KERkD N PONTIAC IJ mond-agenda IJmuider Courant THALSA Autorijschool A anmeldingsformulier 6 Heilsleger verwende de bejaarden Grootste drijvende kraan in aanbouw Kustvaarder „Myra" maakte proefvaart Vinnige strijd om tal van fraaie prijzen Kerstdrive en competitie van UTD Handbalnieuws „Full Speed" Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES Medische verzorging tijdens de kerstdagen Bestrijding van de t.b.c. in Velsen gedurende dit jaar Jeugd en muziek vestigt een afdeling in de IJmond Cabaretavond voor bejaarden Kerstbijeenkomst voor kinderen uit woonwagens Beverwijk bouwt woningen, winkels en garages Laatste bloemenveiling voor de kerstdagen „Vogelvreugd" en de volières in „Seheybeeck" Beijnes ontslaat 35 man DINSDAG 24 DECEMBER 1957 Sfeervol kerstfeest aan de Edisonstraat In de smaakvol versierde Leger des Heils zaal aan de Edisonstraat te IJmuiden, heb ben maandag ruim 300 ouden van dagen bij de verlichte kerstboom, een prettig kerstfeest gevierd. Kapitein K. Bilder, die zich met een welkomstwoord tot de be jaarden richtte, zeide o.a., dat zeer velen de gedachte hebben dat, als het Leger iets geeft, dit als een soort bedeling beschouwd wordt. Dit is niet zo, al is het een feit. dat het Leger zijn arbeid zonodig uitstrekt tot armen en behoeftigen om waar het kan hulp en bijstand te verlenen. Het feest voor ouden van dagen en invaliden moet echter anders gezien worden: de bejaarden die hun levenlang gewerkt en gezwoegd hebben komt zonder meer een aangename levensavond toe. Het feest droeg een gezellig karakter. Vrolijk klonken de kerstliederen op en de tractatie liet zich goed smaken. Aan het feestprogram namen ook jonge soldaten deel, die verschillende liederen zongen en de heer J. Davidson uit Bever wijk gaf een voordracht ten beste in de vorm van het stijlvolle verhaal van Weremeus 'Buning, „Jacob de Bijter de kameel van koning Belzasar. 's Avonds heeft het feest voor de tweede maal plaats gehad, omdat de 3000 deelne mers niet in één keer te ontvangen waren De Heilsoldaten bereiden zich voor op de komende kerstdagen. De eerste kerst dag gaan ze reeds des morgens om 5 uur op straat hun liederen zingen. Behalve de gewone bijeenkomsten wordt op tweede kerstdag des 's avond een lekenspel op gevoerd met de titel „Nickie". ADVERTENTIE het theater met de beste films WOENSDAG (le Kerstdag) en DONDERDAG (2e Kerstdag) beide dagen aanvang 7 en 9.15 uur de vrolijke amusementsfilm 4 MEISJES EN EEN MILJONAIR in kleuren en Cinemascope met Dean Martin - Eva Bartok - Walter Slezak e.v.a. 4 knappe zusjes in Rome met slechts één gedachte.... een MAN!! Een vuurwerk van vrolijkheid, liefde, muziek en dwaze verwikkelingen WOENSDAGMIDDAG (le Kerstdag) 3 uur Een groots avontuur in kleuren TYPHOON IN DE STILLE ZUIDZEE DONDERDAGMIDDAG (2e Kerstdag) 3 uur DONALD DUCK FESTIVAL Gevarieerd programma met tekenfilms van Donald Duck - Tom en Serry - Pluto enz. en 2 acters van de „3 STOOGES". Een feest voor jong en oud HEDENAVOND 8 uur SPOETNIK XM Een fantastisch en sensationeel avontuur op de maan VELSEN DINSDAG 24 DECEMBER Thalia: „Spoetnik XM", 20 uur. Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 14 tot 16.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: ge opend van 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal gesloten. „Alcoholics Anonymous": Zaal Abelen straat, spreekuur, 20 uur. Ned. Herv. Kerk: Kerstnachtdienst m. m. v. chr. oratoriumvereniging „Looft den Heer", 23 uur. Stationsweg 95: Kerstwij dingsdienst van het Rozekruizers Genootschap, 20 uur. WOENSDAG 25 DECEMBER Thalia: „Typhoon in de Stille Zuidzee", 15 uur. „Vier meisjes en een miljonair", 19 en 21.15 uur. Rex: geen opgave ontvangen. DONDERDAG 26 DECEMBER Thalia: „Donald Duck-festival", 15 uur. „Vier meisjes en een miljonair", 19 en 21.15 uur. Rex: geen opgave ontvangen. VRIJDAG 27 DECEMBER Thalia: „Het brandmerk der zonde", 20 uur. Rex: geen opgave ontvangen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30, van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; filiaal ge opend van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. Katholieke Leeszaal: Geopend van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Cultureel Gebouw: Lezing voor I.V.A.O., 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder A. de Jong, Financiën, Reinigings- en Ont- smettingsdienst, Parken en Plantsoenen, Vreemdelingenverkeer, 11 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 24 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Goud van Napels". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wenn der weisse Fliede/ wieder blüht". 't Centrum, 20 uur: Filmavond Sjors en Sjimmy" (Panorama). Openbare Leeszaal. Prinsesselaan 19, geopend van 15 tot 17 uur: lees- en stu dieboeken geopend van 15 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend vap 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13, 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugd leeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. WOENSDAG 25 DECEMBER Luxor Theater, 14.30 uur: „Trouwe ka meraden". (Jeugdfilm). 16.30, 19 en 21.15 uur: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht". 't Centrum, 20 uur: Bijeenkomst „Mara- natha". DONDERDAG 26 DECEMBER Luxor Theater, als woensdag. Kennemer Theater, 20 uur: Berry Kie- viets en Gerards ADVERTENTIE 5000 GARAGE Reinier Claeszenstraat 1 - Tel. 5000 Kennemerlaan 156 De „Lange Hein", tot dusver de grootste drijvende hijskraan in Hamburg, die loco motieven uit de rails optilt om deze op het dek van schepen neer te zetten, krijgt in februari 1958 een concurrent. Bij Blohm en Voss wordt op een ponton een nog sterkere hijskraan gemonteeerd, „Kolli" genaamd, die ladingen tot 150 ton zonder enig be zwaar kan ophijsen. In bizondere omstan digheden brengt de kraan het ook tot 200 ton, dat is twee keer zoveel als de „Lange Hein" kan optillen. Deze nieuwe kraan zal tot op 28 meter hoogte kunnen hijsen. De ponton, waarop de kraan is gemonteerd meet 42 bij 22 meter. De Dieselmotor wordt aangedreven door vier Voith-Schneider- propellers. De nieuwe kraan zal dus niet alleen vooruit en achteruit, maar ook in het rond kunnen varen en op zij. De totale bouwkosten bedragen 3.5 miljoen mark. Uitgeleide gedaan door honderden be langstellenden is de nieuwe kustvaarder Myra" van de in Scheveningen gevestigde reder G. de Ruiter gistermiddag tegen kwart voor een voor haar officiële proef vaart uit Scheveningen vertrokken. Voor de vele genodigden, die deze proefvaart meemaakten, was deze tocht ondanks het vergevorderde jaargetijde bijzonder ge noeglijk. Dank zij een zachte zuid-oosten wind was de zee kalm en licht deinend zette het gloednieuwe vaartuig langs de kust koers in de richting Hoek van Hol land. De „Myra" had nog maar net haar neus buiten de havenhoofden gestoken of uit het ankergat op het voorschip kropen vijf jeugdige verstekelingen te voorschijn, die tegen elke prijs deze proefvaart wil den meemaken. Het dreigement om hen tijdens de proeftocht in het ankergat op te sluiten werd gelukkig niet uitgevoerd. Op weg naar Hoek van Holland werden en kele anker- en stuurproeven genomen, welke tot volle tevredenheid verliepen. Hoogtepunt van de proefvaart was de offi ciële overdracht van de kustvaarder in volle zee ter hoogte van Hoek van Holland. De heer P. den Duik, directeur van de Sleephellingmij. Scheveningen, waar de „Myra" werd gebouwd, droeg het schip over aan de reder, de heer G. de Ruiter. Tijdens deze plechtigheid werd de vlag van de scheepswerf naar beneden gehaald,' waarna de vlag van de rederij werd ge hesen. ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEF. 4886 School zwem wed strijd en Zaterdagmorgen waren weer tal van scholieren uit de goede gemeente Velsen gewapend met badhanddoeken en zwem pakken naar het Velserbad getrokken, waar de finales van de schoolzwemstrijd, die elk jaar weerom ontbrandt, werden gehouden. Luidkeels aangemoedigd door hun medescholieren trokken de jongens en meisjes menig baantje teneinde de eer van hun school op te houden en om te trachten een van de mooie prijzen in de wacht te slepen. En het duurde ettelijke uren en het kostte de dappere organisatoren menig zweetdruppeltje voordat het geduldige water weer tot rust was gekomen en het rumoer verstomd was. De uitslagen luidden: Estafette meisjes: 1. J. Ligthartschool; 2. Prof. v. d. Leeuwschool en 3. St. Ludwi- naschool. Estafette jongens: 1. Franciscusschool; 2. Julianaschool en 3. Watervlietschool. Individuele prijzen (jongens): 1. Joh. Blok, Prof. de Leeuwschool (gouden me daille); 2. Hans Asselman, Theo Thijsse- school (zilveren medaille) en 3. Jacques de Dood, Ir. Krijgerschool (bronzen medaille). Bij de meisjes behaalde A. van der Meer, Insingerschool de eerste prijs (goud); Joh. Spanjaard, Antoniusschool de tweede prijs (zilver) en Rita Roskam de derde prijs (brons). Schoolprijzen (jongens): De Theo Thijsse- school legde beslag op de wisselbeker, de Ossendorpschool verwierf de lauwerkrans, de St. Franciscusschool behaalde de lau wertak, de Clara Sternschool sleepte de zilveren medaille in de wacht en de Moer- bergschool kon tenslotte de hand op de bronzen medaille leggen. Schoolprijzen (meisjes): De meisjes van de volgende scholen behaalden overeen komstige prijzen als de jongens van de bovenvermelde scholen. En wel de Brederodeschool, de J. Ligt hartschool, de J. Campertschool, de Adolf van Nassauschool en tenslotte de Antonius school. Wethouder H. de Boer was als vanouds aanwezig om de diverse prijzen uit te rei ken. De IJmuidense bridgeclub UTD speelde afgelopen week een gecombineerde com petitie en een Kerstdrive. De uitslagen luiden in percenten: Groep A: 1. Cleeren-Born 68.25. 2. Prins-Ooms 51.58. 3. Klinkenberg-Korver 50.79. Groep B NZ-Hjn: 1. Kuipers-Muis 53.88. 2. Dms. Slaats-Muis 53.33. 3. Dms. Snoek- Ooms 52.22. Groep B OW-li,jn: 1. Mv. Klinkenberg- Slaats 60.47. 2. Mv. Pieterse-Groot 56.19. 3. Gomes-Böhm 50.47. Kerstwijdingsdienst in de N.H. kerk te Santpoort Dinsdagavond om acht uur heeft in de Nederlands Hervormde, kerk in Santpoort een kerstwijdingsdienst plaats; 'Waarin ds. G. H. Willenswaard zal Voorgaan. Des avonds om elf uur zal „Het kerstspel in de nacht" worden opgevoerd. Op eerste kerstdag worden diensten om 9 en 10.45 uur gehouden. Ds. D. ter Steege zal voor gaan. Het kinderkoor „Melodra" zal voorts haar medewerking aan de eerste dienst verlenen en het N.H.-kerkkoor zal tijdens de dienst van 10.45 uur zingen. Tegen ieders verwachting in is het de Full-Speed-junioren gelukt IJmond met een nederlaag naar huis te sturen. Direct na het begin zette IJmond enige zeer ge vaarlijke aanvallen op, maar de keepster van Full-Speed wist onheil te voorkomen. Full-Speed nam het heft in handen en dit resulteerde na vijf minuten in een doel punt. Vlak daarna was het opnieuw Full- Speed dat succes had. Het werd nu een gelijkopgaande strijd, maar IJmond moest toelaten dat er nog twee doelpunten door Full-Speed gemaakt werden. Na de rust werd het spel iets ruwer, wat te wijten was aan de zwakke leiding. Na tien minu ten was het weer Full-Speed, dat doel puntte. Een fel offensief was het gevolg. Er werd tweemaal gescoord, maar Full- Speed stelde vijf minuten voor tijd de zege veilig door van grote afstand de bal in het net te laten verdwijnen. Aspiranten A speelde tegen een van de concurrenten voor de bovenste plaats, Concordia A. Men wist in een pittige wedstrijd met 6-3 te winnen. In de zaalhandbalcompetitie wisten de aspiranten Blinkert B met 6-5 te verslaan. Oudejaarsbijeenkomst van het Humanistisch Verbond De Gemeenschap Velsen van het Huma nistisch Verbond houdt vrijdag in de klei ne zaal van het Gemeentelijk Vergaderlo kaal aan de Abelenstraat in IJmuiden een oudejaarsbijeenkomst. Tijdens deze bijeen komst zal een woord van bezinning worden gesproken. is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van DINSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten 115 mm Iedere mm meer 1 80 7 012 U kunt ze opgeven aan ons kantoor Lange Nieuwstr 427, llmuiden ot aan onze bezorgers. Kerstmis IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, dinsdag: kerstnachtdienst met ds. G. van Doorn, 23 uur; woensdag: ds. G. van Doorn, 10 en 19 uur; donderdag: ds. Dickhout, 10 uur. Ncd. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, dins dag: kerstnachtdienst met ds. J. van den Berg, 23 uur; woensdag: ds. J. van den Berg, 10 en 19 uur. Tweede kerstdag: kerstfeest van alle zondagsscholen van IJmuiden-West. Geref. Kerk, Ichthuskerk, woensdag: ds. J. A. Tiemens 9 en 10.45 uur; ds. J. van Leeuwen, 15 en 17 uur; donderdag: kerstzangdienst, spreker ds. W. Baas, 10 uur. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), woensdag: ds. P. Lok, 9.30 en 16.30 uur. Chr. Geref. Kerk, woensdag: 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, woensdag: bijeenkomst, 10 uur. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, woensdag: ds. J. P. Jacobszoon, 10.30 uur. Oud-Katholieke Kerk, woensdag: Nacht mis 6 uur; Hoogmis 10 uur; Vespers 19 uur; donderdag: Vroegmis 8 uur, Hoog mis 10 uur. Leger des Heils, woensdag: kerstzang op straat, 5 uur; kerstvroegdienst 6 uur; Zang bij zieken 10 uur; kerstgezinsdienst 16.3017.30 uur; donderdag: jeugd- demonstratie 15 uur, lekenspelavond om 20 uur. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, dinsdag: ds. Sj. de Roest, kerstnacht dienst, 23 uur; woensdag: ds. J. H. W. Dickhout, 10 uur; ds. Huisman, 19 uur. Tweede kerstdag: geen dienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, woensdag: ds. W. Diepersloot, 10 en 17 uur. Ver. v. Vrjjz. Herv., Abelenstraat, woens dag: de heer J. B. Assendorp, 10.30 uur. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, woensdag: J. Klein Haneveld, 10 uur: kerstfeestviering, 19 uur. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat, woensdag: 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, dinsdag: ds. J. A. Roskam met „Kerstavond", 20.15 uur; donderdag: ds. J. A. Roskam, 10.15 uur. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, dinsdag: ds. L. Brink, kerstnachtdienst m.m.v. kerkkoor en koperkwartet, 23 uur; woensdag: ds. L. Brink m.m.v. instru mentale en zangsolisten, 10.30 uur. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk. dinsdag: bijzondere kerkdienst m.m.v. kerkkoor, ds. H. P. Huisman, 23 uur; woensdag: ds. H. P. Huisman, 10.30 uur: ds. Sj. de Roest, 19 uur. Tweede kerstdag: geen dienst. Vrjje Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, woensdag: de heer Kloos, 10 uur. BEVERWIJK: Maranatha, woensdag: de heer J. Dam- muller, 10 uur. Evang. Luth. Gem., woensdag: ds. J. A. Roskam, 10.30 uur. Kerstnachtdienstcn 24 december: Grote Kerk, 23 uur: ds. G. W. IJzerman. Irene- kapel, 23 uur: ds. F. C. Willekes. Jeugd- kapel. Populierenlaan, 19.30 uur: mevr. Olivierse en heer Vlietstra. le kerstdag: Grote Kerk, 10 en 19 uur: ds. G. W. IJzerman. Irenekapel, 9 uur: ds. W. Oorthuyss; 10.30 uur: ds. F. C. Wil lekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", geen dienst. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10.15 uur: ds. F. W. Boers van Hoorn. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. A. C. v. Nood van Velsen. WIJK AAN ZEE: Kerstnachtdiensten 24 december: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 23 uur: ds. J. A. Eekhof. le kerstdag: Ned. Herv. Kerk, Juliana plein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Kerstnachtdiensten 24 december: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, ds. H. Dickhout van IJmuiden. le Kerstdag: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.15 uur: ds. L. Th. A. v. d. Marei van Alkmaar. Geref. Kerk, Kerkplein, 9 uur: ds. J. v. Leeuwen van IJmuiden; 17 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gemeente, dinsdag: 23.30 uur, kerstnachtdienst, ds. P. Zalm; woensdag: 10.30 uur: ds. P. Zalm. Kapel Duin en Bosch, 9 uur: ds. Zalm; donderdag: 10.30 uur: ds. Huisman. Gereformeerde kerk, woensdag: 10 uur: ds. E. de Vries, 17 uur: ds. G. Warmink; donderdag: 16 uur, kerstfeestviering. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, woensdag: ds. D. ter Steege, 9 en 10.45 uur; donder dag: ds. D. ter Steege, 10 uur. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), woens dag: ds. G. H. van Willenswaard, 10 uur. Geref. Kerk, woensdag: ds. J. van Leeu wen, 10.15 uur; donderdag: ds. A. Don- dorp, 10 uur. Chr. Geref. 'Kerk, woensdag: ds. D. H. Biesma, 10 uur: ds. M. W. Eerland, 16 uur. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), woensdag: 10.15 en 15.15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Tuesday: Holy Communion 7 pm. Ser vice of Carols and Lessons 8 p.m. Christmas Social Meeting, 9 p.m. BEIDE KERSTDAGEN CASTRICUM Arts: Dokter De Jong, Koningin Juliana- straat 1, tel. 2534. Wijkverpleging: Zuster Boots, Koningin Julianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: Mevrouw Scholte-Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheken: Apotheek Ouwerkerk, Br. Lommenstraat 6, tel. 2500. VELSEN-N.-BE VERWIJK Artsen: Van dinsdagavond 6 uur tot le kerstdag 9 uur: G. J. Vos, Arends- weg 124, tel. 3586; van le kerstdag 9 uur tot 2e kerstdag 9 uur: H. J. F. Peeters, de Witstraat 37, tel. 5300; 2e kerstdag tot 24 uur: Versélewel de Witt-Hamer, Von dellaan 60, tel. 3969. Apotheken: Van dinsdagavond 6 uur en beide kerstdagen: apotheek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. HEEMSKERK-UITGEEST Artsen: Beide kerstdagen J. J. Brug man, Middelweg 9, Uitgeest, tel. 02513- 212. Bovendien nemen dr. Tuinman en dr. Tuinman-Marsman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. IJMUIDEN Dokters: Uitsluitend in spoedgevallen beide Kerstdagen te raadplegen de art sen: H. de Jonge, M. K. Hofstedestr. 43, tel. 5652; H. Bel, Mercuriusstraat 4, tel. 5675 en F. M. van Stekelenburg, Leeuwe riklaan 52, tel. 4290. Deze artsen houden uitsluitend voor zeer dringende gevallen op 2e kerstdag spreekuur van 12 uur. Apotheken: Kerst- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apo theek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men beide kerstdagen mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. tel. 5259 en me vrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. SANTPOORT Dokters: In spoedgevallen is de arts J. Heisman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 op eerste kerstdag te bereiken. Op tweede kerstdag is de arts Ph. Haselager, Hoofd straat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalsweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181 en apoth. De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 2560-8284. VELSEN Wijkverpleging: Zuster Sj. Koerse, Leeu weriklaan 21, tel. 7398 voor IJmuiden-O., Driehuis en Santpoort; zuster Kuiper, J. P. Coenstraat 145 voor IJmuiden-O. en IJmuiden en zuster I. Nap, Rem- brandtlaan 5, tel. 6195 voor IJmuiden-O., Velsen en Velsen-N. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn aangekomen het s.s. „Goodwood" met een lading van ruim 1000 vadem papier hout uit de Canadese haven Port Williams en het Noorse s.s. „Jelö", dat van de Noorse haven Gjeving een lading van 600 ton houtstof aanvoert. Over het verenigingsjaar 1956 van de vereniging tot bestrijding der t.b.c. in Vel sen vallen geen belangrijke gebeurtenis sen te vermelden. De werkzaamheden hadden een rustig en vlot verloop en aan alle patiënten kon de verpleging en even tueel andere steun verleend worden. Een prettige samenwerking kwam ook dit jaar weer tot stand met de plaatselijke dokto ren en de gemeentelijke dienst voor Socia le Zaken. Noch in het bestuur, noch on der het personeel hadden mutaties plaats. De nieuwe huisbezoeksters pasten zich uitstekend bij het verenigingsleven aan. Verheugend is het stijgend ledental van de vereniging, hetwelk thans ongeveer 1700 bedraagt. Op de B.I.M.IJ. werden ook in 1956 wederom een groot aantal leden gewonnen. Het consultatie-bureau is en blijft het be langrijke centrum voor het werk van de vereniging. De dokter, geassisteerd door de huisbezoeksters, hield 109 zittingen waar 4303 onderzoekingen werden ver richt. Door de huisartsen werden 387 en door de schoolartsen 138 patiënten naar het bureau verwezen. Door bemiddeling van de huisbezoeksters werden 96 patiën ten bewogen zich aan het bureau te doen onderzoeken. Door de huisbezoeksters werden 2457 bezoeken afgelegd. Naar sanatoria werden uitgezonden 24 patiënten, terwijl 9 patiënten thuis kuur den. Op 1 januari 1957 waren door bemid deling van de vereniging nog 25 patiënten in sanatoria opgenomen. Het toezicht der vereniging strekte zich op 1 januari 1956 uit over 204 gezinnen met 237 patiënten. Ingeschreven werden 36 gezinnen met 47 patiënten. Afgeschre ven werden 20 gezinnen met 23 pa- tienten. Op 1 januari 1957 stonden 220 ge zinnen met 261 patiënten onder toezicht der vereniging. De woningtoestand dezer gezinnen was in 160 gevallen „goed", in 53 gevallen „voldoende" en in 4 gevallen „onvoldoende". Voor vier gezinnen kon een woningver betering worden bereikt. Het bestuur der vereniging kwam maandelijks met de huisbezoeksters en de propagandiste bij een, om de belangen der patiënten te be handelen en de verenigingszaken af te döen. In de maand januari vestigt de stich ting Jeugd en Muziek haar achttiende af deling in ons land, en wel in Kennemer- land. Deze nieuwe afdeling wordt verdeeld in twee groepen: „Kennemerland-Noord" voor Beverwijk, Velsen-Noord, Heems kerk, Uitgeest en Castricum en „Kenne- merland-Zuid" voor Velsen, IJmuiden, Driehuis en Santpoort. Voor de eerste groep wordt een oprichtingsavond belegd op 3 januari in het Kennemertheater in Beverwijk, voor de tweede groep valt de eerste bijeenkomst op zaterdag 18 januari in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden. In het pro gramma voor 3 januari staat een uitvoering vermeld door het Jeugd Kamerorkest van de A.M.V.M. onder leiding van Bernard Burger, een recital van aria's uit opera's door Maria van Dongen met pianobege leiding door Jac. Kort en een discocause rie over de beginselen van de moderne jazzmuziek door de heren J. Hofland, en G! van'Gelder.'Öp 18 januari treedt onder andere het orkest van Jeugd en Muziek uit Amsterdam op onder leiding van Nico Hermans. Deze uitvoering zal door de N.C.R.V. worden opgenomen. Suomi-veldlopen op tweede kerstdag De technische commissie van de KAV „Suomi" heeft besloten, in afwijking van voorgaande jaren, toen de zogenaamde Sint Nicolaasveldlopen traditie waren, op 26 de cember voor alle leden onderlinge kerst veldlopen te houden. Deze wedstrijden vin den plaats 's morgens om tien uur in de omgeving van de „bunker" in „Wester hout" te Beverwijk. Het afdelingsbestuur Velsen-Noord van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft besloten de leden een gezellige avond aan te bieden. Op vrijdagavond zullen de afdelings leden worden ontvangen in het St. Jozef huis aan de Banjaertstraat, waar het IJmondcabaret onder leiding van Nico Out de bejaarden van Velsen-Noord zal ver maken. In 't Centrum te Beverwijk heerste maandagavond een kerststemming. Er stonden lange tafels met daarop branden de kaarsen en aan de tafels zaten een paar honderd kinderen, die zich tegoed deden aan kerstkransjes. Hier waren bijeen de jongeren uit woonwagens, uit logementen en uit andere inrichtingen, waar het moei lijk is om de kerstgedachte te beleven. Na het gezamelijk zingen van „De herder tjes....", waarbij bleek dat dit voor een groot aantal kinderen geen vreemde kost was, droeg mevrouw Olivierse een kerst verhaal voor. Enkele leden van de jeugd- kerk zongen en er was declamatie. Ds. IJzerman richtte zich tenslotte speciaal tot de jeugd. ADVERTENTIE SWISS MADE Fa. R. DE BOER Kennemerlaan 60-62 IJmuiden uitsluitend verkoop ZWITSERSE horloges! Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op per week 59 cent - per kwartaal 7.65. doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zfl die zich mei ingang van 1 januari 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1957 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Maandagmorgen is te Beverwijk in het openbaar aanbesteed, de bouw van 294 woonhuizen, 13 winkels en 26 garages, in plan-Oosterwijk. Er waren 17 biljetten ingeleverd. Er werd als volgt ingeschreven: 1. Fa. Duivenstein en Zn., Den Haag ƒ5.100.000; 2. n.v. Kingma en zn, Leeu warden 4.768.000; 3. De Lange en zn., Oegstgeest ƒ4.668.200: 4. Fa. v. d. Putten, Haarlem-Velsen 4.667.000; 5. Fa. G. Sui kerbuik Breda ƒ4.572.500; 6. Fa. G. en M. Sluijter, Amsterdam ƒ4.570.000; 7. J. A. de Koning, Spanbroek ƒ4.520.000, 8. Th. Edam, Haarlem 4.520.000; 9. n.v. C. Outinga en zn., Groningen ƒ4.517.875; 10. J. H. v. Evren, Utrecht 4.490.000; 11. M. L. Evelein, Beverwijk ƒ4.431.600; 12. R. v. d. Kuin, Oostermeer 4.396.000; 13. P. Bot, H. Hugowaard 4.390.000, met 35.000 al ternatief; 14. Aann. Bedr. J. Bilder, Bever wijk 4.326.057, met 166.380 alternatief; 15. Aann. Bedr. Fa. Gebr. Schram, Bever wijk -ƒ4.319.500; 16. G. F. H. van Midden, Beverwijk 4.257.750; 17. Aann. Mij. Woon huizen- en Scholenbouw „Zuilen", Soest 4.250.000. De begroting was 4.790.478. De gunning is aangehouden. De laatste bloemenveiling voor de Kerst dagen trok maandag een groot aantal kopers naar Beverwijk, waar zij een zeld zaam grote collectie bolbloemen aantrof fen. De kleine rode Kersttulpjes, de Bril liant Star, werden bij duizenden aange voerd en werden verkocht voor een prijs van 0,060,09 per stuk. Juist met de Kerstdagen hebben deze rode tulpjes een grote waarde, want na de Kerstdagen kijkt niemand er meer naar. Er waren witte hyacinten, die grif verkocht werden tot 0,44 per stuk. De lange tulpen, zoals Kre- iage Triumph, Lustige Witwe, Crown Im perial, Hildegarde en White Sail deden 0,95 tot 1,40 per bos. Rose Copland no teerde 1,85 per bos. Er was veel vraag naar narcissen, die tot 0,90 per bos deden. Blauwe druifjes haalden tot 0,45 per bosje. Daarentegen brachten de blauwe crocussen slechts 0,04 per stuk op. Maandagavond waren de leden van de volièrevereniging „Vogelvreugd te Bever wijk bijeen in hotel „Parkzicht" om onder meer de plannen te bespreken, die over het plaatsen van volières in het gemeente lijk park „Seheybeeck" aan de gemeente zullen worden voorgelegd. Vele voorstellen kwamen naar voren, maar telkens werden door de leden bezwaren gemaakt en kwa men er weer andere voorstellen. Algemeen meende men, dat het de opzet is om het publiek en vooral de kinderen beter be kend te maken met de vele soorten ge vederde zangers. De verzorging werd zeer belangrijk genoemd. Dit komt elke dag weer terug en al mag het dan de eerste tijd gemakkelijk zijn om graanetende vogels in de volière te plaatsen, ook deze moeten dagelijks verzorgd worden. Het bestuur heeft de opmerkingen van de leden aangehoord en zal trachten daaruit de wens van hen naar voren te brengen bij burgemeester en wethouders. Contactavond van De Kennemers met supporters De voetbalvereniging „De Kennemers" heeft maandag in samenwerking met de supportersclub „Rood Zwart" een contact avond gehouden in het clubhuis café Appeldoorn. De voorzitter, de heer Max Lindner, verheugde zich over het grote bezcffek en roemde in zijn openingswoord de prima verhouding, die met de suppor tersvereniging bestaat. Hij sprak de wens uit, dat „De Kennemers" een goede toe komst tegemoet zal gaan. Op deze bijeen komst die uitmuntte door gezelligheid werd er geklaverjast en gekiend om fraaie prijzen. De avond slaagde uitstekend en de banden tussen de leden zijn ongetwij feld weer strakker aangehaald. De Koninklijke wagonfabriek Beynes n.v. te Beverwijk heeft, door het uitblijven ener gunstige ontwikkeling der orderportefeuille moeten besluiten per aanstaande vrijdag 35 werknemers te ontslaan. Het besluit is inmiddels al aan de ondernemingsraad meegedeeld. Kerstsamenkomst in de gereformeerde kerk In de Gereformeerde Kerk aan de Bur gemeester Enschedélaan in Santpoort wordt op de tweede kerstdag 's middags om 3 uur een kerstsamenkomst gehouden uitgaande van de Gereformeerde Evangeli satie Commissie. Spreker is ds. D. J. Roos uit Haarlem. Zijn onderwerp is: „Toch maar weer Kerstfeest vieren". Solozang door mevrouw Grims-Strootman uit Lei derdorp. Aan het orgel de heer W. Hei doorn. In Rode Kruis-ziekenhuis klonken kerstliederen Het knapenkoor „De zingende klokken" onder leiding van de heer Ad Blum heeft maandagavond een bezoek gebracht aan het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk. Samen met het parochiële zangkoor „Ju bilate Deo" heeft het koor voor de zieken een groot aantal liederen ten gehore ge bracht. In de hal van het ziekenhuis werd gezongen. De zieken, die via de koptelefoon het concert konden beluisteren, hadden een genotvolle avond. MARKTBERICHT. Beverwijk, 23 december: andijvie 0,23 f 0,75, bospeen 0,22—0,38, waspeen ƒ0,10ƒ0.35, spruiten ƒ0,45ƒ1,49, prei f 0,14(0,33, knollen ƒ0,12ƒ0,29, boere- kool ƒ0,10ƒ0,18, groene kool 0,06 0.12, rode kool 0,05—0,10, uien ƒ0,06— 'ƒ0,17, peen ƒ0,05—ƒ0,10.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8