Van den Berg EEN WOELIGE TIJD Bankbiljet van f50.- verdwijnt, dat van f 20.- blijft Het prinsje, dat niet lachen kon Europese gemeenschappen treden formeel op 1 januari in werking VAN NIEL Agenda voor Haarlem Parlementair commentaar Tweede Kamer keurt begroting van Financiën goed Glazenier Max Nauta overleden r~ Geur en charme Tij aan 't verlopen? Bakens tijdig verzetten! DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 Algemene vertedering om Terug naar Bountiful" De radio geeft vrijdag Betaling abonnementsgeld per giro De kanselboodschap over bruiloftvieren toonaangevend Televisie Radio Grammofoonplaten Taperecorders ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J GARAGE DEN HOUT Het gehele avondprogramma van de N.C.R.V. was woensdagavond gewijd aan de opvoering van het televisiespel „Terug naar Bountiful" van Horton Foote in de natuurlijk klinkende vertaling van Gerard Rekers. Het is de aandoenlijk bedoelde geschiedenis van een bejaarde vrouw, die haar huis moet delen met een feeks van een schoondochter en haar ziekelijke zoon. Ze kent maar één verlangen: nog eens het dorp van haar jeugd te zien. Ze geeft daaraan gevolg en schept er de moed uit om haar laatste dagen onver vaard te slijten. Zo op het oog een heel eenvoudig gegeven, dat snel kan afglijden naar een sentimenteel gevalletje. Dat ge beurde inderdaad wel eens, maar de auteur slaagde erin een dramatiek op te roepen, die vrij levensecht was en daar door aanvaardbaar, uitstijgend boven de grauwe monotonie van het gewone, een aannemelijke confrontatie van wens droom, herinnering en realiteit. Peter Koen zorgde voor een levendig beeld, emotionele aanzetjes, die banali teit verdreven en vooral fraaie close- ups, die steunden op de innerlijke kracht van wat hij uiterlijk waarneembaar maakte. Hij beschikte over een spelers corps, dat zich volop gaf. Ellen de Thouars kroop in de huid van de nare schoondoch ter, Guus Verstraete ging zijn trieste gang van de zoon, die er niet tegenop kon, Mi mi Boesnach maakte van de oude vrouw een gave creatie om er zo in te geloven. Het meisje Thelma, dat de weg van de vrouw kruist, was zo lief als Ineke Brink man haar maar kon voorzetten. De kleine re rollen droegen hun deel bij tot de alge mene vertedering. Knap toch altijd de manier, waarop men de realiteit suggereert met de decors, die ditmaal van de hand van Fokke Duetz waren. Het was een zeer zorgvuldig voor bereid spel, dat het rustig kon opnemen tegen andere groots opgezette en soms mager uitvallende ondernemeningen voor de t.v. Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00—24 00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Amus.- muz. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette-muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.10 Radio Phil- harm. ork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Alt-mezzo en piano. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Clavecimbelrecital. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Orkestconc. 18.20 Stemmen van overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelich ting. Serie: Wat biedt het nijverheidsonderwijs onze jeugd? V. Het zeevaartonderwijs, door W. Polderman, inspecteur N.O. 19.25 Regeringsuitz. Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luvk. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 21.00 Gram. 21.20 Job, radiofonisch oratorium. 22.00 Op het tweede gehoor. 22.35 Vocaal ens. en sol. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Hammondorgelspel. 10.35 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Hammond orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Vocaal kwart. 14.30 Boekenschouw. 14.50 Gram. 15.00 Ge- var. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Mu- ziekrevue. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Instr. kwart. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Van psalmberij ming tot negro-spiritual, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Toneelcritiek. 20.20 Volksliedjes. 20.35 Menselijke verhoudingen in de Europese gemeenschap voor kolen en staal, rep. 20.45 Mensen in het gezin, caus. VARA: 21.00 Muzikaal kolderjournaal. 21.20 De lange weg, do cumentaire. 21.45 Gram. 21.55 Leert uw landgeno ten kennen. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 14.30 Kamermuz. 15.15 Operettemuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Duitse les. 18.05 Liederen. 18.10 Voordr. 18.20 Kinderliedjes. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Orkest conc. en koorzang. 21.30 Kunstkaleidoscoop. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. De bekende Amsterdamse kunstschil der en glazenier Max Nauta is woensdag in het hoofdstedelijke Binnengasthuis op eenenzestigjarige leeftijd overleden. De glazenier maakte vooral naam door bui tenlandse opdrachten. Max Nauta studeerde met een beurs van Koningin Wilhelmina aan de Rijks academie van Beeldende Kunsten in Am sterdam. In de loop der jaren heeft hij een groot aantal schilderijen gemaakt, het meest bekende daarvan is het por tret van Sir Winston Churchill, dat door een Nederlandse opdrachtgever, die on bekend wenste te blijven, in 1956 aan de Tweede Kamer is geschonken en zich thans bevindt in het gebouw van de Sta- ten-Generaal in Den Haag. Feike de Boer, oud-burgemeester van Amsterdam, werd ook door Nauta geportretteerd en voorts zijn van Nauta vele portretten van promi nente Amsterdamse zakenlieden bekend Zijn grootste opdrachten waren afkomstig uit Engeland. Hij vervaardigde eerst ra men voor de in de oorlog verwoeste en herbouwde Nederlandse kerk in Austin Friars in het hart van Londen. Daarna in 1956 werd hem verzocht een cy clus van zestien glas-in-lood ramen te ontwerpen voor de nieuwe St. Andrews Church in Harrow (Engeland). Men kent van Nauta ook het Jan de Bakker-raam in de Jacobskerk in Den Haag en gedenk ramen in het laboratorium van de B.P.M in Amsterdam. Het stoffelijk overschot zal zaterdag middag op Westerveld worden gecre meerd. (Van onze Kamerverslaggever) In de nieuwe serie bankbiljetten is geen coupure van vijftig gulden opgenomen. Daaruit blijkt, dat dit bankbiljet uit de circulatie zal verdwijnen. De biljetten, die de Nederlandsche Bank in voorraad heeft, worden al niet meer uitgegeven. Dit deel de minister Hofstra gisteravond mee bij de behandeling van de begroting van Finan ciën. Op handhaving van het biljet van twintig gulden stellen de banken en het' bedrijfsleven wel prijs. Uit de klachten van de heren Van de Wetering (C.H.U.) en Vermeer (P.v.d.A.) had de minister be grepen, dat er vooral bezwaren bestaan tegen de uitvoering van dit biljet, waar door spoedig vergissingen voorkomen. Daarom zal hij dit nog eens onder de aandacht van de directie van de Neder landsche Bank brengen, aan wie uitslui tend de uitgifte van bankbiljetten is over gelaten. De minister heeft er eigenlijk niets mede te maken. Minister Hofstra dankte de heer Van Leeuwen (V.V.D.) voor zijn pleidooi ter ondersteuning van de exportfinanciering, waarvoor thans geen geld is. Wanneer de economische overspanning afneemt en de produktie, ter vervanging van de binnen landse afzet, moet worden gericht op het buitenland, zal in vele gevallen financie ring van de export nodig zijn. Dezer dagen heeft de minister een begin gemaakt met een onderzoek naar deze aangelegenheid, die voor ons land van groot belang is. Omtrent de financiële problemen van de waterschappen is thans overleg gaande met- de minister van Verkeer en Water staat. Er moet eerst inzicht worden ver kregen in de omvang en de urgentie van de financieringsbehoeften voordat het pro bleem kan worden aangepakt. Nieuwe belastingwetten Zeer binnenkort zullen de wetsontwer pen verschijnen voor de nieuwe wet voor de inkomsten-, loon- en vermogensbelas ting, waarna enkele maanden later ande re wetsontwerpen zullen worden inge diend in het kader van de algemene tech nische belastingherziening. Door de sa menwoning werkt de personele belasting thans niet zo goed als in een normale tijd, maar minister Hofstra vond dat geen reden om deze belasting af te schaffen. Men moet haar op langere termijn bezien. Het belastingpersoneel in zijn geheel wordt niet schriel behandeld, antwoordde minister Hofstra op diverse klachten. Zijn positie is in sommige opzichten beter dan in vergelijkbare posities in staatsdienst. Het examenstelsel opent d.e mogelijkheid van snelle promotie. De minister zal nagaan of het aantal kantoren van invoerrechten en accijnzen, waar paspoortcontrole wordt uitgeoefend, kan worden uitgebreid. Als de Kamer de eis stelt van efficiency in de rijksdienst, zal zij de consequenties van opheffing van de kleine kantoren moeten aanvaarden. Eventuele verruiming van de bezetting van de Nederlandse grenskantoren zou geen effect hebben, omdat Duitsland en België geen betere bezetting hebben. Uitsmering van de nabetaling op Indi sche pensioenen over vroegere jaren is in studie. De minister heeft opdracht gege ven een aantal berekeningen te maken. Van het resultaat daarvan zal de beslis sing afhangen. De begroting van het de partement van Financiën werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Daarna heeft de Tweede Kamer gister avond nog een begin gemaakt met de be handeling van de begroting van Zaken Overzee, waarbij de heer Burger (P.v.d.A.) zijn twijfel uitsprak aan het bestaansrecht van dit departement. Hoofdzakelijk werd echter gesproken over Suriname en de ontginningswerken al daar. Dat deden de heren Van de Wetering (C.H.U.), De Kort (K.V.P.), Nederhorst (P.v.d.A.) en Van Meel (K.V.P.) De waarnemend voorzitter, mr. Roos jen, vroeg tenslotte: „Bent u klaar? Want alle grond van Suriname is nu wel omge ploegd". Vandaag spreken nog de heren Ber- houwer (V.V.D.), Fokkema (A.R.) en Wagenaar (C.P.N.), waarna minister Hel ders zal antwoorden. U leunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk en het bestuur der Evangelisatiever eniging hebben in een gezamenlijke bijeen komst de reacties besproken op de kansel- boodschap, waarin tot een verantwoord bruiloftvieren werd opgewekt. Volgens ds. J. Wessel, gereformeerd pre dikant, heeft men de kanselboodschap ver keerd geïnterpreteerd, zelfs in sensatione le zin, en het doen voorkomen alsof deze boodschap voornamelijk handelde over een teveel aan drankgebruik bij de bruiloftviering. Het ging echter om een verantwoorde bruiloftviering, aldus ds. Wessel. Men moet naar een bruiloft gaan, betoogde hij, als kinderen van God en een andere stijl bij een bruiloft wensen dan zo als deze tijd die soms te zien geeft. Het is met een kerkelijke inzegening niet afgelo pen. Die inzegening moet ook tot uitdruk king komen in de feestviering. Dit was de hoofdzaak van de kanselboodschap, die pas in de derde plaats bezwaar maakte te gen de financiële gevolgen van een te uit gebreid feest. Als laatste werd in de kan selboodschap het drankmisbruik genoemd. Koning Barbowar kon zijn oren niet geloven, toen hij het nieuws vernam van dokter Viegevalius. Maar toen prins Halowin even later binnenkwam, zag de koning het zelf, het wonderhet prinsje lachte smakelijk. Het was dus werkelijk waar. Koning Barbowar was natuurlijk geweldig in zijn schik. Hij luisterde naar het prinsje, dat lachend het rare avontuur met het stroopvat vertelde. Die avond lag prins Halowin in bed met 'n vrolijk gezicht. 50-51 (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van hier en daar gepu bliceerde berichten dat de Europese ge meenschappen niet op 1 januari a.s. in werking zouden treden als gevolg van het feit dat blijkbaar de ministers van de zes ledenstaten het te Parijs op het ogenblik niet eens zijn kunnen worden over de keuze van de zetel en de benoeming van de commissie voor de Europese Economi sche Gemeenschap en van de Euratoom, moet ik opmerken dat die bewering vol strekt onjuist is. Met de grootst mogelijke stelligheid durf ik dit te zeggen, ook al zou zelfs een dergelijke bewering van een of meer van de heren ministers, die thans te Parijs zijn, afkomstig zijn. Wanneer men kennis neemt van de tekst van de verdra gen dan blijkt onomstotelijk, dat de in werkingtreding thans op 1 januari 1958 geschiedt. Ik wijs er op dat bijvoorbeeld (Van onze parlementaire redacteur) Minister Struycken kreeg woensdagmid dag tot twee keer toe de kous op de kop. Daarentegen mocht een scherpzinnig ken ner van ons staatsrecht als prof. Oud (V.V.D.) in die beide gevallen een wel verdiend succes boeken. Eerst wist deze afgevaardigde het door Minister Struycken op povere wijze verdedigde wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet dusda nig geamendeerd te krijgen, dat, in te genstelling tot het door de regering voor gestelde, voor leerkrachten in dienst van een gemeente de ook voor de overige ge meentelijke functionarissen gehandhaaf de onverenigbaarheid van hun functie met het raadslidmaatschap niet wordt opge heven. Onderwijzers aan een openbare ge meenteschool, leraren aan een gemeente lijke hogere burgerschool, en wat Amster dam betreft, hoogleraren aan de gemeen telijke universiteit van de hoofdstad, kun nen dus in de gemeente in wier dienst zij werkzaam zijn, geen deel van de raad uit maken. Het desbetreffende amendement werd met 79 tegen 49 stemmen aangeno men; alleen de P.v.d.A. en de communis ten stemden tegen, omdat er volgens hen hierdoor discriminatie ten nadele van de openbare school plaats heeft, aangezien immers onderwijzers aan een bijzondere school wel het raadslidmaatschap deel achtig zullen kunnen worden. Prof. Oud had echter heel duidelijk uiteengezet, dat ,er hier van een dergelijke discriminatie geen sprake is, tenzij men het ook een discriminatie zou willen noemen, dat een ingenieur in gemeentedienst niet, een in genieur in rijksdienst wèl raadslid kan worden. Minister Struycken leed nog een echec doordat de Kamer vervolgens met 68 tegen 61 stemmen een amendement- ADVERTENTIE Vrijdag t/m maandag tot 9 uur open. Zijlstraat 87 - Telefoon 11110 munisten. die Staatkundig Gereformeer den en vijf Christelijk-HïstbrTschen lieten het tegen horen. Als sluitstuk van het dinsdagavond ge voerde debat over de verdeling van radio zendtijd voor de demokratische politieke partijen zag mr. Burger (P.v.d.A.) zijn roulerings-motie met 79 tegen 49 stemmen (alleen zijn politieke vrienden plus de de communisten stemden voor) verwor pen. Na dit alles hield de Kamer zich met de behandeling van de begroting van het ministerie van Financiën bezig. Of minis ter Hofstra nog voor oudejaar de open bare belastingen zal beleven, dan wel of de Kamerleden hiervoor begin januari hun Kerstrecès even zullen onderbreken, is nog niet te voorspellen. Een kleine moge lijkheid bestaat, dat na het donderdag nog te voeren mondeling overleg tussen de commissie van rapporteurs en de minis ter, vrijdag reeds de ontwerpen aan de orde kunnen komen; anders wellicht maandag of misschien onmiddellijk na Oud aannam, waardoor de echtgenote of echtgenoot van iemand, die zelf niet voor de raad verkiesbaar is, wel deel van dat college zal kunnen uitmaken. De minister had bij zijn bestrijding van dit amende ment een beroep gedaan op de eenheid van de huwelijksband als argument voor bedoelde op de echtverbintenis gegronde onverenigbaarheid. Niettemin bevonden zich onder degenen, die hun stem aan het amendement gaven onder meer ook tien tot de fractie van de K.V.P., dus tot de politieke richting van de minister beho rende Kamerleden. Daarnaast kozen ook nog jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en haar partijgenoot Kikkert de zij de van prof. Oud. Tenslotte werd de al dus gewijzigde wet .net 73 tegen 35 stem- voorrecht krijgt zijn hoofdstad tot zetel men aangenomen. De socialisten, de com- 'van de gemeenschappen te zien strekken. artikel 247 van het Verdrag tot Oprichting van de E.E.G. bepaalt, dat dit verdrag in werking treedt op de eerste dag van de maand, die volgt op het nederleggen van de akte van bekrachtiging door de onder tekende staat, die als laatste deze hande ling verricht. Indien aldus gaat 't artikel verder deze nederlegging echter minder dan vijftien dagen voor het begin van eerstvolgende maand plaats heeft, wordt de inwerkingtreding van het verdrag ver schoven naar het begin van de tweede maand, volgende op die nederlegging. Welnu, de zes ledenstaten hebben er zorg voor gedragen dat de bekrachtigingsoor konden alle zes, vóórdat de zestiende december jongstleden verlopen was, te Rome gedeponeerd waren. Daarvan is het automatisch gevolg dat de verdragen, en daarmee dus de gemeenschappen, op 1 januari 1958 in werking treden. Men had dit kunnen voorkomen door met opzet bij voorbeeld een van de bekrachtigingsoor konden eventueel slechts één dag later te deponeren, maar dit is niet gebeurd. Nu zit men achteraf een beetje met de handen in het haar doordat, gelijk wel duidelijk is, de beslissing over de keuze van de zetel nog zeer grote moeilijkheden opgeleverd blijkt te hebben. Op zichzelf zou ook dit nog geen be zwaar hoeven te zijn om de gemeenschap pen overigens gewoon te laten functio neren, want nergens staat dat de organen, die voor dat functioneren nodig zijn, alleen maar mogen vergaderen in de plaats die tenslotte tot zetel van de gemeenschap of gemeenschappen zal dienen. Er is echter wel nog deze moeilijkheid dat de commissies, waarvan ik hierboven gewaagde, nog niet benoemd zijn. Het stelsel in de praktijk lijkt namelijk te zijn dat men als het ware verschillende prijzen aan verschillende landen wil toekennen, en wel in deze vorm dat als land A het de landen B en C en nog wel enkele andere meer in aanmerking komen voor bepaalde mooie functies en in het bijzon der zou dit gelden voor het voorzitterschap van de Euratoom-commissie en voor het voorzitterschap van de E.E.G. Op zichzelf is deze methode al niet bui tengewoon fraai, maar veel erger mag het wel heten, dat de regeringen var de zes landen nu openlijk schijnen te moeten be kennen dat zij het in-feite-werken van de gemeenschappen want daarop komt het inderdaad wel neer toch even tegen moeten houden door hun onenigheid over het zetelvraagstuk annex probleem van de voorzitterschappen. Naar ik van welingelichte zijde ver neem moet men er wel op rekenen dat niet alleen vandaag maar ook morgen, 20 december, de ministers van de zes leden staten er niet toe zullen komen om defi nitieve beslissingen te nemen. Het komt mij voor dat het, reeds uit het oogpunt van elegantie, toch bepaald aanbeveling zou verdienen dat zij dan slechts een korte tijd Kerstmis. Tenslotte gewaagde de voor- respijt nemen om een nieuwe samenkomst zitter ook van de derde januari als tijd stip waarop het kon gebeuren. Verder kon digde hij aan, dat er een regeringsverkla ring in verband met de Indonesische ver wikkelingen op komst is. Misschien vrij dag, maar groter is de kans, dal het maan dag zal worden, daar te betwijfelen is of minister Luns reeds vrijdag in Den Haag terug zal zijn. te beleggen, waar zij spijkers met koppen zullen slaan. Het is echter zeer de vraag of de bereidheid aanwezig zal zijn hiertoe nog voor 1 januari aanstaande over te gaan. Maar ook in het geval dat pas om streeks half januari de heren uiteindelijk zo ver zouden zijn, dat ze het eens kunnen worden over zetelkeuze en de te verrich ten benoemingen, dan is er op zichzelf, 28. „Amalie, kom mee naar het park", bracht hij er tenslotte ademloos uit, „de atmosfeer hier drukte me." Het meisje maakte een gebaar van afweer. „Je bent een nog grotere dwaas dan ik aanvankelijk dacht. We moeten ons eigenlijk schamen, dat zo'n dwaas familie van ons is. Maar je vade. schijnt precies zo te zijn, naar Papa mij heeft verteld. De bedelbrie ven van je moeder bewijzen dat maar al te goed. Jullie zouden niet weten, wat je moest beginnen, als mijn vader jullie niet voortdurend van geld voorzag. Daarom wil je natuurlijk met mij trouwen!" Zijn handen trilden. Hij hoorde haar beledigingen aan het adres van zijn vader en zijn moeder.. Hij nam dat alles, want later zou dat immers allemaal rechtgezet worden. Hij fluisterde: „Maar ben je dan die avond in het park vergeten? Onze avond..?" Ze keek hem met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Onze avond?" Ach, vas jij dat?" „Amalie!" Hij schreeuwde haar naam uit. Ze stond op en liep naar het raam. Ze keek naar buiten en zweeg. Met ee bonzend hart zat hij te wachten. Zo dadelijk zou ze tot bezinning komen., dit kón niet waar zijn! Eindelijk begon ze te spreken. Haar woorden waren koel en afwijzend. „Je verkeerde in de waan, mij bij verrassing te hebben ingepalmd. In zeker opzicht is je dat inderdaad gelukt. Maar ik had er onmiddel lijk spijt van, na een uur al! Ik wist heel zeker, dat me zo iets nooit weer zou gebeuren, ik zou 't nooit weer toelaten. Ik ben niet van plan met een kantoor bediende van mijn vader te trouwen. Ik zal me met hem occuperen voor zover men zich met een arm familielid moét occuperen. Maar ik zal met een rijke man trouwen, die mijn gelijke is, en niet met een arme slaag. Ik zal een grote bruidsschat in het hu welijk meebrengen en mijn man zal mij daarom hoog schatten. We zullen een goed leven krijgen en pret tig met elkaar omgaan. Ik zal geen zorgen hebben, ik zal kunnen doen wat ik wil. Ik zou een dwaas zijn, Harry als ik 't anders inrichtte. Ze keerde zich om van het raam en zag Harry's ontstelde gezicht. Even flitste er iets van medelijden door haar heen. „Ben je 't niet met me eens, Harry, dat ik dwaas zou zijn, als ik 't anders deed?" zei ze zacht en met klem. Hees stootte hij uit: „Zou je met Paganini trou wen?" Ze lachte. „Dwaze jongen, hij dingt helemaal niet naar mijn hand!" „Nee, maar als. Ze aarzelde even. „Als..? Wel, dan zou ik er over nadenken. Ik geloof, dat hij geen zorgen kent. Ik ge loof, dat hij rijk is. Het zou er vanaf hangen, welke andere mannen er zouden zijn, die belangstelling toon den Het klonk koel-berekenend. Harry Heine hoorde ech ter alleen de kans, die iemand als Paganini bij haar zou hebben Op plechtige toon z hij: „Amalie, ik ben even goed als Paganini!" Ze schaterlachte thans. Fould!" ,Was je maar even goed als Hij hield aan. „We zijn nog jong, Amalie! Je kunt toch wel een paar jaar op me wachten. Ik ben heus zo goed als Paganini! Op een ander terrein. Nee, onderbreek me nu niet! Paganini is ook met niets begonnen, zijn vader was koopman en waarschijnlijk geen betere koopman dan mijn vader. Hij heeft zélf de wereld en het geld veroverd, Amalie, en dat zal ik ook doen! Er zijn vele mogelijkheden in de kunst, Amalie!" Ze keek hem verveeld aan en streek met haar fij ne hand langs haar voorhoofd. „Harry ik geloof, dat je er goed aan zou doen, om naar huis te gaan.." zei ze op vermoeide toon. „Geloof je me niet?" vervolgde hij. „Anderen ge loven wèl in mij, mensen, die er verstand van heb ben, ze zeggen, dat 't fantastisch goed is." Wat is fantastisch goed?" „Wat ik schrijf!" „Wat schrijf je?" Hij trilde. Met bevende vingers haalde hij het exem plaar van het blad te voorschijn, waarin zijn gedich ten waren afgedrukt. „Daar!" Hij duwde haar de krant in handen. Ze haalde iaar schouders op en keek vol wanhoop naar de jongeman met de koortsachtig glanzende ogen. Met zijn vingers wees hij naar de twee gedichten „Die zijn van mij!" Het meisje keek naar de naam onder het gedicht: „Riesenharf?" vroeg ze verwonderd. „Dat pseudoniem is samengesteld uit de letters van mijn naam," legde Harry uit. Ze ging met het blad in een stoel zitten en be gon te lezen, terwijl hij onrustig door de kamer heen en weer liep. Tersluiks sloeg hij haar gade. Hij zag hoe er een blos op haar wangen kwam. Was het een blos van geestdrift Het volgend ogenblik sprong ze echter op uit haar stoel en gooide met een woedend gebaar de krant op de grond. Wat een onzin, wat een wartaal! Och m'n arme jongen!" En terwijl ze in lachen uitbarstte, voegde ze er aan toe: „En jou eb ik voor gevaarlijk ge houden! Je bent alleen maar een arme dwaas, meer niet!" Ze begon het gedicht thans hardop te lezen, op een dreuntoon het rijm bespottelijk makend: „..die Wan gen bleich, die Auglein mild, ein wundersames Him- melsbild. Ze liet zich weer in haar stoel vallen en schater lachte. „Allemensen, en dat moet ik voorstellen!" Harry Heine was doodsbleek geworden. Op dit ogen blik drong het tot hem door, dat hij zich vergist had. Onder Amalie's hoongelach drong het tot hem door, dat die onstuimige avond in het park, die voor hém alles had betekend voo. haar niets betekende.... Hij had zich door zijn romantische gevoelens mee laten slepen, maar het was allemaal bedrog geweest. Of zijn verzen goed of slecht waren, kon hem thans niet meer schelen. Ze waren hoe dan ook ónwaar! Men kon in deze wereld niet dromen. Hier was slechts één ding van belang: de ronde hare Taler! De rest was een dun vernisje; liefde, schoonheid, kunst waren hier ondergeschikt aan het geld, Amalie had gelijk: hij was een dwaas. En alleen dwazen meenden dat men met dromerij de wereld zou kunnen veroveren. Paganini, de tovenaar met zijn viool, die de nuchte re stad Hamburg in vervoering brachtDat was slechts schijn! De dag na zijn optreden schreven nuchtere handen wissels, alsof er niets gebeurd was! (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE Parfum is het edelste natuurpro duct ter wereld. Welk een rijkdom is het voor de hedendaagse vrouw om naar believen uit deze onuit puttelijke bron van lieflijkheid en charme te mogen putten. PARFUMS Grote Houtstraat 92 Telefoon 12160 BIJOUX Haarlem afgezien van het weinig elegante van de hele vertoning, nog helemaal geen man overboord. De gemeenschappen zijn dan met ingang van 1 januari 1958 gaan func tioneren en het enige is, in het geval gelijk hier verondersteld, dat de commissie van de E.E.G. en de Euratoom een veertien dagen later pas haar taak zullen kunnen aanvangen dan men aanvankelijk gehoopt en geprobeerd had. Het is bepaald van belang om op deze aangelegenheid, en met name om het feit dat de inwerkingtreding op 1 januari ge schiedt, de aandacht te vestigen, aange zien in de beide verdragen en in het bij zonder in het verdrag inzake de E.E.G. een reeks van bepalingen voorkomt, die ter mijnen inhouden, waarvoor juist de datum van het inwerkingtreden van het verdrag respectievelijk de gemeenschap het be slissende uitgangspunt is. ADVERTENTIE Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee Vraagt eens geheel vrijblijvend inlich tingen over de RENAULT Fregate, Dauphine of R4. In alle opzichten kostenbesparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 duurder. DONDERDAG 19 DECEMBER Minerva Theater: Bijzonder kerkewerk der Hervormde Gemeente te Heemstede met het Amerikaanse kerstspel: „Het won der in de garage", 20.15 uur. FILMS Cinema Palace: „Betaald gevaar", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De nieuwe avonturen van Captain Blood", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het rijk van de zon", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De show gaat door", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Zo rijst de zon op", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Verboden planeet", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De zevende sluier", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Concertzaal: De Chr. Oratorium Ver. „Door Zang Vriendschap" geeft een opvoe ring van „The Messiah" van Handel, 19.30 uur. Brinkmann: Voor de Werkgroep Ken- nemerland van de A.W.W.N. houdt mevr. G. M. DunnewoltHard Af Segerstad een lezing over: „De Edda en de wereldbe schouwing van de Germanen", 20 uur. VRIJDAG 20 DECEMBER Stadsschouwburg: De Haagse Comedië met „Hamlet", 20 uur. Concertgebouw: Cor de Groot geeft een pianorecital, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy: Tentoonstelling van wer-, ken van leden van het genootschap „Kunst zij ons doel", 10—12.31 en van 13.30—17 u. Galerie Espace: Expositie van schilderijen en gouaches van André Balint, 1117 uur. FILMS: Cinema Palace: „Als de grote liefde komt", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het complot der minderjari gen", 18 jr., 19 en 21.15 uur: „De wonder man" 14 jr., 14.30 uur. Lido Theater: „Zoek het maar uit", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „De avonturiers", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Schön ist die Welt", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De sluipschut ters" 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Full of life", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Brinkman, Houtplein: Voor genootschap Nederland-Engeland: Een filmlezing door de heer David Coleman, 20 uur. Jeugdhuis aan Donkerelaan: Een kerstwijding van de gereformeerde kerk uit Bloemendaal met meditatie van ds. G. Toornvliet, 20 uur. Aula van de HBSa: Voor de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs spreekt dr. H. Klompmaker over: „Frank- rijks achteruitgang en de verzwakking van West-Europa", 19.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7