm neerslag. Er viel zowel regen als sneeuw. Dit laatste in hoofdzaak in de oostelijke provincies. Een depressie, die gisterochtend op de westelijke oceaanhelft lag, is sindsdien met grote snelheid naar het noordoosten met een barometerstand van 952 mb de zuidkust van IJsland. Zware stormen in het zeegebied ten westen van Schotland rnyprnhnrf waren hiervan het gevolg. Een boven Spanje aanwezig gebied van hoge druk trekt naar Midden-Europa. Dit hoge drukgebied zal morgen het weer in ons land beheersen en de wind geleide lijk naar richtingen tussen zuidwest en zuid doen krimpen. Er zal daarom in hoofdzaak luchtaanvoer over land plaats vinden, zodat geen verdere stijging van temperatuur is te verwachten. De neer slagkansen zijn de eerstkomende 30 uur gering. WEERRAPPORTEN operaties in binnen- en buitenland leiden. Voor wat het werk in het buitenland be treft heeft „Aero Contractors" onlangs een contract verkregen voor het verrich ten van helikoptersdiensten ten behoeve van de Iranian Oil Exploration and Pro ducing Company in Perzië. Enkele Neder landse helikopterpiloten zullen in de na bijheid van de Perzische Golf met hun toestellen assistentie verlenen bij geolo gisch werk. Men verwacht in de nabije toekomst meer van dergelijke contracten te kunnen afsluiten, ook ten behoeve van de mijnbouw, omdat het instellen van een luchtbrug per helikopter in onbegaanbare gebieden goedkoper is dan het aanleggen van een weg. Aero-Coop Ten behoeve van werkzaamheden in de landbouw-luchtvaart, alsmede voor andere luchtvaartwerkzaamheden, is naast de hierboven genoemde n.v. nog opgericht de n.v. „Aero-Coop". Deze werkt samen met de nationale coöperatieve aan- en verkoop vereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" g.a. te Rotterdam. Deze n.v. heeft eveneens het vliegveld Zestienho ven als thuishaven. Behalve enkele heli kopters waarmede zij thans reeds werkt, zal zij nog enkene nieuwe helikopters in exploitatie nemen, alsmede de speciale transportmiddelen en apparaturen welke voor de landbouw-luchtvaart, het be sproeien van bouwland, benodigd zijn. De n.v. „Aero-Coop" zal de komende zomer met negen helikopters werken. De heer Schreiner meent dat deze n.v.'s als.de zaken zich.blijven ontwikkelen als thans, over vijf jaar een even talrijke vlopt z.ujlftn .beheren..,.als die, van de K.L.M., namelijk tachtig tot negentig toe stellen. Hij hoopt, dat zij zich in het bui tenland een even grote faam zullen ver werven als de Nederlandse scheepvaart en de baggerbedrijven daar hebben. Voor de uitbreiding van de vloot in de nabije toekomst zijn vier „kolibries" van de Ne derlandse Helikopter Industrie in bestel ling. W I C 'O? C O e. c fc S Philippijnen ontwricht De economische situatie van de Philippijnen is de afgelopen maanden in ongekende mate ver slechterd. De toestand is sinds het einde van de tweede wereldoorlog niet zo precair geweest. De laatste vijf dagen, na de aankondiging van een bezuinigingsprogramma zijn de prijzen, in het bijzonder die van levensmiddelen, met vijftien tot vijfentwintig percent gestegen. De Philippij nen hebben percentueel het grootste aantal werk lozen van geheel Azië; een op de vier arbeiders is zonder werk. De dollarreserve bedraagt mo menteel slechts 80 miljoen. Nog onlangs beschreef een commissie van de Verenigde Naties de ar moede als „hopeloos". (UP). Spaanse import In verband met haar streven de voedselprijzen stabiel te houden is de Spaanse regering er toe overgegaan voordien vrijwel nimmer geïmpor teerde goederen in te voeren. Het Nederlandse vrachtschip „Henry Denny" (499 ton) is met een lading bevroren vlees uit Dublin in Bilbao aan gekomen. Het Deense schip „Hannes" bracht een lading vis. NederlandOost-Duitsland Tussen de Stichting Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland en de „Kammer für Aussenhandel der D.D.R." is op 12 december te Berlijn overeengekomen, dat de contingentslijs- ten behorende bij het in december 1956 tussen voornoemde kamers gesloten handelsakkoord voor 1957 gedurende het jaar 1958 opnieuw geldig zullen zijn. Statutenwijziging Simplex In de tweede buitengewone vergadering der n.v. Simplex Machine- en Rijwielfabrieken te Amsterdam is het voorstel tot wijziging van de statuten goedgekeurd. De wijziging betreft de winstdeling. Vrijdag 20 december Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 7.39 uur, onder 16.18 uur. Maanstanden 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 20 december Hoog water: 2.46 en 15.04 uur. Laag water: 10.50 en 23.09 uur. Helsinki geheel bew. wzw 0 0 Stockholm geheel bew. zw -3 0 Oslo geheel bew. zzw -1 0,5 Kopenhagen geheel bew. z -1 0 Aberdeen half bew. z 2 0 Londen onbewolkt w 2 1 Amsterdam geheel bew. wnw 6 1 Brussel geheel bew. wzw 3 2 Luxemburg geheel bew. w 2 2 Parijs onbewolkt w 1 6,3 Bordeaux zwaar bew. wzw 6 3 Grenoble geheel bew. windst. 1 0 Nice onbewolkt nnw 5 0 Berlijn geheel bew. z -2 0 Frankfort regen zw 1 2 München regen wzw 1 0,5 Genève regen zzw 2 0,4 Zürich hagelbui z 1 0,5 Locarno onbewolkt ozo -5 0 Wenen licht bew. zzw -3 0 Innsbruck half bew. windst. -4 0 Rome onbewolkt no 3 0 Ajaccio onbewolkt ono 2 0,4 Mallorca licht bew. windst. 4 0 Den Helder onbewolkt nw 6 3 Ypenburg zwaar bew. wnw 6 4 Vlissingen onbewolkt nw 4 6 Eelde half bew. w 3 3 Twente geheel bew. wzw 3 1 De Bilt geheel bew. w 5 4 Eindhoven geheel bew. w 4 3 Vlv. Z.-Limb geheel bew. w 4 3 17. Panda was op een bank gaan zitten en telde nu tot 3600, zoals hem was opge dragen. Dit duurde heel lang, vooral om dat hij langzaam moest tellen. Bovendien waren zijn gedachten nogal verward, zodat hijnogal eens met de telling in de knoop raakte. Hij had zo het gevoel, dat hij hier alleen maar moest zitteen tellen, omdat Joris hem graag een tijdje uit de buurt wilde hebben. „Zesendertig zevenender tig achtendertig mompelde hij monotoon, „negenendertigals hier wer kelijk een streek van Joris achterzit veertigeenenveertig dan begrijp ik toch niet, wat voor voordeel hij hiermee kan hebben... tweeënveertig... drieën veertig Op datzelfde ogenblik be merkte de wijze magiër tot zijn schrik, dat Joris wel degelijk voordeel scheen te put ten uit de verbreiding van Oosterse Wijs heid. Een dichte menigte verdrong zich voor het kraampje en bood grof geld voor dezelfde flesjes met elixer, die zij eerst zelfs niet gratis had willen hebben. „Broe der Joris!", riep de goede wijze geschokt. „Ik zie, dat ge geld voor onze gaven aan neemt.' Dat is de bedoeling niet! Het is onze missie, om de weldaden van de Oos terse Wijsheid kosteloos voor ieder be schikbaar te stellen!" „Ik weet het, broe der", antwoordde Joris over zijn schouder, „doch Oosterse Wijsheid moet met Westers inzicht verbreid worden. Ik zal u dit straks uitleggen. Stoor me nu nietin het be lang van onze missie!" ADVERTENTIE product Naar het ANP verneemt zal het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie in januari 1958 in De nHaag worden ondertekend. Het ligt in de bedoeling het nodige accent te verlenen aan deze plech tigheid, die waarschijnlijk in de Ridder zaal zal plaats hebben. Een datum voor de ondertekening is nog niet vastgesteld. Hoofdzaak. De Philippijnen hebben de uitnodiging tot deelneming aan de Afrikaans-Aziatische solidariteitscon- ferentie, die op tweede Kerstdag in Cairo begint, niet aangenomen, zo be richt het ministerie van Buitenlandse Zaken in Manilla. Deze conferentie, zo wordt gezegd, dient in hoofdzaak de be langen van de Sovjet-Unie. Volledig lid. Radio-Moskou heeft gemeld, dat het centrale comité van de com munistische partij van de Sovjet-Unie, het kandidaat-lid Moekhitdinov heeft gekozen tot volledig lid van het partij - presidium. Moekhitdinov is eerste mi nister en partij-secretaris in Oezbekis tan geweest. Ongeldig. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de pas poorten van een aantal Amerikaanse burgers, die communistisch China heb ben bezocht, ongeldig verklaard. De paspoorten zijn alleen geldig voor rechtstreekse en onmiddellijke terug keer naar de Verenigde Staten. De maatregel geldt met name de 24 stu denten, die na het jeugdfestival in Moskou op uitnodiging van de Chinese regering naar Peking zijn gereisd en nog niet in de V.S. zijn teruggekeerd. De regeringen van de landen waar de ze jongelui verblijven, Groot-Brittannië Italië, Frankrijk en India, zijn van het besluit in kennis gesteld. Standvastig. Bang-Jensen, de ontslagen functionaris van het UNO-secretariaat heeft opnieuw geweigerd de geheime lijst vrij te geven van de mensen die bij het UNO-onderzoek van de Hon gaarse opstand zijn ondervraagd. Hij zwichtte niet voor de aandrang van zijn landgenoot Alsing Andersen, voorzitter van de Hongarije-commissie, die heeft besloten alle dokumenten over het on derzoek over te geven aan secretaris generaal Hammerskjoeld „omdat dit de enige manier is om de papieren veilig te bewaren". Geopereerd. Frankrijk's „vriend der ar men", Abbé Pierre is in het kantonale ziekenhuis van Genève geopereerd aan hernia. De operatie werd verricht door een oude vriend van de abbé, Jean- Claude Rudler. Over een dag of twaalf zal abbé Pierre het ziekenhuis waar schijnlijk kunnen verlaten. Ongegrond. In Egypte wordt het ambte narenapparaat gezuiverd. Er zijn 14.043 aanklachten wegens corruptie onder zocht, aldus het blad „Al Ahram", waarvan er 8.082 ongegrond. Onder de genen, die van corruptie worden be schuldigd, bevinden zich twee onder staatssecretarissen. Samenzwering. Volgens het Argentijnse dagblad „Noticias Graficas" heeft de politie te Buenos Aires een Peronisti- sche samenzwering tegen de regering ontdekt. Verscheidene deelnemers aan het komplot hebben kans gezien te ont snappen doordat zij tijdig gewaar schuwd werden. Verboden. De Egyptische regering heeft een verbod ingesteld op het naar het buitenland verkopen van oudheden. Vals. De „Corriere della Sera" meldt dat jaarlijks in Italië tien miljoen hectoli ter vervalste wijn, bijna een vijfde ge deelte van de gehele Italiaanse wijn- produktie, wordt verkocht. Tegenspraak. Admiraal Strauss, de voor zitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, heeft een persbe richt, dat Groot-Brittannië, op zijn ver zoek, de bekendmaking van een Brits succes bij de beteugeling van de water stofenergie voor vreedzame doelen heeft achtergehouden, „volkomen on waar" genoemd. Zwarte Piet. Een Amerikaanse persfoto graaf, die niet in het bezit was van de vereiste officiële vergunning om toe gang te krijgen tot het Palais de Chail- lot, waar de secretaris-generaal der NAVO, Paul-Henri Spaak, maandag avond een officieel diner aanbood, kroop 's morgens, met zijn fototoestel, in een schoorsteen, om te proberen toch een „plaatje" te krijgen. Na een aantal uren in zijn verheven zitplaats te hebben doorgebracht, zakte hij naar beneden en kwam, omgeven door een wolk van roet, in de grote zaal terecht. Hij mocht een bad nemen, maar moest zonder foto, vertrekken. Erfenis. De 32-jarige Sicilaanse chauffeur Vincenzo Cuffaro heeft van zijn over leden werkgever, Nicolo Briuccia Ag- nello, een erfenisje gehad. Agnello stierf op 8 december en vermaakte de helft van zijn vermogen aan Cuffaro, wegens trouwe dienst. Agnello's vermo gen bedraagt... een miljard lire, on geveer zes miljoen gulden. INDISCHE VORSTEN hebben altijd de neiging gehad hun vermogen in juwelen en edele metalen te beleggen. Dat kon in vroeger tijden betrekkelijk gemakkelijk, omdat de belastingbronnen ieder jaar aan de meestbiedenden werden verpacht en deze pachters waren wel zó uitgeslapen in het uitdenken van nieuwe heffingen, dat zij in staat waren de pachtsom te betalen en hiervan nog het nodige over te houden ook. (Dat deze winst door een opvolger weer kon worden af- gekaapt, is een onaantrekke lijke bijkomstigheid, waarvan van we ons niet te veel moeten aantrekken). De Groot-Mogol Akbar, die in de tweede helft van de 16de eeuw over een groot deel van Indië regeerde, voerde een nieuw belas tingstelsel in, gebaseerd op heffingen op de oogst - waarvan de principes zich in India tot in onze dagen hebben gehand haafd. We moeten echter niet denken, dat Akbar door dit rechtvaardige belasting systeem minder inkomsten genoot dan zijn voorgangers. Integendeel, doordat hij zijn bestuur baseerde op het leenstelsel, maak te hij zich tot enige erfgenaam van alle edelen, rijksgroten en regionale radja's, wat tot gevolg had, dat zich in zijn gewel dige rijk nergens rijkdommen konden op hopen, behalve in zijn eigen schatkist. Akbar en zijn zoon Sjah Djehaan zijn ten gevolge van dit beleid de rijkste mensen geweest die ooit geleefd hebben. De pracht en de rijkdom die deze twee vorsten heb ben tentoongespreid, dank zij de tot bers tens toe met goud, zilver en juwelen ge vulde schatkamers, tart iedere beschrijving. De hofhouding verslond dagelijks het lieve bedrag van 75.000, waarbij nog eens f45.000 aan dagelijkse onkosten voor de harem gerekend moest worden. De Ant werpse koopman De Laet heeft zich de moeite getroost een taxatie te geven van de rijkdom van de koninklijke schatka mers bij de dood van Akbar in 1605. Hij was destijds beheerder van de faktorij van de O.I.C. in Soerat aan de Golf van Cam- bay en wist dus wel waarover hij sprak. Bovendien zijn we wel gedwongen op zijn gegevens af te gaan, want hij is onze enige inlichtingenbron. Welnu, De Laet berekende de waarde aan parels, robijnen, sma ragden, saffieren, goud en zilver, benevens Perzische tapijten, Chinees porselein en andere nuttige gebruiksarti kelen op een bedrag van ruim 520 miljoen gulden. Goud guldens, wel te verstaan in het begin van de 17de eeuw, zodat we de waarde die in de schatkamers aanwezig was, gerust op 10 miljard van onze tegenwoordige guldens mogen rekenen. Waarbij we dan nog die nen te bedenken, dat De Laet alle edelste nen met een geringer gewicht dan karaat buiten zijn telling heeft gelaten, omdat dit „kleingoed" de rekening tot een eindeloos en onbegonnen werk zou maken! Behalve de schatten in de schatkamers, hadden beide Groot-Mogols echter ook hun vele paleizen met verblindende pracht overladen, een pracht die zelfs volgens oosterse maatstaven niet te overtreffen was, zodat we de 10 miljard in de schat kamers uitsluitend als kasgeld moeten zien. Dan heeft u een aardige indruk van wat de heren te verteren hadden. Over het grootste gebouw ter wereld moeten we dan toch ook nog even spreken. Daarover een volgende keer (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2