Hoogovenbrandweer heeft altijd haast Dreigend geluid vaak voor onschuldige gebeurtenissen r Weinig wedstrijden in de derde en vierde klasse r THALIA 5 ALS DE SIRENES LOEIEN OVER DE IJMOND NA VIER I I MINUTEN WATER DCIJ wint nu van ,/t Oosten" In 1958 twaalf jubilarissen bij Van Gelder Zonen VOETBAL IN KENNEMERLAND De onderlinge competitie van Kijk-Uit Uzv beste zvensen voor 1958 NIEUWJAARS ADVERTENTIES Spoed gevraagd bi j uitgifte vervangende gronden IJmond won drie tweede prijzen in Alkmaars toernooi VRIJDAG 2 7 DECEMBER 1957 (Van een onzer redacteuren) „EN DRUKT U NU MAAR OP DIE KNOP". Dit was de vriendelijke invitatie aan het eind van een bijna indrukwekkend verhaal, dat de Hoogoven- bedrijfsdirecteur, de heer G. W. F. Spies ons dezer dagen deed over de uitvoerige en pijnlijk-nauwkeurige bescherming, die dit bedrijf zijn mensen en installaties tegen brand en ongevallen biedt. Wij hébben op de knop gedrukt, in het midden van een paneel in het kantoortje van de chef-terreinbewaking bij de hoofd ingang. En na dertig seconden loeide over het dagelijks lawaai van de werkende fabrieken de jammerklacht van de sirenes, werden in 31 gezinnen kinderen en huismoeders opgeschrikt door ratelende schellen en hieven twaalfduizend Hoogovenwerkers het hoofd. Alarm! Het geluid is maar al te bekend in de IJmond èn bij allen, die Hoogovens dienen, het golft soms door de mclit over de zee van lichten in.de Breesaap, het krijst bij tijd en wijle door de mist, het waarschuwt midden op een zonnige zomerdag. AlarmHet kon van alles zijn, gisten die twaalfduizend werkers en die éénendertig vrouwen van de Hoog ovenbrandweermannen een brand, een ongeval, een dodehet kon natuur lijk óók een oefening zijn. Dat laatste was het ditkeer, maar de toon van de sirenes en de bellen en de gezichten van de hollende brandweerlieden naar de verschillende verzamel plaatsen waren er niet minder ernstig om. Dit speciale „alarm" kwam van Walserij Oost in een uithoek van het terrein, waar men brandje speelde in het tot afbraak gedoemde gedeelte van het restaurant en waar precies vier minuten later water werd gegeven bij een rode vlag, die een der brandhaarden aangaf. Vier minuten later en dat terwijl de brandweerlieden van Hoogovens echt niets wisten omtrent de plaats, die hun commandant Rijkeboer snodelijk had uit gezocht voor deze spectaculaire oefening. Het klassieke zinnetje „De brandweer was spoedig ter plaatse" kreeg hier even een bijzonder-overtuigende klank en met bewondering hebben wij gezien, hoe het hele wijdvertakte Hoogovenmechanisme op de onheilspellende toon van de sirenes rea geert hoe de met mobilofoon uitgeruste „locs" de overwegen vrijlaten voor de brandweerauto's en hoe medische dienst en verbandkamer automatisch worden inge schakeld bij de melding, hoe er een lijstje bij de hand ligt met geestelijken, doktoren, ambulancemateriaal uit de omtrek en alle mogelijke en andere hulpbronnen, die on middellijk kunnen worden aangeboord, wanneer het nodig zou zijn. Even houdt de Hoogovengemeenschap de adem in, wanneer de sirene loeit -gemid deld een zestig keer per jaar. Even heft ook de vrouw van de metaaldraaier uit IJmuiden-Oost en de echtgenote van de ovenmetselaar uit Velsen-Noord luisterend het hoofd en hier en daar slaat een hart een slag over, want dit geluid is macaber en dringend en het dreint als het ware door tot op het merg, waar het kleine bange merktekens achterlaat,wat zóu er zijn, zóu mijn Kees WIE ECHTER WEET, dat onder de 64 alarmen per jaar, die Hoogovens per sirene wereldkundig maken, ook piepkleine brandjes en een verstuikte enkel, een gas- lekje of een uitvallende koeling van Hoog oven-één voorkomen, zal in de toekomst niet meer zo'n last hebben van hartklop pingen, want Hoogovens geven al alarm, als er in het raderwerk van de fabriek een korreltje storend zand terecht komt of een arbeider een onwelwillend vlammetje ziet opschieten. Omdat voorkomen beter dan genezen is en omdat de brandweer beter naar al die piepkleine en vooralsnog on schuldige brandjes kan snellen dan het ri sico te lopen, dat er een grote, ernstige brand door ontstaat of een grote, ernstige verwonding. Het hóeft dus niets ernstigs te zijn. Het is vaak zelfs een geruststellen de kreet over de paraatheid van het alarm systeem. Achter de chauffeur van één der beide motorspuiten zittend, de maximumsnelheid van de heer Spies, die 45 kilometer voor het hele terrein dwingend heeft voorge schreven, ambtshalve negerend, hebben wij diepe bewondering gekregen voor de ■appe en rationalistische wijze, waarop het ilarmapparaat van dit bedrijf fungeert en iver het feit, dat hier een aantal jaren En Spies met de trein naar Amsterdam, waar hij op het Waterlooplein na enig lo ven en bieden voor 220,een wrak on derstel van een vrachtauto compleet met „klokgave" motor op de cilinderkop tikte, met welk aanvechtbaar vervoermiddel hij, zittend op een kist en onder een verweerd bord met het opschrift „Brandstoffen", naar IJmuiden terugkoerste, niet geheel rechtuit, want dat liet de stuurinrichting niet toe, maar dan toch naar IJmuiden. Inmiddels had hij leep alvast stie- kum een nieuwe motor gekocht en een nieuwe overbrenging en met behulp van deze artikelen en het enthousiasme van een stel vrijwilligers werd er in korte tijd een ren, zoals men later bij de brandweer iet wat spijtig zal hebben opgemerkt. Want tenslotte speelt ook hier de sport een rol, een beheerste sport overigens, want men weet drommels goed, met welk een kostbare installaties men te maken heeft. Daaruit vloeit dan ook de onmiddel lijke reactie op elke melding voort en daar door komt het mede, dat ook een loos, maar goedbedoeld alarm nimmer met een verwijt wordt bejegend. MET DIT STEEDS verder uitgebouwde en verder-geperfectioneerde apparaat is het geen wonder, dat er weinig branden en ongelukken zijn geweest, die het eigen korps niet in de hand wist te houden op die van „Blijenhoeve" en enige calamitei ten gedurende de oorlog na, heeft de Hoog ovenbrandweer nimmer een beroep hoeven doen op naburige collegae. Hetgeen afge klopt dient te worden op ongeverfd hout. Deze overdenking is echter veel te lang, om te worden voltooid op een proefrit naar een oefening en in het geval, dat ons dezer dagen voor ogen is getoverd, was de auto er dan ook, voor wij ons realiseerden, dat het ganse spinneweb van verbindingen en waarschuwingen over al die afdelingen en bedrijven trilde van telefoontjes en com mando's. Want het ging allemaal zo vloeiend en de ingenieur, die op de plek zelf als spuitgast een krachtig bevel per megafoon kreeg van zijn brandmeester, de chef van de garage, voerde dit met even veel vlotheid uit als anders de garagechef reageert op het verzoek tot doorsmeren van de ingenieur. HIJ ZAL DAT steeds doen want de vrijwilligheid van deze Hoogovenbrand weer doet elk verschil in maatschappelijke stand wegvallen en als hij enige uren water moet geven tegen de koelmantel van een Hoogoven, omdat de zoutwaterinstallatie defect is geraakt, gebeurt dat met even veel toewijding als waarmee hij het gas masker voorgespt om een branje in de ca tacomben van de walserij te gaan na pluizen. En als straks de brandweer als volstrekt enige beloning voor een jaar lang dienst bij dag en bij nacht, zonder betaling van overuren en zonder morren of kankeren een gezellig avondje krijgt aangeboden in Amsterdam of wie weet waar, dan zitten arbeider en ingenieur broederlijk naast el kaar. Want het is een „gekloft stelletje", dat een iets andere mentaliteit bezit dan de jonge kerel, die bij de oefening stond ïeleden een voor 220,op het Waterloo- ilein gekocht Fordchassis rondreed, in eigen ateliers voorzien van brandblus- en reddingsmateriaal, dat de hele brandweer van Hoogovens uitmaakte en dat toen toch al een unicum genoemd moest worden om dat de grote industrie in het algemeen nog geen benul had van een eigen brand weer. DAT OUDE CHASSIS is een verhaal op zichzelf, waaraan de heer Spies, die zo langzamerhand tot de veteranen van de KNHS gaat behoren, na dertig jaar nog breed over kan gaan vertellen. Dat ging zo: in de dagen van Olim, dat Hoogovens elke cent met enige zuinigheid moest omkeren en er aanmerkingen kwa men op ieder „blauw bonnetje" van een rijksdaalder, omdat men er als het even kon liever 1.25 van wilde maken, in die oertijd van het IJmuidense hoogovenbe- drijf, dat met één Hoogoventje en een paar schuren plus een kantoor in de villa „Blij enhoeve" begon, is een verschrikkelijk on geval er de oorzaak van geworden, dat men er zenuwachtig over ging denken, enige van die blanwe bonnetjes te spenderen aan de opbouw van een veiligheidsappa- raat. Bij het aansluiten van een gasleiding bi] de nieuwbouw van een kooksovenbatterij raakterr er namelijk zes mensen bewuste loos in de gasleiding, waardoor er enige doden vielen, en in de volledige chaos, welke er prompt ontstond onder de paar honderd werkers van dat moment, heeft smeltmeester Van der Kant met harde h^nd enige levens weten te redden. Dat was niet om over te lachen, maar het gevolg van dit ongeluk werd een tragi komische aanvraag om een brandweer auto door ene Spies, die echter te horen kreeg, dat zulks niet convenieerde en dat hij het maar met een bloot chassis moest proberen, dan zou men wel verder zien. juweel van een brandweerauto opgetrok ken, die van alle gemakken en een heer lijke hoop glimmend koperwerk was voor zien en waar dan ook naar hartelust mee is gespoten. Het voituur is nu gracielijk aan een museum geoffreerd. Deze rode knaap was echter in die dagen een bijzondere bezienswaardigheid, waarnaar zelfs de gasten van een Rode Kruiscongres, uit vele landen te Amster dam bijeen, bewonderend kwamen kijken, tot stille voldoening van de heer Spies en zijn trawanten. DAT WAS DAN het begin van de Hoog ovenbrandweer, wier geschiedenis is ver vuld van fijne trekjes, maar bovenal be paald werd door een durende geestdrift van het groeiende korps der vrijwilligers. Vrijwilligers zijn het altijd geweest en zullen het ook voorlopig wel blijven, om dat men bij Hoogovens van het standpunt uitgaat, dat de man-in-de-fabriek of de in- genieur-op-het-kantoor als geen ander de situatie in het bedrijf kennen en die bo vendien aan hun vrijwilligerschap, dat bij zonder strikt wordt genomen, de juiste geestdrift ontlenen. Als de sirene gaat, zijn zij dan ook zeer snel bij de pinken en de auto's, die hen op twee verzamelplaatsen, centraal op het fa briekscomplex gelegen, ronkend van onge duld al staan op te wachten in de tijd dat de wagens uit de garage erheen zijn ge sneld, hebben zij zich in uniform en laar zen geworpen en deze snelheid staat er borg voor, dat men in de meeste gevallen enkele minuter; na de melding op de plek van brand of ongeval arriveert ook als er eens een zenuwachtige arbeider niet precies weet waar het gevaar dreigt. Want de centrale meldingsposten op de telefoon nummers 222 of 333 hebben er een handje van, hun melders, ook als zij in de grootste opwinding verkeren, in enkele seconden de juiste plek te ontfutselen. DEZE BRANDWEER moet, veelzijdig zijn, veelzijdiger nog dan een gemeente lijk apparaat. Want er is een groot ver schil tussen een „elektrische" of een olie- brand en een gasexplosie dient heel an ders te worden aangevat dan een beknelde duim. Vandaar dan ook de uitgebreide red- dingsoutillage. Dat het echter snel dient te geschieden, mag worden opgemaakt uit een recente benzolbrand, die op een kwaad mo ment de hele gaslevering van Hoogovens aan de gemeenten in gevaar bracht, maar die door een razend-snelle reactie van de brandweer tijdig werd bedwongen, zonder dat er' tanks de lucht in vlogen of andere spectaculaire vuurwerken te betreuren wa- Wat eens de trots van de bedrijfs- brandureer raas, is nu een museumstuk geworden: de brandweerauto, waarvan het chassis door de huidige bedrijfs directeur op het Waterlooplein voor f 220 werd gekocht te kijken en zich verwonderd tegenover een kameraad afvroeg: „Zou jij je, as je dat moest doen, je ook de benen uit je lijf lopen?" Deze jongeman komt niét bij de brandweer. Nooit. Meneer Rijkeboer, die indertijd bij het korps kwam, omdat men toch ook „kleine kereltjes nodig had, om door gaatjes te kruipen", zou hem niet eens willen. Hij selecteert nauwkeurig. Want als de sirene of de bel roept hóllen de eenendertig als ging het om hun eigen leven. Alarm! De knop is ingedrukt en dertig T het Hoogovencomplex en rinkelen in sekonden later loeien de sirenes over I de' huizen der brandweerlieden de doordringende alarm schellen. Kerst de Jong-toernooi Voor de nederlaag wedstrijden van het Kerst de Jong toernooi speelde damclub 't Oosten tegen het DCV-kwartet. Behaal den de DCY-ers eerder op Jozeph Blanke naar een 7-1 overwinning, ook nu wisten de IJmuidenaren met 5-3 te winnen. Dukel was verhinderd. De slagzet, welke zijn plaatsvervanger T. Postma tegen H. van Berk uit de stelling toverde, was van bij zonder mooie kwaliteit. De uitslag is als volgt: DCY't Oosten. P. RoozenburgW. de Jong 2-0, H. Laros F. Slot 1-1, T. PostmaH. van Berk 2-0. Theo TielrooyAbe de Jong 0-2. Totaal 5-3 voor DCY. Volgende week komt de Haarlemse dam club op visite, waarna de laatste ontmoe ting op een zondag in januari wordt ge speeld. De fraaie zilveren wisselzuil door de scheidende DCY-voorzitter K. de Jong beschikbaar gesteld, moet drie keer ach tereenvolgens gewonnen worden of vijf keer in totaal. Nauwelijks is bij de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zon«>n N.V. in Vel- sen de laatste jubileumvlag van 1957 ge streken óf opnieuw kan het dundoek voor 1958 worden klaargelegd voor twaalf per- soneeelsloden, die samen 510 arbeidsjaren zullen volmaken. Het opmerkelijke is, dat hierbij in het komende jaar geen zilveren jubilarissen zullen zijn, hetgeen kan wor den toegeschreven aan de crisistijden rond 1933, toen de werkloosheid schering en in slag was. Opmerkelijk zijn bovendien drie gouden jubileumvieringen op 15 maart van de heer J. Nagel, papiermaker p.m. 14; de heer D. de Greef. arbeider algemene dienst oo 22 april en de heer J. J. van Roon, eer ste papierbesnijder op 15 oktober. De overigen zijn allen veertigjarige jubi larissen en wel de heren J. Buntsema. la- boratoriumbediende op 4 februari; M. J. Verhagen, laboratoriumbedinnde en A. Verschoor, stoker, beiden op 15 mei; A. H. Mumr'k. werkbaas papierfabriek op 28 mei; H. A. Kaandorp, papierafzetter op 29 juli; J. J. Dingerdis, eerste bobineur p.m. 21 op 20 augustus; A. van Dijk. papiermaker p.m. 5 op 28 augustus; F. Brakenhoff, eer ste elektromonteur op 13 september en J. Dekker, droger p.m. 5 op 19 september. Zondag: OFGKinlieim Zondag zal Kinheim de uitwedstrijd in Oostzaan tegen OFC spelen. Kinheim komt uit met: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, W. Mol en J. v. Hesselin- gen; G. Sluiter, A. Eijke, Th. v. Vuuren, F. v. Well en A. v. Diik. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Voor de komende zondag zijn voor het lagere voetbal maar weinig wedstrijden vastgesteld: Voor de 3de klas A komen alleen ADO en de Alkm. Boys in actie. Het programma voor de 4de klas D is iets gro ter, maar hier blijft toch altijd ook nog de helft der clubs van competitie-voetbal ver stoken. Hoewel nóch voor ADO nóch voor de Boys ogenblikkelijk gevaar dreigt, is deze wedstrijd toch zeker niet helemaal van be lang ontbloot, omdat aan de andere kant beider puntenaantal toch weer niet van dien aard is, dat men nu reeds de toekomst met een gerust hart tegemoet kan zien, temeer daar er rekening gehouden moet worden met het feit, dat in de tweede helft der competitie degradatie-kandidaten geneigd zijn vinnig van zich af te bijten. We ver wachten, dat in Heemskerk de punten ge deeld zullen worden. In 4D zijn er o.m. voor Kinheim en Wa terloo wedstrijden vastgesteld. De Kinhei- mers spelen de uitwedstrijd tegen OFC en het zal de Velsenaren niet gemakkelijk vallen het daar in Oostzaan tot een over winning te brengen: Tot dusver is zulks alleen nog maar aan Zaanlandia gelukt. Het zou ons al meevallen, als Kinheim één punt rijker huiswaarts keerde. De Waterloërs zullen in Hoofddorp tegen ETO de punten ook al niet voor het mee nemen hebben, want al is het een feit, dat ETO nog niet direct de sterkste clubs der afdeling op bezoek heeft gehad, het zegt toch wel iets, dat alleen Onze Gezellen er tot dusver nog maar in slaagde ETO op eigen terrein een nederlaag toe te brengen. Op meer dan een gelijk spel mogen de Wa terloërs o.i. dan ook niet rekenen. Wat zal het nieuwe jaar de verschillende clubs brengen? CSV stapt het in met het prettige gevoel, dat het het kampioenschap in eigen hand heeft. Daar tegenover staat, dat Vitesse, Alcmaria Victrix en zelfs Wijk aan Zee er natuurlijk ernstig rekening mee houden, dat de CSV'ers gerust nog wel eens zullen struikelen, temeer daar dezen nog bij alle drie genoemde clubs op bezoek moeten komen. Hoe het ook zijIn 3A kan, wat de bezetting der bovenste plaats be treft, een spannende finish verwacht wor den. In het Terrasvogels-kamp zal men min der opgewekt „oud en nieuw" vieren. De positie der Santpoorters is inderdaad pré cair, maar we kunnen ons voorstellen, dat de optimisten in hun midden zich nog vastklampen aan het feit, dat „toch maar met 30 van Egmondia gewonnen werd" en dat ook ADO, Beverwijk, HSV, ZAP en Alkmaarse Boys al heel wat verliespunten moesten noteren. Al werd er dan in de laatste twee wed strijden van het oudejaar slechts één winstpunt behaald, toch geloven we, dat in 4D de NAS'ers bij de jaarswisseling in een vrolijker stemming zullen verkeren dan Kinheim en Geel Wit. Voor de Velsenaren is het te hopen, dat de Haarlemmers ook in 1958 hun wisselvallige vorm zullen blijven demonstreren, want zouden deze constant gaan spelen als in het bijna afgelopen jaar tegen OFC, Zaanlandia en Waterloo, dan zal Kinheim al gauw heel anders voor de dag moeten komen, om de dans alsnog te ontspringen. Voor de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk-Üit. zijn weer enkele belangrijke wedstrijden gespeeld. De resultaten in de eerste groep hebben nu voorlopig een kleine kopgroep opgele verd, bestaande uit clubkampioen J. Blok, ir. W. Mees en C. J. Gordijn. In hun scha duw volgen dan Tj. de Jong, F. Walda, R. Visser en A. Kistpmaker. De opmars, die C. J. Gordijn heeft ge maakt is op zijn minst indrukwekkend. Tegen A. Kistemaker behaalde hij de vijf de achtereenvolgende overwinning. J. Blok boekte na spannende strijd een be langrijke overwinning op Tj. de Jong, die door deze nederlaag dus naar het tweede plan werd verwezen. F. Walda doet alle moeite het verloren terrein, ontstaan in zijn vorige partijen, te compenseren. P. Lanser werd hier het eerste onwillige slachtoffer van. Voor 30 december staan op het program ma de volgende wedstrijden: ir. W. Mees- F. Walda; J. Blok-G. L. de Haas; R. Visser- A. Kistemaker en A. Rijke-J. L. Wi.idoogen. In groep twee werd slechts een klein programma gespoeld. De voor de bezet ting van de laatste plaats belangrijke ont moeting tussen .1. Verlaak en de beter'ge- klasseerde H. Aarts eindigde onbeslist. Dit halve punt was voor J. Verlaak bij zonder belangrijk tomeer daar de ook al niet te best geplaatste W. Deeldër verras send de meerdere bleef over J. Plugboer. Voor 30 december vermeldt het program ma de wedstrijden: W. Deelder-W. Door nenbal; P. Heidenreich-M. Lanser. G. Boerrigter blijft in groep drie een ernstige bedreiging vorrem voor F. Warnes. Dit maal bleef hij W. v. d. Berg de baas. Het treffen tussen beide koplopers op 30 de cember wordt met spanning tegemoet ge zien. J. v. d. Hoek wil blijkbaar „rnmiseko- ning" worden. Nu kwam hij met J. Wal en A. J. van Niekerken tot een puntver- deling. De ontmoeting J. Wal-C. Gravema- ker werd afgebroken. Behalve de partij C. Boerrigter-F. Warnez worden nog de volgende wedstrijden gespeeld: C. Ab- spoel-C. Gravemaker: W. v. d. Berg-S Kistemaker; J. v. d. Doel-A. J. v. Nieker ken; K. Meyer-J. Wal. Opmerkelijk is in deze groep dat één der wedstrijdleiders, K. Meyer, zo'n grote achterstand in de te spelen wedstrijden heeft opgelopen. Wellicht dat hij voor zichzelf eens een extra wedstrijd kan inlassen....! De grote verrassing in groep vier is het plotselinge falen van R. Blok. Zijn schijn baar onaantastbare positie werd wreed verstoord door nederlagen tegen A. A. Verkooyen en W. Kalis. Hoewel A. A. Verkooyen op zijn beurt van A. Schelvis klop kreeg kwam hij toch alleen aan de leiding. De spanning is nu weer volop aan wezig. J. Cleeven boekte hier een mooi succes met zijn overwinning op W. Don-, ker. Hij kwam hiermee dicht bij de kop groep. Het komende programma luidt: J. Cleeren-W. Greven; D. E. Frankes-R. Blok en W. Kalis-P. Kramer. ADO '20 tegen Alkm. Boys In de thuiswedstrijd tegen Alkmaarse Boys komen de Heemskerkers als volgt in het veld. Doel: Burger, achter De Graaf en v. Tunen, midden: v Duivenvoorde, Dam en Welboren, voor: G v Tunen, Bruins, Groot, De Wit en Beentjes. Bloemenveiling op tweede kerstdag Voor de bloemenveiling, die op de mor gen van tweede kerstdag werd gehouden, bestond van kopers- als kwekerszijde grote belangstelling. De aangevoerde bolbloemen bestonden hoofdzakelijk uit langstelige tul pen. Hiervoor werd van 0.75 tot f 1.55 per bos betaald. Voor de kleinere aanvoer van narcissen en blauwe druifjes bestond even eens veel animo. zult. u ongetwijfeld ter kennis willen brengen van uw relaties Welnu, tn ons blad van DINSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd. kosten 115 mm 1.80 iedere mm meer 0.12 U kunt ze opgeven aan ons kantoor Lange Nleuwstr. 427 - IJmuiden of aan onze bezorgers. Tuinder in Kennemerland In hotel „De Leeuwerik" in Haarlem klonk maandag de waarschuwing, dat het bloembollenvak op zijn hoede moet zijn, nu de Europese Economische Gemeen schap op 1 januari 1958 formeel in wer king treedt. Nu was het de voorzitter van de Katholieke Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf, de heer Ant. Nijssen sr. die de leden ervan tracht te te doordringen, dat slechts lage kost prijzen en een goede reclame het artikel geliefd kunnen maken, opdat het de con currentie van bloemen uit warmere lan den zal kunnen weerstaan. Later, bij de beantwoording van de vragen van de afdeling Noordwijkerhout over de positie van het bloembollenvak n de Euromarkt zei de heer Nijssen, dat men deze wel optimistisch kan bezien. Door het wegvallen van de invoerrechten zuilen de buitenlandse kwekers van hloembollen vermoedelijk niet zo goedkoop kunnen produceren als de Nederlandse. Voor de exporteurs wordt de situatie ech ter wel geheel anders. Indien geen bij zondere regelingen tussen de landen on derling worden getroffen, zullen zij hoog stens tussenpersonen kunnen zijn in die landen, die aan de E.E.G. meedoen. Zonder discussie werd men het er over eens, dat het Produktschap voor Sierge wassen moet worden verzocht de opkoop van het abnormaal van tulpen en narcis sen te staken. De afnameregeling voor hyacinten wenst men echter te laten voortbestaan. Medegedeeld werd, dat het hoofdbe stuur zich tot de K.V.P.-fractie in de Provinciale Staten heeft gewend betref fende de uitgifte van honderd ha. vervan gende gronden voor verdreven tuinders in Kennemerland. Verzocht werd te bewerk stelligen, dat de door de minister van Landbouw in 1955 toegezegde commissie ter bestudering van de eventuele nadelige invloed van de tuinbouw op de duinwater- voorraad spoedig zal worden ingesteld. De heren Jac. Th. de Vroomen en J. de Wit werden als bestuursleden opgevolgd door de heren C. G. van den Aardweg in Lisse en C. de Wit Czn. in Bovenkarspel. ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG (HEDEN), 8 uur ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 u. en MAANDAG 8 uur HET BRANDMERK DER ZONDE met Paul Newman, Pier Angeli Sal Mineo Het aangrijpende en sensationele ver haal van een jongen van de vlakte... hij kende slechts twee manieren van leven, opgesloten of buitengesloten, tot zij kwam18 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur: JOHNNY WEISSMULLER in JUNGLE JIM IN DONKER AFRIKA WOENSDAG (Nieuwjaarsdag) 7 en 9.15 uur De beste en vrolijkste musical sinds iaren VIVA LAS VEGAS in cinemascope en prachtige kleuren. met Dan Dailey, Cyd Charisse, Frankje Laine. WOENSDAGMIDDAG (Nieuwjaarsd.) 3 uur Stan Laurel - Oliver Hardy in VAN DE REGEN IN DE DRUP Met een damesteam en twee herenteams heeft de handbalvereniging „IJmond" donderdag deelgenomen aan het door AVA te Alkmaar gehouden zaalhandbaltoernooi in het nieuwe veilinggebouw. Dank zij de goede organisatie door AVA hebben de deelnemers een zeer geslaagd toernooi meegemaakt. Bij de IJmond-teams bleek de nodige ervaring te ontbreken, doch ge leidelijk konden de Velsense teams zich aanpassen aan de enigszins gewijzigde spelmethoden ten opzichte van veldhand- bal. Het resultaat was alleszins bevredi gend; drie tweede prijzen werden door „IJmond" behaald. Mede door het gebrek aan zaalspelerva- ring konden de IJmond-dames het tegen „Foresters" niet verder brengen dan een 55 gelijkspel in de eerste wedstrijd. De AVA-dames waren de volgende tegen standsters, die in de veldhandbalcompetitie twee klassen hoger spelen en bovendien deelnemen aan de in het RAI-gebouw te Amsterdam lopende zaalhandbalcompetitie. AVA had dus een groot overwicht en ver sloeg de IJmond-dames met 90. De laat ste wedstrijd tegen De Biinkert-dames moest voor de Velsense dames de beslis sing voor de tweede plaats brengen. De Haarlemse tegenstandsters namen een 20 voorsprong, doch daarna nam IJmond het initiatief met prima doelverdedigen van L. Blom en goed'veldwerk, waarin vooral G. Slatman en W. v. d. Kuil opvielen. De eindstand werd 62 voor IJmond. In de poule werd de stand; 1. AVA 6 p.; 2. IJmond 3 p.; 3. De Blinkert 2 p.; 4. Fo resters 1 punt. In de eerste wedstrijd voor het eerste IJmond herenteam tegen Tonegido waren de Velsenaren goed op dreef en wonnen met 128. Voor AVA leverde de volgende ontmoeting met IJmond een aangename verrassing op. Deze snelle strijd bracht de Umonders aanvankelijk een 42 voor sprong, doch hierna viel AVA fel aan. On danks goed werk van doelman F, Jonker werd de strijd beslist met een 54 zege voor AVA. De mooiste wedstrijd van dit toernooi werd 't treffen tussen de IJmond I-heren en De Blinkert, welke een fraai duel van gelijke krachten te zien gaf. Speciaal de beide doelverdedigers konden hun kunnen demonstreren, maar moesten verschillende harde en moeilijke schoten laten passeren. IJmond smaakte het ge noegen met 87 te winnen. De poule-uitslag werd; 1. AVA 5 p.; 2. IJmond 4 p.; 3. De Blinkert 2 p.; 4. Tone gido 1 punt. De IJmond 2-heren moesten in de eerste wedstrijd tegen De Blinkert 2 de meerdere in de Haarlemmers erkennen, die met 15 7 wonnen. Tegen de Alkmaarse reserves waren de Velsense handballers beter op dreef. Er werd gewonnen met 74. De uitslag van deze poule werd: 1. De Blinkert 2 4 p.; 2. IJmond 2 2 p.; 3. AVA 2 0 punten.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9