Bij inflatiebestrijding is het samenspel tussen kapitaal en arbeid verbroken DOOI Euromarkt belangrijke bijdrage voor gehele wereldeconomie Panda en de wijze Meester Effecten -en Geldmarkt MAT Opklaringen en kouder Op de grens tussen beteugelen en aansporen Nationale consumptie stijgt nog steeds Wereldnieuws ló Uet zo r J 2 Gigantische bedragen voor industriële expansie nodig De akkerbouwproduktie 1957 Engelands economie vergt nog grote voorzichtigheid Amerikaanse minister van Arbeid over komend jaar Diamantindustrie wist zich in 1957 staande te houden GEBR. BEEKMAN De veiling van vaste goederen in 1957 Conclusie van uitvoerige G.A.T.T.-studie Heringa Wuthrich MEER OVER PLANTEN SATERDAG 28 DECEMBER 1957 Van onze financiële medewerker) HET JAAR DAT TEN EINDE SPOEDT, heeft in hoge mate in het teken gestaan van de inflatiebestrijding. Reeds in de tweede helft van 1956 won de overtuiging veld dat men van de resultaten der industriële expansie, welke na de oorlog zowel in de Verenigde Staten, als in Europa plaats had, te grote verwachtingen had gekoes terd. Met de algemene versnelling van het levensritme, was er ook een streven op korte termijn en liefst aanstonds de vruchten van die industriële expansie te pluk ken. De tijdens de oorlog noodgedwongen vergroting van de overheidsmacht en de overheidsinvloed had velen in de waan gebracht dat men zich daarbij ook in de na-oorlogse jaren van economisch herstel volkomen veilig kon gevoelen en onder de hoede van een geperfectioneerde statistische wetenschap bleek het dorado van de welvaartsstaat met volledige werkgelegenheid en steeds grotere verteringsmoge lijkheden te zijn aangebroken. De grote activiteit in nagenoeg alle sectoren van het bedrijfsleven bleek de waarborg te zijn voor de duurzaamheid en de geleidelijke verhoging van het verkregen welvaartsniveau. Men vergat echter, of hield er althans te weinig rekening mee dat arbeid weliswaar kapitaal schept, maar dat dit kapitaal niet aanstonds weer kon worden verteerd en voor een deel moet worden gereser veerd om de arbeidsmogelijkheden te handhaven en te vergroten. Met andere woor den, het juiste samenspel tussen kapitaal en arbeid werd verbroken. De stormachtige ontwikkeling van de bedrijfswetenschappen techniek, che mie, kernenergie deed terecht nieuwe wonderen van de industriële expansie ver wachten, maar men kon zich nauwelijks een voorstelling maken van de giganti sche bedragen aan kapitaal, welke daar voor nodig waren en in de toekomst nodig zuilen zjjn. Een klein voorbeeld hiervan vindt men in de recente mededeling van de Koninklijke Shell dat in vijf jaar en negen maanden rond 2 miljard voor nieuwe investeringen moesten worden uit gegeven en dat ondanks het feit, dat jaar lijks 80 a 90 pet. van de behaalde winst in het bedrijf blijft, thans IVj miljard nieuw kapitaal moet worden aange trokken. Hetzelfde verschijnsel deed zich in an dere bedrijfstakken voor en de kapitaal markt heeft het daarom in de laatste ja ren hard te verduren gehad. Verschillende factoren speelden daarbij een rol. In de eerste plaats was er ten aanzien van de kapitaalgoederen een grote achterstand. Men denke hier slechts aan de woning bouw in de meeste landen. Alleen in ons land werd gedurende de laatste I2V2 jaar voor 28 miljard aan bouwwerken afge leverd, een bedrag, dat ongeveer de helft van de nationale investeringen uitmaakt en 10 pet. van onze jaarlijkse nationale produktie opeiste. Deze uitgaven voor de woningbouw, zowel bij de overheid als voor de particuliere bewoning, zijn slechts indirect produktief en dragen niet recht streeks tot een vergroting van de produk tie bij, hetgeen algemeen gesproken wel het geval is met de kapitaalsuitgaven van de bedrijven, die niet alleen een achter stand moesten inhalen maar ook de dyna mische ontwikkeling van de techniek moesten bijhouden, die een versnelde ver oudering van het produktieapparaat mee brengt. Voor de verbetering en vernieu wing van dat produktieapparaat waren bovendien wegens de stijgende prijzen steeds grotere kapitalen nodig. Ogenschijn lijk deden de nieuwe aspecten van het economisch proces dus een verhoging van de levensstandaard verantwoord achten; het feit dat de nieuwe kapitaalvorming bij het verbruik van kapitaal voor consumptie den door verhoging van de rentetarieven en meer middelen tot beperking van de kredietgeving, terwijl ook op andere wij ze een actie tot algemene bestedingsbe perking werd ingezet, waarvan de resul taten de laatste tijd meer en meer zicht baar zijn geworden. De periode van eco- nomische expansie kwam hierdoor ten einde en heeft plaats gemaakt voor een vermindering van de industriële activi teit, welke thans reeds dermate schijnt te zijn gevorderd dat men in de V.S. eer der het moment gekomen acht om haar nieuw leven in te blazen, dan haar nog verder te beteugelen. Het ideaal van de „full employment" volledige werkgele genheid begint te verbleken, nu in de V.S. ontslag van personeel aan de orde van de dag is en in ons land het aantal werklozen van ongeveer 40.000 in maart tot 68.000 is toegenomen. Ook al blijft dit cijfer nog belangrijk beneden het aantal van 100.000, dat minister Suurhoff onder de huidige omstandigheden toelaatbaar acht, is het feit dat alleen voor de 15.000 werklozen in de bouwnijverheid per week f 800.000 uitkeringen op grond van de werkloosheidswet moeten worden gedaan Totale graanproduktie gestegen Volgens de uitkomsten van de definitie ve raming van de oogst 1957, welke, vol gens het ministerie van Economische Za ken, door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gepubliceerd is de totale graanproduktie ad 1.776.000 ton 6 pet. gro ter dan 1956. Met uitzondering van de pro duktie van rogge en korrel nais, (welke met resp. 7 en 38 percent gedaald is) ge ven de overige granen allen een hogere totale opbrengst te zien. De grootste stij ging onderging de tarwe-produktie, van raat ten achter bleef, veroorzaakte echter een kruipende inflatie, die de waarde van het geld voortdurend deed verminderen. In tien jaar tijds is bijvoorbeeld de koop kracht van de dollar met 20 pet. terug gegaan, die van het pond met 40 pet. die van de Franse franc met 63 pet., die van de Belgische franc met 22 pet. en die van de Nederlandse gulden met 32 pet. Zelfs de Zwitserse franc verloor in die periode nog 11 pet. van haar koopkracht. Nationale Consumptie Om dit kwaad te keren, werd daarom reeds in de tweede helft van 1956, zowel in de V.S. als in de meeste landen van Euro pa, de strijd tegen de inflatie aangebon- O.E.E.S.-rapport Engeland heeft het pond gered, de En gelse economie verkeert in een betere toestand dan geruime tijd het geval is geweest en de speculatieve druk op het pond is opgehouden, maar dit alles is ge gaan ten koste van twee jaren stagnatie j in de industriële produktie, aldus het jaarlijkse rapport der O.E.E.S. over de economische toestand van Engeland. Het ziet er naar uit, dat de stagnatie der industriële produktie nog zal aanhouden als gevolg van de nieuwe en strengere maatregelen, die in september 1957 zijn genomen. De O.E.E.S. is van oordeel, dat de eco nomische politiek der Engelse regering gekenmerkt moet worden door voorzich tigheid. De goud- en deviezenreserves zijn nog lang niet voldoende voor het weer staan van de druk, waaraan het pond ster ling bloot staat. De mogelijkheden tot ver zachting van de huidige beperkingen zul len gering zijn, totdat de reserves weer kunnen worden opgebouwd en totdat de onevenwichtigheid van de betalingsbalans kleiner zal zijn geworden. Er bestaat in Engeland echter een dringende behoefte aan omvangrijke investeringen, waartoe de prikkel zal ontbreken zolang niet de bestaande beperkingen, zoals het hoge bankdisconto van 7 percent, worden ver zacht. De Engelse regering moet daarom naar de mening der O.E.E.S. trachten een zekere expansie van de binnenlandse vraag toe te laten, terwijl zij tevens een waak zaam oog houdt op de dreigingen, die er bestaan voor de internationale positie van het pond sterling en voor het binnenland se prijsniveau. 309.000 tot 393.000 ton (27 pet.) De totale opbrengst van de peulvruch ten steeg van 87.000 ton in 1956 tot 126.000 ton (ongeveer 46 pet.). Hoewel de op brengst per ha. van de oliehoudende za den hoger is dan in 1956 en ook boven het gemiddelde van de jaren 1952-1956 ligt, is tengevolge van een inkrimping van het areaal de totale produktie gedaald van 72.000 tot 59.000 ton (17 pet.). De netto opbrengst van de klei-aardappelen ad 900.000 ton is 17 pet. lager dan vorig jaar. De netto-produktie van de zand- en veen- aardappelen steeg met 11 pet. tot 932.000 ton. Meer suikerbieten De suikerbietenproduktie is, afgezien van het suikergehalte, geraamd op 2.689.000 ton of 6 pet. hoger dan vorig jaar. Verwacht wordt dat, gezien het kwan tum dat door de suikerfabrieken is ont vangen, deze raming ongeveer 4 pet. te laag zal blijken te zijn. De opbrengst per ha. van de zaai-uien bleef dit jaar 15 pet. ten achter bij die van het vorig jaar. De totale produktie daalde hierdoor tot 148.000 ton (—12 pet.). voor de Tweede Kamer aanleiding gewor den om te vragen of men met de beste dingsbeperking niet te ver gaat. Het teleurstellende is wel dit dat deze bestedingsbeperking zich vooral bij de bedrijven voltrekt en dat de nationale con sumptie gedurende de laatste maanden eerder nog stijgt dan daalt. Het hoeveel- heidsindexcijfer voor de invoer van con sumptiegoederen (1953 - 100) bedroeg in september, oktober en november resp. 207, 222 en 261 tegen 202,232 en 257 in het vorig jaar en voor de eerste negen maan den is het indexcijfer van de waarde der consumptieve uitgaven van 131 tot 139 gestegen. Het staat dus feitelijk zo dat er in deze tijd weliswaar kapitaal wordt be spaard, maar niet in de sector waar dit allereerst en allermeest nodig is. Als zich thans symptomen voordoen, welke voor de ontwikkeling van de Neder landse economie weer meer hoop bieden, zullen deze in dat licht moeten worden gezien en zij kunnen daarom nog niet wor den beschouwd als positieve aanwijzingen voor een zodanige kentering in de con junctuur van ons land dat men het nieu we jaar zonder enige zorg zou kunnen in gaan ook al is er aan de andere kant geen reden om aan de mogelijkheden tot her stel te twijfelen. In een volgend artikel willen wij over enige aspecten van de economische ont wikkeling in het afgelopen jaar nog en kele opmerkingen maken. De Amerikaanse minister van Arbeid, J. Mitchell, heeft in een overzicht in ver band met het aflopende jaar opgemerkt, dat er, hoewel de werkloosheid in het be gin van het nieuwe jaar kan toenemen, geen oorzaak is, die een langdurig en ern stig vraagstuk zou kunnen doen ontstaan. Hij zei dat er in 1958 zeer veel kans be staat dat overgegaan zal worden van een zich uitbreidende economie, die over heerst wordt door investingsvraag en in- flationistische druk, naar een meer stabie le economie, waarin de levensstandaard van de verbruikers verhoogd zal worden door een volledig gebruik van alle arbeids krachten en van de enorme industriële ca paciteit. In 1957 bereikten de Verenigde Staten nieuwe hoogtenpunten voor produktie, werkgelegenheid en inkomsten door een hausse, die wat duur en omvang betreft, alle andere records in vredestijd overtrof. Enkele bedrijven breidden zich echter te snel uit; enkele prijzen en lonen zijn snel Ier gestegen dan de economische om standigheden rechtvaardigden. In 1956 was de diamanthandel levendig. De uitvoer heeft wederom die van 1955 overtroffen. Ook de invoer nam toe. Am sterdam handhaafde zijn positie als dia mantcentrum. Na juli 1957 kregen de za ken een aanmerkelijk kalmer karakter, zo zelfs dat de traditionele kerstaanko pen, vooral van Amerikaanse zijde, in september en oktober vrijwel uitbleven. Aldus vermeldt het jaarverslag 1956 van de vereniging „Beurs voor de diamant handel". De internationale diamanthandel werd beïnvloed door de anti-inflatoire maatre gelen. Juist daarom wordt de diamant sector zwaarder getroffen dan de meeste andere exporterende industrieën, omdat de diamantair geen winstcompensatie kan verkrijgen op de binnenlandse markt. Ten minste 98 percent van het in Amsterdam gefabriceerde of geïmporteerde geslepen diamant wordt immers geëxporteerd. De directeur, mr. Fehr, meent echter dat uit eindelijk de maatregelen tot bestrijding van de inflatie in het belang van de handel zijn, omdat een gezonde economie en dus een gezond geldwezen op de duur meer bevorderlijk zijn voor de diamanthandel dan welk politiek of monetair evenement ook. In 1956 was ook in de diamantindustrie sprake van „full employment", zelfs tot in 1957. Wel waren de winstmarges voor de fabrikanten zeer klein, maar in vele gevallen konden verliezen uit de fabricage- afdeling gedekt worden met winsten uit de handelsafdeling. Voor de fabrikanten- niet exporteurs was het jaar beslist niet rooskleurig. Echter ondanks de grote concurrentie van Israel en Duitsland, weet de Nederlandse diamantindustrie zich staande te houden, niet in de laatste plaats door de goede naam, die het Am sterdamse produkt alom in de wereld heeft. ADVERTENTIE Door de ongekend ra tionele constructie en de - ook nü - goedkope Fiat onderdelen blijvend voordelig in onderhoud! vanaf f 4700- mef de handige neerklap-achterbank! Haarlem Bloemendaal Tel. 14140 Tel. 54401 De afdeling veilingen van Blikman en Sartorius n.v. te Amsterdam heeft weder om een vergelijkend overzicht samenge steld van alle te Amsterdam in publieke veiling gebrachte vaste goederen van 1948 tot en met 1957. In 1957 zijn totaal aangeslagen 330 percelen (518 perc. in 1956 en 303 in 1948). Verkocht zijn 248 (448 en 197), opgehouden 57 (40 en 30) en aangeslagen doch niet geveild 25 (30 en 76 percelen). Het totale bedrag van deze percelen was 8.161.548 11.605.681 en 3.239.644). De waarde van de verkochte percelen beliep ƒ6.319.193 10.290.576 en 2.776.744) en van de opgehouden perce len f 1.842.355 1.315.105 en f 462.900). ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Deskundigen op het gebied van de inter nationale handel van de contracterende partijen der Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) heb ben voorspeld, dat het plan der Gemeen schappelijke Markt van de zes Europese landen, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, en de Beneluxlanden, ook voordelen kan hebben voor de andere landen in de we reld. In een rapport van zeventig pagina's over de mogelijke invloed van deze Ge meenschappelijke Markt op de wereldhan del zeggen zij, dat de voortdurende wel vaart van de zes landen der Gemeen schappelijke Markt van beslissende bete kenis is voor de wereldonomie in haar geheel. Deze gemeenschappelijke markt zal duidelijk een belangrijke bijdrage tot het welzijn van andere delen van de wereld leveren, al was het alleen maar doordat de economische vooruitgang in de zes landen er doo versneld wordt en aldus ook de mate van vooruitgang in West- Europa in z(jn geheel. Het boven Zuid-Europa gelegen gebied van hoge druk is sinds gisteren belangrijk in betekenis afgenomen. Het zwaartepunt ervan lag vanmorgen met een barometer stand van 1036 millibar tussen de Azoren en Portugal. In West- en Midden-Europa daalde de barometer gestadig. Op het noordelijk deel van de oceaan kwam tezelfdertijd een gebied van hoge druk tot ontwikkeling. In verband hiermede verplaatste een daar aanwezig koudefront zich via Schot land en Engeland naar het Zuiden. Dit front zal zeer waarschijnlijk morgenoch tend geheel Nederland zijn gepasseerd. Achter het front ruimt de wind naar west of westnoordwest en zal koudere, maar weerbeeld een merkbare verandering on dergaan. Er worden opklaringen verwacht, die echter plaatselijk door een enkele bui kunnen worden afgewisseld. De tempera tuur gaat iets dalen. WEERRAPPORTEN Zondag 29 december Zon op 8.50 uur, onder 16.38 uur. Maan op 12.14 uur, onder 0.49 uur. Maandag 30 december Zon op 8.50 uur, onder 16.39 uur. Maan op 12.37 uur, onder 1.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 29 december Hoog water: 9.01 en 21.28 uur. Laag water: 4.15 en 16.42 uur. Maandag 30 december Hoog water: 9.58 en 22.35 uur. Laag water: 5.12 en 17.44 uur. Temperaturen: buiten bo te en binnenland heden- c 3„S morgen 7 uur. Neerslag: d bi laatste 24 uur. |-8 <v 0) O) e c.S Helsinki geheel bew. wzw 6 0,3 Stockholm regenbui zw 6 0,5 Oslo licht bew. w 4 0 Kopenhagen motregen zw 5 0,1 Aberdeen onbewolkt wnw 5 0,3 Londen geheel bew. wzw 7 0,2 Amsterdam geheel bew. wzw 7 0 Brussel geheel bew. wzw 5 0 Luxemburg mist zw -2 0 Parijs zwaar bew. zw 2 0 Bordeaux geheel bew. ono 0 0 Grenoble geheel bew. windst. -1 0 Nice regen nnw 7 2 Berlijn geheel bew. zw 2 0 Frankfort mist wzw -3 0 München mist windst. -7 0 Zürich mist windst. - 15 0 Genève geheel bew windst. -3 0 Locarno licht bew. ozo -7 0 Wenen ij zei zzo -4 0,1 Innsbruck onbewolkt windst. -8 0 Rome licht bew. no 6 3 Ajaccio onweer no 5 21 Den Helder motregen zw 7 0,1 Ypenburg geheel bew. wzw 7 0,1 Vlissingen motregen zw 7 0,1 Eelde motregen wzw 7 0,1 De Bilt geheel bew zw 7 0,1 Twente geheel bew. zw 6 0 Eindhoven opheel bew. wzw 5 0 Vlv. Z.-Limb geheel bew. zw 5 0,1 23. Toen hij zag in welke gehavende toe stand Joris geestelijk en lichamelijk ver keerde, begreep Panda, dat er tijdens zijn afwezigheid iets gebeurd moest zijn. De wijze meester die nog diep onder de in druk was van alle Onvriendelijke Gedach ten die hij had ontmoet, probeerde het hem uit te leggen. „Het waren de wester lingen, broeder Panda", sprak hij met on vaste stem, „ze hebben Broeder Goedbloed onheus bejegend! Maar waarom? Mijn elixer heeft toch alleen maar hun denken verhelderd Vanwaar dan die heftige reactie?" „Hm", dacht Panda, „toen ze plotseling helder konden denken, gingen ze Joris dus te lijfIk vraag me af Joris, die enige tijd vaag voor zich uit had zitten kijken begon nu met wat meer be langstelling om zich heen te zien. „Wester lingen schijnen nogal heftig op het elixer te reageren krijgen onvriendelijke ge dachten en zodaar moet ik iets op zien te vinden Het kan geen kwaad als mijn gedachten eens wat helderder worden En hij tastte naar een flesje dat nog heel was gebleven. „Hé!", riep Panda verschrikt. „Ik vraag me af, of het werkelijk geen kwaad kan, als j ij helderder gaat den ken!" Sssstbroeder Panda!", sprak de wijze bestraffend. „Dat is een Onvriende lijke Gedachte!" Joris had inmiddels een flinke teug van het elixer genomen en plotseling straalde zijn gezicht van sluw heid en dadendrang. Weldra zou blijken of Panda s gedachten onvriendelijk waren geweestóf juist! Het rapport bevat voorspellingen over de mogelijke gevolgen van de Gemeen schappelijke Markt, die gebaseerd zijn op vroegere ervaringen omtrent de werking van gebieden van preferentiële rechten en op een aantal voorspellingen omtrent economische ontwikkeling. Zo zal bijvoor beeld de netto invoerbehoefte aan voedsel afhangen van de uitwerking van de ge meenschappelijke landbouwpolitiek, zoals deze is vastgelegd in de verdragen van Rome en van de algemene economische groei van de landen. In het rapport wordt medegedeeld, dat er in de afgelopen vijf tien jaar een vermindering van bijna 2 percent per jaar van de arbeidskrachten in de Amerikaanse landbouw is waarge nomen. Het zou niet onredelijk zijn te ver onderstellen, dat een soortgelijke ver mindering van de arbeidskrachten in de landbouw in de gemeenschappelijke Markt tot de mogelijkheden behoort, en dat de netto-invoer van oedsel ook een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren tot de verbeteringen van de Gemeen schappelijke Markt, aldus het rapport. In het rapport worden ook enkele van de mogelijke gevolgen van nieuwe prefe rentiële tarieven op de markt voor pri maire produkten in de zes landen geana lyseerd. Het rapport co: cludeert, dat de tariefverschillen, die ten gunste van over zeese gebieden worden voorgesteld voor invoer van tabak, suiker, rubber en fineer niet ruim genoeg zijn, om geheel en al op te wegen tegen de op het ogenblik hogere produktiekosten in die gebieden, in ver gelijking met andere leveringsbronnen. Voorkeursbehandeling van de invoer van koffie en cacao uit overzeese gebieden schijnt echter potentieel de meest effec tieve prikkel tot vergroting van de invoer te zijn. In het rapport wordt gewaarschuwd, dat de invoering van de Gemeenschappe lijke Markt in de komende 12 tot 15 jaar noodzakelijkerwijze met zich zal brengen, dat enkele handelspartners een bevoor rechte behandeling genieten. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat de ervaring van de laatste jaren doe blijken, dat dit geen ernstige verplaatsing van de handel behoeft te betekenen. Volgens het rapport zullen de invloeden het sterkst zijn, wan neer de veranderingen komen in een pe riode van afnemende handel. Zij zullen echter van weinig betekenis zijn als zij plaatsvinden in tijden van aanhoudend op gewekte omstandigheden in het bedrijfs leven. Ontsporing. De exprestrein Madrid-Bar celona is vrijdagmorgen omstreeks 10 uur bij Reus ontspoord. Drie passagiers kwamen om het leven en 40 raakten ge wond, van wie ten minste acht zeer ernstig. Twee wagons, een slaap- en een eersteklasrijtuig, vielen zeven me ter diep in de bedding van de rivier de Maspujals. Zeven op één. Voor elke Rus staan in de bibliotheek zeven boeken, aldus meld de radio-Moskou vrijdag. „Veel meer, dan in welk bourgeois land ook voor de burger daar ten dienste staan, al dus Moskou. Rusland heeft nu de be schikking over 400.000 bibliotheken te gen 75.000 in 1913. Leermiddelen. De hoogleraren van de uni versiteit van Bologna dreigen met ge zamenlijk ontslag, wanneer de regering niet spoedig behoorlijke bedragen toe wijst voor het onderzoekingswerk der universiteit. In een manifest spreken zij van gebrek aan personeel, geld en andere faciliteiten, waardoor het hun praktisch onmogelijk is hun taak te vervullen. Lintjes. De Russische componist Yuri Shaporin en de opperbevelhebber der strijdkrachten van het Verdrag van Warschau, maarschalk Iwan Koniev, zijn door het presidium van de Opper- ste Sovjet onderscheiden met de Orde van Lenin, aldus meldt radio-Moskou. Zwakste punt. De Tsjechoslowaakse mi- nistèr van Onderwijs heeft verklaard, dat de politieke opvoeding van de scho lieren het zwakste punt van het onder wijsstelsel blijft. Hij deelde mee, dat er voorbereidingen worden getroffen om dat deel van het onderwijzende per soneel, dat op politiek terrein niet vol doende waarborg kan geven, te verwij deren. Afgesneden. In een steenkoolmijn nabij Bluefield, in de Amerikaanse staat West-Virginia, heeft zich vrijdagavond een zware ontploffing voorgedaan, waardoor naar schatting 22 mijnwer kers van de buitenwereld werden afge sneden. Zij bevonden zich op een diep te van 165 meter. Veertien hunner zijn later bevrijd. Ontscheept. De Belgische Zuidpoolexpedi tie, die 12 november Antwerpen aan boord van de Noorse schepen „Polar- hav" en „Polarsirkel" verliet, heeft een baai in de nabijheid van Breid-Bay gevonden, waar zij begonnen is met het lossen van haar materieel. De plaats voor de overwinteringsbasis is gekozen op 17 km in het binnenland. De weg van de landingsplaats naar de basis werd afgebakend zonder dat men enige kloof ontmoette. Laatste modellen. Volgens het Poolse persbureau P.A.P. zijn twee spionnen, die militaire inlichtingen voor de Ame rikaanse geheime dienst zouden heb ben verzameld, gearresteerd. Zij zou den het ontwerp van een der laatste modellen van een straaljager van het type „Mig" hebben bemachtigd. Stiekeme flitser. Te Fort Monmouth in New Yersey (V.S.) is vrijdag een klein onbemand vliegtuig gedemonstreerd, dat in staat is 's nachts boven vijande lijk gebied foto's te maken door het afvureri van raketten, die het onderlig-- gende terrein verlichten. Olielaag. De Standard Oil, een Ameri kaanse maatschappij, heeft in Turkije nabij Babaeski op 40 km ten oosten van Edirne een belangrijke olielaag ont dekt, zo meldt het blad „Havadis". Volgens het blad zou de olielaag 60 per cent van de Turkse behoeften kunnen dekken. Natellen? Op de Fidji-eilanden is een Russisch oncierzoekingsvaartuig aange komen, dat een maand geleden met 70 geleerden aan boord uit Wladiwostok is vertrokken voor een wetenschappe lijke reis in de Stille Oceaan. Het schip heeft geruime tijd bij Christmas Island gekruist, waar onlangs Britse kern proeven zijn genomen. Nogal glad. De vorst en de ermee optre dende gladheid, hebben in Oostenrijk 300 slachtoffers geëist mensen die vielen en gewond raakten, velen liepen een gebroken been op. Ook verschei dene verkeersongevallen zijn aan de vorst te wijten. Gezien het feit dat de koude aanhoudt verwacht de politie in Oostenrijk nog meer ongelukken. Terug. Ruim 1.500 Hongaarse vluchtelin gen zijn kort voor Kerstmis naar hun land teruggekeerd, zo heeft de Hon gaarse gezant in Oostenrijk, Frigyies Puja, in een vraaggesprek verklaard, Geïnterviewd door het Hongaarse dag blad Nepakarat, zei Puja, dat iedere dag ongeveer 60 vluchtelingen naar Hongarije terugkeren. Ook beweerde hij dat 6.000 Hongaren die na de Hon gaarse opstand naar Can. da geëmi greerd zijn, naar hun land wensen terug te keren. ORGANEN van levende organismen kunnen, al naar gelang de functie die zij hebben te vervullen, worden aangepast aan hun doel en veranderen in vele ge vallen zelfs volkomen van vorm, zodat het vaak heel moeilijk is de oorspronke lijke oervorm hiervan te ontdekken. Heb ben we in een tweetal voorgaande artikel tjes betoogd, dat de planten delen boven de grond eigen lijk alle uit loof bestaan, bij talrijke cacteeën kunnen we de bevestiging hiervan zien aan de stam, die tot dikke, bladachtige, zogenaam de cladodiën is uitgegroeid, waaraan tevens de bloemen bevestigd zijn. De bladeren zijn hier ver groeid tot doorns. Maar desgewenst kan de plant van bla deren ook weer stengelachtige delen ma ken. Slinger en klimplanten hebben orga nen nodig waarmee zij alles kunnen vast grijpen dat hun houvast belooft. De kale bas vervaardigt daarom ranken uit bla deren, maar de erwt acht een dergelijke maatregel verspilling en maakt haar ran ken op een veel zuiniger manier uit delen van het blad. De wingerd doet het wéér anders en ontwikkelt haar ranken uit twijgen. Drie voorbeelden dus van het zelfde grijporgaan, dat nu eens uit bladen of delen daarvan, dan weer uit stengels gevormd kan worden. Wanneer we nu nog even mogen recapi tuleren en vaststellen, dat bladeren - die zelf het ademhalings- en voedingsorgaan van de plant zijn tot voortplantingsor gaan kunnen uitgroeien, maar tevens tot klim-, grijp- en verdedigingsoraa.an en desgewenst ook tot ruggegraat en stut van de gehele plant, dan krijgen we toch wel een treffend beeld van de vervormings mogelijkheden en de plasticiteit van de levende stof, die - let wel! - niet naar willekeur nu eens tot de ene vorm uit groeit en dan weer tot de andere vorm, maar die juist die vorm krijgt, die voor de levenswijze van de plant nuttig en doeltreffend is. Met andere woorden, de ver- vor t ingen van de. oervorm zijn op een doel gericht, ook al kent de plant dat doel zelf niet en ook al ont gaat dat doel ons, mensen, in vele gevallen. Maar ook al zien wij er vaak overheen, het „idee" dat hier achter staat en waarvan elke levende vorm de materiële weergave is, valt moeilijk te ontkennen. Zouden de plantendelen naar willekeur bladeren, ranken, doorns, twij gen, stammen, meeldraden, stempels, bloembladen vormen, kortom, hun hele repertoire van mogelijkheden in het wilde weg afwerken, het zou een chaos worden die geen enkele plant levensmogelijkheden bood, en de aarde zou „woest en ledig" zijn als voorheen. Doordat iedere levens vorm echter gebonden is aan het „idee", waarvan die éne vorm - binnen bepaalde grenzen - de materiële realisatie is, kan de harmonie bestaan, die we op elk gebied in de natuur waarnemen. Met dat al hebben we geheel over het hoofd gezien welk een wonder het blad op zichzelf eigenlijk is. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) II. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2