Wist u J. GRIT DIEPE VREUGDE In de „oude klink" - is het goed pozen - KERSTKINDERS Visserij- varia Autorijschool Spokende koets Huwelijken VOOR <1> EN Mr. Opticien Bridgen in de IJmond Niet onverdienstelijk Belangwekkend Bloedig Bejaarde humor Fraai Thalia in het nieuw Plezierig feest van de Willem de Zwijger ulo Protest van CSV tegen Beverwijk toegewezen Kerst bij de hokken Voor een dubbeltje «mr Oranjesluizen zouden gemist kunnen worden Maar in IJmuiden zou dan een enorm gemaal moeten komen „Titan" sleept Duitse „Adelheid" naar haven ZATERDAG 21 DECEMBER 195 7 |T h a 1 i a) - De New- yorkse havenwijk herbergt allerlei on gure elementen: bij voorbeeld dure heren, die aan het hoofd staan van een vak bond voor havenar beiders. Zij deinzen voor de gemeenste praktijken niet terug. De havenwijk wordt f echter niet alleen nu en dan door deze gangsters in opschud ding gebracht. De veelbesproken jeugd- „gangs", zoals de „Diggers", opereren in de wijk. De .gangs' liggen constant met elkaar overhoop, de ene keer gaat het om y een meisje, de andere maal doodeenvoudig omdat de jongens van de ene „gang" zich op het gebied van de andere wagen. Deze „clubs" en de corrupte praktijken van vakbondsleiders worden belicht in „Gangsters van achttien", een film, die het gebeuren in de gore haven wijk op overtuigende wijze aan de kaak stelt, zij het dat het. slot wat zwak is en enigszins afbreuk doet aan de indruk, die de rest van de film maakt. De zeventien jarige Jimmy, leider van een jeugd-„club", verzoent zich dan met zijn vader, nadat hij deze eerst had verlaten. Hij is verzeild geraakt in het net van een gangster-vak bondsleider. Zeer tot misnoegen van de invalide vader, die bezig is een bona fide vakbond op te richten. Maar de ploegbaas van de eerlijke havenarbeiders wordt ver moord. En Jimmy legt, onder pressie van de gangster-vakbondsleider, een valse ge tuigenis af om de moordenaar vrij te krij gen. De jongens van de „gang" lokken hun leider uit het dure huis van de gangster. Als deze de verdwijning ontdekt, kan die alleen maar met de revolver worden ge wroken. Tot maandag in dit theater. Maandag en dinsdag een actuele avon turenfilm voor de liefhebber van de aller modernste techniek, „Raket XM". De directie van Thalia heeft deze film heel handig herdoopt in „Spoetnik XM". Op eerste kerstdag wordt des middags „Ty phoon in de Stille Zuidzee" vertoond en en 's middags (tweede kerstdag) staat het Donald Duck festival" op het programma. Een alleraardigste film voor de kinderen. (Thalia). Er is weer iets nieuws onder de wild-west-zon, want een stelletje ban dieten is op het idee gekomen om een ge pantserde „Spookkoets" te bouwen, die zondagmiddag in dit theater op het witte doek rijdt. Er worden natuurlijk geen ge zapige rij toertjes met deze koets onder nomen. Het worden daarentegen woeste ritten langs diepe afgronden en door dorre woestijnen. Dit alles gaat gepaard met het afschieten van vele pistolen, tal van woeste achtervolgingen op schuimbekkende paar den en menig knokpartijtje-fris-van-de- lever. Dat de bandieten tenslotte na een ware terreur te hebben uitgeoefend, toch hun laatste rit rijden, is te danken aan het koene optreden van een cowboy-detective, een charmante jongedame en een bandiet- op-het-goede-pad. (Thalia). De hoofdschotel van het kerstprogramma in dit theater wordt ge vormd door „Vier Meisjes en een miljo nair" (woensdag- en donderdagavond in twee voorstellingen). Er wordt in deze film, waarin Dean Mar tin (de helft van het duo Martin-Lewis) een malle miljonair vertolkt met Don ADVERTENTIE 0 dat de optiek-zaak van de firma K. DE JONG is overgenomen door mr. opticien J. GRIT 0 dat de zaak NU dagelijks geopend is van half negen tot zes uur 0 dat nieuw gediplomeerd personeel met jarenlange ervaring u vrijblij vend in uw keuze zal adviseren 0 dat door de verbouwing een keur- collectie brillen overzichtelijk is gerangschikt en u waarborgt dat u het juiste montuur krijgt 0 dat wij leveranciers zijn van alle ziekenfondsen 0 dat wij u tevens kunnen leveren alle bekende merken hoorappara- ten en hoorbrillen w.o. Philips - Audium - Maico - Akumed en Linke 0 dat wij alle soorten batterijen in voorraad houden. Kortomdat wij u verwachten in onze geheel vernieuwde zaak, waar een frisse wind waait, die u 100 °/o service waarborgt. v/h DE JONG'S OPTIEK SPECIALISTEN IN BRILLEN EN HOORAPPARATEN Kennemerlaan 92 - Telefoon 5072 Gouda - IJmuiden - Zwijndrecht Bij de IJmuidense bridgeclub „De Jump" werd de bridgecompetitie voortgezet, waarbij de drie eerst aankomenden de vol gende resultaten behaalden: Groep A: 1. WinterPorck 64,29°/»; 2. mevrouw PrinsJonker 60,32; 3. mevrouw RolloosMainz 52,38. Groep B: 1. WestraHannema 60,32%; 2. mevrouw Bloemv. Loo 55,56; 3. Kra merv. d. Burg 53,97. Groep C: 1. dames Seydel—Kramer 63,49%; 2. dames HamersSchol 59,52; 3. PorckPork 52,38. Groep D: 1. dames Ouwerkerk—Vlotman 57,94%; 2. echtpaar v. d. Steen 55,56; 3. v. d. VeenHasten 53,17. Een scène uit „Gangsters van achttien" (Tot maandag in Thalia Juan-aspiraties, wel erg vrij omgespron gen met de liefde. Vier meisjes dingen om verschillende redenen naar zijn hand. Maar daar weet de heer Martin wel raad mee. Na tal van dwaze verwikkelingen kunnen deze meisjes zich tenslotte ver voegen hij de ambtenaar van de burger lijke stand. Een pretentieloos vermaak voor de kerstdagen. Kennemer theater) Er staat een niet onverdienstelijke en een belangwek kende film op het programma van dit theater voor de komende film-week. Tot de niet onverdienstelijke rolprent moet „De prins en de show-girl" worden ge rekend, die tot maandag wordt vertoond. De beroemde Engelse toneelspeler Sir Laurence Oliver en de gevierde Ameri kaanse filmster Marilyn Monroe (twee filmsterren met wel zeer uiteenlopende kwaliteiten) hebben elkaar in deze film ontmoet. En deze ontmoeting is niet eens zo slecht uitgevallen als men wellicht zou hebben verwacht. Dit pleit temeer voor Marilyn, omdat zij zich in dit bekende toneelstuk van Terence Rattigan van een geheel andere zijde laat zien dan men doorgaans van haar gewoon is. In deze film heeft zij namelijk eigenlijk voor het eerst de kans gekregen om haar drama tische talenten, die zij onmiskenbaar heeft, te ontplooien. Het verhaal gaat over een Balkan-prins, die verliefd wordt op een Engelse show-girl. Dat de avances van de conventionele prins niet zonder moeite ge paard gaan, vormt een kostelijk gegeven om op voort te borduren. Hiervan heeft Rattigan een ruim gebruik gemaakt. (Kennemer theater) Wanneer men de balans opmaakt van wat er aan belang wekkende films in 1955 in de Nederlandse bioscopen is verschenen, zal men „Goud van Napels" van Vittorio de Sica niet mogen vergeten. Wier afzonderlijke ver-, halen bevat deze film, oorspronkelijk zelfs zes. Deze vier verhalen, die allë in Napels spelen, geven opnieuw een inzicht in de grote gaven van De Sica als filmregisseur en sluiten wonderwel aan bij de lijn, die men van „Fietsendieven" af kan trekken: de verbeelding van het alledaagse in preg nante en steeds boeiende vorm. De Sica blijft het neorealisme trouw. Het meest treffende in „Goud van Napels" is de sfeer schildering, het menselijk klimaat. Afge zien van andere kwaliteiten heeft De Sica met „Goud van Napels" zijn meesterschap op dit gebied wel het sterkst gevestigd. Hij laat ons heel gewone mensen zien, die ieder genoeg opvallende trekken blijken te vertonen om ons iets te zeggen. Daaruit mag men concluderen dat De Sica een speurder par excellence is, omdat hij die trekken bloot weet te leggen. Kiest hij uit zonderlijke figuren, dan weet hij ze toch heel dicht bij ons te brengen door ons te confronteren met het gewone, het alledaag se in hen. Hoe apart ze ook zijn, ze hebben toch wel bekende overeenkomsten met ons. De man, die dat via de film weet zichtbaar te maken is een waarachtig filmkunste naar. Het kunstenaarschap van De Sica staat buiten kijf. (Maandag tot en met woensdag.) In de matinees wordt „Het lied van de woestijn" vertoond. (W. B. Theater). Het gaat er deze week bloedig toe in dit theater, want zater dag wordt een wild-westfilm vertoond en zondag en maandag staat er een oorlogs film op het programma. In „Bloedige ver gelding" is Guy Madison de jonge rancher, die als enige in de streek de indianen tot zijn vrienden rekent. Hij komt tezamen met een lieftallig meisje (onvermijdelijk zijn dergelijke dames in deze films aan wezig) voor hun rechten op. Daarbij gaat het uiteraard niet zo zachtzinnig toe en er vloeit heel wat bloed over het doek, voor dat de happy-ending een feit wordt. Bo vendien krijgt de kruitdamp nauwelijks de tijd om op te trekken. De oorlogsfilm „Marineduivels" speelt zich af tijdens de AmerikaansJapanse oorlog. Kikvors mannen en de jacht op Japanse mijnen zijn de ingrediënten voor deze vaak span nende film. In de matinees zitten de „Wre kers te paard". (Lux or) De merendeels jeugdige be zoekers beleefden nog wel enige hilariteit aan de vertoning van „Piloot Quax naar Afrika" in de voorstelling, welke wij be zochten. Toch is de film maar een rom melig vervolg op „Quax de brokkenpiloot", waarin Heinz Rühmann stukken leuker was dan hij in deze enscenering geacht wordt te zijn. De humor is bejaard, de film lijkt ons ook zo jong niet meer. (Tot maandag). „Wenn der weisze Flieder wieder blüht". Wij willen niet beweren dat zij, die ver wachten een verfilming te zien van de bekende operette, bedrogen uitkomen, want daarmee zouden wij de makers van deze film tekort doen. Maar het verhaal heeft slechts heel in de verte verwant schap met de inhoud van de operette, waarmee niets ten nadele van de film ge zegd wil zijn. Het is onderhoudende ge schiedenis over een zanger, die moeizaam de ladder naar de roem beklimt en na een jarenlange wereldtournee moet ervaren OOOCXDCOCXOCOOOOOOOOCOOOOCOOOCOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXX Nu de kansen op een nieuw theater aan de Kennemerlaan onder deze om standigheden zonder al te veel pessi- i misme tot nul kunnen worden geredu- S ceerd, heeft de directie van Thalia een omvangrijke verbouwing van het oude zaaltje aan de Breesaapstraat ter hand genomen. Hieruit is na eerdere pogin- j gen om het theater een smaakvollere l aanblik te geven, een geheel nieuwe meubilering te voorschijn gekomen, die bijzonder geslaagd is. De zaal is van een eenvoudige smaakvolle klapstoel voorzien, het balkon kreeg beklede en verende fauteuils en een nieuwe vloer f en bovendien werd er in overleg met een kleurenexpert het één en ander aan de kleur van de zaal veranderd, waarbij ook een nieuw gordijn zich invoegde om tot een beter geheel te komen. Het resultaat is verrassend en het zou ons niets verwonderen, indien dit zaaltje in de naaste toekomst bijvoorbeeld de Velsense filmliga zou aantrekken enf andere mogelijkheden ging openbaren. 3<XXX>COOCOOOCCOCOCOOOCOOOOOOOCOOCOGOCXX)OOOOOOOOOOOOOOCCO; De leerlingen van de Willem de Zwijger ulo-school hebben woensdag en donder dagavond in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg in IJmuiden laten zien, wat zij wel allemaal kunnen presteren. Dit keer eens niet op onderwijsgebied, maar meer op het gebied van zang, dans, toneel en va riété. En dat was heel wat. In een vlot tempo stoof beurtelings een bonte warre ling van danseressen, clowns en andere artiesten-in-de-dop het plankier op om enthousiast hun kunnen te tonen. Elk optreden werd door het overwegend jeug dige publiek onthaald op een gul applaus. Een applaus, dat de artiesten deed stralen en de plankenkoorts deed vergeten. Want het ging, naarmate de avond vorderde, steeds beter op en tussen de coulissen. Na een aanvankelijk schuchter optreden, dat echter niet van charme was gespeend, van een aantal jongedames, dat een persi- flistisch schooliied ten gehore bracht, kwam een allerliefst klein meisje op de planken. En dat meisje stal alle harten door met een fijn genuanceerd stemmetje en een expressief gezichtje te vertellen hoe heerlijk het wel moet zijn om eens een ogenblikje op de wolken te kunnen lopen. Van dat ogenblik af waren de „beesten los". Want toen was het de beurt aan het circus „Potdoni" om in de arena te treden. Slangenmensen, afgerichte beren, luipaar den en zelfs een echte tijger (of was dit beest dan toch niet helemaal echt?) begon nen toen met de regelmaat van een klok frank en vrij over het toneel te wandelen. Tot groot vermaak van het publiek, maar i j§ ook tot oprecht genoegen van de „arties- I jj ten" zelf. Het „doorgezaagde weesmeisje" I jj ontbrak zelfs niet op het programma. Ook I jj aan het meer klassieke repertoire was j H flinke aandacht besteed en gezien de leef- j| tijd en de ervaring van de jonge „maestro's" I §j brachten zij het er lang niet onverdienste- jt lijk af. De ouderen zaten eveneens zichtbaar te 1§ genieten van het uiterst gevarieerde pro gramma. Bovendien was de aankleding tot in de puntjes verzorgd, een aangelegen heid, die bij vele schoolvoorstellingen wel eens ~te 'wensen laat. Voordat de voorstelling begon sprak de gemeentelijke inspecteur voor het onder wijs, de heer J. Algera, er zijn vreugde over uit, dat iets dergelijks tot stand was gekomen. Kerstfeest en -lunch van de kinderkerk Over enkele dagen zullen de kerstfeesten i gevierd worden met de kinderen van de j Kinderkerk IJmuiden-Oost en wel op j tweede kerstdag om 14.30 uur voor de I kleintjes en om 19 uur voor de groten in i de Goede Herderkerk. Voor genodigden wordt er een kerst- lunch aangericht, die om 17.15 uur aan vangt in de Goede Herderkerk. KERSTAVOND KENNEMERS Maandagavond houdt „De Kennemers" haar jaarlijkse kerst-kontaktavond in het clubhuis aan de Nieuwstraat. De leden zullen dan om fraaie prijzen gaan kienen, klaverjassen en biljarten. Eén der twee protesten door CSV na de wedstrijd tegen Beverwijk ingediend, is toegewezen. De uitslag 21 voor Bever wijk wordt daardoor gewijzigd in 22. KFC 2—STORMVOGELS 2 De Stormvogels-reserves komen als volgt uit: Vrijhof; Van der Toorn en Van Es; Bartels, De Boer Jr. en De Bie; De Boer Sr., Van der Lugt, Van Duyvenbode, Maar- leveld en Doorneveld. ADVERTENTIE Kennemer v Lantaarn Er mag een oprechte verheugenis heersen over het besluit van Velsens wijze mannen, deze gemeente een eigen huis voor chronische zieken te geven, in te richten in het buiten Kennemergaarde. Want de chronisch-zieke, de eeuwige tobber, de uitzichtloze patiënt heeft méér dan zijn „gelukkiger" medeschepselen, wier ziekbed uitzicht geeft op het leven en de samenleving onze aandacht nodig en het is bijzonder goed, dat Velsen zich ten koste van enige tonnen het lot dezer mensen heeft aangetrokken. Ik moge met wet houder De Boer,-die eindeloos heeft gestreden voor dit on derkomen, een uitspraak aanhalen van een andere voor vechter: „Men kan een gemeenschap herkennen aan haar zorg voor haar imbecillen en voor haar chronisch zieken". Welaan, dan verschijnt Velsen glorieus uit de bus straks komt het nieuwe schooltje voor de geestelijk misdeelden van juffrouw Vijlbrief', om ze zo nu maar even te noemen, ge reed en daarna zal ook „Kennemergaarde" kunnen gaan werken ten behoeve van die andere misdeelden, die nergens een goede herberg kunnen vinden en die een lange, verdrie tige nasleep van sociale narigheid met zich meebrengen als men ze alleen door het leven laat zwerven. Meneer Charles Hart, eigenaar en exploitant van het Beverwijkse Kennemer Theater heeft zijn theater onlangs in het nieuw gestoken, maar daarbij de oude, sfeervolle tijden van de zestiende-zeventiende eeuw allerminst vergeten. Sinds kort heeft deze vriend van de goede dingen der aarde namelijk in één van zijn oude zaaltjes een sfeervolle ont vangstruimte ingericht, die een aantal opmerkelijke schat ten uit vervlogen eeuwen herbergt en waar ons colbertje en zelfbinder bijna pijnlijk detoneren. Architect Bleeker heeft er iets moois van gemaakt de open haard, de balkenzoldering, het „klassieke" rek met bierglazen ,een stellage met de goede wijnen van het Franse en Duitse land en de rode plavuizen het is al tezamen een dierbaar plékje geworden, waar de conversatie niet over Rock 'n Roll naar whiskey, maar via Linnaeus of Plato zal glijden naar het bouquet van een oude Bourgogne. 5000 GARAGE Reinier Claeszenstraat 1 Kennemerlaan 155 Tel. 5000 Het dier heeft in deze da gen zijn eigen plaats niet alleen om redenen van de bescherming, die wij het kunnen bieden tegen de honger of de kou, maar uit dat andere standpunt beke ken het zwijgende stand punt van de vierbeners, die hun adem lieten gaan over de kribbe en die bijna twee duizend jaar geleden een pril kind omringden met hun lichaamswarmte. Een beetje van deze idee schuilt er in het plan van Velsens dierenbeschermers, om de kinders tussen acht en der tien uit te nodigen, de der tigste december in het Ker- bert-asiel samen te komen voor een klein, prettig feest van drie tot vijf uur temid den van de dieren. Het lijkt mij een voortref felijk idee, vooral ook, om dat elk Velsens of Bever wij ks kind er welkom is. Het kon er dan ook wel eens druk worden, want er die nen bekers meegebracht fe worden, zodat de schare er niet met lege monden zal zitten. De dierenbescherming spant zich overigens alweer op alle fronten in voor de jeugd: het jeugdclubje is w;eer bijeen geweest en raakt al aardig op streek met de aanmaak van slin gers voor het Kerstfeest en vogelhuisjes voor onbehuis de vogelijns mevrouw Balk en meneer Jolink heb ben er samen de handen vol aan. Maar het is dankbaar werk, dat verzeker ik u. Voor de geringe som van tien centen kan de Gemeen tebibliotheek u een aardig werkje bezorgen met haar nieuwe aanwinsten, die zo langzamerhand dermate groeien in tal en last, dat zij niet meer op een simpel stencilvelletje passen en die dus ook niet langer onder „Ons openbare Leesplankje" tussen deze regelen gewron gen kunnen worden. Het uitgaafje bevat een aanzienlijk aantal interes sante gegevens en vele fraaie nieuwe werken plus een opwekking van de bi bliothecaris, om ook eens te lefonisch boeken aan te vra gen en te verlengen. Ruilen gaat nog niet aldus onder deze voortvarende leiding, maar dat komt wellicht ook nog wel eens per verrespre ker. Voorts wil ik u er even aan herinneren, dat dinsdag 24 en 31 december het filiaal in Velsen-Noord gesloten is en dat het „hoofdkantoor" aan de Heidestraat op Oude jaarsdag al te vijf uur 'smid- dags zijn poorten sluit. Ik moge u er voorts op wijzen, dat er een inleiding tot de archivistiek is bijge komen en dat meneer B. Knobel in een lijvig boek heeft uitgeknobbeld, hoe vel de invloed van de sterren en de twaalf dierenriemtekens gaat op het menselijk be staan. Beide wel aardige boekskes voor oudjaar lijkt me zo. „De verzorging van onze baby" en „Alles over uw hond", boeken over automa tisering en sport, mechanica en ruimtevaart vullen ver der deze aanwinstenlijst, die zijn dubbeltje meer dan waard is. Ze vliegen de deur uit. Men zou het met recht een „gesprekstaveerne" kunnen noemen. Maar wat belang rijker is: hiermee zijn'n aan tal kostbare reliquieën uit de Kennemer Oudheidkamer, die wegens plaatsgebrek in Beverwijk naar Uitgeest moesten evacueren, terug gekomen in de stede hunner herkomst. In deze „Klink", zoals de herberge is geheten, hangen oude kaarten en prenten aan de wand en de bijl van de beul van Beverwijk, die Bruin Brinkman onthoofdde in het jaar 1800 en sindsdien voorgoed op non-actief is ge gaan (Bruin had het wel bruin gebakken met een drievoudige moord en een stuk of wat brandstichtin gen) is er evenzeer present als het portret van dr. Johan van Beverwijk, die in 1672 het eerste boek over de mens deed verschijnen. Zo ziet ge alweer, dat er altijd een oplossing te vinden is voor hen die zoeken wil len. En dat het nog een ge slaagde oplossing ook is. traditie van vroeger om door de gezamen- kerkelijke jeugd, die verenigd is in de dappere j,Oecume- nische Jeugdraad een lekespel te doen opvoeren, wordt vervolgd. Het zal weer een van Nijhoff's schone spelen worden: „De Ster van Bethlehem", dat onder regie van Jac. Davidson in studie is genomen en dank zij ette lijke repetities in de con sistorie van de Hervormde kerk zit het er goed en ge degen in. In dit spel zijn de rollen verdeeld onder de vogeltjes van allerlei pluimage en ge zamenlijk hebben zij de kerstsfeer al vooruit beleefd, om straks tijdens de twee voorstellingen nog eens en dan in de spanning van een volle „zaal" de verantwoor- ding ten volle te voelen en fj de gezamenlijkheid in de J ganse omvang te beleven. g De voorstellingen begon- fj nen in Velsen-Noord op g vrijdag 20 december in het g Wijkgebouw te Velsen- fj Noord op invitatie van de g Open Deurgroep en daarna g gaat het spel ten tweeden §j male in de nieuwe Bethle- §j hemkerk op maandag 23 de- B cember in een omgeving g dus, die als het ware ge- jj schapen is voor zulke kerke- jj lijke manifestaties. Te acht g ure. En iedereen is welkom. B Wie een schone aanvang van jj het Kerstfeest wil beleven jj kan ik dit spel aanbevelen, B want in zulke bijeenkom- B sten ligt de wijding van dit jj hoogfeest geheel en duide- §j lijk besloten. Lampenier 5 dat de genegenheid van zijn vrouw op een ander is overgegaan en dat hij de vader is van een tijdens zijn afwezigheid tot een charmante jongedame opgegroeid doch tertje. De problemen die hierdoor ontstaan lost hij op een manier op die alle partijen bevredigt, al gebeurt het dan ook heel anders dan men zou verwachten. Willy Fritsch en Magda Schneider, die zo'n twintig jaar geleden al als sterren aan de Duitse filmhemel schitterden, spelen de hoofdrollen nog met hetzelfde élan als vroeger en Willy Fritsch zingt zelfs aller lei populaire liedjes beter dan hij ooit ge daan heeft. Niet alleen de oren, maar ook de ogen van de toeschouwers worden ver gast op bizonder fraaie revue-scènes en ook op ander natuurschoon, onder meer bij een boottochtje langs de Rijn Deze film kan men van maandag tot en met donderdag aanschouwen. In de ma- tinée „De schat van Afrika". In een bijeenkomst van het Havengilde te Amsterdam heeft prof. ir. J. Th. Thijs- se gesproken over de bestaande en toe komstige waterstaatkundige ontwikke lingen tussen IJmuiden en Amsterdam. Hij ging er van uit, dat Amsterdam tussen een aantal boezemgebieden ligt, die alle hun speciale eigenschappen hebben en waarvan het boezempeil varieert. „Er moeten dus sluizen komen, die hinderlijk zijn voor de scheepvaart. Watertransport is echter nodig om het teveel aan water te verwijderen en het binnengekomen zout naar zee terug te dringen. Ten behoeve van het doorspoelen van Holland benoorden het IJ moet het IJsel- meer hoger staan dan het IJmeer. Daar om kunnen de sluizen bij Edam en de Houtribsluizen niet gemist worden. Ook bij Huizen is een sluis nodig, wil men het Veluwemeer kunnen opzetten om verdro ging van de Veluwekust tegen te gaan. Prof. Thijsse besprak vervolgens de vraag of de Oranjesluizen gemist zouden kunnen worden. Zou men dit mogelijk wil len maken dan zouden de toestanden op het IJmeer moeten worden aangepast aan de gevoeligheid van het Noordzeekanaal. Dit kan alleen door bemaling; men zou zich dan in IJmuiden een gemaal moe ten denken, dat alles, dat in dit opzicht in Nederland bestaat, verre overtreft. Als dit gemaal in volle werking zou zijn, zou het op het Noordzeekanaal een goed merk bare stroming opwekken, die echter voor de scheepvaart geen hinder behoeft op te leveren. Prof. Thijsse noemde de toestand van de toegangsweg tot Amsterdam niet ide aal, maar de buitenhaven van IJmuiden is nog steeds een behoorlijke toegang tot Amsterdam. Tenslotte sprak hij over de onderzoekin gen in het W-terloopkundig laboratorium inzake de uitbreiding van de mogelijkhe den, die IJmuiden biedt. Men mag er op rekenen, dat een technisch bevredigend ADVERTENTIE houten en metalen kaarsenstandaards zeer apart marktplein 7 - tel. 7029 Besommingen van vrjjdag IJM 18 Ariadne 11.800; IJM 116 Eveline 11.560, KW 22 f 15.700, KW 94 2530, KW 35 2330. Prijzen van vrjjdag Heilbot 2,60-2.40, gr: tong 4.60-4.50, grm. tong 4.40-4.20, kim. tong 4.10-3.90, kl. tong II 3.60-3.40, kl. tong II 3.10-3.05, tarbot I 3.70-3.40, alles per kg. Tongschar 41, kl. schol 34, kl. schol I 40-30, kl. schol II 56-34, schar 28-34, bot 32-31 verse haring 35-18, makreel 35-13, gr. schelvis 50-38, grm. schelvis 48-40, kim. schelvis 48-40, kl. schel vis I 46-38, kl. schelvis II 29-19, wijting 22-16, gr. gul 56-48, mid. gul 40, kl. gul 20- 19, kl. haai 27, poontjes 17-13, kl. koolvis zw. 24, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 188- 110, gr. koolvis zw. 72-62, gr. koolvis wit 80, alles per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 31 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 2 tong schar en schartong, 90 schol, 16 schar, 5 bot, 105 haring, 20 makreel, 895 schelvis, 455 wijting, 95 kabeljauw en gul, 5 haai, 60 poon, 45 koolvis, 15 diversen, totaal 1840 kisten. ADVERTENTIE Uw kostuum binnen t dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEF. 4886 ontwerp zal worden bereikt. Dan moeten de economie en de planologie te hulp wor den geroepen om uit te maken welke wer ken verantwoord zijn en welke niet. De sleepboot „Titan", die sinds donder dagmiddag vier uur bij Wells vandaan on derweg was naar de in moeilijkheden ver kerende Duitse kustvaarder „Adelheid", heeft het 288 ton grote schip vrijdagmiddag omstreeks zes uur bereikt. In korte tijd slaagde de bemanning van de Wijsmuller- sleper erin om vast te maken en de met 300 ton stofkolen geladen „Adelheid" op sleeptouw te nemen naar Cuxhaven. Om de Duitser te bereiken hebben kapi tein A. v. d. Wiele en zijn mensen de „Ti tan" niet minder dan 250 mijl in noorde lijke richting moeten laten stomen. In die tijd werd ook nog van koers veranderd, toen gistermorgen de noodmelding werd ontvangen van het met dertig graden slag zij varende Noorse schip „Solgry". Terwijl de IJmuidense trawler „Emma" IJm. 15 in de buurt van dit schip was, slaagde de be manning er na ongeveer drie uur in om de toestand meester te worden. De „Solgry" kon de reis vervolgen en de „Titan" hield weer op de „Adelheid" aan. Met behulp van peilingen op de tanker „London Resolution", die stand bij hield voor de „Adelheid" sinds donderdagavond, vond de „Titan" de juiste koers naar de positie, waar de „Adelheid" met machine- schade dreef. Sinds donderdagmiddag vier uur, toen de Duitse kapitein om assistentie vroeg, was de „Adelheid" meer dan veertig mijl in noordoostelijke richting verdreven. De „Titan" maakte het schip vast in de po sitie 56.52 noorderbreedte en 01.02 ooster lengte, zodat de sleper de „Adelheid" over een afstand van ruim 350 mijl naar Cux haven moet brengen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8