i rang adrgc^fd RANG Oiwrw de Cocao< FILATELIE „De twaalf gezworenen Gereformeerden in Indonesië verlangen naar „oecumene" Indonesiërs willen bij Oostelijk blok om wapens aankloppen V.S. in lastig parket Verantwoording van aansluiting bij Wereldraad van Kerken Bond van Kunstkringen in Indonesië staakt 9 ^tULUJUUUUULUJUUUULUJLUJUUULUJÜLÜ)J..UAl^ Kapitein van kustvaarder verregaande slordigheid verweten Studentenpredikant krijgt zijn congé als leraar aan chr. hbs EEN MEESTERLIJKE FILM NA M-produktiecijfers Meer dan 1,5 miljoen ton aardolie van eigen bodem H. Haken volgt C. Geugjes op in Eerste Kamer Prinsessen in Oostenrijk KERKELIJK LEVEN Vijf jaar tuchthuis ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 ADVERTENTIE j or /i ^xcxgi'g-p-rflTnnnnrfl-c-rn'reTrrrrrrgi'rrBiTmTg^mTrrrrrgTgTn'fl'e'rvfl'rB'rrrrrrB-ftxrmTrnTmTni^m'inrrmiiTfli'rrg'gTrmTrm een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. O O WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft een informeel Indo nesisch verzoek van zes maanden geleden om wapens in studie, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, Reap, vrij dag medegedeeld. Hij zei, dat de Ameri kaanse ambassade te Djakarta de regering te Washington op de hoogte heeft gesteld van berichten over Indonesische plannen communistische landen om wapens te ver zoeken nu de Verenigde Staten niet ge antwoord hebben. De woordvoerder wilde niet zeggen of de Amerikaanse regering bezorgd zou zijn bij een dergelijke stap door Indonesië. Reap zei, dat ongeveer zes maanden ge leden een informeel verzoek werd inge diend om verschillende soorten militaire uitrusting. Verzoeken van deze aard ver eisen overleg tussen verschillende depar tementen alvorens een beslissing kan wor den genomen. Indonesië heeft dit verzoek ingediend bij de Amerikaanse ambassade te Djakarta, aldus Reap. De „New York Times" schrijft vrijdag van een Indonesiër vernomen te hebben, dat Indonesië niet langer op een definitief antwoord kan wachten en dat een afvaar diging van de strijdkrachten volgende week naar Tsjechoslowakije, Polen en Joe goslavië vertrekt om aldaar te spreken over militaire uitrusting. Volgens dit blad is het mogelijk, dat de afvaardiging mili taire uitrusting ter waarde van 200.000.000 dollar in deze landen zal aankopen. „Wij geven er de voorkeur aan, wapens van de V.S. te betrekken, maar als wij geen wapens van onze vrienden kunnen krijgen, zullen wij in dezelfde positie als Egypte komen te verkeren en de wapens van anderen moeten aanvaarden", aldus heeft de Indonesische ambassade te Washington, Mukarto Notowidigdo, vrij dagavond verklaard. In kringen van de Indonesische ambas sade werd vernomen, dat Indonesië be halve de delegatie naar een aantal com munistische landen ook een afvaardiging naar Engeland, Frankrijk en Italië stuurt om over de aankoop van wapens te onder handelen. Volgens de ambassadeur heeft de Indo nesische regering de V.S. om lichte wapens en een aantal tanks van twintig ton voor het leger gevraagd. Hij voegde hieraan toe, dat zijn regering anderhalf jaar geleden een stuk heeft getekend, waarbij zij zich verplicht heeft de eventueel uit de V.S. ontvangen wapens uitsluitend ten behoeve van de binnenlandse veiligheid en niet voor agressie te gebruiken. De Indonesische ambassadeur verklaar de voorts, dat zijn regering ook op haar in april j.l. gedaan beroep op de V.S. om 250.000 ton rijst te zenden, geen reactie heeft ontvangen. „Ons volk moet eten en ons leger heeft wapens nodig om een einde te maken aan de guerrilla", zo zei hij. In ambassadekringen werd met nadruk verklaard, dat de genoemde afvaardigingen slechts studiegroepen zijn, die de verschil lende typen wapens moeten bestuderen en moeten nagaan, wanneer zij kunnen wor den geleverd. „Zij gaan niet iets kopen", zo verduidelijkte een woordvoerder van de Indonesische ambassade. BELGRADO (Reuter) Een woordvoer der der Joegoslavische regering heeft medegedeeld, dat Joegoslavië de mogelijk heid van economische steun aan Indonesië bestudeert. Hij was niet bereid hierover nadere bijzonderheden te verstrekken, doch zeide dat de economische hulp „verschil lende aspecten zou kunnen omvatten en vanzelfsprekend van de twee betrokken landen zou afhangen". Tegenover de perscorrespondenten zeide de woordvoerder: „Het is onze wens, dat Indonesië zijn economische moeilijkheden te boven komt en wij zijn bereid het bin nen de grenzen van onze mogelijkheden te helpen". In augustus dit jaar bracht de vice-pre sident van Joegoslavië, Svetozar Vukma- novic-Tempo een bezoek aan Indonesië om zich op de hoogte te stellen van de han delsvooruitzichten. De Indonesische am bassadeur in Joegoslavië, Sudarsono, heeft gisteren een bezoek gebracht aan presi dent Tito, naar verluidt ter bespreking van het geschil tussen Indonesië en Nederland. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zou ambassadeur Sudarsono aan president Tito een uitvoerige uiteenzetting hebben gegeven over de Indonesische zaak tegen 'Nederland en het standpunt van Indonesië, dat de Nederlandse belangen in Indonesië tot dusver een bevoorrechte positie hadden ingenomen. De ambassadeur zou erover hebben geklaagd, dat Nederland heeft ge tracht Indonesië „uit te hongeren" d^or druk uit te oefenen op andere landen, waaronder Japan, om te verhinderen dat Indonesië schepen huurt. Volgens deze kringen zou president Tito aan de ambas sadeur hebben verzekerd, dat Joegoslavië „altijd bereid" is zijn diensten aan te bie den om te bemiddelen tussen Indonesië en Nederland. De Indonesiërs hebben volgens deze kringen echter in de eerste plaats hun hoop op bemiddeling gevestigd op de verwachte ontmoeting tussen president Sukarno en de Britse premier MacMillan, in de komende dagen in Nieuw Delhi. Volgens dezelfde kringen zou Joegoslavië aan Indonesië enkele consumptiegoederen en industriële uitrusting kunnen leveren, op krediet, doch de omvang van zodanige hulp zou, naar verwacht wordt, beperkt moeten blijven. Ook bestaat de mogelijk heid van levering door Joegoslavië van kleine hoeveelheden in Joegoslavië ver vaardigde wapens en militaire uitrusting, aldus deze kringen. oocooooooc ITALIè. - De Italiaanse vrijheidsheld Guiseppe Garibaldi (1807-1882) werd': 150 jaar geleden geboren, hetgeen voor de Italiaanse posterijen aanleiding was een serie postzegels van twee waarden uit te geven, namelijk 15 lire (grijs- groen) en 110 lire (violet). Op de eerste waarde is Garibaldi's portret, vervaar- digd naar een tekening van M, Lorusso uit 1849 en op de tweede waarde zijn i ruiterstandbeeld, een werk van de beeldhouwer Romanelli, afgebeeld. i FRANKRIJK heeft zijn jaarlijkse Rode Kruis-postzegels het licht doen zien. Ditmaal vertonen de zegels twee werken van de befaamde Franse teke- naar en graveur Jacques Callot (1592- 1635). De 15 7 fr. (blauw) stelt „De blinde en de bedelaar" en de 20 8 fr. (violetachtig geelbruin) „De bedelares en de eenogige vrouw" voor. Beide waarden zijn ontworpen door J. Piel. Benoeming. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan prof. dr. E. Reeser in Bilthoven op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwburgen en concertzalen, en is in diens plaats benoemd prof. dr. ir. C. W. Kosten in Delft. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, is van mening, dat de stranding van de Groningse kustvaarder „Alberta" op 10 augustus van dit jaar in de Firth of Forth, de vaarweg naar Edin burgh, te wijten is aan de verregaande slordigheid van de gezagvoerder T. J. uit Groningen. Het aan de grond lopen van het schip is in onderzoek geweest bij de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. De heer Metz vroeg de raad, de kapitein de bevoegdheid te ontnemen voor de tijd van drie maanden, temeer daar deze reeds tweemaal door de raad is gestraft. De hoofdinspecteur zei dat de kapitein ernstig in gebreke is gebleven bij het doen van peilingen en dat deze zijn navi gatie te veel heeft gebaseerd op gissingen en geen gebruik heeft gemaakt van de voor de hand liggende navigatiemiddelen. Het schip werd tengevolge van het aan de grond lopen vrij ernstig beschadigd. Het kon nog wel op eigen kracht naar de dichtstbijzijnde haven varen. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Ds. M. A. Krop, hervormd studentenpre dikant te Groningen, die bijna tien jaar werkzaam is geweest als leraar voor eni ge uren godsdienstonderwijs aan de twee de christelijke hbs te Groningen, heeft van het bestuur van de Vereniging voor Chris telijk Middelbaar Onderwijs te Groningen, waarvan deze tweede hbs uitgaat, de me dedeling ontvangen, dat hij tegen 1 sep tember van het volgend jaar niet zal wor den herbenoemd en dat hij na 1 januari geen les meer behoeft te geven, wegens zijn prediking in een jeugddienst van 8 september. Het betreft hier een ook bij het I.K.O.R. verschenen preek in de jeugddienst geti teld „In Gods nabijheid wordt gedanst". Hierin werd in aansluiting op de onlangs in Groningen gehouden kerkedagen de ge dachte uitgewerkt, dat het voor de christe lijke gemeente noodzakelijk is geen kloof te laten bestaan tussen geloofsleven en le vensstijl. De adat waarbij de dans verbo den is functioneert in vele gevallen niet meer. De kerk moet er voor waken ook op dit punt geen gespletenheid te laten bestaan, zo had ds. Krop betoogd. BELANGENGEMEENSCHAP FILMPRODUKTIE-MAATSCHAPPIJEN De n.v. Joop Geesink's filmproduktie „Starfilm" en de n.v. Cinema-film, zijn een belangengemeenschap aangegaan, waarbij dé "Cefima-filmproduktie toevertrouwd zal worden aan „Starfilm". Beide maatschap pijen blijven overigens, zij het in nauw overleg, zelfstandig werken. Het besluit, een belangengemeenschap aan te gaan, is door de beide ondernemin gen niet in de laatste plaats genomen met het oog op de commerciële televisie. De n.v. Nederlandse Aardolie Maat schappij deelt mede dat op 27 december haar produktie in 1957 de 1,5 miljoen kg. ton heeft bereikt. De jaarproduktie over 1956 bedroeg circa 1,1 miljoen kg. ton. Met de huidige produktie dekt de N.A.M. een kwart van het binnenlandse verbruik yan aardolieprodukten, dat door de O.E.E.S. voor Nederland voor 1957 op 5,8 miljoen ton en voor 1958 op 6,3 miljoen ton is geschat. De voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer heeft de heer H. Haken (C.P.N.) te Finsterwolde benoemd ver klaard tot lid van de Eerste Kamer in de plaats van de heer C. Geugjes, die ont slag heeft genomen. De Prinsessen Irene en Margriet zijn gis teren aangekomen in Lech in Oostenrijk, waar zij tot 6 januari haar wintersport vakantie zullen doorbrengen. Het K.L.M.- lijntoestel, waarmee zij gisteren van Schip hol vertrokken, kon wegens mist niet in Zürich landen en vloog daarom naar Bazel. Vandaar zijn de Prinsessen per trein naar Lech gereisd. De Synode van de Gereformeerde Ker ken in Indonesië, die nog niet zo lang ge ledén zelfstandig werd van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, heeft des tijds een besluit genomen, waarmee zij opmerkelijk afweek van de gedragslijn der oude moederkerk: zij besloot zich aan te sluiten bij de Wereldraad van Kerken. De gereformeerde synode heeft daar nog steeds niet toe willen overgaan gezien haar bezwaren tegen de mogelijkheid van ver schillende interpretatie van de basisfor mule „Jezus Christus, God en Heiland", maar staat eveneens afwijzend tegenover de tegenspeler van de Wereldraad, de „International Council of Christian Churches" (I.C.C.C.), waarin een derge lijke verschillende interpretatie niet mo gelijk is. De Gereformeerde Kerken van Indonesië, die reeds in 1949 uiting gaven aan haar roeping „gemeenschap te zoe ken met alle kerken, die Jezus Christus als eeuwige Zoon van God en enige Zalig maker belijden", hebben in 1955 besloten zich bij de Wereldraad van Kerken aan te sluiten nadat op de eerstvolgende sy node de tekst zou zijn vastgesteld van een „rekenschap van gevoelen", bestemd voor de leden der Gereformeerde Kerken. De tekst daarvan is thans openbaar ge maakt. Het is naar de synode mededeelt op grond van de Heilige Schrift, dat zij ge meenschap zoekt met allen, die de Heer en Heiland Jezus Christus van harte lief hebben. „Gods Woord leert ons, dat het werk van de Goede Herder erop ge richt is, de Zijnen bijeen te brengen als één kudde onder één Herder". De synode acht het „onze schande, dat wij geen we reldkerk kunnen zijn, maar slechts een Wereldraad van Kerken kunnen vormen, waarin de gebrokenheid van de openba ring der kerk en de littekens van haar strijd zo duidelijk aan de dag treden". „Van het begin af is binnen de mu ren der kerk de strijd tegen de leugen en voor de waarheid gaande ge weest", zo vervolgt de Rekenschap van gevoelen. „Reeds de brieven der EGYPTE. - De Egyptische luchtvaart- maatschappij, de Misrair, en de Egypti- sche luchtmacht bestaan beide 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan zijn twee post zegels in circulatie gebracht. Het zijn de 10 mills (groen), die een Viscount en de 10 mills (blauw), die twee Migs en 8 een Ilyushkin vertoont. De zegels zijn 8 tezamenhangend gedrukt. De oplage be- dra"~t 750.000 paren. 3 ISRAEL. - Binnenkort zal een serie van vier waarden worden uitgegeven, gewijd aan Israels koopvaardijvloot en', haar ontwikkelingDe reeks bestaat uit 8 een 10 pruta (lichtbruin, rood, blauw en 8 groen) met een oud joods schip, een 20 pruta (donkergroen en bruin) met m.s. i Nirithdat in 1948 werd gebruikt als 8 illegaal immigrantenschip, een 30 pruta j (rood en groenachtig grijs) met het j 3 vrachtschip m.s. „Shomron" en een 1000 3 pruta (blauw en donkergroen) met het moderne passagiers- en vrachtschip s.s. „Zion". De zegels zijn gedrukt in foto- 8 gravure naar ontwerpen van Miriam 3 Karoly uit Haifa. b 9> 3ooocxxx)ooooooocoooooooqocxx>dooooooooocxxxx50ooooooc50oooo< ER IS NIET VEEL OPHEF gemaakt rond de film „De twaalf gezworenen", die deze week in het Haarlemse Luxor-theater is ingezet. Men ziet films van heel wat ge ringer belangrijkheid met heel wat groter reclame-campagnes aangekondigd. Jam- mer, dat daardoor „De twaalf gezworenen" niet zo in de publieke interesse is inge voerd als men mocht verwachten: ik zou geen film kunnen noemen, die dat op dit ogenblik zo verdient. Want het is een zeldzaam goede film. Naar inhoud en naar vorm. Een gave film én om wat ze ons heeft te vertellen èn om de wijze waarop ze dat doet. Door het veelvuldig gebruik van superlatieven voor vaak de onnozelste produkties, heeft de filmreclame haar eigen waar in discrediet gebracht. Laat daarom ditkeer de filmcritiek eens uitbundig prij zen. Misschien gelooft men de filmcriticus op zijn woord? ER STAAT een achttienjarige jongen terecht, beschuldigd van moord op zijn vader. Een jury van twaalf man moet het schuldig of onschuldig uitspreken. Wanneer de juryleden hun kamer binnengaan, lijkt het pleit al beslecht. De getuigenverklarin gen zijn evident. Het schuldig ligt ieder op de lippen. Maar de stemming wijst anders uit. Eén man twijfelt. Hij is voorzichtig. Hij laat in dit beginstadium van de discus sies het woord onschuldig nog niet vallen. Waar hij alleen de nadruk op legt is dat hij het niet passend vindt een zaak van leven of dood in vijf minuten af te doen. Met dit argument en zijn eerste stellingen, die de zekerheid der andere juryleden ondermijnen, bouwt hij een aanval op, welke geleidelijk aan de vorm aanneemt van een gewetensvraag aan ieder der man nen, die mede met hem moeten oordelen. Zij wilden alleen maar veroordelen. Hij brengt ze terug naar het eerste en juiste uitgangspunt. De man, helemaal alleen in de aanvang, vindt aan het eind de elf anderen aan zijn zijde. De film moest wel zo aflopen: ik verraad er geen geheim mee. Wat ik zou moeten verraden is precies wat ik niet na kan vertellen, omdat de film het vertelt: 1 het verhaal van de overwinning der .man nelijke eerlijkheid en oprechtheid op ijdel- heid, domheid, vooroordeel, verdrongen complexen, gebrek aan inzicht, angst zich te doen gelden, vrees voor geringe afkomst. De overwinning van de twaalf juryleden op zichzelf, omdat ze, stuk voor stuk, zich zelf bloot moeten geven en ieder van de twaalf zich aan de anderen in zijn ware gedaante' vertoont. Maar omdat het een zelfoverwinning is, ziet men zelfs de meest harde en uiterlijk onbewogene, de heel erg verstandelijk redenerende of louter impul sief oordelende, de vreesachtige en de ver warde, tot in de kern en die kern is men selijkheid of, zo men wil, onbeholpenheid, hulpbehoevendheid, hartelijkheid. De twaalf gezworenen moeten eerlijk zijn tegenover zichzelf. Zij worden het. Ze lijken vernederd, maar hun vernedering is verrijking. De een groeit uit zijn timide en bedeesde aarzeling tot vastberadenheid en durf, de ander laat ze juist varen om te ervaren, dat het goed is eigen betrekke lijkheid te zien. Zelfs de man, die het meest karakterloos lijkt, omdat hij teneinde er af te zijn even gemakkelijk „niet schul dig" zegt als „wel schuldig", wint nog ons hart, omdat hij zo volslagen ontredderd in zijn hulpeloosheid is. De twaalf gezworenen leert men in anderhalf uur kennen als de projecties van mensen uit eigen omgeving: als de weerspiegeling van ons zelf. Er komt aan die zichtbaarmaking geen greintje on meedogendheid te pas. Het is geen ont maskering. Ik wil er het woord voor ge bruiken, dat er ten volle van toepassing op is: de liefde, de naastenliefde werkt in deze mensen. Ze is het enige beginsel, waarop deze film steunt. Eenmaal gegrepen door het verhaal van de film, hebben alle mede werkenden zich eraan gegeven met de volle inzet van hun talent, onzichtbaar ge leid door dat verheven beginsel. EVEN ONZICHTBAAR, ofschoon waar neembaar uit geheel de film, is regisseur Sydney Lumet werkzaam geweest. De film zit vol dialoog, maar het beeld wordt er totaal niet door ontkracht. Integendeel. Die dialoog is even wezenlijk met het beeld verbonden als onze stem met onze ver- Juryleden voor gewetensvraag. Beeld uit „De twaalf gezworenen". schijning, De gezworenen worden in prach tig getimede close-ups, precies op het dra matisch moment opgevoerd, in afstands opnamen en van juist die gezichtshoeken uit, die verwonderlijk zuiver het sterkst effect sorteren. Dat is des te moei lijker omdat zich alles in één kamer af speelt, waarin het drukkend warm is. De benauwenis daarvan hangt samen met de spanning, die zich van ons meester maakt, over het verloop van de beraadslagingen. Het is niet de afloop, het is het verloop, dat ons beklemt en bezig houdt. De acteurs zijn ideaal voor hun rol. Men kan alleen opmerken, dat Henry Fonda een iets te gevoelige fysionomie heeft voor de figuur, die hij verbeeldt, weshalve hij juist de zwakste indruk achterlaat. Maar als co-producent had hij veel in de melk te brokkelen. Dat echter mag men gerust beschouwen als een opmerking van te ver waarlozen strekking. Ik kan de collega best begrijpen, die de film een tweede keer is gaan zien en, nog steeds gretiger, een derde keer. Het is Inderdaad de moeite waard te zien hoe „De twaalf gezworenen" is opgebouwd, hoe genuanceerd de karak ters zijn uitgewerkt en met welke film- kunstige middelen. Laat u haar niet ont gaan. U suit er enthousiast over zijn. P. W. Franse apostelen leggen van deze strijd ge tuigenis af. Deze strijd is, meer dan ooit, aan de orde. Wij zoeken daarom, wanneer wij ons begeren aan te slui ten bij de Wereldraad van Kerken, geen gemeenschap met andere kerke lijke zonden. Zonden hebben wij zélf genoeg. Wij willen gemeenschap en een- - heid zoeken in Christus, die het Hoofd der Kerk is. Enerzijds gaan wij daar bij uit van het werk van de Heilige Geest, vervat in dit woord: dat nie mand kan zeggen: Jezus is Here, dan door de Heilige Geest". „Voetspoor van Calvijn" „Wij menen door ons aan te sluiten bij de Wereldraad ook geheel te handelen in het voetspoor en in de geest van Calvijn, die ook zijn leven lang (helaas tevergeefs) gepoogd heeft via een oecumenisch con cilie te komen tot een eenheidsformule, op de basis der heilige schrift, waarin, zo als hij schrijft, „ook de verst gelegen ker ken zich kunnen vinden". Ik persoonlijk, zegt hij in een van zijn brieven hierover, zou geen ogenblik aarzelen om als het moest daarvoor tien zeeën over te steken. Ook aan de roomse kerk heeft hij, ook na het Concilie van Trente, de naam van kerk niet willen onthouden, omdat hij elke kerk, zolang er nog „enige overblijfselen van de kerk" in haar te vinden waren, hoeveel gebreken ze ook verder mocht ver tonen, als zodanig wilde erkennen. Nu de Wereldraad allen oproept, die de Here Jezus Christus belijden als God en Zaligmaker, om voor zijn deel enigszins tot uitdrukking te brengen de eenheid, door deze Zaligmaker gesticht, en daar bij blijkens zijn uitingen zich telkens en hoe langer hoe meer beroept op de Heili ge Schrift, hebben de Gereformeerde Ker ken van Indonesië dan ook gemeend, aan deze oproep op schriftuurlijke grond ge hoor te moeten verlenen. Deze oproep kan immers nooit betekenen, dat wij de belij denis aangaande kerk zouden prijsgeven of veranderen". De basisformule (ontleend aan Titus 2:13) „Jezus Christus, God en Heiland", is volgens de Verantwoording, bij de op zet van de Wereldraad als eerste stap op de weg naar een confessioneel-uitgangs punt te waarderen. Reeds zó is er moge lijkheid voor gemeenschappelijk optre den, samenwerken in studie, stimuleren van oecumenische bewustheid, beleggen van wereldconferenties en het hulp bie den bij de verbreiding van het evangelie. „Zoveel mogelijk kerken' „Naar de aard van het samengaan van kerken, dient het akkoord van samengaan zo ruim mogelijk gesteld te zijn. Het moet er om gaan zoveel mogelijk kerke lijke groeperingen bijeen te brengen. Daarom is voor ons ook het lidmaatschap van de bekende „International Council of Christian Churches" (I.C.C.C.) niet aan de orde. Hoewel deze organisatie een belij denisgrondslag heeft, waarmee wij van harte instemmen, doet haar hanteren van deze grondslag ons onthouden van aan sluiting. De I.C.C.C. past een tucht toe op de leden kerken, die haar tot een sup.er- kerk maakt. Haar assemblee krijgt daar door haast het karakter van een synode. Zij maakt de samenwerking met andere kerken, die lid zijn van een Wereldraad voor haar leden onmogelijk en sluit daar door de meeste kerken uit haar gemeen schap, kerken, die wij toch wel als zoda nig erkennen. Een wijder verband heeft ook een ruimer akkoord van samengaan nodig. De Wereldraad noemt dit akkoord basisformule". De Bond van Kunstkringen in Indone sië heeft bekend gemaakt na zich twee enveertig jaar in dienst te hebben gesteld van het kunstminnend publiek in Indone sië, te hebben besloten alle activiteit voor onbepaalde tijd te staken. Cruys Voorbergh was de laatste, die on der auspiciën van de bond een tournee door Indonesië maakte. Hij gaf echter slechts veertien in plaats van vijfenveer tig voorstellingen, zoals het plan was. In de laatste maanden organiseerde de bond tournee's van het Tsjechoslowaakse Sme- tana-Kwartet, de pianist Hans Richter en de gitarist Ida Prestige Lagoya. Tot de tournee's, welke de bond in de afgelopen jaren heeft georganiseerd, behoorden die van Walter Gieseking, Benjamin Britten en het Spaanse danspaar Susanna-José. Er waren in Indonesië dertig plaatselijke kunstkringen, met totaal zeventiendui zend leden. OP DEZE laatste zaterdag van het jaar verwacht u wellicht, dat wij in onze we kelijkse rubriek een overzicht geven van de belangrijkste gebeurtenissen die zich in 1957 op het kerkelijk erf hebben afge speeld. Oorspronkelijk hadden wij in deze richting ook een plan, maar om twee re denen hebben wij dit laten varen. Het bleek in de eerste plaats een onmogelijke opgave te zijn om vast te stellen, welke de meest essentiële voorvallen zijn, wan neer het voorwerp- van de beschouwing zulk een kolossale grootheid is als de we reldkerk. De goede en kwade zaken lig gen hier zo wonderlijk door elkaar, dat het moeilijk is om uit dit bonte patroon de hoofdkleuren te kiezen. Bovendien, en dit is de tweede reden, wanneer christe nen over de kerk willen spreken, op de wijze zoals dat in een „oudejaarsstem- ming" gebeurt, dan zullen zij hun aan dacht in de allereerste plaats dienen te richten op de-kerk-in-nood. Zij handelen daarmee in de lijn van de Heer der Kerk, die zich altijd in bijzondere mate bezig hield met de armen, de getroffenen en de vervolgden. WANNEER wij moeten vaststellen waar in het afgelopen jaar de kerk kennelijk in nood is geweest, dan dienen wij zeker te denken aan de situatie der christenen in Oost-Duitsland. Door allerlei toevallige en opzettelijke omstandigheden, waren wij in 1957 over dit gedeelte van de kerk achter het ijzeren go dijn goed geïnfor meerd, en verscheidene keren hebben wij u op de hoogte kunnen brengen van de feitelijke stand van zaken. Wij willen in ons laatste artikel van dit jaar uw aandacht vragen voor iemand, wiens naam u wellicht niet kent, maar die in de Oostduitse kerk een man van grote betekenis is. Wij bedoelen de studentenpre dikant uit Leipzig, dr. Siegfried Schmutz- ler. De rechtbank heeft, na hem eerst zeven maanden in voorarrest te hebben gehouden, een dezer dagen tot vijf jaar tuchthuis veroordeeld. De voornaamste aanklacht tegen dr. Schmutzler betrof zijn „betrekkingen met reactionaire Westduitse kerkelijke krin gen, die hem aanwijzingen gaven om propaganda te maken voor de NATO-poli- tiek en waartoe hij illegale organisaties in het leven riep." De bewijsvoering, al dus kranten in de oostzone, stelt vast, dat Schmutzler een volledig systeem van ille gale kernen zou hebben gesticht, zoals bij voorbeeld een „sociaal-ethische kring", een „academische huiskring" en dat hij in evangelisatietoespraken getracht zou hebben zijn toehoorders op te ruien. Hetze dus. Vooral werd dr. Schmutzler ook ten laste gelegd, dat hij openlijk verzet zou hebben aangetekend tegen de zondagsar- beid. Maar, zo delen de kranten mee, hij wordt niet veroordeeld als predikant, maar als burger die de wetten van onze staat heeft overtreden. Nadat het vonnis bekend geworden was, heeft de bekende bisschop van Berlijn, dr. Dibelius, het volgende verklaard: „Ik ben ten zeerste geschokt, en kan mij niet indenken, dat dit vonnis over een zo zui vere persoonlijkheid als Pfarrer Schmutz ler het laatste woord zal zijn." Ook bis schop Lilje uit Hannover sprak zich uit: „Een staat, die een hoge tuchthuisstraf tegen een van zijn burgers uitspreekt, zonder een andere „misdaad" ten laste te kunnen leggen dan toespraken over de zondagsheiliging en meer dergelijke din gen, verliest de naam van rechtsstaat. De uitingen van dr. Schmutzler betroffen ele mentaire christelijke overtuigingen. Een staat, die hiertegen met zulke middelen optreedt, geeft toe* dat hij van zins is de kerk met alle mogelijke middelen te ver volgen." Wie is deze dr. Schmutzler? Over zijn persoon en arbeid heeft een van de pro fessoren uit Leipzig het volgende verteld: Talloze studenten kwamen bij hem met hun nood, hun angst en hun vertwijfeling, waarmee het politieke regiem hen be lastte. Hij riep dan altijd op om, zonder fanatisme, te volharden in de dapperheid van het geloof en om niet te streven naar een martelaarskroon. Dr. Schmutzler was in zijn werk gespeend van alle pathos en van zijn studentengemeente verlangde hij een weg zonder compromis. Daarin ging hij hen zelf voor en stond hij overal aan het front. Hij zocht het gesprek, maar ook het debat met de communisten en hij was gevreesd, omdat hij het marxistische le ninisme door en door kende. Hij is nooit geweken. Uit zijn gevangenschap, waarin hij ook reeds een pastor geweest was voor zijn ka meraden bracht hij een ernstige hart kwaal mee. Wij, zijn vrienden, hebben er ons zorgen over gemaakt, hoe hij daar mee deze nieuwe maandenlange gevan genschap zoii doorstaan. Hij was helemaal alleen. Noch zijn vrouw, noch zijn advo caat mocht hem bezoeken. Ik sprak met een hoge regeringsfunctionaris, die bereid scheen aan deze toestand van rechteloos heid een eind te maken, maar ook deze heeft niet kunnen helpen. Men vond niets strafwaardigs en men gaf aan Schmutz- lers kerk te verstaan, dat het proces terzijde zou worden geschoven, als de kerk hem uit zijn ambt als studentenpre dikant zou ontslaan. Welk een troost, dat de kerkelijke leiding dit weigerde en daarmee de rechter dwong zijn verlegen heid door een smadelijke verkrachting van het recht te tonen. Schmutzler zou schaamrood geworden zijn, als zijn kerke lijke leiding hem uit armoede zou hebben bevrijd. Hij zal nu voor lange tijd in de absolute stilte van een oostelijk tuchthuis verdwij nen, maar ook daar zal hij bidden voor zijn vijanden en zal hij voor zijn medege vangenen een bron des levens zijn. Aldus prof. Thielicke, en wij, van onze kant zul len er goed aan doen om aan het einde van dit jaar in de figuur van de Leipziger studentenpredikant te denken aan de vele duizenden, die, om der wille van hun ge loof, worden vervolgd. Geloofsbrieven overhandigd. De nieu we Nederlandse ambassadeur in Moskou, dr. J. G. de Beus, heeft vrijdag in het Kremlin zijn geloofsbrieven overhandigd aan president Vorosjilov.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13