Eind goed al goed EWIJK'S Bit „Het intellect" voelde zich opeens in de kraag gegrepen Schitterend besluit van de Beethoven-cyclus Amerikaanse weerkundigen zien Russische wolken aan de kim Kerstconcert door het Kunstmaand-Orkest DE BEURS van gisteren ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 7 HAARLEMSE POLITIERECHTER Recherche hield daders Santpoorts inbraakje aan Minister Suurliojf „Niet toegeven aan Indonesië" DUO-SONATES Raad voor de scheepvaart betuigt deelneming Economische hulp van de V.S. voor Joegoslavië Sovjet-Unie zou mooi weer willen spelen ten koste van het klimaat der Verenigde Staten Erkenning van instellingen voor muziekvakonderwijs Verzoek van bezorgde vader afgewezen Spaanse schrijver Arturo Barea in Londen overleden S.E.R.-commissie is tegen schoenfluoroscopen Een 41-jarige Zandvoortse opperman leeft al jarenlang op gespannen voet met zijn buurman. Hoewel beiden voorgeven elkaar zoveel mogelijk uit de weg te gaan, laait de vete soms op. De buurman is al eens wegens belediging veroordeeld. Vrij dag stond de opperman voor de Haar lemse politierechter, mr. J. P. Petersen, terecht. Hem was mishandeling ten laste gelegd. Het gebeurde op 27 oktober. De opper man en zijn buurman passeerden elkaar. Volgens de eerste zou de buurman bij het passeren moedwillig tegen hem zijn opge botst. De opperman was teruggegaan. Er ontstond een ruzie, de veertigjarige buur man kreeg een fikse linkse en viel tegen een hoop stenen. „Ik voelde me bedreigd, want hij deed zijn hand in de zak en ik dacht, hij haalt er wat uit", verontschuldigde de opperman zich voor de politierechter. En waarschijn lijk dacht hij hierbij aan een briefje, waar in de buurman in nette bewoordingen had geschreven, dat hij de opperman wel eens op alleszins fatsoenlijke wijze de nek zou omdraaien. „Ik was met mijn vrouw in een ernstig gesprek gewikkeld, opeens werd ik van achteren aangepakt, kreeg een klap en viel tegen een hoop stenen", verklaarde de buurman, die volgens een opmerking van verdachte's verdediger neerziet op ver dachte, die „maar een opperman is". Ty perend is, dat de buurman zich eens in een brief aan verdachte „Het Intellect" had genoemd. „U kunt elkaar beter uit de weg gaan, negéren mag geen négeren worden", zei de politierechter. Van de eis 100,of dertig dagen maakte hij 75,of 30 dagen. Huis binnengedrongen In Zandvoort heeft zich een ingewikkelde huisvestingskwestie afgespeeld. Een 46- jarige kapper had daar in de Oosterpark straat een huis toegewezen gekregen. Aan vankelijk had de man de woning gewei gerd, omdat deze in te slechte staat zou hebben verkeerd. Steeds had de kapper zich voor zijn huisvestingsmoeilijkheden tot wethouder Kerkman gewend en deze had gezegd: „Neem dat huis maar, de ge meente zal het opknappen." Op 3 september was de kapper er met zijn gezin ingetrokken. Tot grote verbazing van hem en zijn echtgenote stond die avond plotseling een 54-jarige Zandvoort se makelaar in de kamer. Deze was met een eigen sleutel binnengekomen. De ma kelaar zou gezegd hebben, dat de kapper geen recht had het huis te bewonen, hoe wel deze een vergunning van B. en W. kon tonen. Op zijn beurt zou de kapper een paar maal de makelaar hebben bevolen het huis te verlaten. En toen dat niet vlug genoeg zou zijn gegaan, had de kapper tegen de makelaar, die in gezelschap van de huiseigenaar was, gezegd: „Voor mij bent u een zesde rangsmakelaar". Het resultaat hiervan was, dat de kapper we gens belediging en de makelaar wegens huisvredebreuk terecht stonden. ADVERTENTIE voor de laatste dag van 't jaar. Vanzelfsprekend komt 't ook uit Appelbollen Appelflappen Appelbeignets Sneeuwballen Saucijzebroodjes Croquetten Appelgebakjes Slagroomgebakjes Tevens maken wij van de gelegenheid gebruik al onze cliënten te danken voor het vertrouwen, in 't bijzonder de laatste maanden, tijdens ziekte en moei lijkheden in de personeelsbezetting. Willemsbeekweg 1 Telefoon 4640 IJmuiden-O. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: G. Keesman-Kuijper, d., Verbindingsstraat 3, Velsen-N.; A. van Es- Van der Stel, z., Zandersstraat 55, IJmui- den-O.; K. Webbe-Van der Steen, d., Van Broekhuijsenstraat 15, IJ,muiden-O.; R. M. Huisman-Broek, d„ Oosterstreng 48, Heemskerk; G. A. de Haan-Bakker, z., Snelliusstraat 47, IJmuiden; A. C. op den Kelder-Van Geldorp, d., Hofgeesterweg 27, Santpoort; T. van Barneveld-Bruijs, d., Kievitstraat 8, Haarlem; J. H. F. Borger- Vosse, d., Leeuwerikstraat 50, Haarlem; A. Lub-Hekhuis, d., Driehuizerkerkweg 22, Driehuis; A. de Winter-Van Zomeren, d Wenckebachstraat 58, Velsen-N.; A. C. M. van Petten-De Jong, z., Centaurusstraat 12 zw., Haarlem. ONDERTROUWD: P. J. Six, Amstel 218, Amsterdam en W. V. van Leusen, Van Tuijllweg 34, Velsen; B. de Gelder, Zee weg 403, Driehuis en J. Schotvanger, Vel- serduinweg 192, IJmuiden-O., t.a. Zeeweg 403, Driehuis; C. Langbroek, Snelliusstraat 11, IJmuiden en M. Hagen, Van Speijk- straat 25, IJmuiden-O. GETROUWD: R. Uit den Boogaard— J. E. M. van Deudekom, De Lumeystr. 36, IJmuiden-O.; P. F. Cheret—J. v. d. Plas, Bik en Arnoldkade 46, IJmuiden; A. Struijs—F. Hollenberg, Van Leeuwenstr. 54, IJmuiden; P. A. A. van Riel—H. J. Nij- hof, Walplein 20, Oss; C. P. van Zon—A. E. C. Joldersma, Salonwagen „Ancor", Don gen; A. Kors—A. C. A. Hagedoorn, Bin nenweg 194, Heemstede. OVERLEDEN: J. C. Breek, 79 jr., we duwnaar van A. Th. Pellemans, Bloemen- daalsestraatweg 136, Santpoort; C. J. M. Vader, 8 mnd., dochter van N. Vader en J. C. de Vlieger, Iepenstraat 14, IJmuiden- Oost; N. Zeegers, 47 jr., ongehuwd, Wijker- straatweg 197, Velsen-N. „Inderdaad heb je bij de makelaars ran gen. Als verdachte gezegd had: „u bent een tweede rangs makelaar", dan was de ma kelaar misschien ook beledigd geweest", merkte de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, langs zijn neus weg op. Conform de eis legde de politie rechter wegens belediging de kleine geld boete van twintig gulden op. Eenzelfde boete vonniste de rechter tegen de makelaar, nadat de officier veer tig gulden subs, twaalf dagen had geëist. De makelaar voerde aan, dat hij niet had geweten, dat het huis door B. en W. aan de kapper was toegewezen. Toen hij 's avonds in de woning licht had zien branden, had hij gemeend, dat er arbeiders in aan het werk waren. Hij had het huis pas verkocht. In tegenstelling tot de ver klaring van de kapper, zei de makelaar, dat hij snel het huis had verlaten. De officier was van oordeel, dat de makelaar wel te goeder trouw het huis was binnen gegaan, maar dit sneller had kunnen ver laten. „Niet ik ga er uit, u moet er uit!", had de makelaar namelijk tegen de kapper gezegd. Schoorsteen naar beneden Tegen een Haarlemmer eiste de officier 40,subs, twaalf dagen, een maand voorwaardelijke hechtenis met de bijzon dere bepaling, dat de verdachte binnen zes maanden f 250.schadevergoeding aan een 55-jarige Haarlemse dame betaalt. De politierechter legde eenzelfde straf op, met uitzondering van de geldboete, die hij liet vervallen. Verdachte wa: op 7 oktober in de Luite- steeg beziggeweest met het slopen van een schoorsteen. De stenen moesten naar een terreintje aan de overkant van de steeg. En daarom gooide de man de stenen in die richting. Een steen belandde echter midden in de steeg en raakte een dame, die het stuk schoorsteen tegen het hoofd kreeg. Met een hersenschudding moest zij naar een ziekenhuis worden overgebracht, waar zij drie weken is verpleegd. Verdachte verklaarde nog dat hij de schade wel had willen betalen, maar on voldoende bij kas was geweest om dit te doen. In de afgelopen nacht heeft de Velsense politie niet alleen twee jonge Haarlem mers, respectievelijk 16 en 17 jaar oud, betrapt, toen zij in een Santpoortse boek winkel aan de Hoofdstraat probeerden binnen te dringen, maar het is de recher che eveneens gelukt de vermoedelijke daders van de inbraak bij de poelier S. te grijpen. Het zijn een 25-jarige Leidenaar en een 20-jarige inwoner van Velsen, van wie in afwachting van hun overlevering aan de Haarlemse Justitie wordt nagegaan, of zij ook nog iets met andere inbraken van doen hebben. In een bijeenkomst van de federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid heeft minister Suurhoff ondermeer ge sproken over Indonesië. „Wij als P.v.d.A., hadden kunnen begrijpen en billijken, dat men langs de w_g van recht en billijk heid zich had willen ontdoen van de over wegende invloed, die het Nederlandse be drijfsleven heeft. Sedert de Ronde Tafel conferentie heeft Indonesië echter gewei gerd over een redelijke regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea te spreken. Het eist overdracht." Minister Suurhoff rele veerde de eenzijdige verbreking van de overeenkomsten door Indonesië. „De op eenvolgende Indonesische regeringen ble ken niet in staat om orde op zaken te stel len. Nu wordt chantage bedreven op de 45.000 Nederlanders om ons op de knieën te krijgen. Men kent ons in Ind nesië wél slecht! Door nu uit de weg te gaan voor deze chantage zou men de extremisten in de hand werken en de chaos daar nog meer vergroten. Wij mogen en kunnen niet toegeven, want dit zou de situatie niet beter, maar slechter maken," aldus minister Suurhoff. De moeilijkheden in In donesië waren zijns inziens veroorzaakt door onbekwaamheid en fanatisme der leidende kringen. Met overlijden van Van der Hidde bij berging „Achilles" In zijn schriftelijke uitspraak over de stranding op 14 maart 1957 van het Duitse m.s. „Achilles" op de dijk van West- kapelle betuigt de raad voor de scheep vaart zijn deelneming met het overlijden van de heer M. J. van der Hidde, de leider van het bergingswerk. Ook geeft de raad uiting aan zijn waardering voor het voor treffelijke werk van de Belgische sleepboot „Scaldis", die tezamen met de Nederlandse sleper „Dolfijn" hulp verleende, onder moeilijke omstandigheden, waardoor voor komen werd dat de „Achilles" een ernstige belemmering voor de scheepvaart zou heb ben gevormd. De raad wil zich bij gebreke van vol doende gegevens onthouden van een uit spraak over de vraag of men het afslepen had moeten en kunnen uitstellen, zulks in het bijzonder, nu de leider van het werk is omgekomen. Hoewel de leider vermoedelijk reeds bij zijn sprong naar de „Dolfijn" werd gewond, moet worden opgemerkt, dat het raadzaam is het bergingspersoneel van zwemvesten te voorzien. Toen de „Achilles" op 16 maart vlot ge trokken was, bleek het schip zo te lekken, dat het weer op het strand moest worden gezet. BELGRADO (Reuter) Van welinge lichte zijde wordt vernomen, dat er in Bel grado spoedig besprekingen beginnen over Amerikaanse economische hulp voor Joe goslavië. Men verwacht, dat Joegoslavië voor 1958 honderd miljoen dollar zal krij gen. ti De complete cyclus duosonates van Beet hoven, gespeeld door de violist Herman Krebbers en de pianist Robert Weisz, kreeg vrijdagavond in de Haarlemse Concertzaal met een derde auditie een schitterend be sluit. Muzikaal Haarlem liet zich dit keer niet onbetuigd, zodat de vertolkers een gevoelig klankbord vonden, dat de gehei me wisselwerking deed ontstaan, die zo van invloed kan zijn op de intensiteit van de herschepping. Het programma werd ingezet met de Vierde Sonate (in a kleine terts) uit 1801, dus uit de tijd van de Eerste en de Tweede Symfonie, de periode waarin Beethovens zelfstandigheid rijpte. Met jeugdig elan en frisse fantasie bestormde de componist de zangberg. Maar als wij daarna de Tiende Sonate (in G grote terts) horen, die elf jaar later ontstond, ervaren wij welk een enor me afstand sindsdien afgelegd is, nu Beet hoven de top van de Parnassus zo goed als bereikt heeft. De bedoeling zat voor om voor de violist Rode een briljant stuk te schrijven, maar deze opzet strandde op de evolutie die zijn scheppend vermogen door gemaakt had en zo werd de Sonate in G, opus 96, meer een verfijnd kamermuziek werk dan een danltbaar concertnummer voor een virtuoos, wat niet wegneemt dat het technisch zeer hoge eisen stelt. Maar de waarde en de betekenis liggen elders en wel daar waar de „Paganini's" uit Beetho vens tijd het niet gingen zoeken, doch die ons deze vrijdagavond in een uiterst be heerste vertolking als een vanzelfsprekend iets meegedeeld werd. Tenslotte kwam de Kreutzer-sonate, die wél als virtuozenstuk geconcipieerd en ook gerealiseerd werd, getuige het bijschrift op de titelpagina van de eerste uitgave, in 1805: „geschreven in een zeer concer tante stijl, ongeveer als een concerto". Beethoven hoopte in die tijd nog op her stel van zijn beginnende oorkwaal en zo op de mogelijkheid als virtuoos met een hem waardige kunstbroeder concertreizen te ondernemen. Intussen is de virtuositeit in de negende duosonate toch ook meer middel dan doel. Laten wij zeggen dat Beethoven een zeldzaam evenwicht be reikte en dat de virtuositeit de muzikale inhoud prachtig dient. Niet zonder rede is de Kreutzersonate de meest gespeelde en meest beroemde van het tiental geworden. Dit bewees nu ook weer de geestdriftige reactie die zij ontketende, na een vertol king die in alle opzichten meesterlijk mocht heten. Het duo Krebbers-Weisz toonde zich niet karig tegenover een zo hartelijke ovatie; als toegift kwam niets minder dan de Vioolsonate van Debussy, het ultime werk van de Fi-anse meester, waarmee hij in 1917 voor het laatst als uitvoerend kunste naar (tezamen met de violist Gaston Pou- let) in het publiek optrad. Ook in deze andere klankenwereld toonde het tweetal volkomen thuis te zijn. En toen het opge togen publiek er zich al even dankbaar voor toonde als voor de eerdere prestaties, De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft bepalingen en richtlijnen voor de erkenning van rijks wege van conservatoria, muzieklycea en muziekscholen met vakopleiding vastge steld. Deze richtlijnen en bepalingen zullen in het vervolg tot uitgangspunt worden ge nomen bij de beantwoording van de vraag of een instelling voor muziekvakonderwijs voor erkenning van rijkswege in aanmer king kan komen. Van de zijde van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt de aandacht erop geves tigd, dat een dergelijke erkenning voor de desbetreffende instelling alleen van prak tische betekenis is voor de examens, waar voor wordt opgeleid en dat deze erkenning niet zonder meer inhoudt, dat de instel ling ook door het rijk zal worden gesub sidieerd. mocht het tenslotte nog genieten van een delicate vertolking van de finale der Frühlingssonate. 't Is jammer dat de cyclus nu afgelopen is. Laat ons hopen dat het duo Krebbers- Weisz, wanneer deze uitstekende musici in een volgend seizoen weer een toernee ondernemen, Haarlem niet voorbij zal gaan. Ik ben overtuigd dat het er dan, precies als nu, een groot en dankbaar publiek zal vinden. Jos. de Klerk „Een eventueel bevel van de Indonesi sche regering aan haar onderdanen, Ne derland te verlaten, zou elke volkenrech telijke grondslag missen. De Nederland se vrouw van een Indonesiër en haar Ne derlandse, uit een vorig huwelijk voortge komen minderjarig kind kunnen dan ook nimmer worden gedwongen ons land te verlaten", aldus verklaarde de president van de Haagse rechtbank, vonnis wijzende in een hviel proces in kort geding, dat een Nederlandse ambtenaar aanhangig had gemaakt tegen zijn ex-vrouw, thans ge trouwd met een Indonesiër. De ambte naar had geëist dat hem de voogdij over het kind zou worden toegewezen, omdat zijn ex-vrouw anders zijn kind misschien zou meenemen naar Indonesië, indien de Indonesische regering haar onderdanen bevel zou geven naar Indonesië terug te keren. De president wees deze eis af, ook al om dat de tegenwoordige echtgenoot van de vrouw reeds zestien jaar in ons land is ge vestigd, hier een vaste positie heeft en het, aldus de president, „uiterst onwaar schijnlijk geacht moet worden dat hij naar Indonesië zal gaan, waar slechts chaos en hongersnood heersten en waar hem buiten dien zeker geen hartelijk welkom bereid zal worden". Daarnaast overwoog de pre sident in zijn vonnis echter dat een even tueel vertrek naar Indonesië voor het acht jarig dochtertje van eiser, in verband met de in Indonesië heersende anti-Nederland se gezindheid, inderdaad gevaar zou kun nen opleveren, zulks ondanks haar jeug dige leeftijd. Doch ditzelfde gevaar dreigt ook de moeder, ook al is zij dan met een man van Indonesische nationaliteit ge trouwd, omdat zijzelf een zeer westers uiterlijk heeft. Verder overwoog de presi dent van de Haagse rechtbank dat de eiser zich als toeziend voogd kan wenden tot het ministerie van Buitenlandse Zaken teneinde door „signalering aan de grens posten" te voorkomen dat zijn dochtertje ons land wordt uitgebracht. Voorts kan hij de rechtbank verzoeken een wijziging van het voogdij besluit te verkrijgen. Het kind was destijds in de echtscheidingprocedu re, waarbij de vader eiser was, aan de moeder toegewezen. Gezien de omstandig heden in deze zaak zou de rechtbank een dergelijk verzoek tot wijziging van het voogdijbesluit met grote spoed behande len. Deze week is de Spaanse schrijver Artu ro Barea in Engeland overleden. Hij be reikte de leeftijd van zestig jaar. Barea was censor van de buitenlandse pers in Madrid van 1936 tot 1937. Hij emi greerde in 1938 met zijn vrouw naar Frank rijk en ging in 1939 in Engeland wonen. Hij werd commentator bij de B.B.C. in de uit zendingen voor Latijns-Amerika. Hij was internationaal beroemd door zijn boeken, die in negen talen verschenen. Onder de ze bevinden zich „De Smidse" en „De strijd om de Spaanse ziel". In 1948 kreeg Barea de Engelse nationaliteit. Sinds Franco in Spanje aan de macht kwam verbleef hij in Engeland in vrijwillige ballingschap. (Van onze correspondent in Washington) Vooraanstaande Amerikaanse geleerden als Vannevar Bush en Teller, die een groot aandeel hebben gehad in de ver vaardiging respectievelijk van de A- en de H-bom hebben in de laatste maanden hun landgenoten aangespoord zich met meer ernst toe te leggen op de weerkun de. Het is hun opgevallen, dat de Russen een groot aantal meteorologen opleiden en men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij zullen trachten ingrijpende kli maatsveranderingen tot stand te brengen. Een man als Teller heeft een zo grote reputatie, dat men van hem geen onwe tenschappelijke verhaaltjes kan verwach- ten en wanneer hij zegt, dat een kunst matige vergroting van de regenval in de Sovjet-Unie wel eens droogte in de Ver enigde Staten zou kunnen veroorzaken, dan is er wel reden niet al te lichtvaardig te denken over de menselijke weergoden van de toekomst. Van Amerikaanse zijde heeft men zich in de laatste jaren toegelegd op „weer-controle": op bescheiden schaal heeft men regen verwekt en voorts heeft men getracht maar met niet veel suc ces wervelstormen te temmen. Men heeft nieuwe plannen ter bestrijding van cyclonen. In 1958 wil men een grote hoe veelheid stookolie op de oceaan gieten aan een zijde van een wervelstorm. Die olie zal men in brand steken en dan onder zoeken of men op die manier de cycloon kan kalmeren of van koers doen verande ren. Roet op het ijs Aan kunstmatige verandering van het klimaat is men nog niet toe, maar dro men doet men daar wel over. Het lijkt bijvoorbeeld mogelijk grote gebieden van het ijs in de poolstreken te bestooien met roet. De zonnestralen zouden dan niet meer worden weerkaatst, doch veeleer worden geabsorbeerd door de ijsvlakte. Het gevolg zou zijn een groter verwarming en daardoor meer dooi. Op die manier zou men waterstanden kunnen wijzigen en misschien windrichtingen kunnen beïn- De laatste jaren zijn steeds meer schoenwinkels overgegaan tot het gebruik van röntgenapparaten om bij het passen van schoeisel het goed aansluiten op de voet te kunnen controleren. Deze als schoenfluoroscopen bekend geworden toe stellen, die een röntgenbuis en een fluo- rescentiescherm bevatten, zijn echter, volgens deskundigen, niet zonder gevaar voor de gezondheid zowel van de aspirant kopers als van degenen, die de apparaten bedienen. Om deze gevaren te voorkomen over weegt de regering een besluit uit te vaar digen, waarin aanwijzingen voor de con structie en het gebruik van deze toestel len, alsmede algemene keuringsvoor schriften zijn opgenomen. Een ontwerp van een dergelijk besluit is ter beoor deling voorgelegd aan de Sociaal-Econo mische Raad, die zich in de vorm van een advies van zijn sociale commissie aan de staatssecretaris van Sociale Zaken hierover "heeft uitgesproken. Aangezien een schoenfluoroscoop als een gevaarlijk werktuig moet worden be schouwd, is de sociale commissie, mede op grond van de internationaal aan vaarde bezwaren van wetenschappelijke onderzoekers, tot de conclusie gekomen dat het gebruik van dit hulpmiddel slechts toelaatbaar is wanneer het gevaar, dat het in zich draagt, in belangrijke mate wordt overtroffen door het nut, dat het afwerpt. Tot dusver echter is de commissie hier van niet overtuigd en zij dringt er daar om bij de staatssecretaris op aan de vraag, of het gebruik van schoenfluoro scopen toegestaan kan worden, nader te overwegen en ook de Gezondheidsraad een advies over deze kwestie te laten uit brengen. Zij wijst er daarbij nog op, dat schoenfluoroscopen, blijkens een mede deling uit de kringen van het grootwinkel bedrijf in schoenen, juist door het gebruik in een toestand kunnen geraken, die voor gebruikers en bedieners gevaar oplevert. vloeden. Een andere methode tot het ont dooien van pool-ijs zou verwarming met behulp van kernenergie kunnen zijn. Ame rikaanse geleerden hebben ook overwo gen in de Caraibische Zee en de Golf ve i Mexico chemicaliën te strooien om de ver damping te kunnen bevorderen. Er zou den zich veel meer wolken vormen en die wolken zouden regen kunnen brengen in droge gebieden van Amerika. Als niet-Amerikaan en niet-Rus vraagt men zich af of het geen aanbeveling zou verdienen dat dergelijke klimaat-verande- ringsproeven onder de hoede van de Ver enigde Naties gehouden zouden worden. Er schuilt een gevaar in, wanneer de ene staat mooi weer gaat spelen ten koste van de andere. Op de avond van tweede kerstdag con- cencerteerde het ,Kunstmaand Orkest" on der leiding van Anton Kersjes in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amster dam, met werk van Bach en Telemann op het programma. Van uitzonderlijk be lang daarbij was de uitvoering van de cantate in kamermuziekstijl „Tritt auf die Glaubensbahn" van Bach, door de com ponist bedoeld voor de liturgie van de zondag na Kerstmis, doch eigenlijk meer geschikt voor uitvoering in intieme om geving dan voor een weidse kerkdienst. Het werk is zonder koor en eindigt zonder koraal. Twee zangstemmen, sopraan en bas, vertolkten een beschouwende tekst, die in piëtistische geest losjes verband met het Evangelie van de dag (Lucas 2 33-40). Het intieme, concertante karakter dezer cantate wordt mede bepaald door een instrumentarium dat slechts bestaat uit: fluit, hobo, viola d'amore, viola da gamba en continus, een kamermuziekbe- zetting van zeer delicate verhoudingen, die Bach in het slotnummer verleidde tot een experiment van zonderling klinkende oc taafverdubbelingen. In de vrij uitvoerige instrumentale inleiding wordt men aan ander werk van Bach herinnerd. De zang partij van de bassolist moet beslist voor een uitzonderlijk omvangrijke, vooral diepe stem geschreven zijn. Guus Hoekman, die haar nu vertolkte, stond voor de hachelijke taak enkele vreemde stemsprongen te nemen, die de uiterste grens van zijn diepe tessitura raakten. Overigens wist hij enige lastige coloraturen met nobel geluid te laten klinken. Annette de la Bije, die voor de sopraanpartij aangezocht was, moest wegens ziekte verstek laten gaan. In haar plaats zong Elisabeth Lugt, wier timbre verrukelijk met de instrumentale elemen ten harmonieerde in de aria „Stein ueber alle Schatzen", waarin de pastorale sfeer van het kerstfeest een lyrisch hoogtepunt bereikt van zeldzaam milde schoonheid. In dit juweel van concerterende kunst is het karakter van intieme kamermuziek volkomen bereikt. Aleen reeds wegens dit stnk kan men om deze avond dankbaar •zijn, te meer omdat Kerstjens het in prach tig evenwicht wist te brengen. Doch ook om de Suite in C van Bach en om het Concert voor altviool en strijkorkest van Telemann, waarin Paul Godwin de vaar dige solist was, mocht de avond belang wekkend heten. Tenslotte werd het experiment gewaagd om het Brandenburgs Concert no. 2, met de hachelijke hoge f-trompetpartij, uit te voeren (wegens akoestische bezwaren in de kleine zaal, zoals het heette) met es- klarinet in de solo-partij. Jolle Huckriede bespeelde het „es-piepertje" op een wijze die zo nu en dan het oorspronkelijke effect nabij kwam, maar toch in hoofdzaak het ontoereikende van de proefneming be wees. Een halve eeuw geleden, toen men voor tal van problemen stond om de barok muziek uit te voeren en de clarino's nog al eens voor klarinetten versleten werden, hoewel ze niets met elkaar te maken hebben, kon het nog zin hebben dergelijke probeersels, te wagen. Er circuleerden dan ook allerhande middelen om in onbruik geraakte instrumenten te vervangen. Maar dat is verleden tijd en men doet best die „overgangspraktijk" maar aan de vergetel heid prijs te geven. En beschikt men niet over het element om de hoge f-trompet te bezetten in het Brandenburgs Concert no. 2, dan is er naar mijn mening slechts één alternatief: het werk niet uitvoeren. Oud en nieuw in de grootste stad van de Verenigde Staten: de kerk van St Thomas aan de 5th Avenue met haar tierlantijnen tegen de rechtlijnige mu ren van twee wolkenkrabbers, het Tishman-gebouw links en het Canadahuis rechts. AMSTERDAM Het vaste slot van Wallstreet was vrij dag oorzaak, dat de aandelen Koninklijke Olie met een notering van rond 149 voor de dag kwamen tegen een vorige slotprijs van 145.60. Doordat de arbitrage niet tot zaken kon komen, was de handel zeer ge ring. De aandelen lagen circa een halve gulden onder pariteit New York. 's Mor gens werd nog 149.40 betaald. In de Phi- lipshoek was het wederom zeer rustig. Het fonds stelde zich op 223 ruim 1 punt boven de slotkoers van dinsdag. Unilever herstel de zich op een prijs van 299, hetwelk een koerswinst van circa 2 punten betekende. Aku was goed prijshoudend. K.L.M. was vast plus 2.70 ingevolge Wallstreet. Scheepvaarten waren zeer kalm en eer der iets lager; K.P.M. min 3 pet. en bene den de parikoers op 99. Staatsfondsen wa ren vast voor kort lopend papier. De obli gaties waren hier circa 14 pet. hoger. De vraag kan worden gezien uit de gezichts hoek van een te verwachten discontover laging, aldus beurskringen. In cultures ging vrijwel niets om en de koersen bewogen zich binnen nauwe gren zen. Aandelen Kromhout Motorenfabriek werden 4 punten lager, op 75' pet. verno men op het bericht dat 150 werknemers zullen worden ontslagen. Nederlandse Ford daarentegen werd op 175 a 180 gead viseerd tegen een laatstgedane prijs van 164 op de verhoging van de werkcapaciteit van 3 op 5 dagen per week van 40 uren. Tengevolge van fusiebesprekingen tussen de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfa- briek (Draka) en de n.v. Ned. Kabelfa- briek (N.K.F.), werden voor beide fond sen geen noteringen vastgesteld. Prolon gatie 5 pet. De beurs greep deze stille dag gretig aan om onder overgrote belangstelling op een zeer hartelijke manier afscheid te nemen van de heer W. H. Raadt, bekend en gezien hoekman ter beurze, die na 62 dienstjaren de beurs op 77-jarige leeftijd gaat verlaten.(A.N.P.) NEW YORK De koersen aan de Newyorkse effecten beurs werden gisteren onregelmatig na stijgingen voor alle fondsen in het begin van de beursdag. De omzetten stegen onder invloed van de belangstelling voor fondsen als United Dye, Bethlehem Steel en General Motors. Aan delen van de auto-industrie, die getrof fen werd door verschillende tegenvallers, onder andere een scherpe produktiedaling in de loop van deze week, zakten daarna in; dit mede onder invloed van een verkla ring van Harlow Curtice, president van General Motors, dat de automobielindustrie voor volgend jaar een omzet van 5.5 mil joen wagens verwacht. In eerdere schat tingen was gesproken van meer dan zes miljoen auto's. Chrysler bereikte een nieuw laagtepunt. Staalwaarden, die een tijdlang vast in de markt lagen, liepen te rug tot beneden hun hoogste dagnoterin gen. Nationaal Steel, het beste fonds in deze hoek, kon bijna twee dollar winst maken. Spoorwegen daalden door winstnemin gen. Chemische industrieën liepen terug tot onder de hoogste noteringen en enkelen sloten zelfs met kleine verliezen. Vele bij zondere fondsen slaagden erin, winsten tot meer dan twee dollar te behouden. Andere zakten van meer dan een dollar (Interna tional Paper) tot ruim twee dollar (Zenith). De omzet bedroeg 2.620.000 aandelen te gen 2.2 miljoen op dinsdag j.l. Van de 1201 verhandelde fondsen stegen er 390; 552 daalden en 259 sloten onveranderd. He industriegemiddelde kwam van 434.16 op 432.90; spoorwegen van 98.17 op 97.39 en openbare nutsbedrijven van 68.06 op 68.65. pooxxx»cxx»oooooooooooooofxy30tyy»«flfyyvyv¥vy¥yyvvvvvvv WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Wat Kersjens intussen in het prachtige Andante van het werk met zijn strijk orkest plus fluit en hobo bereikte, was bijzonder mooi van klankverhouding. Jos. de Klerk

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11