Problemen Werk van hospitaal-kerkschip ontwikkelde zich verrassend Broodbezorgdheid In 1958 weer naar de Lofoten IN EEN STRAATJE op de honderd velden INTERNATIONALE HULPVERLENING Orgel in Gereformeerde kerk ingewijd Kerst-klaverjasdrive van „Onder Ons" Kerstbijeenkomst van huisvrouwen Volleyballtoernooi van NCS Slechte dag voor spelers van „Watervliet" „IJmond" 3 won met 2-1 van „De Blinkert" 2 Afscheid je 'Éiifiiiitiiniiiiiiiiiiii In de knel (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Kerstbijeenkomst voor de Vrouwenbond N.V.V. DINSDAG 24 DECEMBER 1957 4 IN DEZE DAGEN voor het kerstfeest stomen alle Nederlandse vissersschepen naar de thuishaven om, naar oud gebruik, aan het eind van het vangseizoen „behoüwe teelt" te vieren. In deze thuisvarende vloot van loggers en trawlloggers had het Hospitaalkerkschip „De Hoop" haar vaste plaats. Van 21 mei af, de dag waarop de jacht op de haring begon, tot aan de vooravond van kerstmis week het schip niet van de zijde van de vissende gemeenschap op de Noordzee. Zoals aan boord van de vissersvaartuigen gesproken wordt over de resultaten van de teelt-1957 heeft men ook op het schip van de Nederlandse organisatie ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit het verrichte werk nog-eens in ogenschouw genomen. Daarbij bleek, dat „De Hoop" een heel bijzonder seizoen meemaakte en dat het werk zich ver rassend ontwikkelde. Meer dan ooit bewees het schip aan opvarenden van schepen van elke nationa liteit haar diensten. In totaal werden 867 Nederlandse, 863 Noorse, 95 West- Duitse, 4 Poolse, 1 Belgische en 3 Oost-Duitse pa tiënten behandeld door de arts C. W. Ouderkerk en zijn helpers. In het moderne scheeps- hospitaal lagen in totaal 148 zieke en gewonde vissers, van wie 36 buitenlanders. De scheepsarts noteerde in totaal 812 ver- pleegdagen. Hoogtepunt van de medische hulpver lening was wel de griepepidemie, die ook over de Noordzee waarde. De tandarts, die gedurende de Kanaalperiode van de vis serij (nov.-dec.) aan boord was telde 200 behandelingen. Internationaal karakter Ook in de wijze waarop met de Duitse hospitaalschepen werd samengewerkt weerspiegelde zich het typisch „internatio nale" karakter van deze onmisbare en door de vissers op hoge prijs gestelde hulpverlening. „De Hoop" was dit jaar meer dan ooit een toevlucht voor allen, die de zee be varen en die hulp behoefden. Het beste bewijs hiervan vormde het feit, dat zelfs de bemanningen van Oost-Duitse trawlers voor hun zieke kameraden hulp van „De Hoop" inriepen. Vele reparaties Het is bekend, dat de radio-monteur en de machinisten van het schip ook altijd klaar staan om hulp te verlenen aan sche pen, die door technische storingen in moei lijkheden zijn gekomen. Van die hulp is De gereformeerde kerk aan de Rambon- netlaan verheugt zich sedert enkele dagen in het bezit van een kerkorgel. Het instru ment, afkomstig uit het Eltheto-kerkje te Bussum heeft bij de firma Fonteyn Gaal een grondige restauratie ondergaan en werd vrijdagavond onder grote belangstel ling van de gemeenteleden in gebruik ge nomen. De heer W. Kramer, voorzitter van de bouwcommissie, vertelde in zijn openings rede voor welke financiële problemen het kerkbestuur zich geplaatst zag toen enkele maanden geleden het kerkgebouw gereed kwam, maar een kerkorgel er aan ontbrak, omdat het geld op was. Heel toevallig kwam men er achter, dat er in Bussum zo'n onmisbaar instrument te koop was tegen een uiterst aantrekkelijk prijsje. Een restauratie was echter zeer noodzake lijk, maar de heer Kramer had het nu van horen zeggen, dat er geen beter orgel in de gemeente Velsen te vinden was. Spreker droeg daarna de nieuwe aanwinst aan de kerkeraad over. Ds. P. Lok nam als praeses van dit col lege dankbaar deze kostbare gave aan. Bij het gezamenlijk zingen van gezang 23 bleek duidelijk welk een grote steun het orgel bij de uitoefening van de eredienst zal zijn, want het is door de dispositie daar uitnemend voor geschikt. De heer Fonteyn gaf, in samenwerking met de organist Gerrit Fidder, een inte ressante uiteenzetting van deze dispositie, waarbij de verschillende registers ge demonstreerd werden alsmede de combi natiemogelijkheden, die het instrument aan de bespeler kan bieden. Fidder, die voor deze bijzondere ge legenheid een aantrekkelijk programma had samengesteld, dat door zijn eenvoud een ieder kon boeien, introduceerde daarna een tweetal bekende koraalvoorspelen van Buxtehude en Bach, gevolgd door Pachel- bel's Ciacona in d. Deze laatste bood de solist gelegen heid en mogelijkheden de klankkleur der diverse registers te laten horen. Uit vroe gere orgelbespelingen kenden wij Gerrit Fidder's voorliefde voor kleurrijke regis traties. Ook dit keer heeft hij wederom de luisterenden laten genieten van zijn on miskenbaar smaakvol en artistiek spel en ontwikkelde techniek. Van „Gebed en Wiegelied" van de beroemde Franse com ponist-organist Guilmant gaf Gerrit Fidder een fraaie, expressieve interpretaties, waar de bewerking van een oud Frans kerstlied van d'Acquin zich stijlvol bij aansloot. Een meisjeskoor onder leiding van Nol van Leeuwen voerde een viertal liederen uit waarbij „In dulci jubilo" van de klas sieke componist Praetorius en het oud- Franse „Adeste fideles". De jongedames hadden er ongetwijfeld succes mede, de begeleiding door de organist liet niets te wensen over. A. van der Weijden Onder zeer grote belangstelling heeft de daverjasclub „Onder Ons" in café Schey- wijk haar traditionele Kerstklaverjasdrive gehouden. Zelfs was een oud-Beverwijker, uit Den Bosch vandaan, overgekomen om mee te dingen naar één der waardevolle prijzen. Na afloop heeft de voorzitter de heer J. Kooy sr. de volgende uitslagen bekendgemaakt: 1. P. Baltus 4973 pt.; 2. J. Maalman 49.12 pt.; 3. N. Hekker 4865 pt.; 4. A. v. d. Brink 4831 pt.; 5. H. v. Wijk 4812 pt.; 6. N. Grapendaal 4807 pt.; 7. Hr. de Vreeze 4783 pt.; 8. K. Kleine 4761 pt.; 9. P. Uitendaal 4725 pt.; 10. Hr. v. Rooij 4699 pt.; 11. Ch. Hoogeland 4691 pt.; 12. H Duin 4^73 pt.; 13. R. Pirovano 4671 pt.; 14. J. Zuei 4671 pt.; 15. K. Groot 4611 pt. op grote schaal gebruik gemaakt. In totaal 186 reparaties werden genoteerd. Zelfs heeft „De Hoop" vissersschepen, die door machine-pech hulpeloos ronddreven op sleeptouw genomen en zijn ijlings te hulp gevaren als zich in haar nabijheid schepen in nood bevonden. Tijdens de laatste reis was dit een Katwijkse logger, die water maakte. Geestelijke verzorging De predikanten die bij toerbeurt mee gingen voor de geestelijke verzorging van de opvarenden van de vissersvloot heb ben het niet minder druk gehad. De resul taten van dit belangrijke facet van het werk laten zich nu eenmaal niet in ge tallen uitdrukken. Weerrapporten Als „tussen neus en lippen" verzond het schip nog 1000 weerrapporten naar De Bilt en 70 berichten over visserij-concen traties ten behoeve van de berichtendienst voor zeevarenden. Weer naar Noorwegen Het experiment van begin van dit jaar in de tijd, dat de Nederlandse drijf netvisserij stil lag was de reis naar de Lofoten om de daar werkzame noorse vis sers medische hulp te bieden. Deze proef is schitterend geslaagd en zal in de eerste maanden van 1958 herhaald worden omdat de Noorse visserij daar zeer opgesteld is. De Franse havenplaats Dieppe is aan het eind van de Kanaalperiode de vaste plei sterplaats voor de Nederlandse vissers, vooral tijdens de week-einden en bij slecht weer. De Dieppenaren betoonden zich toen ook weer vriendelijke lieden. Zelfs de sous-prefect en burgemeester M. Gueirard brachten in gezelschap van de plaatselijke autoriteiten een officieel bezoek aan boord. Ze helpt „De Hooop" banden leggen tussen de volkeren van de Noordzeekust. Want eenzelfde gastvrijheid genieten schip en bemanning in Engelse en Belgische kust plaatsen. Er is onder leiding van kapitein W. F. Rog vaak onder moeilijke weersomstandig heden gewerkt in het afgelopen jaar. Vast staat, dat zeer veel zieke en gewonde of ook in geestelijke moeilijkheden verkeren de vissers aan de hulpverlening veel te danken hebben. -rt9£3" .-ren--1* Onder de vele kerstbijeenkomsten, die in deze adventstijd worden gehouden, is die van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen zeker niet de minst stemmings volle geweest. De bovenzaal van hotel „Royal" aan de Keanemerlaan had hier voor een eenvoudige, maar smaakvolle versiering gekregen. Nadat gezamenlijk het „Nu syt wellecome" was gezongen, werd het podium ingenomen door het eigen dameskoortje, waarvan de leiding berust bij mevrouw Q. Mechanicus-Klomp uit Driehuis. Het programma werd ingezet met een canon en gevolgd door het zingen van een aantal kerstliederen, met bege leiding van een klein ensemble blokflui ten. Het concert werd met grote aandacht beluisterd, waarbij de presidente na af loop de dirigente een souvenir overhan digde. Ook mejuffrouw Heidema, die de begeleiding aan de piano had verzorgd, mocht hiervoor een klein geschenk in ont vangst nemen. De climax van dit programma bestond uit de voordracht van mevrouw Aafje Top uit Amsterdam, die hiervoor de novelle „De liefde van de zeven poppen" had ge kozen. Het was een vlot geschreven ver haal met een alleraardigste intrige. De strekking daarvan doet onmiddellijk den ken aan de bekende amusementsfilm „Lily" en het zou ons dan ook niet in het minst verwonderen wanneer het verhaal aan de film, of de film aan het verhaal werd ontleend. Aafje Top bleek met deze novelle een gelukkige keuze te hebben gemaakt. Zij wist de diverse personages er in met een kleine stemnuanciering knap aan te ge ven en het was aardig van haar gevonden de hierin voorkomende poppen onderling te doen verschillen met een sober hand gebaar of een sprekende gelaatsmimiek. Daardoor was hier deze middag sprake van een aandachtig luisterend en bewon derend damespubliek, niet in het minst voor de schier fabelachtige geheugenken nis van Aafje Top, die het gehele verhaal zonder een enkele hapering heeft voorge dragen. Onder auspiciën van de Nederlandse Culturele Sportbond werd tijdens het af gelopen weekeinde een volleyballtoernooi gehouden in de gymnastiekzaal van het gymnasium te IJmuiden. Aan het toernooi namen deel de dames-zestallen van „Hou Stand" uit Rotterdam, „Kennemers" uit Beverwijk en „Sportbond" uit IJmuiden en de heren-zestallen van „Hou Stand" uit Rotterdam, „Pieter Jelles" uit Den Haag en „Sportbond I" uit IJmuiden. De wisselprijzen die in het bezit waren van de dames „Kennemers" en de heren „Sportbond" gingen niet in andere handen over. De poedelprijs werd na afloop van het toernooi overhandigd aan het dames team van „Hou Stand" uit Rotterdam. De uitslagen zijn: IJmuidenKennemers (dames) 2-1, RotterdamDen Haag (heren) 2-0, KennemersRotterdam (dames) 2-0, Den HaagIJmuiden (heren) 02, Rotter damIJmuiden (dames) 02, IJmuiden Rotterdam (heren) 0-2, KennemersIJmui den (dames) 2-0, Den HaagRotterdam (heren) 2-1, RotterdamKennemers (da mes) 1-2, IJmuidenDen Haag (heren) 2-1, IJmuidenRotterdam (dames) 0-2, RotterdamIJmuiden (heren) 0-2. Het is de beide twaalftallen van de korf balvereniging „Watervliet" dit weekeinde niet gelukt één winstpunt te behalen. Beide ploegen verloren. De nederlaag van Wa tervliet 2 tegen Aurora 2 werd niet ver wacht, maar de Velsense ploeg slaagde er niet in op eigen veld revanche te nemen in deze vrij hard strijd. Watervliet 2 was beslist niet zwakker dan Aurora, de gasten schoten echter zuiver. Rust 0-1. Na de hervatting werd uit een goede combinatie de gelijkmaker geboren (1-1), waarna de thuisclub sterker werd en zelfs via een doorbraak en een strafworp tot 3-1 uitliep. Toen verzuimde Watervliet door te zetten. Hiervan profiteerden de gasten, zo dat met vier zuivere afstandschoten de stand op 3-5 werd gebracht. Uit een keu rige doorbraakpoging liep de thuisclub weer in (4-5). Aurora deed nog een paar goede schoten (4-7), waarna Watervliet 2 nog eenmaal doelpuntte (5-7). Hoewel Watervliet 4 in Haarlem, tegen Haarlem 4 een 0-1 voorsprong nam, zorgde de thuisclub bij rust voor een 3-1 voor sprong. Na de hervatting bleef Haarlem sterker en had Watervliet 4 weinig geluk met schieten. De eindstand werd 6-2 voor Haarlem 4. De competitie voor de Velsense vereni ging „IJmond" bepaalde zich zondag tot de op „Watervliet" gespeelde wedstrijd IJmond 3-dames tegen De Blinkert 2. De strijd gaf geen uitgesproken overwicht van een der partijen weer. Toch opende De Blinkert de score. Vlak voor de rust werd de gelijkmaker gescoord (1-1). Ook na de hervatting was er geruime tijd geen sprake van krachtsverschil, totdat in het laatste gedeelte de IJmond-dames wat pittiger gingen spelen. Er kwamen aan beide kan ton wel kansen, maar de schutters ont braken. Het laatste IJmond-overwicht had toch nog resultaat, zodat de Velsense da mes met 2-1 wonnen. De IJmond-dames junioren leden een verrassende nederlaag tegen Full Speed (6-3). IJmond-Kerstfeesten Het jeugdhonk aan de Noorderlaan was zaterdagmiddag het domein van de IJ- mond-meisjes en jongens-, welpen- en adspirantenafdelingen, die hier in twee bijeenkomsten het Kerstfeest vierden. Het ging er gezellig toe met de boerenkool-met worst-maaltijden. Met grote belangstelling werd beide keren geluisterd naar een boeiend kerstverhaal, verteld door mej. M. Nijman. Tijdens dit feestelijk samenzijn werden hindernjswedstrijden gehouden, waarin flink gestreden werd om aardige prijzen, die door de heer J. de Boer werd uitge reikt aan: Meisjes-welpen: H. Ligthart, O. Souljé. D. Huisman; jongens-welpen: R. Holleman, J. Schriemer, K. Bakker; meisjes-aspiran ten: J. Boeree, M. Koomen, H. v. d. Ploeg: jongens-aspiranten: J. v. Schelt en H. Boeree. i In het „Watervliet"-paviljoen, dat ver sierd was met dennegroen en een kerst boom, kwamen zaterdagavond een flink aantal IJmond-seniorleden bijeen voor het Kerstbal. De heer A. Blok begroette de gasten, waarna de heer J. Smit de leiding nam om tijdens het dansen de paren onder i de mistletoe te leiden, wat vaak amusante toneeltjes teweegbracht. Kennemer Lantaarn Ver buiten de hel verlichte etalages en de slingers van lampjes, die zich met opdringende felheid in het mensenoog priemen is een klein stukje Velsen te vinden, waar het Kerst feest van de straat voorbij is gegaan, maar het feest van een kleine kerstboom voor een raam en een ijl-tinkelend winkelbelletje temeer aan wezig blijkt te zijn. Slenter maar eens op een avond door het oude dorp en ge zult merken, wat ik bedoel. Ge zult merken, dat de enige kruidenier daar een weinig rood en groen heeft aangebracht in zijn uitstalkast en dat het bij hem binnen nog ruikt naar kaas en kruiderijen, zoals het er honderd jaar geleden ook gegeurd moet hebben. In de huisjes, die er smoezelend tegen elkaar leunen, wankelt hier en daar een kaarsvlam en er zitten kinders rond een kleine boom er staat een harmonium en er klinkt een klein lied, weifelend meegezongen door het koor der kleinen. De straatjes daar hebben geen openbare versieringen en geen verspringende ster ren, er staat geen kerstboom uit Canada op het pleintje, maar een knotwilg met war rig haar en ergens in de hoogte houdt het Lam Gods zijn vaandel in de poot als bekroning van het Velsense raadhuisje. Ach, ik weet het wel mét degenen, die zeggen, dat er nodig moet worden gesaneerd en afgebroken en dat er krot ten zijn, waar een mens zelfs voor vier gulden huur in de week geen menswaardig be staan kan leiden, maar niet temin is in oud Velsen het kerstfeest nog een beetje in zijn oude doen nog niet verhopsasaad en verheisasaad door een teveel aan klater goud en elk jaar grotere rode ballen aan dunne touwtjes boven een colbertcostuum van honderdtweeëndertig gulden. Ik weet het wel, dat er redenen zijn om aan te ne men, dat zulke verouderende nederzettingen aanleiding ge ven tot ahum aller- hand a-sociale toestanden en dat er vreselijk dikke rappor ten door vreselijk deftige raadsleden zijn op te stellen maar wat zóu het jammer zijn, als dit oude Velsen plaats moest maken voor een nieuw Velsen met rechte pannendaakjes en over twin tig jaar de goorheid der een vormigheid. Het is niet ernstig en nau welijks droevig - het is eigen lijk niet eens belangrijk want voor u en voor mij verandert er niets, doordat de melding van branden voortaan gecen traliseerd is in de nieuwe kazerne bij de tunnel en dat daardoor het oude adres, waar de familie Borst een 26 jaar lang de verrespreker be diende, komt te vervallen. Het is altemaal een mooie modernisering van een zich steeds verder aan de groeien de stad aanpassende vuur- bestrijdingsorganisatie en het is nodig en nuttig. Maar toch de kleine verschui ving is een afscheidje van de Borst-dapperen, die altijd, dag en nacht, feest of droe fenis paraat waren op hun „centraalpost". En mevrouw Borst, die zulk een groot en altoos vriendelijk aandeel had in deze arbeid, komt een extra bedankje toe voor heur plezierige manier-van- handelen. Dag mevrouw Borst. De kranten, die hun brandmeldingen van u kre gen, zullen u óók missen. Een lieve lezeres stelt mij op de hoogte van haar be zwaar tegen sommige be zorgers van ons dagelijks brood, waar ik echt wel in kan komen, al zal het wel licht maar zelden bewust doordringen. Zij kwam naar ons IJmui den uit een klein dorp in Zuid-Holland, waar haar bakker het brood in een mandje, toegedekt met een smetteloze doek, bij de deur offreerde en hij vatte dit brood met de doek aan, daarbij een blank en proper jasje dragend, hetgeen me- vrouw-de-cliënte een hoge dunk over de reinheid heurs bakkers en over de daaruit voortvloeiende navenante zuiverheid van het produkt verschafte. In het grootsteedse IJmui- 1 Op de drukke uren houd ik mijn hart meermalen vast in de slurf van onze viaducten, deze hopeloos ouderwetse kruip-door-sluip-door-weg getjes, waar het verkeer zich moeizaam en met allerlei ge varen doorwringt en elke seconde tussen vijf en zes een aantal schrammen of er ger kan opleveren. Daar moet nodig iets aan gedaan worden en dat vinden de gemeentebestuurderen ook, maar er is weer eens geen geld bij „hogerhand" en men laat dus het kalf maar weer zoetjes verdrinken. Ge lukkig is het verkeer zo wijs geworden, dat het met een vaak verrassende zelfdisci pline (of is het de heilige angst voor deuken?) op de tegenliggers wacht bij het ingaan dezer viaducten en dat het netjes achter de fiet sers blijft, die zich er óók nog bij moeten voegen. Met de ogen dicht. En met de vliegende angst in het hart. Als de bestedingsbeperkers eens kwamen kijken? Ze zou den zich alleen maar ver baasd afvragen, waarom ei- in Velsen geen vloekend actie-comité tot verbreding van de viaducten opstaat. Want het is, vrinden, bar en als ik een verlanglijstje on der de kerstboom mag leg gen, dan staat dit er zéker op. den evenwel, zo schrijft zij mij geschrokken, verschijnt de bakker met een smoeze lig vechtpetje op het onge kamde hoofd, draagt een aanvechtbaar colbertje en een vlekkerige pantalon en vat het voedsel, waaraan ook hij zijn bestaan ont leent, in de volle vuist. En zij vindt zulks echt een wei nig vies en hoopt nu na dees brief, op een verbete ring in het nieuwe jaar, op een doekje voor de handen, een mandje bij het brengen en wat meer aandacht voor de hygiëne in het algemeen. Alle levensmiddelen zijn vrijwel verpakt, maar met menu-bestanddeel nummer één wordt, aldus tenslotte mijne huisvrouw, door de IJmuidense bakkers nog wel eens wat rauwelings omge- huppeld. Want informatie bij vier vriendinnen en een buur vrouw leerden haar, dat ook andere broodbezorgers de kleine moeiten der zindelijk heid niet betrachten. Ik weet, dat er anderen zijn. Die hoeven zich dus bovenstaande regelen niet aan te trekken. Hetzelfde In antwoord op de ve le goede wensen, die ik uit en buiten uw kring mocht ontvangen voor het komende Kerstfeest hierbij hetzelfde en meer dan dat. Goede, prettige, vredige dagen J /-/ i - h - - - --• - Het gouden feest van de Amsterdamse mcesterclub Gezellig Samenzijn werd met een zeer fraai succes op de honderd velden afgesloten. Keiler en zfjn mannen wisten op 10 december het provinciaal kampioenstoer- nooi te winnen en verzekerden zich hierdoor van een plaats voor de strijd om het club- kampioenschap van Nederland, welke strijd in het voorjaar zal worden gehouden. Zover de oudere G.S.-mannen hebben kunnen na gaan slaagde hun club er reeds achttien keer in om de provinciale en twaalf keer om de nationale damtitel te behalen. De Amsterdammers hebben de kampioens titel van Noordholland volkomen verdiend. Ze klopten de finalisten Jozeph Blankenaar, DCIJ en DSTO met grote cijfers en bleven zelf in tien wedstrijden ongeslagen. Het aloude sterke Gezellig Samenzijn met spelers als grootmeester R. C. Keiler (13 keer kampioen van Nederland), J. H. Vos, zeven keer kampioen van Nederland, grootmeester Herm. de Jongh, oud-kampioen van Frank rijk en Nederland en W. Rustenburg, oud kampioen van Nederland en een van de fina listen in het wereldtoernooi van 1928. Met deze mensen zal voorzitter Jur. Schro der er zeker in slagen ook de nationale dam titel te winnen. In deze rubriek willen wij enkele leerzame en geestige spelafwikkelingen onder de loupe nemen, die zich in de thans beëindigde eind strijd om de provinciale titel hebben voor gedaan. Aan bord 2 van de wedstrijd Gezellig Sa menzijnDCIJ ontspon zich in het openings- spel tussen H. Laros (wit) en J. Steenhuis (zwart) de volgende afwikkeling: 1) 33-28 17-21. 2) 39-33 21-26. 3) 44-39 11-17. 4) 50-44 17-21. 5) 33-29 7-11. 6) 38-33 21-27. 7) 32x21 26x17. 8) 42-38 1-7. 9) 37-32 20-24. 10) 29x20 15x24. 11) 41-37 10-15. 12) 47-42 18-23. 13) 46-41 5-10. 14) 31-27 17-21. 15) 36-31 21-26. 16) 41-36. Stand na 16e zet van wit: STEENHUIS (G.S.) m Wm. wm, XXXXXXJ000C00CX30CXX3000000000000000CXXXXXXXXXXO000000000O LAROS (DCIJ) Tot zover een opening,die zeer veel in he* wedstrijd spel voorkomt. Maar toen Steenhuis vervolgde met 14-20 was Laros er als de kippen bij om de leiding te nemen. De uitval naar veld 22 zoals Laros dit speelde was Steenhuis ontgaan. En, zoals Laros zelf ver klaarde, had hij goed afgewikkeld dan was winst van de partij aanwezig geweest. Het spel verliep als volgt: 16) 14-20? 17) 28-22. Op 12-18 komt de leerzame, zeer zelden voorkomende, stelling na een stille positiezet met 34-29, 23x34, 40x29 Maar na 28-22 dreigt de stelling van zwart met stuk-verlies. Daarom werd Steenhuis ge dwongen om te komen tot de ruil 13-18, 22x13 en 9 x 18. Opnieuw vervolgde Laros de aan- al met 19) 27-22 18x27. 20) 31x22 12-17. 21) 34-29 17x28 gedw. 22) 29x18 10-14. 23) 32x23 19x28. 24) 33x22 11-17. 25) 22x11 6x17. Laros had stuk winst doch deze indringer in de zwart stel ling werd later na veel inspanning veroverd door Steenhuis maar ten koste van de po sitie. En Laros ontging door een klein foutje op het nippertje de winst. Een tegenslag voor DCIJ. In de wedstrijd tegen Jozeph Blankenaar kreeg DCIJ tegen A. den Doop de volgende stelling. oooooc^ Mi üi In deze stelling aan zet speelde Den Doop, die overigens diverse kneepjes in het klas sieke spel op zijn duimpje kent, toch 4-9. Wit kon als volgt spelen: 1) 34-29 23x34. 2) 28-23 19x39. 3) 38-33 39x28. Geslaagd aan het zeevaart instituut „IJmuiden" De volgende leerlingen van het Zeevaart instituut „IJmuiden" zijn geslaagd voor het diploma Derde Stuurman G.H.V.: R. P. Moorman, H. J. Samson, E. Veen en J. v. Zalinge. Ledenvergadering „Vogelsvreugd" Vanavond om acht uur houdt de volière vereniging „Vogelvreugd" uit Beverwijk een ledenvergadering in hotel „Parkzicht" aan de Zeestraat. -5T= lillik 4) 32x12 21x41. 5) 42-37 41x32. 6) 43-38 32x43. 7) 48x10. Nu resulteert dit eindspel met 6-11 vr ijsnel in remise. Maar toen Den Doop zwak speelde met 9-14, kon wit winnen. Twee geestige eindspel-winsten In de wedstrijd DCIJ—DSTO kreeg DCIJ aan bord 2 tegen de heer Dijkstra de vol gende stelling: OOOOfXX"' f-YVKYY Jg3'. rrvorvrvvv v-v v x-innnory-YYTv De laatste zet van zwart was 8-13. Ook had zwart de slagzet naar ruit 44 kunnen nemen door 7-11 en 8-13 maar dit levert voor wit remise op. Na 8-13 loopt het spel zeer geestig uit op: 1) 29-24 33-38. 2) 39x28 38-43. 3) 28-22 43-48. 4) 27-21 48x25. 5) 22-17 en nu maakte zwart de zet 14-19. 6 17x8 19x30. Hoe wit ook slaat er volgt steeds verlies. Op 8x19 7-11, 35x24 25-20 wint. Na afloop toonde Roozenburg in de vol gende stelling een tweede eveneens mooie en prachtige tempo winst aan: Zwart: 7, 12, 13, 14, 15 en dam op 25. Wit: 16, 17, 21, 24, 35 en 47. Zwart kan nu winnen door 25-30 17x10 30x5 21-17 5-28 16-11 7x16 17-12 28x17 12x21 16x27 en wint op tempo. Maar dit eindspel bevat nog tal van andere bijzonderheden. De volgende remise van Roozenburg is ook bijzonder mooi (Laatste cijferstand): 1) 25-30 17x10. 2) 30x5 35-30. 3) 15-20 47-41. 4) 5x46 21-17 en remise Op 46-19 volgt verrassend 17-12, 16-11-7 en er is geen winst. Aardig is ook het volgende: Wit: 16, 21, 35, 47. Zwart: dam op 5, twee stukken op 7 en 15. 1) 35-30 5-19 2) 21-17 19x35. Op 17-11 volgt winst op trik-trak lijnen door 7-12 en 35-40. 3) 17-12 7x18. 4) 16-11 18-23. 5) 11-7? 35-2. 6) 7-1 2-24. 7) 1x20 15x24. 8) 47-42 24-29. Door deze eindspel-kneepjes te onthouden bespaart de eindspelkenner zich zeer grote berekeningsmoeilijkheden. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. Vergunning verleend ingevolge de hinderwet B. en W. van Velsen delen mee, dat bij hun besluit van 17 december 1957 inge volge de hinderwet vergunning is verleend aan H. Toneman, IJmuiderstraatweg 171 te IJmuiden, tot het bouwen van een ga rage aan de Warmenhovenstraat 94 in IJ muiden. Inzage van dit besluit kan wor den genomen op de gemeente-secretarie in Velsen. De afdeling IJmuiden van de vrouwen bond van het N.V.V. heeft haar leden een bijzonder aardige kerstverrassing bereid, door in samenwerking met Alcura in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan eeq voorstelling te organiseren van het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman uit Blaricum. Deze avond werd ingeleid door de secretaresse van 't hoofdbestuur van de bond, mevrouw Krist uit Amsterdam, die voor de aan wezige dames in het kort de kerst- en vredesgedachte toelichtte. De opvoering van Rossini's bekende komische opera „De barbier van Sevilla", welke hierop volgde, heeft onze reeds bestaande bewondering voor Bert Brugmans marionettentheater nog doen toenemen. Want wat deze familie op dit gebied artistiek presteert is stellig uniek. Er wordt hier een volmaakte een heid bereikt in decor, poppen en verdere aankleding en doordat het Brugman op de een of andere virtuoze manier is gelukt zijn marionetten ook mondbewegingen te laten maken, is er nu bijna voortdurend sprake van een volkomen illusie. Ten op zichte van zijn vorige opvoeringen van de opera „Paljas", die zich wegens de toen nog beperkte uitdrukkingsmogelijkheden der marionetten door een zekere verstar ring kenmerkte, betekent deze ook tech nisch gelukkige vinding een niet geringe vooruitgang. Wat ons in het bijzonder in deze voorstelling frappeerde was de ma nier, waarop Brugman de opera in het burleske transponeerde. Want omdat hij voor de begeleiding gebruik maakte van de originele muziek en het libretto, zoals dit op grammofoonplaten werd uitgevoerd door orkest, koor en solisten van de Opera te Rome, kon hij zich wat dit voorname onderdeel betreft geen enkele vrijheid ver oorloven, zodat hij geheel was aangewezen op een eigen visie op de diverse persona ges, die dan ook in een volkomen andere opvatting voor het voetlicht traden. Het werd zo dezelfde opera met dezelfde figu ren, maar nu in een gestalte, die de be kende historie een geheel ander aspect verleende. Deze opvoering tintelde van de talloze humoristische vondsten en een vir tuoos bewegingspel, waarin bijvoorbeeld het uitslaan van een stofdoek reeds op een amusante inval berust. Het publiek kwam dan ook volledig in de ban door een der gelijke culminatie van geest, charme en artistiek gevoel zodat het meermalen spon taan tot een „open doekje" bereid bleek. Een voldoening, welke aan het slot der be drijven niet minder overtuigend tot uit drukking werd gebracht. Jan van Dam Beroepschrift tegen hinderwet B. en W. van Velsen delen mee, dat op 20 december 1957 bij hun college is ingeko men een aan de Koningin gericht beroep schrift tegen hun besluit van 26 november 1957, waarbij aan de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. vergun ning ingevolge de hinderwet is verleend tot het uitbreiden van de transportmidde len van het bedrijf, welke gebruikt wor den op het fabrieksterrein aan de Kanaal kade in Velsen (Noord).

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7