Raketbases niet in elk NAVO- land nodig, zegt Norstad Regeringsverklaring over Indonesië Projectielen voor korte afstand pas het begin HET WEER Trein verplettert vrachtauto op overweg in Sloterdijk Haarlems Dagblad Voor gezelligheid en kunstmin Van vijf mannen in de cabine werden twee gedood en drie zwaar gewond Afsluitbomen te vroeg geopend Fa Stalins geboortedag in de Sovjet-Unie weer herdacht Vier doden in het verkeer >&ee MORRIS 'fjêforet/orróui// V erkeersongelukken DIT JAAR: 1134 DODEN Somber en vrij koud Pauselijke kerstboodschap „De mens begint de wereld te vrezen" Het woord is aan Sir Anthony Eden dichter bij Londen gaan wonen Amerikaanse ambassadeur in Damascus benoemd Aan de dood ontsnapt 72e JAARGANG No 142 flange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs MAANDAG 23 DECEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 295 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten zijn van plan, zes tot tien eskaders ballistische projectielen met middelgrote reikwijdte in Europa te statio neren, nu de NAVO-landen in beginsel hebben besloten, deze wapens te aan vaarden. Dit heeft generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, in een, tevoren opgenomen, vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie meegedeeld. Volgens hem zal elk eskader uit vijftien rojectielen bestaan. De kosten van een dergelijk eskader en de aanleg van een anceerbasis hiervoor zijn te vergelijken met het bedrag, dat nodig is om een eskader vliegtuigen twee tot drie jaar te onderhouden omstreeks dertig tot veertig miljoen dollar. Generaal Norstad MOSKOU (Reuter) Voor het eerst se dert 1954 heeft de Sovjet-pers weer aan dacht besteed aan Stalins geboortedag. In het officiële blad van de communistische partij, de „Pravda", stond zaterdag een herdenkingsartikel over Gori, Stalins geboorteplaats in Georgië. In dit artikel wordt gesproken over „de overwinningen die behaald zijn onder leiding van de communistische partij van de Sovjet-Unie en haar centrale comité, waarvan J. W. Stalin vele jaren het hoofd is geweest". Te Akersloot is een auto met drie inzittenden van de veerpont in het Noord hollands Kanaal gereden. De inzittenden waren de heer en mevrouw Veldt uit Haar lem met hun zes-jarige zoontje. Zij waren op weg van Haarlem naar De Rijp, waar familie van mevrouw Veldt woont. Me vrouw Veldt, die de auto bestuurde, gaf toen zij op de veerpont stond gas inplaats van te remmen, met het gevolg dat de auto in het water reed. De heer Veldt en zijn zoontje konden gered worden. De auto met het stoffelijk overschot van de be stuurster werd een uur later met een hijs kraan uit het water gehaald. Op de onbewaakte overweg aan de Bokkestraatweg tussen Breda en Et- ten-Leur is een personenauto aange reden door de trein. In de auto bevonden zich twee inzittenden, waarvan er een, de 59-jarige P. van Resteren uit Rotterdam werd gedood, en de ^nder gewond. De trein had enige vertraging. Op de provinciale weg Hembrug- L i m m e n hebben zich zaterdagmiddag binnen twee uur tijds op dezelfde plaats en op gelijke wijze twee ernstige verkeers ongelukken voorgedaan, waarbij een vrouw om het leven kwam en vier per sonen werden gewond, waarvan twee ern stig. De heipalenhandelaar C. G. Stoel uit Wormerveer reed omstreeks half vier met zijn personenauto, gaande in de richting Amsterdam, achterop een aan de rechter zijde van de weg stilstaande met aard appelen geladen vrachtauto. Zijn wagen werd geheel vernield. Mevr. C. Stoel-Weer- heim overleed ter plaatse. De heer Stoel en een 12-jarig meisje uit Alkmaar, dat bij de familie logeerde, werden ernstig ge wond per ziekenauto naar het Gemeente Ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Om streeks half zes werd de kraanwagen, die bezig was met het afladen van de vracht auto, aan de achterzijde aangereden door een personenauto, waarin als passagier de chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in Noordholland, jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, zat. Deze brak een been en de chauffeur, de heer C. Klin kenberg, liep een zware hersenschudding op. Beiden werden eveneens naar het Ge meente Ziekenhuis te Zaandam vervoerd. Vannacht omstreeks twaalf uur is bij de Wellebrug onder het Friese Woudsend een personenauto, bestuurd door de 27- jarige A. W. V. Schalkwijk uit Laren (N.-H.), vertegenwoordiger van een soep- fabriek te Amsterdam, tegen een boom gereden. De bestuurder werd uit de auto in een sloot geslingerd.' Toen men hem daar vond, was hij reeds overleden. Op een vraag omtrent de plaats, waar de bases zullen worden gebouwd, zei de gene raal, dat de eerste stappen hiertoe spoedig zullen worden gedaan. Dit is een kwestie van dagen en weken, niet van maanden. De technische vraagstukken, als de bouw van de lanceerinstallaties en de opleiding van het personeel, zouden echter één tot anderhalf jaar vergen. Toen hem gevraagd werd, wat er gebeurt ingeval een land om politieke redenen geen toestemming geeft een raketbasis op zijn grondgebied aan te leggen, hoewel zulks strategisch beschouwd wenselijk zou zijn, antwoordde Norstad, dat het van militair standpunt bezien niet nodig is, dat elk land de genoemde projec tielen bezit, gezien de reikwijdte van dit wapen. „Het is niet voordelig de bases daar te plaatsen, waar zij politiek onaanvaard baar zijn en militair ondoeltreffend", aldus de generaal. Hij voegde hieraan toe, dat de statione ring van ballistische projectielen met mid delgrote reikwijdte de eerste fase vormt van een program om Europa ook van lange-standsprojectielen te voorzien. Het feit dat twee Europese landen de kortere- af standsprojectielen „Honest John" en „Corporal" niet hebben aanvaard, veran dert niets aan de opvatting van het NAVO- opperbevel over de projectielen met mid delgrote reikwijdte. Norstad is wel van mening, dat de twee bewuste landen spoe diger sterker zouden zijn, als zij bijvoor beeld over „Corporals" beschikken. Hij zei er evenwel op te vertrouwen, dat alle lan den de nodige maatregelen zullen treffen om voor de verdediging van henzelf en die van hun bondgenoten te zorgen. Op de vraag, of de Europese raketbases kwetsbaar voor aanvallen zijn, antwoordde de opperbevelhebber, dat alle NAVO-lan den de kans op een aanval lopen. Zijns inziens vormen de projectielen met middel grote reikwijdte een extra afschrikwekkend middel, waardoor het vermogen om een oorlog te vermijden wordt vergroot en de gevolgen van een eventuele oorlog worden verzwakt. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 LEDEREN MOTORKLEDING Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1134 personen, van wie 218 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden. Toen hem werd gevraagd, of de vrees voor represailles of aanvallen sommige Westeuropese landen ervan zal weerhouden de projectielen met middelgrote reikwijdte te aanvaarden, zei Norstad, dat niemand in het communiqué over de NAVO-confe- rentie het woord „neutralisme" kan lezen. België niet genoemd BRUSSEL (Reuter) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Victor La- rock heeft op een partijcongres der Bel gische socialisten verklaard, dat er op de NAVO-conferentie te Parijs geen sprake is geweest in België afvuurbases voor raket ten of voorraden kernwapens aan te leg gen. Indien deze kwestie te eniger tijd toch aan de orde wordt gesteld, zal het parlement zich erover dienen uit te spre ken, aldus Larock. Franse onafhankelijkheid LE MANS (AFP) „Het zogenaamde vraagstuk van afschietplaatsen voor raket ten in West-Europa is het meest onwaar achtige, dat ooit werd opgeworpen", aldus heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, in een toespraak in zijn kiesdistrict in de omgeving van Le Mans verklaard. „Elk land heeft de keus uit twee mogelijkheden: het volgen van de vorderingen van andere staten op bewapeningsgebied, of het algeheel prijs geven van zijn vermogen tot nationale zelf verdediging. Neutraliteit is een houding, die volstrekt onverenigbaar is met het tijdperk, waarin wij leven. Er bestaan slechts twee oplossingen: internationale bewapening of algemene ontwapening. Ik geef de voorkeur aan het laatste", aldus de minister. Pineau wees erop dat het gevaarlijk voor Frankrijk zou zijn zijn onderzoekingen op het gebied der kernenergie te staken, ter wijl het de Russen en Amerikanen vrij zou staan kernwapens te vervaardigen. „Dat zou erop neerkomen, dat andere landen dan deze twee hun leiding zouden moeten aanvaarden, hetgeen het einde van de Franse onafhankelijkheid zou betekenen", zo verklaarde hij. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, die zaterdag per vliegtuig uit Ma drid te Washington terugkwam, heeft ge zegd, dat de Verenigde Staten op de NAVO- conferentie te Parijs alles hebben gekregen waarop zij hoopten, en in feite nog wat meer. Japanse bezwaren TOKIO (Reuter) De plannen om de Japanse luchtmacht met „Sidewinders", vliegtuigraketten voor doelen in de lucht, uit te rusten, zullen voortgang vinden, maar Japan zal de opstelling van raketten met kernladingen in Japan niet toestaan, zo heeft de Japanse premier Kisji in het par lement gezegd. De socialistische oppositie, die ongeveer een derde van de zetels in Senaat en de Kamer bezet, had de regering aangevallen wegens haar aanvaarding van Amerikaanse raketten. Een socialistische woordvoerder zei, dat de regering Side winders wil invoeren als „eerste stap" tot de aanleg van bases voor kernraketten in Japan. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Over liet algemeen veel bewol king met kans op wat regen of natte sneeuw. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S VATICAANSTAD (Reuter). Paus Pius de XII heeft zondag in een kerstboodschap aan de wereld een beroep gedaan op alle landen hun bewapening te beperken „on der doelmatig toezicht". Volgens de Paus worden een vermindering der bewapening en andere maatregelen om een oorlog af te wenden door de goddelijke wet vereist om een wereld, die reeds te veel geleden heeft een verdiend respijt te geven. Klaarblij kelijk doelend van het Atlantisch Pact drong de Paus aan op „de meest volledig gewaarborgde onderlinge afhankelijkheid tussen de landen, die werkelijk vrede verlangen om degene af te schrikken die de vrede zou willen verstoren". De rede van de Paus is uitgezonden door de nieuwe krachtige zender van het Vati- caan, die naar men meent zelfs tot in het hart van China kan doordringen. Volgens een woordvoerder van het Vaticaan werd zij in Rusland ernstig verstoord. De Paus dringt er bij „de ware vrienden van de vrede" nogmaals op aan, elke mo gelijke rivaliteit te beëindigen en elke reden tot gebrek aan vertrouwen te ver wijderen. Hij zegt, dat de vrede een zo kostbaar goed is, dat elke poging om hem te verdedigen, zelfs met wederzijdse op offering van rechtmatige individuele am bities, gerechtvaardigd is. Vervolgens stelde de Paus „de geweldige ontwikkeling van de moderne weten schap", culminerend in de lancering van de kunstmanen, tegenover „het onuitspre kelijke feit van de komst in de wereld van het Goddelijke woord (door de geboorte van Christus) „een gebeuren dat alle an dere gebeurtenissen in de geschiedenis van het mensdom overtreft". Verblind en onder de ban van hun eigen verrichtingen, weten de mensen slechts „de luister van de mens" te erkennen en sluiten zij moedwillig de ogen voor „de luister van God", aldus de Paus. „Maar de mensen zullen gedwongen wor den zich af te vragen of zij de wereld zullen blijven beheersen of dat zij het slachoffer zullen worden van hun eigen vorderingen. De mens begint de wereld te vrezen, die hij tot dusver meende in de hand te hebben. Hij vreest haar meer dan ooit en vooral als God niet werkelijk leeft in zijn hart en geest. „Dit mensdom, dat voornamelijk bestaat uit mensen die alleen zichzelf bewonderen, maar die angst voor ziGhzelf en hun wereld beginnen te krij gen, wijzen wij opnieuw de weg naar Bethlehem. Daar zullen zij Hem vinden, die zij zoeken", zo zei de Paus. xxx30coocooooocioooocooóoooooooooooooo(Xxxxdoooo6cooooooooc We leven in de tijd der prijsvragen 8 en bovendien in een periode des jaars, R die huiselijke feesten en gezellige avon- g den brengt. Ons blad wil een bijdrage tot de gezelligheid leveren door een oud, beproefd middel: de puzzel. Maar dan de puzzel die in de eerste plaats op ontspanning en bezigheid is ge richt. In ons blad van morgen zullen onze lezers niet minder dan twee prijs vragen aantreffen, waarvan de ene zich op het terrein van de kunstzin beweegt S en in „Erbij" wordt opgenomen, en de andere, in de gewone krant, bestemd is voor de echte, ouderwetse puzze- 8 laar. Deze laatste prijsvraag bestaat 8 uit zes afzonderlijke puzzels, welke 8 vele variaties van de puzzelkunst ver- g enigen tot een gezellig reeks. Wij hopen g dat de feestdagen van onze lezers er o nóg prettiger door zullen zijn. DOOOCXDOdCOOOCOOOCOOOOOOCOOCOOCXX)OOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCa La Bruyère: Het is een zwakheid, te beminnen. Doch het is evenzeer een zwakheid, ervan te genezen. ADVERTENTIE Koude Kerst jardiniere Fijne erwtjes, champignons, worteltjes en spercieboontjes (uit blik) met stukjes kip en slosaus. Gegarneerd met geklopte mayonaise slablaadjes en schijfjes ei. In een hedenmiddag in de Tweede Ka mer afgelegde regeringsverklaring heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Za ken, mr. A. M. J. H. Luns, zijn verontwaar diging uitgesproken over de „zware psy chische druk" en „de beklemmende onze kerheid" waaraan de Indonesische regering de Nederlanders in haar land heeft onder worpen. LONDEN (UP) De Britse oud-premier Sir Anthony Eden heeft vandaag zijn in trek genomen in Donnington Grove House, een landhuis nabij New Bury. Eden was door zijn artsen verzocht dichter bij Lon den te gaan wonen, teneinde meer controle op zijn gezondheidstoestand mogelijk te maken. Het huis werd hem voor onbepaal de tijd afgestaan door mrs. Reginald Fel- lowes, een ver familielid van mevrouw Eden. Het is een huis in gothische stijl van drie verdiepingen met twintig kamers en veertig hectare grond er omheen. Het per- Een grote vrachtauto van een vishandelaar uit Leeuwarden met vijf inzittenden in de grote cabine is zaterdagmiddag om kwart over twaalf op de bewaakte spoor wegovergang bij het station Sloterdijk in Amsterdam-West verpletterd door de elek trische sneltrein van Amsterdam naar Dordrecht, die om 12.12 uur uit 't Amsterdamse centraal station was vertrokken. Van de vijf inzittenden kwamen de 31-jarige chauf feur C. K. Admiraal uit Leeuwarden en de 42-jarige M. Rouw uit Amsterdam om het leven. De drie anderen, de 58-jarige vishandelaar J. L. Jansen uit Leeuwarden, de 28-jarige chauffeur Dick Iseger uit Leeuwarden en de 28-jarige Jitse Koopman uit het Friese dorpje Blessem, werden levensgevaarlijk gewond, evenals de overweg wachter, de 58-jarige H. de Boer uit Amsterdam. De oorzaak van het ongeluk is, dat de afsluitbomen van de overweg omhoog gingen onmiddellijk nadat een elektrische trein uit Haarlem was gepasseerd. Op dat zelfde moment naderde uit de tegenover gestelde richting in volle vaart een snel trein uit Amsterdam. Of de spoorweg wachter zich vergist heeft, dan wel of de fout bij een verkeerd signaal gezocht moet worden, is nog onbekend. De wachter, die de sneltrein zag, toen deze door de bocht bij het station Sloterdijk kwam, begon ogenblikkelijk de net geopende spoorweg bomen weer te sluiten, maar het was te laat. De visauto uit Leeuwarden was reeds de overweg opgereden. De treinbestuurder remde uit alle macht, terwijl hij voort durend signaal gaf, hetgeen waarschijnlijk enkele voetgangers en wielrijders het leven heeft gered. Maar de visauto werd door de trein geramd en tegen het vierkante stenen seinhuisje gedrukt, dat vlak langs de rails staat. De tussen trein en sein huisje ingeklemde auto werd geheel uit eengerukt. Brokstukken van de wagen na men de half geopende spoorboom mee, die als een lucifer afknapte. Het zware be tonnen onderstuk werd gedeeltelijk uit de grond gerukt. Het vrij talrijke publiek, dat bij de overweg had staan wachten, was een ogenblik volkomen verbijsterd door het geen zich in enkele seconden voor hun ogen had afgespeeld. Ontzet vroeg men zich af, wat er gebeurd was met de vijf mannen, die men in de cabine van de auto had zien zitten. Weldra bleek, dat twee van hen om het leven waren gekomen. De drie anderen werden levensgevaarlijk ge wond tussen de wrakstukken van de auto aangetroffen. Personeel van de gemeente lijke geneeskundige dienst, dat zeer snel ter plaatse was, verleende de eerste hulp en bracht hen met ziekenauto's naar het Wilhelminagasthuis, waarheen ook de stoffelijke resten der beide omgekomenen werden vervoerd. De overwegwachter, die nog getracht had de bomen weer neer te laten, kon niet meer tijdig uit zijn huisje wegkomen, dat gedeeltelijk werd vernield. Hij werd le vensgevaarlijk gewond en moest eveneens naar een ziekenhuis worden overgebracht Grote stagnatie Het ongeluk veroorzaakte zowel voor het treinverkeer als het wegverkeer een grote stagnatie. Drie uur lang was het drukke baanvak Amsterdam-Haarlem ge blokkeerd. Nog langer duurde het voor het wegverkeer van dit vitale verbin dingspunt tussen Amsterdam-West en de weg langs het Noordzeekanaal naar de Velsertunnel weer gebruik kon maken. Treinreizigers voor de richting Haarlem moesten van Amsterdam over Uitgeest naar Haarlem reizen. Ook werden tussen Amsterdam en Haarlem extra autobussen ingelegd. Hij herinnerde eraan, dat de Nederlan ders alleen bij de vertegenwoordiging in Djakarta terecht kunnen voor consulaire bijstand aangezien alle consulaten werden gesloten en aan geen ander land toestem ming werd verleend de Nederlandse be langen in dit opzicht te behartigen. De Indonesische motivering van de maat regelen ten opzichte van de Nederlandse bedrijven, als zouden deze neerkomen op Minister Luns een „tijdelijke administratieve controle", noemde hij in strijd met de feiten. In wezen achtte hij dit pogingen „om zich wederrechtelijk van Nederlandse bedrijven meester te maken". DAMASCUS (Reuter) De Syrische re gering heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van Charles Vost tot Amerikaans ambassadeur te Damascus. Er bevindt zich geen Syrisch ambassa deur te Washington. In augustus verzocht de Amerikaanse regering de Syrische am bassadeur te vertrekken, nadat drie leden van het personeel van de Amerikaanse am bassade te Damascus, beschuldigd van sa menzwering tegen de Syrische regering, waren uitgewezen. Er zijn geen aanwijzingen, dat Syrië overweegt weer een ambassadeur bij de Amerikaanse regering te benoemen. Ongegrond De Syrische regering heeft krachtig bij Turkije geprotesteerd tegen de redevoe ring die de Turkse minister-president, Menderes, op de NAVO-conferentie te Pa rijs heeft gehouden. Menderes had gezegd, dat de Sovjet-U nie Syrië „heeft overgenomen" en dat zij bases in Syrië inricht. In het Syrische protest wordt gezegd, dat de Turkse rege ring heel goed weet, dat deze beschuldigin gen ongegrond zijn. OOCOOOOOCXXXDOOCOOOOOOOCQOOCOOOOCOOOOOOCOOOOiXX^OOOOOOOCOC 8 Het 12-jarige kleindochtertje Riekje van de vishandelaar Jansen, die bij het ongeluk te Sloterdijk zeer ernstig werd gewond, is wellicht aan de dood ont snapt. Riekje is een dochtertje van de zangeres van Jordaanliedjes „Zwarte Riek", die ongeveer een maand geleden voor vakantie naar Mallorca was ver- I trokken. Riekje logeerde zolang bjj haar grootvader in Leeuwarden. Vrjjdag kwam haar moeder in Amsterdam te- rug en zaterdagochtend nam haar j grootvader haar mee, toen hjj met de vrachtauto uit Leeuwarden vertrok. Ook de beide chauffeurs Admiraal en Iseger, I alsmede Jitse Koopman, die by de heer Jansen in dienst zijn, maakten de reis 1 mee. De heer Jansen reed eerst naar IJmuiden, waar hjj enige zakelijke aan- gelegenheden moest afhandelen. Daar dit geruime tijd in beslag nam en Riekje, die naar haar moeder verlangde, on geduldig werd, zette hjj haar op de trein naar Amsterdam. Daar werd zjj door haar moeder afgehaald. Een uur later verongelukte de auto van haar grootvader. De 42-jarige Amsterdammer M. Rouw, een van de twee slachtoffers, was in IJmuiden. Hy mocht van de heer Jansen meerijden naar zijn woon- plaats PWiooaxxxiaxxMaMoooooscooascooocosoMoosxwoooocooo-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1