FALCONS van Praag „Fauna Felisenum" begint 1958 met een grote vogelshow Vanmorgen in de vishal en op zee Havenberichten Bussumse berger Van Wienen wil scheepsladingen lichten IJ mond-agenda Visserij-varia Burgemeester verricht opening Gerard DE BEURS Amsterdamse Beurs VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 7 Vijfhonderd vogels in Cultureel Gebouw Belgische Z. 291 zonk woensdag op Noordzee n Zaanstroom" strandde bij de Noorderpier Dertig man van zeilschip in Indische Oceaan opgepikt Suomi-atleten hielden hun kerstveldlopen onzichtbaar weeffoutje Duivenshow van de Bonte Duif" werd succes Alleen IJmond (heren) in het veld Feestend gezin moest 1200,- missen Medische verzorging tijdens het weekeinde Lichte scheepsbotsing bij mist op het Noordzeekanaal Zevenduizendste schip in Amsterdamse haven Schatten in Zuidafrikaanse zeebodem Brug bij Schellingwoude obstakel voor zeilers Duurdere jachtakten j Tidewater HET NIEUWE JAAR zal in het Cultureel Gebouw aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden op enigszins bijzondere wijze worden begonnen. Twee bovenzalen zullen dan overlopen van de kleuren en de zang der tropische vogels, die daar onder de hoede van de Velsense vereniging van vogelliefhebbers, „Fauna Felisenum" mogen vertoeven. Als Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint op 3 januari, des avonds om half acht dé opening heeft verricht zal dat voor de leden van „Fauna Felisenum" een einde en een begin betekenen. Een begin van haar tentoonstelling met alle ri sico's daaraan verbonden en een einde van maandenlang plannen maken, urenlange vergaderingen, massa's organisatiewerk en vele, vele avonden schrijfwerk. De tentoonstelling is het eerste „wapen feit" van de jongste onder de Kennemer Volièreverenigingen, de „Fauna Felise num". In april 1956 scheidden zich een aantal leden van het Beverwijkse „Vogel vreugd" af om te trachten ten zuiden van het Noordzeekanaal een nieuwe vereni ging te stichten. Dat men in de opzet is geslaagd vertellen de boeken van de secre taris: bij de oprichting bedroeg het aantal leden vijfentwintig en nu, ruim anderhalf jaar later, is dit aantal gestegen tot bijna tachtig. De vele activiteiten van het be stuur en de leden hebben zich nu toege spitst in deze driedaagse tentoonstelling. Vijfhonderd vogels Dinsdagavond was het aantal inschrij vers gestegen tot tachtig. Het aantal te verwachten vogels beloopt ongeveer 500 stuks. Vijf keurmeesters, de heren Broekhuizen uit Alphen aan de Rijn en Dommerholt uit Den Haag voor kleurkanaries, de heer Gerritsen uit Den Haag voor zangkanaries en de heren Niewold uit Leeuwarden en Van den Heerik uit Amsterdam weten wat hen te wachten staat. Zij zullen de vijf honderd diertjes stuk voor stuk moeten bekijken, beluisteren, klassificeren en de waardering voor diverse eigenschappen in punten moeten uitdrukken. Van de kleur- kanariefokkerij, die in ons land een grote vlucht neemt zullen zij de resultaten van vele jaren ingespannen kweken moeten beoordelen. De zangkeurmeesters zullen urenlang holrollen, knorren, waterrollen en holklingels moeten beluisteren. Van de parkieten zijn ook alle mogelijke kleurvariëteiten vertegenwoordigd. De parkietenkwekerij, die vooral in Engeland een vlucht heeft genomen, wordt ook in ons land druk en met succes beoefend. De kleinere tropische vogeltjes, die met hun bonte kleuren en lieve maniertjes het hart van elke liefhebber kunnen stelen, zullen in grote getale naar het Cultureel Cen trum zwermen. Bescheiden blauwfazan- tjes, eigengereide zebra vinken, tere spits- staart amadine's en vele andere soorten zullen de hokken bevolken. Verder deed een Haarlemse kweker een bijzondere in zending van kuif- en postuurkanaries. Twee legpenningen De vogels zullen strijden om de vele prijzen, waaronder twee zilveren legpen ningen, waarmee de gemeenten Beverwijk In de middag van eerste Kerstdag is de Belgische kotter Z. 291 „Eliane André" van de schipper eigenaar Petrus Poel voorde op 60 mijl ten noordwesten van IJmuiden op de Noordzee gezonken. De bemanning kon worden gered door de kot ter Z. 290, eveneens afkomstig uit Zeebrug- ge. Het zinken van de Z. 291 werd woens dagmiddag omstreeks half vier aan Oost- ende-radio gemeld door de Oostende 274. De schipper van deze kotter uit Oostende gaf door, dat de bemanning van de „Eli ane André" reeds in de boten was gegaan op 53 noorderbreedte en 3 oosterlengte. De „Eliane André", een scheepje van 73 ton, in 1929 gebouwd en uitgerust met een 220 pk. Benz-motor, was in zinkende toe stand. Van Terschelling ging de zeesleepboot „Holland" naar zee en in IJmuiden maak te de „Titan" van Wijsmuller zich los van de steiger om in de richting van de zin kende kotter op te stomen. Omstreeks kwart over vier kon de schip per van de Zeebrugse kotter Z. 290 aan Scheveningen Radio meedelen, dat hij de zinkende k iter in zicht had. Later nam hij de bemanning van het vaartuig aan boord. Omstreeks half vijf zonk de „Elia- le André" naar de zeebodem. Beide sleep boten keerden daarop naar hun station te ug. Bij het binnenlopen van IJmuiden is de 196 ton metende „Zaanstroom" van de Hollandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam op de morgen van eerste Kerstdag in een dichte mist gestrand op dj kust ten noorden van de Noorderpier. De „Zaanstroom," die met stukgoed was geladen, liep met de kop van het schip vast op een van de zandbanken voor het strand. Uit IJmuiden ging de sleep boot „Titan" van n.v. Bureau Wijsmuller naar zee om eventueel assistentie te ver lenen. Ongeveer anderhalf uur na de stranding kon de kapitein evenwel melden, dat de „Zaanstroom" op eigen kracht was vlotgekomen. De kapitein had het schip een slag in de rondte laten rr ken, zodat het met het achterschip naar de kust lag Met de machines op volle kracht vooruit slaagde men er toen in weer dieper wa> ter te bereiken. De Deense rederij A. P. Moller heeft an haar tanker Alva Maersk vernomen, at de tanker 30 overlevenden heeft op- ipikt van het zeilschip „G. Aseree" na- j de Maldivt- in de Indische oceaan, 'emeld was, dat het zeilschip, dat gere- istreerd is in Gadu op de Maldiven, in inkende toestand verkeerde. Het is in Copenhagen niet bekend of alle opvaren den van het zeilschip gered zijn. De 30, lie door de tanker zijn opgepikt, zijn 28 aannen en 2 vrouwen. en Velsen hun waardering uitdrukten, lauwerkransen, medailles, bekers en tak ken. Tal van winkeliers schonken prijzen. Het bestuur van „Fauna Felisenum" is er zeer mee ingenomen, dat de gemeentelijke plantsoenendienst zal zorgen voor de aan kleding van de zalen. Tevens is zij zeer erkentelijk voor de steun die zij mocht ontvangen van haar zusterverenigingen te Beverwijk en Aalsmeer. Het Pieter Ver- meulenmuseum zal met een aantal ge prepareerde exemplaren van inheemse vogels op deze show vertegenwoordigd zijn. Al met al belooft de eerste Nationale Vogeltentoonstelling van „Fauna Felise num" de gang naar het Cultureel Centrum op 3, 4 of 5 januari zeker de moeite waard te zijn. Het door de technische commissie van de Kennemerstaten Atletiekvereniging Suomi" verplaatsen van de Sint Nicolaas- veldlopen naar de tweede kerstdag, is voor deze onderlinge veldlopen een goed resul taat geworden. De weersomstandigheden en de belangstelling waren goed. Er waren vooral vele jongere leden, die op het land goed „Westerhout" met het geaccidenteerd terrein een uitstekende plaats vonden om eikaars krachten te meten. Er was een zeer spannende strijd tussen de heren op de 2250 meter-baan, waarbij Jan Oosterman in C. Meester een krach tige rivaal vond. Dank zij de betere situa tie-kennis van het terrein kon hij winnen. Nog heviger streden H. de Keyzer en P. G. Dekker, de nationale 300 meter kampioen bij de junioren, om de eerste plaats. Voor De Keyzer was het jammer, dat hij, vlak op de hielen van zijn grote rivaal, in het zicht van de eindstreep struikelde en viel, waardoor Dekker tenslotte toch nog met ruime voorsprong won op deze 1150 meter- baan. Voor de meisjes en jongens over 560 meter werd een aardige methode gebruikt. Een jager ging vooruit om de bebakening aan te geven en het tempo te stimuleren, wat bij de C-jongens onverwachte resul taten opleverde. Door zijn prestatie bij de junioren verwierf Piet G. Dekker de Wim Beliën-beker. De uitslagen waren: Heren (2250 meter): 1. J. Oosterman 6.56.-; 2. C. Meester 6.57.4; 3. L. Kroone 7.56.3; 4. J. Groen 7.57.1; 5. E. Schik 8.40.3; 6. W. Kok 8.54.3. Dames (560 meter): 1. T. Hommes 2.27.-; 2. N. Koster 2.27.1; 3. N. v. Leeuwen 2.27.2; 4. I. de Boo 2.27.3. Junioren (150 meter): 1. P. G. Dekker 3.22.; 2. H. de Keyzer 3.29.5; 4. K. Lieuwen 3.37.-; 4. C. Winkel. Meisjes C (560 meter): 1. G. Kabisch; 2. H. v. d. Ree; 3. E. Snijders; 4. J. Blom; 5. E. Dekker. Meisjess B (560 meter): 1. R. Steyn; 2. A. Woortman. Jongens C (560 meter) 1. A. Beun 2.22.3; 2. H. Luntz 2.22.4; 3. B. Joosten 2.25.5; 4. P. Six. Jongens B (560 meter): 1. H. Bos 1.37.2; 2. F. Beun 1.40.5. ADVERTENTIE Profiteert van een GROTE PARTI3 (Dames- en Heren-Regenmanteis) met die met 20—50 KORTING op de vastgestelde verk.- prijzen worden verkocht. KENNEMERIAAN 100 Dank zij het bekwame driemanschap J. Kaldenbach,C. Broek en J. Minneboo, bij gestaan door de onvermoeibare werker T. Ulehake, is de Kersttentoonstelling van de postduivenvereniging „De bonte duif" te IJmuiden een succes geworden. Het rustige weer tijdens de kerstdagen was aanleiding tot een bezoek voor vele duivenliefhebbers uit de plaatselijke zus terverenigingen. Vele oude vrienden en kennissen werden ontmoet en menige oude herinnering werd opgehaald. De keurmeester, de heer D. Filippi uit Beverwijk, keurde de duiven op rustige wijze en tot aller tevredenheid. De eige naar van café Bellevue, de heer C. A. v. d. Wiel, die het verenigingsleven een warm hart toedraagt, heeft de commissie door zijn voortreffelijke service krachtdadig ge steund. De commissie kan dan ook op een in alle opzichten geslaagde tentoonstelling terugzien. De prijzen. De prijzen gingen naar: klasse 1: 1. Th. Dek ker 2. C. Broek; klasse 2: 1. Jac. Verwer 2. J. Kaldenbach; klasse 3: 1. Th. Dekker, 2. Jac. Verwer; klasse 4: 1. C. Broek, 2. Jac. Verwer; klasse 5: 1. A. Ulehake, 2. J. Kaldenbach, 3. Th. Dekker: klasse 6: 1. C. Broek, 2. J. Kalden bach, 3. Jac. Verwer; klasse 7: 1. E. Schaper; klasse 8: 1. R. Schaper, 2. Jac. Verwer; klasse 9: 1. W. Donkersloot, 2. A. Donkersloot; klasse 10: 1. en 2. A. Donkersloot; klasse 11: 1. Th. Dek ker, 2. P. Verschuren, 3. A. Ulehake; klasse 12: 1. A. Ulehake, 2. Jac. Verwer, 3. J. Minneboo; klasse 13: 1. A. Donkersloot, 2. J. Kaldenbach. Schoonste doffer: Th. Dekker; schoonste duif: C. Broek. Schoonste jonge doffer: Th. Dekker; schoonste jonge duif: R. Schaper. Schoonste vogel van de tentoonstelling: C. Broek. - - - r, Zoals de competitieomstandigheden voor handbal zich voor zondag laten aanzien zal alleen het eerste herenelftal van de hand balvereniging „IJmond" in het veld komen tegen Concordia 2 te Haarlem. De IJmond- heren, die een goede kans maken om zich aan de kop van de ranglijst te handhaven kunnen in Haarlem op flinke tegenstand rekenen. IJmond I-heren speelt met: J. Böhm; W. Siebers en J. v. Buuren; K. Schik, H. Boom en J. Wolters; G. Unger, E. Sauer, G. Kra mer, E. Jonker en J. Burghoorn. Vanmorgen aan de vishal Zes trawlers en trawlloggers losten van morgen te IJmuiden ruim 3400 kisten vis. Hierbij was ook de aanvoer van een tiental kustkotterS en -loggers. De aanvoer be stond uit 10 kisten tarbot, 120 tong, 150 schol, 1050 schelvis, 210 kabeljauw en gul, 85 koolvis, 250 makreel, 1150 verse haring, 400 wijting, 200 diversen. De SCH 117 „Onderneming III" (van 4 dec.) liep binnen met 800 kisten verse ha ring uit de Ierse Zee; de KW 99 „Maria Theresia" (van 4 dec.) met 300 kisten haring en 30 diversen uit dezelfde contreien. De KW 87 „Albatros" (van 14 dec.) was pre sent met 160 kisten schelvis, 25 gul, 5 ma kreel, 90 wijting, 25 diversen; de KW 81 „Albertha Hendrika" (van 13 dec.) met 200 kisten schelvis, 25 kabeljauw en gul, 25 koolvis, 5 makreel, 5 verse haring, 130 wij ting, 30 diversen en 50 stuks stijve kabel jauwen; de IJM 7i( „Job Gouda" (van 12 dec.) met 360 kisten schelvis, 80 gul, 5 ma kreel, 5 haring, 130 wijting, 30 diversen en 80 stuks stijve kabeljauwen en de IJM 6 „Norma Maria" (van 12 de«.) met 130 kis ten schelvis, 40 kabeljauw en gul, 60'kool vis, 220 makreel, 5 haring, 110 wijting en 5 diversen. De SCH 54 was vanmorgen te IJmuiden binnen met 8 kisten diversen, 20 tong, 40 schol en 20 stuks stijve kabeljau wen. Voor zaterdag De KW 82 „Stadt Enchuysen" (van 14 dec.) lost morgen 215 kisten schelvis, 40 koolvis, 10 wijting en 35 diversen. Woensdag op zee Op eerste kerstdag was het mooi weer om de Noord en visten enige trawlers tus sen 58 en 57 noorderbreedte. De vangsten waren echter niet best. Er werden per et maal van 150 tot 100 manden kleine schel vis en gul scheep gehaald. En op tweede kerstdag Donderdag werd door de schippers van de „Vios I", de „Norma Maria", en de „Medan" stormweer gemeld om de Noord. De schepen lagen te steken en moesten de visserij staken. Het was slecht weer van 58 tot 60 graden noorderbreedte. Van de kust tot 57 noorderbreedte waren de weersom standigheden evenwel goed. De trawler „Norma Maria" was aan de thuisstoom bezig. De schipper meldde een laatste trek van 75 manden hoops. De vis serij kon donderdagmiddag om twee uur worden hervat, toen het stormweer afnam. De trawler „Medan" meldde toen een eer ste trekje van 20 manden kleine schelvis. Spanvisserij De UK 194 en 70, die als span op de kust op sardijn vissen verlieten deze week in de nacht van zondag op maandag de Vissers haven. Maandag om 7 uur kwamen de kotters voor de eerste afslag binnen. De twee trekken hadden 50 kisten jonge ha ring en een besomming van 730.opge leverd. Dinsdag werd minder gevangen, maar de kotters verkochten toch nog 30 kisten. Voor vandaag. Voor de vrijdagmarkt bleef met 800 kis ten haring liggen de SCH 117 van de West kust. Ook 300 kantjes werden aangevoerd. De kotter „Swift" IJM 54 bleef ook met de 68 kisten tong- en scholvangst liggen tot de vrijdagmarkt. De rederij Weimar gaf er de voorkeur aan niet vlak voor de feest dagen te lossen en maar liever de prijzen van vrijdag af te wachten. Dinsdag was de „Swift" geheel alleen met tong. Vrijdag waren er vijf loggers en twee kotters aan de markt. Nog drie Tijdens de feestdagen was al bijna de ge hele vissersvloot binnen. Voor de oud- en nieuwviering komen van de trawlervloot nog van zee de „VIOS" (van 16 dec.), de „Emma" (van 19 dec.) en de „Medan" (van 18 dec.). Pryzen van dinsdag Gr. tong 3.70, grm. tong 4, kim. tong 3.70, kl. tong I 2.90, kl. tong II 2.80, tarbot I 3.503.20 per kg. Tarbot IV 5044, gr. schol 26, grm. schol 32, kim. schol 42, kl. schol I 41, kl. schol II 5636, schar 2816, v. haring 2624, makreel 2517, grm. schelvis 50, kim. schelvis 4425, kl. schel vis I 3227, kl. schelvis II 2716, wijting 4316, gr. gul 46, mid. gul 44, kl. gul 2920 per 50 kg. Gr. kabeljauw 300218. gr. koolvis zw. 17570 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 14 kisten tong en tarbot, 20 schol, 10 schar, 438 haring, 24 makreel, 332 schelvis, 90 wijting, 20 kabeljauw en gul, 10 koolvis, 22 diversen. Totaal 980 kisten. Besommingen van dinsdag IJM 28 Amsterdam 10.970, KW 101 11.970, KW 169 2400. Wat er komt Ook de trawllogger „Arie Ouwehand" KW 122 komt voor de zaterdagmarkt. Dit schip voert aan 1200 kisten verse haring van de Westkust. Twee Vlaardingers, de 7 en de 121 zijn ook nog op zee. Een van deze schepen komt waarschijnlijk ook morgen aan de afslag. Voorts zou de „Vios I" bin nenlopen voor de maandagmarkt. Naar wij vernemen zijn dieven na een lange rustperiode weer actief geweest in IJmuiden. Een familie uit de Kennemerlaan, die dinsdagavond een bruiloft in hotel Kenne- merhof bijwoonde, merkte na thuiskomst, dat er een bedrag van 1200.aan con tanten was verdwenen. De recherche, die onmiddellijk ijverig aan het speuren toog, kan ons nog niet meedelen, of het in dit geval een inbraak of diefstal betrof. Ook in Santpoort is ingebroken: bij de poelier-zuivelhandelaar S. aan de Terras- weg in Santpoort werd in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen drie en vijf uur ingebroken. De ongewenste gasten hebben zich, na verbreking van het keukenraam toegang verschaft tot de winkel, daar alles overhoop gehaald en zijn met een paar gul den uit een huishoudportemonnaie ver dwenen. IJMUIDEN: Dokters: Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen te raadplegen de artsen: P. Brouwer, Wilhelminakade 79, tel. 4507; P C. de Weerdt, Stationsweg K5, tel. 4614 en A. van Reusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. Apotheken: Zondag- en nachtdienst, wordt deze week waargenomen door: Apotheek Muylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 4204. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur 'en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: M. A. de Ruyter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Van zon dagmorgen tot 's avonds 12 uur: mej. F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Apotheken: De zondag- en nachtdiensten worden waargenomen door apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. HEEMSKERK: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. J. F. Brugman, Middelweg 9, Uitgeest, tel. 02513212. Bovendien neemt dr. Tuinman de dien sten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. SANTPOORT: In spoedgevallen is de arts D. R. Mans- holt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raad plegen. Apotheken: Elswoutapotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. K 2500— 16760 en Santpoortse apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, tel. K 2560— 8249. VELSEN: Wijkverpleging: Zuster Spiers, Geel- vinckstraat 27, tel. K2510—3936 voor Velsen-N„ Velsen en IJmuiden-O.; zus ter Man, Kanaaldijk 240, tel. 4383 voor IJmuiden en IJmuiden-O. en zuster Lammerts, Conollyweg 3, tel. K 2560— 8870. - r- n'v ,~:r De vrij dichte mist, die Amsterdam de hele twëedékerstdag hardnekkig in' zijn greep hield, heeft voor zover valt te bezien behoudens voor het luchtvaartverkeer op Schiphol weinig moelijkheden opgeleverd. In de late namiddag botste vermoedelijk tengevolge van het geringe zicht, nabij de Hembrug het 10.000 brt. metende Zweedse schip „Ava Sakza" tegen het Noorse mo tortankschip „Fjordaas" (22.000 brt.). Beide schepen liepen lichte schade op en konden Hun weg naar de Amsterdamse haven voortzetten, zo meldt de havendienst. Bij Durgerdam liep een spits, een langvormig vrachtscheepje, tengevolge van de mist aan de grond. Het bootje is later met behulp van een sleepboot vlot gekomen. Voor de eerste maal in de Amsterdamse historie zijn in gén jaar tijds 7000 zee schepenen de haven binnengelopen. In de drukste jaren van de gouden eeuw was het hoogste aantal schepen, dat jaarlijks naar Amsterdam kwam, ruim 3700. Twee eeuwen vroeger, toen in de 15e eeuw Amsterdam al een belangrijke vaart op de Oostzee had en de grondslag werd gelegd voor de latere handelsgrootheid van Neerlands hoofdstad, vielen jaarlijks tussen de 500 en 700 sche pen Amsterdam binnen. In de 20ste eeuw is dit aantal dus vertienvoudigd. Met het aantal is vooral ook de inhoud der zee schepen de laatste tijd toegenomen als ge volg van de stijgende aanvoer van kolen, erts en olie. Vijfhonderd jaar geleden wa ren de zeeschepen, die naar Amsterdam kwamen niet groter dan 250 brt. Dit jaar waren ertstankers van 22.000 brt. en olie tankers van nog groter inhoud (de olie tanker Western Gulf meet 23.721 brtgeen uitzondering meer. Dat ditmaal het 7000ste schip een lading hout naar Amsterdam brengt, tekent de bijzondere betekenis van Amsterdam als houthaven. In 1957 was de aanvoer van hout weer aanzienlijk groter dan verleden jaar en Amsterdam, dat sedert eeuwen een drukke houtvaart op de havens aan de Oostzee onderhoudt, is in de jaren na de oorlog tot de grootste houthavens van het Europese continent gaan behoren. Gedurende de kerstdagen kwamen in IJmuiden binnen: Stad Arnhem van Pe- pel. Thalisse van Hamburg, Rudolf van Geffle, Peperkust van Antwerpen, Doris Day van Philadelphia, Gisela Oldendorff van Sundsvall, Tjoba. van Borgholm, Deo Favente van Londen, Lizzard van Londen, Aagtekerk van Antwerpen, Niagara van Hamina, Juno van Kotka, Zaanstroom van Hull, Atlantic van Hamburg, Sonja D. van Skogall, Helena van Antwerpen, Ta- binta van le Havre, Isolda van Bolstra, Amazone van Swansea, Jantje Ebbina van de Noordzee, Heron van Swansea, Erkalin van Tygnemouth, Fjordaas van le Havre, Avasaxa van Norfolk, Teucer van Liver pool, Pythea van Hernösand. Vertrokken zijn: Morbiham naar Rouen, Holwierde naar Londen, Clangula naar Rotterdam, Vechtstroom naar Hull, Dui- veland naar Goole, Hontestroom naar Portsmouth, Amstelland naar Hamburg, Eemland naar Bremen, Beijerland naar Goole, Quentin naar Leith, Gabonkust naar Antwerpen, Mantho naar Hamburg, Con- gokust naar Bremen, Niobe naar Antwer pen. De heer W. van Wienen, de man, die enige scheepsbergingen op zijn naam heeft staan en die enige jaren geleden van plan was opnieuw een aanval op het goud van de „Lutine" bij Terschelling te doen, heeft weer een nieuw project onder handen: de berging van de lading uit een aantal wrak ken voor de Zuidafrikaanse kust en in de riviermondingen. Van de regering van Zuid-Afrika heeft hij reeds de bereidver klaring gekregen hem bergingsrechten op gunstige condities te verlenen en wanneer alles goed verloopt, zal hij in het late na jaar van 1958 met het werk kunnen be ginnen. In deze wateren liggen waarschijnlijk vele honderden wrakken, deels nog uit de zeventiende eeuw, deels ook geladen met kostbare goederen: tin, ivoor, zilver, goud. Ook whisky komt nog op een wrakkenlijst voor. De schatting van de waarde van deze scheepsladingen is, berekend op basis van de tegenwoordige noteringen, 600 tot 800 miljoen gulden. De heer Van Wienen vertelde ons, dat hij met een wrak in de Woodstockbaai (het meest landinwaarts gelegen deel van de Tafelbaai) wil beginnen. In dit waarschijn lijk uit de achttiende eeuw afkomstige schip zou zich een lading tin en mogelijk ook ivoor tot een waarde van ongeveer 5,5 miljoen gulden bevinden. Zou deze onder neming slagen, dan zal terstond worden doorgegaan met de berging uit een aantal andere wrakken in dezelfde omgeving. De heer Van Wienen beschikt reeds over een lijst, waarop in totaal tegen de 200 wrak ken staan vermeld, teruggaande tot onge veer 1660. In het verleden zijn reeds diverse pogin- Mede namens de Koninklijke Verbon den Nederlandse Watersportverenigingen (K.V.N.W.V.) heeft de A.N.W.B. zich tot de rijkswaterstaat gericht met het ver zoek de onlangs in gebruik genomen bas- culebrug van Schellingwoude gedurende de weekeinden in het zomerseizoen ook voor jachten doorlopend te laten bedienen. De huidige bedieningsregeling komt er op neer dat de nieuwe brug niet geopend wordt voor schepen die na het strijken van de mast onder de vaste overspanning kunnen doorvaren. De bond betreurt deze regeling. Het strijken van een mast die 9 meter of langer is, vormt namelijk een ingewikkelde, tijd rovende, en onder bepaalde omstandig heden zelfs gevaarlijke bezigheid, waar bij veel kans op schade ontstaat. De bond heeft daarom de rijkswater staat verzocht de brug, althans geduren de weekeinden, ook voor jachten met strijkbare masten doorlopend te doen be dienen; gedurende weekeinden is de re creatievaart het drukst. Tevens hebben de A.N.W.B. en de K.V.N.W.V. de wens geuit dat de bedie ning op zondagen tot 23 uur zal duren ge durende de zomermaanden, opdat thuis varende toeristen zo lang mogelijk van hun verblijf op het buitenwater kunnen profiteren. Reeds een jaar geleden verzocht de A.N.W.B., dat de brug minstens 12 m. hoog gemaakt zou worden, opdat het me rendeel der passerende jachten er zonder maststrijken onderdoor zou kunnen varen. Dit verzoek werd om financiële redenen afgewezen. De bond vestigt er nog de aandacht op dat bij Schellingwoude veel buitenlandse jachten passeren, die bij IJmuiden, Hoek van Holland of Vlissin- gen ons land binnenkomen om via het IJselmeer naar Friesland en eventueel Duitsland of Skandinavië te varen. Hun masten zijn meestal langer dan 9 meter en de brug vormt dus ook voor deze buiten landse toeristen een zeer hinderlijk ob stakel. gen tot berging gedaan, maar telkens weer stuitte men op de moeilijkheid, dat het wrak onder drie, vier meter zand ligt en daardoor met de „klassieke" bergingsmid delen niet bereikt kan worden. Met de door de heer Van Wienen uitgevonden slipzand- zuiginrichting, die in de praktijk bij een moeilijk reparatiekarwei aan een ga^zinker onder de bodem van het Noordzeekanaal haar bruikbaarheid reeds heeft bewezen, zal dit zeer wel mogelijk zijn. De heer Van Wienen denkt zelfs in ongeveer een kwar tier door de zandlaag heen te zijn. De regering wil de kosten voor jacht akten met vijf tot vijftien gulden verhogen met ingang van 1 april 1958. In de toe lichting op het daartoe strekkende wets ontwerp wordt opgemerkt, dat in het jachtseizoen 1956-1957 19.993 jachtakten zijn verleend en 76 bijzondere jachtakten zijn uitgereikt. Neemt men deze aantal len als basis, dan zal door de verhoging van de prijs van de jachtakte en de bij zondere jachtakte een verhoogde op brengst ten bate van 's lands schatkist worden verkregen van 300.000. Ten behoeve van het jachtfonds wordt van hen, aan wie een jachtakte wordt uit gereikt, een bijdrage geheven van vijf gul den. Daar jaarlijks ongeveer 20.000 jacht akten worden verleend, houdt dit in, dat aan bijdragen van jachtaktehouders jaar lijks 100.000.wordt ontvangen, waar aan een bijdrage uit 's lands kas van 50.000.wordt toegevoegd. Gebleken is evenwel, dat de inkomsten van het jachtfonds niet toereikend zijn om wetenschappelijke onderzoekingen van voldoende omvang te doen plaatshebben, mede als gevolg van het feit, dat een deel van de gelden moet worden gebruikt voor schadevergoedingen in die gevallen, waarin de jachthouders niet aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de aangerich te schade. Het doel, dat nen bij de in stelling van het jachtfonds voor ogen had, kan derhalve slechts ten dele worden be reikt. De bijdrage van de jachtaktehou ders aan dit fonds wil men daarom ver hogen van vijf tot tien gulden. AMSTERDAM De ochtendbeurs van dinsdag is in onze edie van die dag gepubliceerd. NEW YORK De laatste beurs vóór Kerstmis was een vrijwel verlaten aangelegenheid, waarin de tickers vrij doelloos uiteindelijk de slotkoersen gaven. De handel was flauw en de koersen waren onregelmatig. Het industriegemiddelde kwam van 428,08 op 429,11; dat voor spoorwegen van 96 op 95,67 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67,93 op 67,99. Van de 1181 verhandelde fondsen sloten er 518 hoger en 393 lager. De omzet bedroeg 2.220.000 aandelen tegen 2.790.000 op maandag. De belangrijkste groepen bleken vrij vast binnen een kleine marge. Hetzelfde geldt voor de auto- en staalwaarde (UP). 3-3%%> Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn. K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Slotkoers dinsdag 85 88' k 135 233 152 230% 170 218 221% 138 297 Vz 191% 723 145.70 180 44 92 125 118 103 139 196 88 54Vj 190 70 138% 159% 151% 40% 34% 49 32% 20% Voorbeurs koersen 224 299 149.40 Vrijdag voor de export De buitenlandse handel nam de rijen grote kabeljauw vanmorgen af voor 100 88, kleine voor 6557, kisten grote kabeljauw voor 112 en kleine voor 130. De grootmiddel tong deed per kg 4.10 f 4.20, kleinmiddel 4.20, tong I 3.20 en slips 2.90. Grote tarbot ging van de hand voor 3.504.20. Grote schol bracht op 30<f 31, middel 3840, zetschol 50 f 54 en schol I 48f 52. De grote tong was voor het binnenland en noteerde 4 f 4.10. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de verse haring van de Westkust voor 2631, de haring van de andere trawlers voor 23. Makreel bracht 2231 op. De grote schelvis ging weg voor 42 47, grootmiddel voor 4752, klein middel 3647, pennen 3145 en braadschelvis 2227. Wijting maakte 19—26, schol 2 57—60 en schol 3 3844. De grote gul haalde 50, mid del f 37, torgullen 15. Zwarte koolvis bracht op 66f 53, grote gullenmaat 20 en kleine gullenmaat 18. VELSEN VRIJDAG 27 DECEMBER Thalia: „Het brandmerk der zonde", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur: filiaal geopend van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. Katholieke Leeszaal: Geopend van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Cultureel Gebouw: Lezing voor I.V.A.O., 20 uur. ZATERDAG 28 DECEMBER Thalia: „Het brandmerk der zonde", 19 en 21.15 uur. Rex: Geen opgave. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30; filiaal open van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Katholieke leeszaal: Geopend van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 27 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Storm over Perzië". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zoek het maar uit". W.B. Theater, 20 uur: „Indianen". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 15-17 en 19-20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15-17 en 18,30 -20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.30-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en» studiezaal geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wjjk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. ZATERDAG 28 DECEMBER Bioscopen: Als vrijdag. Café „Sport", 20 uur: Contactavond Be verwijkse Rennersclub „Kennemerland". Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 10-12 en 15-17 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10-12 en 14.30- 16.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 14-17 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 14-17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14-17 uur. Wjjk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11