Russen beloven in Cairo: hulp zonder condities „West-Iriancomité is schuldig aan dreigende hongersnood" Haarlems Dagblad Minister Hofstra houdt vast aan belastingverhoging HET WEER DEKKERS Ondanks vermindering van de economische overspanning Aee MORRIS 'iéforei/offêvt// Speciaal aanbevolen voor oudejaarsavond Patisserie Open brief van Mohammed Hatta: Tachtigduizend inwoners van Midden-Java lijden honger Geen inflatoire financiering ANTON HUNINK Tijdelijke opklaringen Hammarskjoeld in Parijs aangekomen voor overleg Allemaal Nassers Egyptenaren willen een economische unie en de Syriërs stellen algehele nationalisatie voor Zwaan in de olie Vier doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 1142 DODEN „ROYA L" 3IP HART Het woord is aan 72e JAARGANG No 145 f,ange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 298 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De minister van Financiën is tegen uitstel van de behandeling der voorstellen tot tijdelijké verhoging van de omzet- en de vermogensbelasting en tot tijdelijke verlenging van de schorsing der investeringsaftrek en van de vervroegde afschrij ving. Dit heeft hij medegedeeld aan de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, die de minister de vraag had gesteld, of het bij de onzekerheden, die op velerlei gebied zijn te constateren gedacht werd aan de onzekerheid met betrek king tot de ontwikkeling van de deviezenpositie en van de in- en uitvoer, aan de toeneming van de werkloosheid, de gang van zaken in Indonesië en de gevolgen daarvan voor ons land geen aanbeveling zou verdienen, de behandeling van deze wetsontwerpen op te Schorten. De minister zegt in zijn antwoord aan de commissie, dat mede onder invloed van de bestedingsbeperkende maatregelen een zekere afneming van de economische over spanning is waar te nemen. Deze afneming heeft de regering in haar voorstellen be wust verdisconteerd. De algemene situatie wettigt echter bepaaldelijk niet het voe ren van een beleid, dat er toe zou leiden, dat de financiering van de staats- en volkshuishouding met inflatoire middelen zou moeten geschieden. De minister erkent, dat ook naar zijn overtuiging grote voorzichtigheid is ge boden. Met de investeringsaftrek is het echter zo gesteld, dat de regering conti nuering van de bestaande toestand voor spelt, zodat niet van een stoot in een be paalde richting kan worden gesproken. Wat het financieringsaspect betreft, staan als dekkingsmethoden naast de voorgestel de maatregelen in principe slechts een aanvullend beroep van het rijk op de ka pitaalmarkt en inflatoire financiering als alternatieven ter beschikking. De eerste methode zou gaan ten koste van de lagere publiekrechtelijke lichamen, waar be halve de financiering van kapitaalsuit gaven de consolidatie van de hoog opge lopen vlottende schuld een ernstig pro bleem blijft vormen. Tot de tweede me thode moet ook een intering op eventuele aanwezige liquide middelen van het rijk worden gerekend. De minister merkt hier bij op, dat het rijk in 1958 behalve voor de financiering van de bij de berekening van het budgetaire kastekort in aanmerking genomen uitgaven onder meer ook voor de aflossing van in het jongste verleden op zich genomen schuldverplichtingen zal komen te staan. Weer overschot in 1958? Wat de verdere economische ontwikke ling betreft, deelde de minister mede, dat aan de hand van een voorlopige prognose van het Centraal Planbureau, waarin de thans voorgestelde maatregelen reeds zijn verwerkt, de indruk bestaat, dat het vol gende jaar de betalingsbalans op lopende rekening weer een overschot kan ver tonen. Het C.P.B. is daarbij evenwel van een scherpe terugval in de voorraadvor- ming uitgegaan. Neemt men betalings- ADVERTENT1E 8ARTELJORISSTR. HAARLEM, TEL. 13439 FERQ, 80LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 NOORSE TRUIEN - SOKKEN ADVERTENTIE Winterweer Anton Hunink wint 't weer Daar gaat toch niets boven. Een rookworst van Anton Hunink die u zélf kookt. Om zélf te genieten van alle goede geur en pittige smaak Zo'n echte Gelderse, waarvoor u de gewone prijs be taalt. Die het vertrouwde loodje draagt, dat versheid garandeert! Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEYZRANCIER - DEVENTER VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Tijdelijke opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige wes telijke wind. Iets minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. balanssaldo en voorraadvorming tezamen, dan is de vooruitgang in 1958 slechts be perkt. Een evenwichtige verhouding tus sen middelen en bestedingen is daarmede dan ook nog niet bereikt. Ook de huidige goud- en deviezenreserve van de Neder- landsche Bank behoeft dringend verdere versterking. Werkloosheid gestegen Ten aanzien van de arbeidsmarkt kan, ofschoon in het noordoosten van ons land regionaal een zichtbare werkloosheid is, over het geheel genomen slechts van een zekere ontspanning worden gesproken. De werkloosheid is gestegen van 41.000 (waar van 36.000 mannen) per eind september tot 67.000 (waarvan 61.000 mannen) per eind november. Bij de beoordeling van het getal van 67.000 dient in aanmerking te worden genomen, dat hiertegenover 57.000 aanvragen van werkgevers stonden. Over het aantal wachtgelders staan geen zeer recente gegevens ter beschikking. De laat ste gegevens hebben betrekking op de laatste kalenderweek van oktober, toen in 9132 gevallen mannen en vrouwen tezamen een uitkering krachtens het wachtgeldfonds werd gegeven. In oktober 1956 bedroeg het aantal 2815. In november was in 6751 gevallen sprake van een ver korte werkweek voor mannelijke werk nemers en voor vrouwelijke werknemers 3464. PARIJS (AFP) De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Hammars kjoeld, is uit Cairo in Parijs aangekomen voor een onderhoud met de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Pineau. Don derdag had hij een onderhoud met presi dent Nasser van Egypte over kwesties van het Nabije Oosten en de internationale toe stand. Ook de kwestie van de schadeloos stelling van aandeelhouders van de oude Suezkanaalmaatschappij zou besproken zijn. Hammarskjoeld zal vandaag besprekin gen voeren met premier Gaillard en mi nister Pineau, en in de loop van de avond naar New York terugkeren. Een zeer lucratieve bezigheid in Cairo is het verkopen van de beeltenis van president Nasser. Iedere zaak, die zich zelf respecteert, hangt er een op. Uit duizenden lijsten en in deze dagen ook van duizenden kalenders lacht de knappe kolonel zijn volk toe. En niet alleen zijn volk. Zijn portretten zijn ook zeer gewilde exportartikelen naar andere Arabische landen. ADVERTENTIE ANANASBEIGNETS iets nieuws30 ct KAASBEIGNETS iets nieuws 25 ct SNEEUWBALLEN 32 ct SLAGROOMSOEZEN 30 ct APPELBEIGNETS 25 ct APPELFLAPPEN 23 ct APPELBOLLEN 30 ct BERLINERBOLLEN 25 ct SAUCIJZEBROODJES 30 ct PASTEITJES, gevuld 60 ct RAGOUTBROODJES 50 ct HUZARENSLAATJES 25 -'50 - 100 ct Opgemaakte schotels in overleg. Gesorteerde ZOUTJES, per 100 gram 60 ct CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 CAIRO (Reuter) De vice-voorzitter van het Sovjet-presidiuni, Arzoemanjan, heeft op de tweede voltallige vergadering van de Afrikaans-Aziatische solidariteits- conferentie in Cairo verklaard, dat de landen van Afrika en Azië economische hulp van de Sovjet-Unie kunnen krijgen waaraan geen voorwaarden verbonden zijn. President Vorosjilov van de Sovjet- Unie heeft in een boodschap zijn beste wensen voor het welslagen van de confe rentie uitgesproken. De Sovjet-afgevaar digde sprak voorts over de nationalisatie van het Suez-kanaai en toonde geestdrift over het optreden der „Indonesische pa triotten die Nederlandse eigendommen nationaliseren". Arzoemanjans rede, door waarnemers de belangrijkste gebeurtenis van de dag genoemd, kreeg een overwel digend applaus. Arzoeman.ian zei verder in zijn toespraak, dat de Verenigde Sta ten een aantal landen economische hulp hebben gegeven op voorwaarde, dat deze landen zouden toetreden tot „agressieve blokken". De Japanner Kitamoera stelde voor, dat Afrika en Azië, tezamen het rijkste deel van de aarde, hun rijkdommen voor de mensheid moeten bestemmen en in de eerste plaats voor de ontwikkeling van de ten achter gebleven landen. Volgens zijn voorstel is economische hulp noodzakelijk, De chauffeur van een tankwagen sloot bij het meer van Luzern de boel niet goed af en korte tijd later kon geen vogel meer uit het water opvliegen: alle waren zij verstard door de olie op de vleugels. En aangezien over het algemeen slechts een vliegende vogel altijd wat heeft, werd het leven van de vogelkolonie op het meer ernstig be dreigd, totdat de dierenbeschermers uit de omgeving een forse wascampagne op touw zetten. Men ziet hen hier een zwaan onder handen nemen, die danig weerstreeft. Want ook dieren, die in de olie zijn, zien hun eigen belang niet meer. maar dient men zich tegen politieke, mi litaire en imperialistische voorwaarden te verzekeren. Verder pleitte Kitamoera te gen instelling van nieuwe economische blokken, in het bijzonder de Europese Economische Gemeenschap. (AFP) In de economische commissie heeft de Egyptische delegatie een voor stel ingediend tot economische eenmaking van de landen van Afrika ei Azië, dat beoogt een tegenwicht te vormen voor de gevolgen van de vorming van een Europese Economische Gemeenschap. Het houdt in: preferentiële douanetarie ven, een betalingsunie, voorrechten voor de produkten uit de leden-staten, voor keurstarieven van de scheepvaart- en luchtvaartmaatschappijen voor diensten tussen de leden landen, buitenlandse kre dieten zonder politieke of economische voorwaarden of voorrechten boven natio naal kapitaal, rechtstreekse samenwer king met het doel de industriële en de agrarische produktie alsmede de volks huishoudingen der deelnemende landen op elkaar af te stemmen, snelle indusrialisa- tie en mechanisatie van de landbouw en algemene vakverbonden, die iedere dis criminatie op het gebied van ras of gods dienst uitsluiten. Olieconcessies opzeggen Opzegging van de olie-overeenkomsten tussen de landen in Afrika en Azië ener zijds en Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. anderzijds werd voorgesteld door de Syrische delegatie. In een rapport over „De ontwikkeling van de technische en economische samenwerking tussen de landen van Afrika en Azië", verklaart de Syrische delegatie dat „de olieconcessies onwettige overeenkomsten zijn, omdat de wederzijdse verplichtingen van beide par tijen niet op een voet van gelijkheid be rusten. Het Syrische rapport stelt natio nalisatie voor van „11e belangrijke hulp bronnen en grote belangen, die nog door de buitenlandse monopolies en kapitalen ge controleerd worden, als een eerste stap in de richting van de ontwikkeling van de Afrikaans-Aziatische samenwerking. Voor vervolg zie pag. 3) DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S DJAKARTA (UP) Terwijl uit Midden- Java berichten binnenkomen, dat daar tachtigduizend mensen door honger worden bedreigd en de plaatselijke militaire auto riteiten in allerijl pogingen in het werk stellen om rijst uit het buitenland te doen importeren, is er in acht dagbladen in Djakarta een open brief van Mohammed Hatta verschenen, waarin deze het „Actie comité YVest-Irian" verantwoordelijk stelt voor de hongersnood, die Indonesië thans bedreigt. Hatta verklaarde, dat het Nederland had moeten zqn, dat lijden moest voor zijn weigering West Nieuw Guinea af te staan, maar dat het thans Indonesië is, dat tegen over een „economische ramp" staat. „Indien de Indonesische regering goede en concrete plannen had ontworpen, dan zou het volk niet lijden, zoals het thans doet," aldus de brief. Hatta wees erop, dat president Sukarno de nadruk heeft gelegd op de noodzake lijkheid van weloverwogen plannen, maar dat „de functionarissen, die de taak kregen de strijd om West Irian te voeren, deze boodschap verwaarloosden en zonder voor- afgane berekening tot daden overgingen." (ANP) Hatta merkte voorts op, dat de West-Irian-actie niet kon worden toever trouwd aan mensen „die alleen maar kun nen schreeuwen, doch die niet rationeel kunnen denken." „Men kan geen strijd beginnen met een lege maag, en het is ongerijmd om de In donesische jeugd te gelasten West-Irian te veroveren, waar Indonesië onvoldoende lucht- en zeestrijdkrachten tot zijn be schikking heeft," aldus de brief. „De politiek van liquidatie van de Neder landse economische macht in Indonesië moet niet worden gestaakt. Zij moet echter niet door de arbeiders, maar door de re gering worden uitgevoerd en op een ma nier, die in internationaal opzicht kan wor den verantwoord en zonder ons zelf schade toe te brengen. Het huidige lijden van het Indonesische volk is het gevolg van de krankzinnige maatregelen, die zonder plan werden genomen." Hatta noemde een maatregel, die zijns inziens al heel wat doeltreffender zou zijn geweest: de voorshands voor Indonesië nog vitale bedrijven, zoals de K.P.M. een ter mijn van zes maanden geven, zodat het land zélf inmiddels ook voorzieningen kon treffen voor de vervanging daarvan. Hatta haalde in zijn artikel de tactiek van de Sovjet-Unie aan, bij het verwezen lijken van haar eisen op Bessarabië, na de eerste wereldoorlog. De Sovjet-regering liet het Russische volk niet lijden bij het verwezenlijken van die eisen, aldus Hatta. R(jst uit China UP) De minister van Sociale Zaken, Maodjadi Djojomartono, is vrijdag van een rondreis door de zwaarst getroffen gebie den teruggekeerd. Het persbureau Antara meldt intussen, dat 20.000 ton rijst uit com munistisch China zal worden geïmporteerd gedurende het eerste kwartaal van 1958. Volgens hetzelfde persbureau zou Indonesië 40.000 ton rubber naar communistisch China uitvoeren. De eerste zending van 3000 ton zal in januari plaats hebben, aldus het persbureau, dat gezaghebbende zegs lieden aanhaalde. ANP) Het Indonesische kabinet is za terdag in zitting bijeen geweest ter be spreking van de jongste ontwikkelingen en de in de toekomst te nemen maat regelen in verband met de campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea. Na de vergadering deelde de minister van Voorlichting, Sudibjo, mede, dat tijdens de besprekingen het zwaartepunt was gelegd op het consolideren van de in spanningen en maatregelen ten aanzien van de nationale aanspraken van Indonesië op Nieuw Guinea. De minister zeide, dat het kabinet vanaf het begin van de West- Irian-campagne tegen de Nederlanders en hun belangen, alle consequenties, welke daaruit zouden kunnen voortvloeien, heeft besproken. Hij ontkende, dat de regering alleen maar zou snoeven over de jongste tegen de Nederdlanders genomen stappen. Minister Sudibjo legde deze verklaring af na de verschijning in een aantal dag bladen in Djakarta van het artikel van de hand van oud-vice-president Hatta. (UP) De plaatselijke militaire be stuurders zijn voornemens 10.000 ton rijst uit het buitenland te impor teren om het accu te tekort te dekken. Voedingsmiddelen en geld worden naar de zwaarst getroffen gebieden ge zonden, waar volgens de berichten som mige dessabewoners ertoe over zijn ge gaan om veldmuizen te eten. Nieuwe ondernemingen (ANP) Van verschillende plaatsen op Java werden zaterdag weer berichten ontvangen over het overdragen van de leiding van Nederlandse bedrijven door de Nederlandse directies aan nieuwe Indone sische directies of aan commissies van toe zicht. Dit geschiedde tijdens bijeenkomsten, welke waren belegd door de plaatselijke militaire gezaghebbers. In Djakarta werden 23 ondernemingen aan de militaire auto riteiten overgedragen. In Bandung werden de Gebeo en de Kininefabriek overgedragen. Naar werd vernomen, heeft zich in de havenpakhuizen van Tandjong Priok een hoeveelheid van 1300 ton tin-erts op gestapeld, omdat de regering de ver scheping daarvan naar Nederland heeft verboden. Vrijdagmiddag is een met vliegtuig brandstof geladen Duitse tankauto op de rijksweg nabij Well in Limburg aan het slingeren geraakt en tegen een boom ge reden. De boom, die een middellijn had van 1,20 meter, knapte af en viel op de cabine. Uit de wrakstukken kon men met grote moeite de twee inzittenden bevrij den. Een van hen, een jeugdige bijrijder, was reeds overleden. De 22-jarige chauf feur, die zeer ernstig gewond was, is naar een ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. Beide slachtoffers waren afkomstig uit de Duitse stad Duisburg. De 42-jarige mevrouw K. Visser uit Venhuizen is gisteravond, nadat zij uit een autobus, die de dienst PurmerendHoorn onderhoudt, was gestapt, bij het over steken van de Purmerenderweg in de Bee ms ter door een passerende per sonenauto aangereden. Zij was op slag dood. In Eist in de Betuwe is de 51-jarige G. te W. uit Driel, vermoedelijk misleid door de mist, met zijn bromfiets tegen een trottoirband gereden. Hij viel met het hoofd op straat en werd zo ernstig ge wond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De heer Te W. was vader van der tien kinderen. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstónd of kort daarna om het leven gekomen 1142 personen, van wie 221 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden. ADVERTENTIE Zie vooral de advertentie van eerste klas banketbakkerij met een aanbieding OUDEJAARSAVONDLEKKERNIJEN op pagina 10. ADVERTENTIE Hotel Café - Restaurant KENNEMERLAAN 93 - TEL. 7452 Hedenavond en zondag aan de vleugel de eminente pianist Ebner-Eschenbach: Edelmoedigheid is pas volkomen, als zij een glimp van humor in zich draagt. De Europese integratie-politiek is druk bezig, zich in de ogen van de hele wereld grondig te blameren. De nieuwe Europese Gemeenschappen die voor de gemeen schappelijke markt en die voor kernener gie treden naar de letter der verdragen weliswaar aanstaande woensdag in wer king, maar in feite zullen ze dan nog niet kunnen beginnen te functioneren. Want ondanks de lange en uiterst minutieuze voorbereiding van de verdragen, hun rati ficatie door de zes parlementen, en de in drukwekkende redevoeringen tijdens de plechtige ondertekening in Rome, waarbij woorden als eendracht en eensgezindheid, samenwerking en wederzijds begrip niet van de lucht waren, ondanks dat alles heerst er grote onenigheid onder de re geringen over de benoeming van de leden der besturende commissies en over de keus van de plaats van vestiging. In Parijs hebben de zes ministers van Buitenlandse Zaken verleden week de zes nationale standpunten toegelicht, met het reeds tevoren verwachte resultaat dat die standpunten geen centimeter dichter bij elkaar zijn gekomen. Op 6 en 7 januari zullen de ministers opnieuw vergaderen, en dan zullen ze wel een oplossing moe ten produceren, maar daar er sedert Pa rijs nog niets is gebleken van onderhands gevoerd overleg, dat toch dringend nodig is om tot enige soepelheid bij de volgende besprekingen te komen, kan men omtrent het karakter van die oplossing geen opti mistische verwachtingen koesteren. Waar, bij het ontbreken van werkelijke overeen stemming ,een oplossing geforcéérd wordt, is dat nooit een efficiënte, in de praktijk bevredigende oplossing, maar altijd een min of meer stuntelig compromis, waarbij wèl nationale prestige-gevoelens worden ontzien maar niet de overwegingen van objectieve deskundigen die het grote eind doel van het geheel voor ogen hebben, en nog minder de overwegingen van de men sen, die onder de zo geschapen compromis omstandigheden moeten leven en werken. Op de Parijse bijeenkomst is gebleken, dat de Franse regering staat op vestiging van de zetel der nieuwe Gemeenschappen in Straatsburg, een plan waarmee de Duit sers wel akkoord zouden gaan als een deel der bureaus in Kehl, aan de Duitse kant van de Rijn tegenover Straatsburg, zou worden gevestigd. De Belgen houden ech ter vast aan de kandidatuur van Brussel, terwijl de Italianen de aanspraken van Milaan en Turijn verdedigen. Nederland is het met de Belgen eens wat de vestiging der Europese Commissies in Brussel be treft, maar wil het Europese Gerechtshof graag in Den Haag hebben, En de Luxem burgse regering neemt het onmogelijkste standpunt van alle in door de E.G.K.S. niet te willen laten vertrekken maar de andere Gemeenschappen géén onderdak aan te bieden! Een soortgelijke trieste vertoning van gebrek aan bereidheid om niet nationale maar Europese argumenten te laten pre valeren kan men zien met betrekking tot de benoeming van de presidenten der drie bestuurslichamen (Europese Commis sies en Hoge Autoriteit). Ook hier strijdt elke regering voor een nationale kandi daat wat althans begrijpelijker is dan waar het de plaats van vestiging betreft, aangezien een landgenoot in zulk een in vloedrijke positie bepaalde nationale poli tieke beginselen kan vertegenwoordigen, zelfs al houdt hij zich aan de bij het ver drag voorgeschreven neutraliteit. Maar wat de hele zaak nog erger maakt, is dat sommige regeringen de kandidatuur van een stad voornamelijk gebruiken als onderhandelings-object om de kandidatuur van een man door te zetten, een politiek die natuurlijk funest is voor het bereiken van een waarlijk Europese oplossing. Als men ook op de volgende ministers bijeenkomst blijft vasthouden aan deze taktiek, kan het resultaat alleen een voor de Europese gedachte compromitterend compromis zijn. Wat er dan in het ver schiet ligt, is óf een „tijdelijke" Europese hoofdstad, waarmee niemand het geheel eens is, maar waaruit men later niet meer weg kan (zoals thans in het geval van Luxemburg), of een assortiment van ge deeltelijke Europese „hoofdsteden", waar tussen een wild heen- en weer-gereis on vermijdelijk zal zijn. Op hetzelfde ogenblik, waarop de Euro pese integratie-gedachte elders in de we reld zoveel indruk maakt, dat er zowel in Latijns-Amerika als in het Nabije Oosten ernstig over de vorming van eigen Econo mische Gemeenschappen wordt gedacht, geeft West-Europa een demonstratie van bedroevend gebrek aan eendracht, en nog wel inzake kwesties die waarlijk niet van doorslaggevende betekenis zijn. Het is zeer te hopen, dat de regeringen in de nog res terende week tot beter inzicht zullen komen. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1