Met de bouw van een nieuw station zal omstreeks mei worden begonnen Aanzien van stationsplein wordt aanzienlijk gewijzigd Vogels van velerlei pluimage in het Cultureel Centrum „Bezoek aan een kleine planeet" SPOOR WEGWERKEN IN BE VER WIJK Vanmorgen in de vishal en op zee Graven in het zand DE BEURS Amsterdamse Beurs DONDERDAG 2 JANUARI 1958 6 Opheffing Indaco n.v. „Melodie in Kleur" voor aquariumvereniging „Velsen" „IJmuiden—Velsen" verhuist naar de Orionweg Boerekool momenteel niet zo zeer in trek Italiaanse film bij CCB Grote haringvangsten aan de westkust Pacifistische socialisten afdeling IJ mond Jaaroverzicht van de r.-k. parochiekerken Fien de la Mar ziek door de toneelgroep Theater Slagwerker Residentie- Orkest overleden Het vrachtvervoer langs de weg in W.-Duitsland Samenwerking van grote Engelse vliegtuigbouwers NIET LANG ZAL het meer duren of het oude wrakke station in Beverwijk, een doorn in het oog van de autoriteiten en de burgerij, zal onder de slopers hamer vallen. Met de voltooiing van het nieuwe rangeerterrein zal dan ook het nieuwe station tot stand komen als sluitstuk op de tunnelwerken. Een station, dat er zijn mag en dat volkomen in overeenstemming zal zijn met het parkachtige karakter van het voorterrein. Dat deelde dr. ir. F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoorwegen, dinsdagmorgen mee, terwijl hij ons de onlangs gereedgekomen maquette van het nieuwe project toonde. De huidige situatie op het stationsplein zal bij de ingebruikneming van het station ook drastisch gewijzigd worden. Dan zal er namelijk een rechtstreekse verbinding zijn van het Meerplein af, via de Stationssingel naar de Vondellaan. Het station zal hierdoor gemakkelijker dan thans het geval is, te bereiken zijn. Waarschijnlijk zal men in mei een begin maken met de bouw van het stations complex. Men verwacht, dat de bouw ongeveer een jaar zal vergen, zodat de Beverwijkers medio 1959 voor het eerst hun nieuwe aanwinst kunnen betreden. Onder andere tengevolge van de beste dingsbeperking is de Indaco n.v., voor heen n.v. Rubicon, te Apeldoorn in ernsti ge financiële moeilijkheden gekomen. Het bedrijf ligt reeds sinds 18 december stil en thans is besloten, dat het zal worden opgeheven. Ook de Eerste Apeldoornse Rijwielindustrie, die het eigendom is van de Indaco n.v., zal worden opgeheven. De ruim 70 arbeiders, die aan het bedrijf ver bonden waren, is reeds ontslag aange zegd. Even voor het begin van de bouw van het complex zal tevens het eerste perron voltooid zijn. Het tweede perron bevindt zich momenteel in het stadium van de laatste afwerking. De maquette wijst uit, dat de ligging van het nieuwe stationsgebouw volkomen in overeenstemming zal zijn met de vorm van de zogenaamde „Halve Maan". Een weide- achtig stukje grond tegenover „Schey- beeck", dat waarschijnlijk zal worden her schapen in een hertenkamp. Ruime glazen hal Het hoofdgebouw van het complex be staat uit een ruime glazen hal met plaats- kaartenkantoor. Reizigers, die in het bezit zijn van abonnementen of maandkaarten zullen niet eerst deze hal behoeven te be treden om de perrons te kunnen bereiken. Zij zullen rechtstreeks toegang tot de per rons verkrijgen door middel van de voet gangerstunnel. In het hoofdgebouw is tevens een ruimte voor de afgifte van bagage uitgespaard. Naast dit gebouw zijn de dienstruimten geprojecteerd, waarin douaneloodsen en goederenloodsen zullen worden ondergebracht. Restauratie Langs de drukste toegangsweg naar het station zal een restauratie worden opge trokken, waaraan een fietsenstalling ver bonden zal zijn. Deze fietsenstalling zal zch ter hoogte van hotel Ten Burg bevin den en zal onderdak verschaffen aan on geveer 1800 fietsen en om en nabij de vijfenzeventig brommers. De mogelijkheid wordt echter opengelaten om de capaciteit van de stalling te verhogen. De frontbreedte van het hoofdgebouw zal een 120 meter bedragen, terwijl de kap boven de glazen hal zich zes tot acht meter boven de grond zal verheffen. Ingrijpende veranderingen Het voorplein zal door deze nieuwe si tuatie enige ingrijpende veranderingen ondergaan. Zo zal de reiziger, die het sta tion verlaat links van zich busstations ont waren. Het meest zuidelijke station is be stemd voor de bussen voor de hoogovens. Daarnaast zullen stopplaatsen voor de stadslijnen worden aangebracht. Tegen over de standplaatsen voor de bussen zul len ter hoogte van de „Halve Maan" par keerhavens voor auto's komen. Vlak bij de uitgang heeft men zich voorts nog een taxistandplaats gedacht volgens het rou latiesysteem. Er zal namelijk naast de taxistandplaats een rotonde worden ge bouwd, zodat de taxi's ongehinderd af en aan kunnen rijden en zodoende gemakke lijk in korte tijd een grote stroom passa giers kunnen verwerken. Om de gebouwen in geen enkel opzicht te doen interfereren met de omgeving is ervoor zorg gedragen, dat noch de schaal van de onderdelen, noch die van het geheel afbreuk doen aan de natuurlijke halve maan van het voor terrein. Er zal, zo werd meegedeeld, worden ge streefd naar een station met een beschei den en dienend karakter; de materialen zullen zorgvuldig worden gekozen en de detaillering zal uit het karakter van de materialen voortvloeien. Doorlopende muur De reeks van gebouwen zal als het ware een doorlopende muur vormen, zodat het emplacement op afdoende wijze wordt ge scheiden van het tuinachtige karakter van het voorterrein. Deze toelichting werd gegeven door dr. ir. Den Hollander en enige vooraanstaande ambtenaren van de spoorwegen, die di rect of indirect iets met de bouw van het station uitstaande hebben. Vervolgens was het de beurt aan de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma ,om zijn vreugde over de aanstaande realisering van het project te uiten. Tevens greep hij de gelegenheid aan om te vragen of de accommodatie van het tweede perron niet kon worden ver beterd. Problemen Wanneer een trein volgens de burger vader uit de tunnel komt en langs het tweede perron stopt, dan bevindt de trein zich nog steeds op een helling, hetgeen moeilijkheden bij het in- en uitstappen met zich brengt, omdat de afstand tussen de treeplanken en het perron groter is dan gebruikelijk moet worden geacht. Boven dien vroeg hij zich af of er wel voldoende beschutting op de perrons is. Hjj infor meerde daarom of het mogelijk zou zijn eventueel in de toekomst meer beschutte ruimten aan te brengen. Dit aanzien zal het nieuwe station in Beverwijk ongeveer krijgen. Een station, dat volkomen in overeenstemming zal zijn met het parkachtige karakter van het voorterrein. Het ligt in de bedoeling de bouw van dit project over ongeveer anderhalf jaar te hebben voltooid. Ir. Den Hollander deelde mee, dat beide opmerkingen van de burgemeester zeer ter harte zullen worden genomen en dat zal worden nagegaan wat ter verbetering kan worden gedaan. Hij merkte echter op, dat het probleem van de te grote ruimte tussen treeplanken en perron moeilijk op te lossen zal zijn, omdat het spoor langs de buitenzijde van het sta tion in een boog ligt. Ondanks deze kleine problemen en overige moeilijkheden, die zich ongetwijfeld nog voor zullen doen, ziet het er naar uit, dat de Beverwijkers over niet al te lange tijd in het bezit zul len zijn van een station, dat in alle opzich ten in overeenstemming zal zijn met de steeds toenemende ontwikkeling van hun stad. Voor de leden der Aquariumvereniging „Velsen" zal op vrijdagavond 3 januari in het Cultureel Centrum aan het Moerberg- plantsoen te IJmuiden een lezing worden gehouden over het werk van de fotograaf Cor v.gp. Raam. De lezing is getiteld „Melo die in kleur". Naar men ons mededeelt zal het kantoor van de Coöperatieve Vereniging van Uit vaartverzorging IJmuiden-Velsen u.a., dat tot op heden gevestigd was op het adres Berkenstraat 17, binnenkort verhuizen naar de Orionweg 60. Door de grote uit breiding van het ledental (ruim 2500 ge zinnen zijn lid) werd door het bestuur een permanent kantoor noodzakelijk geacht. Weliswaar werd ook voor de spruiten een goede prijs genoteerd, maar vergeleken bij de prijzen van vorige week waren deze nu toch flink gedaald. Boerekool bleek slechts weinig afnemers te hebben en de prijs hiervoor was daarom maar matig. De waspeen kwam tot 21 ct. per kg. De note ringen waren: spruiten 69127, grove soort 1543, kopspruiten 22, kasandijvie 6072, boerekool 116, waspeen 1021. Vandaag is de eerste wortelenveiling in 1958 gehouden. De Commissie Cultureel Beverwijc houdt een filmavond op donderdag 16 januari. Er zullen twee voorstellingen worden gege ven, die om 7 en om 9 uur beginnen. Het Italiaanse werk „Napolitaanse carrousel" staat op het programma. In het Cultureel Centrum aan het Moer- bergplantsoen te IJmuiden zijn in de af gelopen week enkele honderden vogels, die op de Nationale Vogelshow van de Velsense volièrevereniging „Fauna Feli- senum" zullen worden tentoongesteld, binnengekomen. De twee bovenzalen die hiervoor be stemd waren bleken weldra te klein voor het grote aantal inzendingen en het be stuur heeft dus een gedeelte van de bovencorridor erbij moeten trekken om de zalen iets te kunnen ontlasten. Zelfs op nieuwjaarsdag waren, onder leiding van de secretaris der vereniging, de heer Hoog land, enkele enthousiaste leden de gehele dag druk in de weer om de vogels te registreren, te hokken en te verzorgen. Ruim 475 vogels van diverse pluimages zijn voor deze week aan hun zorgen toe vertrouwd en wat dat zeggen wil kunt ge alleen maar ervaren indien ge zelf eens een kijkje gaat nemen in het Cultureel Centrum. Als het slagen van de tentoonstelling afhangt van het werk dat de heer Hoog land en de zijnen hier verzetten, kan het niet anders of deze tentoonstelling moet een formidabel succes voor Fauna Feli- senum worden. In ieder geval is een bezoek aan de ten toonstelling de moeite ten volle waard. Op deze manier kan men eens kennis maken met de „vogelsport" die vooral in de laatste jaren in ons land een grote vlucht heeft genomen. Een direct aanwijsbare reden hiervoor is niet te noemen, alhoewel vele volière liefhebbers ervan overtuigd zijn dat het een gevolg is van het feit dat de mens vooral in het overbevolkte westen niet meer met de natuur in directe aanraking komt daar vele natuurgebieden en reser vaten opgeofferd moesten worden aan de uitbreidingen der grote steden. Voor Fauna Felisenum is deze tentoon stelling de kroon op haar werk van de af gelopen maanden. Met de daadwerkelijke steun van haar zusterverenigingen uit Beverwijk en Aalsmeer kon deze show tot stand komen. Voor de opening zal de plant soenendienst van de gemeente Velsen de zalen nog voorzien van een stijlvolle aan kleding, zodat het vanaf vrijdagavond tot zondag goed toeven is in het Cultureel Centrum. Met zoveel vogels en met Fauna Felisenum als gastheer kan het niet anders of ge kunt er een interessant uurtje door brengen. Men zal er kunnen genieten van fazanten, van goudbuikjes, van kanaries in allerlei kleurschakeringen, zoals zuiver wit, groen, geel, agaat, bruin en oranje, en vlammend rood. Ook de mus der volière, de zebravink, is aanwezig en in de gang huizen de parkieten met de prachtigste kleuren. Zaal negen is bevolkt met spitsstaart- amandine's, Japanse nachtegalen, blauw- fazantjes, staalvinken, tijgervinken, vuur- vinkjes, valkparkieten en vele andere soorten, terwijl zaal acht geheel beschik baar werd gesteld als tijdelijk verblijf voor de kleurenkanaries. Donderdag 1150 kisten vis De aanvoer bestond vandaag uit 1150 kisten vis, waarbij 650 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 120 wijting, 20 ma kreel, 70 stokkebit, 200 sardijn en 60 stuks stijve kabeljauwen. De HD 79 loste hiervan 65 kisten schel vis, 110 dichte, 45 wijting, 40 diversen en 20 stuks stijve kabeljauwen. Als laatste visboot, die nog in 1957 een reis maakte, kwam de „Emma" binnen. Er werden gelost 475 kisten schelvis, 100 kabeljauw en koolvis, 20 makreel, 75 wijting, 30 diversen en 40 stuks stijve kabeljauwen. Voor de export Naar het buitenland gingen kabeljauw en schelvis. De regels grote kabeljauw noteerden 154142, kleine 72, kisten kabeljauw 180 en kleine 158. De grote schelvis haalde voor export 4044 en grootmiddel 3750. Het binnenland in De binnenlandse hendel kocht de klein- middel schelvis voor 46—38, pennen voor 4433, braadschelvis voor 33 22. De middel gul bracht op f 44f 54, torgullen 24—f 18, leng 132. De kleine gullenmaat zwarte koolvis ging het land in voor 22. Sinds maandag hebben de trawlers, die bij Ierland vissen een uitstekende haring visserij. Er worden dagvangsten van 1000 tot 500 kisten op sommige dagen gemeld en het is zelfs voorgekomen, dat een traw ler zich in een dag volving. Maandag was het bij Ierland goed weer en meldde de SCI! 171 „Cornelis Vrolijk" al een dag vangst van 1000 kisten. De „Claesje" haal de toen 600 kisten scheep en de „Sakina Martine" met schipper Bal op de brug 500 kisten in een etmaal. De visserij in de Ierse Zee is thans weer zoals men die in tijden niet in het Kanaal en op de Noordzee heeft meegemaakt. Twee maal ving de „Sakina Martine" zo veel in een trek dat de netten scheurden. Twee trekken van tien minuten elk lever den elk ook 200 kisten haring op. Dinsdag heerste er ook in de Ierse Zee op de vloot nieuwjaarsstemming, maar de „Cornelis Vrolijk" meldde opnieuw een dagvangst van 1000 kisten. En woensdag waren er opnieuw goede meldingen. De „Cornelis Vrolijk" een dag vangst van 100 kantjes en 400 kisten; de trawllogger „Onderneming 4" zes last ha ring van drie trekken; de „Beatrice" een trek van 350 manden haring en de „Sakina Martine" een trek van 300 manden haring. De trawler „Haarlem" ging aan de thuis- stoom beginnen. „Met een scheepje vol haring", zei schipper L. Blok. Ook de „Cor nelis Vrolijk" begon aan de thuisstoom. Visserij om de Noord De visserij om de Noord leverde maan dag van 60 tot 70 manden vis. meest kool vis en schelvis, van drie trekken op. Het was goed weer, maar er stond een hoge zee. De „Herman" meldde een trek van 25 manden schelvis en koolvis; de „Elie" een trek van 40 manden en de „Curagao" een trek van 20 manden. Dinsdag was de vis serij iets beter om de Noord. De Elie meld de een trek van 40 manden kabeljauw en 40 manden schelvis. De vangsten reikten nu van 150 tot 100 manden koolvis, schel vis en kabeljauw. Gisteren woensdag vingen de traw lers om de Noord van 100 tot 80 manden schelvis en koolvis. De „Herman" meldde een trek van 40 manden koolvis en de „Amsterdam" een trek van 15 manden koolvis. De „Amsterdam" had met pech te kampen en zou waarschijnlijk door de „Herman" naar een Noorse haven worden gesleept. Op 30 december werd te Santpoort de oprichtingsbijeenkomst van de Pacifis tische Socialistische Partij afdeling IJmond gehouden. Daar het geen openbare ver gadering was, maar een samenkomst van leden die een definitief bestuur kozen, had de avond een huishoudelijk karakter. Met algemene stemmen werd het bestuur voor afdeling IJmond gekozen. Het bestaat uit: C. Oderkerk, Santpoort, voortzitter; mevr. L. Keja-Jambroes, Santpoort, secretaresse; mevr. J. Erenst, Santpoort, penningmeeste- resse; C. Spoor, Santpoort, bestuurslid. De afdeling IJmond bevat de plaatsen: Santpoort, Driehuis, IJmuiden, Velsen-Z., Velsen-Noord en Beverwijk. Daar de P.S.P. kandidaten heeft gesteld voor de Staten verkiezingen in maart 1958, werd ook de lijst van kandidaten voor de verkiezings lijst doorgenomen, zodat het hoofdbestuur, voorgelicht door een daartoe aangestelde commissie, een pre-advies aan de leden voor te leggen had. Deze kandidatenlijsten werden ook akkoord bevonden. De heer C. Spoor wees er op, hoe belang rijk het was dat de Pacifistisch Socialis tische Partij het pacifisme bij de naam geving van de jonge partij had laten voor gaan. Dit was ook het richtsnoer geweest van de oprichters van de nieuwe partij. Daarna hield de voorzitter van het Ge westelijk Bestuur Noordholland, de heer Brantsen, een korte causerie. In de beide r.-k. parochiekerken van Bakkum werden in 1957 in totaal 62 huwe lijken gesloten. 203 kinderen werden ge doopt en er overleden 34 personen. Voor de afzonderlijke parochiekerken waren de cijfers in 1957 als volgt: Castricum 40 (38) huwelijken; 145 (127) geboren, terwijl 25 (26) parochianen over leden. Bakkum 22 (8) huwelijken; 58 (54) kinde ren werden er geboren terwijl er 9 (7) pa rochianen overleden. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen van 1956 aan. De toneelspeelster Fien de la Mar is woensdag in haar woning aan de Beet- hovenstraat in Amsterdam olotseling ziek geworden. Zij is in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Er bestaat geen levensgevaar. Gore Vidal is in de Verenigde* Staten een van de succesrijkste schrijvers van tele visiestukken. Profiterend van de wijde belangstelling, veroorzaakt door de wed loop in de actualiteit tussen wetenschap en fictie, heeft hij zijn fantastische blijspel „Bezoek aan een kleine planeet" ongeveer een jaar geleden voor Broadway bewerkt, waar het nog steeds volle zalen trekt. Op nieuwjaarsdag heeft de toneelgroep Thea ter er onder de vaardige, op flitsende effec ten gespitste regie van Elise Hoomans in de Arnhemse Schouwburg de Nederlandse première van gegeven in een lumineus decor van Johan Greter en een vertaling van Alfred Pleiter, die nog al eens aan vechtbaar klonk. De komedie stamt oorspronkelijk uit de periode der geruchten over vliegende scho tels. Met een mysterieus vliegtoestel is achter het huis van de t.v.-commentator Roger Spelding, die zojuist zijn kijkers heeft verzekerd, dat Vader en Moeder rus tig en zonder vrees voor sprookjesachtige monsters kunnen gaan slapen, een wonder lijk heerschap met bakkebaarden uit de stratosfeer geland. De letterlijk onaantast bare Kreton, gekleed volgens de mode van 1861, speciaal overgekomen om de Burger oorlog mee te maken. Hij heeft namelijk een bijzondere studie gemaakt van de in- beduidende en achterlijke planeet Aarde, er zich het meest over verbazend, dat de daar wonende mensen elkaar wel in het openbaar doodslaan, maar nooit in het openbaar beminnen. Om deze zonderlinge gebruiken toch te kunnen bestuderen be sluit hij zelf een oorlog te organiseren. Dit doet hij door met een zucht en een hand omdraai de zwaartekracht op te heffen, in zijn hogere wijsheid beseffend, dat de wereldmachten ''daarop elkaar uit louter angst te lijf zullen gaan. Voor het zover komt wordt de heer Kreton door zijn toe ziende voogd opgehaald en teruggebracht naar de kinderkamer van de onsterfelijk heid, waar hij als moreel onvolwaardige thuishoort. Met zijn denkbeelden over ruimte en tijd is de heer Vidal nog steeds niet verder dan zijn Engelse collega J. B. Priestley een kwart eeuw geleden al was. Hij heeft zelfs diens toneeltruc van „de gevaarlijke bocht" overgenomen. Trouwens: het denkbeeld is in de door hem gekozen vorm net lang genoeg voor een éénakter, die op verras sende wijze amusant zou kunnen zijn. Als de aardigheid van de onthutsende confron tatie met het onverwachte er af is, kan er uiteraard weinig anders volgen dan de routine van de kluchtige pre^nakerij om de avond vol te krijgen. Er gebeurt dan ook niets meer, er spelen zich alleen maar wat oppervlakkige vermakelijkheden af, onder meer een parodie op de commerciële televisie, die dank zij het optreden van John de Freese, die zich als een zeer capa bele acteur ontpopte, inderdaad erg leuk was. Misschien zou er ook uit de scènes, waarin de sentimentele zangkunst moet dienen om bange burgers in uniform met heldenmoed te inspireren, meer satirieke uitwerking te halen zijn geweest als Robert de Vries over sterkere vocale middelen had kunnen beschikken. Voor de rest was zijn ongrijpbare Kreton, met diabolische trillin gen in een ijle stem, echter wel zo onge- Vrijdag 27 december is onverwacht overleden de heer Albert Christoffel Kra nenburg, eerste slagwerker van het Resi dentie-orkest. De heer Kranenburg maak te sinds 1939 deel uit van het orkest, daar voor maakte hij reeds enkele jaren als medewerker vele concerten van het Resi dentie-Orkest mede. Op maandag 30 de' cember werd zijn stoffelijk overschot op Nieuw Eykenduynen in Den Haag ter aar de besteld. Zeer vele orkestleden volgden de baar, nadat in de aula van te voren de dirigent Willem van Otterloo in war me bewoordingen hulde had gebracht aan zijn trouwe medewerker. DE Bussumse scheeps- berger W. van Wienen, de man, die reeds vele spectaculaire scheeps- bergingen op zijn naam heeft staan en ook niet minder spectaculaire karweien onder water, zelfs onder het zand op de zeebodem, heeft weer een nieuw project onder handen: de berging van de lading uit een aantal wrakken voor de Zuid- afrikaanse kust en in de riviermondingen daar. Van de regering van Zuid-Afrika heeft deze scheepsberger reeds de bereidverklaring gekre gen hem bergingsrech ten op gunstige condities te verlenen en wanneer alles verloopt zoals Van Wienen verwacht, zal hij in het late najaar van 1958 met het werk kunnen beginnen. Ons najaar is immers voor Zuid-Afrika lente en het begin van een periode van ongeveer 8 maan den, waarin dr weers omstandigheden onge hinderd werken voor de bergers in de baai voor Kaapstad mogelijk ma ken. IN DEZE wateren lig gen waarschijnlijk en kele honderden wrak ken, deels nog uit de zeventiende eeuw, deels ook geladen met kost bare goederen- tin, ivoor, zilver, goud en ook whiskey komt nog op 'n wrakkenlijst voor. De schatting van de waarde van deze scheepsladingen is, be rekend op basis van de tegenwoordige noterin gen, zeshonderd tot achthonderd miljoen gulden. Van Wienen ver telde ons, dat hij met een wrak in de zoge naamde Woodstockbaai, het meest landinwaarts gelegen deel van de Ta felbaai, wil beginnen. In dit waarschijnlijk uit de achttiende eeuw afkom stige schip zou zich een lading tin en mogelijk ook ivoor tot een waarde van ongeveer vijfeneen- half miljoen gulden be vinden. Zou deze onder neming slagen, dan zal terstond worden door gegaan met de berging uit een aantal andere wrakken in dezelfde omgeving. Van Wienen beschikt reeds over een lijst, waarop in totaal bijna 200 wrakken staan vermeld, teruggaande tot ongeveer 1660. In het verleden zijn al ver scheidene pogingen tot berging gedaan, maar telkens weer stuitte men op de moeilijkheid, dat het wrak onder drie tot vier meter zand ligt en daardoor met de „klas sieke" bergingsmiddelen niet bereikt kon worden. Met de door Van Wienen uitgevonden slipzand- zuiginrichting, die in de praktijk bij een moei lijk reparatiekarwei aan een gaszinker onder de bodem van het( Noord zeekanaal haar bruik baarheid reeds heeft be wezen, zal dit zeer wel mogelijk zijn. Van Wie nen denkt zelfs in onge veer een kwartier door de zandlaag heen te zijn. ZIJN INRICHTING bestaat uit een lucht- sluiskamer boven water en een werkkamer met open bodem or.der wa ter, verbonden door een zogenaamde stijgbuis met elektrische lift, waardoor de werkkamer onder water, zodra deze boven het wrak is ge bracht, bereikt kan worden. Door 'n sproei- inrichting wordt het zand weggespoeld en kan de werkkamer door de zandlaag heen op het „te behandelen" object worden geplaatst. Door het inpersen van lucht onder overdruk te gengehouden door de zandmassa's buiten de werkkamer ontstaat beneden een luchtbel, waarin men kan werken. Zoals men zich kan her inneren zou Van Wienen met ditzelfde apparaat ook op het vermaarde Lutinewrak zijn gaan werken, maar door te genslag met zijn finan ciers is hiervan vorig jaar nog niets gekomen. De Bussumse scheeps berger blijft echter me' zijn gedachten ook nog steeds met het Lutine- goud bezig. Als hij in Zuid-Afrika eenmaal met succes zou hebben gewerkt.Volgende na zomer denkt hij zich met een ploeg van zes entwintig man Neder lands personeel der waarts te begeven. De bergingscondities zijn in elk geval gunstig: vijf tien percent van de op brengst voor de Zuid- afrikaanse staat en nog eens vijftien percent voor de douane en fis cus, dan blijft er nog zeventig percent voor de bergers. veer de gewenste dwaze verschijning, die zijn supranormale begaafdheid als levens gevaarlijk speelgoed misbruikt. Richard Flink mocht, toen de schrijver niets anders meer had weten te bedenken, zijn generaal Powers wijsheid uit de whiskey fles laten puren. Van de andere medewerkenden moeten Anne-Marie Hey- ligers en Carl van der Plas met grote waardering worden genoemd als uitblin kers in het ensemble, waarin Annie Lan- genaken, Piet van der Meulen en Siem Vroom weinig kansen kregen om zich op vallend te onderscheiden. Een nogal mager divertissement met een paar malle mo menten, al met al. Er is ruimschoots ge lachen, maar veel meer kon men na de pauze genieten bij het originele, muzikale Nieuwjaarsspel „De Bedriegertjes" van Mies Bouhuys en Cor Lemaire, waarin de twaalf maanden van het jaar als een troep slechte circusartiesten de revue pas seerden. Onder regie van Elly van Steke lenburg werd deze lieve fantasie in de gewenste geest van goedwillendheid onder aanvoering van Johan Walhain als de clown Mundo, veelal met assistentie van de dansante Martine Crefcoeur, voor het voetlicht gebracht. De aardigste onderdelen waren: het politieke vlooienspel van Gerard Hartkamp, de glorieuze aria op de zomerzon van Wim Hoddes, en „Het leeuwenlied" van Tine de Vries, welke laatste een voortreffelijke, scherpe caba rettekst met een perfecte attaque voor droeg. Men had wat meer van dergelijke specerij gewenst bij deze smakelijke hors- d'oeuvre, waarbij de eigenlijke „wens" als lauwe wijn werd geserveerd. 'Maar niette min: Mies Bouhuys heeft met deze kleine komedie dubbel en dwars bewezen ook dichterlijk toneel voor volwassenen te kunnen leveren. Wij moeten met haar dankbaar zijn voor deze opdracht tot speelse gelegenheidspoëzie. David Koning Naar aanleiding van in omloop zijnde geruchten over herroeping van de wet Seebohm deelt DPA mede, dat met in gang van 1 januari 1958 nog steeds geldt, dat nieuw toe te laten vrachtauto's met aanhangwagen slechts een maximale lengte van 14 meter mogen hebben, een totaal gewicht van 24 ton en een, maxima le asbelasting van 8 ton. Reeds toegela ten voertuigen met grotere afmetingen en gewicht mogen nog tot 1 julie 1960 blij ven rijden. Twee van de grootste Engelse vliegtuig fabrikanten hebben een gezamenlijke maatschappij opgericht om een straalpas- sagiersvliegtuig voor de middelgrote af stand te bouwen. Het zijn de Hawker Sid- dely Group en de Bristol Aeroplane Com pany, die samen de Hawker Siddely-Bris- tol Company hebben opgericht. Zij zullen het Bristol-type 200 bouwen, een ontwerp van een vliegtuig voor de middelgrote af stand, uitsluitend met straalmotoren aan gedreven en met een groot vrachtvermo gen. Op het ogenblik bouwt Bristol de „Whis pering Giant" Brittannia een met vier turbine-straalmotoren aangedreven passa giersvliegtuig voor de grote afstand en helicokters. Hawker bouwt de Hunter straaljager. De nieuwe maatschappij heeft de be schikking over de financiële hulpbronnen van de twee moedermaatschappijen, wier totale activa meer dan 200 miljoen pond sterling bedragen (UP). NEW YORK De tickers waren op de laatste dag van 1957 acht minuten achter op de gehaaste transacties. De koersen stegen in alle marktsectoren; er werden winsten ge noteerd van drie dollar of meer. De omzet bedroeg 5.000.000 aandelen tegen 3.750.000 op 30 december. Het was een der meest actieve beursdagen sinds de ziekte van Eisenhower op 26 september 1955. Winst nemingen vlak voor beurseinde deden de koersen wat afbrokkelen. Maar de slot- koersen toonden toch een algemene ver betering. Zelfs de spoorwegfondsen, die geruime tijd de zwakke plek van de lijst zijn geweest, deelden in de goede gang van zaken. Bij de oliewaarden waren winsten van meer dan 2 dollar, evenals bij de chemiefondsen. De staal-, vliegtuigbouw en individuele fondsen waren gevraagd. Het industriegemiddelde kwam van 431,78 op 435.69; spoorwegen van 96,05 op 96.96 en openbare nutsbedrijven van 68,66 op 668.58. Van de 1262 verhandelde fond sen sloten er 761 hoger, 299 lager en 192 onveranderd. (UP) 3-34®/» Nederl. '47 3 °/o Nedl 1962'64 A K U. Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Robber K L. M Holl. Amei Lijn. K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentse he Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors 5hell TTnion Tidewater Vorige koers Voorbeurs- koersen 224 305 146.50

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10