G. A. J. MEIJER De Katwijkers tellen hun knopen: wel een haven, geen haven Vissers zien de toekomst uiterst somber in Spanning is groot in onderste regionen van derde klasse „Regering schuift alles op de lange baan" 5 3fe.£ebraf Kngfer Wiegbekledingsstoffen Winkelsluiting, wet en officier Melk wordt uitbetaald naar vet- en eiwitgehalte Nederlands kamerkoor gaf een mooi concert ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 Marktplein 30 - Telefoon 4273 Een grote sortering vindt u in de speciaalzaak op dit gebied Lange Nieuwstraat 495 - Telef. 6462 ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) DE „ZEGENINGEN" van onze eeuw zijn ogenschijnlijk nog niet tot Katwijk doorgedrongen. Het is alsof alles er nog zo'n beetje bij het oude is gebleven, alsof de wereld lang zamer draait, daar in Katwijk. Het blauwe trammetje, on langs in Haarlem afgedankt, schommelt op gezette tijden de dienstregeling wordt nauwlettend opgevolgd, zegt men waarschuwend blazend door de dorpsstraten. Een houten kar met twee paarden holderdeboldert er óók over de glib berige kinderhoofdjes. Dan schreeuwt de koetsier iets. Drif tig gooien de paarden het hoofd omhoog. Het schuim staat op de bek. De leidsels liggen strakgespannen in de ver trouwde handen van hun baas. Handen, die hebben geholpen om menig kantje haring aan wal te sjouwen. Als het tram metje met een handjevol passagiers piepend om de hoek is verdwenen, klik-klakken de paardehoeven weer over de keien. De wagen met netten rolt lawaaierig naar beneden, op naar de haven. Een momentopname in Katwijk op een koude winterse dag. Het is nog vroeg, maar bij de haven is het al druk. Aan de kade liggen hier en daar wat loggers gemeerd. Ver moeide en roestige, ijzeren karkassen. Het is alsof zij voor de sloop bestemd zijn. Niets is echter minder waar. En steeds is daar die lucht, dag en nacht. Die speficieke geur van vis en rinse smook. En een tikkeltje zilte zeelucht misschien. Die geur is niet helemaal te definiëren. Maar toch ruikt het er anders dan in IJmüiden. Het riekt er nog meer naar de zee en naar vissers en naar haring, naar taan vooral. Ogenschijnlijk is de twintigste eeuw dus niet doorgedron gen in Katwijk, dat zich afzijdig houdt van al het groot steedse gedoe. Op het eerste gezicht is dat waarschijnlijk ook wel waar. Katwijk pronkt niet met haar nieuwigheden. Maar wie wel eens de inrichting van een visverwerkende industrie in dit dorpje heeft gezien, zal daar gauw anders over denken. Want daar vindt men de allernieuwste machi nes, die er op dit gebied maar bestaan. Misschien wel de nieuwste ter wereld. vragen, dan er geplaatst kunnen worden. Maar, tja, als ze later nooit meer een schip hier zien en op den duur het alleen maar van horen zeggen moeten hebben, dan Aarzeling DE KATWIJKERS zijn vriendelijke mensen. Zeg niet, dat het niet zo is. Bo vendien werken zij hard voor hun veelal grote gezinnen. En hun grote liefde is de visserij. Zij staan heel anders tegenover hun werk dan menig stadsmens. Voor hen is werken leven en leven werken. En wer ken vissen bovenal. Over het algemeen kan men de Katwijkers ook als nuchtere men sen beschouwen. Alleen als zij de zee zien, als zij over de zee praten, dan worden zij anders. Dan komen de tongen los, vreugde in de ogen. Dan heeft men zelfs de kans, dat zij romantisch worden. Want al betekent de visserij veel voor hen, de zee is hun alles. Een prettige wijze van de Katwijkers is ook, dat zij zich nooit gauw kwaad maken over allerlei onbenullig heden. „Die regering Maar komt het gesprek op de nieuwe haven, die er zo nodig moet komen, wil dit vissersplaatsje ook in de toekomst vol doende in de visserijmelk te brokkelen hebben, dan reageren zij fel. Ze zeggen: De regering en schudden mistroostig het hoofd, of worden kwaad of lachen schamper, ironisch ook wel. „Die regering, die schuift alles maar op de lange baan". Sinds de bevrijding is de vraag, of de nieuwe haven er nu wel of niet komt, het gesprek van de dag. Maar hoeveel dagen, maanden, jaren, zal dit nog het geval zijn? De meeste Kat wijkers hebben de moed al verloren. „Ach allemaal mooie plannen is hun com mentaar, „maar wat heb je daar aan, als ze waarschijnlijk toch nooit uitgevoerd zullen worden Toch zijn er altijd nog optimisten, die het vuur van de hoop brandende houden. Al is dat vuur in de loop der jaren bijna uitgedoofd en rest er niet veel meer dan een af en toe schuch ter opflakkerend vonkje. Nogmaals het drama DE SECRETARIS van de Stichtings commissie Zeehaven Katwijk, de heer J. C. Tieleman, ziet de toekomst maar som ber in. Uitvoerig doet hij voor de zoveel ste maal in zijn leven de geschiedenis en de voorbereiding van dit Katwijkse drama uit de doeken. Dat de nieuwste schepen vanwege hun grootte en krachtig moto risch vermogen niet meer via IJmüiden en Leiden naar Katwijk kunnen varen. De lange lijdensweg van zestig kilo meter met 29 draaibare en bewegende bruggen kunnen zij niet meer volgen. „Er zou anders een grote kans zijn, dat zij de spoorbrug bij De Vink er af zouden wip pen en dan zou Leiden in de meest letter lijke zin in last zijn. En niet alleen Leiden, maar ook Amsterdam en Rotterdam zou den daar last van ondervinden", zegt hij lichtelijk ironisch. DE STICHTINGSCOMMISSIE Zeehaven heeft indertijd, zoals bekend mag worden geacht, een onderzoek naar de wenselijk heid van een dergelijke haven ingesteld. De heer Tieleman geeft een uitvoerige op somming van hetgeen deze commissie in een rapport vastlegde. Enige conclusies van deze commissies waren: Het ontbreken van een vissers haven in Katwijk heeft geleid tot een zeer ondoelmatige bedrijfsvoering. Het feit echter, dat Katwijk ondanks het ge mis van een behoorlijke haven zijn be tekenis als vissersplaats heeft behouden moet worden toegeschreven aan de sterke De haven: nauw, vuil en ouderwets De wens: een eigen uitgang naar zee Het bezwaar: IJmüiden hééft er al een en alles concentreert zich daar. binding van de Katwijkers aan beroep en woonplaats. Onjuist moet worden geacht, dat de aanleg van een vierde vissershaven in Katwijk tot over-investering zou lei den, omdat het nationaal-economische be lang het criterium bij de beoordeling van de wenselijkheid moet zijn. Bij het ont werp van een haven in Katwijk is alleen rekening gehouden met de kosten voor het projecteren van een loggerhaven. Ver ondersteld werd, dat de aanvoer van verse haring en verse zeevis in IJmüiden zal blijven geschieden. Ook bleek uit het rap port, dat er uit waterbouwkundig oogpunt geen bezwaren, in ieder geval geen prin cipiële, aan de aanleg zijn verbonden. Hoogst merkwaardig MERKWAARDIG IS ECHTER, het vol gende argument: De regering beschouwt de instandhouding, gezondmaking en ont wikkeling van de Nederlandse zeevisserij als noodzakelijk, waarvoor zij bereid is haar steun te verlenen. Deze steun is thans (september 1955) gericht op sanering van de vissersvloot en bevordering van de verre visserij. Twee jaar geleden (ongeveer bij het verschijnen van het rapport van de stich tingscommissie dus) kwam de aanleg van een nieuwe Katwijkse haven bij de be handeling van de begroting van landbouw en visserij ter sprake. Verscheidene Ka merleden van vrijwel alle fracties dreig den toen met een motie; -waarop minister Mansholt de toezegging deed 6m in over leg met de minister van Ver-keer en W'a^ terstaat te zien wat er aan het een en an der moest worden gedaan. Nog steeds op pad ER WERD EEN regeringscommissie op pad gestuurd, die de toestand in Katwijk eens onder ogenschouw moest nemen. Nu, twee jaar later, heeft deze commissie nog niets van zich laten horen. „Nog steeds varen wij in de mist", zegt de heer Tieleman. „Steeds maar weer wordt het op de lange baan geschoven. Want bij de behandeling van de begroting van dit jaar werd er zelfs mei geen woord over gerept. Een raar afscheid van minis ter Mansholt", voegt hij er mistroostig aan toe. „Ik geloof niet, dat wij voorlopig op een nieuwe haven behoeven te rekenen. Temeer daar nu ook de verbetering aan de haven van Scheveningen door de be stedingsbeperking voorlopig is opge schort". Aart de kapstok „Of nogmaals een actie van de stich tingscommissie zou kunnen helpen", zeg gen wij hoopvol". „Nee, dat zullen we maar niet doen, want dan heb je alle kans, dat de regering de haven aan de kapstok van de beste dingsbeperking ophangt". „Laten ze liever ja of nee zeggen, dan kan Katwijk ten minste de toekomst tegemoet zien. Nu zitten we op de grens van twee werelden en de uitbreidingsmogelijkheden zijn niet te overzien. En als de regering nu eens nee zegt en er komt geen haven", is onze vraag. Schrik DE HEER TIELEMAN schrikt even. „Ja, ja", zegt hij en kijkt bedenkelijk. „Dan is het af en uit". „Maar.en dan volgt een heel relaas over de Katwijker en de visserij. „Als we geen haven krijgen dan zal de Katwijker langzaamaan vervreem den van de visserij. Hoewel, het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. De vis- serijschool is momenteel de drukst be zochte in Nederland. En er zijn meer aan- trawlvisserij deelgenomen. 35 kotters heb ben het hele jaar door getrawld. Boven dien hebben de Katwijkers twaalf vis sersschepen van elders afkomstig bemand. Dat waren zeven IJmuidense schepen, een Amsterdammer, een Rotterdammer en een Vlaardinger. Bovendien werden er in Katwijk in 1957 240 nieuwe monsterboek jes uitgereikt. Aan de trawlvisserij werd door 537 Katwijkers deelgenomen, aan de haringdrijfnetvisserij door 736 Katwijkse vissers. Blijven vissen Dat de regering ooit eens afwijzend over het nieuwe havenplan zal beschikken, kan de burgemeester zich eenvoudigweg niet voorstellen. „De Katwijkers blijven vissen, wat er ook gebeurt. Je kunt er nooit iets anders van maken", zegt hij gedecideerd. Vervolgens vertelt de burgervader, dat het zijn gewoonte is om alle gouden en dia manten bruidsparen te bezoeken. „Daar om heb ik het nu zo druk", legt hij uit. „Het is nu weer de tijd van de behouden teelt. Winterdagen, waarin de Katwijkers tijd hebben om te trouwen. Dat is nu een maal traditie". „Vanmorgen was ik op be zoek bij een gouden echtpaar. En alle kin deren en kleinkinderen voeren. Ze hadden een zoon, die eerst naar de ambachtsschool ging. Hij heeft het vier jaar uitgehouden en nu vaart ook hij. Als motordrijver op een kotter". Dan moet de burgemeester een militair tehuis openen. „Deze week moet ik vijf echtparen bezoeken", zegt hij bij het weggaan. De zee zien De laatste rit voert ons naar de direc teur van de visserijschool. We vallen meteen met de deur in huis. „Katwijk De zorgen langs de kant beheersen de gesprekken op de wantzolders, waar gedurende de wintermaanden het werk aan het visserij-gerei doorgaat. krijgt geen nieuwe haven", zeggen wij plompverloren. De directeur, de heer C. Varkevisser schrikt. „Dat zou er niet zo best uitzien voor de visserijschool". Ook hier weer: de jongens moeten schepen zien. Als die er niet meer zijn, dan ver liest de zee en de visserij veel van haar aantrekkingskracht. Ontknoping Eenstemmig is men dus in Katwijk van mening, dat de nieuwe haven er moet ko men en men verwacht, dat de regering zeer binnenkort haar beslissende stem zal laten horen. De spanning stijgt nu. Het drama zal misschien heel gauw zijn ont knoping vinden. Het drama van de nieuwe vissershaven, waarin alle Katwijkers min of meer een rol spelen. Tot een opvoering zal het echter niet komen, tenminste als de „regeringsregisseur" niet eens wat krachtiger gaat optreden. Wat er echter ook gebeurt, de Katwijkse vissers blijven hun traditionele ambacht uitoefenen. Tot het bittere, of toch nog zoete(?) einde. En IJ muiden En IJmüiden? IJmüiden denkt er het zijne van: de outillage hier is voldoende voor Katwijk; het zou onzin zijn om die hele uitrusting renteloos te laten worden; het zou de dood voor Katwijks visserij betekenen als er een haven kwam, die in dustrieën aantrok, zoals Vlaardingen tot zijn schade en tot schade van de autoch tone vissersbevolking heeft gemerkt. Neen, zegt IJmüiden liever niet. „Sans Atout" hield kerstdrive De bridgeclub „Sans-Atout" heeft een kerstdrive gehouden, welke in de volgende i uitslag eindigde: Groep I: 1. J. Nijman-J. Stals 71; 2. mevr. Belterman-J. Blom 60; 3. J. Krab-J. Kerkhof 59/4; 4. J. Hamers- mevr. G. Tabak 58; 5. J. v. Zutphen-R. Hoen 56; 6. mevr. Reymers-J. Bos 54; 7. A. Tand-J. de Lalijne 53 'A; 8. mevr. Kley- ne-G. Zoontjes 52/4; 9. J. Berlee-A. van Groningen 46)4; 10. mevr. Tabak-C. Hooge- boom 29)4. N.Z.: 1. D. Hoogeboom-G. C. Tabak 62; 2. J. Koopmanschap-v. Lier 69)4; 3. A. Worst Sr-C. Geldermans 55; 4. Ph. v. Gro- ningen-N. Hendriks 49)4; 5. W. Hooge- boom-H. Oosterveen 50. O.W.: 1. W. de Boer-K. v. d. Zon 62; 2. G. Plooy-B. Groot 60)4; 3. G. de Boer-D. Biben 52)4; 4. B. Hoogeboom-A. Worst Jr 51)4; 5. L. Kleyne-H. Vollaerts 50. ADVERTENTIE DE HEER TIELEMAN aarzelt voordat hij het zegt. Het gaat hem zichtbaar aan het hart. „Dan zal de tijd leren hoe lang de rederijen het nog kunnen uithouden". „En de bedrijven, kunnen die dan niet worden verplaatst", vragen wij. „Dat zal heel moeilijk zijn", zegt de heer Tieleman peinzend. „Trouwens de Kat wijkers zullen in een andere plaats nooit kunnen aarden". Zo was Katwijk in zijn gloriedagen, toen een haven geen noodzaak was: de bommen schoven het strand op en losten daar hun zilte last. „Of er misschien andere industrieën in Katwijk gevestigd kunnen worden?". „Eigenlijk niet, want we hebben maar de beschikking over zeer weinig industrie terrein. De industrieën, die thans hier ge vestigd zijn staan alle bovendien in nauw verband met de visserij", zegt hij tot slot. Dode stad Uit het gesprek blijkt het wel. Geen ha ven en Katwijk heeft de gerede kans om een dode stad te worden. Vandaar, dat dit onderwerp ook de hele kleine jongens van een paar turven hoog zo intigreert. Het eeuwige transport DE REDERS. Wat denken de reders er van? Die zitten eenvoudig om een nieuwe haven te springen. Het eeuwige transport van Katwijk naar het schip en omgekeerd, de reparaties, die altijd in andere havens moeten worden uitgevoerd. Het kost hun allemaal handen vol geld. Een zesduizend gulden per jaar meer dan een schipper in een andere vissers plaats. „Als bijvoorbeeld een IJmuidense schipper nog net uitspringt, dan werken wij met verlies", merkt een reder op. Minder vangsten EN DAARBIJ KOMT nog het feit, dat de vangsten elk jaar minder worden. „Wat de oorzaak hiervan is?". De secretaris van de rederijvereniging „Vuurbaak" zegt: „Dat moet u aan een bioloog vragen. Dat weet ik niet". „Bovendien zou elke bio loog er waarschijnlijk een andere mening wat dit betreft op na houden". Sombere geluiden, steeds maar weer sombere geluiden in Katwijk. Nieuwe burgemeester De nieuwe burgemeester van Katwijk, de heer H. Duiker, is een vriendelijke man, die in de korte tijd, dat hij eerste burger van de gemeente is, de Katwijker al op waarde heeft leren schatten. „Regelmatig heb ik in Den Haag confe renties over de nieuwe haven", zegt hij. „Steeds weer tracht ik de heren in Den Haag het nationale belang van Katwijk als vissershaven in te doen zien. De re gering moet hier wel een open oog voor hebben". Vis blijft zwemmen OOK DE BURGEMEESTER is van me ning, dat de bestedingsbeperking geen be letsel mag zijn voor de verwezenlijking van de nieuwe haven. „Over een tijdje is er wel weer iets, dat naar bestedingsbe perking zweemt en dan zwemt er ook nog vis in de Noordzee". De burgervader vertelt, dat de Katwij kers er niets aan kunnen doen, dat zij vroeger niet een open verbinding met de zee hebben gemaakt. „Vroeger werden de bomschuiten op het strand getrokken en daarom was er geen open verbinding met de zee nodig". Speciaal voor de IJmuider Courant had hij voorts een staatje laten opmaken, waaruit de betekenis van Katwijk als vis sersplaats nog eens temeer bleek. Dit jaar waren er 122 Katwijkers in de vaart, waarvan 87 loggers en 35 kotters. Van de 87 loggers hebben er 58 aan de 'OOOOCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXJOCOCOOOOOOOOOOC 1 Het besluit, dat Velsens vroede vade- ren enige dagen voor de sinterklaasvie- ring namen en dat bepalend was voor de avondopenstelling van de Velsense 5 winkels, heeft, zoals men weet, veel stof doen opwaaien. De winkeliers wilden 8 3 bijna eenstemmig hun winkels tot tien uur 's avonds open houden en beriepen f. 3 zich op het feit, dat zulks in Haarlem. 8 8 wel mocht. De burgemeester, mr. M. M. Kwint, dacht hier anders over (en met 8 hem vele raadsleden) en was van me-f 8 ning, dat het open houden van de win- 8 kels tot tien uur in strijd was met de b g wet. En wat in strijd is met de ivet mag niet. De gemeenteraad besliste dus: ne- 8 gen uur en niet langer. En als de mid- denstanders zich daaraan niet wensten 3 te houden liepen zij kans op een proces- 3 verbaal. De bestuurderen van het Za- kencentrum Kennemerlaan lieten het er 8 8 niet bij zitten en schreven een brief aan 8 8 de officier van Justitie voor economi- 3 sche zaken in Haarlem. Het antwoord 8 van deze magistraat luidde als volgt: 8 8 „Naar aanleiding van uw brief bericht 8 ik u, dat mij uit een onderzoek is ge- 8 bleken, dat inderdaad de middenstand g 8 in Haarlem op grond van een gemeente- 8 8 lijke verordening hun zaken tot 22 uur 8 8 geopend hebben gehouden. Dit tijdstip g g is m.i. niet in strijd met de winkelslui- 5 tingswet, omdat de gemeenteraad in Haarlem gebruik heeft gemaakt van 8 8 haar bevoegdheid, neergelegd in artikel 8 II, eerste lid van de winkelsluitingswet 8 1951", b 9 9 XXXXXXXXDCOCOOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXJ Op de gisteren in Alkmaar gehouden vergadering van de Bond van coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland is met 84 tegen 6 stemmen besloten tot inrichting van laboratoria voor eiwitonderzoek en kwaliteitsbepa ling der van de veehouders ontvangen melk. Het bestuur werd gemachtigd voor dit doel een lening van 150.000 gulden aan te gaan. Het beslui betekent, dat ook in Noordholland in samenwerking met de bond van rundveefokverenigingen en de provinciale melkcontroledienst en in na- Een geëlektrificeerd net van prikkel draad van 320 kilometer lengte is aan gelegd langs de grens van Algerije met Tunesië. De Franse legerleiding beoogt hiermee de infiltratie van Algerijnse rebellen uit Tunesië en hun vlucht naar dat land te voorkomen. Een afde ling van het Franse leger ziet m.en hier patrouilledienst. doen tussen het netwerk, waarop een spanning staat van drie tot zevenduizend volt. Vooral in de 3de klas A is de spanning groot, niet alleen aan de kop, maar ook in de onderste regionen; dit laatste is het ge volg van het feit, dat clubs als Beverwijk en Terrasvogels, die voorbestemd schenen om samen uit te maken, wie van hen de onderste plaats zou bezetten, zich plotse ling in een andere gedaante zijn gaan ver tonen, zodat ook ZAP en HSV in het ge drang dreigen te komen. En dan in de hogere regionen.... De kamp om de bovenste plaats is spannender dan ooit. De beide Castricumse derdeklas sers voeren met Alcmaria Victrix en met elkaar een heftige strijd om de begeerde titel en het heeft er zelfs alle schijn van dat Wijk aan Zee, nu Egmondia aan hef afzakken is, het kwartet weer voltallig wil maken. Het komt ons voor, dat van genoemd viertal, Vitesse het zondag weer het las tigst heeft, want deze Castricummers moe ten het in Beverwijk opnemen tegen de club van die naam en wat dat betekent, zouden CSV en Egmondia het best kunnen getuigen. Het is natuurlijk lang niet onmo gelijk, dat Vitesse wint, maar we zouden het zeker geen verrassing noemen, als de Castricummers het voorbeeld van CSV en Egmondia zouden volgen. OSV zal er ongetwijfeld goed aan doen de Alkmaarse Boys niet te onderschatten, maar wanneer de CSV'ers hun gewone spelletje spelen, dan kan hun o.i. de over winning moeilijk ontgaan. Ook een overwinning voor kampioens pretendent Alcmaria Victrix ligt in de lijn volging van Friesland zal worden over gegaan tot uitbetaling van melk op vet en eiwitgehalte. Men achtte dit een meer rechtmatige basis voor de uitbetaling van de melk in een kaas producerend gebied. der verwachtingen, want ZAP is dit seizoen nog niet tot grote daden gekomen. Wijk aan Zee, dat thuis tegen Terras vogels speelt, heeft het zo op het oog al evenmin lastig, maar wie weet, dat de Santpoorters hun laatste twee wedstrijden tgen Velsen en Egmondia tot een goed einde brachten, zal het met ons eens zijn, dat ook voor de Wijk aan Zeeërs het „weest op uw hoede" geboden is. Velsen speelt op eigen terrein tegen HSV. De Heiloërs zijn dit seizoen niet zo bijster op dreef en de kans, dat Velsen de punten op Santpoort houdt, lijkt ons vrij groot. In 4D krijgt NAS gelegenheid haar mis stap, zondag j.l. tegen Onze Gezellen be gaan, weer goed te maken, want we wil len niet aannemen, dat de Halfweggers zich ook door Bloemendaal een poets zul len laten bakken. Waterloo speelt de uitwedstrijd tegen DIO. Deze Haarlemse club behoort zeker niet tot de sterkste uit de afdeling en we menen dan ook veilig te kunnen aannemen, dat Waterloo op beide punten zal beslag leggen. Kinheim zal het tegen ETO zeker niet zo gemakkelijk hebben. Op zijn hoogst zit er in deze uitwedstrijd voor de Velsenaren een gelijk spel. Slechts weinigen zijn donderdagavond naar het Nederlands Hervormd kerkge bouw gekomen om het nationaal en inter nationaal beroemde Nederlandse Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel een geacheveerd programma te horen uitvoe ren, dat ons liederen bracht van Jacobus Obrecht en Sweelinck en werk van moder neren, onder anderen Diepenbrock, Kodaly en Herman Strategier. Met stijlvolle, gave vertolkingen van sacrale muziek uit de vijftiende en zestiende eeuw bewezen Fe lix de Nobel en zijn ensemble weer hun grote kwaliteiten. Ook deze avond, bezocht door te weinig belangstellenden, kon men steeds weer verbluft zijn door het soe pele zingen, de sublieme klank van het koor en het gemak waarmee de dirigent de acht zangers en negen zangeressen de allesbehalve eenvoudige klassieke partitu ren liet vertolken. Zo'n „Sanctus" van Ja cobus Clemens non Papa uit 1540 klonk als orgeltonen in een kathedraal. Het spreekt vanzelf, dat een ruime plaats was inge ruimd voor het klassieke motet. Ontroe rend klonk het meer dan vierhonderd jaar oude „Sicut lilium" van Antonius Brumel, gewijd aan het tweede vers uit Salomo's Hooglied 2: „Gelijk een lelie onder de doornen", devoot van vertolking en zo danig tot in de finesses verzorgd, dat men zeker van raffinement mocht spreken. Wij zouden op deze wijze nummer na nummer kunnen releveren en prijzen, zo wel de oud-latijnse psalmverzen van Com- père uit 1485 als Strategiers „Cantica pro Tempore Natali", gecomponeerd ter ere van het kerstfeest. In deze kolommen is over de prestaties van dit uitzonderlijke koor echter reeds vaak met grote waarde ring geschreven, zodat wij niet in herha ling willen treden. De Velser Kunstkring „Voor Allen", onder welks auspiciën d:t concert werd gegeven, heeft de aanwezige muziekliefhebbers een waardevolle en on vergetelijke avond geboden. A. J. van der Welfden

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7