Burgemeester Bruinsma en mr. J. in 't Veld leidden in Vanmorgen in de vishal en op zee Sovjetvloot is de marine van Engeland voorbijgestreefd Havenberichten I.ï mond-agenda Piet 't Hart, draaier-schilder DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Aantal onderzeeboten blijft gestadig toenemen: 475 met 75 in aanbouw DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 7 „HUMANITAS" START IN BEVERWIJK „Ondanks verschillen in opvatting vreugde over zorg voor de mens' Kerstavond bij „Het Vrouwengilde" Brandje en explosie deden brandweer uitrukken Goede bloemenprijzen Beschadigingen door spreeuwen Duitse kustvaarder bij Zoutelande omhoog Scheepvaart Het had er aanvankelijk veel van, dat de avond welke door een werkgroep van „Humanitas" was belegd om tot oprich ting van een afdeling te komen, gedeelte lijk zou mislukken. De spreker voor deze avond, mr. dr. J. In 't Veld, was door haastig overstappen in Haarlem in het verkeerde treingedeelte beland en in IJmuiden terecht gekomen. De heer L. Otte uit Velsen heeft de tal rijke aanwezigen toegesproken, waarna de heer J. S. G. Bruinsma, burgemeester van Beverwijk, namens het gemeentebe stuur mededeelde, dat men er zich in mocht verheugen, wanneer er in deze tijd steeds meer aandacht komt. Daarom verheugde het gemeentebe stuur er zich over, dat er thans uit de gemeenschap groepen komen, die aan de inwendige „structuur" van de mens alle aandacht willen besteden. Persoonlijk stond de heer Bruinsma op het standpunt, dat de mens geen ander fundament mag innemen dan dat wat gelegd is door Chris tus. Hoewel er dus een grote discrepantie is in de mening t.a.v. het beginsel, meen- AMSTERDAM Van de gehele scheepvaartgroep vorm den de aandelen K.P.M. een uitzondering voor wat betreft de stemming in deze sec tor. De aandelen lagen ten opzichte van dinsdag ongeveer 5 punten hoger. De overige fondsen leden een verlies van 1 tot 3 punten. De handel was van beperkte omvang. Cultures moesten bij opening over de gehele linie een puntje prijsgeven, maar bij het scheiden van de markt, was er hoegenaamd geen verschil met de slot- koers van dinsdag. De berichten uit Indo nesië waren voor de beurs, zowel als voor het publiek, geen aanleiding, om tot zaken over te gaan. De koersfluctuaties bewogen zich dan ook binnen nauwe grenzen. Aan delen Aniem werden op 38 pet. vernomen. Deze gas- en elektriciteitsmaatschappij is met haar belangen in Indonesië aldaar reeds twee jaar geleden grotendeels ge nationaliseerd. Het jongste bericht uit In donesië had op de koers van de aandelen Aniem dan ook geen enkele invloed. Ook dinsdag werd 38 pet. voor het aandeel ge noteerd. De internationale waarden lagen weder om aangeboden. Zwitserland, dinsdag koper, was thans verkoper voor aandelen Kon. Olie in een heel kleine markt. Bij gebrek aan kooplust werden de stukken alleen tegen lage prijzen uit de markt ge nomen. De aandelen draaiden rond de 143 (715 pet. oude basis), tegen dinsdag 146.80. Het fonds lag het laagste in koers voor geheel 1957 en vertoonde een daling van ongeveer 450 pet. ten opzichte van de hoogste koers van 231 (1155 pet. oude basis) in 1957 en sedert alle tijden. Aan delen Philips lagen bij opening 4 punten lager maar tegen het slot kon dit verlies tot 2 pet. worden teruggebracht. Anders was het gesteld met de aandelen Unilever, die terugliepen van 314'/a tot 312, tegen dinsdag 318AKU noteerde min 1 pet. KLM boekte een nieuw laagterecord op 93 sedert de introductie van de aandelen ter beurze op 110. De weekstaat van de Nederlandsche Bank, met opnieuw een verhoging van de deviezenvoorraad, oefende op de koers van de staatsobligaties een gunstige in vloed uit. De papieren lagen wederom vast in de markt. Er bestond ter beurze een overweldigende belangstelling voor de in schrijving op de 20 miljoen gulden 6 pet. 30-jarige obligaties (2e lening 1957) van de n.v. Prov. en Gem. Elektriciteitsmaat schappij (PEGEM) te Haarlem. De beurs vraagt zich af, hoeveel 6 pet. leningen er nog op de beurs zullen worden gebracht. (ANP) NEW YORK Door winstnemingen brokkelden de koersstijgingen af, waarmee aanvankelijk ongeveer de helft van de daling van dins dag was ingelopen. Een groot aantal fond sen behield echter winsten van meer dan een dollar. Ook de olies moesten een deel van hun winsten prijsgeven, die meer dan een dollar hadden bedragen. Chemie- en koperfondsen behielden voor een deel stijgingen van meer dan een dollar. Spoorwegen waren onregelmatig. De staal- fondsen gleden terug na een bescheiden stijging. De autofondsen konden hun win sten in het geheel niet behouden. Van de 1212 verhandelde fondsen sloten er 542 lager en 392 hoger. Het industriegemiddelde kwam van 425,65 op 426,18; Spoorwegen van 96,05 op 95,96 en openbare nutsbe drijven van 67,30 op 67,55. De omzet be droeg 2.750.000 aandelen tegen 2.820.000 op dinsdag. (UP) 3-3W/o Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton Vdam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Del: Mijen Amsterd Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoer' gisteren 85 'A 88 H 137 X 243 163 233 165 220 y, 221 135 310Vi 190 UVA f 142.40 180 431/» 93 132 II8V2 109 145 195 89Vi 56 X 190 7lH 141 159 152Va 4 VA 34 47 3254 7054 21 Voorbeurs koersen 221 309 141.50 de de heer Bruinsma toch dat hij ook als Christen, over de oprichting van „Huma nitas" in Beverwijk zijn vreugde kon uit spreken. Beide principes, gebaseerd op bezorgdheid voor de mens, vragen dat wij open staan voor elkander, dat we elkander trachten te begrijpen en we ons niet op sluiten voor elkander", zo besloot de heer Bruinsma. De heer In 't Veld inmiddels gear riveerd begon zijn rede met te wijzen op de snelle groei van de IJmond en wees op het gevolg van dit accrès. Men had reeds ervaring opgedaan, zo zei hij, met Rotterdam, Eindhoven, Emmen en ande re plaatsen en noemde de huisvesting vaak een van de problemen, waardoor een gezin kon worden ontwricht. In de Zaan streek is een sterke traditie, om mensen die zich daar vestigen in de gemeenschap op te nemen en indien dit niet geschiedt, heeft de praktijk bewezen, dat zelfs in het derde geslacht de sporen van het te losse verband met de gemeenschap tot uiting komen. De katholieken, gereformeerden en de onkerkelijken hebben de plicht om deze mensen te helpen acclimatiseren en de oorzaken van hun problemen weg te nemen. Daarna heeft de heer In 't Veld uitvoe rig verteld hoe „Humanitas" is ontstaan en wat het werk is van hen, die hun me demensen willen helpen. „Een ieder die hulp nodig heeft, zal niet tevergeefs bij „Humanitas"" aankloppen en als we on der hen iemand vinden, die behoort tot een kerkelijke instelling, dan zal het ons een vreugde zijn als wij hem weer tot zijn kerkgenootschap terug kunnen doen ke ren." De eerbied voor de menselijke per soonlijkheid moet de leden van „Humani tas" en vgn elke andere instelling lei den bij het verlenen van hulp, zo besloot de heer In 't Veld zijn rede. Na nog enkele vragen te hebben beant woord, gaven een aantal personen zich op, om een werkgroep te vormen, waaruit later een bestuur zal worden gekozen. Ook de dames van „Het Vrouwengilde", afdeling Beverwijk hebben hun kerstavond gevierd. Hiertoe waren zij gisterenavond in de bovenzaal van het K.S.A.-gebouw bijeen gekomen, waar haar presidente mej. E. Roes, de bijeenkomst met een kort gebed opende. In haar openingswoord bracht zij openlijke hulde aan mevrouw De Kort, de vroegere penningmeesteresse, die inmiddels Beverwijk heeft verlaten, voor de wijze waarop de financiën door haar werden be heerd. Evenals bij de katholieke arbeiders vrouwen was er veel werk gemaakt om de zaal in de gewenste sfeer te brengen en ook het programma was dienovereenkomstig. Het meisjeskoor van de Regina Coeli-pa- rochie opende de avond met het zingen van enkele kerstliederen, waarna het echtpaar Van DolenRooyers de avond vulde met voordracht en declamatie. De heer Van Dolen droeg het kerstverhaal voor uit het Evangelie van Mattheus en Lucas, terwijl zijn vrouw hierbij enkele verzen decla meerde. Het meisjeskoor besloot het eerste deel met kerstliederen. Zoals gebruikelijk op zulke avonden vond er in de pauze een verloting plaats en werden de kledingstuk ken voor minderbedeelden, door de dames zelf vervaardigd, tentoongesteld. Het twee de deel van de avond werd geheel verzorgd door de declamatrice, die eerst enkele ern stige gedichten van Annie M. G. Schmidt, Ed. Hoornik en Michel v. d. Plas voordroeg om te besluiten met enkele frivole verzen van Annie M. G. Schmidt De presidente dankte na afloop de medewerkenden voor het doen slagen van de kerstavond 1957. Gistermiddag is aan de Kastanjestraat te IJmuiden achter de woningen 13 en 15 een ketel met mastiek omgevallen, waar door de wanden van twee schuurtjes in vlammen opgingen. De brandweer hoefde niet veel te doen; de bewoners hadden al met emmers water het ergste bedwongen. Gisteravond is verder aan de Zuiderdorp straat in Velsen een kleine explosie voor gevallen als gevolg van een kolendamp ontwikkeling. De schoorsteen werd boven- daks van het huis geslagen; de brandweer behoefde niet op te treden. MARKTNIEUWS BEVERWIJK, 18 december. Andijvie 22—62, waspeen 12—24, prei 13—26, boe renkool 18—36, groene kool 6—12, rode kool 612, spruiten 3476, knollen 1225. Vandaag 1500 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond van daag uit 1500 kisten vis, waarbij 500 kis ten schelvis, 120 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 230 wijting, 80 verse haring, 65 sardijn, 350 diversen, 30 stokkebit, 5000 kg tong en 350 stuks stijve kabeljauwen. De „Beatrice" liep binnen met 120 kisten schelvis, 100 radio, 160 gul, kabeljauw^ en koolvis, 200 wijting, 20 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen; de „Wiron 2" (van 6 dec.) was er met 280 kisten schel vis, 80 gul en kabeljauw, 40 wijting, 60 diversen en 250 stuks stijve .kabeljauwen. De kleine vaart voerde de tong en sardijn aan. Voor het buitenland De export had alle belangstelling voor kabeljauw, tong en grove schol. De regels grote kabeljauw deden 104—112, kleine 6065. Grootmiddel tond deed f 3.70— 4.—, kleinmiddel 3.70—4.10, tong I 3.40— 3.50 en tong II 2.802.90. Grote en mid del schol deden f 3540, zetschol en schol 1 42—48. Het binnenland in De binnenlandse handel kocht grote schelvis voor f 4849 per kist, grootmid del voor 4446, kleinmiddel Voor 30 36. Wijting bracht f 2529 op. de zwarte koolvis ging van de hand voor f 6173, grote gullenmaat voor 2122, kleine gullenmaat voor f 1822. De witte kool vis noteerde 110120, kisten kabeljauw 132140 en kleine 140. Grote gul deed 5660, middel f 4142 en torgullen 24—26. Grote tong leverde f 4.404.60 per kg op, schol 2 4246 en schol 3 2733. Diverse haring ging weg voor 2230 en de makreel voor 1022. Voor de vrijdagmarkt Aan de vrijdagmarkt lost de „Ariadne" 100 kisten schelvis, 150 radio, 50 open wij ting, 30 dichte wijting, 70 kabeljauw, kool vis en gul, 30 makreel en 20 stokkebit. Oudste boten Oudste boten zijn thans KW. 135 en KW. 153 (van 2), KW. 80 (van 3), KW. 99 en Sch. 117 (van 4 dec.). Deze boten bevin den zich met de „Claesje" en de „Arie Ouwehand" KW. 122 (van 9 dec.) in de Ierse Zee of het Kanaal. Om de Noord vissen de „Eveline" (van 7 dec.), „Curagao" (van 9 dec.). En op zee Gisteren was het op zee bijna overal slecht weer met windkracht 6 tot 7. De trawlers en trawlloggers om de Noord meldden slechte vangsten. De KW. 81 deed een trek van 20 manden schelvis, de Cura gao een trek van 15 manden schelvis en de Job Gouda een trek van 20 manden schelvis. De dagvangsten bedroegen dan ook slechts 100 tot 80 manden schelvis en wijting. Op de kust De loggers en kotters op de kust vingen per dag 200 tot 100 kg tong en 15 tot 12 manden kleine schol. Bij de boei ST waren de vangsten van de 175 tot 150 kg tong en 15 tot 30 manden grove schol en 2 tot 3 mandjes tarbot. De loggers bij de Pitt-boei vingen iets beter; etmaal vangsten van 250 tot 200 kg tong, 10 tot 8 manden schol. In het Kanaal was het slecht weer. De trawlloggers hebben een paar trekken kunnen doen. De vangsten bestonden uit 30 tot 20 kantjes. De trawler „Claesje" ving gisteren 250 kisten haring en vanmorgen 50 kisten. Er werd door schippers geklaagd over schade aan de netten. Besommingen Gisteren besomde de Herman f 22.000 en de Haarlem f 30.500.Vanmorgen waren de besommingen: Beatrice f 19.000, Wiron 2 f 17.900.—; IJM 3 f 1630.—; KW 88 f 2090.—; KW 65 f 1670.—. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers in het Kanaal waren in de afgelopen nacht; KW20 20 k.; KW40 40 k.; KW74 30 k.; KW168 12 k.; KW43 geen vangst; KW110: geen vangst. Mooie reizen Door de hoge tongprijzen en de stevige scholprijzen maken de kotters, die op de kust op deze platvis vissen zeer goede be sommingen. De HD 67 maakte aan de woensdagmarkt voor twee etmalen vissen LONDEN (UP) Vandaag is de „dia manten" uitgave gepubliceerd van „Jane's Fighting Ships", het jaarboek van de vlootstrijdkrachten der gehele wereld. Het belangrijkste nieuws in de editie 1958 is het rapport over de Russische vloot, die de Britse vloot voorbij is gestreefd, en weinig achter staat bij de Amerikaanse. Bij de bouwprogramma's ligt de nadruk nog steeds op het onderzeebootwapen, dat weer sterk is uitgebreid. Bovendien wordt gewerkt aan atoom-onderzeeboten, krui sers en torpedobootjagers. „De snelle groei van de Russische marine tot een maritieme macht die na Amerika op de tweede plaats staat is de belangrijkste ontwikkeling in de Russische strategie sinds de tweede wereldoorlog", aldus de redactie van „Jane's". Een groot percentage van de Russische onderzeeboten bestaat uit schepen die lan ge reizen kunnen maken. „Het is niet on mogelijk dat door kernenergie aangedre ven onderzeeboten, die zijn uitgerust met geleide projectielen, binnen enkele jaren de vliegdekschepen als speerpunt van een maritieme strijdkracht kunnen vervan gen", aldus „Jane's". Daarbij wordt aan getekend dat atoom-onderzeeboten een fractie behoeven van de voor een vlieg- dekschip nodige bezetting en bediening, en dat zij gedurende vrijwel onbepaalde tijd onder water kunnen blijven. Het zwaartepunt van de bouwprogram ma's van bovenwaterschepen is verlegd naar snelle torpedobootjagers, van krui- f 2400.De vangst werd van Den Helder per auto naar IJmuiden vervoerd. Het schip verliet direkt weer de haven van Den Helder om tot zaterdag te vissen. Niet lossen Schipper De Groot van de trawler „Ariadne" had gemeld, dat hij donderdag morgen om ongeveer zeven uur binnen zou zijn. De 400 kisten rondvis, meest schel vis, moesten dan nog voor de donderdag- markt worden gelost. Maar toen de trawler om acht uur nog niet binen was, besloot de rederij voor de vrijdagmarkt te lossen. De wachtende havenarbeiders konden naar huis toe. Er lost vermoedelijk ook een trawler van de rederij Medan-Batavia aan de vrijdagmarkt. De „Curagao" gaf op 600 kisten vis aan boord te hebben. Kerstfeest Het is een jaarlijks terugkerend ver schijnsel, dat tijdens de Kerstdagen en de oud- en nieuwviering bijna de gehele vis sersvloot binnen is on. de bemanningen de laatste dagen van het jaar in het gezin te laten doorbrengen. Reeds deze week zijn 20 vleetloggers aan de Zuidzijde afgemeerd om behouden teelt te maken. Deze loggers gaan in de eerste week van januari weer op tong en schol trawlen. De „Vikingbank" is al binnen gebleven. Dit weekeinde zal de vissershaven wel vol lopen met vissersschepen. Uit de vaart De „Tzonne" IJM 1 is wegens de slechte uitkomsten voorlopig uit de vaart genomen. Ook de „Klaas Wijker" IJM 85 is voorlopig stil gelegd. De „Johannes Polderman" ligt aan de Zuidzijde stil voor de motor. Sardjjnvissery Voor de gehele Nederlandse garnalen- vloot is het een slecht jaar. Het is echter een pleister op de wonde, dat sinds begin november aardig wat sardijn wordt ge vangen. De scheepjes vissen in span en hebben besommingen van f 1500.tot f 3000.per schip. Op dinsdag kwamen in IJmuiden bin nen: Leopard van Rotterdam, Grebbe- stroom van Liverpool, Wappu van Kotka, Jogela van Rotterdam, Suomen Nyto van Rotterdam, Helen van Londen, Berkel- stroom van Parr, Jacob Teekman van Sundsvall, Polaris van Swansea, Inadi van Haugesund, Franca II van Swansea, Bintang van New York, Hugo Oldendorff van Helsinki, Confid van Stockholm, Ar- min van Haugeness. Op woensdag kwamen binnen: Amigo van Parr, Philetas van Rotterdam, Haar lem van Rotterdam, Congokust van Free town, Thalisse van Indonesië, Eos van Nyköping, Dona Edy van Philadelphia, Jan Brons van Skogall, Anna Elisabeth van Fowey, Phidias van Lissabon, Ilias van Kopenhagen, National Prestige van Puerto Ordaz, Eemstroom van Londen, Schippersgracht van Abö, Ommenkerk van Rotterdam. Op dinsdag zijn vertrokken: Noordkaap naar Cascar, Hirondelle naar Harlingen, Sisemgra naar de Noordzee, Dora Olden dorff naar La Guara, Frey naar Malmö, Masym N naar Kalundborg, Schwanzen naar Bremen, Senator naar Hamburg, Se- vermaja Dvina naar Rotterdam, Ancora naar Londen, Percy Jordan naar Hampton Roads, Osterbeck naar Hamburg, Brage naar Salzborg, Belgia naar Antwerpen, Baumwall naar Hamburg, Spaarnestroom naar Swansea, Inge naar Calais, Munte naar Gent, Marie Fischer naar Kopenha gen, Gerd naar Londen, Heriot naar Leith, Roelf naar Emden, Elsa naar Gent, Lek- kerkerk naar Londen, Egbert S naar Lon den, Hera naar Port of Spain. Op woensdag vertrokken: Amstelstroom naar Londen, Vechtstroom naar Huil, Ca- nopus naar Rotterdam, Antony naar Hampton Roads, Schokland naar Falken- berg, Glory naar Londen, Haventhor naar Hamburg, Wallonia naar Rotterdam, Leo pard naar Esbjerg, Polaris naar Delfzijl, Joseph Frering naar Monrovia, Wexford naar Boston, Maas naar Rotterdam, Hof wierde naar Londen, Bittern naar Rotter dam, Trito naar Rotterdam, Nero naar Rotterdam Marietje Böhmer naar Rotter dam, Lalandia naar Hamburg, Vliestroom naar Londen. Op de woensdag gehouden bloemenvei ling was grote vraag naar witte hyacinten; deze zo bij uitstek geschikte kerstbloem bracht maar liefst 50 cent per stuk op. Trouwens alle bloemenprijzen gingen om hoog als gevolg van het vertrek van Ko ning Winter. sers, die in een „hoge zee-vloot" zijn sa mengevoegd. Op het ogenblik heeft de Russische vloot 475 onderzeeboten. In 1958 en 1959 zullen er jaarlijks 75 tot 85 bijkomen. De Russische vloot omvat, blijkens „Jane's", verder 32 kruisers, een oud slagschip, 180 torpedobootjagers, driehonderd fregatten en escortevaartuigen, duizend mijnenve gers, 125 patrouillevaartuigen, vijfhonderd motortorpedoboten en kustvaartuigen, 120 landingsschepen en 160 hulpschepen voor de vloot. Plannen, voor een tweede atoom ijsbreker (de „Lenin" van 16.000 ton, wordt momenteel afgebouwd), van 25.000 ton, liggen gereed. „Jane's" zegt dat alle Russische mari nevaartuigen volledig bemand en in ac tieve dienst zijn. De Amerikaanse De Amerikaanse marine, de grootste ter wereld, past gelijktijdig en op grote schaal kernenergie en geleide projectie len toe. De Amerikaanse marine heeft atoom-aandrijvingsinstallaties gereed voor een vliegdekschip, een kruiser en verschillende onderzeeboten. Deze sche pen, alsmede fregatten, torpedobootjagers en talrijke onzerzeeboten worden groten deels met geleide projectielen bewapend. „In de toekomst zullen alle belangrijke Amerikaanse oorlogsschepen met kern energie worden aangedreven", aldus „Ja ne's". De sterkte van de Amerikaanse marine is volgens „Jane's": 37 grote vliegdek schepen, 66 vliegdekschepen voor escor tediensten, vijftien slagschepen, twee slag kruisers, 29 zware kruisers, 43 lichte krui sers, vijf fregatten, 367 torpedobootjagers, tien torpedobootjager-mijnenleggers, 267 escorte-torpedobootjagers, 92 torpedoja gers voor escortediensten en transport, 204 onderzeeboten, 25 escortevaartuigen, 307 mijnenleggers en -vegers, 109 pa trouillevaartuigen, 562 amfibie-vaartuigen, 550 vloot-hulpvaartuigen en 1800 andere hulpvaartuigen. De Britse De Britse marine ondergaat een reor ganisatie tot smaldelen, die vliegdeksche pen als hun kern hebben. Oude vliegdek schepen worden gemoderniseerd en een nieuw, Ie „Hermes", is in aanbouw. Drie nieuwe kruisers van de „Tiger"-klasse die in aanbouw zijn worden met geleide pro jectielen bewapend. Voor vier torpedo bootjagers met geleide projectielen zijn bouwopdrachten verstrekt. Volgend jaar zullen twaalf nieuwe fregatten van stapel lopen. De Franse De Franse marine heeft als kern vijf vliegdekschepen, twee slagschepen en zeven kruisers. Een bouwprogramma voor achttien torpedobootjagers is vrijwel af gewerkt. Een nieuw programma voor de bouw van fregatten, die voor velerlei doeleinden kunnen worden gebruikt is ge reed. Verder staat een vliegdekschip voor helikopters op het programma. Handelsvloot De "Russische handelsvloot is van 1158 schepen in -1956-uitgegroeid tot 1228' in 1957, met een totale .inhoud van 2.635.961 ton. De Britse handelsvloot is 5508 sche pen groot en meet totaal 19.545.975 ton. De Verenigde Staten hebben 4432 schepen met een totale inhoud van 26.145.642 ton, de vaart op de Grote Meren inbegrepen. DONDERDAG 19 DECEMBER: 20 u. In de machinefabriek IJmuiden heeft men het voorbeeld van de Hoogovens ge volgd en in de kantine een tentoonstelling van schilderijen ingericht. De leider van het bedrijf, de heer Balm, bemint de schil derkunst en heeft deze, onder meer onder leiding van H. F. Boot, nog beoefend ook. Piet 't Hart, draaier aan de fabriek en schilder in de dop, trof het dus met zijn baas. En hij was de eerste, die zijn werk in de fabriek mocht tonen. Hij weet zich een beginneling. Hij is volgens de heer Balm nog draaier-schilder en met wel gevallen ziet de baas hem schilder-draaier worden. En als Piet 't Hart het zo vindt, moet hij de sprong maar wagen en het een keer laten bij het schilderen alleen. Gezien het vele dat 't Hart exposeert, zit er genoeg stimulans achter hem. In vele zaken vertoont hij zeker eigen per soonlijkheid, onderscheidt hij zich naar kleurgeving bijvoorbeeld van anderen. Hij weet een vaas bloemen in de ruimte te plaatsen. Een stilleventje met botjes zou te midden van werk van vakgenoten lang geen gek figuur slaan. En wel allerchar- mantst is een klein bosgezichtje van sterke kleur en brede opzet. Ik dacht dat 't Hart zelf ook nogal hechtte aan dit werkje. Hier echter dient hij zich te bedenken, dat het een gelukkige uitschieter kan zijn. Met eenzelfde onderwerp valt zoiets nog wel te herhalen. Waar staat 't Hart echter wan neer hij zich een ander onderwerp kiest? Want voor een versteviging van zijn onder bouw, geloof ik, zijn andere onderwerpen nog noodzakelijk. IJmuidens vissershaven is een prachtig onderwerp, waaraan hij zich bijvoorbeeld kan toetsen, waarmee hij zich kan scholen. Met bloemen, vissen, oude schoenen en bomen kan met de vorm desnoods nog een beetje slordig omge sprongen worden. Schepen, kades en lood sen dwingen tot een studie van het in elkaar zitten van de dingen. 't Hart is verliefd op het schilderen en verlangend veel te realiseren. Als men dat in zijn vrije tijd moet doen, dan is het be grijpelijk dat men om der wille van de kleur veelal een pot bloemen voor zijn neus zet. Ik geloof echter dat 't Hart van meer kan houden, mits het hem gelegen heid geeft zich met kleur te uiten. Het bos trekt hem aan. Een plezierig schilderij werd een bosgezicht met een open plek onder de zon. Om over het soms aanwezige decorachtige heen te komen, zal 't Hart zich echter meer nog moeten verdiepen in zo'n onderwerp. Ik kan hem dan alleen maar geduld toewensen. Vooral in zijn situatie zal hij dat nodig hebben. En het is te hopen dat hij ook de gelegenheid vindt eens werk van anderen, van belang rijke schilders, te bekijken en zich hier door te laten leiden. Bob Buys De tuinbouw in de streek Kennemerland heeft er een nieuwe belager bijgekregen. Het zijn vooral de glaskwekers die de laat ste dagen met het winterweer hun ogen uit stonden te kijken. Want grote groepen spreeuwen wierpen zich op de kassen en pikten de glaskit van de ramen, die ge bruikt wordt om de ramen te stoppen. Dit consumeren van kit heeft reeds grote af metingen aangenomen en er is hier en daar veel schade veroorzaakt, vooral aan de nieuw gebouwde kassen. In Amerika kent men deze plaag reeds lang en men heeft een afdoend afweermiddel. De spreeuwen gaan namelijk op de vlucht wanneer ze hun eigen geluid op een bandrecorder horen. Nu heeft men dit afweermiddel hier ook al toegepast, maar zonder een enkel resultaat, want ondanks het feit dat de bandrecorder hard staat te draaien, snoe pen de vogels in Kennemerland lustig door en maken hele kassen kaal. Het enige af weermiddel schijnt te zijn de kit met teer te vermengen of, zoals in de kersenboom gaarden te gaan spreeuwen-jagen. Thalia: „Mijn zoon is onschuldig (speciale voorstelling). Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 uur, filiaal ge opend van 10 tot 12 uur. N.H. Kerk, Kanaalstraat: Het Neder lands Kamerkoor met kerstconcert voor de Velser Kunstkring „Voor Allen". 20 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in de zaal aan de Abelenstraat, 20 uui. VRIJDAG 20 DECEMBER: Thalia, 20 uur: „Gangsters van 18". Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: als donder dag. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 1417 en 1921 uur. Raadhuis, 1112 uur, spreekuur wet houder van financiën. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, open van 10—12.30, 14.30—17.30 en 19—21 u. Filiaal: open van 1417 en 1921 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen, 14 uur: kerstmiddag in hotel Royal, Kennemer- laan IJmuiden. BEVERWIJK DONDERDAG 19 DECEMBER Luxor Theater, 19 en 21 uur: Culturele Commissie Beverwijk, filmavond, „Alles op een kaart (d)." Statenhuis, 13.30 uur: Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen jubileert. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kennemer Pluimvee Vereniging. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013; lees- en studiezaal ge opend van 10—13 en 15—18 uur. Wjjk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 1718 uur. VRIJDAG 20 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Prins showgirl". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Piloot Quax in Afrika". W.B. Theater, 20 uur: „Represailles" en „Bloedige Vergelding". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Centrum, 20 uur: Sihipompen, contact avond. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 18, ge opend van 15—17 en 19—20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1013, 15—17 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 18.3020 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15—18 en 19—21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10—13, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur. De Duitse kustvaarder Isebek (498 t.) is vanochtend vroeg bij Zoutelande aan de grond gelopen. De Belgisëhe sleepboot Scaldis tracht het schip vlot te krijgen. Ook de reddingboot van Breskens is uit gevaren. De reddingboot is later weer naar binnen gegaan. De Isebek zit hoog en droog. Aagtedijk, pass. 18 Str. Messina n. Port Said. Aardijk, 18 te Antwerpen. Abbekerk, 18 v. Antwerpen n. Hamburg. Agamemnon, 18 te Maracaibo. Alblasserdijk, 18 te Rotterdam. Alhena, pass. 18 St. Vincent n. Las Palmas. Alkaid, 19 te Recife. Almkerk, 19 te Lorenzo Marques v. Durban. Amstelland, 19 te IJmuiden verw. Alphard, 18 te Hamburg v. Bremen. Ameland, 18 v. Thameshaven n. Curagao. Ampenan, 18 te Karlsham v. Hamburg. Amstelsluis, 18 120 m. z.z.w. Ouessant n. R'dam. Annenkerk, 19 te Fremantle. Arendsdijk, 19 te Antwerpen. Arendskerk, 18 v. Port Said n. Port Sudan. Axeldijk, 19 te Port of Spain. Batjan, 18 te Belawan verw. Bengawan, 18 rede Menado. Bengkalis, 18 te Karlshamn v. Hamburg. Bogowonto, 19 v. Padang et Tandjong Priok. Boissevain, 18 te East-London n. Port Elizabeth. Boschkerk, 18 v. Barcelona n. Rotterdam. Britsum, 18 v. Bahrein n. Kuwait. Calt. Leiden, 18 120 m. n.w. Alexandrië n. Pernis. Caltex Rotterdam, 19 te Port Said. Camerounkust, 18 v. Freetown n. Amsterdam. Carrillo, 18 te Pto. Armuelles v. San Francisco. Castor, 21 te Port Au Prince v. Jacksonville. Ceronia, 19 te Singapore. Charis, pass. 17 Key West n. Mobile. Cinulia, 2/1 te Curagao verw. Cistula, 22 te Singapore verw. Congokust, 18 te Amsterdam. Coolsingel, 18 v. Zeebrugge n. Puerto Ordaz. Cradle of Liberty, 30 te Philadelphia verw. Crania, 18 1000 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Daphnis, 20 te Londen verw. Delfland, 18 300 m. n.w. Kp. Verde n. B. Aires. Dorestad, 17 140 m. z. Mona eil. n. Rotterdam. Duivendrecht, 26 te New Orleans verw. Eemland, pass. 18 Finisterre n. Amsterdam. Eos, 18 te Lattakia verw. v. Beyrouth. Esso Rotterdam, 18 ten anker in Bittermeer. Friesland, pass. 18 Hatta Point n. Khoramshahr. Gabonkust, 19 te Le Havre. Groote Beer, 18 v. Triest n. Port Said. Groote Kerk, 18 v. Aden n. Mombasa. Guineekust, 19 te Amsterdam verw. Haarlem, 18 te Amsterdam. Haulerwijk, 19 te Batonrouge. Heemskerk, 18 te Port Said. Hector, 19 te Izmir. Helicon, 18 v. Pto. Cabello n. Guanta. Hera, 17 v. Amsterdam n. Trinidad. Hermes, 17 v. Bremen n. Antwerpen. Jacob Verolme, 20 te Montevideo verw. Jason, 18 te La Guaira verw. v. New Orleans. Joseph Frering, 18 v. Amsterdam n. Monrovia. Jupiter, 17 35 m. n.o. S. Sebastiaan n. Carthagena. Kalydon, 18 v. Port Said n. Rotterdam. Karimun, 19 te Belawan verw. Katelysia, 19 v. Mena n. Le Havre. Keizerswaard, 18 v. Curagao n. Pta. Cardon. Kenia, 3/1 te Curagao verw. v. Buenos Aires. Kieldrecht, 22 te Las Palmas verw. Koningswaard, 18 Str. Ormoes gepass. n. Abadan. Kopionella, 18 te Bona. Koratia, 18 te Curagao. Korenia, 18 in Kielerkanaal n. Turku. Korovina, 18 v. Gothenburg n. Rotterdam. Kota Baroe, 19 te Singapore. Laagkerk, 21 te Karachi verw. Leopoldskerk, 18 te Damman. Liberty Bell, 23 te Pta. Cardon verw. Limburg, 19 te Belawan. Loosdrecht, 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Loppersum, 19 te Houston. Louis Lantz, pass. 18 Wight n. Las Palmas. Lutterkerk, 18 te Londen. Maasdam, verm. 21 v. New York n. Nassau. Malea, 18 te Singapore. Markelo, 18 rede Kopervik. Maureen, 18 580 m. z.w. Ouessant n. Londen. Meerkerk. 18 te Kaapstad. Mentor, 17 550 m. n.o. Paramaribo n. Lissabon. Merwede, 21 tè Las Palmas. Merwelloyd, pass. 18 Finisterre.. Moordrecht, 21 te Little Aden verw. Muiderkerk, 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Munttoren, 18 te Buenos Aires v. Pto. La Cruz. Mijdrecht, 18 v. Port Said n. Houston. Naess Commander, pass. 18 Gibraltar n. Fawley. Notos, 17 dw. Sicilië n. Bougie. Oldekerk, 18 v. Manilla n. Hongkong. Ommenkerk, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Ootmarsum, 18 v. Savannah n. Le Havre. Oranje, 18 v. Napels n. Southampton. Oranjefontein, 18 te Antwerpen. Overijsel, 19 200 m. z.z.w. Mogadiscio n. Aden. Ovula, 22 te Darwin verw. Papendrecht, 22 te Perth Amboy verw. Perna, 22 te Djibouti verw. Pieter S, 19 te Swansea verw. Prins Alexander, 18 te Bremen. Prins der Nederlanden, 19 te Kingston. Prins Frederik Willem, 18 v. Le Havre n. Rouen. Prins Willem George Frederik, 18 v. Zeebrugge naar Le Havre. Prins Willem van Oranje, 18 te Rotterdam. Prins Willem IV, 18 v. Malaga n. Sevilla. Roepat, 18 v. Genua n. Bilbao. Rondo, 18 te Claveria. Salatiga, 18 te San Francisco verw. v. L. Angeles. Scherpendrecht, 28 te Abadan verw. Schiedijk, 20 te New York verw. v. Antwerpen. Seven Seas, 18 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Silindoeng, 19 te Melbourne. Sirrah, 18 125 m. w.n.w. Colombo n. Melbourne. Sliedrecht, 22 te Boston verw. Solon, 18 te Gonaives v. Petit Goave. Sommelsdijk, 18 te Rotterdam. Stad Arnhem, 18 600 m. n.o. Azoren n. Key West. Stanv. Djirak, 20 te Bangkok verw. v. Palembang. Statendam, 19 te New York. Statue of Liberty, 20 te Port Said verw. Stentor, 17 v. Baltimore n. New York. Steven, 19 v. Casablanca n. Oran. Straat torres, 19 te Melbourne verw v. Sydney. Sumatra, 20 te Penang verw. Sunetta, 28 te Port Moresby verw. Tappanzee, 19 te Sint Vincent. Talisse, 18 te Amsterdam. Tegelberg, 19 te Okinawa verw. v. Kobe. Telamon, 17 40 m. z.w. Kingston n. Maracaibo. Tero, 19 te Santos. Thelidomus, 19 v. Rotterdam n. Gibraltar. Theobaldius, 26 te Pt. Gentil verw. Tibia, 27 te Dakar verw. Tomocyclus, 25 te Boston verw. Trajanus, 17 190 m. w.z.w. Madeira n. Barbados. Triton, 18 te Maracaibo v. New Orleans. Tjisadane, 19 te Montevideo. Utrecht, 18 v. Rotterdam n. Makassar. Vasum, 26 te Suez verw. Van Waerwijck, 19 te Mauritius. W. Alton Jones, 22 te Mena Al Ahmadi verw. Waterman, 18 v. Surabaja n. Singapore. Weltevreden, 19 te Venetië. Westland, 17 200 m. n.w. K. Blanco n. Montevideo Witmarsum, 18 et Havana. Woensdrecht, 22 te Puerto La Cruz verw. Wonorato, 18 te Singapore verw. v. Penang. Wonosari, 18 te Halifax. Zeeland, 19 te Tandjong Priok. Zonnekerk, 18 te Rotterdam. KLEINE VAART Atlas, 18 te Levant eil. n. Genua. Bab T, 14 Kiel gepass. n. Ostrand. Draco, 18 dw. Dover n. Amsterdam. Elsa, 17 v. Zaandam n. Gent. Flevo. pass. 18 Vlissingen n. Sligo. Heerengracht. 16 v. Hamina n. Zaandam. Ilias, pass. 18 Vlissingen n. Amsterdam. Insp. Mellema, 17 v. Barrow te IJmuiden verw. Joost, 17 v. Wifstavurf n. Kramfors. June, 18 te Newarp n. Maassluis. Kaap Falga, 14 v. Ostrand te Rundvik. Kaap St. Vincent, 16 Brunsbüttel gepass. naar Harlingen. Lijnbaansgracht, 16 v. Kotka n. Zaandam. Midas, 17 v. Oran n. Malta. Pavo, 16 v. Stockholm nè Wifstavarf. Phidias, 18 te Amsterdam n. Rotterdam. Prinsengracht, 17 30 m. w. Sandhamm. n. Gdynia. Ponza, 18 dw. JE 10 v. Hudiksvall n. Zaandam. Schippersgracht, 18 te IJmuiden n. Amsterdam. Tilly, 15 v. Ostrand te Alholmen. Westerdok, 18 te Gravesend v. Londen n. A'dam. SLEEPVAART Blankenburg, 15 v. Suez n. Aden. Gele Zee, 19 Dungeness gepass. n. Temeuzèn. Hudson, 19 Ouessant gepass. n. Gent. Loire, 19 z.o. Guardafui n. Tandjong Priok. Noord-Holland, 19 v. New York n. New Orleans Noordzee, 19 200 mijl z.z.w. Kaap Blanco naar Port Harcourt. Poolzee, 19 v. Conakry n. Fritbon. Rode Zee, 19 420 m. z.z.w. Fayal n. Ravenna. Thames, 19 300 m. z.o. Gibraltar n. Noord-Shiles Tyne, 17 Algiers gepass. n. Rotterdam. Zeeland, pass. 16 Gibraltar n. Genua. Zwarte Zee, 19 te Fayal.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3